Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια

σημερα πηραμε τα αποτελεσματα απο το σπερμοδιαγραμμα.

 

ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ

Απλες - Σπανιες

Με πυοσφαιρια - Σπανιες

Κεφαλη με Κεφαλη - Σπανιες

Ουρα με κεφαλη - Σπανιες

Μικτες - Σπανιες

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

Τυπικες μορφες - 90 %

Ατυπες Μορφες - 10 %

 

KYTTAΡΟΛΟΓΙΚΗ

Πυοσφαιρια - Οχι

Ερυθρα αιμοσφαιρια - Οχι

Σπερματιδες - Οχι

Σπερματοκυτταρα - Οχι

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ & ZΩΤΙΚΟΤΗΤΑ

Αριθμος Σπερματατοζωαριων αν ml - 512000000

Αριθμος Σπερματοζωαριων Ολικος - 1024000000

Ζωτικοτητα - 90 %

 

KINHTIKOTHTA ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

Κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 3η ωρα 4η ωρα

Ταχεια κινηση 80% 80% 75% 55%

Καλη κινηση 10% 10% 8% 10%

Κινηση επιτοπου 3% 3% 2% 5%

Aκινητα 7% 7% 15% 30%

 

Καλλιεργεια Σπερματος

ΑΡΝΗΤΙΚΟ

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπερα..εχω προβλημα με τον αντρα μου..πριν 2 χρονια ανακαλυψε λιγο τυχααια οτι εχει κιρσοκηλη..με τα πολλα εκανε 2 σπερμοδιαγραμματα στη βιοιατρικη τα οποια απο τα λιγα που εχω διαβασει κ εχω μαθει δεν νμιζω οτι ηταν κ πολυ σωστα..δλδ το ενα εγραφε οτι δεν ηταν αρκετο το δειγμα...εντωμεταξυ το ενα το εκανε μονος του στο σπιτι κ το πηγε..το αλλο το καναμε μαζι κ το πηγαμε..ωστοσο ο γιατρος του ειπε οτι ειναι μικρη η κιρσοκηλη..κατι που τον καθησυχασε απο οτι φαινεται..ομως του ειπε να κανει καλλιεργεια σπερματος σε εναν μικροβιολογο...το εχει παρατησει τελειως το θεμα...εχουμε ερθει σε ρηξη πολλες φορες..του εχω ζητησει να ασχοληθει με τ θεμα γιατι στο τελος θα ειναι πολυ αργα..θα μεγαλωσει η κηλη...κ αυτος δεν κανει τπτ..κ θελει κ να κανει παιδια πολυ..δλδ αν δεν ηθελε τι θα εκανε???εγω ειμαι ενα ρακος...δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalispera!ekane o antras mou ena spermatodiagramma k den htan toso kalo!phgame se duo gunaikologous k oi duo mas milisan gia spermatenxisi k meta eksosomatiki!pathame sok aa!ksexasa oi ilikies mas einai 26 egw k 27 o antras mou!phgame se ena ourologo pou mas sustise o gunaikologos mou k vrike ta puosfairia anebasmena etsi tou edwse antiviosi gia 1 mina k se 40 hmeres na kanei epanalipsi stin eksetasi exei elpides polles na anebei to sperma?ta noumera einai 3.9 arithmos spermat. k 28.5 sunolikos arithmos!apantiste mou parakalw!:-)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας και την εμπειρια σας, απεκτησα το γιο μου με εξωσωματικη λογω προβλημα του συζυγου

 

το σπερμοδιαγραμμα που ειχε κανει πριν 2,5 χρονια ελεγε

 

 

μεσος ορος ολων των ταχυτητων 52%

ολικος αριθμος σπερματοζωαριων 35,000,000

μορφολογια 12% φυσιολογικα εγραφε οτι επρεπε να ειναι τουλαχιστον 30%

 

στην καλλιεργεια βρεθηκε ουρεοπλασμα για αυτο και πηρε αντιβιωση

εκτοτε δεν ξαναεκανε αλλο σπερμοδιαγραμμα ουτε καλλιεργεια αλλα φανταζομαι οτι με 15 μερες αντιβιωση θα περασεο

 

υπαρχει περιπτωση με τετοιο σπερμα, ενδεχομενως και καπως καλυτερο εφοσον πηρε αντιβιωση για ουρεοπλασμα κι εχει ελαττωσει και το τσιγαρο να μεινω εγκυος?

