Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Πήραμε το σπερμοδιάγραμμα του ανδρα μου κ θα ήθελα τα φώτα σας.

Γλοιοτης: Κ.Φ, ΟΓΚΟΣ 2,5ml, ΠΗΞΗ Κ.Φ.

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ: πλήρης σε 60 min

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ: 5000.000/ml

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘ. ΣΠΕΡΜ.:12.500.00

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ:

Σε 60 min ΖΩΗΡΗ 70%, σε 180 min ΖΩΗΡΗ 65%

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ:

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ:4%

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ: 95%

ΑΥΧΕΝΟΣ: 21%

ΟΥΡΑΣ: 3%

Α.ΜΟΡΦΕΣ :2%

ΔΕΙΚΤΗΣ ΤΕΡΑΤΟΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑΣ :1,26

 

Η καλλιέργεια έδειξε μύκητες τριχομονάδες δεν ανευρέθησαν. σε χρώση gram παρατηρήθηκαν λίγα βακτηρίδια gram (-) .κόκκοι τύπου neisser δεν βρέθηκαν.Στην αερόβια καλλιέργια ανεπτύχθηκαν πολλές αποικίες Ε.coli

Μύκητες δεν ανεπτύχθηκαν.

Εσείς ακολουθησατε κάποια αγωγή? Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

 

Ετσι οπως το βλεπω εγω, η κινητικοτητα ειναι σουπερ, η μορφολογια μεσα στα πλαισια, ο αριθμος των σπερματοζωαριων ομως πολυ χαμηλος. Αν βρεθηκε e-coli, λογικα με μια αντιβιωση τα πραγματα θα φτιαξουν, δεν εχω ομως σχετικη εμπειρια για να σου πω κατι με σιγουρια. Το καλο (ας το πουμε ετσι) ειναι οτι η καλλιεργεια εδειξε κατι, για να ξερετε προς τα που να κινηθειτε! Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα! Πήραμε το σπερμοδιάγραμμα του ανδρα μου κ θα ήθελα τα φώτα σας.

Γλοιοτης: Κ.Φ, ΟΓΚΟΣ 2,5ml, ΠΗΞΗ Κ.Φ.

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ: πλήρης σε 60 min

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ: 5000.000/ml

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘ. ΣΠΕΡΜ.:12.500.00

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ:

Σε 60 min ΖΩΗΡΗ 70%, σε 180 min ΖΩΗΡΗ 65%

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ:

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ:4%

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ: 95%

ΑΥΧΕΝΟΣ: 21%

ΟΥΡΑΣ: 3%

Α.ΜΟΡΦΕΣ :2%

ΔΕΙΚΤΗΣ ΤΕΡΑΤΟΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑΣ :1,26

 

Η καλλιέργεια έδειξε μύκητες τριχομονάδες δεν ανευρέθησαν. σε χρώση gram παρατηρήθηκαν λίγα βακτηρίδια gram (-) .κόκκοι τύπου neisser δεν βρέθηκαν.Στην αερόβια καλλιέργια ανεπτύχθηκαν πολλές αποικίες Ε.coli

Μύκητες δεν ανεπτύχθηκαν.

Εσείς ακολουθησατε κάποια αγωγή? Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

 

Καλημέρα niki..!!!!!!!!!

Σε γιατρό τα πήγες τα αποτελέσματα;;

Εμείς πάμε αύριο για κιρσοκήλη επειδή είχαμε ανωμαλίες στο σχήμα του σπέρματος.......

Link to comment
Share on other sites

χμ.... δηλαδή να φανταστώ που εγώ δεν πήρα καμία απάντηση από κανένα ότι είναι χάλια το σπερματοδιάγραμμα?

