Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωρα χορτοσουπας


Stefania221217

Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

6  μηνων ειναι! εχουμε κανει μια βδομαδα εισαγωγη λαχανικων κ σημερα θα δοκιμασουμε κρεατακι. κ ωμο λαδι βαζω, το λεμονι το φοβομουν κ εβαζα ελαχιστο αλλα θα δω μηπως νοσιμισει με περισσοτερες σταγονες. Εγω για την ωρα δεν σκαω απο αποψη "πρεπει", το τριτο του γευμα γαλακτος, το μεσημεριανο ας πουμε, ηταν παντα στο διαστημα 1.30-2.30 αναλογα με το πρωινο ξυπνημα, βολτες κλπ. οποτε κ το μεσημεριανο εκει θα μεινει  γιατι τοτε τρωμε κ εμεις. αλλα ειχα στενοχωρηθει που δεν μπορουσα να υπολογισω το χρονο κ του το αργουσα κ δεν μπορουσε να το αντιμετωπισει με καλη διαθεση. τωρα σιγα σιγα βρισκω τους ρυθμους του. 

 

παντως αν μια οικογενεια τη βολευει για να τρωνε ολοι μαζι πιο αργα να καθυστερει το μεσημεριανο, τιβπειραζει; λογικα δεν το αφηνουν πεινασμενο, θα  πινει παραπανω γαλα πριν ή πιο μεγαλο θα τρωει καποιο σνακ, ετσι δεν ειναι; πιο σημαντικο δεν ειναι να μαθει να τρωει με την οικογενεια; 

Το κοινό γεύμα εκτός από την συντροφικότητα που προσδιορίζει είναι και πιο πρακτικό . Κάθεστε στο τραπέζι έχεις δίπλα το καρεκλακι και ταιζεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προσαρμοσε τα γευματα αναλογα με τις αναγκες του μωρου για αρχη και σιγα σιγα θα βρειτε τους ρυθμους σας ..!!!  ο γιος μου τα πρωινα κοιμοταν απο τις 9.30 μεχρι τις δωδεκα σχεδον αρα τη φρουτεκρεμα την τρωγαμε εκεινη την ωρα ομως μεσα σε ενα δυωρο πεινουσε παλι και μεχρι της δυο ειχε φαει και το μεσημεριανο του ....και μετα μπορει να μη ξανατρωγε και τιποτα μεχρι την αλλη μερα το πρωι.. ηταν και ειναι λιτοδιαιτος...

κατι πολυ βασικο για εμενα ειναι να του δινεις την ευκαιρια να επεξεργαζετε την τροφη με τα χερια.. ακομα και τωρα μπορεις να του βαζεις μια κουταλιτσα απο το φαγακι του πανω στο τραπεζι και να το αφηνεις να την παιζει και να την επεξεργαζετε .. και οταν δεχτει τελειος τις στερεες να ξεκινησεις σιγα σιγα να του δινεις να επεξεργαζετε και κομματια τροφων με τα χερια του...αυτο για εμενα ειναι ποιο βασικο απο τι ωρα θα φαει που θα φαει...!!!!

αα και στην ερωτηση σου για τα ml ποτε δε μετρησα ποσο τρωει και το γαλα το μετρουσα αναγκαστικα για να βαζω σωστα τις μεζουρες...!!!!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

  • Ναι είναι φυσιολογικό να μην τους αρέσει νερόβραστο. Προσπάθησε να το κάνεις πιο πηχτό και να μην το αραιώνεις. Υπολόγισε τους χρόνους που κοιμάται και μαγείρεψε το νωρίτερα ώστε να το τρώει χλιαρό εφόσον του αρέσει έτσι.
  • Βάλε λίγο παραπάνω λεμόνι να δεις αν του αρέσει, είναι θέμα γούστου.
  • Πρόσθεσε ωμό λαδάκι, (καλό είναι να το κάνεις κι αυτό εισαγωγή) σίγουρα θα νοστιμίσει.
  • Αν δεν είσαι σίγουρη για την ώρα βρασμού, δοκίμαζε με το πιρούνι να δεις αν είναι μαλακό, εγώ έτσι έκανα.
  • Κρέας δεν έχετε βάλει ακόμα? 8 μηνών δεν κοντεύετε? Ολοκλήρωσε ότι εισαγωγή έχεις κάνει σε λαχανικό (πχ πατάτα, καρότο) βαλε κρεατάκι και συνέχισε την εισαγωγή των επόμενων λαχανικών. 
  • Καλό είναι να μάθει ότι τρώτε παρέα όλη η οικογένεια ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως δεν θα φας με την ησυχία σου. Βάζεις το μωρό στο καρεκλάκι φαγητού και το ταίζεις ενώ συγχρόνως τρως κι εσύ. Ταίστε το εναλλάξ με τον σύζυγο αν δυσκολεύεσαι σαν συνήθεια. Μπορεί να μην τρως με την ησυχία σου αρχικά όμως είναι καλό να συνηθίζει την οικογενειακή συνήθεια του να τρώτε μαζί, παρασύρετε να τρώςι κι αυτό όταν σας βλέπει να τρώτε κι αργότερα όταν μεγαλώσει θα τρώει και μόνο του.
  • Κι εμένα δεν ήθελε τη σαλιάρα από πολύ νωρίς, βάζε του πρόχειρα ρούχα την ώρα του φαγητού ή όπως κάνεις (και κάνω) τάιζε το γυμνό τώρα που έχει ζέστη.
  • Προσπάθησε να μην πηγαίνει το μεσημεριανό του πολύ αργά, χάνει γεύματα. 4 το μεσημέρι είναι αργά για μεσημεριανό.
     

