Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟ


Recommended Posts

Καλημέρα Vann. Θα σου γράψω κι εγώ τη γνώμη μου και φυσικά θα συμπληρώσω πως η απόφαση είναι δική σου :)

 

Εγώ αποφάσισα και έκανα αμνιο για λόγους ηλικίας. Είχα όμως την αγωνία, οπότε ψάχνοντας ο άντρας μου στο internet σε διάφορα site, διάβασε ότι: 1) η τάση διεθνώς είναι να γίνεται αμνιο ανεξαρτήτως ηλικίας, και 2) ότι υπάρχει μεν ένα θεωρητικό ποσοστό αποβολής μετά, αλλά στην ουσία δεν είναι βεβαιωμένο αν οι αποβολές αυτές δεν επρόκειτο να συμβούν έτσι κι αλλιώς!

 

Επιπροσθέτως, δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση που να έκανε αμνιοκέντηση και μετά να απέβαλε.

 

Θα σου πρότεινα να το ψάξεις και εσύ λίγο στο internet και μετά να αποφασίσεις.

 

Ο,τι και να κάνεις, σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη και μια εύκολη γέννα!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Vann

    Vann 15 δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 7 δημοσιεύσεις

  • EYA79

    EYA79 4 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3 δημοσιεύσεις

Προσωπικά αν δεν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που θα με ανάγκαζε όπως προανέφεραν το κορίτσια παραπάνω, ούτε εγώ δεν θα την έκανα. Έγινα 30 πριν από 15 ημέρες και βέβαια δεν την έκανα, γιατί δεν υπήρχε λόγος. Τώρα αν εσύ παρόλο που δεν υπάρχει λόγος να σε αναγκάζει νοιώθεις ότι θα αισθάνεσαι πιο ασφαλής, συνυπολόγισε τα ρίσκα και προχώρησε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου εγω δεν θα σου πω την γνώμη μου εγω θα σου πω την εμπειρία μου.

Εγω την έκανα λόγω ηλικίας αλλα και να μην ήταν η ηλικία δεν ξέρω αν θα άντεχα να γεννήσω ένα παιδάκι με άπειρα προβληματα μετα απο 2 χρονια που έκανα για να αποκτήσω παιδί με κάποες αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και με μια αποτυχήμένη εξωσωματική. Ετσι μετα την αγωνία μου για ένα παιδί θα την έκανα όπως και νάχει.

 

Η εμπειρία μου ήταν πολυ καλή . Να σου πω την αληθεια την ώρα που μου την έκανε ο γιατρος μου γελάγαμε τόσο πολυ που φοβήθηκα μήπως σπάσει ο αμνιακος σάκος και χάσω όλο το αμνιακό υγρο. Ο έμπειρος γιατρος την κάνει με κλειστα μάτια. Εμένα αφσησε τον υπερυχο κάτω και με τρυπησε χωρίς να βλέπει με τον υπερυχο. Πονεσα για λίγο δευτερολεπτα την ώρα που μου έπερνε το υγρο. Αργοτερα μου έβαλαν ένα υποθετο για τον πονο και αυτο που μου είπε ειναι να μην κάνω δουλειες για το σαβκο. Εγω την έκανα παρασκευή για να μην δουλευω το σαβκο. Εμεινα σε αδρανεια το Σαβκο και αυτο ήταν όλο.

Τώρα αν ειναι να χάσεις αμνιακο υγρο απο μια τοση δα τρυπήτσα νομιζω πως ειναι γραφτό να χάσεις και το παιδάκι σου .......άλλωστε το αμνιακο υγρο αναπληρώνετε αμέσως με το νερο που πίνουμε.......

Καλη επιτυχία να την κάνεις κοριτσάκι μου και να σαι ήσυχη για το παιδάκι που θα φέρεις στον κόσμο, ότι θα ειναι υγειές.