 

Καλημέρα! Λοιπόν για να μην αγχωνεσαι υπάρχει σάιτ στο Ίντερνετ που στελνεις τα Αποτελέσματα κ μέσα σε 24ωρες σου απαντάνε δωρεάν. Θα σου στείλω το link με π.μ!! Εμένα μου απάντησαν σήμερα κ μου είπαν ότι είναι μια χαρα!! Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λοιπόν για να μην αγχωνεσαι υπάρχει σάιτ στο Ίντερνετ που στελνεις τα Αποτελέσματα κ μέσα σε 24ωρες σου απαντάνε δωρεάν. Θα σου στείλω το link με π.μ!! Εμένα μου απάντησαν σήμερα κ μου είπαν ότι είναι μια χαρα!! Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα!:P:p

 

Καλησπέρα και απο μένα, και εγω ειμαι στην αναμονή ο άντρας μου πήγε και έκανε σπερμοδιαγραμμα και αύριο θα βγούνε τα αποτελέσματα. Αν μπορείς να μου στειλεις και σε εμένα το link θα σου ήμουν υποχρεη. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

M@rin georgia69 PRAYER

ευχαριστώ πολύ που με βοηθήσατε.

Πήγε ο άντρας μου στο γιατρό που τον χειρούργησε πριν ένα χρόνο (κιρσοκύλη)αλλά επειδή εχώ αμφιβολίες αν μου λέει αλήθεια χιχι για αυτό θέλω να μου πείτε αν γνωριζετε κάτι.

δεν βλέπω μεγάλη διαφορά πρίν και μετά το χειρουργείο για αυτό και σας ρωτώ.

ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

M@rin georgia69 PRAYER

ευχαριστώ πολύ που με βοηθήσατε.

Πήγε ο άντρας μου στο γιατρό που τον χειρούργησε πριν ένα χρόνο (κιρσοκύλη)αλλά επειδή εχώ αμφιβολίες αν μου λέει αλήθεια χιχι για αυτό θέλω να μου πείτε αν γνωριζετε κάτι.

δεν βλέπω μεγάλη διαφορά πρίν και μετά το χειρουργείο για αυτό και σας ρωτώ.

ευχαριστώ και πάλι.

 

Τα αποτελέσματα που ανέβασες είναι φαντάζομαι μετά την επέμβαση ε? Τι του είπε? Όλα οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,τα αποτελέσματα είναι μετά από το χειρουργίου.Σαφώς είναι καλύτερα από πρίν αλλά πρέπει να γίνουν ακόμα καλύτερα...

 

Πλην της επέμβασης θεραπεία δεν έκανε; Βιταμίνες για παράδειγμα ή κάποια αντιβίωση για την καταπολέμηση του μικροβίου;

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πλην της επέμβασης θεραπεία δεν έκανε; Βιταμίνες για παράδειγμα ή κάποια αντιβίωση για την καταπολέμηση του μικροβίου;

 

 

Μετά από 1 χρόνο από την επέμβαση τώρα κάναμε ξανά σπερματοδιάγραμμα και βρήκαμε ότι υπάρχει μικρόβιο.λίγο αργά αλλά δεν πήγαινε για εξετάσεις.

θα ξεκινήσει αντιβίωση τις επόμενες ημέρες και εύχομαι να υπάρχει μια μικρή βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 χρόνο από την επέμβαση τώρα κάναμε ξανά σπερματοδιάγραμμα και βρήκαμε ότι υπάρχει μικρόβιο.λίγο αργά αλλά δεν πήγαινε για εξετάσεις.

θα ξεκινήσει αντιβίωση τις επόμενες ημέρες και εύχομαι να υπάρχει μια μικρή βελτίωση.

 

Ποιο μικρόβιο έχει; Ο άντρας μου βρέθηκε με το λεγόμενο enterococus.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από 1 χρόνο από την επέμβαση τώρα κάναμε ξανά σπερματοδιάγραμμα και βρήκαμε ότι υπάρχει μικρόβιο.λίγο αργά αλλά δεν πήγαινε για εξετάσεις.

θα ξεκινήσει αντιβίωση τις επόμενες ημέρες και εύχομαι να υπάρχει μια μικρή βελτίωση.

