Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτος υπέρηχος (αποκόλληση, κακή εμπειρία)


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Είμαι 7Ε5Η και πριν δύο μέρες πήγα για τον πρώτο μου υπερηχο. Η γιατρός είπε να τον κάνουμε κοιλιακα μιας και είμαι αδύνατη. Δεν πρόλαβαμε να δούμε σάκο και να ακούσουμε καρδιά και μας είπε"αυτην την σκιά δίπλα την βλέπετε? Έχουμε Αποκολληση" και μου αύξησε την δόση της προγεστερονης. 

Αυτό που με παραξενεψε είναι ότι κατά τη διάρκεια της εξέτασης έβγαλε 3 φωτο με το κινητό της. Δεν μου έκανε καμία μέτρηση ούτε μου είπε αν οι παλμοί είναι φυσιολογικοι η όχι. Ούτε μου Εκτύπωσε τον υπερηχο. Και γενικότερα μας άφησε με την απορία και το άγχος. Μας είπε ότι σε μια βδομάδα θα μου κάνει κολπικο υπέρηχο για καλύτερη εικόνα. Το θέμα είναι ότι δεν την εμπιστεύομαι και ούτε θέλω να ξαναπάω. Πέρα από τις ανακατωσουρες δεν έχω άλλο συμπτώμα ούτε Αιμορραγία. Γίνεται να έχω Αποκολληση χωρίς Αιμορραγία? Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είχα αποκόλληση χωρίς αιμοραγία. Πήρα ουτροτζεστάν και έμεινα στο κρεβάτι μέχρι να εξαφανιστεί τελείως.

Που έκανες τον υπέρηχο και δεν σου έδωσαν κάτι??

Κανονικά θα έπρεπε .

Link to comment
Share on other sites

Κολπικά δεν γίνονται οι πρώτοι υπέρηχοι? Ο δικός μου γιατρός θυμάμαι κολπικά τις έκανε για ευκρίνεια. Ήμουν 50 κιλά. Μετά την αυχενική έκανε κοιλιακό . Γνώμη μου άλλαξε γιατρό  , όχι για τον υπέρηχο όσο για τα μισολογα...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ είχα αποκόλληση χωρίς αιμοραγία. Πήρα ουτροτζεστάν και έμεινα στο κρεβάτι μέχρι να εξαφανιστεί τελείως.

Που έκανες τον υπέρηχο και δεν σου έδωσαν κάτι??

Κανονικά θα έπρεπε .

Σε ιδιώτη γιατρό. Μου έδωσαν utrogestan 6 χάπια την ημέρα. Όταν λέμε ξεκούραση Δλδ να μην κάνω ούτε τα ιδιαίτερα μαθήματα μου? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Γτ δ πας για εναν ακομη υπερηζο σε εναν αλλο γιατρο;

Θα πάω αύριο. Ζούμε σε νησί οπότε δεν έχουμε μεγάλη επιλογή γιατρών ούτε βρίσκονται συνέχεια εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nina kirou είπε:

Θα πάω αύριο. Ζούμε σε νησί οπότε δεν έχουμε μεγάλη επιλογή γιατρών ούτε βρίσκονται συνέχεια εδώ. 

Καταλαβαίνω , είναι δύσκολη η μετακίνηση. Το νησί έχει άλλους γυναικολόγους η νοσοκομείο?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Nina kirou said:

Σε ιδιώτη γιατρό. Μου έδωσαν utrogestan 6 χάπια την ημέρα. Όταν λέμε ξεκούραση Δλδ να μην κάνω ούτε τα ιδιαίτερα μαθήματα μου? 

Το πόσο πρέπει να προσέχεις θα σου το πει ο γιατρός, εμένα με είχε σε πλήρη ακινησία, συμφωνώ με την Dust pink πως πρέπει να αλλάξεις γιατρό, τώρα που είναι ακόμα αρχή της εγκυμοσύνης.

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Καταλαβαίνω , είναι δύσκολη η μετακίνηση. Το νησί έχει άλλους γυναικολόγους η νοσοκομείο?

Σήμερα έρχεται για μια μέρα μόνο υποτίθεται ένας καλός γιατρός θα πάω να γνωριστούμε και ελπίζω να είναι πιο κατατοπιστικος. Διαφορετικά με βλέπω Αθήνα. Ας ακούσουμε καρδούλα και σήμερα και θα είμαι ευχαριστημένη... 

