Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα μεταναστεύατε;


ΑΡΓΚ

Recommended Posts

Σε αλλη χωρα θα παμε να δουλεψουμε για να φτιαξουμε μια καλυτερη ζωη.Καλυτερη απο αυτη που εχουμε τωρα. Ειλικρινα δεν με ενδιαφερει αν καποιος αλλος εχει την ιδια συμβαση με εμενα και δεν παταει καν. Και εδω τα ιδια ειναι. Θελετε να πω για τα πενταμηνα που επαγγελματιες πενταμηνητες δεν σηκωναν καν το χερι τους να κανουν το οτιδηποτε και μαλιστα μου ειχαν πει "Βρε Ζωη, τι δουλευεις?δεν εισαι στον ιδιωτικο τομεα, εισαι στο δημοσιο".

Μπορω να εχω την ευκαιρια να εργαστω στο εξωτερικο? Να μην δινω ολα μου τα χρηματα σε φορους, να μπορω να αγορασω οχι μονο τα απαραιτητα αλλα και ενα παραπανω ζευγαρι παπουτσια για τον γιο μου ή ενα πιο ωραιο μπλουζακι για την κορη μου? ?Οσο για τα σχολεια, ναι προτιμω να πληρωνω (Εμεις στην Αμερικη που μεναμε σε ενοικιο δεν πληρωναμε, πληρωναν μονο οι ιδιοκτητες κατοικιων), αλλα τα παιδια μου να εχουν σωστη παιδεια, οχι οπως εδω που τους καρφωνεται σημερα να βγαλουν τα αρχαια, αυριο την ιστορια, μεθαυριο τα μαθηματικα. Να υπαρχουν ειδικα τμηματα που τα υποστηριζουν, να υπαρχουν μεσα στο σχολειο δραστηριοτητες που δεν χρειαζεται να τις πληρωσω εξω... και ενα σωρο πραγματα. Η δικη μου εμπειρια απο το εξωτερικο μεδυο παιδια που το ενα πηγαινε δημοτικο και το αλλο παιδικο σταθμο, ηταν εξαιρετικη. Κακως που δεν σκεφτηκα να βρω τροπο να παραμεινω τρια χρονια ακομη, μονη με τα παιδια (δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα ολα δουλευαν ρολοι), μεχρι να ξεμπερδευε ο αντρας μου απο την εργασια του και να ερχοταν και αυτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε αλλη χωρα θα παμε να δουλεψουμε για να φτιαξουμε μια καλυτερη ζωη.Καλυτερη απο αυτη που εχουμε τωρα. Ειλικρινα δεν με ενδιαφερει αν καποιος αλλος εχει την ιδια συμβαση με εμενα και δεν παταει καν. Και εδω τα ιδια ειναι. Θελετε να πω για τα πενταμηνα που επαγγελματιες πενταμηνητες δεν σηκωναν καν το χερι τους να κανουν το οτιδηποτε και μαλιστα μου ειχαν πει "Βρε Ζωη, τι δουλευεις?δεν εισαι στον ιδιωτικο τομεα, εισαι στο δημοσιο".

Μπορω να εχω την ευκαιρια να εργαστω στο εξωτερικο? Να μην δινω ολα μου τα χρηματα σε φορους, να μπορω να αγορασω οχι μονο τα απαραιτητα αλλα και ενα παραπανω ζευγαρι παπουτσια για τον γιο μου ή ενα πιο ωραιο μπλουζακι για την κορη μου? ?Οσο για τα σχολεια, ναι προτιμω να πληρωνω (Εμεις στην Αμερικη που μεναμε σε ενοικιο δεν πληρωναμε, πληρωναν μονο οι ιδιοκτητες κατοικιων), αλλα τα παιδια μου να εχουν σωστη παιδεια, οχι οπως εδω που τους καρφωνεται σημερα να βγαλουν τα αρχαια, αυριο την ιστορια, μεθαυριο τα μαθηματικα. Να υπαρχουν ειδικα τμηματα που τα υποστηριζουν, να υπαρχουν μεσα στο σχολειο δραστηριοτητες που δεν χρειαζεται να τις πληρωσω εξω... και ενα σωρο πραγματα. Η δικη μου εμπειρια απο το εξωτερικο μεδυο παιδια που το ενα πηγαινε δημοτικο και το αλλο παιδικο σταθμο, ηταν εξαιρετικη. Κακως που δεν σκεφτηκα να βρω τροπο να παραμεινω τρια χρονια ακομη, μονη με τα παιδια (δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα ολα δουλευαν ρολοι), μεχρι να ξεμπερδευε ο αντρας μου απο την εργασια του και να ερχοταν και αυτος.

