Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

Του άντρα μου το σπέρμα δεν έφτιαξε μετά την κιρσοκήλη.

Στην αρχή είχε μία άνοδο στην κινητικότητα αλλά μετά έπεσε πάλι.

Όλα είναι σχετικά λοιπόν. Εγκυμοσύνη δεν έκατσε παρά μόνο με την εξωσωματικά αλλά δυστυχώς απέβαλα. Τώρα ετοιμαζόμαστε για την 2η.

Το σπέρμα δύσκολα φτιάχνει γενικά και εμείς το μετανιώσαμε που αναλωθήκαμε σε εγχειρίσεις, φάρμακα, λεφτά κλπ και δεν κάναμε κατευθείαν εξωσωματική.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γεια σας! Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ. Εν συντομία να σας πω πως με τον άντρα μου προσπαθούμε εδώ και 3 1/2 χρόνια για παιδάκι. Πριν δύο χρόνια περίπου αποφασίσαμε να ψαχτούμε. Εγώ φαινομενικά όλα καλά, ο άντρας μου ολιγο-ασθενοσπερμία με ανώμαλες μορφές 96%. Ακολούθως έκανε κι άλλες εξετάσεις, από τις οποίες διεγνώσθη κιρσοκήλη β' βαθμού. Αποφασίσαμε να προχωρήσουμε άμεσα σε εγχείριση. Απότελεσμα; Τρεις μήνες μετά είχε μία μικρή άνοδο στην κινητικότητα και την ποσότητα, αλλά όχι στη μορφολογία και έξι μήνες μετά, το σπερμοδιάγραμμα ήταν χειρότερο και από αυτό προ εγχείρισης. Τώρα, 1 1/2 χρόνο μετά την επέμβαση, έχουμε κάνει ήδη δύο προσπάθεις με εξωσωματική μικρογονιμοποίηση. Η πρώτη βιοχημική και η δεύτερη, που ήταν με κατεψυγμένα, αρνητική.

Επεξεργάστηκαν by elena80
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ. Εν συντομία να σας πω πως με τον άντρα μου προσπαθούμε εδώ και 3 1/2 χρόνια για παιδάκι. Πριν δύο χρόνια περίπου αποφασίσαμε να ψαχτούμε. Εγώ φαινομενικά όλα καλά, ο άντρας μου ολιγο-ασθενοσπερμία με ανώμαλες μορφές 96%. Ακολούθως έκανε κι άλλες εξετάσεις, από τις οποίες διεγνώσθη κιρσοκήλη β' βαθμού. Αποφασίσαμε να προχωρήσουμε άμεσα σε εγχείριση. Απότελεσμα; Τρεις μήνες μετά είχε μία μικρή άνοδο στην κινητικότητα και την ποσότητα, αλλά όχι στη μορφολογία και έξι μήνες μετά, το σπερμοδιάγραμμα ήταν χειρότερο και από αυτό προ εγχείρισης. Τώρα, 1 1/2 χρόνο μετά την επέμβαση, έχουμε κάνει ήδη δύο προσπάθεις με εξωσωματική μικρογονιμοποίηση. Η πρώτη βιοχημική και η δεύτερη, που ήταν με κατεψυγμένα, αρνητική.

 

Μακάρι η επόμενη να είναι τυχερή!!

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα. ειμαι καινούργια στην παρεα σας. παρ όλα αυτα διαβαζω πολυ καιρό διαφορες συζητησεις. καθοτι και εγω προσπαθώ για μωρακι εδω και 7 μηνες και δεν τα εχουμε καταφέρει ξεκινησαμε τις εξετασεις. το σπερμοδιαγραμμα έδειξε 90% ανωμαλα και 10% φυσιολογικά. γνωριζει καμια κοπελα να μου εξηγησει τι σημαίνει αυτο? ο γυναικολογος μου ειπε μονο οτι πρεπει να εχουμε πιο συχνες επαφες? μηπως πρέπει να ψαξω για σπερματεχυση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
καλησπερα. ειμαι καινούργια στην παρεα σας. παρ όλα αυτα διαβαζω πολυ καιρό διαφορες συζητησεις. καθοτι και εγω προσπαθώ για μωρακι εδω και 7 μηνες και δεν τα εχουμε καταφέρει ξεκινησαμε τις εξετασεις. το σπερμοδιαγραμμα έδειξε 90% ανωμαλα και 10% φυσιολογικά. γνωριζει καμια κοπελα να μου εξηγησει τι σημαίνει αυτο? ο γυναικολογος μου ειπε μονο οτι πρεπει να εχουμε πιο συχνες επαφες? μηπως πρέπει να ψαξω για σπερματεχυση?

