Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος σε δημόσιο και καλοί γιατροί


Recommended Posts

Λόγω πολύ χαμηλού μπαντζετ έχω αρχίσει να φλερτάρω με την ιδέα του δημόσιου νοσοκομείου για τη γέννα. Έχω ακούσει κάποια καλά για το Αλεξάνδρα, το οποίο είναι Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο. Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να "πουλήσω" τον γιατρό μου γιατί γενικά τον εμπιστεύομαι πολύ και τον ακολουθούμε χρόνια, τόσο εγώ όσο και η μητέρα μου. Θα ήθελα να είναι παρών την ώρα εκείνη, αλλά δε διαθέτω τα λεφτά που χρειάζονται!!

Θα ήθελα λοιπόν, για αρχή, να μου πείτε τι τιμές παίζουν στα δημόσια, διότι στο ίντερνετ δε μπορώ να βρω κάτι. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι εννοείς λέγοντας τιμές? Αν έχεις ασφάλιση όλα είναι δωρεάν. Δεν ξέρω αν το Αλεξάνδρα έχει μονόκλινα ή δίκλινα. Μόνο σε αυτή την περίπτωση πληρώνεις μια μικρή συμμετοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Με τον νόμο, δεν έχεις επιλογή γιατρού στο Δημόσιο, και όλα ειναι δωρεάν. Αν θες δωμάτιο δίκλινο ή μονόκλινο, έχεις μία επιβάρυνση, αλλά είναι αστεία σε σχέση με ένα ιδιωτικό, ενώ τα δωμάτια από όσα νοσοκομεία έχω δει, μπορεί να είναι και καλύτερα στο Δημόσιο. Μιλάμε για επιβάρυνση κάποιες λίγες εκατοντάδες ευρώ για όλες τις μέρες.

Τώρα, σε ένα οποιοδήποτε Δημόσιο, μπορείς να επιλέξεις γιατρό που κάνει απογευματινό ιατρείο στο νοσοκομείο (δεν το κάνουν όλοι) οπότε εκεί πληρώνεις κάποια χρήματα ανά επίσκεψη, της τάξης των 30-70 ευρώ, ανάλογα τη θέση του γιατρού. Με το νόμο και απόδειξη, στο νοσοκομείο. Αυτό δεν αλλάζει κάτι ως το αν θα σε ξεγεννήσει ο συγκεκριμένος γιατρός.

Πάλι με το νόμο, αν ο γιατρός είναι Πανεπιστημιακός (που το Αλεξάνδρα είναι Πανεπιστημιακό) εκεί κάνει νόμιμα ιδιωτικό ιατρείο, όπου γυρεύει όσο θέλει, πάλι με απόδειξη κλπ. Ενας καθηγητής, γενικά υπολόγιζε 100+ ανά επίσκεψη. Φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένη να πας στο ιδιωτικό του ιατρείο.

Τώρα, από εκεί και πέρα, μπορεί να δώσεις φακελάκι οικιοθελώς ή να ζητήσει ο γιατρός σου για να είναι παρών στη γέννα. Προφανώς αυτό είναι παράνομο. Για εμένα κακώς που δεν υπάρχει η δυνατότητα νόμιμα, αλλά πάντως δεν υπάρχει. Κάποιοι γιατροί θα ζητήσουν, κάποιοι άλλοι θα δεχτουν αν το προσφέρεις, καποιοι άλλοι θα σε πετάξουν έξω. 

Μεταξύ των Δημοσίων της Αττικής, έχω πάρα πολύ εμπειρία από Ελενα όπου γέννησα 3 παιδιά και μπορω να προτείνω ανεπιφύλακτα τον κύριπ Βαρβαρίγο ως έμπειρο γιατρό, ειδικό στον προγεννητικό έλεγχο και που δεν προτείνει άσκοπες καισαρικές.

Στο Αλεξάνδρα έχω εμπειρία κακή από Πανεπιστημιακή κλινική (μου ζήτησαν απροκάλυπτα χρήματα) αλλά ήταν πριν χρόνια και δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι, μπορεί να έπεσα στην περίπτωση ή να έχει πια φύγει ο γιατρός. Επίσης έχω πρόσφατη κακή εμπειρία από τα επείγοντα, όπου υπήρχε πολύ λιγότερη οργάνωση (και για αυτό πολύ μεγαλύτερη αναμονή και άγχος) από όσο στο Ελενα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ασφάλιση, τα κόστη που μπορεί να σου προκύψουν σε ένα δημόσιο μαιευτήριο είναι

α. η αναβάθμιση θέσης. Αν πχ ο ασφαλιστικός σου φορέας σου καλύπτει μέχρι δίκλινο και εσύ θέλεις μονόκλινο, τότε θα πληρώσεις τη διαφορά.