 

Είδα σε προηγούμενο μήνυμα ότι έχει e-coli. Σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση. Επηρεάζουν και τα μικρόβια,μη νομίζεις.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ειμαι καινουργια στην παρεα.Με τον αντρα μου ειμαστε πολλα χρονια παντρεμενη αλα ακομα δεν εχουμε παιδακι.ειχα εγω καποια προβληματα με το θυροειδη μου και δεν ειχα σταθερο κυκλο τωρα ειμαι καλα.στο σπερμοδιαγραμμα ομως που καναμε γραφει οτι εχει αωροσπερμια ολιγοσπερμια.ξερετε τι ειναι? μαλον δεν ειναι καλο ετσει?αν γνωριζει καποια θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσε ευχαριστω εκ τον πρωτερον.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ειμαι καινουργια στην παρεα.Με τον αντρα μου ειμαστε πολλα χρονια παντρεμενη αλα ακομα δεν εχουμε παιδακι.ειχα εγω καποια προβληματα με το θυροειδη μου και δεν ειχα σταθερο κυκλο τωρα ειμαι καλα.στο σπερμοδιαγραμμα ομως που καναμε γραφει οτι εχει αωροσπερμια ολιγοσπερμια.ξερετε τι ειναι? μαλον δεν ειναι καλο ετσει?αν γνωριζει καποια θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσε ευχαριστω εκ τον πρωτερον.

 

Αζωοσπερμία θέλεις να πεις. Σημαίνει ότι δεν έχει πολλά σπερματοζωάρια. Μην ανησυχείς όμως κοριτσάρα. Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να απευθυνθείται σε ουρολόγο-ανδρολόγο και αυτός θα σας κατατοπίσει. Και ο σύζυγος μου έχει ολιγοασθενοσπερμία και κάνει θεραπεία.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!!!

Νομιζω πως πλεον δεν θα υπαρχει τοπικ που να μην γραψω...ελεος...συνεχως κατι συνανταμε ως εμποδιο. Λοιπον ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα και τα αποτελεσματα ακριβως να σας τα γραψω δεν τα εχω μπροστα μου. Θυμαμαι όμως οτι η συγκεντρωση σπερματοζωαριων ήταν πολυ μικρη 4.100.000 και η κινητικοτητα 48%. Ο καημενος ομως ενιωσε πολυ αβολα στην ολη διαδικασια και η γιατρος λεει οτι ίσως να οφειλεται στο αγχος αλλα κ σε αλλους παραγοντες καπνισμα, διατροφη παραπανω κιλα κτλ. Αυτο όμως που αποτελει προβλημα και ειναι αξιοσημειωτο ειναι η μορφολογια του σπερματος. Εχουν προβλημα και στην κεφαλη και στον αυχενα και στην ουρα..ακριβως τι δεν θυμαμαι. Δεν φαινεται εκ πρωτης να υπαρχει καποιο μικροβιο αλλα καλυτερα θα ξερουμε αυριο που θα βγει η καλλιεργεια. Θα το χαρακτηριζε μου ειπε (η γυναικολογος) ασθενες σπερμα. Δε σημαινει λεει πως δεν υπαρχει πιθανοτητα συλληψης απλα δεν μπορεις να ξερεις ποτε με σιγουρια αν προκυψει και ποτε. Μας ειπε οτι οι αλλοιωσεις στη μορφολογια δε θεραπευονται και οτι αν εμενα η υστεροσαλπιγγογραφια τον επομενο μηνα βγει καλη τοτε μπορουμε αν θελουμε να παμε σε σπερματεγχυση. Περιττο να σας πω για την κατασταση του ανδρα μου!!!!Τον στηριζω οσο μπορω αλλά κοριτσια ειναι τοσο δυσκολο ολο αυτο. Τον καταλαβαινω πως νιωθει απλα εγω προσωπικα δεν μπορω να πιστεψω πως αυτο το σπερμοδιαγραμμα αποτελει αποδειξη της γονιμοτητας του. Δεν ξερω γιατι..ισως επειδη δεν θελω να το πιστεψω, ισως επειδη τον αγαπαω τοσο πολυ, τι να πω. Δε του φτανει το ψυχολογικο σκεφτεται οτι δεν μπορει οικονομικα να ανταπεξελθει σε οποιαδηποτε διαδικασια θα ακολουθησει απο δω και περα (λογω του ασθενους σπερματος του). Καταλαβαινεται για τους αντρες αυτο ειναι πολυ λεπτο ζητημα-ζητημα αντρικης τιμης!!!! Εγω ναι μεν στεναχωρηθηκα γιατι θελω πολυ ενα παιδι και καθε μηνα ζω με την ελπιδα αυτη αλλα γνωριζω οτι αυτη την εποχη μονο του σπανου τα γενια δε γινονται!!!!Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο!!!!Εσεις τι λετε βρε κοριτσια!!!!Εχετε εμπειρια σ'αυτο το θεμα? Σας ειχαν πει κατι αναλογο?Σκεφτομαι να ξανακανουμε ενα ακομη σπερμοδιαγραμμα τον Οκτωβριο.Να δουμε.... Σε ουρολογο μου ειπε κ η μικροβιολογος κ η γυναικολογος μου δε χρειαζεται να παμε. Δωστε μου τα φωτα σας!!!!!!!