 

Πολυ σωστα οσα λες και παραπανω συμφωνησα μαζι σου.

Αυτο που λεω απλα παραπανω, ειναι οτι ειναι θεμα προτεραιοτητων. Αν η προτεραιοτητα σου αυτη τη στιγμη ειναι το οικονομικο και η εκπαιδευση, τοτε σιγουρα ειναι η σωστη αποφαση. Κι εγω γι αυτα ειχα φυγει, ακριβως για οσα αναφερεις.

Αυτο που εξηγω, ειναι οτι επεστρεψα γι αλλους λογους (προσωπικους). Καλο ειναι να το εχει καποιος υποψη του πριν φυγει. Γιατι τωρα εισαι οπως ολοι μας κουρασμενη απο τη ζωη εδω (και δικαιως) αλλα μη νομιζεις οτι εξω ολα ειναι ευκολα ή οτι δεν θα θυσιασεις καποια πραγματα αν αλλαξεις χωρα. Πουθενα δεν ειναι τελεια. Λογικο δεν ειναι? Και στο λεω εγω που ολοι οσοι με ξερουν, γνωριζουν ποσο λατρευω τη ζωη στο εξωτερικο (εννοω κεντρικη και βορεια Ευρωπη). Απλα την εχω απομυθοποιησει. Κι εχω σκοπο να επιστρεψω γιατι τα θετικα ειναι οντως περισσοτερα απο τα αρνητικα, ομως θα το κανω γνωριζοντας τι θυσιαζω απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σε ολα αυτα τα κριτηρια που σκεφτεστε προσθεστε και αλλο ενα

Την υγεια. Ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη.

Εδω σου κανουν κρατησεις και τα νοσοκομεια ειναι σε αθλια κατασταση (τουλαχιστον αυτον τον καιρο). Δεν υπαρχουν ουτε τα βασικα. Εξω πληρωνεις για την ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη αλλα τουλαχιστον εχεις την αξιοπρεπεια σου οταν χρειαστει να πας στα επειγοντα ή να νοσηλευτεις. Επιλεγεις και παιρνεις.

Τα παντα τελικα ειναι θεμα επιλογων.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σε ολα αυτα τα κριτηρια που σκεφτεστε προσθεστε και αλλο ενα

Την υγεια. Ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη.

 

Δεν το προσεθεσα γιατι διαφωνω. Στις περισσοτερες χωρες εξω, ειναι χειροτερα απο εδω (οχι πχ Γερμανια ή Ελβετια, αλλα στις περισσοτερες απο τις υπολοιπες). Σε αφηνουν αρκετα στην τυχη σου, με φυσικες μεθοδους κλπ και γενικα δεν τρεχουν αμεσως. Εμεις εχουμε αλλη κουλτουρα, ισως στο αλλο ακρο αλλα το προτιμω. Ηξερα ατομο που πεθανε απο απλη αμυγδαλιτιδα, εν ετει 2000.

 

Απο Αγγλια που εχω αποψη, στο δημοσιο (NHS) ηταν πολυ κατωτερα απο εδω και σε επιπεδο διαγνωσης και θεραπειας, εκτος αν ειχες χρηματα για πολυ ακριβους γιατρους. Ε, αυτο το εχω κι εδω και φθηνοτερα (σε ιδιωτικα εννοω). Η λυση ειναι μια ιδιωτικη ασφαλεια καλη και εισαι οκ.

 

Τα ιδιωτικα μας ειναι μια χαρα νοσοκομεια. Δεν ειναι λογος μεταναστευσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλε σε λιγο θα πεισεις εμενα να ερθω...και ψαχνω και για δουλεια.