συμφωνω με ολα,κ τα μυρωδικα που θα μπουν αργοτερα θα νοστιμισουν το φαι

αλλα προσωπικα δ με πειραζει να τρωγανε κ στις 4 γτ πχ κοιμηθηκαν 1,ειδικα μεχρι 9μ που τρωγαμε μονο φρουτα κ μεσημεριανο,θηλαζανε κιολας.αλλα κ μετα με το απογευματινο εφοσον κοιμουνταν 9υπηρχε χρονος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

προσαρμοσε τα γευματα αναλογα με τις αναγκες του μωρου για αρχη και σιγα σιγα θα βρειτε τους ρυθμους σας ..!!!  ο γιος μου τα πρωινα κοιμοταν απο τις 9.30 μεχρι τις δωδεκα σχεδον αρα τη φρουτεκρεμα την τρωγαμε εκεινη την ωρα ομως μεσα σε ενα δυωρο πεινουσε παλι και μεχρι της δυο ειχε φαει και το μεσημεριανο του ....και μετα μπορει να μη ξανατρωγε και τιποτα μεχρι την αλλη μερα το πρωι.. ηταν και ειναι λιτοδιαιτος...

κατι πολυ βασικο για εμενα ειναι να του δινεις την ευκαιρια να επεξεργαζετε την τροφη με τα χερια.. ακομα και τωρα μπορεις να του βαζεις μια κουταλιτσα απο το φαγακι του πανω στο τραπεζι και να το αφηνεις να την παιζει και να την επεξεργαζετε .. και οταν δεχτει τελειος τις στερεες να ξεκινησεις σιγα σιγα να του δινεις να επεξεργαζετε και κομματια τροφων με τα χερια του...αυτο για εμενα ειναι ποιο βασικο απο τι ωρα θα φαει που θα φαει...!!!!

αα και στην ερωτηση σου για τα ml ποτε δε μετρησα ποσο τρωει και το γαλα το μετρουσα αναγκαστικα για να βαζω σωστα τις μεζουρες...!!!!!! :-)

τον πειραματισμό με το φαγητό θα τον βάλω σιγά σιγά με μαλακά πράγματα. Τώρα κάνω κατάχρηση της συζήτησης, αλλά είναι καλύτερα να το κάνω αφού έχει φάει, ή πριν φάει και να τον ταίζω μετά; Ή να δίνω μια κουταλιά, να τρώω λίγο το δικό μου κ εντωμεταξύ αυτός να παίζει κλπ; 

 

Πώ  υπολόγιζες πόσο γάλα θα του δώσεις όταν τα γεύματά του ήταν λίγο στέρεες και λίγο γάλα; Εγώ πχ υπολογίζω αυτές τις μέρες που έφαγε γύρω στα 30-50 ml σούπα, και του έδωσα περίπου 100ml γάλα (κανονικά πίνει 150-160). Χθες και σήμερα που εφαγε γύρω στα 70-80, του έδωσα 80ml γάλα. Με απασχολεί γιατί δν είναι φόρμουλα που θα μπορούσα να φτιάξω τη συνηθισμένη ποσότητα και να πιει όσο θέλει, είναι δικό μου κ το βγάζω από το ψυγείο και το ζεσταίνω εκείνη την ώρα λίγο (έτσι κι αλλιώς τα πίνει χλιαρά). Επειδή το μετράω σταγόνα σταγόνα ακόμη, δεν θέλω να ρισκάρω να ζεστάνω παραπάνω κ να μην το πιεί, ούτε θέλω να το φυλάξω για μετά τώρα που είναι καλοκαίρι. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Εμείς το κάνουμε αντίστροφα απόγευμα στερεό και βράδυ πριν κοιμηθεί γάλα. Κρέμα γιατί σας έβαλε βράδυ;