Θα πρέπει να απευθυνθείς σε ουρολόγο-ενδοκρινολόγο γνώστη σε θέματα υπογονιμότητας. Σαν πρώτη εικόνα και σύμφωνα πάντα με δική μας εμπειρία το αποτέλεσμα δεν είναι καλό, αλλά για να έχουμε μια πλήρη εικόνα του τι μπορεί να συμβαίνει θα πρέπει να μας παραθέσεις όλο το σπερμοδιάγραμμα κινητικότητα/αριθμό....

καλλιέργεια έγινε αν ναι το αποτέλεσμα θετικο/αρνητικό.Για να μπορέσουμε να σε κατατοπίσουμε λίγο καλύτερα.

iFzbp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειμαι καινούργια στην παρεα σας. παρ όλα αυτα διαβαζω πολυ καιρό διαφορες συζητησεις. καθοτι και εγω προσπαθώ για μωρακι εδω και 7 μηνες και δεν τα εχουμε καταφέρει ξεκινησαμε τις εξετασεις. το σπερμοδιαγραμμα έδειξε 90% ανωμαλα και 10% φυσιολογικά. γνωριζει καμια κοπελα να μου εξηγησει τι σημαίνει αυτο? ο γυναικολογος μου ειπε μονο οτι πρεπει να εχουμε πιο συχνες επαφες? μηπως πρέπει να ψαξω για σπερματεχυση?

 

Γεια σου, Soder. Το 10% φυσιολογικά ακούγεται λίγο. Πηγαίνετε σε κάποιον ουρολόγο (όχι γυναικολόγο) για να σας πει πώς μπορείτε να ανεβάσετε το 10% φυσιολογικά και να μειώσετε το 90% ανώμαλα. Σίγουρα κάποιος τρόπος υπάρχει.

Κατά τη γνώμη μου, μη βασιστείς στις συχνότερες επαφές που σου είπε ο γυναικολόγος σου. Πήγαινε και σε ουρολόγο για να ανεβάσετε τα ποσοστά αν γίνεται.

Σου εύχομαι σύντομα το όνειρό σας να γίνει πραγματικότητα!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια εύχομαι τα καλύτερα για όλες μας!!!!

Θέλω να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα με αντίστοιχη ιστορία έμεινε έγκυος φυσιολογικά ή οχι..

Ο άντρας μου έκανε σπερμοδιαγραμμα πρώτη φορά και έδειξε 12εκατ.αριθμ σπερματοζωαριων με όριο βέβαια τα 20 εκατ. Κίνηση την 1 ώρα 10% ενώ την 3 και 5η ώρα απο 5% !!!!το δείγμα βέβαια που έδωσε μιας κ δεν είχε ξανακάνει σπερμοδιαγραμμα ήταν 1,9... μετα βίας το εξέτασε η μικροβιολόγος... Ο ουρολόγος μας είπε οτι δεν ειναι καλό αλλα ουτε και κακό. Του έδωσε να παίρνει βιταμίνες για 3 μήνες κ μετα θα το ξανακάνει.Εχει μείνει έγκυος φυσιολογικά με τέτοια νούμερα ή μόνο με σπερματεγχυση ή εξωσωματικη;;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια εύχομαι τα καλύτερα για όλες μας!!!!

Θέλω να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα με αντίστοιχη ιστορία έμεινε έγκυος φυσιολογικά ή οχι..

Ο άντρας μου έκανε σπερμοδιαγραμμα πρώτη φορά και έδειξε 12εκατ.αριθμ σπερματοζωαριων με όριο βέβαια τα 20 εκατ. Κίνηση την 1 ώρα 10% ενώ την 3 και 5η ώρα απο 5% !!!!το δείγμα βέβαια που έδωσε μιας κ δεν είχε ξανακάνει σπερμοδιαγραμμα ήταν 1,9... μετα βίας το εξέτασε η μικροβιολόγος... Ο ουρολόγος μας είπε οτι δεν ειναι καλό αλλα ουτε και κακό. Του έδωσε να παίρνει βιταμίνες για 3 μήνες κ μετα θα το ξανακάνει.Εχει μείνει έγκυος φυσιολογικά με τέτοια νούμερα ή μόνο με σπερματεγχυση ή εξωσωματικη;;;

