Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Babysitter στο σπίτι (κοστος)


Recommended Posts

Γεια σας  κορίτσια!  Τον Σεπτέμβριο το μωρό μου θα είναι 15 μηνών  Κ εγώ θα αρχίσω δουλειά.. Μου πρότεινε ο γείτονας μου να τον κρατήσει η γυναίκα του και μάλλον Έτσι θα γίνει  (η Αλλ η εναλλακτική είναι ο βρεφονηπιακός σταθμος) ... έχετε ιδέαπόσα χρήματα θα πρεπει να διαθεσω στη γυναικα στην περίπτωση που καταλήξουμε σε αυτή μας την επιλογή;  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωράκι σου! Εχω 3 γνωστές που κάνουν αυτη τη δουλεια. 

Η μια δουλεύει 2-7 παίρνει τα παιδια απο το σχολείο, τα πηγαίνει σε δραστηριότητες, παει σούπερ μάρκετ κτλ και παίρνει 400€. Βεβαια παντα κάθεται παραπάνω αλλα παίρνει υπερωρίες. 

Η αλλη κρατάει δίδυμα 10-6 και παίρνει 500€. 

Και η αλλη ειναι 12-8 για 3 παιδια μαζι με την μαμά όμως στο σπίτι . Βγάζει τον σκύλο βόλτα, μαζεύει το σπίτι ,ασχολείται με τα παιδιά και παίρνει 700€. 

Εξαρτάται απο τι θα της ζητήσεις να σου κανει. Να ξερεις πως αν ζητήσεις και δουλειές του σπιτιού και δεν ειναι καλα τα λεφτά όλες ξινίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την περιοχή και το ωράριο, όπως και από το αν θα είναι σπίτι της ή σπίτι σας και τι περιμένεις να κάνει (μόνο να το προσέχει, να πηγαίνουν βόλτα, να του μαγειρεύει, να τακτοποιεί το δωμάτιο του, να πλένει τα ρούχα του, να βοηθά στο γενικότερο συγύρισμα του σπιτιού;)

Αν μιλάμε για γύρω στις 8-9 ώρες, ανάλογα την περιοχή 500 ως δεν υπάρχει άνω όριο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, central είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Εχω 3 γνωστές που κάνουν αυτη τη δουλεια. 

Η μια δουλεύει 2-7 παίρνει τα παιδια απο το σχολείο, τα πηγαίνει σε δραστηριότητες, παει σούπερ μάρκετ κτλ και παίρνει 400€. Βεβαια παντα κάθεται παραπάνω αλλα παίρνει υπερωρίες. 

Η αλλη κρατάει δίδυμα 10-6 και παίρνει 500€. 

Και η αλλη ειναι 12-8 για 3 παιδια μαζι με την μαμά όμως στο σπίτι . Βγάζει τον σκύλο βόλτα, μαζεύει το σπίτι ,ασχολείται με τα παιδιά και παίρνει 700€. 

Εξαρτάται απο τι θα της ζητήσεις να σου κανει. Να ξερεις πως αν ζητήσεις και δουλειές του σπιτιού και δεν ειναι καλα τα λεφτά όλες ξινίζουν.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!!!!!!! Κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σου... εγω ειμαι βρεφονηπιοκομος και θα σου ελεγα οτι αν με το καλο πετυχει η εξωσωματικη θα το παω βρεφικο,μιας και δεν θα εχω καμια βοηθεια.

(Δουλευω 13 χρονια σε βρεφικα και προνηπια τμηματα.)

Περνουν πολυ καλά ,στο λεω με εγγυηση.

Πριν απο 3 χρονια το εκανα για 1 χρονο περιπου,(το γνωριζε απο την αρχη οτι θα παω μετα σε σχολειο)

Στο χαλανδρι και μου εδινε 650 ευρο χωρις να κανω δουλειες,απλα εγω τις σιδερωνα απο μονη μου.Μονο εφτιαχνα το φαγητο του παιδιου.

Α ξεχασα να σου πω οτι με πηρε για εκπαιδευση και οχι για φυλαξη.

Τις περισσοτρες μερες ημουν με τη μαμα της μαζι!

