Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα μεταναστεύατε;


ΑΡΓΚ

Recommended Posts

1. Arieta σου μιλαει η κοπελα που μενει εκει και σου λεει οτι τα ενοικια ειναι τοσο, και την αμφισβητεις? Οπως εμενα προχθες που σου ελεγα η φιλη μου παιρνει τοσα το μηνα και παλι τα ιδια.

 

Επισης επειδη εδω εχουμε μονο το LIdl, δε σημαινει οτι ολοι στη Γερμανια αγοραζουν απο discount!

 

Σορρυ για τον τονο, αλλα :confused::confused::confused:

 

2. Το Λονδινο, φιγουραρει συνηθως ως η πιο ακριβη πολη σε τιμες ακινητων, στον κοσμο (αλλαζουν καθε χρονο, αλλα παντα ειναι στις τοπ 10). Οποτε δεν γινεται να συγκρινουμε ενοικια στο Λονδινο με ολη την υπολοιπη Ευρωπη. Ακομα και στην ιδια την πολη,οποια και να ειναι, αλλες τιμες εχει το κεντρο κι αλλες τα προαστια. Ετσι δεν ειναι?

 

*Παντως απο τη συζητηση εδω καταλαβαινω παρα πολλα για τους λογους που ακομα ειναι τοσος κοσμος εδω παρα την κριση. Με τοσες φημες που διαδιδονται και λαθος εκτιμησεις.

Μια φορα ειχα γνωρισει κοπελα μορφωμενη, η οποια νομιζε οτι ηλιο εχει μονο η Ελλαδα! Ολες οι υπολοιπες χωρες πιστευε οτι "εχουν συννεφια και κρυο".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια φορα ειχα γνωρισει κοπελα μορφωμενη, η οποια νομιζε οτι ηλιο εχει μονο η Ελλαδα! Ολες οι υπολοιπες χωρες πιστευε οτι "εχουν συννεφια και κρυο".

 

Τώρα πια μπορείς να δεις για χρόνια πίσω, δορυφορικό χάρτη με τις συννεφιές που έκανε σε όλη την Ευρώπη και να βγάλεις συμπέρασμα. Δεν είναι όμως μόνο η ηλιοφάνεια αυτή καθαυτή, αλλά ο συνδυασμός με το τοπίο. Συγκεκριμένα, μόνο στη Λιέγη ένιωσα το ψυχοπλάκωμα που δημιουργεί ο συνδυασμός συννεφιάς και γκρι τοπίου γύρω. Όλο γκρι, σπίτια με τουβλάκια, αυτά χρόνια πριν βεβαια, τώρα μπορεί να είναι πιο ζωντανή πόλη. Περαστική ήμουν και αυτομάτως είπα ότι θα ήταν η μόνη πόλη που δεν θα άντεχα με τίποτα να μένω, όσο και να με πλήρωναν. Βέβαια έχει όμορφα χωριουδάκια λίγα χιλιόμετρα πιο έξω!

 

Ομολογουμένως η καλύτερη αισθητική που έχουν οι περισσότερες ευρωπαϊκές πόλεις, αντιστάθμιζε την έλλειψη φωτός και ουρανού. Έτσι και αλλιώς το χειμώνα στα γραφεία όλη μέρα, μήπως βλέπουμε ήλιο και εμείς; Ακόμα και τα ΣΚ ο κόσμος σπίτι τη βγάζει κυρίως το χειμώνα. Το καλοκαίρι τουλάχιστον ξεμυτίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς discount Αrieta? Δεν υπαρχουν discount σουπερμαρκετ εδώ!!!!

Discount θεωρείς εσυ το lidl επειδή το συγκρίνεις με τον Βασιλοπουλο της Ελλαδας!

Εδώ ολα τα σουπερμαρκετ στη Γερμανια αυτές τις τιμες έχουν. Γιατι να ψωνιζουν οι μεταναστες σε discount? Δεν δουλευουμε ή στο πηγάδι κατουρήσαμε???

Η κολλητη μου μένουν Ελβετια κι οποτε βρουν ευκαιρια ερχονται Γερμανια για σουπερμαρκετ ,επειδή η διαφορά σε τιμές ειναι τεράστια!

Δεν εχω λόγο να πω ψεματα ή να υπερβαλλω. Μια επίσκεψη θα σε πείσει.