 

Χαχα παράδειγμα θα σου πω, πρώην συνάδελφος κανει το ίδιο ακριβώς με μενα, αλλα με συμβόλαιο οχι μόνιμη και βγαζει 900 ευρω την ημέρα!!!!!!! Εδω οι συμβάσεις ειδικα σε IT που ειμαι και εγω ειναι διαφορετικές απο ελλαδα... Τέτοια βλεπεις παντου!! Αλλα όντως θελει κεφάλι κατω και δουλειά (οχι ιδιαιτερα ξενύχτι) που δυστυχώς ο Ελληνας κατα το πλειςτον δεν γουστάρει...

Link to comment
Share on other sites

Χαχα παράδειγμα θα σου πω, πρώην συνάδελφος κανει το ίδιο ακριβώς με μενα, αλλα με συμβόλαιο οχι μόνιμη και βγαζει 900 ευρω την ημέρα!!!!!!! Εδω οι συμβάσεις ειδικα σε IT που ειμαι και εγω ειναι διαφορετικές απο ελλαδα... Τέτοια βλεπεις παντου!! Αλλα όντως θελει κεφάλι κατω και δουλειά (οχι ιδιαιτερα ξενύχτι) που δυστυχώς ο Ελληνας κατα το πλειςτον δεν γουστάρει...

 

Ειναι ομως λογικο, για να δινουν τοσα χρηματα...αν παω εξω, θα ειμαι προετοιμασμενη για κατι τετοιο. Βεβαια οπως λες, ισως μερικοι ελληνες να ψαχνουν για 900 ευρω την ημερα για 4ωρο...:mrgreen:

 

Παντως αυτο δεν το γουσταρουν κι αλλοι λαοι πλεον. Υπαρχει λεει κυμα μεταναστευσης απο Αμερικη και Αγγλια προς Μεξικο και Ισπανια αντιστοιχα, δεν αντεχουν αλλο τα εξαντλητικα ωραρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το προσεθεσα γιατι διαφωνω. Στις περισσοτερες χωρες εξω, ειναι χειροτερα απο εδω (οχι πχ Γερμανια ή Ελβετια, αλλα στις περισσοτερες απο τις υπολοιπες). Σε αφηνουν αρκετα στην τυχη σου, με φυσικες μεθοδους κλπ και γενικα δεν τρεχουν αμεσως. Εμεις εχουμε αλλη κουλτουρα, ισως στο αλλο ακρο αλλα το προτιμω. Ηξερα ατομο που πεθανε απο απλη αμυγδαλιτιδα, εν ετει 2000.

 

Απο Αγγλια που εχω αποψη, στο δημοσιο (NHS) ηταν πολυ κατωτερα απο εδω και σε επιπεδο διαγνωσης και θεραπειας, εκτος αν ειχες χρηματα για πολυ ακριβους γιατρους. Ε, αυτο το εχω κι εδω και φθηνοτερα (σε ιδιωτικα εννοω). Η λυση ειναι μια ιδιωτικη ασφαλεια καλη και εισαι οκ.

 

Τα ιδιωτικα μας ειναι μια χαρα νοσοκομεια. Δεν ειναι λογος μεταναστευσης.

 

Ήθελα να το πω κι εγώ αυτό, με πρόλαβες. Στη Γερμανία είναι εκπληκτικά, στην Αγγλία...να μη μιλήσω καλύτερα. Εντελώς έξω από τη δική μας λογική και κάτι στο οποίο, προσωπικά, δε θα μπορούσα να προσαρμοστώ ποτέ. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που υγιέστατοι άνθρωποι πέθαναν από μια απλή λοίμωξη, στην οποία καθυστέρησε να χορηγηθεί αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν υπαρχει περιορισμός;

IT μπορεις να βγάλεις πολλα λεφτά Λονδίνο αλλα εξαρταται την ειδικότητα του (developer, support, κλπ..) και την εμπειρια του ... Και αν ειναι γενικά της δουλειάς θελει να εξελίσσεται κλπ θα βγαλει και πιο πολλα, υπάρχουν τρόποι που βγάζεις περιουσία στο ΙΤ αλλα οτι ειναι να γίνει θα πρεπει να γίνει γρηγορα γιατι λόγω brexit μετα δεν θα μπορέσει να έρθει...

