Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή Προγεστερόνη ή Μείωση Προγεστερόνης


Recommended Posts

Οι γυναικολόγοι πάντα ζητούν την προγεστερόνη να την κάνεις την 21 ημέρα του κύκλου, οπότε για να σου λέει ο γιατρός σου πως είναι καλή τότε είναι εντάξει.

Οι τρείς μήνες όπως και μόνη σου το λες δεν είναι πολλής καιρός προσπάθειας, οπότε κάνε λίγο υπομονή μην αγχώνεσαι και θα έρθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, danae2014 είπε:

Καλημερα!  Αν και εχουν περασει χρονια απο την δημοσιευση σου μηπως θα μπορουσες να μας πεις τι εγινε με την ορμονη? Διοτι εγω ειχα προγεστερόνη 10 αλλα 5 μερες πριν την περιοδο και μου ειπε οτι ειναι οκ και οτι αν την ειχα κανει 7 μερες πριν θα ηταν καλυτερη. Γενικα δεν υποστηρίζει την προσληψη φαρμακων προληπτικα και δεν συμφώνησε να παρω χαπια προγεστερονης.  Προσπαθουμε 3 μηνες. Φοβαμαι μηπως το προβλημα είναι αυτό εφοσον δεν εχω κατι αλλο.

η χαμηλη προγεστερονη μετα την ωορηξια σημαινει συνηθως οτι κανεις κακη ωορηξια κ οχι οτι εχεις ελλειψη ορμονης. επανελαβε ορμονολογικες σε τρεις τουλαχιστον  κυκλους οπωσδηποτε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 6/7/2018 at 1:01 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Οι γυναικολόγοι πάντα ζητούν την προγεστερόνη να την κάνεις την 21 ημέρα του κύκλου, οπότε για να σου λέει ο γιατρός σου πως είναι καλή τότε είναι εντάξει.

Οι τρείς μήνες όπως και μόνη σου το λες δεν είναι πολλής καιρός προσπάθειας, οπότε κάνε λίγο υπομονή μην αγχώνεσαι και θα έρθει.

 

ναι αλλα αν εχεις κυκλο 28 ημερων ειναι η 21η, ομως σε κυκλο 25 ή 26 ημερων;;; λογικα δεν θα ειναι η ιδια μερα. Νομιζω 7 μερες πριν την περιοδο την μετρας αν λεω σωστα. Τελοσπαντων οπως και να χει σε ευχαριστω

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2018 at 1:41 ΜΜ, ninaki80 είπε:

η χαμηλη προγεστερονη μετα την ωορηξια σημαινει συνηθως οτι κανεις κακη ωορηξια κ οχι οτι εχεις ελλειψη ορμονης. επανελαβε ορμονολογικες σε τρεις τουλαχιστον  κυκλους οπωσδηποτε. 

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Οταν λες ορμονολογικες, ποιες ειναι οι καλυτερες και οι πιο βασικες; θυροειδη εχω κανει τα παντα και ειναι οκ ολα. τωρα για τα υπολοιπα ξερω οτι ειναι η fsh, lh, E2, προγεστερονη και βιταμινη D η οποία παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην γονιμοτητα. Αυτες ειναι οκ ή χρειαζεται και κατι ακομα;

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δαναη καλησπερα, αυτές που έγραψες πιο πάνω (οι εξετάσεις)  είναι αρκετές για αρχή.   Μετά αν είναι θα σου ζητήσει ο γιατρός πιο εξειδικευμενες, δεν μπορούμε εμείς :) καλή επιτυχία και να μας πεις τα νέα σου

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, danae2014 είπε:

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Οταν λες ορμονολογικες, ποιες ειναι οι καλυτερες και οι πιο βασικες; θυροειδη εχω κανει τα παντα και ειναι οκ ολα. τωρα για τα υπολοιπα ξερω οτι ειναι η fsh, lh, E2, προγεστερονη και βιταμινη D η οποία παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην γονιμοτητα. Αυτες ειναι οκ ή χρειαζεται και κατι ακομα;

Χρειάζεσαι οσες σου πει ο γιατρός σου :) Μην κάνεις εξετάσεις στην τύχη, δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @danae2014, εμενα μου είπαν ότι την μετράνε 7η μέρα μετά την ωορρηξία. Γιατί όμως έχει σταθεί στην προγεστερονη ο γιατρός σου; το ενδομητριο έχει καλό πάχος; Πάντως υπάρχουν πολλές κοπέλες (κι εγώ μαζί)  που μετά την ωορρηξία παίρνουν χάπια προγεστερονης (πχ utrogestan) προληπτικά. Κατά Τ' άλλα, μην αγχώνεσαι, κάνε τις προσπάθειες σου και όλα καλά θα πάνε. Βοηθάει να έχεις θετική σκέψη :) και από ότι διάβασα έχεις σταθερή περίοδο οπότε όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 31/7/2018 at 10:23 ΜΜ, Sansa είπε:

Καλησπέρα @danae2014, εμενα μου είπαν ότι την μετράνε 7η μέρα μετά την ωορρηξία. Γιατί όμως έχει σταθεί στην προγεστερονη ο γιατρός σου; το ενδομητριο έχει καλό πάχος; Πάντως υπάρχουν πολλές κοπέλες (κι εγώ μαζί)  που μετά την ωορρηξία παίρνουν χάπια προγεστερονης (πχ utrogestan) προληπτικά. Κατά Τ' άλλα, μην αγχώνεσαι, κάνε τις προσπάθειες σου και όλα καλά θα πάνε. Βοηθάει να έχεις θετική σκέψη :) και από ότι διάβασα έχεις σταθερή περίοδο οπότε όλα καλά. 

γειααα! βασικα δεν εχει κολλησει ο γιατρος μου με την προγεστερονη, εγω τον εχω ζαλισει με αυτη απο διαφορα που διαβαζω στο ιντερνετ. Εκεινος υποστηριζει οτι δεν χρειαζομαι συμπληρωμα και οτι δεν πρεπει προληπτικα να παιρνουμε φαρμακα. Τελοσπαντων ας περασουν οι διακοπες και θα δω τι κανω. Ευχαριστω πολυ παντως!

 

Επεξεργάστηκαν by danae2014

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα. Θα ηθελα οποια κοπελα μπορει να με βοηθησει γιατι εχω ψιλοπελαγωσει. Ειμαι εγκυος, μολις στην 6η βδομαδα. Τηλεφωνησα σε γυναικολογο (καινουριο σε εμενα, με καλη φημη) για ραντεβου, μου εκλεισε για την αλλη βδομαδα και μου ζητησε χοριακες και προγεστερονη. Χοριακη 18000, προγεστερονη 22. Του τα λεω τηλεφωνικα και μου λεει  utrogestan 200,  κολπικα πρωι βραδυ.χωρις καν υπερηχογραφικη εικονα. Τα χαπια δεν τα ξερω, ξερω απλα οτι ειναι ορμονη που χορηγουν με ευκολια και σε πολλες περιπτωσεις.  Στο 1ο παιδι ουτε που ειχα κανει εξεταση προγεστερονης, δεν εκανε ποτε κουβεντα γι αυτη η γιατρος. Ειναι τοσο χαμηλη η τιμη δηλαδη? Τον παιδιατρο μας που ρωτησα μου ειπε αν μπορω να το αποφυγω να μην τα παρω, αλλα μου λεει σου μιλαω σαν παιδιατρος και μονο. Το αναγκαιο του θεματος το κρινει ο γυναικολογος.. Σε εσας χορηγησαν προγεστερονη και γιατι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλημέρα κορίτσια, είμαι 6 εβδομάδων κ 5 ημερών σύμφωνα με τον υπέρηχο. Κάνοντας την πρώτη χοριακη είδαμε τιμές περίπου 23 και κάτι, προγεστερόνη στο 11.

Μετά από δύο μέρες κάναμε επαναληπτική χοριακη κ βρέθηκα με 29 και κάτι. Η γιατρός δεν ήταν πολυ ευχαριστημένη...εγώ άρχισα να αγχώνομαι...μου έδωσε salospir k ultrogestan κ είπαμε να πάμε την Δευτέρα να το ξαναδούμε...το πρήξιμο στο στήθος κ ο πόνος υποχωρεί...τι γίνεται ρε κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nasta είπε:

Καλημέρα κορίτσια, είμαι 6 εβδομάδων κ 5 ημερών σύμφωνα με τον υπέρηχο. Κάνοντας την πρώτη χοριακη είδαμε τιμές περίπου 23 και κάτι, προγεστερόνη στο 11.

Μετά από δύο μέρες κάναμε επαναληπτική χοριακη κ βρέθηκα με 29 και κάτι. Η γιατρός δεν ήταν πολυ ευχαριστημένη...εγώ άρχισα να αγχώνομαι...μου έδωσε salospir k ultrogestan κ είπαμε να πάμε την Δευτέρα να το ξαναδούμε...το πρήξιμο στο στήθος κ ο πόνος υποχωρεί...τι γίνεται ρε κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ!