β. αν επισκέπτεσαι τον γιατρό σε απογευματινό ραντεβού (το κόστος διαφέρει ανάλογα με τον βαθμό του γιατρού)

γ. το κόστος των ειδικών εξετάσεων (πχ β επιπέδου) που είναι όμως σαφώς μικρότερο αν όχι δωρεάν, συγκριτικά με τα ιδιωτικά

 

Οποιαδήποτε άλλη οικονομική απαίτηση, είναι παράνομη.

 

Στο Έλενα που γέννησα, πλήρωσα 500 ευρώ για αναβάθμιση θέσης από δίκλινο σε μονόκλινο lux. 125ευρώ το βράδυ - 4 βράδια λόγω καισαρικής. Το απλό μονόκλινο είχε 60 ευρώ το βράδυ. Τις εξετάσεις (αίματος, καμπύλη ζαχάρου, αυχενική, β επιπέδου, ντόπλερ) τις έκανα ιδιωτικά, συνολικά δεν πρέπει να έδωσα πάνω από 600 ευρώ. Δεν μου ζητήθηκε και δεν πλήρωσα τίποτα άλλο.

 

Ο κανονισμός στα δημόσια νοσοκομεία επιτρέπει στους μαιευτήρες να παρακολουθούν μία την επίτοκο σε όλη τη διάρκεια της κύησης, είτε σε απογευματινό ραντεβού επί πληρωμή (στη γραμματεία, πότε στον ίδιο τον γιατρό), είτε δωρεάν στα πρωινά. Όταν έρθει η ώρα του τοκετού, επιτρέπεται να είναι παρών ο γιατρός στον τοκετό, μόνο αν συμπέσει σε μέρα που έχει βάρδια. Την ευθύνη του τοκετού την έχουν οι μόνο οι γιατροί εφημερίας, δεν επιτρέπεται να καλέσουν τον γιατρό που σε έχει παρακολουθήσει. Το ιστορικό σου το έχουν έτσι και αλλιώς στο νοσοκομείο. Η μόνη περίπτωση στην οποία επιτρέπεται να γεννήσεις με τον γιατρό που σε παρακολουθούσε, είναι σε προγραμματισμένη καισαρική (που την κάνετε όταν έχει βάρδια ο γιατρός).

 

Τι συμβαίνει (δυστυχώς) στην πραγματικότητα:

Κάποιοι μαιευτήρες ζητούν χρήματα (φακελάκι), έχω ακούσει από 1000 έως 1800 ευρώ, για να είναι παρόντες στον τοκετό. Είτε κανονίζουν με τους συναδέλφους και με την επίτοκο και όταν έρθει η ώρα τους φωνάζουν παράτυπα, είτε απλά σου λένε ότι υπάρχει ανάγκη καισαρικής, ώστε να είναι καλυμμένοι. Αυτό είναι παράνομο. Υπάρχουν όμως και μαιευτήρες που δεν λειτουργούν έτσι και δεν ζητούν κάποιο χρηματικό αντάλλαγμα.

 

Κάνε την έρευνά σου, πήγαινε και δες το Αλεξάνδρα από κοντά, μίλα με την γραμματεία να σου εξηγήσουν πως λειτουργεί το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δε μπορώ να πάω να το ψάξω από κοντά γιατί δε μπορώ με τέτοια ζέστη να μετακινούμαι με τις συγκοινωνίες :-P:-P

Δεν ξέρω έχω φοβηθεί πάρα πολύ....

Τέλοσπάντων, θα το ψάξω κι άλλο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν επιτρέπεται, τι έχεις φοβηθεί; 

Μπορείς πάντως να πάρεις τηλέφωνο στις γραμματείες των νοσοκομείων και να τους ρωτήσεις ότι θέλεις. Προσωπικά, το Έλενα δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Όχι λόγω κόστους, αλλά λόγω ποιότητας υπηρεσιών (που το έζησα προσωπικά) και ασφάλειας που ένιωθα στην περίπτωση στραβής. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δε μπορώ να πάω να το ψάξω από κοντά γιατί δε μπορώ με τέτοια ζέστη να μετακινούμαι με τις συγκοινωνίες :-P:-P

Δεν ξέρω έχω φοβηθεί πάρα πολύ....

Τέλοσπάντων, θα το ψάξω κι άλλο....