 

Εννοώ επειδή μιλάει με πολυεθνική (και θα μπορούσε να μιλήσει και με άλλες αν ήθελε), υπάρχει επιλογή μεταξύ αρκετών ευρωπαϊκών πόλεων. Απλά μας φαίνεται πιο λογικό, λόγω γλώσσας και σχολείων για τα παιδιά, να μιήσουμε για Αγγλία ή Ιρλανδία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοώ επειδή μιλάει με πολυεθνική (και θα μπορούσε να μιλήσει και με άλλες αν ήθελε), υπάρχει επιλογή μεταξύ αρκετών ευρωπαϊκών πόλεων. Απλά μας φαίνεται πιο λογικό, λόγω γλώσσας και σχολείων για τα παιδιά, να μιήσουμε για Αγγλία ή Ιρλανδία.

 

ΑγγεΚ, έχε υπ' όψιν σου ότι στην Ολλανδία υπάρχουν πολλά διεθνή αγγλόφωνα σχολεία επιδοτούμενα από το ολλανδικό δημόσιο, με αρκετά χαμηλά δίδακτρα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα παράδειγμα θα σου πω, πρώην συνάδελφος κανει το ίδιο ακριβώς με μενα, αλλα με συμβόλαιο οχι μόνιμη και βγαζει 900 ευρω την ημέρα!!!!!!! Εδω οι συμβάσεις ειδικα σε IT που ειμαι και εγω ειναι διαφορετικές απο ελλαδα... Τέτοια βλεπεις παντου!! Αλλα όντως θελει κεφάλι κατω και δουλειά (οχι ιδιαιτερα ξενύχτι) που δυστυχώς ο Ελληνας κατα το πλειςτον δεν γουστάρει...

 

Υπάρχουν Έλληνες σε αυτό τον τομέα που έχουν μόνιμη δουλειά με πλήρες ωράριο και τους παίρνει να μη γουστάρουν τη δουλειά; Γιατί ναι μεν πληρώνομαι σαφώς πάνω από έναν δημόσιο υπάλληλο, αλλά πέραν από τα ωράριο (που ξεκινάμε με το 8ωρο να σημαίνει 9-10ωρο στην καλύτερη), και τα ΣΚ στη δουλειά παίζουν, και Χριστούγεννα τα περισσότερα χρόνια έχω δουλέψει γιατί κάτι προέκυψε και οι νέοι συνάδελφοι, που κι αυτοί εκεί ήταν, πελαγώσαν, και καλοκαίρι πάνω από 10 μέρες άδεια συνεχόμενες δε θυμάμαι να έχω πάρει ποτέ. Που είναι αυτά τα 900 ευρώ τη μέρα να βγάλω εισητήριο τώρα αμέσως;;; Έχω ακούσει τέτοια λεφτά από εταιρείες μόνο για να πας σε αποστολή "ημιπαράνομα" σε χώρες που έχουν εμπάργκο στα ηλεκτρονικά, θεωρούνται εμπόλεμες ζώνες, ή θες σωματοφύλακα για να κινηθείς.

Link to comment
Share on other sites

ΑγγεΚ, έχε υπ' όψιν σου ότι στην Ολλανδία υπάρχουν πολλά διεθνή αγγλόφωνα σχολεία επιδοτούμενα από το ολλανδικό δημόσιο, με αρκετά χαμηλά δίδακτρα.

 

Πολύ χρήσιμη πληροφορία. Είχα ακούσει για χαμηλά ως μηδενικά δίδακτρα σε υπαλλήλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης μόνο, δεν ήξερα ότι ισχύει γενικά, θα το ψάξω οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ επειδή μιλάει με πολυεθνική (και θα μπορούσε να μιλήσει και με άλλες αν ήθελε), υπάρχει επιλογή μεταξύ αρκετών ευρωπαϊκών πόλεων. Απλά μας φαίνεται πιο λογικό, λόγω γλώσσας και σχολείων για τα παιδιά, να μιήσουμε για Αγγλία ή Ιρλανδία.