Γεια σου κορίτσι. Όταν λες υπέρηχο είδατε το έμβρυο δηλαδή; Σάκο και τα λοιπά; Χοριακή 23 ή 23 χιλιαδες; η προγεστερόνη από μόνη της δε λέει κάτι θα στην ανεβάσουν τα χάπια. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Nasta είπε:

Καλημέρα κορίτσια, είμαι 6 εβδομάδων κ 5 ημερών σύμφωνα με τον υπέρηχο. Κάνοντας την πρώτη χοριακη είδαμε τιμές περίπου 23 και κάτι, προγεστερόνη στο 11.

Μετά από δύο μέρες κάναμε επαναληπτική χοριακη κ βρέθηκα με 29 και κάτι. Η γιατρός δεν ήταν πολυ ευχαριστημένη...εγώ άρχισα να αγχώνομαι...μου έδωσε salospir k ultrogestan κ είπαμε να πάμε την Δευτέρα να το ξαναδούμε...το πρήξιμο στο στήθος κ ο πόνος υποχωρεί...τι γίνεται ρε κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ!

Δηλαδή ειδε στον υπέρηχο σάκο? Στις χοριακες θέλουμε διπλασιασμο κάθε 2 μέρες...! Τις έχεις κάνει στο ίδιο μικροβιολογικό έτσι? Αχ ρε κορίτσι μου σε καταλαβαινω απόλυτα το πέρασα πρόσφατα!! Ακολουθήσε τις οδηγίες της γυναικολόγο σου! 

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2019 at 10:30 ΠΜ, Nasta είπε:

Καλημέρα κορίτσια, είμαι 6 εβδομάδων κ 5 ημερών σύμφωνα με τον υπέρηχο. Κάνοντας την πρώτη χοριακη είδαμε τιμές περίπου 23 και κάτι, προγεστερόνη στο 11.

Μετά από δύο μέρες κάναμε επαναληπτική χοριακη κ βρέθηκα με 29 και κάτι. Η γιατρός δεν ήταν πολυ ευχαριστημένη...εγώ άρχισα να αγχώνομαι...μου έδωσε salospir k ultrogestan κ είπαμε να πάμε την Δευτέρα να το ξαναδούμε...το πρήξιμο στο στήθος κ ο πόνος υποχωρεί...τι γίνεται ρε κορίτσια κοντεύω να τρελαθώ!

Aν εννοείς ότι σε υπέρηχο είδες κάτι που ταιριάζει με 6 εβδομάδες και μετά είδες τις τιμές που λες, δυστυχώς έχει τελειώσει και πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου άμεσα. Χοριακές 20-30 αντιστοιχούν σε μία πολύ νέα εγκυμοσύνη, τις πρώτες μέρες τις καθυστέρησης, όχι σε 6 εβδομάδες και σε σάκο ορατό σε υπέρηχο. Λυπάμαι, τα έχω περάσει. Εκτός αν κάτι έχεις παρεξηγήσει στα νούμερα και αναφέρεις τιμές σε χιλιάδες;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα και απο μενα. Αχ να ξερατε βρε κοριτσια και αγορια μερικες φορες γιατι οχι ποσες φορες βρηκα παρηγορια στα λογια σας μεσα απο αυτο το φορουμ. Λοιπον ειμαστε στον εναμισι χρονο προσπαθειων με τον αντρουλη μου. Μετα απο 2 ιατρους μας προτειναν να κανω ορμονικες αναλυσεις κ βρηκαν χαμηλη την προγεστερονη μου. Τωρα περνω κολπικα utrogestan εδω και 2 εβδομαδες κ εχω 3ις μερες καθυστερηση. Η ιατρος μου ειπε να τα σταματησω μονο εαν δω αιμα. Ποτε θα αδιαθετησω? Η ποτε πρεπει να κανω τεστ να δω αν ειμαι εγκυος. Να αναφερω εδω οτι σημερα ολη μερα νομιζα οτι μου ερχοτανε αλλα δεν. Συγγνωμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα καταθέσω την δική μου εμπειρία μήπως και βοηθήσω κάποια αγχωμενα κορίτσια. Τον μήνα που έμεινα έγκυος (προτού το μάθω προφανώς μιας και η εξέταση προγεστερονης γίνεται 7 ημέρες πριν την ημερομηνία της έναρξης της περιόδου) η τιμή της προγεστερονης ήταν 11. Πήρα τον γιατρό μου τηλ επειδή κι εμένα μου φάνηκε χαμηλή μου είπε δεν έχει τόση σημασία. Επισημαίνω δεν ξέραμε ότι είμαι έγκυος. Δεν πήρα ουτροτζεσταν, η εγκυμοσύνη προχώρησε κανονικά και όλα πήγαν καλά!! Οπότε κορίτσια δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρείτε το 11 τιμή απαγορευτικη για εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2019 at 2:54 ΠΜ, maripoz είπε:

Θα καταθέσω την δική μου εμπειρία μήπως και βοηθήσω κάποια αγχωμενα κορίτσια. Τον μήνα που έμεινα έγκυος (προτού το μάθω προφανώς μιας και η εξέταση προγεστερονης γίνεται 7 ημέρες πριν την ημερομηνία της έναρξης της περιόδου) η τιμή της προγεστερονης ήταν 11. Πήρα τον γιατρό μου τηλ επειδή κι εμένα μου φάνηκε χαμηλή μου είπε δεν έχει τόση σημασία. Επισημαίνω δεν ξέραμε ότι είμαι έγκυος. Δεν πήρα ουτροτζεσταν, η εγκυμοσύνη προχώρησε κανονικά και όλα πήγαν καλά!! Οπότε κορίτσια δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρείτε το 11 τιμή απαγορευτικη για εγκυμοσύνη.

Πήρα λόγο θάρρος με την απάντησή σας. Έχω αγχωθεί αφάνταστα. Είχα ορμονικές πολύ καλές μέχρι που πριν 2 βδομάδες ανακάλυψα πρώτη φορά χαμηλή προγεστερόνη, για την ακρίβεια 9,4.Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν ντε και καλά η προγεστερονη κάτω από 10 σημαίνει οπωσδήποτε αδυναμία επίτευξης εγκυμοσύνης και αν αυτό το νούμερο είναι κάθε μήνα διαφορετικό ή πάνω κάτω είναι ψιλοσταθερό οπότε και σημαίνει ότι δεν έχω καλά ωαρια. Αν επιτρέπεται πόσο καιρό προσπαθούσατε ώσπου να πιάσετε το παιδάκι σας κ επίσης είχατε κάνει αρκετές φορές έλεγχο προγεστερονης ή μόνο αυτήν τη μία; 

Link to comment
Share on other sites

On 12/17/2019 at 1:30 AM, Ευη 2 said:

Πήρα λόγο θάρρος με την απάντησή σας. Έχω αγχωθεί αφάνταστα. Είχα ορμονικές πολύ καλές μέχρι που πριν 2 βδομάδες ανακάλυψα πρώτη φορά χαμηλή προγεστερόνη, για την ακρίβεια 9,4.Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν ντε και καλά η προγεστερονη κάτω από 10 σημαίνει οπωσδήποτε αδυναμία επίτευξης εγκυμοσύνης και αν αυτό το νούμερο είναι κάθε μήνα διαφορετικό ή πάνω κάτω είναι ψιλοσταθερό οπότε και σημαίνει ότι δεν έχω καλά ωαρια. Αν επιτρέπεται πόσο καιρό προσπαθούσατε ώσπου να πιάσετε το παιδάκι σας κ επίσης είχατε κάνει αρκετές φορές έλεγχο προγεστερονης ή μόνο αυτήν τη μία; 

Καλημέρα, τώρα είδα αυτό το μήνυμα είχα κάνει την εξέταση δύο φορές ( αυτή που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα ήταν η δεύτερη). Την πρώτη φορά ( δύο μήνες πριν την πρώτη) ήταν κάπως καλύτερο το αποτέλεσμα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο. Γύρω στο 12 ίσως. Σημασία έχει πως όταν το αποτέλεσμα μου φάνηκε χαμηλό ήταν και η φορά που είχα μείνει έγκυος. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2019 at 8:19 ΠΜ, maripoz είπε:

Καλημέρα, τώρα είδα αυτό το μήνυμα είχα κάνει την εξέταση δύο φορές ( αυτή που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα ήταν η δεύτερη). Την πρώτη φορά ( δύο μήνες πριν την πρώτη) ήταν κάπως καλύτερο το αποτέλεσμα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο. Γύρω στο 12 ίσως. Σημασία έχει πως όταν το αποτέλεσμα μου φάνηκε χαμηλό ήταν και η φορά που είχα μείνει έγκυος. 

Καλές γιορτές να έχετε, να χαίρεστε το νινι σας. Όλα τα μηνύματα εδώ μέσα μας ενθαρρύνουν. Αποφάσισα για λίγο να μην ψαχτω πάλι, να το αφήσω λίγο το θέμα χαλαρά κ βλέπουμε. Ακολουθώ το γιατρό μου κ ο, τι γίνει. Καλή χρονιά! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...