 

καταρχασ να λαβεισ υποψιν σου τα νεα νουεμρα / ορια που εχουν βαλει οι ιατρικοι international οργανισμοι γιατι απο το 2009 που ειχαμε μεχρι το 2013 υπαρχει παγκοσμια υπογονιμοτητα. το οριο πχ. για τα σπερ/ρια ειναι πλεον 15 εκτ. και μορφολογια φυσιολογικη 4% και κινητηκοτητα πρεπει να εχεισ την πρωτη ωρα απο 35% και πανω αλλα οχι οτι συμαινει οτι δνε μπορεισ να μεινεισ και με το 10%. απλα οι γιατροι δινουν περισσοτερο χρονο σε αυτα τα ζευγαρια. δηλαδη αν ενα φυσιολογικο ζευγαρι θελει 1 χρονο σε τετοιεσ περιπτωσεισ ο χρονοσ διπλασιζεται. με τισ βιταμινεσ ολοι βλεπουν θεαματικα αποτελεσματα ξερω εκτοσ και αν υπαρχει καποιο θεμα με κιροσκηλη στον αντρα που εχει βλεπεισ μεν διαφορεσ αλλα οχι τεραστιεσ. πιστευω πωσ ολα θα πανε καλα και θελει περισσοτερη υπομονη. ευχομαι συντομα να ακουσω ευχαριστα. :P

Link to comment
Share on other sites

Pepe le Pew & Penelope σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :P:p .

Ο ουρολόγος-ανδρολόγος του έκανε πλήρη έλεγχο κ τον βρήκε οκ σε όλα κανένα απολύτως πρόβλημα. Είμαστε κ οι 2 35 ετών. Σήμερα περιμένω να μην μου έρθουν :confused:.Μακααααααρι!!!!!

Εσύ έχεις παιδάκι;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pepe le Pew & Penelope σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :P:p .

Ο ουρολόγος-ανδρολόγος του έκανε πλήρη έλεγχο κ τον βρήκε οκ σε όλα κανένα απολύτως πρόβλημα. Είμαστε κ οι 2 35 ετών. Σήμερα περιμένω να μην μου έρθουν :confused:.Μακααααααρι!!!!!

Εσύ έχεις παιδάκι;;

 

Tomy, πολυ ευχαριστα τα νεα, οχι δεν εχουμε ακομα παιδακι κ εμεις. ειμαστε στισ προσπαθειες ευχομαι αυτον τον μηνα να μην μασ ερθει κ εμασ και να σταθουμε τυχεροι. λιγο σου εμεινε τοτε εσενα για να δουμε το αποτελεσμα.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Tomy, πολυ ευχαριστα τα νεα, οχι δεν εχουμε ακομα παιδακι κ εμεις. ειμαστε στισ προσπαθειες ευχομαι αυτον τον μηνα να μην μασ ερθει κ εμασ και να σταθουμε τυχεροι. λιγο σου εμεινε τοτε εσενα για να δουμε το αποτελεσμα.:cool:

 

Σ ευχαριστώ πολύ!!!! Διάβασα λίγο τα μηνυματάκια σου και σου εύχομαι ολόψυχα να έρθει το μωράκι σου σύντομα ;):P

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ!!!! Διάβασα λίγο τα μηνυματάκια σου και σου εύχομαι ολόψυχα να έρθει το μωράκι σου σύντομα ;):P

 

 

να σε καλα Tomy κ ευχομαι συντομα να μιλαμε σε αλλο τοπικ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα...εδω κ τεσσερα χρονια προσπαθουμε για παιδακι..οι δικες μου εξετασεις ειναι καλες..ο αντρας μου ομως οσες φορες εκανε σπερμοδιαγραμμα ο γυναικολογος μου μας ελεγε οτι δεν ειναι καλο λογω χαμηλου αριθμου...μετα απο 3 αποτυχυμενες σπερματεγχυσεις ειπαμε να κανουμε εξωσωματικη..πηγαμε λοιπον σε εργαστηριο συμβεβλημενο με εοπυυ να κανουμε σπερμοδιαγραμμα για να περασουμε επιτροπη.τα αποτελεσματα ειναι:

Αποχη:4 μερες

Ογκος:2,5ml

Ρευστοποιηση:20 min

Ph:8

Αριθμος ανα ml:28.900.000

Ολικος αριθμος:78.000.000

 