 

Πολύ λογική σαν σκέψη, αλλά, περά από τον ιατρικό παράγοντα, προσωπικά θα δίσταζα τρομερά να επενδύσω το μέλλον των παιδιών μου σε μια χώρα που βρίσκεται σε φάση επαναπροσδιορισμού της σχέσης της με την Ε.Ε.

 

Τι άλλες επιλογές υπάρχουν; Φιλικό μας ζευγάρι με κοριτσάκι της Α' δημοτικού, μετανάστευσε πέρυσι στη νότια Ελβετία, όπου η επίσημη γλώσσα είναι τα ιταλικά. Είναι πολύ ευχαριστημένοι με το επίπεδο ζωής και την καθημερινότητά τους. Η μικρή προσαρμόστηκε εύκολα στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχα παράδειγμα θα σου πω, πρώην συνάδελφος κανει το ίδιο ακριβώς με μενα, αλλα με συμβόλαιο οχι μόνιμη και βγαζει 900 ευρω την ημέρα!!!!!!! Εδω οι συμβάσεις ειδικα σε IT που ειμαι και εγω ειναι διαφορετικές απο ελλαδα... Τέτοια βλεπεις παντου!! Αλλα όντως θελει κεφάλι κατω και δουλειά (οχι ιδιαιτερα ξενύχτι) που δυστυχώς ο Ελληνας κατα το πλειςτον δεν γουστάρει...

 

Baby μου να ξερες σε πόσους τους φεύγει και εδώ στην Ελλάδα ο πάτος όλη μέρα π.χ. σε σούπερμαρκετ και αλυσίδες και παίρνουν 300 ευρώ... (το μήνα).. οπότε αυτό το ότι ο Ελληνας δεν γουστάρει την δουλειά για εμένα είναι ένας μύθος...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

[/b]

 

Baby μου να ξερες σε πόσους τους φεύγει και εδώ στην Ελλάδα ο πάτος όλη μέρα π.χ. σε σούπερμαρκετ και αλυσίδες και παίρνουν 300 ευρώ... (το μήνα).. οπότε αυτό το ότι ο Ελληνας δεν γουστάρει την δουλειά για εμένα είναι ένας μύθος...

 

Αλοιμονο.... Απλα η εμπειρια μου 18 χρονια Λονδίνο εχω δει πολλούς να έρχονται και να φεύγουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη πληροφορία. Είχα ακούσει για χαμηλά ως μηδενικά δίδακτρα σε υπαλλήλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης μόνο, δεν ήξερα ότι ισχύει γενικά, θα το ψάξω οπωσδήποτε.

 

Για τους υπαλλήλους της ΕΕ υπάρχουν τα European Schools, άλλη κατηγορία αυτή.

 

Δες για Ολλανδία εδώ: http://www.dutchinternationalschools.nl/about-dis/.

 

Το έχουμε ψάξει αρκετά, ήμασταν με το ένα πόδι Amsterdam πριν έναν χρόνο περίπου, το αφήσαμε γιατί υπήρξε ευνοϊκή επαγγελματική συγκυρία εντός Ελλάδας. Από την εμπειρία μου θα σου πω οτι θέλει ψυχραιμία, είναι εύκολο να παρασυρθείς από την εγχώρια απογοήτευση, αλλά πριν αποφασίσετε πρέπει να τσεκάρετε με πολλή λεπτομέρεια έναν σωρό παράγοντες, με βασικότερο το κόστος ζωής, την περίθαλψη και την δυνατότητα να μπορέσει ένας από τους δυο για κάποιο διάστημα χωρίς δουλειά, για να υποστηρίξει τα παιδιά. Εμείς έτσι καταλήξαμε να απορρίψουμε συγκεκριμένο offer, ήταν δηλαδή καλό αλλά απαιτούσε να ψάξω και να βρω κι εγώ δουλειά αμέσως, κάτι που δεν θέλαμε γιατί θεωρούσαμε απαραίτητο να μείνω για το πρώτο διάστημα με τα παιδιά μέχρι να προσαρμοσθούν.

