Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Είμαι 7Ε5Η και πριν δύο μέρες πήγα για τον πρώτο μου υπερηχο. Η γιατρός είπε να τον κάνουμε κοιλιακα μιας και είμαι αδύνατη. Δεν πρόλαβαμε να δούμε σάκο και να ακούσουμε καρδιά και μας είπε"αυτην την σκιά δίπλα την βλέπετε? Έχουμε Αποκολληση" και μου αύξησε την δόση της προγεστερονης. 

Αυτό που με παραξενεψε είναι ότι κατά τη διάρκεια της εξέτασης έβγαλε 3 φωτο με το κινητό της. Δεν μου έκανε καμία μέτρηση ούτε μου είπε αν οι παλμοί είναι φυσιολογικοι η όχι. Ούτε μου Εκτύπωσε τον υπερηχο. Και γενικότερα μας άφησε με την απορία και το άγχος. Μας είπε ότι σε μια βδομάδα θα μου κάνει κολπικο υπέρηχο για καλύτερη εικόνα. Το θέμα είναι ότι δεν την εμπιστεύομαι και ούτε θέλω να ξαναπάω. Πέρα από τις ανακατωσουρες δεν έχω άλλο συμπτώμα ούτε Αιμορραγία. Γίνεται να έχω Αποκολληση χωρίς Αιμορραγία? Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Διαφημίσεις

Εγώ είχα αποκόλληση χωρίς αιμοραγία. Πήρα ουτροτζεστάν και έμεινα στο κρεβάτι μέχρι να εξαφανιστεί τελείως.

Που έκανες τον υπέρηχο και δεν σου έδωσαν κάτι??

Κανονικά θα έπρεπε .

• Ευχαριστώ! 1

Κολπικά δεν γίνονται οι πρώτοι υπέρηχοι? Ο δικός μου γιατρός θυμάμαι κολπικά τις έκανε για ευκρίνεια. Ήμουν 50 κιλά. Μετά την αυχενική έκανε κοιλιακό . Γνώμη μου άλλαξε γιατρό  , όχι για τον υπέρηχο όσο για τα μισολογα...

• Ευχαριστώ! 1

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ είχα αποκόλληση χωρίς αιμοραγία. Πήρα ουτροτζεστάν και έμεινα στο κρεβάτι μέχρι να εξαφανιστεί τελείως.

Που έκανες τον υπέρηχο και δεν σου έδωσαν κάτι??

Κανονικά θα έπρεπε .

Σε ιδιώτη γιατρό. Μου έδωσαν utrogestan 6 χάπια την ημέρα. Όταν λέμε ξεκούραση Δλδ να μην κάνω ούτε τα ιδιαίτερα μαθήματα μου? 

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Γτ δ πας για εναν ακομη υπερηζο σε εναν αλλο γιατρο;

Θα πάω αύριο. Ζούμε σε νησί οπότε δεν έχουμε μεγάλη επιλογή γιατρών ούτε βρίσκονται συνέχεια εδώ. 

5 ώρες πρίν, Nina kirou είπε:

Θα πάω αύριο. Ζούμε σε νησί οπότε δεν έχουμε μεγάλη επιλογή γιατρών ούτε βρίσκονται συνέχεια εδώ. 

Καταλαβαίνω , είναι δύσκολη η μετακίνηση. Το νησί έχει άλλους γυναικολόγους η νοσοκομείο?

• Μπερδεμένη/-ος 1

14 hours ago, Nina kirou said:

Σε ιδιώτη γιατρό. Μου έδωσαν utrogestan 6 χάπια την ημέρα. Όταν λέμε ξεκούραση Δλδ να μην κάνω ούτε τα ιδιαίτερα μαθήματα μου? 

Το πόσο πρέπει να προσέχεις θα σου το πει ο γιατρός, εμένα με είχε σε πλήρη ακινησία, συμφωνώ με την Dust pink πως πρέπει να αλλάξεις γιατρό, τώρα που είναι ακόμα αρχή της εγκυμοσύνης.

9 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Καταλαβαίνω , είναι δύσκολη η μετακίνηση. Το νησί έχει άλλους γυναικολόγους η νοσοκομείο?

Σήμερα έρχεται για μια μέρα μόνο υποτίθεται ένας καλός γιατρός θα πάω να γνωριστούμε και ελπίζω να είναι πιο κατατοπιστικος. Διαφορετικά με βλέπω Αθήνα. Ας ακούσουμε καρδούλα και σήμερα και θα είμαι ευχαριστημένη... 