Κινητικοτητα:1η ωρα. 2η ωρα. 4η ωρα

Ζωηρη :85% 82% 80%

Μορφολογια: τυπικες 91% ατυπες 9%

Επισης βρεθηκε εντεροκκοκος κ παιρνει αγωγη.ο ουρολογος μας ειπε οτι ειναι καλο κ δεν υπαρχει προβλημα γονιμοποιησης..θα το επαναλανουμε σε 2-3 μηνες...υπαρχει περιπτωση να αυξηθει ο αριθμος..?δεν ξερω τι να πιστεψω πλεον..μπορω να συλλαβω φυσιολογικα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...εδω κ τεσσερα χρονια προσπαθουμε για παιδακι..οι δικες μου εξετασεις ειναι καλες..ο αντρας μου ομως οσες φορες εκανε σπερμοδιαγραμμα ο γυναικολογος μου μας ελεγε οτι δεν ειναι καλο λογω χαμηλου αριθμου...μετα απο 3 αποτυχυμενες σπερματεγχυσεις ειπαμε να κανουμε εξωσωματικη..πηγαμε λοιπον σε εργαστηριο συμβεβλημενο με εοπυυ να κανουμε σπερμοδιαγραμμα για να περασουμε επιτροπη.τα αποτελεσματα ειναι:

Αποχη:4 μερες

Ογκος:2,5ml

Ρευστοποιηση:20 min

Ph:8

Αριθμος ανα ml:28.900.000

Ολικος αριθμος:78.000.000

 

Κινητικοτητα:1η ωρα. 2η ωρα. 4η ωρα

Ζωηρη :85% 82% 80%

Μορφολογια: τυπικες 91% ατυπες 9%

Επισης βρεθηκε εντεροκκοκος κ παιρνει αγωγη.ο ουρολογος μας ειπε οτι ειναι καλο κ δεν υπαρχει προβλημα γονιμοποιησης..θα το επαναλανουμε σε 2-3 μηνες...υπαρχει περιπτωση να αυξηθει ο αριθμος..?δεν ξερω τι να πιστεψω πλεον..μπορω να συλλαβω φυσιολογικα η οχι?

 

arrow, επειδη εχουμε κανει κ εμεισ σπερ/γραμμα εχω να σου πω οτι ειναι πολυ καλο το σπερ/γραμμα σασ δεν εχει καποιο θεμα ισωσ μονο το ph να πρεπει να δειτε γιατι ειανι τοσο μεγαλο. ολα τα αλλα αποτελεσματα ειναι παραπανω απο οχι απλα καλα .. φυσιολογικα υπερ καλα...

 

εχεισ δει εσυ τιποτα για οινομοιοματα κλπ??? γιατι κ αυτα αναλογα σε τι σημειο βρισκονται εχω ακουσει οτι δυσκολευουν την σηλληψη. τα εχετε δει ολα αυτα με γιατρουσ?? δηλαδη την καθε παραμικρη λεπτομερια.

 

ειλικρινα ειναι πολυ καλο το σπερ/γραμμα κ αφου δεν εχεισ κ εσυ καποιο παθολογικο θεμα... μιλαμε για την λεπτομερια...για το ph του εχει δωσει καποια θεραπεια για ερθει στα φυσιολογικα??? ορμονολογικεσ εσυ εχεισ κανεισ??? εχεισ δει την προλακτινη σου???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεσ εδω ποιεσ ειναι οι φυσιολογικεσ τιμεσ απο το 2009 (πλεον τισ εχουν ριξει με βαση τισ νεεσ τιμεσ 2013) αρα ειναι πολυ καλα περα απο αυτο που ειδη σου ειπα PH.

ΟΓΚΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ : 3-5 ml

μικρή ποσότητα : πρόσφατη συνουσία, ανεπαρκής οργασμός,

συχνές επαφές , απώλεια σπέρματος ,

μερική απόφραξη εκφορητικών πόρων

ανεπάρκεια ανδρογόνων

μεγάλη ποσότητα :φλεγμονή προστάτου και / ή

σπερματοδόχων κύστεων

ΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ : αναμενόμενο >= 50,000,000