Εγω ξερω πως και με στραβα ποδια αν χρειαστει να τρεξεις θα τρεξεις...γιατι ενα κακομουτσουνο σπερματοζωαριο λοιπον να μη μπορει να φτασει στο τερμα???!!!!!

Σας ζαλισα απλα ψυχολογικα δεν ειμαι στα καλυτερα μου...και πολυ περισσοτερο επειδη ξερω πως στεναχωριεται εκεινος!!!!

Αυτα...τα ειπα και ξαλαφρωσα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο ουρολόγος δεν ειναι ο πιο σημαντικος για τον άντρα? εχετε κάνει υπερηχο; ενας φίλος μου ηταν σε πολύ άσχημη κατάσταση και με μια επεμβαση όλα τέλεια σε 6-8 μήνες. εμεις περιμενουμε τη δευτερα αποτελέσματα στο σπερματοδιαγραμμα και καλλιεργεια, ορμονες και υπερηχος καλά σε πρωτη φάση.

Link to comment
Share on other sites

ο ουρολόγος δεν ειναι ο πιο σημαντικος για τον άντρα? εχετε κάνει υπερηχο; ενας φίλος μου ηταν σε πολύ άσχημη κατάσταση και με μια επεμβαση όλα τέλεια σε 6-8 μήνες. εμεις περιμενουμε τη δευτερα αποτελέσματα στο σπερματοδιαγραμμα και καλλιεργεια, ορμονες και υπερηχος καλά σε πρωτη φάση.

Οχι δεν καναμε υπερηχο, μονο σπερμοδιαγραμμα κ καλλιεργεια. Θελω να βρω εναν καλο ουρολογο να παρω και αλλη γνωμη. Τι να πω!!!Καλα αποτελεσματα σας ευχομαι ολοψυχα και συντομα με νινακι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!!!

Νομιζω πως πλεον δεν θα υπαρχει τοπικ που να μην γραψω...ελεος...συνεχως κατι συνανταμε ως εμποδιο. Λοιπον ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα και τα αποτελεσματα ακριβως να σας τα γραψω δεν τα εχω μπροστα μου. Θυμαμαι όμως οτι η συγκεντρωση σπερματοζωαριων ήταν πολυ μικρη 4.100.000 και η κινητικοτητα 48%. Ο καημενος ομως ενιωσε πολυ αβολα στην ολη διαδικασια και η γιατρος λεει οτι ίσως να οφειλεται στο αγχος αλλα κ σε αλλους παραγοντες καπνισμα, διατροφη παραπανω κιλα κτλ. Αυτο όμως που αποτελει προβλημα και ειναι αξιοσημειωτο ειναι η μορφολογια του σπερματος. Εχουν προβλημα και στην κεφαλη και στον αυχενα και στην ουρα..ακριβως τι δεν θυμαμαι. Δεν φαινεται εκ πρωτης να υπαρχει καποιο μικροβιο αλλα καλυτερα θα ξερουμε αυριο που θα βγει η καλλιεργεια...............

