Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγκαστικά αποθηλασμός 3 μηνών - κλαίει συνέχεια


Recommended Posts


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Αργκ στη σελιδα που εβαλες δ καταλαβα πως χαρακτηριζει το φαρμακο

Ολα τα φαρμακα γραφουν να μην τα παιρνουν εγκυμονουσες κ θηλαζουσες,ουτε ντεπον δ μου εδιναν επειδη θηλαζα.αλλα ειναι very low risk.φυσικα εξαρταται καθε περιπτωση απο τη διαρκεια της θεραπειας,τη δοσολογια κ.α

Κ στην τελικη ελφερ εσυ θα το αποφασισεις αφου πρωτα το ψαξεις.αλλα καλυτερα να μην ειναι αποψη απλα απο δυο γιατρους,αλλα αποψη απο δυο γιατρους που ξερουν απο θηλασμο γτ δυστυχως δ ειναι αυτονοητο

(Στον αποθηλασμο δ μπορω να βοηθησω καπως γτ αποθηλασα οταν θελησε το παιδι.εχω διαβασει μεχρι κ  για ντοστινεξ κ θηλασμο)

Ουσιαστικά απαντά ότι δεν υπάρχουν στοιχεία, ότι θα το θεωρούσε υποθετικά μικρού κινδύνου μεν αλλά χωρίς να υπάρχει σχετική μελέτη. Οπότε δεν είναι παράλογο το να μην το ρισκάρει κανείς. Γενικά από όσο έχω ψάξει ο Hale θεωρείται η αυθεντία στον χώρο των φαρμάκων όταν θηλάζει κανείς, έχω δει τα βιβλία του να τα χρησιμοποιούν οι νεογνολόγοι ως αναφορά και είναι σίγουρ υπέρμαχος του θηλασμού. Οπότε αν δεν λέει σαφως "κανένα πρόβλημα", που το λεει και για φάρμακα που συνήθως οι περισσότερες άλλες πηγές λένε "οχι", δύσκολη η απόφαση

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Deena είπε:

Σημαντικη σημείωση: Δεν ξέρω πώς πρέπει να κινηθείς για να μην έχεις πρόβλημα με το στήθος σου. Ίσως αν δώσεις ένα περιθώριο στην αγωγή σου 1-2 εβδομάδες ακόμα, θα μπορούσες να κανεις σταδιακό αποθηλασμο, να κόβεις λίγα-λίγα τα γεύματα θηλασμού δηλαδή

Έτσι θέλω να το κάνω με σταδιακό αποθηλασμο.Οι 1-2 εβδομάδες δε μου λένε κάτι γιατί ούτως ή άλλως το έχω καθυστερήσει τόσο καιρό.Το θέμα είναι να γίνει σωστά για το παιδί.Απλά δεν έχω καταφέρει να πιεί απο μπουκάλι.Αρχικά όταν ακουμπήσει στο στομα της το κλείνει σφιχτά για να μην της το βάλω με το ζόρι,σπρώχνει το μπουκαλι και γκρινιάζει ακόμα κ αν απλά το δει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες... τα σωληνάκια τα εχετε δοκιμάσει; αυτά που βάζεις στη θηλή... που κανονικά τα χρησιμοποιούν για το ανάποδο...

 

έχουν ρυθμιζόμενη ροή. 

Αν σιγά σιγά αυξάνεις τη ροη και το μωρό νομίζει ότι θηλάζει αλλά στην πράξη παίρνει από σωληνάκι; 

(τέλος πάντων σιγά σιγά να συνηθίσει στην μεγαλύτερη ροή από το σωληνάκι και μετά να θελει τη ροή και απο μπιμπερό ή κούπα/κουτάλι..;)

δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά είχα διαβάσει αρκετά για αυτά. 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Δεν μου λες... τα σωληνάκια τα εχετε δοκιμάσει; αυτά που βάζεις στη θηλή... που κανονικά τα χρησιμοποιούν για το ανάποδο...

 

έχουν ρυθμιζόμενη ροή. 

Αν σιγά σιγά αυξάνεις τη ροη και το μωρό νομίζει ότι θηλάζει αλλά στην πράξη παίρνει από σωληνάκι; 

(τέλος πάντων σιγά σιγά να συνηθίσει στην μεγαλύτερη ροή από το σωληνάκι και μετά να θελει τη ροή και απο μπιμπερό ή κούπα/κουτάλι..;)

δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά είχα διαβάσει αρκετά για αυτά. 

