Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

arist καλησπέρα,

Μου φαίνεται υπερβολικό να θεωρείται ολιγοσπερμία όταν υπάρχουν 50% ζωηρώς κινούμενα σπερματοζωάρια μέσα στην πρώτη ώρα. Έχω ακούσει εγκυμοσύνες που μπόρεσαν να πραγματοποιηθούν και με χειρότερο από αυτό το σπέρμα, ειδικά αν και οι δύο είσαστε κάτω των 35. Παρόλα αυτά μίλησε με έναν ουρολόγο είναι ο μόνος ειδικό να κρίνει τις εξετάσεις και θα σας κατατοπίσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμένα δε μου φαίνονται άσχημα τα αποτελέσματα...Ολιγοσπερμία (τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω) υπάρχει όταν ο αριθμός των σπερματοζωαρίων είναι κάτω από 20.000.000 ml. Άρα απλά είναι στα κατώτερα φυσιολογικά. Ρώτησε και καποιον ουρολόγο καλύτερα αλλά εκ πρώτης θα σου έλεγα να μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Η κινητικοτητα δεν εχει καμια σχεση με τον αριθμο....

Μπορει να υπαρχουν 100.000.000 αλλα μηδαμινη κινηση και το αντιστροφο...

Στην δικη σας περιπτωση τα 21 εκατομ. ειναι οντως χαμηλα κ νομιζω πως ειναι ολιγοσπερμια...λενε πως πανω απο 20 εκατ. ο αντρας μπορει να τεκνοποιησει....απλα ισως χρειαστει περισσοτερος καιρος....και βεβαια μονο 1 χρειαζομαστε!!!!!;)

Συνολικο αριθμο ποσο ειχε;;;

Για την κινηση πρεπει να ειναι πανω απο 50% για να προχωρησεις σε υποβοηθουμενη γονιμοποιηση....αλλα κ παλι ποτε δεν ξερεις αυτο το 1 σπερμ ποτε κ πως θα φτασει στο ωαριο μας!!!!!

Εχουμε ακουσει για περιπτωσεις με ελαχιστο αριθμο ή ελαχιστη κινηση που τελικα επιτευχθει εγκυμοσυνη ...οποτε εχε πιστη κ φυσικα ψαξτο !!!!:D

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

γυναικολόγος που είδε το σπερμοδιάγραμμα είπε ότι δεν έχει ολιγοσπερμία και ότι είναι φυσιολογικό το πσερμοδιάγραμμα απλά είναι στα κατώτερα φυσιολογικά.. Ολιγοσπερμία υπάρχει όταν είναι το σπέρμα κάτω απο 20.000.000 μου είπε.. Επίσης του έκανε εντύπωση η ποσότητα 6 μλ με 2-3 μέρες αποχή ....αν και μου είπε ότι δεν είναι αρνητικό καθώς μέχρι 6.5 είναι καλά γιατί αν έχει περισσότερο αραιώνει το σπέρμα συνολικό αριθμό δεν του είπαν αλλά απ΄ότι είδα όλα τα σπερμοδιαγράμματα δίνουν τον αριθμό ανα μλ και στη συνέχεια τον πολλαπλασιάζουν με την ποσότητα

 

 

21.000.000 επι 6 μλ= συνολικός αριθμός 126.000.000 εκκατομύρια....

Link to comment
Share on other sites

η συλλογή να τονίσω ότι έγινε εκτός εργαστηρίου και μεσολάβησαν 30 -35 λεπτά για τη μεταφορά του. Εκείνη την ημέρα είχε ζέστη ενώ η αποχή του ήταν 2,5 μέρες....

 

ο γιατρός είπε ότι μπορεί να είναι και λίγο παραπάνω ο αριθμός...Αυτός πως βελτιώνεται ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η συλλογή να τονίσω ότι έγινε εκτός εργαστηρίου και μεσολάβησαν 30 -35 λεπτά για τη μεταφορά του. Εκείνη την ημέρα είχε ζέστη ενώ η αποχή του ήταν 2,5 μέρες....