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω την εκανα την εξεταση ακριβως στην ηλικια σου!Εμενα η γνωμη μου ειναι να την κανεις.Θ απας σε εμπειρο γιατρο και δεν θα παθεις τιποτα.Δεν ειμαστε καθολου ενημερωμενοι για τη συγκεκριμενη εξεταση.Μα καθολου ομως!!!!!!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ.Εγω το εχω ψαξει και στο λεω.Ειναι πολυ μικρα τα ποσοστα για αποβολη.Κι εγω παρασκευη την ειχα κανει για να εχω το σαβ/κο μπροστα μου!!!!!!!!Ενημερωσου και θα μας θυμηθεις εμας που σου λεμε να την κανεις.Δεν ειναι τυχαιο που κατεβηκε το οριο ηλικιας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα αμνιοπαρακεντηση γιατι είχα μια λοίμωξη και θέλαμε να βεβαιωθουμε ότι δεν είχε περάσει ο ιός στο σάκο. Βεβαια αφού την εκανα δωσαμε και υγρό για ανάλυση χρωμοσωματων για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Αν δεν είχα τη λοίμωξη δεν μου είχε περάσει από το μυαλό να την κάνω. Επειδη όμως δεν κατάλαβα τίποτα και ήμαστε ηρεμοι μετά, σκέφτομαι σοβαρά και λόγος να μην υπάρχει να το κάνω στο δευτερο ξανα....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ποσοστα των αποβολων μετα απο αμνιο ειναι ελαχιστα εως καθολου γιατι γινονται απο εξειδικευμενους γιατρους στην Ελλαδα.Τα περισσοτερα ποσοστα που διαβαζετε ειναι απο αναφορες στο εξωτερικο.

Εχω ξαναγραψει και σε αλλο topic οτι τα περισσοτερα παιδια με syndrome Down ειναι απο μητερες κατω των 34 γιατι δεν υποβαλλονται σε αμνιο που ειναι πιο αξιοπιστη εξεταση σε σχεση με τις αλλες που μιλαμε για πιθανοτητες (Α-test,papp-A).

Bεβαια η αμνιο ανιχνευει καποιες χρωμοσωματικες ανωμαλιες και απο ξερω και καποια μεταλλαξη του γονιδιου της ινοκυστικης νοσου. Δυστυχως υπαρχουν ασθενειες και πνευματικη υστερηση σε εμβρυα που δεν ανιχνευονται με την αμνιο.

Δεν εφαρμοζεται ευρεως παρα μονο σε ενδειξεις παθολογικων εξετασεων,προχωρημενη αναπαραγωγικη ηλικια η οικογενειακο ιστορικο και αυτο διοτι κοστιζει.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις οι απόψεις είναι πολλές και διαφορετικές.......

Θα σου πω και την δική μου.

Έκανα αμνιοπαρακέντηση γιατί έβγαλε χαμηλούς δείκτες η PAPP Α, αυχενική είχα πάρα πολύ καλή!!! Η ηλικία μου 31 ετών. Κάναμε λίγο νωρίτερα την β΄επιπέδου δηλ στην 20η εβδομάδα και έδειξε κάποιες κύστες στο κεφαλάκι του...... Φυσικά και έκανα και δεν το μετάνοιωσα ούτε στιγμή.... δεν πόνεσα καθόλου απλά για 3-4 ημέρες ήμουν πολύ προσεκτική. Το μωράκι μου μια χάρα!!! και είπα όταν θα κάνω 2ο παιδάκι δεν πρόκειται να μπω ξανά στην διαδικασία της αυχενικής, papp A κτλ. διότι 2 μήνες καθόμουν στα καρφιά μήπως και τυχόν έχει κάτι το μωράκι μου..... κατευθείαν αμνιοπαρακέντηση.. Ήταν τόσο ψυχοφθόρο που δεν θέλω να το ξαναπεράσω με τίποτα!!!!!!!!!!

Απλά θέλει πολύ εμπειρο και καλό γιατρό!!!!!

Καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου η γνώμη είναι να κάνεις εσύ ότι νομίζεις πραγματικά . Εγώ είμαι 33 και δεν μου το ανεφερε καν ο γιατρός μου να το κάνω. Μπορεί να ήταν και λάθος δεν ξέρω. Ομως έχω και εγώ στον κύκλό μου γυναίκες που την έκαναν και μετά αποβαλανε. Δεν ξέρω είναι λίγο περιεργή κατάσταση. Απο τη μία μαθαίνεις περισσότερα για την υγεια του μωρόυ απο την άλλη υπάρχει και ο κίνδυνος. Βεβαια πιστεύω ότι η αμνιο δεν γίνεται όπως γινόταν παλιά. Εχει γίνει πια εξέταση ρουτίνας. Και οι γιατροί είναι πιο εμπειρη πάνω στην εξεταση.