Εγώ το άλλαξα είχαμε απόγευμα κρέμα το βράδυ γάλα.Αλλα επειδή ο μπεμπουλης μου είναι λαίμαργος και χτυπάει 250 ml κρεμα, μολις του έδινα γάλα μετά το βράδυ έκανε εμετό διότι δεν είχε χωνέψει.Ετσι έκανα αυτή την αλλαγή.Και κοιμάται καλύτερα για βράδυ.Ειναι πιο χορτατος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

τον πειραματισμό με το φαγητό θα τον βάλω σιγά σιγά με μαλακά πράγματα. Τώρα κάνω κατάχρηση της συζήτησης, αλλά είναι καλύτερα να το κάνω αφού έχει φάει, ή πριν φάει και να τον ταίζω μετά; Ή να δίνω μια κουταλιά, να τρώω λίγο το δικό μου κ εντωμεταξύ αυτός να παίζει κλπ; 

 

Πώ  υπολόγιζες πόσο γάλα θα του δώσεις όταν τα γεύματά του ήταν λίγο στέρεες και λίγο γάλα; Εγώ πχ υπολογίζω αυτές τις μέρες που έφαγε γύρω στα 30-50 ml σούπα, και του έδωσα περίπου 100ml γάλα (κανονικά πίνει 150-160). Χθες και σήμερα που εφαγε γύρω στα 70-80, του έδωσα 80ml γάλα. Με απασχολεί γιατί δν είναι φόρμουλα που θα μπορούσα να φτιάξω τη συνηθισμένη ποσότητα και να πιει όσο θέλει, είναι δικό μου κ το βγάζω από το ψυγείο και το ζεσταίνω εκείνη την ώρα λίγο (έτσι κι αλλιώς τα πίνει χλιαρά). Επειδή το μετράω σταγόνα σταγόνα ακόμη, δεν θέλω να ρισκάρω να ζεστάνω παραπάνω κ να μην το πιεί, ούτε θέλω να το φυλάξω για μετά τώρα που είναι καλοκαίρι. 

Την ώρα του φαγητού άφηνε λίγο φαγακι στο τραπεζάκι να το επεξεργαζετε που αν το βρει και ενδιαφέρον θα είσαι κ εσύ ποιο χαλαρή... Τώρα για το γάλα εμείς δεν είμαστε κ το καλύτερο παράδειγμα .. εφόσων όμως βλέπεις ότι ο τρόπος που χρησιμοποιήσεις σε βολεύει κ φενεται πως ικανοποιείτε ο μικρός σου συνέχισε το έτσι όπως το κάνεις έτσι κ αλλιώς νομίζω πως αν δεις πως δε χορτενει έχεις το περιθώριο να βγάλεις να ζεστάνεις λίγο ακόμα να του δώσεις ..!!

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2018 at 3:37 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Και πως συνδυαζετε το γευμα του μωρου με το γευμα της οικογενειας; γενικα μεχρι τωρα του εδινα γαλα κ τον εβαζα στο καροτσι να μας βλεπει να τρωμε εκτος αν κοιμοταν. τωρα πως να το κανω; να τον ταιζω κ μετα να τρωμε εμεις; ή να του δινω μια κουταλια, μετα να τρωω εγω μια μπουκια κλπ; στο καρεκλακι φαγητου βεβαια δεν καθεται ακομα, προτιμαει το ριλαξ (εχει ανακλιση σαν καρεκλακι, δεν ειναι ξαπλωτο). 

 

 

Δεν θυμάμαι πόσο είναι το μωράκι σου, αλλά αν δεν κάθεται καλά στον πωπό του αυτόνομα, ώστε να μπορεί να σκύψει και να φτύσει αν χρειαστεί, δε θα έπρεπε να τρώει στερεές, σύμφωνα με όσα μου έχει πει η παιδίατρός μου και τις οδηγίες από όλες τις επίσημες ιατρικές οργανώσεις που έχω διαβάσει, οπότε πολύ περίεργο αυτό που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν θυμάμαι πόσο είναι το μωράκι σου, αλλά αν δεν κάθεται καλά στον πωπό του αυτόνομα, ώστε να μπορεί να σκύψει και να φτύσει αν χρειαστεί, δε θα έπρεπε να τρώει στερεές, σύμφωνα με όσα μου έχει πει η παιδίατρός μου και τις οδηγίες από όλες τις επίσημες ιατρικές οργανώσεις που έχω διαβάσει, οπότε πολύ περίεργο αυτό που γράφεις.

