Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

kalispera,eimai 31,molis ekana spermodiagrama kai phra tis apanthseis oi opoies einai.ogkos 2,8,reustopoihsh 30,ph 7,0,spermatozoaria 58.000.000,olikos arithmos 162.400.000,kinitikotita prosthia proothitikh kinhsh 10%,prosthia elatomeni kinisi 30%,epitopia tromodi kinisi 11%,akinhta 49%,morfologia 11%,sugkoliseis spanies.den mou eipan kala logia.....eseis ti lete????

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και ο άνδρας μου που έκανε σπερμοδιάγραμμα είχε περίπου τα ίδια αποτελέσματα . Λέγεται ασθενοσπερμία... Επειδή και οι φυσιολογικές μορφές είναι χαμηλές (11%) τσιγάρο και αλκοόλ κομμένα, επηρεάζουν πάρα πολύ. Ο άντρας μου πήρε βιταμίνες, έχασε λίγα περιττά κιλά και βελτίωσε τη διατροφή και έχει βελτιωθεί κατά κάποιο βαθμό. Πάντως εγκυμοσύνες έχουν επιτευχθεί φυσιολογικά και με πολύ χειρότερα σπερμοδιαγράμματα...

Link to comment
Share on other sites

sot13 strom το σπερμοδιάγραμμά σου δείχνει ελαττωμένη τη ζωηρή κινητικότητα, ενώ ο αριθμός είναι πολύ καλός. Ασθενοσπερμία λέγεται όπως σου' γραψε και η vanessa@, αλλά καλύτερα θα σου τα εξηγήσει ένας ουρολόγος-ανδρολόγος. Βιταμίνες Ε κ C και αποχή από κάπνισμα- αλκοόλ βοηθούν πολύ.

age.png

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη προσοχη στην επιλογη εργαστηριου,απο τo IAΣΩ ειχα παρει πολυ αναξιοπιστα αποτελεσματα που ειχαν αποπροσανατολισει εμενα και την συζυγο μου για πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας!Είμαι καινούρια στο forum και θέλω τη βοήθεια σας σχετικά με το σπερμοδιάγραμμα που έκανε ο άντρας μου.Είναι 32 χρονών με πιθανή κιρσοκύλη(λόγω κληρονομικότητας) και τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος είναι τα εξής:

όγκος: 5.3ml

pH: 7.5

αρ.σπερματοζωαρίων:10.630.000/ml

συνολικός αριθμός: 56.339.000

κινητικότητα

1η ώρα ζωηρή 15% μέτρια 12% νωθρή 6% ολική 33% νεκρά ή ακίνητα 67%

2η ώρα ζωηρή 14% μέτρια 11% νωθρή 5% ολική 30% νεκρά ή ακίνητα 70%

6η ώρα ζωηρή 6% μέτρια 8% νωθρή 4% ολική 18% νεκρά ή ακίνητα 82%

24η ώρα ζωηρή 0% μέτρια 0% νωθρή 0% ολική 0% νεκρά ή ακίνητα 100%

μορφολογία

φυσιολογικά 7%

ανώμαλα 93%

Πείτε μου σας παρακαλώ πως σας φαίνονται γιατί θα μας φάει η αγωνία μέχρι να τα δει ο γιατρός.Φαντάζομαι πως είναι μέτρια τα πράγματα αλλά πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας που ξέρετε περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

miatate το πιθανότερο είναι να σας μιλήσει ο γιατρός για ασθενοσπερμία και αυξημένες ανώμαλες μορφές. 'Οπως ξέρω από το πρόβλημα του δικού μου, η κινητικότητα ζωηρή κ μέτρια πρέπει να είναι συνολικά 50% κ πάνω..Ίσως με αφαίρεση της κιρσοκήλης, αντιοξειδωτικά κ βιταμίνες βελτιωθεί το σπερμοδιάγραμμα, αν όχι υπάρχουν λύσεις στην εποχή μας για να γίνετε γονείς. Καλή επιτυχία!