Οτι και αν αποφασίσεις ευχομαι να σου πάνε όλα καλά. :P:D:P

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλησπέρα,

Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο Κέντρο ή γιατρό που θεωρείται "αυθεντία" στην αμνιοπάρακέντηση. Έχω πολύ άγχος γι' αυτή την εξέταση, θέλω να το ψάξω αρκετά και να κάνω την καλύτερη δυνατόν επιλογή (δεν με ενδιαφέρει το κόστος).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλησπέρα,

Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο Κέντρο ή γιατρό που θεωρείται "αυθεντία" στην αμνιοπάρακέντηση. Έχω πολύ άγχος γι' αυτή την εξέταση, θέλω να το ψάξω αρκετά και να κάνω την καλύτερη δυνατόν επιλογή (δεν με ενδιαφέρει το κόστος).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Εγω την έκανα στον κ. Κασσανο, διευθυντη υπερηχων στο Αττικο, που κάνει και στη Διαγνωση στους Αμπελοκηπους. Θεωρειται κορυφη στο ειδος του.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vann εγώ έκανα λήψη τροφοβλάστη ( παρόμοια εξέταση με παρόμοιους κινδύνους) και ηρέμησα. Να την πάρεις μόνη σου την απόφαση, να κάνεις αυτό που χρειάζεσαι. Καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα αν την κάνεις τελικά!

Link to comment
Share on other sites

εγω την εκανα στην 17η βδομαδα γιατι βγηκε το παππ-α 1/81 ενω η αυχενικη ειχε βγει τελεια.οι πιθανοτητες που μου ειπε ο πραπας για αποβολη ειναι 2/1000.προσωπικα λεω οτι θα κανω και σε επομενες εγκυμοσυνες.παρεπιπτωντως επειδη ειχα αποκολληση το αμνιακο υγρο βγηκε ενα καφε κοκκινο χρωμα.αλλα ολα ηταν τελεια.

καλη επιτυχια και καλη συνεχεια.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας,ηθελα πολυ να κανω αυτην την εξεταση μονο κ μονο για να σιγουρευτω,γιατι ειναι η μονη εξεταση που ειναι διαγνωστικη.Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι,αλλα θελω να την κανω κ θελω να σκεφτομαι θετικα οτι ολα θα πανε καλα.Εμπιστοσυνη στον γιατρο μου εχω,απλα δεν μπορεις να ξερεις εαν εισαι εσυ το 1/200,αυτο λιγο με φοβιζει,σκεφτομαι να παω στο ραντεβου γιατι θα μου την κανει στο ιατρειο του,θα συζητησουμε πρωτα κ ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vann όταν διάβασα το θέμα σου..είναι σαν να έβλεπα τον ευατό μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και αυτά που μου είπε και εμένα ο γιατρός μου...

Εγώ βέβαια ήμουν 33 χρονών και είχα πολύ καλές εξετάσεις..

Ο άντρας μου ήταν κάθετα θετικός να την κάνουμε, εγώ αμφιταλαντευόμουνα γιατί φοβόμουν μην είμαι και εγώ το 1/200...

Τελικά το πήρα απόφαση και την κάναμε..όπως βλέπεις δεν απέβαλλα...και τουλάχιστον εγώ...ήμουν πιο ήσυχη στην υπόλοιπη εγκυμοσύνη.

Εκείνο που θέλω να πω εγώ, είναι ότι η απόφαση είναι δική σου και μόνο δική σου...Αφορά εσένα και το παιδί σου!!!

Τώρα αν ξαναμείνω έγκυος..είναι επιβεβλημένο να την κάνω μιας και ήδη είμαι 35..

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα λήψη τροφοβλάστης στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γιατί η αυχενική δεν ήτανε καλή! ποσοστό 1:70!! η αμνιοπαρακέντηση δεν είναι επέμβση ρουτίνας κορίτσια, είναι επεμβατική μέθοδος και το ποσοστό της αποβολής ισχύει, όπως ισχύουνε και παραδείγματα γυναικών που απέβαλαν. το θέμα είναι αν θα μπορέσεις να αντέξεις μια πιθανή αποβολή ενός υγιούς εμβρύου, και μάλιστα χωρίς σαφείς ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά (ούτε καν το β΄΄ επιπέδου δεν έχεις κάνει)...αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα όσο παρουσιάζονται τότε θα είχε καταργηθεί και το PapA και η αυχενική και όλες θα κάναμε κατευθείαν αμνιοπαρακέντηση...συμφωνώ ότι είναι η μόνη διαγνωστική μέθοδος για τα σύνδρομα..δεν σου λέει όμως κάτι για το αν το παιδί σου λειτουργικά είναι υγιές...η πλειοψηφία των γιατρών απ΄ όσο ξέρω συστήνουν την αμνιοπαρακέντηση ΕΦΟΣΟΝ υπαρχει λόγος, και αν ξεπερνας το 35ο της ηλικίας σου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την κάνω την άμνιο αύριο Τετάρτη. Είμαι 34 ετών, είχα πολύ καλή αυχενική και παπΑ, όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη οπότε ήμουν 32, αλλά και τότε την έκανα την άμνιο. Από τη στιγμή που η επιστήμη μου προσφέρει μια τέτοια μοναδική ευκαιρία δε θέλω να τη χάσω. Οι πιθανότητες αποβολής μπορεί να υπάρχουν, αλλά αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στο να αποβάλω ένα υγιές παιδί και το να φέρω στον κόσμο ένα άρρωστο παιδί, τότε διαλέγω το πρώτο, λυπάμαι γι αυτό, αλλά έτσι είναι για μένα. Ένα θέμα είναι να γεννήσεις ένα παιδί με πρόβλημα και ένα άλλο θέμα να ξέρεις ότι μπορούσες να το προλάβεις και εσύ δεν αξιοποίησες την ευκαιρία. Επίσης, Vann, ρίξε μια ματιά στο Υπόμνημα για την Αμνιοπαρακέντηση, γίνεται μεγάλη κουβέντα εκεί, έχει διάφορες εμπειρίες ενδιαφέρουσες. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε, άντε και σε λίγες μέρες θα ξέρουμε σίγουρα και το φύλο :D