Ακομη κ στο δημοσιο παντως επαιρνα εκτυπωση υπερηχου

Κ γω ενδοκολπικα ως την αυχενικη,αδυνατη δ ειμαι

Μπορει ομως να ειχε λογο που δ εκανε η αυτη ναι ειναι η προσεγγιση του.πολλοι γυναικολογοι κανουν μονο κοιλιακο

Μπορει να ναι λιγομιλητος.αλλα να ρωτας

Δ ειναι κακο να παρεις μια αποψη παραπανω,μππρει να σου ταιριαζει περισσοτερο σαν γιατρος καποιος αλλος

Εγω επαιρνα 4ουτρο την ημερα στην πρωτη εγκυμοσυνη,στο πρωτο τριμηνο κ ημουν ξαπλα.η γιατρος μου ειχε αναφερει οτι αν εργαζομουν θα επαιρνα αδεια 

Δ ειχα αποκολληση,απλα ηταν  χαμηλα ο σακος κ ειχα πονους.δ μπορουσα να περπατησω,ουτε κ να σταθω πολυ ωρα ορθια,οποτε η μουν ξαπλα

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε ρωτα το γιατρο σου

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Nina kirou είπε:

Σήμερα έρχεται για μια μέρα μόνο υποτίθεται ένας καλός γιατρός θα πάω να γνωριστούμε και ελπίζω να είναι πιο κατατοπιστικος. Διαφορετικά με βλέπω Αθήνα. Ας ακούσουμε καρδούλα και σήμερα και θα είμαι ευχαριστημένη... 

Στο εύχομαι!! Δεν γνώριζα αν το νησί είναι μεγάλο η μικρό και τι δυνατότητες έχεις..νησί η Ρόδος νησί και η Κίμωλος...πάρε πάντως και μια δεύτερη γνωμη, πρόκειται για παρακολούθηση εγκυμοσύνη και θα πρέπει σχολαστικά ανά μήνα να ενημερώνεται η εγκυμονούσα για την εξέλιξη καθώς και για δικά της θέματα ( κιλά, πίεση, συμπληρώματα) να κρατάτε αρχείο. 

Καλημέρα!Εγώ είμαι 8+3 και χθες είδαμε στον κοιλιακό υπέρηχο μια πολύ μικρή αποκόλληση ενώ δεν έχω αίμα. Μου έδωσε utrogestan δύο τη μέρα, ένα από το στόμα ένα κολπικά και μου είπε πως δεν είναι τίποτα, συμβαίνει σε πολλές και είναι καλό που δεν έχω αίμα. Να προσέχω λίγο τις κινήσεις μου, να ξεκουράζομαι και θα πάνε όλα καλά.Εγώ φυσικά ανησύχησα γιατί ως τώρα όλα πηγαίνουν τέλεια και δεν θέλω να έχω περιπέτειες.Ο γιατρός είπε πως αν είναι να συμβεί κάτι κακο θα συμβεί ότι και να κάνω,αλλά εγώ προληπτικά θα μείνω στο κρεβάτι για 3 μέρες και μετά το 3ήμερο πάλι θα προσέχω όσο μπορώ κ θα ξεκουράζομαι.εκείνος δεν μου είπε να είμαι ξάπλα, είπε απλά να πάρω την προγεστερόνη και να προσέχω τα βάρη, όχι επαφές, όχι μηχανάκια κ ποδήλατα.... εσένα @Nina kirou πως εξελίχθηκε η κατάσταση?Όλα καλά?

5 ώρες πρίν, Asia είπε:

Καλημέρα!Εγώ είμαι 8+3 και χθες είδαμε στον κοιλιακό υπέρηχο μια πολύ μικρή αποκόλληση ενώ δεν έχω αίμα. Μου έδωσε utrogestan δύο τη μέρα, ένα από το στόμα ένα κολπικά και μου είπε πως δεν είναι τίποτα, συμβαίνει σε πολλές και είναι καλό που δεν έχω αίμα. Να προσέχω λίγο τις κινήσεις μου, να ξεκουράζομαι και θα πάνε όλα καλά.Εγώ φυσικά ανησύχησα γιατί ως τώρα όλα πηγαίνουν τέλεια και δεν θέλω να έχω περιπέτειες.Ο γιατρός είπε πως αν είναι να συμβεί κάτι κακο θα συμβεί ότι και να κάνω,αλλά εγώ προληπτικά θα μείνω στο κρεβάτι για 3 μέρες και μετά το 3ήμερο πάλι θα προσέχω όσο μπορώ κ θα ξεκουράζομαι.εκείνος δεν μου είπε να είμαι ξάπλα, είπε απλά να πάρω την προγεστερόνη και να προσέχω τα βάρη, όχι επαφές, όχι μηχανάκια κ ποδήλατα.... εσένα @Nina kirou πως εξελίχθηκε η κατάσταση?Όλα καλά?