 

Eχεις φοβηθεί με ποιο θέμα; Με το ότι δεν έχεις να πληρώσεις ιδιωτικό;

Εμένα πάντως που γέννησα 3 παιδιά σε Δημόσιο, το θέμα δεν ήταν το οικονομικό, το βασικό πρόβλημα ήταν ότι δε βρέθηκε ιδιώτης να μπορεί να αντιμετωπίσει μία πάρα πολύ επιβαρυμένη και επικίνδυνη εγκυμοσύνη, ενώ στο Δημόσιο ήταν σαφές ότι τέτοια περιστατικά δεν τους φόβιζαν. Και αν κρίνω από το τι είδα όσο πηγαινοερχόμουν (έμεινε καιρό στην εντατική το μωρό μου), πραγματικά το τι βλέπουν και το τι φέρνουν εις πέρας οι άνθρωποι καθημερινά, είναι άξιο θαυμασμού.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Αν επιτρέπεται, τι έχεις φοβηθεί; 

Μπορείς πάντως να πάρεις τηλέφωνο στις γραμματείες των νοσοκομείων και να τους ρωτήσεις ότι θέλεις. Προσωπικά, το Έλενα δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Όχι λόγω κόστους, αλλά λόγω ποιότητας υπηρεσιών (που το έζησα προσωπικά) και ασφάλειας που ένιωθα στην περίπτωση στραβής. 

 

Πολλά φοβάμαι... Εγώ τον γιατρό μου τον έχω από 15 χρονών (τώρα είμαι 21) και τον εμπιστεύομαι πάρα πολύ, θέλω να είναι εκεί να βλέπει τι γίνεται. Αλλά είναι πολύ ακριβός, όπως επίσης και το νοσοκομείο που συνεργάζεται, και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω τα χρήματα να πάω εκεί. Και αν δεν είναι εκεί θα φοβάμαι πάρα πολύ. Απ' την άλλη, μίλησα με κάποια κορίτσια, καλή ώρα όπως μιλάω με εσάς, τους είπα κάποια πράγματα που μου είπε για το κόστος της γέννας και όλες ομόφωνα μου είπαν ότι έχει στο νου του να με πάει για καισαρική. Αλλά εγώ, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, δε θέλω να το κάνω αυτό γιατί δεν αντέχω στη σκέψη ότι θα με σφάξουν και θα έχω μετά ράμματα τα οποία μπορεί να μου προκαλέσουν ένα σωρό θέματα. Και δε θα είναι ραμματάκια μικρά, κοτζάμ σφαγή θα μου έχουν κάνει!!!! Κι απ' την άλλη, αν πάω σε ένα δημόσιο νοσοκομείο που δε θα ξέρω και δε θα εμπιστεύομαι κανέναν, ποιος μου εγγυάται ότι δε θα με βάλουν με το παραμικρό για καισαρική;;; έτσι απλά για να μην περιμένουν...;!;! Τόσα διαβάζω εδώ μέσα καθημερινά!! Αλήθεια έχω τρομοκρατηθεί, στη σκέψη αυτή μαρμαρώνω ολόκληρη!!! Δεν έχω μπει ποτέ στο νοσοκομείο για ράμματα, σπάσιμο κλπ, εκτός από την απόξεση που είχα κάνει. Και πάλι, έτρεμα σαν το ψάρι τότε, μόνο ο γιατρός μου μπορούσε να με ηρεμήσει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Πολλά φοβάμαι... Εγώ τον γιατρό μου τον έχω από 15 χρονών (τώρα είμαι 21) και τον εμπιστεύομαι πάρα πολύ, θέλω να είναι εκεί να βλέπει τι γίνεται. Αλλά είναι πολύ ακριβός, όπως επίσης και το νοσοκομείο που συνεργάζεται, και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω τα χρήματα να πάω εκεί. Και αν δεν είναι εκεί θα φοβάμαι πάρα πολύ. Απ' την άλλη, μίλησα με κάποια κορίτσια, καλή ώρα όπως μιλάω με εσάς, τους είπα κάποια πράγματα που μου είπε για το κόστος της γέννας και όλες ομόφωνα μου είπαν ότι έχει στο νου του να με πάει για καισαρική. Αλλά εγώ, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, δε θέλω να το κάνω αυτό γιατί δεν αντέχω στη σκέψη ότι θα με σφάξουν και θα έχω μετά ράμματα τα οποία μπορεί να μου προκαλέσουν ένα σωρό θέματα. Και δε θα είναι ραμματάκια μικρά, κοτζάμ σφαγή θα μου έχουν κάνει!!!! Κι απ' την άλλη, αν πάω σε ένα δημόσιο νοσοκομείο που δε θα ξέρω και δε θα εμπιστεύομαι κανέναν, ποιος μου εγγυάται ότι δε θα με βάλουν με το παραμικρό για καισαρική;;; έτσι απλά για να μην περιμένουν...;!;! Τόσα διαβάζω εδώ μέσα καθημερινά!! Αλήθεια έχω τρομοκρατηθεί, στη σκέψη αυτή μαρμαρώνω ολόκληρη!!! Δεν έχω μπει ποτέ στο νοσοκομείο για ράμματα, σπάσιμο κλπ, εκτός από την απόξεση που είχα κάνει. Και πάλι, έτρεμα σαν το ψάρι τότε, μόνο ο γιατρός μου μπορούσε να με ηρεμήσει...

