Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα μεταναστεύατε;


ΑΡΓΚ

Recommended Posts

On 8/2/2020 at 11:24 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Όχι.. Δύσκολα.. Είμαι άνθρωπος της συνήθειας, της οικογένειας και της φιλίας. Δε θα θελα να τα χάσω όλα αυτά. Αν δεν τα είχα τότε οκ αλλάζει και ο χαρακτήρας φαντάζομαι... 

Επειδή ανήκω στη γενιά που σε κάποια φάση έφυγαν όλοι σωριδον από Ελλάδα, έτσι χάθηκα με φίλους που έφυγαν και δε κρύβω πως μου κόστισε. Έχουν βολευτεί πολύ καλά σε πολύ καλές χώρες. Και εγώ παρόλο που έχω καλή δουλειά, τα λεφτά που βγάζουν εκεί ως υπάλληλοι εδώ ούτε για πλάκα δε τα πιάνουμε. Δεν ξέρω, προτιμώ να μείνω εδώ στη" μιζέρια" της Ελλάδας και να το παλεύω αρκεί να έχω τους ανθρώπους μου κοντά μου.  Τη μαμά μου τον μπαμπά μου, τη θγεια και την μπατζανακισσα, τους λιγοστούς φίλους που μου απέμειναν. Τη γειτονιά μου, το απατεώνα τον μπακάλη μου και τον κλέφτη κρεοπωλη μου. Προτιμώ να τρώγομαι με τα Ρουχα μου και να κουνάω το κεφάλι μου για το χάλι μας, μου αρέσει αυτή η χώρα, την θέλω, λατρεύω τα νησιά μας και 5α χωριά μας. Αυτή τη λαϊκή νοοτροπία των παπουδων με κάνει και χαμογελάω. Αυτή τη ψευτοκουλτουριαση των νέων επισης την θέλω, έχει πλάκα κι αυτή. Εχω ταξιδέψει πολύ, σαν την Ελλάδα Καμμια χώρα. Για μένα τουλαχιστον. Παρολαυτα δε δηλώνω και πατριδοφιλη, δε θα πέθαινα κιόλας. Μπορεί και πάλι να μην την εκανα όμως, σε κάποιον πόλεμο ας πούμε νομίζω θα γινόμουν νοσηλεύτρια. Όταν βλέπω κάτι παλιές πολεμικές ταινίες, εκεί με φαντάζομαι. Ναι τα κάνω κάτι τέτοια με τις ταινίες, ταυτίζομαι με ρόλους :P

 

Νομίζω είναι η συνήθεια και ο χαρακτήρας μου που τη θέλει για να μαι ευτυχισμένη. 

Τα παιδιά μου εν αντιθεσει θα τα προετοιμάσω για έξω. Θα τους παρέχω όλα τα εφόδια. Κι ότι θέλουν ας κάνουν. Όχι επειδή εγώ είμαι έτσι δηλαδή θα το περάσω και στα παιδιά μου. Το χω αποφασίσει δηλαδή να μην ανακατευτώ σε αυτό καθόλου αν έρθει ποτέ η στιγμής τέτοιας αναζήτησης. Έχουμε μέλλον. 

Παντως αν φύγουν, το σίγουρο είναι ότι θα πάω κι εγώ μαζί τους. Δε θα ενοχλω. :Pακόμα κι αν δε με θέλουν θέλω ναμαι απλώς κάπου εκεί γυρω να τα "μυρίζω"... Φαμίλια όπως είπε κάποτε ο πατέρας μου, το σπουδαιότερο στη ζωή! 

Καταλαβαίνω τα όσα λες. Πολύς κόσμος σκέφτεται έτσι και είναι απόλυτα σεβαστό. Κι εγώ αγαπώ τους δικούς μου, τη γειτονιά μου, τους χαμογελαστούς ανθρώπους, το σπιτι μου εδώ, τη δουλειά που κάνω εδώ. Ωστόσο, θυμώνω για τη χώρα και το κράτος που μόνο ζητάει αλλά δίνει με το σταγονόμετρο. Σπουδάζουμε μια ζωή, εξειδικευόμαστε και παλεύουμε με την ανεργία, τους χαμηλούς μισθούς, τις μηδενικές παροχές. Προτιμώ να έχω ποιότητα ζωής κι ας βλέπω πιο σπάνια τις ομορφιές της χώρας μου. Άλλωστε παντού υπάρχουν όμορφα μέρη. 

Για τα παιδιά συμφωνώ να τους δίνουμε τα εφόδια ώστε να μπορούν στο μέλλον αν τα ίδια το επιλέξουν, να έχουν μια καλή τύχη στο εξωτερικό.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...