 

 

Λοιπόν.....Εμείς με ένα παρόμοιο σπερμοδ.πήραμε αρχικά eviol και το σπέρμα μας έφτασε στα 80εκ και η κινητικότητα μας από 9% περίπου στα 42%.......

Η μορφή του σπέρματος μας δεν ήταν καλή, 6% ομαλή και 94% ανώμαλή κάναμε τρίπλεξ στους όρχεις και είδαμε ότι είχαμε κιρσοκήλη 5χιλ. Την προηγούμενη Πέμπτη κάναμε επέμβαση, οι γιατροί μας είπαν ότι ξέρουν πολλά ζευγάρια μετά από την επέμβαση που έκαναν κανονικότατα μπεμπέ....Ο γιατρός μας ξέρει ότι θέλουμε άμεσα ένα παιδάκι, δεν νομίζω να έπαιζε με την ψυχολογία μας...Αν ήξερε ότι δεν φτιάχνει πιστεύω α μας πήγαινε σε άλλη δίοδο......

Πήγαινε τον καλό σου σ'έναν ουρολόγο ανδρολόγο να σας πει ακριβώς τι πρέπει να κάνετε.......Και όπως είπες στις μέρες για τα πάντα υπάρχει λύση........!!!!!!!!!!!!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!!!

Νομιζω πως πλεον δεν θα υπαρχει τοπικ που να μην γραψω...ελεος...συνεχως κατι συνανταμε ως εμποδιο. Λοιπον ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα και τα αποτελεσματα ακριβως να σας τα γραψω δεν τα εχω μπροστα μου. Θυμαμαι όμως οτι η συγκεντρωση σπερματοζωαριων ήταν πολυ μικρη 4.100.000 και η κινητικοτητα 48%. Ο καημενος ομως ενιωσε πολυ αβολα στην ολη διαδικασια και η γιατρος λεει οτι ίσως να οφειλεται στο αγχος αλλα κ σε αλλους παραγοντες καπνισμα, διατροφη παραπανω κιλα κτλ. Αυτο όμως που αποτελει προβλημα και ειναι αξιοσημειωτο ειναι η μορφολογια του σπερματος. Εχουν προβλημα και στην κεφαλη και στον αυχενα και στην ουρα..ακριβως τι δεν θυμαμαι. Δεν φαινεται εκ πρωτης να υπαρχει καποιο μικροβιο αλλα καλυτερα θα ξερουμε αυριο που θα βγει η καλλιεργεια. Θα το χαρακτηριζε μου ειπε (η γυναικολογος) ασθενες σπερμα. Δε σημαινει λεει πως δεν υπαρχει πιθανοτητα συλληψης απλα δεν μπορεις να ξερεις ποτε με σιγουρια αν προκυψει και ποτε. Μας ειπε οτι οι αλλοιωσεις στη μορφολογια δε θεραπευονται και οτι αν εμενα η υστεροσαλπιγγογραφια τον επομενο μηνα βγει καλη τοτε μπορουμε αν θελουμε να παμε σε σπερματεγχυση. Περιττο να σας πω για την κατασταση του ανδρα μου!!!!Τον στηριζω οσο μπορω αλλά κοριτσια ειναι τοσο δυσκολο ολο αυτο. Τον καταλαβαινω πως νιωθει απλα εγω προσωπικα δεν μπορω να πιστεψω πως αυτο το σπερμοδιαγραμμα αποτελει αποδειξη της γονιμοτητας του. Δεν ξερω γιατι..ισως επειδη δεν θελω να το πιστεψω, ισως επειδη τον αγαπαω τοσο πολυ, τι να πω. Δε του φτανει το ψυχολογικο σκεφτεται οτι δεν μπορει οικονομικα να ανταπεξελθει σε οποιαδηποτε διαδικασια θα ακολουθησει απο δω και περα (λογω του ασθενους σπερματος του). Καταλαβαινεται για τους αντρες αυτο ειναι πολυ λεπτο ζητημα-ζητημα αντρικης τιμης!!!! Εγω ναι μεν στεναχωρηθηκα γιατι θελω πολυ ενα παιδι και καθε μηνα ζω με την ελπιδα αυτη αλλα γνωριζω οτι αυτη την εποχη μονο του σπανου τα γενια δε γινονται!!!!Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο!!!!Εσεις τι λετε βρε κοριτσια!!!!Εχετε εμπειρια σ'αυτο το θεμα? Σας ειχαν πει κατι αναλογο?Σκεφτομαι να ξανακανουμε ενα ακομη σπερμοδιαγραμμα τον Οκτωβριο.Να δουμε.... Σε ουρολογο μου ειπε κ η μικροβιολογος κ η γυναικολογος μου δε χρειαζεται να παμε. Δωστε μου τα φωτα σας!!!!!!!