φυσιολογικά ανά κυβικό εκατοσό >= 20,000,000/ml

ΟΛΙΓΟΣΠΕΡΜΙΑ = αριθμός < 20 εκ./ml

Άν ο αρχικός αριθμός είναι μεταξύ 10,000,000/ml και

19,000,000/ml τότε πρέπει να γίνουν 3 διαδοχικά

σπερμοδιαγράμματα γιατί υπάρχει μεγάλη διακύμανση

στους αριθμούς σπερματοζωαρίων.

pH : 7,2 -7,8

--> pH>8 = οξεία βλάβη εκφορητικών πόρων

pH<7 = απόφραξη εκφορητικών πόρων

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ : 60 - 70 % ζωηρά σε 10 ο.π. ΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ=κιν.<60%

στο 1ο 6άωρο μείωση κατά 10 % της κινητικότητας των

--> Μείωση > 10% = σοβαρή ένδειξη για αδυναμία γονιμοποίησης

ή 4/3 = κίνηση 60-40 μm/sec ΦΤ: > 30%

3/2 = >> 40-20 μm/sec ΦΤ: > 20% την 1η ώρα

2/1 = >> 20- 1 μm/sec ΦΤ: > 10%

1/0 = ακίνητα-νεκρά ΦΤ: < 40%

Κατηγορία κινητικότητας με βάση τα κριτήρια του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας Κατηγορία Ταχύτητα μm/sec Ταχεία πρόσθια κίνηση Α ≤ 25 μm/sec Νωθρή πρόσθια κίνηση Β 5 - 24 μm/sec Επτόπια κίνηση Γ ≤ 5 μm/sec Ακίνητα - Νεκρά Δ

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ : 70-80% φυσιολογικές μορφές ΤΕΡΑΤΟΣΠΕΡΜΙΑ=τερατ.>30%

6% ατρακτοειδή (αυξάνονται σε κιρσοκήλη )

8,5% τερατόμορφα

0,5% ανώριμα

--> Ανώμαλες μορφές > 30% = διαταραχή σπερματογένεσης

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το ph έχει να κάνει με τον εντερόκοκκο...αλλά αφού παίρνει αγωγή θα φτιάξει κ αυτό...κατα τ'άλλα φαίνεται σούπερ...απο'κεί κ πέρα νομίζω θα έδειχνε η σαλπιγγογραφία κ διαγνωστική υστεροσκόπηση όπως λέει κ η πενέλοπε ψάχνεις για τη λεπτομέρεια.....καλή σου επιτυχία κ σύντομα μ'ενα μπεμπεδάκι....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσιααα..εκανα ενα τεστ εγκυμοσυνης το πρωι και βγηκε παααααααρα πολυυυ αχνο σε υπερβολικο βαθμο..υπαρχει περιπτωση να ειναι θετικο?

 

 

ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!! να το ξανακανεισ σε 2 μερεσ με πρωινα και θα δεισ θα βγει ακομα πιο εντονο. αλλιωσ πηγαινε σε μια βιοιατρικη με το βιβλιαριο σου να κανεισ απευθειασ μια χοριακη (15 ευρ) αν θυμαμαι καλα με το βιβλιαριο για να σου φυγει η απορια αμεσα!!!! και 100% σιγουρα.

 

με το καλο να ερθει το μωρουλινι.!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!! να το ξανακανεισ σε 2 μερεσ με πρωινα και θα δεισ θα βγει ακομα πιο εντονο. αλλιωσ πηγαινε σε μια βιοιατρικη με το βιβλιαριο σου να κανεισ απευθειασ μια χοριακη (15 ευρ) αν θυμαμαι καλα με το βιβλιαριο για να σου φυγει η απορια αμεσα!!!! και 100% σιγουρα.

 

με το καλο να ερθει το μωρουλινι.!!!!!!!!

 

 

σε ευχαριστω παααρα πολυ και τα αλλα κοριτσια το ιδιο μου λενε..μακαριιι ευχαριστω πολυυυυ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

 

μπορει καποια κοπέλα να μου εξηγησει σε εξεταση σπερμοδιαγραμματος ποια ποσοστα να περιμενω σε περιπτωση μη προβληματος;

Υπολογιζονται ανα ml?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Με τελευταια επαφη Παρασκευη βραδυ, Τριτη πρωι ειναι καλο να γινει σπερμοδιαγραμμα;

3-4 μερες δεν ειναι το ιδανικο για αποχη;

 

emas toso mas lene sinithos, ala analoga me to ti theloun na elenksoun mas exoun pi ke ligotero i perisotero! den rotas kalitera eki pou tha to kanete????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...