Αν θελεις στην ταξη μου εχω μια φοιτητρια που κανει την πρακτικη της και τελειωνει τον οκτωβριο.Ειναι απο τα Τει.Αν δεν εχεις βρει πες μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eπειδή κι εμείς ψάχνουμε αυτόν τον καιρό babysitter για 8ωρο, θα σου πω τι έχουμε συναντήσει. Μας έχουν ζητήσει για 8ωρο με τη μαμά στο σπίτι όμως για ένα αγοράκι 18 μηνών συν άλλο ένα που θα έρθει (με το οποίο όμως θα ασχολούμαι εγώ και θα είμαι πάντα παρούσα) από 400ε χωρίς οικιακές εργασίες παρά μόνο ό,τι αφορά το παιδί από έμπειρη νηπιαγωγό απόφοιτη ΑΕΙ έως και 600ε πάλι χωρίς εργασίες από απόφοιτη ΙΕΚ βοηθών βρεφονηπιοκόμων. Αυτό το δεύτερο ήταν μοναδική περίπτωση όμως, δεν μου ξαναέτυχε τώρα που ψάχνουμε. Επίσης, για εσωτερική οικιακή βοηθό για όλες τις εργασίες με εμπειρία και σε φύλαξη παιδιών 600ε. Αυτά. Εμείς θα καταλήξουμε κάπου στη μέση, γιατί θέλουμε έμπειρη νηπιαγωγό περισσότερο για εκπαίδευση και δημιουργική απασχόληση, παρά για εργασίες. Πάντως ποικίλλουν οι αμοιβές, αυτό ήθελα να πω, και παίζει ρόλο και τι έχει σπουδάσει κάποιος και η εμπειρία του με παιδάκια. Α, ξέχασα να πω ότι μέσα θα είναι και δύο σαββατόβραδα τον μήνα. 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

και γω δυστυχώς σε δυο βδομάδας γυρνάω στη δουλειά και το μωρό μας που είναι 9 μηνών θα έχουμε γυναίκα στο σπίτι για 8 ώρες πέντε μέρες την εβδομάδα και θα την δίνουμε 500€ χωρίς να κάνει κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την astrogea. Εαν δεν σας ενδιαφέρει  κάποια  βοήθεια  πρόσθετη ... είτε στο σπίτι  , είτε χρονική , είτε με δεύτερο παιδί άτυπα κλπ Με τα χρήματα αυτά σε ένα καλό βρεφικό , το παιδί θα περνάει πιο καλά, θα μάθει πιο πολλά και θα είστε πιο ήσυχη για την ασφάλεια του.  

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς ψάχνω σχεδόν 3 μήνες για babysitter και δεν βρίσκω καμία, γενικά είναι πολύ δύσκολο να εμπιστευτείς σε κάποιον το παιδί σου ειδικά εάν είναι αγνωστος. Θα καταλήξω κι εγώ μάλλον σε βρεφικό, είναι αρκετά πιο οικονομικοί αναλογικά με τις ώρες που το κρατάνε και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..εντάξει οι ιωσεις είναι ένα θέμα και η καθημερινή μετακίνηση  του παιδιού (σίγουρα ένα βρέφος είναι καλύτερα στο χώρο του) αλλά προτιμώ το περιβάλλον του σταθμού απο άποψη επαγγελματισμού και ότι υπάρχουν περισσότερα μάτια...Οι κοπέλες κατά μέσο όρο ζητούν 4 ευρώ την ώρα, τόσο ήταν και το μπατζετ μας τραβηγμένο από τα μαλλιά, ο βρεφικός κατά μέσο όρο κυμαίνεται στα 300 με 400 το μήνα το πολύ, υπολογισε τα στο 5ημερο 9ωρο (τοσο θέλαμε εμείς) και δες τη διαφορά..Εύχομαι να βρεις τη λύση που σου ταιριάζει..Κ τέλος μια συμβουλή, να δώσεις στην κοπέλα που θα έρθει στο σπίτι αν επιλέξετε αυτή τη λύση να καταλάβει ότι το παιδί σου θα μεγαλώσει όπως θες εσύ και όχι με τις δικές τις απόψεις..Και να έχει μία κάποια εμπειρία με μωρά, να είναι ψύχραιμη και υπομονετική,..Υπάρχουν πολλοί ερασιτέχνες σε αυτό το χώρο. Εύχομαι να βρεις καποια έμπιστη να σας ταιριάξει, καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία από 3 παιδιά:

Ο σταθμός αν δεν υπάρχει plan b για ασθένεια (που μπορεί να είναι πολλές βδομαδες τα πρώτα 1-2 χρόνια) είναι πρακτικά ουτοπική λύση. δουλευει μόνο αν υπάρχει στο σπίτι γιαγιά, αδερφή, θεία κλπ να αναλάβει τις μέρες ασθένειας που θα ξεπερνούν κατα πολύ την άδεια λόγω ασθενείας παιδιού που δικαιούται ο μεσος εργαζόμενος.

Ο σταθμός θέλει πολύ ψάξιμο, ειδικά μιλώντας με γονείς που έχουν εμπειρία από εκεί και με επισκέψεις στο χώρο σε άσχετες ώρες. Μπορεί να φαίνονται όλα τέλεια στην πρώτη επίσκεψη και η πραγματικότητα να είναι πολύ διαφορετική.

Σε babysitter η προσωπική εμπειρία μετρά απείρως περισσότερα από το πτυχίο. Μία γιαγιά ή μαμά που έχει εμπειρία από παιδιά (όπως φυσικά και μία άτεκνη με εμπειρία σε μεγάλωμα βρεφών), είναι πολύ πιο κατάλληλες και χωρίς κανένα πτυχίο για ένα παιδί ως 2-3 ετών από μία κοπέλα χωρίς την ίδια εμπειρία και με 10 πτυχία. Οι περισσότερες μαμάδες ξέρουν πώς να ηρεμήσουν ένα μωράκι, αλλά ελάχιστες νηπιαγωγοί χωρίς μεγάλη εμπειρία ή εμπερια μόνο σε σταθμο (όπου τελικά όλα τα μωρά δεν εχουν συνεχή προσοχή κατ'ανάγκη) έχουν την ίδια ικανότητα να τα βγάλουν πέρα. Αν το μωρό μας είναι το πρώτο που θα έχει 1-1 η κοπέλα, θα είναι δυστυχώς αυτό που λέμε "στου κασίδι το κεφάλι" όσο καλή πρόθεση και να υπάρχει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα επέλεγα να στείλω παιδάκι κάτω από 2-2,5 ετών (μην πω και 3) σε σταθμό. Καλύτερη είναι η λύση γυναίκας στο σπίτι από πολλές απόψεις. Όμως αν δεν είναι απόλυτης εμπιστοσύνης είναι προτιμότερος ο σταθμός. Σε καμία περίπτωση μην αφήσεις το παιδάκι σου με άλλον χωρίς κάμερα στο σπίτι. Φανερή βέβαια. Επειδή λες για τη γυναίκα του γείτονα. Νομίζω ότι έχει αρκετά αρνητικά να αποκτήσεις τέτοιου είδους σχέση με γειτόνισσα. Από τη μία δεν είστε φίλες/συγγενείς και δεν την ξέρεις καλά ώστε να είσαι απόλυτα σίγουρη για αυτήν και από την άλλη ίσως ντραπείς να της κάνεις παρατηρήσεις που θα έκανες σε άλλες, ή να βάλεις κάμερες κτλ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν πριν εγραψα "υπάρχουν πολλοί ερασιτέχνες", ερασιτέχνες εννοούσα άσχετα απο το αν έχουν πτυχίο ή όχι αν κάνουν ή όχι σωστά τη δουλειά τους...Σαφέστατα μια γυναίκα χωρίς πτυχίο μπορεί να είναι πολύ πιο επαγγελματίας (υπευθυνότητα, συνέπεια, ακολουθεί τις οδηγίες του γονιού κλπ) από μία κοπέλα πτυχιούχο και το ανάποδο..Δεν εξαρτάται από το πτυχίο..Αν κάνεις μία λίστα με υπερ και κατά συμφωνώ πως είνια καλύτερο να το έχεις σπίτι τουλάχιστον ως 1-2 ετών αλλά αυτό εξατομικεύεται στα δεδομένα της κάθε οικογένειας. Σε τελική ανάλυση ξεκινάς με μια επιλογή και αν δε σου ταιριάζει την αλλάζεις...Εγώ ένας άλλος λόγος που έχω επιφυλαξεις για τη baby sitter είναι τι κάνεις αν σου φύγει ξαφνικά για οποιοδήποτε λόγο και πώς βολέυεσαι μέχρι να βρεις άλλη....Ενώ ο σταθμός είναι εκεί.   Chou συγγνώμη αν ξεφύγαμε από το θέμα! Marakiz ακούγεσαι τυχερή στο θέμα της νταντας, αν επιτρέπεται πώς την βρήκες?