Link to comment
Share on other sites

Ακομη κ στο δημοσιο παντως επαιρνα εκτυπωση υπερηχου

Κ γω ενδοκολπικα ως την αυχενικη,αδυνατη δ ειμαι

Μπορει ομως να ειχε λογο που δ εκανε η αυτη ναι ειναι η προσεγγιση του.πολλοι γυναικολογοι κανουν μονο κοιλιακο

Μπορει να ναι λιγομιλητος.αλλα να ρωτας

Δ ειναι κακο να παρεις μια αποψη παραπανω,μππρει να σου ταιριαζει περισσοτερο σαν γιατρος καποιος αλλος

Εγω επαιρνα 4ουτρο την ημερα στην πρωτη εγκυμοσυνη,στο πρωτο τριμηνο κ ημουν ξαπλα.η γιατρος μου ειχε αναφερει οτι αν εργαζομουν θα επαιρνα αδεια 

Δ ειχα αποκολληση,απλα ηταν  χαμηλα ο σακος κ ειχα πονους.δ μπορουσα να περπατησω,ουτε κ να σταθω πολυ ωρα ορθια,οποτε η μουν ξαπλα

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε ρωτα το γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Nina kirou είπε:

Σήμερα έρχεται για μια μέρα μόνο υποτίθεται ένας καλός γιατρός θα πάω να γνωριστούμε και ελπίζω να είναι πιο κατατοπιστικος. Διαφορετικά με βλέπω Αθήνα. Ας ακούσουμε καρδούλα και σήμερα και θα είμαι ευχαριστημένη... 

Στο εύχομαι!! Δεν γνώριζα αν το νησί είναι μεγάλο η μικρό και τι δυνατότητες έχεις..νησί η Ρόδος νησί και η Κίμωλος...πάρε πάντως και μια δεύτερη γνωμη, πρόκειται για παρακολούθηση εγκυμοσύνη και θα πρέπει σχολαστικά ανά μήνα να ενημερώνεται η εγκυμονούσα για την εξέλιξη καθώς και για δικά της θέματα ( κιλά, πίεση, συμπληρώματα) να κρατάτε αρχείο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!Εγώ είμαι 8+3 και χθες είδαμε στον κοιλιακό υπέρηχο μια πολύ μικρή αποκόλληση ενώ δεν έχω αίμα. Μου έδωσε utrogestan δύο τη μέρα, ένα από το στόμα ένα κολπικά και μου είπε πως δεν είναι τίποτα, συμβαίνει σε πολλές και είναι καλό που δεν έχω αίμα. Να προσέχω λίγο τις κινήσεις μου, να ξεκουράζομαι και θα πάνε όλα καλά.Εγώ φυσικά ανησύχησα γιατί ως τώρα όλα πηγαίνουν τέλεια και δεν θέλω να έχω περιπέτειες.Ο γιατρός είπε πως αν είναι να συμβεί κάτι κακο θα συμβεί ότι και να κάνω,αλλά εγώ προληπτικά θα μείνω στο κρεβάτι για 3 μέρες και μετά το 3ήμερο πάλι θα προσέχω όσο μπορώ κ θα ξεκουράζομαι.εκείνος δεν μου είπε να είμαι ξάπλα, είπε απλά να πάρω την προγεστερόνη και να προσέχω τα βάρη, όχι επαφές, όχι μηχανάκια κ ποδήλατα.... εσένα @Nina kirou πως εξελίχθηκε η κατάσταση?Όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Asia είπε:

Καλημέρα!Εγώ είμαι 8+3 και χθες είδαμε στον κοιλιακό υπέρηχο μια πολύ μικρή αποκόλληση ενώ δεν έχω αίμα. Μου έδωσε utrogestan δύο τη μέρα, ένα από το στόμα ένα κολπικά και μου είπε πως δεν είναι τίποτα, συμβαίνει σε πολλές και είναι καλό που δεν έχω αίμα. Να προσέχω λίγο τις κινήσεις μου, να ξεκουράζομαι και θα πάνε όλα καλά.Εγώ φυσικά ανησύχησα γιατί ως τώρα όλα πηγαίνουν τέλεια και δεν θέλω να έχω περιπέτειες.Ο γιατρός είπε πως αν είναι να συμβεί κάτι κακο θα συμβεί ότι και να κάνω,αλλά εγώ προληπτικά θα μείνω στο κρεβάτι για 3 μέρες και μετά το 3ήμερο πάλι θα προσέχω όσο μπορώ κ θα ξεκουράζομαι.εκείνος δεν μου είπε να είμαι ξάπλα, είπε απλά να πάρω την προγεστερόνη και να προσέχω τα βάρη, όχι επαφές, όχι μηχανάκια κ ποδήλατα.... εσένα @Nina kirou πως εξελίχθηκε η κατάσταση?Όλα καλά?