Υπαρχουν και προιοντα που τα βρίσκεις σε ιδιες ή παραπανω τιμές αλλα ειναι ελάχιστα.

Οσο για τα νοικια το πρωτο που ειπα είναι εξαρτάται!

Εδω Βοννη,οχι κεντρο τοσο έχουν.

Στο Βερολινο είναι πιο ακριβα ναι.

Γι'αυτό και ειναι πιο σοφό να μην ψαχνεις πλέον μονο στις πολυ μεγάλες πολεις.

Σας λεω τι ισχύει για εδώ που μενω εδώ. Παραέξω δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δειτε ΟΛΗ την Ευρωπη στο δορυφορο, θα διαπιστωσετε οτι δεν ειμαστε η πιο ηλιολουστη χωρα στην Ευρωπη. Ουτε καν στη Μεσογειο. Και φυσικα, δεν ειμαστε η πιο ηλιολουστη, στον κοσμο.

 

Οποτε το "δε φευγω απο την Ελλαδα γιατι μονο εδω εχει ηλιο" ειναι εντελως ατοπο. Εκτος αν ειναι ή εδω, ή στη Σουηδια. Ο πλανητης ομως εχει απειρες αλλες χωρες και με ευκαιριες, και ηλιο οσο απιστευτο κι αν μας φαινεται (γιατι συνηθως ακους οτι πρεπει να διαλεξεις ενα απο τα δυο). Για πειτε το στη κολλητη μου στην Αυστραλια! :mrgreen:

 

Παντως εμενα δεν με νοιαζει το κρυο, οπως εχω πει. Ισα ισα, τον καυσωνα δεν αντεχω.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν σας αναγκάζει να πειτε ουαου...αλλά μην αμφισβητείτε ενα ατομο που σας μιλά για τη χώρα που μένει!

Είπαμε,ακόμα και στην ιδια χωρα υπάρχουν μεγάλες διαφορές απο πολη σε πολη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Arieta σου μιλαει η κοπελα που μενει εκει και σου λεει οτι τα ενοικια ειναι τοσο, και την αμφισβητεις? Οπως εμενα προχθες που σου ελεγα η φιλη μου παιρνει τοσα το μηνα και παλι τα ιδια.

 

Επισης επειδη εδω εχουμε μονο το LIdl, δε σημαινει οτι ολοι στη Γερμανια αγοραζουν μονο απο discount!

 

Σορρυ για τον τονο, αλλα :confused::confused::confused:

 

2. Το Λονδινο, φιγουραρει συνηθως ως η πιο ακριβη πολη σε τιμες ακινητων, στον κοσμο (αλλαζουν καθε χρονο, αλλα παντα ειναι στις τοπ 10). Οποτε δεν γινεται να συγκρινουμε ενοικια στο Λονδινο με ολη την υπολοιπη Ευρωπη. Ακομα και στην ιδια την πολη,οποια και να ειναι, αλλες τιμες εχει το κεντρο κι αλλες τα προαστια. Ετσι δεν ειναι?

 

*Παντως απο τη συζητηση εδω καταλαβαινω παρα πολλα για τους λογους που ακομα ειναι τοσος κοσμος εδω παρα την κριση. Με τοσες φημες που διαδιδονται και λαθος εκτιμησεις.

Μια φορα ειχα γνωρισει κοπελα μορφωμενη, η οποια νομιζε οτι ηλιο εχει μονο η Ελλαδα! Ολες οι υπολοιπες χωρες πιστευε οτι "εχουν συννεφια και κρυο".

 

H κοπέλα δεν μένει στο Μόναχο. Τυγχάνει να γνωρίζω κάποια πράγματα για αυτά που συζητάμε και τα καταθέτω (πολυ πολύ πρόσφατα μάλιστα μια γνωστή μου , γιατρός, αρνήθηκε θέση εργασίας ακριβώς λόγω των πολύ ακριβών ενοικίων, ψάχνει πλέον για άλλη περιοχή της Γερμανίας )

 

Ποιες είναι οι τιμές ενοικίασης στο Μόναχο? Μπες σε μια σελίδα ενοικίασης κατοικιών για να μάθεις.

Δεν το είπα τυχαία για τα discount, έχω ασχοληθεί με σχετική έρευνα όπου μετανάστες προτιμούν αυτών των τύπων τα sm και για αυτό και το ανέφερα.