 

Αν ήσουν αδερφή μου, με το χέρι στην καρδιά θα σου έλεγα να μην χάσετε την επαγγελματική ευκαιρία εδώ και να το ψάξετε με μεγαλύτερη άνεση έχοντας την σιγουριά ότι έχετε δουλειά εδώ και ότι πάτε για το καλύτερο. Μόνο έτσι θα μπορέσετε να κάνετε συνετή επιλογή και οπωσδήποτε αφού πάρετε συγκεκριμένη προσφορά, όχι βάσει όσων ξερετε, ακούσατε, σας είπαν κλπ.

Link to comment
Share on other sites

και την δυνατότητα να μπορέσει ένας από τους δυο για κάποιο διάστημα χωρίς δουλειά, για να υποστηρίξει τα παιδιά. Εμείς έτσι καταλήξαμε να απορρίψουμε συγκεκριμένο offer, ήταν δηλαδή καλό αλλά απαιτούσε να ψάξω και να βρω κι εγώ δουλειά αμέσως, κάτι που δεν θέλαμε γιατί θεωρούσαμε απαραίτητο να μείνω για το πρώτο διάστημα με τα παιδιά μέχρι να προσαρμοσθούν.

 

Ναι, δεν αναφέρθηκε σαφώς αυτό, σε πολύ υψηλές και καλοπληρωμένες θέσεις φεύγει το ζευγάρι μόνο με τη δουλειά του ενός αφήνοντας πίσω την προοπτική να δουλέψει η γυναίκα, μπορεί και να μη δουλέψει τελικά. Σε τομείς όμως που και η δουλειά αυτή θεωρείται σταθερή σχετικά και συνήθως η γυναίκα έχει συμπληρώσει κάποια συντάξιμα ή έχουν και άλλες πλάτες εδώ και νιώθει μια σχετική ασφάλεια να μη δουλέψει έξω. Αλλάζει τελείως η ζωή τους, αλλά οι περισσότερες που ξέρω δείχνουν να βλέπουν αυτή την αλλαγή θετικά από όσο τις ακούμε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν αναφέρθηκε σαφώς αυτό, σε πολύ υψηλές και καλοπληρωμένες θέσεις φεύγει το ζευγάρι μόνο με τη δουλειά του ενός αφήνοντας πίσω την προοπτική να δουλέψει η γυναίκα, μπορεί και να μη δουλέψει τελικά. Σε τομείς όμως που και η δουλειά αυτή θεωρείται σταθερή σχετικά και συνήθως η γυναίκα έχει συμπληρώσει κάποια συντάξιμα ή έχουν και άλλες πλάτες εδώ και νιώθει μια σχετική ασφάλεια να μη δουλέψει έξω. Αλλάζει τελείως η ζωή τους, αλλά οι περισσότερες που ξέρω δείχνουν να βλέπουν αυτή την αλλαγή θετικά από όσο τις ακούμε!

 

Δεν παίζει το να μη δουλέψω. Όχι μόνο οικονομικά, και κάποια τρελά αμοιβόμενη θέση να έβρισκε ο σύζυγος (που δε θα συμβεί, μιλάμε για καλή δουλειά απλά, όχι κάτι παλαβό), έχω επενδύσει πολλές σπουδές, χρόνια σκληρής δουλειάς και πολλή ενέργεια για να εγκαταλείψω τη δουλειά μου. Για ένα χρόνο, δεν υπάρχει θέμα, είναι λογικό, αλλά μακροπρόθεσμα, με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει το να μη δουλέψω. Όχι μόνο οικονομικά, και κάποια τρελά αμοιβόμενη θέση να έβρισκε ο σύζυγος (που δε θα συμβεί, μιλάμε για καλή δουλειά απλά, όχι κάτι παλαβό), έχω επενδύσει πολλές σπουδές, χρόνια σκληρής δουλειάς και πολλή ενέργεια για να εγκαταλείψω τη δουλειά μου. Για ένα χρόνο, δεν υπάρχει θέμα, είναι λογικό, αλλά μακροπρόθεσμα, με τίποτα.