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους!!!!!!! Είμαι καινούργιο μέλος στο forum σας αλλά θα ήθελα να σας πω και την δική μου εμπειρία απο σπερμοδιαγράμματα. Καταρχήν μην αγχώνεστε με τα πρώτα αποτελέσματα. Σε ένα επιστημονικό άρθρο που είχα διαβάσει συνιστούσε επανάληψη του σπερμοδιαγράμματος μετά από 3 εβδομάδες για μεγαλύτερη ακρίβεια. Ο σύζυγός μου έκανε ένα σπερμοδιάγραμμα σε ένα εργαστήριο σπερματολογίας που βρήκα στο ιντερνετ http://www.spermlab.gr. Φιλόξενο περιβάλλον και μου έλυσαν όλες τις απορίες που είχα. Σε 10 μέρες - αν όλα πάνε καλά - θα κάνω εκεί και την προετοιμασία του σπέρματος του συζύγου για σπερματέγχυση. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και να θυμάστε....το άγχος δεν βοηθάει καθόλου, προσπαθήστε να χαλαρώστε και για όλα υπάρχει λύση. Είμαι σίγουρη ότι γρήγορα όλες θα γίνουμε μανούλες.:)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι το πιο γνωστό και εξειδικευμένο στην Αθήνα.

 

Και εμείς εκεί πήγαμε και σε συζητήσεις με διάφορους γνωστούς και φίλους οι περισσότεροι το έχουν επισκεφτεί. Όντως είναι πολύ φιλικοί, άμεσοι στις απαντήσεις τους και κατατοπιστικότατοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιες από εσάς (οι άντρες σας εννοώ) έχουν κάνει σπερμοδιάγραμμα στο Αλεξάνδρας.

Πήγα εγώ αυτές τις μέρες για να δείξω κάποιες δικές μου εξετάσεις, και μου πρότειναν να κάνει εκεί σπερμοδιάγραμμα.

Σκέφτομαι ότι δε μπορεί νασοκοκείο είναι, θα είναι καλύτερα απο διαγνωστικό.

Ο λόγος που με προβληματίζει είναι ότι πέρσι είχε κάνει ενα σε διαγνωστικό κέντρο, αλλά όταν πήγα σε γνωστό κέντρο εξωσωματικής μου είπαν "α εκεί που το κάνατε το σπερμοδιάγραμμα, δεν είναι και πολύ έγκυρο". Και μου προτείναν συγκεκριμένο κέντρο σπέρματος (Λ@μπερό...).

Και τώρα σκέφτομαι τι να είναι καλύτερο το Αλεξάνδρας ή το ιδιωτικό κέντρο??

Αν έχετε κάποια άποψη γι' αυτά παρακαλώ πείτε μου

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δελφίνι,

 

Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι το συγκεκριμένο κέντρο που αναφέρεις και στο οποίο έχει πάει ο άνδρας μου και θα ξαναπάει σε λίγες μέρες είναι πολύ καλό. Επίσης η πλειονότητα γνωστών μας που έχουν κάνει σπερμοδιάγραμμα το συγκεκριμένο κέντρο έχουν επισκεφθεί.

 

Η μόνη μου εμπειρία με δημόσιο είναι το ΙΚΑ όπου τα αποτελέσματά του ήταν τα χειρότερα και μας βάλαν στη διαδικασία περαιτέρω εξετάσεων γιατί έδειχναν κάποια λοίμωξη η οποία τελικά δεν υπήρχε!!!

 

Στο Αλεξάνδρας επειδή υπάρχει εξειδικευμένο τμήμα φαντάζομαι ότι η αντιμετώπιση του δείγματος θα είναι τελείως διαφορετική και τα αποτελέσματα σαφώς θα είναι έγκυρα.

 

Από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις. Ότι κι αν πράξεις πάντως σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιες από εσάς (οι άντρες σας εννοώ) έχουν κάνει σπερμοδιάγραμμα στο Αλεξάνδρας.

Πήγα εγώ αυτές τις μέρες για να δείξω κάποιες δικές μου εξετάσεις, και μου πρότειναν να κάνει εκεί σπερμοδιάγραμμα.

Σκέφτομαι ότι δε μπορεί νασοκοκείο είναι, θα είναι καλύτερα απο διαγνωστικό.

Ο λόγος που με προβληματίζει είναι ότι πέρσι είχε κάνει ενα σε διαγνωστικό κέντρο, αλλά όταν πήγα σε γνωστό κέντρο εξωσωματικής μου είπαν "α εκεί που το κάνατε το σπερμοδιάγραμμα, δεν είναι και πολύ έγκυρο". Και μου προτείναν συγκεκριμένο κέντρο σπέρματος (Λ@μπερό...).

