Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα, μπαινω απευθειας στο θεμα, θελω να παω να σπουδασω στο εξωτερικο δραματικη σχολη για ηθοποιος και ετσι να προσπαθησω για τηλεοραση, σινεμα κ.λ.π και εχω καταληξει για Σκωτια(εαν θελεται προτείνετε καποια αλλη χωρα. Το θεμα ειναι το θελω παρα πολυ και ειμαι σιγουρος οτι θα το καταφερω αλλα εαν δεν καταφερω να περασω στην audition τι θα κανω???(εας με βοηθησει καποιος εαν καταλαβαίνει τι εννοω!) μετα θελω να κανω και αλλες ερωτησεις αλλα ας πιαστουμε απο ενα θεμα πρωτα. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα, ειμαι 17 χρονων και φετος(τωρα) τελειωνω την Β λυκειου στο Επαγγελματικο Λυκειου (ΕΠΑΛ) και θελω να παω να σπουδασω στο εξωτερικο δραματικη σχολη για ηθοποιος και ετσι να προσπαθησω για τηλεοραση, σινεμα κ.λ.π και εχω καταληξει για Σκωτια στο Royal Conservatoire of Scotland (εαν θελεται προτείνετε καποια αλλη χωρα, σχολη . Το θεμα ειναι το θελω παρα πολυ και ειμαι σιγουρος οτι θα το καταφερω αλλα εαν δεν καταφερω να περασω στην audition τι θα κανω???(εας με βοηθησει καποιος εαν καταλαβαίνει τι εννοω!) μετα θελω να κανω και αλλες ερωτησεις αλλα ας πιαστουμε απο ενα θεμα πρωτα. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, andreas3101 είπε:

Καλησπερα, ειμαι 17 χρονων και φετος(τωρα) τελειωνω την Β λυκειου στο Επαγγελματικο Λυκειου (ΕΠΑΛ) και θελω να παω να σπουδασω στο εξωτερικο δραματικη σχολη για ηθοποιος και ετσι να προσπαθησω για τηλεοραση, σινεμα κ.λ.π και εχω καταληξει για Σκωτια στο Royal Conservatoire of Scotland (εαν θελεται προτείνετε καποια αλλη χωρα, σχολη . Το θεμα ειναι το θελω παρα πολυ και ειμαι σιγουρος οτι θα το καταφερω αλλα εαν δεν καταφερω να περασω στην audition τι θα κανω???(εας με βοηθησει καποιος εαν καταλαβαίνει τι εννοω!) μετα θελω να κανω και αλλες ερωτησεις αλλα ας πιαστουμε απο ενα θεμα πρωτα. Ευχαριστω!

 

Πώς με το χαρτί του ΕΠΑΛ θα περάσεις σε σχολή που απαιτεί Internatioal Bacalaureat; 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με τις αρμόδιες σχολές του εξωτερικού για να δεις τι προϋποθέσεις έχουν για να σε κάνουν δεκτό. Η άλλη λύση αφορά την Ελλάδα , δίνεις πανελλήνιες εξετάσεις του χρόνου προσπαθείς να περάσεις σε κάποιο ΤΕΙ προκειμένου να έχεις ένα πτυχίο στα χέρια και παράλληλα αφού σου αρέσει τόσο φοιτας και σε κάποια δραματική σχολή ή δίνεις εξετάσεις στο εθνικό. Είσαι μικρός ακόμη και πρέπει να σκεφτείς ορθολογιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για της απαντησεις, συμφωνω οτι ειμαι μικρος το σκεφτηκα και εγω να σπουδασω κατι αλλο και να παω μετα σε δραματικη σχολη, αλλα μετα δεν θα ειναι αργα??κατα πασα πιθανοτητα θα εχω παει 23 χρονων καπου εκει... αυτο με χαλαει.

περιμενω απαντησεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, andreas3101 είπε:

Ευχαριστω για της απαντησεις, συμφωνω οτι ειμαι μικρος το σκεφτηκα και εγω να σπουδασω κατι αλλο και να παω μετα σε δραματικη σχολη, αλλα μετα δεν θα ειναι αργα??κατα πασα πιθανοτητα θα εχω παει 23 χρονων καπου εκει... αυτο με χαλαει.

περιμενω απαντησεις!!