6 μηνων ειναι και μια χαρα καθεται! απλα στο καρεκλακι τον ενοχλει το λουρι της ζωνης γιατι ακουμπαει στον ωμο ενω του ριλαξ ειναι μονο στη μεση. κανονικα καθιστος ειναι στο ριλαξ γιατι εχει διαφορα επιπεδα ανακλισης σαν το καροτσι (ειναι ριλαξ που γινεται καρεκλακι). 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

6 μηνων ειναι και μια χαρα καθεται! απλα στο καρεκλακι τον ενοχλει το λουρι της ζωνης γιατι ακουμπαει στον ωμο ενω του ριλαξ ειναι μονο στη μεση. κανονικα καθιστος ειναι στο ριλαξ γιατι εχει διαφορα επιπεδα ανακλισης σαν το καροτσι (ειναι ριλαξ που γινεται καρεκλακι). 

Η πλάτη από το καρεκλακι κατεβαίνει; Δοκίμασε το με κατεβασμένη πλατύ. 

Το βάζετε μαζι σας στο τραπέζι ,δίπλα σου και η ταιζεις πρώτα το μωρό η παράλληλα η μετά ανάλογα τι σε βολεύει. Εμένα πχ με βόλευε το καρεκλακι γιατί είχε ύψος και δεν εσκυβα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Η πλάτη από το καρεκλακι κατεβαίνει; Δοκίμασε το με κατεβασμένη πλατύ. 

Το βάζετε μαζι σας στο τραπέζι ,δίπλα σου και η ταιζεις πρώτα το μωρό η παράλληλα η μετά ανάλογα τι σε βολεύει. Εμένα πχ με βόλευε το καρεκλακι γιατί είχε ύψος και δεν εσκυβα.

το λουρι δεν τον πιεζει,. η ιδεα οτι ειναι δεμενος τον ενοχλει!!! αλλα στο φρουτο πχ που τουαρεσει πολυ δν διαμαρτυρεται πια. οποτε τον βαζω εκει κ για το φαγητο. ηθελα ν ανοιξω θεμα αλλα μιας κ καναμε καταχρηση εδω: δεν θελω να τον πιεσω στο φαγητο αλλα ουτε να του αποσπω την προσοχη κ να περναει η ωρα. καπου ομως νομιζω οτι δν ξερω ποια ειναι η λεπτη γραμμη. πχ του αρεσει να παιζει με το αδειο κουταλι. τον αφηνω κ μετα του δινω κ καμια κουταλια με αλλο κουταλι. ειναι σωστο αυτο ή ειναι σαν να τον ξεγελαω για να φαει περισσοτερο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

πχ του αρεσει να παιζει με το αδειο κουταλι. τον αφηνω κ μετα του δινω κ καμια κουταλια με αλλο κουταλι. ειναι σωστο αυτο ή ειναι σαν να τον ξεγελαω για να φαει περισσοτερο; 

Εγώ του έδινα παιχνίδια, μπολ, πιατακια και κουτάλι γιατί τρώει και μόνος του παραλληλα. Ακόμα και βιβλία με εικόνες του αρέσει να χαζεύει ενώ τρώει. Όταν δεν θελει άλλο απλά σταματά. Ποτέ όμως δεν τον έχω ταισει με τηλεόραση, με βιντεακια ή διάφορα αλλά κόλπα(αεροπλανακια κτλ) για να ανοίξει το στόμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ του έδινα παιχνίδια, μπολ, πιατακια και κουτάλι γιατί τρώει και μόνος του παραλληλα. Ακόμα και βιβλία με εικόνες του αρέσει να χαζεύει ενώ τρώει. Όταν δεν θελει άλλο απλά σταματά. Ποτέ όμως δεν τον έχω ταισει με τηλεόραση, με βιντεακια ή διάφορα αλλά κόλπα(αεροπλανακια κτλ) για να ανοίξει το στόμα. 