Επεξεργάστηκαν by Andr84
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, θαρρώ πως είναι πιο συχνό να αρρωστήσει το παιδάκι μας σε έναν παιδικό σταθμό και να μην μπορεί να πάει για κάποιες μέρες, παρά να μας φύγει ξαφνικά η baby sitter. Στην πρώτη περίπτωση, πόσες φορές να μπορείς να πάρεις άδεια για να είσαι με το παιδί σου, δεδομένου ότι δεν υπάρχει εναλλακτική (κι ας αφήσουμε το γεγονός πως δεν είναι σωστό για τα άλλα παιδάκια να πάει στο σχολείο άρρωστο). Στη δεύτερη -και πιο σπάνια- περίπτωση θα μπορείς να πάρεις πιο εύκολα άδεια μέχρι να δεις τι θα κάνεις, αφού θα είναι μία φορά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, marakiz said:

 

Από την άλλη, θαρρώ πως είναι πιο συχνό να αρρωστήσει το παιδάκι μας σε έναν παιδικό σταθμό και να μην μπορεί να πάει για κάποιες μέρες, παρά να μας φύγει ξαφνικά η baby sitter. Στην πρώτη περίπτωση, πόσες φορές να μπορείς να πάρεις άδεια για να είσαι με το παιδί σου, δεδομένου ότι δεν υπάρχει εναλλακτική (κι ας αφήσουμε το γεγονός πως δεν είναι σωστό για τα άλλα παιδάκια να πάει στο σχολείο άρρωστο). Στη δεύτερη -και πιο σπάνια- περίπτωση θα μπορείς να πάρεις πιο εύκολα άδεια μέχρι να δεις τι θα κάνεις, αφού θα είναι μία φορά.

Συμφωνώ, εγώ σκέφτομαι για παιδικό γιατί έχω στο μυαλό μου κάποια άτομα του περιβάλλοντος μου που μπορούν να τον κρατήσουν περιστασιακά, αλλιώς θα το βολεύουμε με άδειες μια εγώ μια ο αντρας μου κτλ. Αλλιως είναι πολύ δύσκολο. Ο βρεφικός δεν είναι νοσοκομείο δεν πρέπει να πηγαίνει ένα παιδάκι όταν είναι άρρωστο, δεν είναι σωστό για κανέναν

Επεξεργάστηκαν by Andr84
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα για ένα παιδί πριν τα 3 ο παιδικός είναι μόνο δεύτερη λύση ή λύση ανάγκης, σε σχέση πάντα με το να περνάει χρόνο με μια φρέσκια και ορεξάτη γιαγιά ή μια κοπέλα σχετική. Δεν λένε ότι ο καλύτερος παιδικός είναι χειρότερος από τη χειρότερη γιαγιά; Λίγο σχηματικό, αλλά ενδεικτικό. Το παιδί θέλει έναν προς ένα φροντίδα σε αυτές τις ηλικίες και πολύ αμφιβάλλω ότι στον παιδικό περνούν καλύτερα, κι αυτό έχει να κάνει με το αίσθημα ασφάλειας και όχι με τη διασκέδαση του παιδιού εκεί. 