Και τώρα σκέφτομαι τι να είναι καλύτερο το Αλεξάνδρας ή το ιδιωτικό κέντρο??

Αν έχετε κάποια άποψη γι' αυτά παρακαλώ πείτε μου

Ευχαριστώ

Γεια σου δελφινάκι! Εμένα ο αντρούλης μου έχει κάνει αρκετά σπερμοδιαγράμματα στο Αλεξάνδρας. Σου λένε να το εξετάσουν αυτοί γιατί θεωρούν τις δικές τους μεθόδους αξιόπιστες. Κι εμείς είχαμε ένα σπερμοδιάγραμμα παλιότερο από άλλο διαγνωστικό, αλλά ήθελαν να το εξετάσουν οι ίδιοι. Επίσης όλους τους υπερήχουν που μου έχουν ζητήσει να κάνω τους έκανα εκεί (αυτοί μου το είπαν). Αν σας αναλάβουν εκεί, καλό θα ήταν να σας κάνουν αυτοί όλες τις εξετάσεις, αν όχι μπορείς να πας και κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΑΠ ΟΤΙ ΕΙΔΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ!!!!!!ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΧΕ ΟΝΤΩΣ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟΧΗ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΚΕΝΕ ΠΡΙΝ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΑΓΧΟΣ Κ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΡΕΞΗ...ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ Κ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΑΦΗ.ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ:ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΡΟΛΟ ΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΧΕ ΟΡΕΞΗ, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ, ΑΝ ΗΤΑΝ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερετε τα αποτελεσματα ακομα ε? τεσπα δεν ξρω τι προβλημα μπορει να υπαρχει αλλα το αγχος επιδεινωνει πολυτην κατασταση. Εμενα ο αντρας μου εκανε 2 καιβγηκαν ΠΟΛΥ χαλια.Αν θυμαμαι καλα 5 εκατομ.και κινητικοτητα μικρη.Ολοι οι γιατροι (3) μου ελεγαν εγωσωματικη και βλεπουμε και ο τωρινος μου γυναικολογος μας ειπε να χαλαρωσουμε και να παμε μετα απο 1 μηνα γιια να κανει εξετασεις μηπως ειχε κατι παθολογικο.Δεν τις εκανε ποτε γιατι εμεινα εγκυος.

Η αποψη μου γενικα ειναι πως ο,τι προβλημα και αν υπαρχει (με εξαιρεσεις φυσικα) καποια αιτια εχει αλλα οι γιατροι δεν το ψαχνουν.Σε στελνουν με αυκολια για εξωσωματικη.Βεβαια μιλαω απο την προσωπικη μου εμπειρια.Μια φιλη, με αριστο σπερμα ο αντρας της καικανενα προβλημα εκεινη, πηγε μετα απο 8 εξωσμ σε ενα γιατρο και κανοντας καλλιεργεια στο σπερμα βρεθηκαν χλαμυδια.Δε θα μπορουσε με καμμια δυναμη να μεινει εγκυος και κανενας απο τους τοσους γιατρους που πηγαινε δεν της ειχε κανει αυτη την εξεταση!!

Καλα αποτελεσματα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΛΓΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΤΑ ΠΗΡΑΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠ ΟΣΟ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΑΓΧΩΘΕΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ Κ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΞΕ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ...ΗΤΑΝ ΛΕΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ!ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΛΟΓΩ ΚΥΣΤΗΣ Κ ΙΣΩΣ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΓΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΤΑ ΠΗΡΑΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠ ΟΣΟ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΑΓΧΩΘΕΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ Κ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΞΕ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ...ΗΤΑΝ ΛΕΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ!ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΛΟΓΩ ΚΥΣΤΗΣ Κ ΙΣΩΣ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ.

 

και βεβαια παιζει να φταιει η ψυχολογια του αλλα οταν λες δεν ηταν καλα τα αποτελεσματα τι εννοεις?

Μιλησατε με το γιατρο σας?Τι σας ειπε?

Επισης τι θα πει μπορει να εχεις βουλωμενες σαλπιγγες?Αυτο ειναι αλλο θεμα και σαφως σοβαρο!!!