Αυτα ακριβως τα κολπα θελω να αποφυγω κ αναρωτιεμαι για τα ορια. που σταματαει η εξερευνηση του φαγητου κ αρχιζει το χαζολογημα; τι ειναι ομαλο ταισμα με τους ρυθμους του χωρις να καταπιεζεις αλλα και χωρις να κολακευεις κ να δωροδοκεις; αν δν δειχνει να πειναει οταν σταματαει ειναι καλο να τον αφηνω λιγο να παιξει κ να δοκιμαζω αργοτερα ξανα  ή κανω καλα που του δινω αμεσως το γαλα για να ολοκληρωθει το γευμα; 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν χρησιμοποιείς οθόνες κι εφόσον δεν το πιέζεις δεν είναι κακό να προσφέρεις κι αργότερα φαγητό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτα ακριβως τα κολπα θελω να αποφυγω κ αναρωτιεμαι για τα ορια. που σταματαει η εξερευνηση του φαγητου κ αρχιζει το χαζολογημα; τι ειναι ομαλο ταισμα με τους ρυθμους του χωρις να καταπιεζεις αλλα και χωρις να κολακευεις κ να δωροδοκεις; αν δν δειχνει να πειναει οταν σταματαει ειναι καλο να τον αφηνω λιγο να παιξει κ να δοκιμαζω αργοτερα ξανα  ή κανω καλα που του δινω αμεσως το γαλα για να ολοκληρωθει το γευμα; 

Εγώ δεν προσφερα ξανά μέσα στην μέρα το ίδιο γεύμα κ αμεσως τον θηλαζα . Όταν άρχισε να τρώει μία ικανοποιητική ποσότητα γύρω στον 7ο μήνα σταμάτησα το γάλα σαν συμπλήρωμα στο γεύμα του. Στα δικά μου μάτια τότε φάνταζε σωστότερη επιλογή στο διαχωρισμο των γευμάτων, δηλαδή τρώμε τωρα κ μετά απ τρεις ώρες κάτι άλλο. Αργότερα γύρω στο χρόνο βέβαια άρχισε να τσιμπολογαει κ ενδιάμεσα όταν ήθελε. 

 

Νομίζω ότι όταν ασχολείται με ένα παιχνίδακι ή με την τροφή του στο δίσκο του δεν "δωροδοκειται" ή χαζολαγα όπως αναφερεις. Το πρόβλημα παρουσιάζεται θεωρω όταν το παιδί απαιτεί -και συνεπώς εμπαιζει τους γονεις- τηλεόραση για να φαει ή κυνηγημα! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οθόνες δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω. Ούτε αγκαλιά τάισμα αν και για αυτό μπήκα στον πειρασμό επειδή δυσφορεί στο καρεκλάκι. Μπορεί να τον ενοχλεί αυτό το πλαστικό ύφασμα επειδή έχει ζέστη και είναι και γυμνός. Ή αλλιώς τον ενοχλούν τα λουριά. Άραγε αν τον έχω λυτό με το τραπεζάκι μπροστά του είναι ασφαλές; Εϊναι σε φάση που κουνιέται γύρω γύρω και ψάχνει τα πάντα και προσπαθεί να πατήσει τα πόδια του να σηκωθεί. Οπότε υποθέτω δεν είναι ασφαλές! Δεν είναι όμως  και μια μορφή πίεσης το να κάθεται σ' ένα κάθισμα που δεν τον ενθουσιάζει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θεωρω οτι δ ειναι ασφαλες να μην ειναι δεμενος

κατα τα αλλα συμφωνω με τα προηγουμενα.το να παιζει με κουταλι,φαι η μια κοτδουνιστρα δ ειναι δωροδοκεια

ειχαμε υφασματινο καρεκλακι.δ ειχα προβλημα να τα ταιζω στην αγκαλια,ειδικα εξω,η κορη μου καθοταν σε μεγαλη καρεκλα μπαλκονιου

κ εγω μια φορα προσφερα το γευμα,αν δ τρωγανε το επομενο ξανα.γαλα ζητουσανε για καιρο μετα το γευμα,ακομη κ αν ειχαν φαει καλα

μετα το χρονο μπηκαν κ τα σνακ,επισης αφου περπατουσαν δ ηταν παντα ευκολο να παραμεινουν στην καρεκλα τους