Δε μου λες, εσύ πότε γεννάς και πού; Εγώ, στο Λητώ, έχω ΠΗΤ 15/5, ο γιατρός μου θέλει να μπω δυο βδομάδες πιο νωρίς, αλλά θα το παλέψω να μην του κάνω το χατήρι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πρωτα ο Θεος αν πανε ολα καλα γενναω 18/5 Ιασω,εμαθα το φυλλο την Παρασκευη γιατι επεσα κατω κ χτυπησα κ πηγα στον γιατρο μου να με δει κ μου ειπε αγορι!!!!!!!!!!!

Εκαβη μπηκα στο ποστ της αμνιοπαρακεντησης,κ ευτυχως ολες οι κοπελες εκει ειχαν επιτυχια,δεν ξερω τι εχω παθει ενω θελω να την κανω την εξεταση,με εχει πιασει ενας φοβος απιστευτος.Πιστευω οτι με εχει πιασει αυτος ο φοβος λογο του οτι ο γιατρος,δεν μου ειπε ειναι απαραιτητο,απλα ο ανθρωπος μου ειπε θεωρω οτι ειναι η καλυτερη εξεταση που υπαρχει, κ αν θελεις ειμαι συμφωνος να της κανεις.Και εγω μπαινω στο τρυπακι κ σκεφτομαι οτι οκ εαν την κανω, κ εχω εαν υγιειεστατο μωρο κ γινει καμια στραβη κ το χασω χωρις να υπαρχει λογος κ αιτια???????

Link to comment
Share on other sites

...και αν εκεί που περπατάς στο δρόμο τρακάρεις με κανα μηχανάκι/αμάξι/ταξί; Και αν ξαναπέσεις με την κοιλιά σοβαρά αυτή τη φορά; Και αν εκεί που περπατάς αμέριμνη στη Σόλωνος γίνει σεισμός και σου πέσει μια γλάστρα στο κεφάλι; Σόρι για τα γκόθικ παραδείγματα, το τελευταίο πάντως, όσο απίστευτο κι αν είναι, είναι πραγματικό γεγονός από το σεισμό του 99. Τα άλλα είναι απλώς πιθανότητες, μικρές αλλά πιθανότητες που σίγουρα έχουν συμβεί σε κάποιους, αλλά τί; θα σταματήσουμε να κυκλοφορούμε;

 

Το ίδιο νομίζω ότι είναι και η πιθανότητα αποβολής στην άμνιο, μια μικρή πιθανότητα. Αν σου κάτσει, ε, τί να πεις, ήταν της μοίρας γραφτό. Αλλά πάμε ένα στοίχημα ότι όλα θα πανε καλά; Το πας; 550 ευρώ (όσο είναι η άμνιο μπουχαχα) σου πάω στοίχημα ότι όλα θα πάνε μια χαρά, τέλεια. Εσύ το πας στο στοίχημα; Είμαι σίγουρη πως όχι (πάντως αν το πας, σοβαρά τώρα, γιατί 550 μου λείπουνε, τέτοιο σίγουρο κέρδος ούτε μοναχός στο βατοπέδι επί ρουσόπουλου). Οπότε, τί αγχώνεσαι βρεεεεεε;;;;;

 