 

εχετε εμπειρια με τετοιες τιμες να εχει επιτευχθει εγκυμοσυνη?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

να παραθέσω και γω τα δικα μου νεα και αν ξερει καποια ασ με διαφωτήσει...εμεις ειμαστε 15 μηνες παντρεμένοι και ακόμα τιποτα. εγώ εχω κάνει σαλπιγγογραφία μονο και βγήκε αριστη. κατα τα αλλα εχω τραχηλίτιδα που δημιουργήθηκε απο αντισυλληπτικά. Ο αντρας μου εκανε προσφατα σπερμοδιαγραμμα στο οποιο εχουμε

΄98.000.000 /μλ

αντος ημιωρου 55 ζωηρώς

5 μετριως

40 ακινητα και τα ιδια και για την 1η ωρα

3η ώρα 40 ζωηρως, 5 μετριως και 55 ακινητα

6η ωρα 25 ζωηρως, 5 μετριως και 70 ακινητα

12η ωρα 10 ζωηρως 5 μετριως και 85 ακινητα

24η ωρα 100 ακινητα

 

ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι πολύ καλα τα αποτελεσματα και πρέπει η επαφη να ειναι καθημερινη...αυτό προφανώς το είπε λόγω της κινητηκότητας μετά την 6η ώρα...έτσι δεν ειναι?τι πρέπει να κάνω εγώ???εγώ πάλι απο την πλευρά μου έχω περίοδο σταθερή κάθε 26 μέρες αν και τελευταία μου κάνει κάτι χαζά...εαν έχω περιοδο αξυπακούεται κιολας οτι κάνω οωρηξία και τα αυγά (δεν ξέρω και πως ακριβώς λέγονται) είναι οκ? ή πρέπει να κάνω ορμονολογικες? και αυτα τα γκατζετακια που βρίσκουν την ωορηξία πώς τα κάνεις και βγάζουν αξιόπιστα αποτελέσματα ή ειναι προτιμότερο να πηγαίνει κανείς στον γιατρό για να παρακολουθεί την ωορηξία?ευχαριστώ εκ των προτέρων

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ, Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑ ΑΓΧΩΘΕΙ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ 1η ΩΡΑ 30 ΤΑΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣ 10 ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣ 5 ΝΩΘΡΗ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ 55 ΑΚΙΝΗΤΑ. Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ 110.000.000/ΜL ΚΑΙ Η ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ 45% ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι πολύ καλό το σπερμα του συζύγου σου και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για φυσιολογική σύλληψη...

Εσύ έχεις κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ, Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑ ΑΓΧΩΘΕΙ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ 1η ΩΡΑ 30 ΤΑΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣ 10 ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣ 5 ΝΩΘΡΗ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ 55 ΑΚΙΝΗΤΑ. Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ 110.000.000/ΜL ΚΑΙ Η ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ 45% ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ?

Καταρχήν ειδικός για το σπερμοδιάγραμμα ειναι ουρολόγος!!!!!!!!!!!! γυναικολόγος γιοκ....εμεις την εχουμε πατησει..2 γυναικολογοι μας ελεγαν ότι όλα ηταν οκ..μετά από μήνες προσπαθειών πηγαμε σε ουρολογο και διαπιστώθηκε χρόνια προστατίτιδα. το ph ηταν >8, η γλοιότητα ++ και η κινητικότητα καλή κοντά στο 50%..έκανε θεραπεία ο συζυγός μου και ολα πηγαν ενταξει..μετά από 3 μήνες ήρθε το σποράκι μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ, Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑ ΑΓΧΩΘΕΙ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ 1η ΩΡΑ 30 ΤΑΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣ 10 ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣ 5 ΝΩΘΡΗ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ 55 ΑΚΙΝΗΤΑ. Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ 110.000.000/ΜL ΚΑΙ Η ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ 45% ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ?

 

koritsi moy οι εξετασεις σας ειναι πανω απο μετριως καλες ....με τις τιμες που υπαρχουν στη σημερινη εποχη τολμω να πω οτι ειναι αριστες!!!

 

εχετε μια παρα πολυ ηπια ασθενοσπερμια (τα ζωηρα και μετρια κινουμενα πρεπει να αγγιζουν το 50%) ειστε στο 40, μια χαρα δηλαδη. το πολυ πολυ να ζητησεις απο εναν ουρολογο να σας γραψει αντιοξειδωτικα και βιταμινες Ε.

 

το παιδι ειναι θεμα χρονου να ερθει εφοσον εχεις διαβατες σαλπιγγες...

 

καλη επιτυχια:-P

Link to comment
Share on other sites

koritsi moy οι εξετασεις σας ειναι πανω απο μετριως καλες ....με τις τιμες που υπαρχουν στη σημερινη εποχη τολμω να πω οτι ειναι αριστες!!!