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω αργοτερα δεν εννοω σε επομενο γευμα, εννοω αν πχ φαει λιγες κουταλιες, γκρινιαξει, τον αφησω, δωσω λιγο νερακι, παιξει, συνεχισουμε εμεις το φαγητο μας, ολα αυτα αν δεν δειχνει να πειναει κ να χρεθαζεται το γαλα αμεσως, να ξαναδοκιμασω να δωσω ή να δωσω μια μικροτερη δοση γαλα κ να δοκιμασω λιγες κουταλιες ακομα ή να δωσω κατευθειαν το γαλα να χορτασει κ να ολοκληρωθει ετσι το μεσημεριανο; το θεμα μου δβ ειναι το ποση χορτοσουπα θα φαει αλλα το τι μηνυμα θα του περασω. αν σταματαω κ ξεκιναω ξανα, τη μια μου φαινεται σαν πιεση, την αλλη μου φαινεται σαν να περναω την εικονα οτι το γευμα ειναι κατι που αρχιζουμε, σταματαμε, συνεχιζουμε κλπ κ τελικα δν καταλαβει τι σημαινει ωρα φαγητου. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Οθόνες δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω. Ούτε αγκαλιά τάισμα αν και για αυτό μπήκα στον πειρασμό επειδή δυσφορεί στο καρεκλάκι. Μπορεί να τον ενοχλεί αυτό το πλαστικό ύφασμα επειδή έχει ζέστη και είναι και γυμνός. Ή αλλιώς τον ενοχλούν τα λουριά. Άραγε αν τον έχω λυτό με το τραπεζάκι μπροστά του είναι ασφαλές; Εϊναι σε φάση που κουνιέται γύρω γύρω και ψάχνει τα πάντα και προσπαθεί να πατήσει τα πόδια του να σηκωθεί. Οπότε υποθέτω δεν είναι ασφαλές! Δεν είναι όμως  και μια μορφή πίεσης το να κάθεται σ' ένα κάθισμα που δεν τον ενθουσιάζει; 

Γιατί όχι αγκαλιά τάισμα; Τι διαφορά κάνει αν θα κάθεται στα πόδια σου ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

οταν λεω αργοτερα δεν εννοω σε επομενο γευμα, εννοω αν πχ φαει λιγες κουταλιες, γκρινιαξει, τον αφησω, δωσω λιγο νερακι, παιξει, συνεχισουμε εμεις το φαγητο μας, ολα αυτα αν δεν δειχνει να πειναει κ να χρεθαζεται το γαλα αμεσως, να ξαναδοκιμασω να δωσω ή να δωσω μια μικροτερη δοση γαλα κ να δοκιμασω λιγες κουταλιες ακομα ή να δωσω κατευθειαν το γαλα να χορτασει κ να ολοκληρωθει ετσι το μεσημεριανο; το θεμα μου δβ ειναι το ποση χορτοσουπα θα φαει αλλα το τι μηνυμα θα του περασω. αν σταματαω κ ξεκιναω ξανα, τη μια μου φαινεται σαν πιεση, την αλλη μου φαινεται σαν να περναω την εικονα οτι το γευμα ειναι κατι που αρχιζουμε, σταματαμε, συνεχιζουμε κλπ κ τελικα δν καταλαβει τι σημαινει ωρα φαγητου. 

 