 

ο γιατρός είπε ότι μπορεί να είναι και λίγο παραπάνω ο αριθμός...Αυτός πως βελτιώνεται ?????

 

καλησπέρα, αν χρειάζεται κάτι τέτοιο (που νομίζω ότι δε υπάρχει πρόβλημα ως προς τον αριθμό) θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ουρολόγο ο οποίος θα σας συστήσει αγωγή με βιταμίνες. Πάντως συμφωνώ με τη nikijo που αναφέρει ότι μεγαλύτερη σημασία έχει η κινητικότητά τους από τον αριθμό καθώς επίσης και η (όσο γίνεται πιο) μικρή κατάτμιση του DNA τους.

Link to comment
Share on other sites

21.000.000 κκχ 6 ml ποσότητα συνολικός αριθμός = 126.000.000 ζωηρώς κινούμενα 50% μετρίως 10% είναι αρκετά για εγκυμοσύνη??????

 

Αστιεύεσαι μακάρι να υπάρχουν τέτοια αποτελέσματα. Το 50% ζωηρώς κινούμενα είναι πολύ καλό ποσοστό. Αν είσαστε και οι δύο κάτω των 35 ετών νομίζω ότι δεν θα αργήσετε να μάθετε τα καλά νέα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

επειδή προσανατολιζόμαστε στο να κάνουμε σπερμοδιάγραμμα, μπορείτε να μας προτείνετε κάποιο κέντρο στα Βόρεια Προάστεια και να μου πείτε πόσο στοιχίζει. Επίσης, τί είναι καλύτερο, να το κάνει εκεί (κάτι για το οποίο δεν τρελαίνεται) ή να το πάμε εμείς σε ούροσυλλέκτη. Υπάρχει όντως ειδικό προφυλακτικό μετά από σχέση και από πού το προμηθεύομαι?

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

επειδή προσανατολιζόμαστε στο να κάνουμε σπερμοδιάγραμμα, μπορείτε να μας προτείνετε κάποιο κέντρο στα Βόρεια Προάστεια και να μου πείτε πόσο στοιχίζει. Επίσης, τί είναι καλύτερο, να το κάνει εκεί (κάτι για το οποίο δεν τρελαίνεται) ή να το πάμε εμείς σε ούροσυλλέκτη. Υπάρχει όντως ειδικό προφυλακτικό μετά από σχέση και από πού το προμηθεύομαι?

 

Καλησπέρα αν σου κάνει στους Αμπλόκηπους (αρχή Κηφισίας) είναι ο Λυμπερόπουλος (εμάς εκεί μας έστειλε ο ουρολόγος και μείναμε πολύ ευχαριστημενοι)http://www.spermatologylab.gr/services3.html

Πάντως σπερμοδιαγράμματα γίνονται ακόμα και στο ΙΑΣΩ ή σε κέντρα εξωσωματικής

Σίγουρα λένε ότι καλύτερο είναι να γίνει η συλλογή σπέρματος επί τόπου αλλά αν μπορείτε να το πάτε μέσα σε 30 λεπτά από τη συλλογή του ας γίνει και στο σπίτι. Εμείς το πηγαίναμε από το σπίτι σε ουροσυλέκτη τον οποίο αφού κλείναμε καλά τον περικλείαμε σε βαμβάκι και όλο μαζί σε αλουμινόχαρτο και το μεταφέραμε κάτω από τη μαχλάλη ώστε να μείνει σε σταθερή θερμοκρασία σώματος (αυτή τη μέθοδο μου έδωσε η γυναικολόγος μου). Τώρα για το ειδικό προφυλακτικό έχω ακουσει κι εγώ αλλά δεν γνωρίζω που το προμηθεύεται κανείς ίσως αν ρώταγες σε κάποιο κεντρικό μεγάλο φαρμακειο να σου έλεγαν.

Για το πλήρες σπερμοδιάγραμμα υπολόγισε γύρω στα 300€ ενώ στο απλό περίπου τα μισά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα

ειμαι 31 ετων και η συζυγος μου 29 .