Και μένα μου τα έκοψε όλα. Πήγα σε άλλους δύο γιατρόυς οι οποίοι δεν είδαν Αποκολληση. Εφόσον νιώθεις καλά άκου το σώμα σου και το προαισθημα σου. Ήμουν πολύ δραστηρια και περιμένω να κλείσω το τρίμηνο για να ξαναπάω γυμναστήριο! Γνώμη μου είναι ότι οι γιατροί σε τραβολογανε για εξετάσεις γιατί έχουν και άλλα οφέλη. Εγώ το περπάτημα μου το κάνω πάντως και νιώθω τέλεια! Αλλά όχι βαρη

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Nina kirou είπε:

Και μένα μου τα έκοψε όλα. Πήγα σε άλλους δύο γιατρόυς οι οποίοι δεν είδαν Αποκολληση. Εφόσον νιώθεις καλά άκου το σώμα σου και το προαισθημα σου. Ήμουν πολύ δραστηρια και περιμένω να κλείσω το τρίμηνο για να ξαναπάω γυμναστήριο! Γνώμη μου είναι ότι οι γιατροί σε τραβολογανε για εξετάσεις γιατί έχουν και άλλα οφέλη. Εγώ το περπάτημα μου το κάνω πάντως και νιώθω τέλεια! Αλλά όχι βαρη

Ο γιατρός σου είναι ιδιώτης?οι άλλοι δύο στους οποίους πήγες είναι ιδιώτες? Σκέφτομαι κι εγώ από Δευτέρα, να περάσουν λίγο οι μέρες, και να πάω και σε άλλον γιατρό να πάρω δεύτερη γνώμη.Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο, για Κυστική ίνωση έχεις κάνει εξετάσεις? Σου είπε ο γιατρός?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Asia είπε:

Ο γιατρός σου είναι ιδιώτης?οι άλλοι δύο στους οποίους πήγες είναι ιδιώτες? Σκέφτομαι κι εγώ από Δευτέρα, να περάσουν λίγο οι μέρες, και να πάω και σε άλλον γιατρό να πάρω δεύτερη γνώμη.Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο, για Κυστική ίνωση έχεις κάνει εξετάσεις? Σου είπε ο γιατρός?

Ναι όλοι ιδιώτες. Ναι έκανα εξετάσεις και για κυστικη ινωση και όλα τα υπόλοιπα όλα καλά. Γνώμη μου να πας και αλλού. Βέβαια μπορεί και να μπερδευτεις...οπως νιώθεις εσύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μία εγκυμοσύνη καλό είναι να ακούς τον γιατρό σου και να ακολουθείς τις συμβουλές του. Η κάθε γυναίκα είναι διαφορετική, η κάθε εγκυμοσύνη επίσης διαφορετική. Φυσικά αν όλα πηγαίνουν καλά δεν μπορεί μία έγκυος να συμπεριφέρεται σαν άρρωστη, αν όμως κάτι συμβαίνει που θέλει προσοχή, καλό είναι να μην ακούμε το σώμα μας , που θεωρούμε πως αντέχει, αλλά τον γιατρό που λέει να προσέχουμε.  Δεν χρειάζεται να τα μηδενίζουμε όλα, τι όφελος μπορεί να έχει ένας γιατρός με το να πει σε μία εγκυμονούσα πως έχει αποκόλληση και θέλει ξεκούραση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει οικονομικο όφελος όταν σε μια νορμάλ εγκυμοσύνη πας για υπέρηχο μια φορά το μήνα ενώ σε περίπτωση Αποκολλησης πας ανά πέντε μερες επίσκεψη? Και δωστου οι αιματολογικες και δωστου τα φάρμακα.. Δύο στους τρεις μου είπαν ότι ο υπέρηχος είναι πεντακάθαρος. Άρα η εν λόγω γιατρός σίγουρα είχε οικονομικο όφελος. Σύμφωνω μαζί σου να ακούμε τον γιατρό μας αλλά πάντα υπάρχει η πιθανότητα λάθος διάγνωσης. Δεν είναι πάντογνωστές.. Καλημέρα 

☺️

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...