Τον αφήνεις να φάει και τον ταϊζεις ταυτόχρονα τώρα που είναι τόσο μικρούλης. Αν τρώτε μαζί και κάνει διάλειμμα και ξαναθέλει όσο τρώτε, δεν είναι κακό. Αν σαφώς δείχνει ότι χόρτασε, απλά τον αφήνεις να ξαναπεινάσει. Αν είναι πολύ σύντομα, π.χ. σε μισή ώρα, και έχει φάει λίγο, μπορείς να του ξαναδώσεις, αλλιώς προχωράς στο επόμενο γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως επειδη δεν καθοταν με τιποτα δεμενος (εδω που τα λεμε ποιος θα ευχαριστιοτανε τον γευμα δεμενος;;;) δεν τον εδενα. Φυσικα ημουν συνεχως διπλα του και το καθισμα ειχε ενα χωρισμα αναμεσα στα ποδια, οποτε δεν μπορουσε να γλιστρησει απο κατω. @Έσπερος οι λιγες κουταλιες στην ηλικια σας ειναι μια χαρα, μην περιμενεις να τρωει ποσοτητες. Το στομαχι τους ειναι οσο η μπουνιστα τους, αυτο να εχεις σαν μπουσουλα, αλλα καποιες μερες θα τρωει λιγοτερο καποιες περισσοτερο. Εγω αν ετρωγε ελαχιστα δεν ξαναεδινα μετα απο λιγο, μονο σε ιδιαιτερες περιπτωσεις (πχ ημασταν εξω ή στους παππουδες, που ενα "κυνηγητο" με φαι δεν το γλιτωνει το παιδι). Ετρωγε οσο ηθελε την ωρα του γευματος και μετα ξανα στο επομενο γευμα. Βεβαια, με το γαλα δεν μπορω να σου απαντησω γιατι θηλαζε ελευθερα ακομη και πριν ή μετα το φαγητο, αλλα φανταζομαι οτι μπορεις να του δινεις λιγο γαλα μετα το γευμα. Αλλα δοκιμασε να αφησεις καποιες ωρες (2-3;) χωρις γαλα για να του ανοιξει η ορεξη και να ειναι δεκτικος.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Εγω παντως επειδη δεν καθοταν με τιποτα δεμενος (εδω που τα λεμε ποιος θα ευχαριστιοτανε τον γευμα δεμενος;;;) δεν τον εδενα. Φυσικα ημουν συνεχως διπλα του και το καθισμα ειχε ενα χωρισμα αναμεσα στα ποδια, οποτε δεν μπορουσε να γλιστρησει απο κατω. @Έσπερος οι λιγες κουταλιες στην ηλικια σας ειναι μια χαρα, μην περιμενεις να τρωει ποσοτητες. Εγω δεν ξαναεδινα μετα απο λιγο, μονο σε ιδιαιτερες περιπτωσεις (πχ ημασταν εξω ή στους παππουδες, που ενα "κυνηγητο" για το φαι δεν το γλιτωνεις). Ετρωγε οσο ηθελε την ωρα του γευματος και μετα ξανα στο επομενο γευμα. Βεβαια, με το γαλα δεν μπορω να σου απαντησω γιατι θηλαζε ελευθερα ακομη και πριν ή μετα το φαγητο, αλλα φανταζομαι οτι μπορεις να του δινεις λιγο γαλα μετα το γευμα. Αλλα δοκιμασε να αφησεις καποιες ωρες (2-3;) χωρις γαλα για να του ανοιξει η ορεξη και να ειναι δεκτικος.

Γενικα τρωει καθε 2,5-3 ωρες οποτε το μεσημεριανο το δινω περιπου 2,5 ωρες απο το φρουτο- αναλογα κ με το ποςο φρουτο εχει φαει, ωστε να πειναει αλλα να μην ειναι τοσο πεινασμενος που να μη συνεργαζεται. ζυγιζω ποσο εφαγε κ μετα δινω αναλογως γαλα. εκτος απο δυο φορες που εφαγε κοντα στα 100γρ οποτε θεωρησα πως ειναι αρκετο σε αυτη τη φαση για να θεωρηθει πληρες γευμα, αφου φρουτο ολεον το τρωει ολο οσο του βαζω οποτε απο το πρωι εχει φαει πολυ,  κ τον αφησα για να δω αντιδρασεις. 

 

μαλλον το ψειριζω υπερβολικα. σε ενα μηνα που θα χουμε γυρισει απο τις γιαγιαδες θα του δινω κ τροφες να πιανει με τα χερια οποτε θα κυλαει διαφορετικα η ωρα του φαγητου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γενικα τρωει καθε 2,5-3 ωρες οποτε το μεσημεριανο το δινω περιπου 2,5 ωρες απο το φρουτο- αναλογα κ με το ποςο φρουτο εχει φαει, ωστε να πειναει αλλα να μην ειναι τοσο πεινασμενος που να μη συνεργαζεται. ζυγιζω ποσο εφαγε κ μετα δινω αναλογως γαλα. εκτος απο δυο φορες που εφαγε κοντα στα 100γρ οποτε θεωρησα πως ειναι αρκετο σε αυτη τη φαση για να θεωρηθει πληρες γευμα, αφου φρουτο ολεον το τρωει ολο οσο του βαζω οποτε απο το πρωι εχει φαει πολυ,  κ τον αφησα για να δω αντιδρασεις. 

 

μαλλον το ψειριζω υπερβολικα. σε ενα μηνα που θα χουμε γυρισει απο τις γιαγιαδες θα του δινω κ τροφες να πιανει με τα χερια οποτε θα κυλαει διαφορετικα η ωρα του φαγητου.