προσπαθούμε με την σύζυγο μου να κανουμε παιδακι εδω και 4 χρονια το τελευταιο σπερμοδιαγραμμα λεει τα εξης :

 

Όγκος σπερματος : 1,7 ml

Αντιδραση (PH) : 8,4

Ρευστοποιηση : 40 min

Γλοιοτης : Ελαφρως ιξωδες

Χροια : Οπαλιζουσα

Οψη : Ημιδιαφανης

Οσμη : Ιδιαζουσα

Συσταση : Ομοιογενης

Πηξις : 0

 

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ : ολα ειναι ΟΧΙ

 

ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ

 

Πυοσφαιρια : οχι

Ερυθρα : οχι

Σπερματιδες : 6%

Σπερματοκυτταρα : %

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

 

Τυπικες Μορφες : 68%

Ανωμαλιες Κεφαλης : 18%

Ανωμαλιες Αυχενος : 9%

Ανωμαλιες Ουρας : 5%

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ & ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΩΝ

 

Αριθμος ανα ml : 40.000.000

Αριθμος Ολικος : 68.000.000

Ζωτικοτητα : % ( μονο αυτο το συμβολο εχει % )

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤ.

 

Κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 4η ωρα

Ζωηρα 55% 45% 30%

Μετρια % % %

Νωθρα 10% 15% 20%

Ακινητα 35% 40% 50%

 

ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

 

Ειδικο βαρος : 1020

 

ΧΗΜΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ : ολοι ΟΧΙ

 

ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

 

Πυοσφαιρια 12 - 14 κ.ο.π

Ερυθρα αιμοσφαιρια 0 - 1 κ.ο.π

και ολα τα αλλα ΟΧΙ

 

ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ : ΑΡΝΗΤΙΚΗ

ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ : ΑΡΝΗΤΙΚΗ

 

σας παρακαλω θελω μια απαντηση πανω σε αυτο το σπερματοδιαγραμμα για να καταλαβω αν οντως υπαρχει καποιο προβλημα και αν ναι ειναι αντιμετωπισιμο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

ειμαι 31 ετων και η συζυγος μου 29 .

προσπαθούμε με την σύζυγο μου να κανουμε παιδακι εδω και 4 χρονια το τελευταιο σπερμοδιαγραμμα λεει τα εξης :

 

Όγκος σπερματος : 1,7 ml

Αντιδραση (PH) : 8,4

Ρευστοποιηση : 40 min

Γλοιοτης : Ελαφρως ιξωδες

Χροια : Οπαλιζουσα

Οψη : Ημιδιαφανης

Οσμη : Ιδιαζουσα

Συσταση : Ομοιογενης

Πηξις : 0

 

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ : ολα ειναι ΟΧΙ

 

ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ

 

Πυοσφαιρια : οχι

Ερυθρα : οχι

Σπερματιδες : 6%

Σπερματοκυτταρα : %

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

 

Τυπικες Μορφες : 68%

Ανωμαλιες Κεφαλης : 18%

Ανωμαλιες Αυχενος : 9%

Ανωμαλιες Ουρας : 5%

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ & ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΩΝ

 

Αριθμος ανα ml : 40.000.000

Αριθμος Ολικος : 68.000.000

Ζωτικοτητα : % ( μονο αυτο το συμβολο εχει % )

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤ.

 

Κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 4η ωρα

Ζωηρα 55% 45% 30%

Μετρια % % %

Νωθρα 10% 15% 20%

Ακινητα 35% 40% 50%

 

ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

 

Ειδικο βαρος : 1020

 

ΧΗΜΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ : ολοι ΟΧΙ

 

ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

 

Πυοσφαιρια 12 - 14 κ.ο.π

Ερυθρα αιμοσφαιρια 0 - 1 κ.ο.π

και ολα τα αλλα ΟΧΙ

 

ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ : ΑΡΝΗΤΙΚΗ

ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ : ΑΡΝΗΤΙΚΗ

 

σας παρακαλω θελω μια απαντηση πανω σε αυτο το σπερματοδιαγραμμα για να καταλαβω αν οντως υπαρχει καποιο προβλημα και αν ναι ειναι αντιμετωπισιμο ?