 

Οχι δεν τα έχω ξανακούσει.Αν κ δε νομίζω οτι η ροή είναι το πρόβλημα.Με κουταλάκι που δοκίμασα να της δώσω ήπιε 3-4 γουλιές.Βέβαια  μετά απο καμιά ώρα μου το έβγαλε με γουλιά όλο.Αυτό με προβλημάτισε λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν 3 μέρες τώρα που έχω γράψει εδώ έχω κάνει το εξής:

Προσπαθώ να αποσυνδεσω τον ύπνο απο το θηλασμό.Την πρώτη μέρα κλάμα για 2 ώρες κ τελικά την κατάφερε να κοιμηθεί ο άντρας μου.Τη δεύτερη μέρα κλάμα για καμιά ώρα κ με ζόρι τα κατάφερα μόνη μου γιατί έλειπε ο μπαμπάς μας.Εχθές το απόγευμα καθότι είμασταν βόλτα την είχα στο καρότσι,ξεκίνησε γκρίνια αλλα επέμεινα πολύ με την πιπίλα κ το κουνα κουνα και τελικά στο τέλος έφτυσε την πιπίλα κ κοιμήθηκε.Το βράδυ την ώρα που τελείωσε το φαγητό της,την σήκωσα να ρευτει κ μετά πάλι πιπίλα.Νιαουρισε λίγο δεν την ήθελε αλλά τελικά την ξάπλωσα δίπλα μου για κάνα 5λεπτό μέχρι που κοιμήθηκε καλά κ την έβαλα στην κούνια της.Σήμερα ακολούθησα κ παλι τη συμβουλή σας και την ώρα που ξέρω οτι νυσταζει (έχει σχεδόν σταθερό πρόγραμμα) την έβαλα πάλι στο καρότσι και κοιμήθηκε.Έκανα κ πείραμα κ της έβαλα λίγο χαμομηλάκι σε εκπαιδευτικό ποτήρι κ το ήπιε ενώ τις προηγούμενες μέρες ούτε να το δει δεν ήθελε.Οπότε αφού αποσυνδεσουμε ύπνο-στήθος θα προσπαθήσω πάλι μπουκάλι-ποτήρι οτι τη βολέψει και ελπίζω να τα καταφέρουμε.Προς το παρόν θα της δώσω μερικές μέρες να συνηθίσει την ιδέα οτι δε θα κοιμάται με στήθος και σιγά σιγά θα προσπαθήσω να κόψω γεύματα.Η παιδίατρος μου έχει προτείνει πρώτα το απογευματινό που δε θεωρείται "σημαντικό" γεύμα (με τη λογική ότι θα της κοστίσει λιγότερο απ'οτι κάποιο άλλο).Τώρα πρέπει να δω και πιο γάλα θα της αρέσει.Ξέρετε να είναι κάποιο πιο κοντά στο μητρικό;Έχω δοκιμάσει ήδη Αlmir** και N*n sensitive αλλά δε φαίνεται να της αρέσει.Τις 3 πρώτες μέρες που δεν είχα ακόμα γάλα και πεινούσε της είχα δώσει frezy*** λέτε να της θυμίσει τπτ η γεύση;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το.ξανα.οχι οτι θα το.θυμηθει.αλλα εχω ακουσει οτι κ.σαν βιολογικο ειναι καλο.υπαρχει.κ.κατσικισιο σε σκονη.προσεχε αν κανει.ρουκετες μην θελει ειδικο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , vicky86 είπε:

Δοκιμασε το.ξανα.οχι οτι θα το.θυμηθει.αλλα εχω ακουσει οτι κ.σαν βιολογικο ειναι καλο.υπαρχει.κ.κατσικισιο σε σκονη.προσεχε αν κανει.ρουκετες μην θελει ειδικο

Κατσικίσιο σε σκόνη ε;Υποθέτω κανονικό κατσικίσιο δεν κάνει ε;Δεν έχω καμία άποψη ούτε εχω ρωτήσει παλι κάποιον γι'αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόνο σκόνη.  Από χρόνο και πάνω φρέσκο γάλα κατά προτίμηση κατσικίσιο λήξης λίγων ημερών κι από μικρή φάρμα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαστε τυχεροί γιατί τώρα πια μένουμε επαρχία και οι γιαγιάδες (thanks god) έχουν φροντίσει τα πάντα γι'αυτό και ρώτησα για το κατσικίσιο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα!!!Τα καταφέραμε!!!Πίνουμε γάλα απο το μπουκάλι!!!Και για να δωσω θάρρος στις μανούλες που έχουν το ίδιο πρόβλημα:

Αρχικά ξεχωρίσαμε τον υπνο απο το θηλασμό.Δλδ Όταν έτρωγε και έβλεπα οτι έχει αρχίσει να νανουριζεται ή να παίζει την τραβούσα όμορφα απο το στήθος κ το καλυπτα με την μπλούζα μου για να μην μπορεί να το πιάσει παλι.Την σήκωνα να ρευτει κ όταν ήταν έτοιμη (συνήθως λίγο πριν την πάρει ο ύπνος αλλά ψιλοξυπνια ακόμα) την έβαζα στην κούνια της.Δύο μέρες αυτό και το συνήθισε.Μετά την πάλευα με το μπουκάλι με το ζόρι..Συνήθως έκλαιγε κ την άφηνα γτ στεναχωριομουν.Μέχρι εκείνη την ώρα έτρωγε 10ml (ίσα που εγλυφε δλδ).Μια μέρα με πολύ πείσμα κ αφου είδα οτι γκρινιάζει αλλά δεν κλαίει της έδωσα πάλι με το ζόρι 30ml.Την ίδια μέρα το απόγευμα της φτιάχνω 90ml.1o μπουκάλι τπτ.Αλλάζω μπουκάλι ξανά πάλι να το φτύνει..3ο μπουκάλι δεν ξέρω τι έπαθε (μετάλλαξη;) το πήρε..Παλαιότερα ειχα ξαναδοκιμάσει το ίδιο μπουκάλι...Πάντως σημασία έχει τα κατάφερα.Τρώει 2 μέρες τώρα 90ml απο μπουκαλι και το υπολοιπο γεύμα το συμπληρώνει απο το στήθος,για να συνηθίσω κ γω κ να μειωθεί σταδιακά η παραγωγή.Βέβαια να σας πω ότι κατα βάθος εχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ με την ολη διαδικασία κ αν δε συνετρεχε σοβαρός λόγος δε θα σταματούσα το θηλασμό για κανένα λόγο..Πολύ κλάμα όμως.Δύσκολη διαδικασία,το μόνο που με κάνει καλύτερα είναι οτι με κοιτάει στα μάτια όταν την ταιζω και μου χαϊδεύει το χέρι..Σνιφ σνιφ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@elfer τη διαβασα την ιστορια σου...Εχουμε αρκετα μεγαλη διαφορα στην ηλικια, κι αυτο δυσκολευει τα πραγματα.

Οταν γραφεις οτι αλλαξες μπουκαλι, εννοεις με διαφορετικη θηλη; Ο δικος μου πινει απο μια συγκεκριμενη θηλη, νερο ομως. Μολις καταλαβαινει οτι εχει γαλα αντι για νερο, κανει μια γκριματσα αηδιας και τσατιλας μαζι. Επισης εκτος απο το βραδυ- κι αυτο οχι παντα- δεν εχει συνδεδεμενο τον υπνο με το θηλασμο...εχει συνδεδεμενο το θηλασμο με την ανασφαλεια κι αυτο μου το κανει πιο δυσκολο. Ευχαριστω παντως :-)

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, xarouli είπε:

@elfer τη διαβασα την ιστορια σου...Εχουμε αρκετα μεγαλη διαφορα στην ηλικια, κι αυτο δυσκολευει τα πραγματα.

Οταν γραφεις οτι αλλαξες μπουκαλι, εννοεις με διαφορετικη θηλη; Ο δικος μου πινει απο μια συγκεκριμενη θηλη, νερο ομως. Μολις καταλαβαινει οτι εχει γαλα αντι για νερο, κανει μια γκριματσα αηδιας και τσατιλας μαζι. Επισης εκτος απο το βραδυ- κι αυτο οχι παντα- δεν εχει συνδεδεμενο τον υπνο με το θηλασμο...εχει συνδεδεμενο το θηλασμο με την ανασφαλεια κι αυτο μου το κανει πιο δυσκολο. Ευχαριστω παντως :-)

Εννοώ ότι άλλαξα μπουκάλι που είχε κ διαφορετική θηλή.Στην αρχή είχε πεισματική άρνηση να ανοίξει το στόμα της,αλλά στο ίδιο γεύμα της άλλαξα 3 διαφορετικά μπουκάλια κ τελικά το ενα το πήρε (διαφορετική θηλή απο αυτην της πιπίλα της).Να ξέρεις ότι είχαμε πολύ κλάμα για να πάρει έστω κ αυτό το μπουκάλι,αλλά όσο βάρβαρο κ να ήταν δεν έκανα πίσω,επέμεινα πάρα πολύ (άσχετα αν ταυτόχρονα έκλαιγα κ εγώ).Αν δεν είσαι αποφασισμένη θα το καταλάβει κ θα σε απωθεί συνέχεια με όποιον τρόπο μπορεί.Αν δεν έχετε το θηλασμό συνδεδεμένο με τον ύπνο θα είναι πιο εύκολο να γίνει γτ εμείς. είχαμε θέμα εκεί..Σίγουρα θα ειναι πιο δύσκολο γτ είναι πιο μεγάλο παιδάκι άλλα θα πρέπει να βρεις έναν τρόπο να του δείξεις οτι ακόμα και αν του δίνεις μπουκάλι θα είσαι εκεί για εκείνον για να μη νοιωθει ανασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...