 

εχετε μια παρα πολυ ηπια ασθενοσπερμια (τα ζωηρα και μετρια κινουμενα πρεπει να αγγιζουν το 50%) ειστε στο 40, μια χαρα δηλαδη. το πολυ πολυ να ζητησεις απο εναν ουρολογο να σας γραψει αντιοξειδωτικα και βιταμινες Ε.

 

το παιδι ειναι θεμα χρονου να ερθει εφοσον εχεις διαβατες σαλπιγγες...

 

καλη επιτυχια:-P

 

 

και σχολιαζω πανω στο δικο μου σχολιο....νιωθω σαν ουρολογος που απαντω σε φορουμ!!! σε ερωτησεις αναγνωστων...χαχα ε ρε που θα καταντησω πια με τις γνωσεις που εχω....:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

loipon akouste oles gia na mhn eiste xazes k peftete sto trypaki ton iatron pou sas othoun se eksosomatiki.o antras mou eixe 6.000.000 kinht 10% thn proth ora kai 1% meta.to psaxname sxedon ena xrono.sto telos kapoios embryologos gnostos tou tou eipe na parei antioksidotika,l-carnitine,l-arginine kai sosth diatrofh me fountoukia ktl gia 3 mhnes.meta tous 6 mhnes dokimasame.phrme kapoia test ooriksias gia na piasoume to timing pou peftei to oario kai to kaname 5-6 fores thn hmera kai piasame amesos kai malista didyma gi auto mhn akoute xaza,kai 1 spermatozoario arkei na gonimopoihsei!oxi 6.000.000.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν θα ξαναπάω σε γιατρό. Τόσα χρόνια μας σκάσανε ότι δεν θα κάνουμε παιδί με φυσιολογικό τρόπο λόγω σπέρματος και τελικά όλα ψέματα!΄Χώρια την ψυχολογική φθορά! Αλλά 14 χρόνια τώρα τι γίνεται; Θα σταματήσω να το σκέφτομαι, μου φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

re koritsia den katalavainete k agxoneste tzampa.kai 1 spermatozoario na exei ftanei arkei na kineitai esto kai 1%.apla prepei na petyxei to oario thn stigmh pou peftei.gia na mhn mporei o antras na kanei paidi prepei ola na einai sto 0,allios ftaie ei h gynaika h paizei rolo to agxos.thelei sostes k melethmenes kinhseis.test ooriksias clear blue kanei gyro sta 50e kai tis gonimes meres apo to proi mexri to vrady sex,den yparxei periptosh na mhn piasete,alles 2 files mou epiasan etsi.dokimaste to sas parakalo k ytha deite ,h empeiria metraei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
re koritsia den katalavainete k agxoneste tzampa.kai 1 spermatozoario na exei ftanei arkei na kineitai esto kai 1%.apla prepei na petyxei to oario thn stigmh pou peftei.gia na mhn mporei o antras na kanei paidi prepei ola na einai sto 0,allios ftaie ei h gynaika h paizei rolo to agxos.thelei sostes k melethmenes kinhseis.test ooriksias clear blue kanei gyro sta 50e kai tis gonimes meres apo to proi mexri to vrady sex,den yparxei periptosh na mhn piasete,alles 2 files mou epiasan etsi.dokimaste to sas parakalo k ytha deite ,h empeiria metraei.

ποσο θελω να σε πιστεψω δε ξερεισ αλλα οι 12 μηνε που προσπαθω με τεστ ωορηξιασ και θερμοκρασιεσ και ολα υτα λεσ να μην εχω καταφερει μια φορα να το πιασω την ωρα που πεφτει το ατιμο;ο αντρασ μου εχει καλο αριθμο68000000 αμα μλ λιγο με τη κινητικοτητα 15% και τη μορφολογια31% εχουμε προβλημα αλλα και παλι δεν ειναι ανεφικτο λεσ να μην εχουμε πιασει το ταιμινγκ ακομα; τι να πω μακρι να το πιασουμε καποια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία οι συμβουλές σου είναι καλοδεχούμενες αλλά να ξέρεις πως όοοοολαααα τα πράγματα στη ζωή είναι θέμα συγχονισμού!! Και εκεί εμφανίζεται και ο παράγοντας πιθανότητες, δηλαδή τύχη!! Πολλές απο τις κοπέλες εδώ, έχουν φτάσει να τα παρακολουθούν όλα σαν ρομποτ προκειμένου να πιάσουν παιδί (θερμοκρασίες, γόνιμες και δε σημαζέυεται) και παρόλα ταύτα δεν τα καταφέρνουν. Μακάρι όλα να ήταν τόσο απλά για όλους μας αλλά δυστυχώς δεν είναι!!:)

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Καταρχάς να αναφέρω ότι είμαι άντρας και ανύπαντρος (όχι για πολύ όμως). Λόγω εμφάνισης κιρσοκήλης έκανα ένα σπερμοδιάγραμμα, προληπτικά και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας (από τις εμπειρίες σας ίσως) για τα αποτελέσματα.