 

Για τις σπουδές και τις περγαμηνές συμφωνώ με όλες τις προλαλήσασες, όντως δεν πιάνουν μία στο να το "έχει" ή να αυτομορφώνεται ή να έχει εμπειρία μία κοπέλα. Απ' την άλλη, δυστυχώς ψάχνοντας για κοπέλα, άντε να συνάντησα 1 που να συνέχιζε να αυτομορφώνεται και να διαβάζει σχετικά για νέες παιδαγωγικές μεθόδους, ενσυναισθητικές, ενεργητικής ακρόασης, θετικής διαπαιδαγώγησης. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Josephine αντιλαμβάνομαι όλα αυτά που ψάχνεις σε  μια κοπέλα και συμφωνώ. Ωστόσο να καταθέσω τη δικιά μου πλευρά (που ξανατονίζω βέβαια πως στάθηκα τυχερή) αν πω στη νταντά περί ενεργητικής ακρόασης θα με κοιτάξει ωσάν εξωγήινο. :mrgreen: Ούτε ενσυναισθητικές μέθοδοι  ήξερε τι θα πει παρότι ως άνθρωπος έχει μια έμφυτη τάση ενσυναίσθησης και γενικότερα λειτουργεί με βάσεις θετικής διαπαιδαγώγησης χωρίς ποτέ να το έχει διδαχθεί. Θέλω να πω, πως αν βρεις έναν καλό άνθρωπο που ταιριάζετε στα παιδαγωγικά σας πιστεύω, μπορείς η ίδια να την εντρυφήσεις σε ακόμα περισσότερα παιδαγωγικά πράγματα. Συζητώντας μαζί της, δίνοντας της υλικό να διαβάσει, προσθέτοντας της ίσως σε σχετική ομάδα που παρακολουθείς. Εγώ κάπως έτσι το έχω κάνει για να έρθουμε ακόμα πιο κοντά. Επειδή φυσικά δεν είναι εύκολο να βρεθεί ένας τέτοιος άνθρωπος (ούτε απίθανο) κι εφόσον υπάρχει οικονομική δυνατότητα εννοείται ότι είναι ορθό και καλό για την οικογένεια μας να αναζητήσουμε εξαρχής μια παιδαγωγό με εμπειρία και μεθόδους που ακολουθούμε εμείς οι ίδιοι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , marakiz είπε:

Josephine αντιλαμβάνομαι όλα αυτά που ψάχνεις σε  μια κοπέλα και συμφωνώ. Ωστόσο να καταθέσω τη δικιά μου πλευρά (που ξανατονίζω βέβαια πως στάθηκα τυχερή) αν πω στη νταντά περί ενεργητικής ακρόασης θα με κοιτάξει ωσάν εξωγήινο. :mrgreen: Ούτε ενσυναισθητικές μέθοδοι  ήξερε τι θα πει παρότι ως άνθρωπος έχει μια έμφυτη τάση ενσυναίσθησης και γενικότερα λειτουργεί με βάσεις θετικής διαπαιδαγώγησης χωρίς ποτέ να το έχει διδαχθεί. Θέλω να πω, πως αν βρεις έναν καλό άνθρωπο που ταιριάζετε στα παιδαγωγικά σας πιστεύω, μπορείς η ίδια να την εντρυφήσεις σε ακόμα περισσότερα παιδαγωγικά πράγματα. Συζητώντας μαζί της, δίνοντας της υλικό να διαβάσει, προσθέτοντας της ίσως σε σχετική ομάδα που παρακολουθείς. Εγώ κάπως έτσι το έχω κάνει για να έρθουμε ακόμα πιο κοντά. Επειδή φυσικά δεν είναι εύκολο να βρεθεί ένας τέτοιος άνθρωπος (ούτε απίθανο) κι εφόσον υπάρχει οικονομική δυνατότητα εννοείται ότι είναι ορθό και καλό για την οικογένεια μας να αναζητήσουμε εξαρχής μια παιδαγωγό με εμπειρία και μεθόδους που ακολουθούμε εμείς οι ίδιοι.