Και μένα μου τα έκοψε όλα. Πήγα σε άλλους δύο γιατρόυς οι οποίοι δεν είδαν Αποκολληση. Εφόσον νιώθεις καλά άκου το σώμα σου και το προαισθημα σου. Ήμουν πολύ δραστηρια και περιμένω να κλείσω το τρίμηνο για να ξαναπάω γυμναστήριο! Γνώμη μου είναι ότι οι γιατροί σε τραβολογανε για εξετάσεις γιατί έχουν και άλλα οφέλη. Εγώ το περπάτημα μου το κάνω πάντως και νιώθω τέλεια! Αλλά όχι βαρη

17 ώρες πρίν, Nina kirou είπε:

Και μένα μου τα έκοψε όλα. Πήγα σε άλλους δύο γιατρόυς οι οποίοι δεν είδαν Αποκολληση. Εφόσον νιώθεις καλά άκου το σώμα σου και το προαισθημα σου. Ήμουν πολύ δραστηρια και περιμένω να κλείσω το τρίμηνο για να ξαναπάω γυμναστήριο! Γνώμη μου είναι ότι οι γιατροί σε τραβολογανε για εξετάσεις γιατί έχουν και άλλα οφέλη. Εγώ το περπάτημα μου το κάνω πάντως και νιώθω τέλεια! Αλλά όχι βαρη

Ο γιατρός σου είναι ιδιώτης?οι άλλοι δύο στους οποίους πήγες είναι ιδιώτες? Σκέφτομαι κι εγώ από Δευτέρα, να περάσουν λίγο οι μέρες, και να πάω και σε άλλον γιατρό να πάρω δεύτερη γνώμη.Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο, για Κυστική ίνωση έχεις κάνει εξετάσεις? Σου είπε ο γιατρός?

3 ώρες πρίν, Asia είπε:

Ο γιατρός σου είναι ιδιώτης?οι άλλοι δύο στους οποίους πήγες είναι ιδιώτες? Σκέφτομαι κι εγώ από Δευτέρα, να περάσουν λίγο οι μέρες, και να πάω και σε άλλον γιατρό να πάρω δεύτερη γνώμη.Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο, για Κυστική ίνωση έχεις κάνει εξετάσεις? Σου είπε ο γιατρός?

Ναι όλοι ιδιώτες. Ναι έκανα εξετάσεις και για κυστικη ινωση και όλα τα υπόλοιπα όλα καλά. Γνώμη μου να πας και αλλού. Βέβαια μπορεί και να μπερδευτεις...οπως νιώθεις εσύ. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Σε μία εγκυμοσύνη καλό είναι να ακούς τον γιατρό σου και να ακολουθείς τις συμβουλές του. Η κάθε γυναίκα είναι διαφορετική, η κάθε εγκυμοσύνη επίσης διαφορετική. Φυσικά αν όλα πηγαίνουν καλά δεν μπορεί μία έγκυος να συμπεριφέρεται σαν άρρωστη, αν όμως κάτι συμβαίνει που θέλει προσοχή, καλό είναι να μην ακούμε το σώμα μας , που θεωρούμε πως αντέχει, αλλά τον γιατρό που λέει να προσέχουμε.  Δεν χρειάζεται να τα μηδενίζουμε όλα, τι όφελος μπορεί να έχει ένας γιατρός με το να πει σε μία εγκυμονούσα πως έχει αποκόλληση και θέλει ξεκούραση?