Το να μην δίνεις φακελάκι στο Δημόσιο, αυτόματα σε προστατεύει από άσκοπες καισαρικες ;) θα σε ξεγεννήσει όποια ομάδα έχει εφημερία, και δε θα βγάλει κάτι από εσένα με το να σου κάνει χωρίς λόγο καισαρική

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το να μην δίνεις φακελάκι στο Δημόσιο, αυτόματα σε προστατεύει από άσκοπες καισαρικες ;) θα σε ξεγεννήσει όποια ομάδα έχει εφημερία, και δε θα βγάλει κάτι από εσένα με το να σου κάνει χωρίς λόγο καισαρική

 Συμφωνω 1000 % , σε καμμια περιπτωση δε σου κανουν καισαρικη αν δεν υπαρχει λογος.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης θα δεις οτι μπορεις να τους εμπιστευτεις γτ εχουν μεγαλη επειρια κ μαλιστα με δυσκολα περιστατικα

Βεβαιανα περιμενεις οτι θα γνωρισεις κ θα σε γνωρισουν αρκετα ατομα,δ εισαι εσυ ο γιατρος σου κ η μαια του

 ,    Ξεκινα να πηγαινεις απο τωρα να γνωρισεις εστω καποιους,εννοω στο μηνιαιο ραντεβου σου

Νομιζω οτι στα ιδιωτικα εχει πιο πολλες καισαρικες

Να κανεις μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης.εχει το ελενα

Link to comment
Share on other sites

Βρε εσύ είσαι πολύ μικρούλα! :-D  Με το καλό σου εύχομαι, να έχεις έναν τοκετό όπως τον ονειρεύεσαι!

 

Τα δημόσια μαιευτήρια έχουν χαμηλότερο ποσοστό καισαρικών από ότι τα ιδιωτικά, οπότε αυτό είναι ένας καλός λόγος να τα προτιμήσεις. Επίσης οι γιατροί εκεί βλέπουν απείρως περισσότερα περιστατικά από ότι ένας ιδιώτης γιατρός (που επιλέγει κιόλας αν θα αναλάβει δύσκολες περιπτώσεις). Εκεί δεν έχουν επιλογή, πρέπει να φροντίσουν κάθε περίπτωση όσο δύσκολη και αν είναι και έχουν δει κυριολεκτικά τα πάντα. Άρα ξέρεις με σιγουριά ότι εκεί, ότι και να συμβεί σε εσένα ή το μωρό σου, θα είστε ασφαλείς.

 

Στη θέση σου θα πήγαινα στο Έλενα (είναι πιο φιλικό από το Αλεξάνδρα νομίζω) και θα άνοιγα καρτέλα, ή θα έκλεινα ένα ραντεβού απογευματινό με κάποιον από τους μαιευτήρες. Τα μαθήματα που γράφει η Vicky μη τα χάσεις, όπου και αν γεννήσεις, θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ όχι μόνο κατά τον τοκετό αλλά και γενικότερα στη ψυχολογία σου. Οι μισές κοπέλες από το τμήμα μου γεννούσαν σε ιδιωτικό αλλά στο Έλενα ήρθαν για τα μαθήματα. Αν μάλιστα γεννήσεις εκεί, μπορείτε να κάνετε τα μαθήματα μαζί με τον σύντροφό σου, να πάρει βεβαίωση και να είναι συνέχεια δίπλα σου σε όλο τον τοκετό (αν το επιθυμείς φυσικά).