Μια χαρα μου φαινεστε. Το μονο που θα σου ελεγα να αλλαξεις ειναι το ζυγισμα. Ειναι πολυ αγχωτικο και απ΄οτι θυμαμαι κι εσυ η ιδια εχεις στενη σχεση με το αγχος. Ασε τις μοναδες μετρησης βαρους που εχουμε εφευρεσει και κοιτα τις αναγκες του παιδιου. Η μπουνιτσα που σου εγραψα ειναι ενας καλος γενικος μπουσουλας, αλλα και λιγοτερο να φαει δεν εγινε και τιποτα. Να το βλεπεις πιο μακροπροθεσμα, οχι ποσο δεν εφαγε στο συγκεκριμενο γευμα. Δηλαδη να δωσεις καποια βαση αν για παραδειγμα ζυγιστειτε μετα απο 3-4 μηνες στον παιδιατρο και δεις οτι επεσε η καμπυλη στο βαρος, τοτε να σκεφτεις τι πρεπει να κανεις για να φαει περισσοτερο. Αλλα αν το σκεφτεσαι αυτο καθημερινα, τοτε δεν θα ηρεμησεις ποτε, παντα θα σου φανηκε οτι εφαγε λιγο (ή πολυ) και το μικρο σου θα αντιλαμβανεται το αγχος, με συνεπεια να δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος και κινδυνος εμφανισης διαταραχων στη διατροφη. Να ξερεις οτι τα μωρα, αν τα αφησουμε χωρις βιασυνες και αγχος να φανε ακριβως οσο θελουν, συνηθως διατηρουν ενα ιδανικο βαρος και αναπτυσσουν καλες διατροφικες συνηθειες και σωστοτερο αισθημα κορεσμου.

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

οταν λεω αργοτερα δεν εννοω σε επομενο γευμα, εννοω αν πχ φαει λιγες κουταλιες, γκρινιαξει, τον αφησω, δωσω λιγο νερακι, παιξει, συνεχισουμε εμεις το φαγητο μας, ολα αυτα αν δεν δειχνει να πειναει κ να χρεθαζεται το γαλα αμεσως, να ξαναδοκιμασω να δωσω ή να δωσω μια μικροτερη δοση γαλα κ να δοκιμασω λιγες κουταλιες ακομα ή να δωσω κατευθειαν το γαλα να χορτασει κ να ολοκληρωθει ετσι το μεσημεριανο; το θεμα μου δβ ειναι το ποση χορτοσουπα θα φαει αλλα το τι μηνυμα θα του περασω. αν σταματαω κ ξεκιναω ξανα, τη μια μου φαινεται σαν πιεση, την αλλη μου φαινεται σαν να περναω την εικονα οτι το γευμα ειναι κατι που αρχιζουμε, σταματαμε, συνεχιζουμε κλπ κ τελικα δν καταλαβει τι σημαινει ωρα φαγητου. 

Αν και μπερδεύτηκα λίγο απ την περιγραφή θα σου πω εγώ τι έκανα για να έχεις και μιαν άλλη εικόνα. 

  Αρχικα φρόντιζα να μην πειναει πολύ ή να νυσταζει! Τον έβαζα στο καθίσματακι του. Του έδινα κάτι να ασχοληθεί αν είχε ανησυχια, μία κουδουνιστρα, ένα μασητικο κτλ. Αρχιζα να ταιζω συνεχόμενα μέχρι να μην θέλει άλλο, όσο άνοιγε το στόμα.  Αν γκρινιάζε ή έστρεφε αλλού το κεφάλι σταματουσα, λέγοντας του μάλιστα "δεν πείνας άλλο; Είσαι εντάξει λοιπόν". Στο τέλος έδινα νερο. 

 

   Αργότερα όταν αρχίσαμε να τρώμε όλοι μαζί δεν γινόταν να τον ταιζω συνεχόμενα. Έδινα δύο μπουκιες, ετρωγα και εγώ, συζητούσα με τον άνδρα μου, το μωρό έπαιζε πχ με τις πατάτες του και έδινα ξανά μία κουταλιά. Τυπικά νομίζω πως όση ώρα είσαι στο τραπέζι θεωρείται γευμα. 

Link to comment
Share on other sites

@Sentir...natureza ζυγιζω μονο γιατι θελω να ξερω ποσο γαλα να του δωσω μετα. ακομα δν εχω συνηθισει να υπολογιζω τις ποσοτητες με το ματι. δρν με νοιαζει η ποσοτητα ή το βαρος, μια θετικη σταση απεναντι στο φαητο με νοιαζει κ αυτο με αγχωνει. αλλα αφου βλεπω οτι το φρουτο το καταβροχθιζει πλεον, πιστευω οτι ειναι προθυμος γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...