 

καλημέρα eleste, σίγουρη απάντηση θα έχεις από ένα ουρολόγο. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι το σπερμοδιάγραμμά σου είναι καλό. Αν έχεις όμως κάποια αμφιβολία και θες να το ψάξεις καλύτερα κάνε κι ένα τεστ κατάτμισης DNA των σπερματοζωαρίων. Εκτός όμως από εσένα πρέπει κι η σύντροφός σου να κάνει όλες τις δυνατές εξετάσεις. Επίσης και το τεστ για αντιπατρικά αντισώματα το οποίο ορισμένοι γιατροί το σνομπάρουν

Link to comment
Share on other sites

eleste το σπερμοδιάγραμμά σου φαίνεται καλό. Λες όμως ότι αυτό είναι το τελευταίο. Προηγήθηκαν και άλλα; Και έδειξαν κάτι διαφορετικό; 4 χρόνια είναι πολλά να προσπαθείς χωρίς να έχεις ήδη απευθυνθεί σε ειδικό. Η γυναίκα σου έχει κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις ή τώρα ξεκινήσατε με τη δική σου εξέταση; Όπως και να έχει είστε νεότατο ζευγάρι και σας εύχομαι σύντομα να έχετε το παιδάκι σας!

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.το σπερμ του αντρα μου λεει 67000000 με κινητ 42 και ζωηρη κινηση 16.πηγαμε σε ουρολογο και ειπε πως με αγωγη θα γινει αψογο.να χαρω η λεει αρλουμπες?πειτε μου τη γνωμη σας

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

robenula ο αριθμός είναι πολύ καλός και για την κινητικότητα ξέρω ότι πρέπει να' ναι η συνολική 50% κ πάνω, άρα είστε λίγο πιο κάτω με το 42. Δε χάνει τίποτα να ξεκινήσει ο άντρας σου μια αγωγή για βελτίωση, αφού είναι στο όριο του φυσιολογικού. Ο δικός μου είχε συνολική 20% (με ζωηρή μόλις 5% :roll:)οπότε δεν είχε νόημα να πάρει φάρμακα..

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αντιδραση (PH) : 8,4

 

Πυοσφαιρια 12 - 14 κ.ο.π

 

 

?

 

 

Ίσως αυτά να παραπεμπουν σε φλεγμονή, και να χρειάζεται να πάρεις αντιβίωση...Ο ουρολόγος τι είπε?

 

Σας εύχομαι τον επόμενο μήνα να επιτευχθει το πολυπόθητο!!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε.

Ειμαι 28 ετων και "προσπαθω" με τη γυναικα μου εδω και 7 μηνες,οχι ιδιαιτερα συστηματικα.Πηγα και εκανα σπερμοδιαγραμμα και ειχα τα παρακατω αποτελεσματα..

Ογκος-2 ml

pH-7.5

Ρευστοποιηση-40 min

Αριθμο σπερμ.-21000000(αν και στο χαρτι γραφει 210000000!)

Κινητηκοτητα-1η ωρα 45%

Φυσιολογικες-70%

Τι γινετε σε μενα?Υπαρχει καποιο προβλημα,ωστε να κινηθω αμεσα?

Ευχαριστω.Παρακαλω απαντηστε μου

 

χρηστο μου, μπορω να πω οτι ασχοληθηκα πολυ με το θεμα του σπερμ/τος!!!

λοιπον ξεκιναω. φυσιολογικες μορφες 70% ειναι μια ουτοπια. δεν υπαρχει τετοιος αριθμος. μας ειχε πει ο ουρολογος οτι ειναι απειροι αυτοι που κανουν την καλλιεργεια κ λιγο τα φουσκωνουν. αρα κτραταμε ενα αυτο. οχι οτι εχει μεγαλη αποκλιση αλλα ενατξει.

2ο η κινητικοτητα σου ειναι αρκετα καλη. κ ο αριθμος ειναια κριβως στο φυσιολογικο. εννοειται φυσικα οτι αυτη η τιμη ειναι αν μλ κ οχι συνολικα.