 

Από την άλλη, ένα μωρό/νήπιο χρειάζεται μάλλον πολύ περισσότερο μία κοπέλα που ξέρει να το πάρει αγκαλιά και να το ηρεμήσει όταν έχει στεναχωρεθεί, να το βοηθήσει να φάει, να το καθαρίσει σωστά και να του τραγουδήσει ένα παιδικό τραγουδάκι κλπ, παρά κάτι πιο πολύπλοκο :) 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, περιγράφεις τις βασικές ανάγκες κι αυτές προέχουν. Από εκεί και πέρα όλοι διαλέγουμε τον τρόπο ανατροφής των παιδιών μας  ο οποίος ξεκινάει από τη βρεφική ηλικία κι όταν κι εφόσον δουλεύουμε και δεν μπορούμε να είμαστε όλη μέρα με τα παιδιά μας, θέλουμε αυτοί που τα φυλάνε να ακολουθούν τα θέλω μας.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μέθοδοι που απλώς παρέθεσα θεωρητικά, είναι αυτό ακριβώς, @ΑΡΓΚ, είναι δηλαδή η κοπέλα-διαμάντι που θα ψάξεις πολύ για να το έχει έμφυτο (γιατί ακόμα κι αν θεωρητικά το έχεις διαβάσει ή το κατέχεις, αν δεν το έχεις υλοποιήσει και εξασκήσει στην πράξη πάλι δεν αρκεί), είναι η κοπέλα που θα το πάρει αγκαλιά όταν έχει την κρίση θυμού για να το ηρεμήσει και δεν θα το απομονώσει σ' ένα δωμάτιο, δεν θα καταφύγει σε χαρακτηρισμούς, αρνητικούς ή θετικούς, δεν θα το εξαγοράζει για να φάει, να ηρεμήσει, δεν θα το φυτεύει στην τηλεόραση, δεν θα το τραβολογάει με το ζόρι, δεν θα προσδοκά περισσότερα από αυτά που του επιτρέπει η ηλικία του. Φυσικά, αυτά όλα ιδανικά τα αναφέρω, δεν περιμένω μάλλον πια να τα βρω. Αλλά ούτε και να τη βάλω να μελετάει με 500ε την άμοιρη την κοπέλα. Πιστεύω όμως πως όποια το έχει μεράκι αυτό που κάνει κι είναι νέα και "ανοιχτή" σε νέες μεθόδους, νομίζω ότι θα της άρεσε μόνη της να εξελίσσεται. Αυτά! Γενικά τα λέω, φυσικά δεν θα τα βρω, αλλά αν είμαι τυχερή να βρω αυτό το "διαμάντι" που να τα έχει έμφυτα, χαχαχα, θα την κρατήσω κρυφή από όλες σας :mrgreen:

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι και πόσο γρήγορα την χρειάζεσαι, δηλαδή αν πρέπει να πας για δουλειά άμεσα δεν μπορείς να περιμένεις για πάντα το διαμάντι :mrgreen:  ωστόσο πιστεύω ότι θα βρεις μωρέ ακόμα κι αν δεν είναι 100% στα ιδανικά σου (σάμπως είναι τίποτα στη ζωή μας τελικά) αλλά πολύ κοντά σε αυτά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι: δίνετε κάτι στην κοπέλα που κρατάει το παιδάκι για δώρο πάσχα-χριστουγέννων; Κ περίπου τι; ένα τμήμα του μισθού, ό,τι θέλετε, όλο το μισθό; τι συνηθίζεται θέλω να ξέρω για να πω γιατί έχουμε βρει μια κοπέλα με την οποία θέλω να κλείσω, να μην πω κάτι εντελώς άκυρο

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά θα την πλήρωνα με το μηνα,  δεν θα συμφωνούσα για δωρα,  και σε γιορτές πχ χριστούγεννα θα της έδινα απο μονη μου κατι παραπανω πχ 50-100 ευρω, οτι μπορούσα σα δώρο για να την ευχαριστήσω, πιστεύω θα το εκτιμούσε κι η ιδια.Τωρα τι συνηθίζεται δεν ξερω γενικά. Στις μερες μας πάντως το θεωρώ πολυτέλεια να μιλαμε για 2 μισθούς τα χριστούγεννα τωρα απο εκει κ περα οτι αντέχει η τσεπη του καθενός! 

Επεξεργάστηκαν by Andr84
Link to comment
Share on other sites

@Andr84 και τα 50-100 ευρώ δώρο είναι,  απλά όχι όπως δίνονται στον ιδιωτικό τομέα με το νόμο. Προσωπικά στη νταντά μας δεν είχα συμφωνήσει για δώρα, της δίνω πάντα όμως,  όχι ότι προβλέπεται αλλά ότι μπορώ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...