 

Χαρά Μαρία, πιστεύω και γω ότι πέφτει πολύ παραπληροφόρηση που δεν είναι καλός σύμβουλος για κάποιον που θέλει να μεταναστεύσει! Για να είμαι ειλικρινής, συμπεριλαμβάνω και αυτά που έγραψες εσύ πχ τα περί γλώσσας. Γνώμη μου , πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Hara86 Discount supermarket είναι τα σούπερμάρκετ ιδιωτικής ετικέτας , τα οποία είναι πιο φθηνά από τα υπόλοιπα!!

Και στη Γερμανία υπάρχει αυτή η διάκριση όπως και στην Ελλάδα πχ το Αldi και το Lidl είναι discount , το Rewe δεν είναι!

Ε ναι , τα sm στην Ελβετία , όπως και όλη η ζωή εκεί, είναι απλώς πανάκριβα, φυσικό να έρχονται στη Γερμανία για ψώνια.

 

 

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να έχει κάποιος μια πολύ καλή ζωή στο εξωτερικό και να περνάει καλά, φυσικά, έχει και πολλά καλά η ζωή στο εξωτερικό, απλά είδα από κάποιους μια προσπάθεια εξωραισμού ή να λένε υπερβολές που δεν ισχύουν. Καλό είναι αυτός που σκέφτεται να μεταναστεύσει να γνωρίζει τι πρόκειται να αντιμετωπίσει γιατί είναι μεγάλη και σημαντική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Hara86 Discount supermarket είναι τα σούπερμάρκετ ιδιωτικής ετικέτας , τα οποία είναι πιο φθηνά από τα υπόλοιπα!!

Και στη Γερμανία υπάρχει αυτή η διάκριση όπως και στην Ελλάδα πχ το Αldi και το Lidl είναι discount , το Rewe δεν είναι!

Ε ναι , τα sm στην Ελβετία , όπως και όλη η ζωή εκεί, είναι απλώς πανάκριβα, φυσικό να έρχονται στη Γερμανία για ψώνια.

 

 

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να έχει κάποιος μια πολύ καλή ζωή στο εξωτερικό και να περνάει καλά, φυσικά, έχει και πολλά καλά η ζωή στο εξωτερικό, απλά είδα από κάποιους μια προσπάθεια εξωραισμού ή να λένε υπερβολές που δεν ισχύουν. Καλό είναι αυτός που σκέφτεται να μεταναστεύσει να γνωρίζει τι πρόκειται να αντιμετωπίσει γιατί είναι μεγάλη και σημαντική απόφαση.

 

Ναι όντως θελει έρευνα δεν ειναι αστεία αυτα και όντως υπάρχουν απίστευτες ευκαιρείες όπως ειπε η Χαρα αλλα σιγουρα οχι για όλους και για ολα...

Link to comment
Share on other sites

Arieta μου το aldi,το lidl,το kaufland εχουν μια διαφορά της τάξεως των 0,10-0,20 ευρω στα προιόντα τους απο το rewe ή το edeka...εγω πχ που εζησα πολλα χρονια στην Ελλαδα και ξερω καλά τις τιμες εκει,σου λέω λοιπόν οτι ολα τα σουπερμαρκετ εδω ειναι πολυ πιο φθηνα απο τα ελληνικα.Μιλώ για σουπερμαρκετ και ειδη πρώτης ανάγκης και οχι γενικα για ολη την αγορά.

Τα ενοίκια είναι αλλη κατηγορία...κι οι τιμές τους εξαρτόνται απο πολλούς παραγοντες ...δηλαδή οταν λες Μοναχο καταλαβαίνεις και μόνη σου οτι θα υπάρχουν διακυμάνσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρά Μαρία, πιστεύω και γω ότι πέφτει πολύ παραπληροφόρηση που δεν είναι καλός σύμβουλος για κάποιον που θέλει να μεταναστεύσει! Για να είμαι ειλικρινής, συμπεριλαμβάνω και αυτά που έγραψες εσύ πχ τα περί γλώσσας. Γνώμη μου , πάντα..

 

Οι φιλοι μου μιλανε Γερμανικα και σας το κρυβω, οι μισθοι δεν ειναι οσο υψηλοι λεει η baby, τα ενοικιαστηρια δεν ειναι οσο χαμηλα λεει η hara, τα σουπερ μαρκετ στη Γερμανια ειναι ολα σαν το Lidl κι εσυ γνωριζεις τα παντα καλυτερα.