Εγώ προσωπικά περισσότερο αγχώνομαι με την έρημο της πρωινής ζώνης της τηλεόρασης που θα πρέπει να φάω στη μάπα επί τρεις μέρες, παρά με ο,τιδήποτε άλλο. Μήπως είμαι τελείως αναίσθητη;

 

Για το θέμα του φύλου, το θυμάμαι απ'το τόπικ με την τούμπα, κι εμένα αγοράκι έδειξε ο τελευταίος υπέρηχος αλλά διατηρώ κάποιες ελπίδες ακόμα μπας κι έγινε λάθος, χριστέ μου με τρεις μαντράχαλους στο σπίτι τί θα κάνω;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αναισθητη δεν εισαι,απλα εχεις την εμπειρια απο την προηγουμενη φορα γι αυτο εισαι κ τοσο χαλαρη.

Τρεις μερες σου ειπε να κατσεις?γιατι εμενα μου ειπε μια μερα κ σκεψου οτι ο γιατρος μου ειναι τοσο χαλαρος που θα μου την κανει στο ιατρειο του,ουτε καν στο Ιασω

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στο ιατρείο μου την κάνει, και την προηγούμενη φορά το ίδιο. Να σου πω, με ψιλοπροβλημάτισε αυτό, γιατί αν κάτι πάει στραβά τί θα γίνει; Αλλά μου φαίνεται ότι αν κάτι πάει στραβά δεν πρέπει να σε σώζει τίποτα, οπότε... Και επίσης ακούω κι άλλους που το κάνουν στο ιατρείο, ενώ δεν έχω διαβάσει επισήμως κανέναν να λέει "μην το κάνετε σε ιατρεία", όπως λένε για τις εκτρώσεις ας πούμε.

 

Χαλαρή είμαι γιατί είχα έναν ξάδερφο με σοβαρότατο πρόβλημα, ήταν υιοθετημένος βέβαια, οπότε δεν τίθεται θέμα κληρονομικότητας για μένα, αλλά η εμπειρία ήταν και είναι καταλυτική. Δε θέλω να ζήσω τα ίδια με τη θεία μου, αφού μπορώ να το ελέγξω θα το κάνω. Τί, τζάμπα γίνονται τόσες έρευνες και διδακτορικά; θα τα αφήσω αναξιοποίητα;

 

Δε μου είπε να κάτσω τρεις μέρες, μου'πε όμως να κάτσω όσο μπορώ περισσότερο και επειδή έχω υπόλοιπο άδειας και αλλάζω δουλειά λέω να το εκμεταλλευτώ. Επίσης, εγώ έχω κάτι συσπάσεις, ήδη από τον τρίτο μήνα, παίρνω μαγνήσιο ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα πάρει. Οπότε είπαμε να είμαστε κάπως προσεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια , εγώ είμαι στα 37 , πρώτη φορά έγκυος και την έκανα γιατί οι

πρώτες εξετάσεις μου είχαν δείξει θετικά αντισώματα για CMV. Δεν θα

σας αναλύσω πως πέρασαμε το διάστημα από το τέλος Ιουλίου που το μάθαμε μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου που βγήκαν τα αποτελέσματα της αμνιο,

αλλά δεν υπήρχε άλλος τρόπος να μάθουμε στα σίγουρα ότι ο ιός

δεν είχε περάσει (ευτυχώς) στο έμβρυο...

Αλλά θα την έκανα ούτως ή άλλως και λόγω ηλικίας...

Όσο για τον κίνδυνο αποβολής μου είπαν ότι είναι μισό τοις εκατό.

Την έκανα Πέμπτη βράδυ , είχα κανονίσει άδεια την Παρασκευή και

κάθισα Παρασκευο-Σαββατοκύριακο στο κρεββάτι , και τελικά όλα καλά!

Δεν πόνεσα καθόλου , αλλά κόντεψα να λιποθυμήσω όταν με τρύπησαν

και η βελόνα δεν "τραβούσε" (τελικά ήταν ελαττωματική) και χρειάστηκε

να με τρυπήσουν για δεύτερη φορά για να πάρουν τελικά υγρό.

Επειδή με τρύπησαν δύο φορές ο γιατρός μου έδωσε μια αντιβίωση για

4 ημέρες.

Αυτό που με πόνεσε περισσότερο ήταν η τιμή : 600 € για την κανονική

εξέταση και extra 150 € για να εξετάσουν το δείγμα για CMV.

 

Τώρα που τα γράφω αισθάνομαι αχάριστη βέβαια γιατί το μωράκι μου είναι μια χαρά , κι εγώ γκρινιάζω για λεφτά... :roll:

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...