 

Ομοίως...είναι αδιαπραγμάτευτο και για μένα και για τον άντρα μου, δεν συμφωνεί με τίποτα να φύγουμε και να πάμε κάπου όπου θα δουλεύει μόνο ο ίδιος. Σε μας υπάρχει και το πρόσθετο θέμα ότι το επάγγελμα μου είναι κλειστό παντού στον κόσμο, όπου και να πάμε -αν πάμε- πρέπει αναγκαστικά να περάσω από μια ελάχιστη διαδικασία σπουδών/διαβάσματος/εξετάσεων για να μπορέσω να δουλέψω πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει ο άντρας μου να βρει κάτι πολύ καλό ώστε να αντέξουμε 1-2 χρόνια με έναν μισθό. Κάπως έτσι το έχουμε αφήσει προς το παρόν αν και έχουν εμφανιστεί διάφορες καλές περιπτώσεις, αλλά όταν τα βάζαμε κάτω δεν βγαίνανε τα κουκιά. Επειδή έχουμε και 2 παιδιά θα φύγουμε μόνο για κάτι πολύ καλό οικονομικά, όχι να πάμε και να ζοριζόμαστε.

 

Με τον αστερίσκο φυσικά να μην καταρρεύσει η χώρα, αν δούμε ότι οδεύουμε προς δραχμή έχουμε φύγει κατευθειαν! Αυτό φυσικά θα είναι αρνητική εξέλιξη γιατί τότε θα φύγουμε σαν κυνηγημένοι και όπως-όπως, αλλά είναι ένα συνειδητό ρίσκο που παίρνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την Ελβετια, ειναι πολυ ακριβη χωρα. Οποτε θα πρεπει να αμοιβεστε αναλογα για να μπορεσετε να ανταπεξελθετε οικονομικα.

 

Εγω δεν θα προτιμουσα Ευρωπη για να μεταναστευσω. Ειναι πολυ ρευστα τα πραγματα με το Ευρω και το μεταναστευτικο. Η ταση για την συμπιεση των μισθων στον ιδιωτικο τομεα υπαρχει σε ολη την Ευρωπη.

Θα προτιμουσα Ντουμπαι, Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα η Αυστραλια. Αλλη κουλτουρα και αλλη ποιοτητα ζωης.

 

 

Baby μου να ξερες σε πόσους τους φεύγει και εδώ στην Ελλάδα ο πάτος όλη μέρα π.χ. σε σούπερμαρκετ και αλυσίδες και παίρνουν 300 ευρώ... (το μήνα).. οπότε αυτό το ότι ο Ελληνας δεν γουστάρει την δουλειά για εμένα είναι ένας μύθος...

 

Θα συμφωνησω με την mama-3 , εχω ξαναγραψει οτι οι Ελληνες , συμφωνα με τον ΟΟΣΑ , εργαζομαστε σκληρα και περισσοτερο απο τον μεσο Ευρωπαιο.

Η διασπορα ανα τον κοσμο, οτι ειμαστε τεμπεληδες ειναι για καθαρα πολιτικους και οικονομικους λογους. Γιαυτο Babycute σαν Ελληνες που ειμαστε δεν μας τιμαει να λεμε και να γραφουμε οτι δεν αρεσει η δουλεια στους Ελληνες.

 

Αγγελικη το ΙΤ τι ειναι ακριβως? Ποιες ειναι οι σπουδες σας?

Link to comment
Share on other sites

Μην ειστε τοσο περιοριστικοι, σε οποια χωρα πατε προσαρμοζεστε αναλογα. Δεν ειναι οι μισθοι σε ολες τις χωρες τοσο χαμηλοι ωστε να μην μπορειτε να ζησετε με ενα εισοδημα.

Αν βρει καποιος δουλεια με μισθο που να καλυπτονται τα εξοδα και με το παραπανω, δεν χρειαζεται να εργαζονται και οι δυο-και σε ορισμενες ειδικοτητες ή/και εταιρειες ειναι αρκετα υψηλα γι αυτον ακριβως το λογο. Τουλαχιστον οχι τον πρωτο καιρο, μεχρι να προσαρμοστει η οικογενεια.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την Ελβετια, ειναι πολυ ακριβη χωρα. Οποτε θα πρεπει να αμοιβεστε αναλογα για να μπορεσετε να ανταπεξελθετε οικονομικα.