 

ok καταλαβα.

 

Ρε κοριτσια, οι υπολοιπες, ας σταματησουμε την παραπληροφορηση. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

ΥΓ Δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να ανεβασει ενοικιαστηρια, τιμες απο σουπερ μαρκετ κλπ για να πεισει κανεναν. Γενικα κανεις δεν προσπαθει να αποδειξει τιποτα, πληροφοριες δινουμε και οσοι θελουν, τις αξιοποιουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε γκαρσονιέρα δεν βρίσκεις στο Μόναχο με αυτά τα λεφτά.

 

Οντως!!!!!!:) Δε διευκρινισα οτι προφανώς και δε μιλάμε για μέσα στην πόλη αλλά για καμιά 40αρια χιλιόμετρα εκτός!

Link to comment
Share on other sites

Οι φιλοι μου μιλανε Γερμανικα και σας το κρυβω, οι μισθοι δεν ειναι οσο υψηλοι λεει η baby, τα ενοικιαστηρια δεν ειναι οσο χαμηλα λεει η hara, τα σουπερ μαρκετ στη Γερμανια ειναι ολα σαν το Lidl κι εσυ γνωριζεις τα παντα καλυτερα.

 

ok καταλαβα.

 

Ρε κοριτσια, οι υπολοιπες, ας σταματησουμε την παραπληροφορηση. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

ΥΓ Δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να ανεβασει ενοικιαστηρια, τιμες απο σουπερ μαρκετ κλπ για να πεισει κανεναν. Γενικα κανεις δεν προσπαθει να αποδειξει τιποτα, πληροφοριες δινουμε και οσοι θελουν, τις αξιοποιουν. ;)

 

Πάντως και η μπειμπι επισήμανε ότι οι μισθοί δεν είναι γενικά ψηλοί, αλλά για ορισμένες κατηγορίες επιστημόνων.

Link to comment
Share on other sites

Arieta μου το aldi,το lidl,το kaufland εχουν μια διαφορά της τάξεως των 0,10-0,20 ευρω στα προιόντα τους απο το rewe ή το edeka...εγω πχ που εζησα πολλα χρονια στην Ελλαδα και ξερω καλά τις τιμες εκει,σου λέω λοιπόν οτι ολα τα σουπερμαρκετ εδω ειναι πολυ πιο φθηνα απο τα ελληνικα.Μιλώ για σουπερμαρκετ και ειδη πρώτης ανάγκης και οχι γενικα για ολη την αγορά.

Τα ενοίκια είναι αλλη κατηγορία...κι οι τιμές τους εξαρτόνται απο πολλούς παραγοντες ...δηλαδή οταν λες Μοναχο καταλαβαίνεις και μόνη σου οτι θα υπάρχουν διακυμάνσεις.

 

Δεν διαφωνώ ότι οι τιμές σε τυποποιημένα προιοντα είναι σε πολλές περιπτώσεις καλύτερες στη Γερμανία, όπως και πολλά προιόντα θα τα βρεις σε πολύ καλύτερες τιμές σε ξένες αγορές. Εκτιμώ ότι πολλές περιπτώσεις οφείλονται σε αισχροκέρδεια των συμπατριωτών.

 

Αλλά στο καθημερινό τραπέζι , δεν μας καίει τόσο πόσο πωλείται η κατεψυγμένη πίτσα. Οι έλληνες του εξωτερικού , πώς να το κάνουμε, για να φτιάξουν λαδερά φασολάκια ή ένα μπριάμ θα πληρώσουν αρκετά παραπάνω για κατώτερης ποιότητας φρέσκων προιόντων και αν τα βρουν... Αν λάβουμε αυτό υποψιν , όσο και αν ακούγεται αστείο, θεωρώ ότι μπορείς να φας φτηνότερα και καλύτερα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και η μπειμπι επισήμανε ότι οι μισθοί δεν είναι γενικά ψηλοί, αλλά για ορισμένες κατηγορίες επιστημόνων.

 

Εννοειται και το ειχαμε επισημανει. Δες και πιο πανω.

Αλλο αυτο, κι αλλο το δεν υπαρχουν ευκαιριες κι οτι ειναι μυθος.