Αρχικά η κινητικότητα είναι ανύπαρκτη σχεδόν αλλά τουλάχιστον υπάρχει μεγάλος αριθμός σπερματοζωαρίων. Τι να το κάνεις βέβαια με τέτοια κινητικότητα.

Λοιπόν,

Όγκος 2,3ml

γλοιότητα ++

ρευστοποίηση 35min

αντίδραση (ph) 7,7

Πυοσφαίρια σπάνια

ερυθρά όχι

σπερματίδες ναι

βλέννη όχι

αριθμός ανα ml 72.550.000

αριθμός ολικός 166.865.000

μορφολογία φυσιολογικά 70%

ταχειά κινηση μπροστά... 1% (:()

Νωθρή κίνηση εμπρός 3%

Κίνηση επιτόπου 10%

Ακίνητα 86%

Εννοείτε ότι θα πάρω γνώμη γιατρού αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. Αν και μάλλον πάω για εγχείρηση κιρσοκήλης...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καταρχάς να αναφέρω ότι είμαι άντρας και ανύπαντρος (όχι για πολύ όμως). Λόγω εμφάνισης κιρσοκήλης έκανα ένα σπερμοδιάγραμμα, προληπτικά και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας (από τις εμπειρίες σας ίσως) για τα αποτελέσματα.

Αρχικά η κινητικότητα είναι ανύπαρκτη σχεδόν αλλά τουλάχιστον υπάρχει μεγάλος αριθμός σπερματοζωαρίων. Τι να το κάνεις βέβαια με τέτοια κινητικότητα.

Λοιπόν,

Όγκος 2,3ml

γλοιότητα ++

ρευστοποίηση 35min

αντίδραση (ph) 7,7

Πυοσφαίρια σπάνια

ερυθρά όχι

σπερματίδες ναι

βλέννη όχι

αριθμός ανα ml 72.550.000

αριθμός ολικός 166.865.000

μορφολογία φυσιολογικά 70%

ταχειά κινηση μπροστά... 1% (:()

Νωθρή κίνηση εμπρός 3%

Κίνηση επιτόπου 10%

Ακίνητα 86%

Εννοείτε ότι θα πάρω γνώμη γιατρού αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. Αν και μάλλον πάω για εγχείρηση κιρσοκήλης...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΤΡΕΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ(ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ)ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ(ΤΟΣΟ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ)ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ,ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΟΥ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΗΚΟΤΗΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΤΡΕΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ(ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ)ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ(ΤΟΣΟ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ)ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ,ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΟΥ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΗΚΟΤΗΤΑ.

 

Θα το κοιτάξω, θα πάω αύριο στο γιατρό να δω και τι άλλο μπορώ να κάνω πριν αποφασίσω για επέμβαση, μήπως και την αποφύγω... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

Εννοείτε ότι θα πάρω γνώμη γιατρού αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. Αν και μάλλον πάω για εγχείρηση κιρσοκήλης...

 

 

έτσι, στα καλά καθούμενα θα πας βρε carve για εγχείριση?

σου είπανε ότι έχεις κιρσοκοίλη ή το συμπέρανες μόνος σου:confused:, γιατί δεν αναφέρεις καθόλου κάποια πληροφορία για αυτό.

εγώ βλέπω από τα στοιχεία που δίνεις στο σπερμ/μα ότι ο αριθμός σου είναι τέλειος!! παρατηρώ τη γλοιότητα πολύ αυξημένη και αυτή είναι που εγκλωβίζει τη κινητικότητα των σπερμάτων και σου κάνει τη προσθια κινητικότητα χάλια!

ουρολόγο χρειάζεσαι να σου πει μήπως έχεις κάποια λοιμωξη/μικρόβιο και να σου δώσει θεραπεία.

επίσης κόψε κάπνισμα και αλκοόλ, υγειινή διατροφή και λίγη γυμναστική να κάνεις. βιταμίνη Ε βοηθάει στην κίνηση και η l-αργιλίνη.

ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
έτσι, στα καλά καθούμενα θα πας βρε carve για εγχείριση?

σου είπανε ότι έχεις κιρσοκοίλη ή το συμπέρανες μόνος σου:confused:, γιατί δεν αναφέρεις καθόλου κάποια πληροφορία για αυτό.