Εγω ξερω πως και με στραβα ποδια αν χρειαστει να τρεξεις θα τρεξεις...γιατι ενα κακομουτσουνο σπερματοζωαριο λοιπον να μη μπορει να φτασει στο τερμα???!!!!!

Σας ζαλισα απλα ψυχολογικα δεν ειμαι στα καλυτερα μου...και πολυ περισσοτερο επειδη ξερω πως στεναχωριεται εκεινος!!!!

Αυτα...τα ειπα και ξαλαφρωσα!!!!!

 

Καλημέρα elfi. O ειδικός της ανδικής υπογονιμότητας είναι μόνο ο ουρολόγος-ανδρολόγος και απορώ πως σου είπαν το αντίθετο οι άλλοι 2 γιατροί. Βρείτε λοιπόν ένα καλό και επισκεφθείτε τον. Εννοείται πως βελτιώνεται το σπέρμα με την κατάλληλη θεραπεία.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα elfi. O ειδικός της ανδικής υπογονιμότητας είναι μόνο ο ουρολόγος-ανδρολόγος και απορώ πως σου είπαν το αντίθετο οι άλλοι 2 γιατροί. Βρείτε λοιπόν ένα καλό και επισκεφθείτε τον. Εννοείται πως βελτιώνεται το σπέρμα με την κατάλληλη θεραπεία.

Καλημέρα κοπέλα μου!!!Αυτο θα κάνω. Είμαι ήδη σε αναζήτηση. Μακάρι να αλλάξουν όλα και να ήταν απλά μια ατυχη στιγμή το 1.σπερμοδιαγραμμα. Καλη σου μερα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τα φώτα σας!

Μετά από μια βιοχημική κύηση πέρσι, που προέκυψε τον τρίτο μήνα των προσπαθειών μας, αποφασίσαμε με τον άντρα μου να ψαχτούμε λίγο. Σε ό,τι με αφορά διαπιστώθηκε μια ήπιας μορφής θρομβοφιλία και παρακολουθούμαι πλέον και από αιματολόγο. Νέα εγκυμοσύνη δεν έχει προκύψει στο μεταξύ.

Αυτό που περισσότερο μας προβληματίζει είναι τα σπερμοδιαγράμματα του άντρα μου. Σε διάστημα ενός χρόνου έχει κάνει τρία, και στα τρία οι περισσότερες παράμετροι (όγκος, κινητικότητα κλπ) είναι εντός φυσιολογικών πλαισίων, πλην όμως εμφανίζει πολλές ανώμαλες μορφές. Για την ακρίβεια στο πρώτο οι ανώμαλες μορφές ήταν 97%, κάποιους μήνες αργότερα κι αφού έκοψε το κάπνισμα και το αλκοόλ έπεσαν στο 90% και τώρα ξανανέβηκαν χωρίς προφανή λόγο στο 98%. Ο γιατρός που με παρακολουθεί δε φαίνεται να θορυβείται ιδιαίτερα, αλλά εμείς ανησυχούμε. Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία; Επηρεάζει πολύ η τερατοσπερμία τις πιθανότητες σύλληψης; Θα μπορούσε η αποβολή μου να οφείλεται εκεί; Κι αν τελικά προκρίνουμε το δρόμο της εξωσωματικής, υπερβαίνεται το πρόβλημα των ανώμαλων μορφών;

Κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας!