Επισης οι μισθοι σε ολες τις κατηγοριες ειναι υψηλοτεροι, αναλογικα, σε σχεση με εδω. Και σε σχεση με το κοστος ζωης.

Tελος δεν μπορει ενα μελος να λεει "βρηκα δουλεια με χ ευρω το μηνα" ή "σπιτι με Ψ ευρω" και να του απαντανε "αποκλειεται γιατι η ξαδερφη μου δεν εβρισκε". Δεν εχει νοημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα νομίζω είναι να δεις πιο σφαιρικά το θέμα. Η κρίση δεν είναι ντόπιο προϊόν. Παγκόσμια είναι και αυτό σημαίνει ότι και οι επιπτώσεις της δεν αφορούν μονάχα την Ελλάδα, αλλά τον κοσμακι και στις υπόλοιπες χώρες. Αν λοιπόν η θεματοθετρια δεν ανήκει στον κοσμακι, αλλά σε υψηλά στρώματα της μεσοαστικής τάξης, δεν είχε να ζυγίσει τίποτα, προχωράει άφοβα. Αν πάλι όχι, καλό είναι να μετρήσει πολύ καλά τα κατά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν δινω πληροφορίες σε κανέναν γενικα ,κι όταν δώσω τονίζω οτι αυτό που γράφω ισχύει για εδώ που μένω!

Υγ. Στο Μόναχο είναι όντως πανακριβα τα ενοικια.

Δεν θα μπορούσα να γενικευσω τις τιμες στα ενοικια με βαση του δικου μου σπιτιου και να σας πω πχ στη Γερμανια σε καλη γειτονια και οχι σε παμπαλαια πολυκατοικια βρισκεις διαμερισμα 85 τμ με 500 ευρώ ( 650 το μηνα με κοινοχρ.- νερό- θερμανση)...

Οπως επίσης δεν εχω πει τίποτα σχετικά και με αλλους τομείς που κανουν τη ζωή για μενα εδω προσωπικα παράδεισο σε αλλο πλανητη σε σχέση με τη ζωη και το συστημα της Ελλαδος.

Θέλει ερευνα φυσικα. Και οπως είπαμε ο καθένας βλεπει τι ειναι καλυτερο για τον εαυτό του και την οικογενεια του.

 

Απλά έχω την αίσθηση οτι ορισμένοι που ζουν ακομα στην Ελλάδα ικανοποιουνται μονο όταν τους λες οτι τα παντα εδώ είναι πανακριβα,οι μισθοι οχι και τοσο υψηλοι,το σύστημα υγεία αθλιο,ο καιρός τρισάθλιος κοκ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως θελει έρευνα δεν ειναι αστεία αυτα και όντως υπάρχουν απίστευτες ευκαιρείες όπως ειπε η Χαρα αλλα σιγουρα οχι για όλους και για ολα...

 

Ναι , φυσικά και υπάρχουν ευκαιρίες , αλλά δεν μιλάμε για φερέλπιδες νέους που έχουν τελειώσει καλά αμερικανικά πανεπιστήμια, με δυναμικές προσωπικότητες και διάθεση για εξέλιξη και πολιτικά και οικονομικά τζάκια να τους υποστηρίζουν για να πούμε , ε με λίγη προσπάθεια θα γίνεις golden boy στο city!

 

Miλάμε για ελληνίδες μαμάδες, με τρία παιδιά ανήλικα, 40 φεύγα (αυτές το είπαν, δεν το λέω εγώ!) που έχουν να αντιμετωπίσουν το άγχος της προσαρμογής των παιδιών τους και των ιδίων σε μια καινούρια κουλτούρα και καινούρια εργασιακά δεδομένα! Πόσο πιθανόν το θεωρείς να της αφορούν οι πολύ υψηλά αμοιβόμενες θέσεις τις οποίες περιγράφεις?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα νομίζω είναι να δεις πιο σφαιρικά το θέμα. Η κρίση δεν είναι ντόπιο προϊόν. Παγκόσμια είναι και αυτό σημαίνει ότι και οι επιπτώσεις της δεν αφορούν μονάχα την Ελλάδα, αλλά τον κοσμακι και στις υπόλοιπες χώρες. Αν λοιπόν η θεματοθετρια δεν ανήκει στον κοσμακι, αλλά σε υψηλά στρώματα της μεσοαστικής τάξης, δεν είχε να ζυγίσει τίποτα, προχωράει άφοβα. Αν πάλι όχι, καλό είναι να μετρήσει πολύ καλά τα κατά.