 

Εγω δεν θα προτιμουσα Ευρωπη για να μεταναστευσω. Ειναι πολυ ρευστα τα πραγματα με το Ευρω και το μεταναστευτικο. Η ταση για την συμπιεση των μισθων στον ιδιωτικο τομεα υπαρχει σε ολη την Ευρωπη.

Θα προτιμουσα Ντουμπαι, Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα η Αυστραλια. Αλλη κουλτουρα και αλλη ποιοτητα ζωης.

 

Θα συμφωνησω με την mama-3 , εχω ξαναγραψει οτι οι Ελληνες , συμφωνα με τον ΟΟΣΑ , εργαζομαστε σκληρα και περισσοτερο απο τον μεσο Ευρωπαιο.

Η διασπορα ανα τον κοσμο, οτι ειμαστε τεμπεληδες ειναι για καθαρα πολιτικους και οικονομικους λογους. Γιαυτο Babycute σαν Ελληνες που ειμαστε δεν μας τιμαει να λεμε και να γραφουμε οτι δεν αρεσει η δουλεια στους Ελληνες.

 

Αγγελικη το ΙΤ τι ειναι ακριβως? Ποιες ειναι οι σπουδες σας?

 

Το αποτελεσμα μετραει ομως, οχι το ποση ωρα βρισκεσαι στο χωρο εργασιας. Εργαζομαστε περισσοτερες ωρες. Ομως στην Υπηρεσια που πηγα εχθες, ο πρωτος που εψαξα ειχε βγει εξω, η αλλη εκανε τσιγαρο στο διαδρομο και με παρεπεμψε σε αλλη η οποια, μιλουσε στο τηλεφωνο με φιλη της και μου εκανε νοημα να περιμενω. Μπηκα σε γνωστο πολυκαταστημα τις προαλλες κι ενω ηταν γεματο υπαλληλους, κανενας δεν ερχοταν να με εξυπηρετησει, κουτσομπολευαν ο ενας τον αλλο στο βαθος γελωντας. Αν ολοι αυτοι εκαναν καπως ετσι σε δουλεια στην Αμερικη, σε 5' θα ηταν με την απολυση στο χερι.

 

Τα Αραβικα Εμιρατα κλπ για γυναικες δεν ειναι και πολυ ιδεατα, ισχυουν κανονες που δεν θα τους αντεχα-και για εμας τους μεταναστες.

 

Την Ελβετια λογω Ευρω την προτεινα, ειναι -παντα- ξεχωριστη περιπτωση. Επισης εννοειται οτι θα εχεις βρει δουλεια που ο μισθος, θα ειναι αναλογος του κοστους ζωης, συμφωνω μαζι σου-αυτο ισχυει για οποια χωρα και να πας...

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ένα off topic σχολιασμό για να συμφωνήσω με την summer wine...

επειδή έχω εικόνα της αγοράς, βλέπω νέα παιδιά να δουλεύουν σε μεγάλες αλυσίδες δεν θέλω να πω ονόματα, που τους φεύγει ο πάτος παίρνουν ψίχουλα, τους δηλώνουν 4ωρα ενώ δουλεύουν πολύ παραπάνω και με το παραμικρό τους απολύουν... τώρα αν πήγες σε καμία υπηρεσία του Δημοσίου (χωρίς να το γενικεύω για το Δημόσιο) δεν μου κάνει εντύπωση... αλλά εκεί υπάρχει η μονιμότητα άρα μιλάμε για άλλο πράγμα...

αυτό που λέμε είναι ότι ο Ελληνας δεν βλέπει δουλειά και στρίβει... εγώ αυτό πιστεύω.. να μην μιλήσω για ανθρώπους 50 - 60 χρονών που έχουν απολυθεί και δουλεύουν σερβιτόροι για να βγάλουν το μεροκάματο...

αλλά όπως είπε και η φίλη summer wine ως Ελληνες καλό θα ήταν να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα και να βλέπουμε τι παίζει...

ειδικά στον ιδιωτικό τομέα δεν νομίζω ότι θα βρεις πολλούς να κάθονται...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...