Μετά από μια βιοχημική κύηση πέρσι, που προέκυψε τον τρίτο μήνα των προσπαθειών μας, αποφασίσαμε με τον άντρα μου να ψαχτούμε λίγο. Σε ό,τι με αφορά διαπιστώθηκε μια ήπιας μορφής θρομβοφιλία και παρακολουθούμαι πλέον και από αιματολόγο. Νέα εγκυμοσύνη δεν έχει προκύψει στο μεταξύ.

Αυτό που περισσότερο μας προβληματίζει είναι τα σπερμοδιαγράμματα του άντρα μου. Σε διάστημα ενός χρόνου έχει κάνει τρία, και στα τρία οι περισσότερες παράμετροι (όγκος, κινητικότητα κλπ) είναι εντός φυσιολογικών πλαισίων, πλην όμως εμφανίζει πολλές ανώμαλες μορφές. Για την ακρίβεια στο πρώτο οι ανώμαλες μορφές ήταν 97%, κάποιους μήνες αργότερα κι αφού έκοψε το κάπνισμα και το αλκοόλ έπεσαν στο 90% και τώρα ξανανέβηκαν χωρίς προφανή λόγο στο 98%. Ο γιατρός που με παρακολουθεί δε φαίνεται να θορυβείται ιδιαίτερα, αλλά εμείς ανησυχούμε. Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία; Επηρεάζει πολύ η τερατοσπερμία τις πιθανότητες σύλληψης; Θα μπορούσε η αποβολή μου να οφείλεται εκεί; Κι αν τελικά προκρίνουμε το δρόμο της εξωσωματικής, υπερβαίνεται το πρόβλημα των ανώμαλων μορφών;

Κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη.

 

Καλημέρα Grace....

Και το δικό μας σπερμοδιάγραμμα έδειξε τις ίδιες ανωμαλίες με το δικό σας και ο γιατρός μας, μας είπε να κάνουμε κιρσοκήλη.

Ο κάθε γιατρός έχει την δική του εμπειρία - άποψη πάνω στο θέμα... Για να σου φύγει η απορία θα μπορούσες να πας τα αποτελέσματα των εξετάσεων σας και σε έναν άλλο γιατρό για να δεις τι θα σας πει..Μπορεί να σας δώσει βιταμίνες, μπορεί ακόμα και να σας πει ότι σας έχει ήδη πει ο γιατρό σας..!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΜΟΥ,,,,

ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ,

ΟΓΚΟΣ 3,0ML

PH 8.5

ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 69,600,00

ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ-ΠΡΟΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ 18%

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ

ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΠΟΛΛΕΣ(ΑΡΚΕΤΑ ΣΠ/ΡΙΑ ΜΕ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΚΥΤΤΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ΣΤΑΓΟΝΑΣ, ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΣΠ/ΡΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ, ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΥΣΜΟΡΦΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΟΥΡΑΣ.)

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

1η ΩΡΑ 75%ΑΚΙΝΗΤΑ , 17%ΜΕΤΡΙΑ ΚΙΝΗΣΗ, 8% ΖΩΗΡΗ ΚΙΝΗΣΗ

3η ωρα 86%ΑΚΙΝΗΤΑ, 10%ΜΕΤΡΙΑ ΚΙΝΗΣΗ, 4%ΖΩΗΡΗ ΚΙΝΗΣΗ

6η ΩΡΑ 91%ΑΚΙΝΗΤΑ, 9%ΜΕΤΡΙΑ ΚΙΝΗΣΗ, 0%ΖΩΗΡΗ ΚΙΝΗΣΗ

12η ΩΡΑ 100%ΑΚΙΝΗΤΑ,

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ??? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΓΚΟΛΙΣΕΙΣ?? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ???

ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΑΜΗΣΕΤΑ....

ΩΧ ΑΜΑΝ ΘΕΕ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΜΟΥ,,,,

ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ,

ΟΓΚΟΣ 3,0ML

PH 8.5

ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 69,600,00

ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ-ΠΡΟΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ 18%

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ

ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΠΟΛΛΕΣ(ΑΡΚΕΤΑ ΣΠ/ΡΙΑ ΜΕ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΚΥΤΤΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ΣΤΑΓΟΝΑΣ, ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΣΠ/ΡΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ, ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΥΣΜΟΡΦΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΟΥΡΑΣ.)

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

1η ΩΡΑ 75%ΑΚΙΝΗΤΑ , 17%ΜΕΤΡΙΑ ΚΙΝΗΣΗ, 8% ΖΩΗΡΗ ΚΙΝΗΣΗ

3η ωρα 86%ΑΚΙΝΗΤΑ, 10%ΜΕΤΡΙΑ ΚΙΝΗΣΗ, 4%ΖΩΗΡΗ ΚΙΝΗΣΗ

6η ΩΡΑ 91%ΑΚΙΝΗΤΑ, 9%ΜΕΤΡΙΑ ΚΙΝΗΣΗ, 0%ΖΩΗΡΗ ΚΙΝΗΣΗ

12η ΩΡΑ 100%ΑΚΙΝΗΤΑ,

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ??? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΓΚΟΛΙΣΕΙΣ?? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ???

ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΑΜΗΣΕΤΑ....

ΩΧ ΑΜΑΝ ΘΕΕ ΜΟΥ.

 

Καλησπέρα!!! Πρέπει να πάτε σε έναν καλό ουρολόγο-ανδρολόγο.... Και εμείς ξεκινήσαμε με ένα όχι πολύ καλό σπερμοδιάγραμμα κ μετά από θεραπεία, διατροφή και κόψιμο του τσιγάρου έμεινα έγκυος σε 5 μήνες.... Είναι σημαντικό να μην νοιώσει άσχημα ο σύντροφος, αυτό μου το είχε πει από την αρχή η γυναικολόγος μου.... Κ όχι άγχος, ψυχραιμία κ όλα γίνονται!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΜΟΥ,,,,

ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ,

ΟΓΚΟΣ 3,0ML

PH 8.5

ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 69,600,00

ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ-ΠΡΟΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ 18%

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ

ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΠΟΛΛΕΣ(ΑΡΚΕΤΑ ΣΠ/ΡΙΑ ΜΕ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΚΥΤΤΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ΣΤΑΓΟΝΑΣ, ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΣΠ/ΡΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ, ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΥΣΜΟΡΦΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΟΥΡΑΣ.)

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

1η ΩΡΑ 75%ΑΚΙΝΗΤΑ , 17%ΜΕΤΡΙΑ ΚΙΝΗΣΗ, 8% ΖΩΗΡΗ ΚΙΝΗΣΗ

3η ωρα 86%ΑΚΙΝΗΤΑ, 10%ΜΕΤΡΙΑ ΚΙΝΗΣΗ, 4%ΖΩΗΡΗ ΚΙΝΗΣΗ

6η ΩΡΑ 91%ΑΚΙΝΗΤΑ, 9%ΜΕΤΡΙΑ ΚΙΝΗΣΗ, 0%ΖΩΗΡΗ ΚΙΝΗΣΗ

12η ΩΡΑ 100%ΑΚΙΝΗΤΑ,

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ??? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΓΚΟΛΙΣΕΙΣ?? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ???

ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΑΜΗΣΕΤΑ....

ΩΧ ΑΜΑΝ ΘΕΕ ΜΟΥ.

 

.......................

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...