 

Θα πρέπει να σκεφτείς τι σπουδές θέλεις να κάνεις, ποιες οι οικονομικές προϋποθέσεις (αν π.χ. οι γονείς σου μπορούν να ξοδεύουν 5 χιλιάδες το χρόνο, δεν έχει νόημα να σκεφτείς σχολές όπου δίδακτρα + κόστος ζωής θα είναι τα τριπλά) και από τις σχολές που σε ενδιαφέρουν και μπορείτε να ανταπεξέλθετε οικονομικά, να ψάξεις προϋποθέσεις εισαγωγής και να φτιάξεις ένα πλάνο για να πας εκεί. Μία σχολή στο εξωτερικό π.χ. μπορεί να μην καλύπτεται από το πτυχίο του ΕΠΑΛ, να θέλει απολύτήριο τύπου international baccalaureate, ή να θέλει από ένα μέσο όρο και πάνω στο απολυτήριο Λυκείου και μάλιστα σε συγκεκριμένα μαθήματα (που δεν πιστεύω να προσφέρονται καν στα ΕΠΑΛ, πρέπει να σκεφτείς και αυτό τον παράγοντα για την τελευταια σου χρονιά) , ή συγκεκριμένα πτυχία ξένων γλωσσών και με συγκεκριμένη βαθμολογία, ή να εξεταστείς σε συγκεκριμένα μαθήματα στα Αγγλικά. Επίσης μπορεί να υπάρχουν απαιτήσεις άλλου τύπου, σε καλλιτεχνικό κομμάτι κλπ. Και η audition από μόνη της απαιτεί συνήθως αρκετή προετοιμασία και ιδιαίτερα. Eπίσης πρέπει να δεις και ποιες σχολές όντως οδηγούν σε επαγγελματική αποκατάσταση. Μπορεί να δηλώσεις ηθοποιός και απο το Royal Academy of Dramatic Art και απο την part-time σχολή της κυρίας Μαρίας που κανείς δεν έχει ξανακούσει ;)

 

Για παράδειγμα, στο πανεπιστήμιο που ανέφερες, θα πρέπει να ρωτήσεις αν δέχονται το απολυτήριο των ΕΠΑΛ, αν ναι να δεις αν προλαβαίνεις μέσα σε ένα χρόνο να πιάσεις τις απαιτήσεις σε γλώσσα (από όσο βλέπω θέλουν international baccalaurate ή αναγνωρισμένο ισοδύναμο απολυτήριο - ο,τι και αν σημαίνει αυτό - και GCSE σε 2 Α levels ενα εκ των οποίων η Αγγλική γλώσσα. Από όσο γνωρίζω η προετοιμασία για κάτι τέτοιο ξεκινά συνήθως εντατικά από την Α λυκείου, δε ξέρω σε ποιο σημείο βρίσκεσαι; Επίσης λογικά αφού η audition περιλαμβάνει μονόλογο από Σεξπηρ, λογικά θα χρειαστεί να δουλέψεις όχι απλώς με καθηγητή υποκριτικής, αλλά μάλιστα αγγλόφωνο ή πιθανώς με κάποιο συνδυασμό καθηγητή υποκριτικής και ορθοφωνίας στα Αγγλικά. Επίσης το κόστος ζωής από τη σελίδα του ιδρύματος προσδιορίζεται σε κάτι σαν 10000 λίρες συν τα δίδακτρα 2000, δηλαδή κάτι σαν 13-14000 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βοηθησες πραγματικα πολυ!! αρα καλυτερα να σπουδασω κατι αλλο στην Ελλαδα σε ενα ΙΕΚ και μετα να παω στο εξωτερικο πχ,Σκωτια, Αγγλια, να δουλευω εκει αυτο που θα αποφοιτησω απο το ΙΕΚ και ετσι μολις μαζεψω να παω στην Δραματικη σχολη, θα το πω παλι, θα εχω μεγαλωσει μεχρι τοτε πολυ 23-24 δεν θα ειναι αργα?? αλλα το ++ θα ειναι οτι θα εχω μαθει ετσι παρα πολυ καλυτερα την γλωσσα επειδη θα μενω για εναν καιρο εκει μεχρι να παω στην σχολη!! περιμενω απαντηση!

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, για απαντήσεις στο ερώτημά σας, θα είναι κατάλληλο κάποιο κέντρο που σχετίζεται με εκπαιδευτικούς φορείς της εκάστοτε χώρας στην οποία θα πάτε. 

Εάν ενδιαφέρεστε για Αγγλόφωνες χώρες, όπως πχ. Μεγ.Βρετανία επικοινωνήστε τηλεφωνικά με το British Council  https://www.britishcouncil.gr/ 

για να σας ενημερώσουν τι επίπεδο γλώσσας είναι απαραίτητο όπως και πως θα φτάσετε σε αυτό το επίπεδο γλώσσας.  

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...