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΑΠ ΟΤΙ ΕΙΔΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ!!!!!!ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΧΕ ΟΝΤΩΣ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟΧΗ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΚΕΝΕ ΠΡΙΝ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΑΓΧΟΣ Κ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΡΕΞΗ...ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ Κ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΑΦΗ.ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ:ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΡΟΛΟ ΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΧΕ ΟΡΕΞΗ, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ, ΑΝ ΗΤΑΝ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

 

κοιταξε αν συνεβησανε ολα αυτα που λες..δλδ μονο 3 μερες αποχη , λιγη ποσοτητα ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ισως να ειναι ενας σημαντικος παραγοντας .Γιατι στις γυναικες συμβαινει το ιδιο.

αλλωστε μετα απο 3 μηνες ολοι οι γιατροι συστηνουν 2 σπερμοδιαγραμμα ..ας ακολουθησει και τις οδηγιες του γιατρου και θα δεις τελικά τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΓΡΑΦΕ:

ΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ: 6 ΕΚΑΤΟΜ. (1 ΩΡΑ)

ΩΡΑ 1: 5% ΖΩΗΡΗ, 3% ΜΕΤΡΙΑ, 2% ΝΩΘΡΗ, 90% ΝΕΚΡΑ Η' ΑΚΙΝΗΤΑ.

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ: 16% ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, 84% ΑΝΩΜΑΛΑ

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ:76%

>> ΜΕΓΕΘΟΥΣ:28%

>> ΑΥΧΕΝΑ:18%

>> ΟΥΡΑΣ:22%

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ?

ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ....

Κ ΕΓΩ ΛΕΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΥΛΩΣΑΝ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΙΜΟΡΑΓΕΙΑ ΛΟΓΩ ΚΥΣΤΗΣ Κ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΥΣΤΗ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΕΚΤΑΚΤΩΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΛΟΓΩ ΠΟΝΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΟΧΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ?ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ Κ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΓΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΒΟΥΛΩΣΑΝ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΑΠΟ ΑΙΜΑ Κ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ.Κ ΞΑΝΑΕΒΓΑΛΑ ΚΥΣΤΕΙΣ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Κ ΟΣΟΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΒΓΑΛΟΥΝ.ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΧΙ ΞΑΝΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΤΙΣΣΗΛΥΠΤΙΚΑ Κ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ Κ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ Κ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ..Κ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ.Κ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ...

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ Κ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

Gioandy μου,

 

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά όντως τα αποτελέσματά σας δεν είναι και τα καλύτερα που θα μπορούσατε να είχατε.. Τέλος πάντων, το καλό τουλάχιστον είναι ότι οι φυσιολογικές μορφές σας είναι 16% φυσιολογικά..

 

Εμείς έχουμε φοβερό πρόβλημα με τις φυσιολογικές μορφές γιατί έχουμε μόλις 3% φυσιολογικές.

 

Πάντως δεν είναι κακό σε καμιά βδομάδα να επαναλάβει την εξέταση όντας πιο ήρεμος και χαλαρός.

 

Όσον αφορά το δικό σου θέμα με τις βουλωμένες σάλπιγγες για να είσαι απολύτως βέβαιη για το αν έχεις πρόβλημα ή όχι θα πρέπει να κάνεις σαλπιγγογραφία που είναι η μόνη εξέταση που θα σε διαφωτίσει πλήρως για την κατάσταση στην οποία είναι η σάλπιγγές σου.

 

Μην αγχώνεσαι όμως κοριτσάκι γιατί όσο αγχώνεσαι εσύ άλλο τόσο αγχώνεται και ο σύζυγος.

 

Άλλωστε ο Απρίλης δεν είναι και τόσο μακριά πιά..

Link to comment
Share on other sites

domnina μου σ ευχαριστω για την απαντηση οσο για τον απριλιο αλλιως το εννοουσα οτι δηλαδη δεν αργει κ αυτο με αγχωνει γιατι ηθελα να πιστευω σε μια φυσιολογικη συλληψη.να σας ρωτησω κατι αλλο.την εξεταση μπορει να την κανει αυτη την εβδομαδα ξανα ή πρεπει να περασει περισσοτερος καιρος?την προηγουμενη την εκανε την πεμπτη που μας περασε...

Link to comment
Share on other sites

Τζιοάντυ,

 

Καλό είναι να περάσουν κάνα δύο βδομάδες από την προηγούμενη. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να περάσει μήνας αλλά αν δεν μπορείς να περιμένεις κάντε τη στις δύο με τρεις βδομάδες από την προηγούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...