Δεν έχει οικονομικο όφελος όταν σε μια νορμάλ εγκυμοσύνη πας για υπέρηχο μια φορά το μήνα ενώ σε περίπτωση Αποκολλησης πας ανά πέντε μερες επίσκεψη? Και δωστου οι αιματολογικες και δωστου τα φάρμακα.. Δύο στους τρεις μου είπαν ότι ο υπέρηχος είναι πεντακάθαρος. Άρα η εν λόγω γιατρός σίγουρα είχε οικονομικο όφελος. Σύμφωνω μαζί σου να ακούμε τον γιατρό μας αλλά πάντα υπάρχει η πιθανότητα λάθος διάγνωσης. Δεν είναι πάντογνωστές.. Καλημέρα 

☺️

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από candycandy,
        Κορίτσια, τα φώτα σας...
        Πριν 3 μήνες είχα κάνει μέτρηση προγεστερόνης την 21η ημέρα του κύκλου (σε κύκλο 24 ημερών, μη ημέρα ωορρηξίας την 13η) και η τιμή ήταν 6,11 με φυσιολογικές τιμές 2,3 - 25.
        Η τιμή απο τη γυναικολόγο μου κρίθηκε καλή εφόσον ήταν μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια, αλλά απο 2 άλλους γυναικολόγους που επισκέφθηκα καθώς και απο τον γιατρό του gyn.gr κρίθηκε χαμηλή.
        Έκανα επανάληψη της εξέτασης σε αυτόν τον κύκλο την 22η ημέρα (με ημέρα ωορρηξίας μάλλον 15η) και η τιμή ήταν 11,5.
        Εγώ χάρηκα που ήταν ανεβασμένη, αλλά ο γιατρός του gyn.gr με προσγείωσε απότομα λέγοντάς μου πως ακόμα είναι χαμηλή και πως μάλλον χρειάζομαι θεραπεία!
        Απορώ όμως, γιατί υπάρχουν οι φυσιολογικές τιμές των εργαστηρίων αφού οι γιατροί τις αναιρούν;;;
        Εσείς τι τιμή προγεστερόνης είχατε και τι σας είπαν οι γιατροί σας;
      • Από alikaki1984,
        Καλησπερα!Λογω μετακομισης και αλλων παραγοντων, ψαχνω παιδιατρο και γυναικολογο (κατα προτιμηση φιλικους προς το θηλασμο και σχετικα ενημερωμενους)στη περιοχη του ΧΟλαργου. Εχετε να προτεινετε καποιον;
      • Από angelina_nklp,
        Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει κάνει υπερηχο-σαλπιγγογραφία και πόσο έγκυρη είναι η μέθοδος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
      • Guest
        Από Guest,
        Καλησπέρα κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια κοπέλα είχε γιατρό γυναικολόγο τον κύριο χατζηαστερίου, εντυπώσεις και πώς είναι σαν άνθρωπος σας ευχαριστώ πολύ 
      • Από finokio,
        Καλησπερα σας
        Μεσα στις εξετασεις που εχω κανει για την διερευνηση της ανεξηγητης υπογονιμοτητας μας, ειναι και η προγεστερονη.
        Πηρα σημερα τα αποτελεσματα και ειναι 27.4. Στις τιμες αναφορας φτανει μεχρι 23.9,για παραπανω δεν λεει κατι..
        Ξερετε μηπως τι σημαινει αυτη η τιμη;
        Υπαρχει αραγε καμια πιθανοτητα εγκυμοσυνης;;;

• Από AlexND,
        Όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι και ούτε όλες οι εγκυμοσύνες . Σήμερα κλείνω 2 χρόνια από την αποβολή που είχα και όσο στενάχωρο είναι αυτό , θα σας μιλήσω γι την εμπειρία μου με την προγεστερόνη . 
        Πριν από 2 χρόνια , λοιπόν , και από τις πιο ευτυχισμένες στιγμές μο, υ ήταν όταν έκανα τεστ εγκυμοσύνης και είδα ότι ήμουν έγκυος . Φυσικά την επόμενη πήγα κατευθείαν στον γυναικολόγο , ο οποίος μου πήρε όλη τη χαρά πίσω . Ξέρετε , μου είπε , βλέπω ένα ινομυωμα και πρέπει να πάρετε προγεστερόνη . 
        Για να μη σας κουράζω , μου έδινε να παίρνω 6 χάπια των 200 mg προγεστερονης και επειδή με πείραζε ( ζαλάδες , ατονία κτλ ) μετά από 2 εβδομάδες τα έπαιρνα και τα 6 με κολπική χρήση  , συν ανα 3 μέρες ενέσιμη προγεστερόνη . 
        Το παιδί το έχασα και από εκείνη την ημέρα και για 20 μήνες τράβηξα τον δικό μου γολγοθά . Η μεγάλη ποσότητα προγεστερόνης,  το πιο αβλαβή θέμα που μου δημιούργησε,  ήταν η διόγκωση και θρόμβωση αιμορροδων , το οποίο λύθηκε έν μέρη με μια επέμβαση ( έπαθα θρόμβωση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και ταλαιπωρήθηκα για 4 μήνες και μετά την αποβολή ) 
        Επίσης η μεγάλη ποσότητα μου δημιούργησε υψηλή χοληστερίνη , με την οποία παλεύω ακόμα , αλλά είμαι σε καλό δρόμο , πήρα 15 κιλά και το χειρότερο από όλα είναι ότι έπαθα κατάθλιψη , λόγω αλλαγής χημείας του εγκεφάλου από τις ορμόνες . Και επειδή στην Ελλάδα οι  γυναικολόγοι  δεν πίστευαν ότι όλα αυτά τα έπαθα από την ορμόνη , παρά μόνο οι ενδοκρινολόγοι , πήγα στην Αγγλία και ο γιατρός που με εξέτασε και μου πήρε το ιστορικό , έπαθε σοκ με την «εγκληματική» ενεργεία του γυναικολόγου να με γεμίσει με ορμόνες . 
        Φυσικά ειναι όλα περαστικά κι ας δυσκολεύτηκα πολύ με την κατάθλιψη , αλλά ένα θα σας πω . Το έχουν παρακάνει στην Ελλάδα με την προγεστερόνη . Είναι η νέα μόδα και το πιο σημαντικό είναι ότι  δεν ξέρουμε πόσο επηρεάζει στο μέλλον την ανάπτυξη του παιδιού ( αυτό το τελευταίο ήταν η κουβέντα που μου είπαν 4 γιατροί στο εξωτερικό ) . Παιδιά με ρέγουλο οι ορμόνες ! 

• Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Αγαπητα μέλη
        σύμφωνα με αυτό το κείμενο που αναφέρεται στο ότι πρέπει να απομακρύνονται δημοσιεύσεις που είναι ασαφής και δεν περιέχουν χρήσιμα κριτήρια αξιολόγησης :
        http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2911267#post2911267

θα θέλαμε να δημιουργήσουμε το έναυσμα για μια λίστα κριτηρίων σύμφωνα με τα οποία θα χαρακτηρίζατε έναν γυναικολόγο/μαιευτήρα καλό, ΧΩΡΙΣ αναφορά στην επωνυμία. Κάθε αναφορά σε επωνυμία θα μεταφέρεται εκτός ορατού φόρουμ.

Σκοπός δημιουργίας της λίστας είναι το να μπορούν οι ίδιοι οι αναγνώστες
        να μπορούν να αξιολογήσουν καλύτερα τις υπηρεσίες του εκάστοτε ειδικού έχοντας αυτό το "check list".

Ένα παράδειγμα λίστας κριτηρίων
        Τεχνικά χαρακτηριστικά του ραντεβού
        Διαθέσιμο ραντεβού σε χ ημέρες,
        Κόστος επισκεψης με απόδειξη απλό, 60 ευρώ
        Κόστος επίσκεψης με απόδειξη μαζί ή με τεστ παπ ....ευρώ
        Διάρκεια επίσκεψης + μου έδωσε χρόνο να τον ρωτήσω κάτι;
        Στην εξέταση είναι παρόν βοηθός,
        Υπάρχει παραβάν για ντύσιμο,
        Έχει υπέρηχο
        Στέλνει/δέχεται εξετάσεις με εμαιλ
        Πάργκινκ
        Συγκοινωνίες

Ακολουθεί πρωτόκολλο τάδε
        Κόστος γέννας ,......
        Μόρφωση - πτυχίο & πιστοποίηση, μεταπτυχιακά, ειδίκευση............

Συμπεριφορά:
        Δεν πιέζει για χειρουργείο εάν δεν εξηγήσει τον λόγο επακριβώς εάν υπάρχει βιασύνη
        Δίνει εναλλακτικές
        Είναι προσεκτικός στις διατυπώσεις του μετά από απώλεια
        Επεξηγηματικός -δεν με αφήνει με απορίες
        Καθησυχάζει - έχει ενσυναίσθηση.

Θα θέλατε να συνεχίσετε / εμπλουτίσετε αυτή τη λίστα ?
        Σημείωση - ίδιου τύπου λίστα θα είναι σκοπιμο να δημιουργηθεί και στην ενότητα παιδιάτρων.
      • Από natasasfakianaki,
        ANAZHTΩ ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΑ ΠΑΔΙΑ ΜΟΥ,ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ  ΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ ΟΔΟΣ ΛΟΥΚΙΑΝΟΥ
        ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΠΕΛΑΤΙΣΑ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ!!!