εγώ βλέπω από τα στοιχεία που δίνεις στο σπερμ/μα ότι ο αριθμός σου είναι τέλειος!! παρατηρώ τη γλοιότητα πολύ αυξημένη και αυτή είναι που εγκλωβίζει τη κινητικότητα των σπερμάτων και σου κάνει τη προσθια κινητικότητα χάλια!

ουρολόγο χρειάζεσαι να σου πει μήπως έχεις κάποια λοιμωξη/μικρόβιο και να σου δώσει θεραπεία.

επίσης κόψε κάπνισμα και αλκοόλ, υγειινή διατροφή και λίγη γυμναστική να κάνεις. βιταμίνη Ε βοηθάει στην κίνηση και η l-αργιλίνη.

ελπίζω να σε βοήθησα

 

Eχω παει σε 2 ουρολογους, το ιδιο μου ειπανε. Κιρσοκηλη εχει διαγνωστει βαση υπερηχου απο εκει και περα αν και δεν εχω κανει αλλη εξεταση και οι 2 γιατροι μου ειπαν οτι αν ηταν καποιο μικροβιο θα φαινοταν στο σπερμοδιαγραμμα (βλεννη, πυοσφαιρια κτλ). Για τη γλοιοτητα δεν μου αναφερανε κατι να σου πω την αληθεια... Εχω σκοπο τον αλλο μηνα να ξανακανω ενα σπερμοδιαγγραμα (για ναμαστε σιγουροι) και να συμβουλευτω κιεναν τριτο γιατρο και βλεπουμε... Μα τετοια τραγικη κινητικοτητα??

Α και δεν πινω, δεν καπνιζω τωρα υγεινη διατροφη... δεν κανω... (ε τελειος θα ημουνα??:P) Θα ξεκινησω παντως και καμια βιταμινη... Ευχαριστω για τις συμβουλες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καταρχάς να αναφέρω ότι είμαι άντρας και ανύπαντρος (όχι για πολύ όμως). Λόγω εμφάνισης κιρσοκήλης έκανα ένα σπερμοδιάγραμμα, προληπτικά και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας (από τις εμπειρίες σας ίσως) για τα αποτελέσματα.

Αρχικά η κινητικότητα είναι ανύπαρκτη σχεδόν αλλά τουλάχιστον υπάρχει μεγάλος αριθμός σπερματοζωαρίων. Τι να το κάνεις βέβαια με τέτοια κινητικότητα.

Λοιπόν,

Όγκος 2,3ml

γλοιότητα ++

ρευστοποίηση 35min

αντίδραση (ph) 7,7

Πυοσφαίρια σπάνια

ερυθρά όχι

σπερματίδες ναι

βλέννη όχι

αριθμός ανα ml 72.550.000

αριθμός ολικός 166.865.000

μορφολογία φυσιολογικά 70%

ταχειά κινηση μπροστά... 1% (:()

Νωθρή κίνηση εμπρός 3%

Κίνηση επιτόπου 10%

Ακίνητα 86%

Εννοείτε ότι θα πάρω γνώμη γιατρού αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. Αν και μάλλον πάω για εγχείρηση κιρσοκήλης...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

καλησπερα κ απο μενα να σου πως κ εμενα ο αντρας μου ειχε κιρσοκυλη κ εκανε την επεμβαση κ στους 6 μηνες ειδαμε καταπληκτικα αποτελεσματα.

εμεις ειχαμε κανει σπερμοδιαγραμματα 2 και υπερηχο(triplex) οπου κ φανηκαν οι κυρσοι πανω στους αδενες κ ετσι κ μετα απο γνωμες 2 γιατρων κ του γυναικολογου προχωρησαμε στην επεμβαση.τιποτα δεν ειναι απλα λιγο ξεκουραση κ εμεις στους 6 μηνες ειδαμε τελεια αποτελεσματα,πιο μπροστα τιποτα.καποιοι γνωστοι μου ειδαν στο χρονο πανω,οχι νωριτερα.

 

Να σου πω πως το θεμα με την κυρσοκιλη δεν ειναι η ποσοτητα αλλα η κινιτικοτητα γιατι οι κυρσοι δεν αφηνουν το αιμα να κυκλοφορει μεσα στους αδενες των ορχεων κ ετσι συσωρευεται πολυ αιμα ,ανεβαινει η θερμοκρασια κ μειωνεται η κινιτηκοτητα.

οποτε με τετοια ποσοτητα,πολυ καλη μορφολογια αν κοιταξεις κ την κινιτηκοτητα πιστευω ολα καλα.

αυτη ειναι η γνωμη μου!

 

καλα αποτελεσματα να εχεις......!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...