3ο αυτο που εκανε εντυπωση κ το ειχαμε κ εμεις ειναι η ρευστοποιηση. ειναι λιγο καθυστερημενη. εμεις ειχαμε κανει καλιεργεια ουρων κ υπηρχε ενα βακτηριο. κ πηρε αγωγη κ ανεβηκαν κ αλλο τα αποτελεσματα. εχεις πολυ καλη πιθανοτητα βελτιωσης. α

σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα. απλα αυτο με τη ρευστοποιηση δες το. κανε ουρα να δεις για απλο μικροβιο. με ενα μηνα θεραπεια φευγει. οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

καλη επιτυχια

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

.....

Αριθμο σπερμ.-21000000(αν και στο χαρτι γραφει 210000000!).......

 

γιατι θεωρεις οτι γραφτηκε λαθος;;;;;;; αφου λεει 210 εκατ. τοσο ειναι !!!!κ προφανως ειναι ο συνολικος αριθμος....αρα αφου εχεις 2 ml τοτε θα ειναι 105 εκατ. ανα ml......αρα απο αριθμο εισαι super!!!!!!:P

Η κινηση της ταξεως του 45% δεν ειναι κατι τραγικο....θα μπορουσε να ανεβει με διατροφη κ υγιεινο τροπο ζωης γενικοτερα....φυσιολογικα θα επρεπε να ειναι 50 κ πανω οποτε δεν απεχεις πολυ ....

Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας!!!!!!:D

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

robenula an mporeis apantise.

oαντρας μου πηγε σε ουρολογο και ειπε πωσ με καταλληλη αγωγη ολα γινονται σε αντιθεση με τους γυναικολογους που ειπαν πως δε γινεται.τι να πω κοριτσακι μου.ο γυναικολογος σου τι ειπε?εγω εχω μεινει εγκυος πριν 1 μιση χρονο απο την αποξεση,γιατι το εχασα,εχασα και τη μια τη σαλπιγγα.γιατροι σου λενε

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ξεκινάμε να λέμε τι γίνεται και τι δε γίνεται... ε, η απάντηση είναι ότι μονο του σπανού τα γένια δε γίνονται (και πάλι αν προχωρήσει η επιστήμη δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται). Στατιστικά όμως σε κάτι που είναι προβληματικό το μόνο που ισχύει είναι ότι μπορεί να γίνει αλλά ίσως πάρει περισσότερο καιρό (ίσως όμως και με την πρώτη γίνει το θαύμα). Το θέμα είναι πόσο είναι διατεθιμένος ο καθένας από εμάς να μπει στη διαδικασία του περίμενε. Εμείς είχαμε καλύτερα αποτελέσματα από αυτά αλλά λόγω της προχωρημένης ηλικίας αποκλείσαμε τα πάντα και προχωρήσαμε σε εξωσωματική για να μην ταλαιπωρηθούμε (τρίχες δηλαδή διότι η ταλαιπωρία έγινε λόγω της παλίνδρομης κύησης). Δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω. Αν είσαστε σε μικρή ηλικία και σας παίρνει ο χρονος μπορείτε να προσπαθήσετε για κάποιο διάστημα πριν μπειτε σε διαδικασίες τεχνιτής γονιμοποίησης. Πάντως αν είναι να επιλέξετε μεταξύ της εξωσωματικής και της σπερματέγχισης (εγώ προσωπικά και για τον εαυτό μου θα επέλεγα) την εξωσωματική. Αλλα εγώ δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε ειδικός. Για το λόγο αυτό θα έλεγα πάρτε και μια δεύτερη γνώμη πριν ξεκινήσετε από κάποιον καλό ουρολόγο

Link to comment
Share on other sites

γεια σου.Και εγω πιστευω οτι τα παντα γίνονται.8 μηνες δεν ειναι και πολλοι που προσπαθείτε.Και αν εισαι και μικρή στην ηλικία σε παίρνει να περιμένεις λίγο ακόμη μεχρι να προχωρησετε σε αλλες μεθόδους

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...