 

Όπως και εσύ, γυναικολόγο είχα στον τόπο καταγωγής μου, με αυτόν γέννησε και η μητέρα μου την αδελφή μου, εκπληκτικός επιστήμονας και άνθρωπος, ακόμα μιλάμε τηλεφωνικά. Επίσης όλες οι συγγενείς/φίλες μου γεννούσαν σε ιδιωτικά μαιευτήρια στη Θεσσαλονίκη. Επειδή πλέον μένω μόνιμα Αθήνα, δεν μπορούσα να γεννήσω μαζί του και αναγκαστικά στράφηκα αλλού. Για το δημόσιο είχα γενικά άσχημη εντύπωση, χωρίς όμως να γνωρίζω συγκεκριμένα περιστατικά. Έτυχε η αδελφή συναδέλφου μου να γεννήσει στο Έλενα καθώς και μια γνωστή, μου είπαν τα καλύτερα και έτσι κατά τύχη έμαθα ότι υπάρχει αυτή η επιλογή. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη δυστυχώς δεν προχώρησε. Μην έχοντας ακόμα γυναικολόγο στην Αθήνα, πήγα εκεί και με αντιμετώπισαν πολύ όμορφα, άνθρωποι που με έβλεπαν για πρώτη φορά και χωρίς οικονομικό κίνητρο. Έτσι αποφάσισα να το επιλέξω τη 2η φορά που έμεινα έγκυος και ειλικρινά δεν το μετάνιωσα στο ελάχιστο! 

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι τίποτα. Αν στην τελική θέλεις μπορεί να σε παρακολουθεί ταυτόχρονα και ο γιατρό σου οπότε να έχεις πρόσβαση και σε αυτόν σε περίπτωση που έχεις κάποια απορία. Πες του στα ίσια ότι δεν μπορείς να καλύψεις το οικονομικό κόστος του ιδιωτικού αλλά ότι θέλεις να κρατήσεις αυτόν ως γυναικολόγο γενικά. Άσχετο που τελικά θα σε ξεγεννήσει άλλος. Πάντως, δεν έχω ξέρω για το Αλεξάνδρας αλλά το Έλενα είναι εξαιρετικό. Όντως κάνουν και μαθήματα, να γραφτείς. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια! Μαθήματα δε μπορώ να παρακολουθήσω γιατί δεν έχω τη δυνατότητα του πηγαινέλα (κυκλοφορώ με τα μέσα και αυτή η ζέστη δεν ευνοεί :-P )

@ΑΡΓΚ είμαι στην 29η-30η εβδομάδα

@vtgian μπορείς να μου στείλεις σε μήνυμα το όνομα του γιατρού που σε παρακολούθησε στο Έλενα; είναι γενικά καλούλης ή είναι αυστηρός και μαλώνει; εγώ δε θέλω να μαλώνει!! Ο δικός μου ο γιατρός είναι πάρα πολύ καλούλης... Και εγώ με τη μαμά μου έτσι είμαστε, έχουμε τον ίδιο γιατρό. Αυτός την ξεγεννησε. Δεν τον ακολουθώ επειδή είναι "οικογενειακός" μας, αλλά επειδή με έχει κερδίσει γενικά...

@Mary1976 αυτό σκέφτομαι να του πω...

Το συζήτησα και με τη μαμά μου, της είπα δηλαδή να πάμε στο δημόσιο για πιο οικονομικά αλλά εκείνη λέεθ να μη με αγχώνουν τα λεφτά και οτι θα πάμε στο νοσοκομείο που είναι ο γιατρός μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 55 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια! Μαθήματα δε μπορώ να παρακολουθήσω γιατί δεν έχω τη δυνατότητα του πηγαινέλα (κυκλοφορώ με τα μέσα και αυτή η ζέστη δεν ευνοεί :-P )

@ΑΡΓΚ είμαι στην 29η-30η εβδομάδα

@vtgian μπορείς να μου στείλεις σε μήνυμα το όνομα του γιατρού που σε παρακολούθησε στο Έλενα; είναι γενικά καλούλης ή είναι αυστηρός και μαλώνει; εγώ δε θέλω να μαλώνει!! Ο δικός μου ο γιατρός είναι πάρα πολύ καλούλης... Και εγώ με τη μαμά μου έτσι είμαστε, έχουμε τον ίδιο γιατρό. Αυτός την ξεγεννησε. Δεν τον ακολουθώ επειδή είναι "οικογενειακός" μας, αλλά επειδή με έχει κερδίσει γενικά...

@Mary1976 αυτό σκέφτομαι να του πω...

Το συζήτησα και με τη μαμά μου, της είπα δηλαδή να πάμε στο δημόσιο για πιο οικονομικά αλλά εκείνη λέεθ να μη με αγχώνουν τα λεφτά και οτι θα πάμε στο νοσοκομείο που είναι ο γιατρός μας.

 

30η εβδομάδα και τέλη Ιουλίου, λογικά με όποιον βρεις πας, σε οποιοδήποτε νοσοκομείο. Ουσιαστικά η όποια παρακολούθηση έχει ολοκληρωθεί, απλά πας στο νοσοκομείο για να γεννήσεις πια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...