 

Εγω παλι πιστευω οτι οπου και να ανηκει, ειναι θεμα συγκυρίας, το αν θα βρει κατι καλυτερο εξω. Οπως γνωριζω ατομα με σουπερ βιογραφικο που βρηκαν καλη δουλεια, ετσι γνωριζω κι αλλα που δεν βρηκαν οσο και να προσπαθησαν, και μιλαμε για χρονια. Και παραλληλα γνωριζω ατομα χωρις τυπικα προσοντα που τα καταφεραν μια χαρα και ειναι τρισευτυχισμενοι, ενω εδω παλευαν για τα βασικα.

 

Θελει προσωπικη προσπαθεια, επιμονη, αποφασιστικοτητα και βεβαια ειναι και θεμα τυχης.

 

Εγω ευχομαι το καλυτερο και στη θεματοθετρια, και σε οσους το σκεπτονται.

 

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

*Παντως απο τη συζητηση εδω καταλαβαινω παρα πολλα για τους λογους που ακομα ειναι τοσος κοσμος εδω παρα την κριση. Με τοσες φημες που διαδιδονται και λαθος εκτιμησεις.

Μια φορα ειχα γνωρισει κοπελα μορφωμενη, η οποια νομιζε οτι ηλιο εχει μονο η Ελλαδα! Ολες οι υπολοιπες χωρες πιστευε οτι "εχουν συννεφια και κρυο".

 

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά είναι σαν να λες ότι το λογικό θα ήταν να εχει ήδη μεταναστεύσει όλο το εργατικό δυναμικό της Ελλάδας...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά είναι σαν να λες ότι το λογικό θα ήταν να εχει ήδη μεταναστεύσει όλο το εργατικό δυναμικό της Ελλάδας...

 

Χμμμ δικιο εχεις, λαθος διατυπωση. Ισα ισα ευχαριστω που μου το ειπες, δεν κοιταξα μετα τι ειχα γραψει.

 

Η απορια μου ειναι η εξης λοιπον: πως αρκετος κοσμος που γνωριζω, ενω θελουν και μπορουν να φυγουν, δισταζουν. Ψαχνουν, βρισκουν, τους καλουν και το σκεπτονται ξανα και ξανα κι ολο εδω ειναι.

Αν δεν ακουγαν τοσα, ισως να το ειχαν τολμησει.

 

Ελπιζω να τα εγραψα πιο καλα, να βγαζει νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δικιο εχεις, λαθος διατυπωση. Ισα ισα ευχαριστω που μου το ειπες, δεν κοιταξα μετα τι ειχα γραψει.

 

Η απορια μου ειναι η εξης λοιπον: πως αρκετος κοσμος που γνωριζω, ενω θελουν και μπορουν να φυγουν, δισταζουν. Ψαχνουν, βρισκουν, τους καλουν και το σκεπτονται ξανα και ξανα κι ολο εδω ειναι.

Αν δεν ακουγαν τοσα, ισως να το ειχαν τολμησει.

 

Ελπιζω να τα εγραψα πιο καλα, να βγαζει νοημα.

 

ΟΚ :)

 

Και δεν πάνε ούτε ένα διερευνητικό ταξίδι, μένουν στο τι λέει ο ένας κι ο άλλος; Ίσως να μην το θέλουν στ' αλήθεια, να το μελετάνε με βαριά καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ :)

 

Και δεν πάνε ούτε ένα διερευνητικό ταξίδι, μένουν στο τι λέει ο ένας κι ο άλλος; Ίσως να μην το θέλουν στ' αλήθεια, να το μελετάνε με βαριά καρδιά.

 

Αυτο που λες ειναι πολυ σωστο. Εχουν στο μυαλο τους ενα, δυο ταξιδια που εκαναν Ευρωπη, και δεν πανε να δουν τη συγκεκριμενη περιοχη μερικες μερες. επικεντρωνονται σε οσα εχουν να χασουν εδω. Αλλα παντα κατι κερδιζεις, κατι χανεις.

 

Ισως βεβαια και να μη θελουν, αληθεια ειναι. Κι εμεις δεν το επιδιωξαμε μια φορα, ακριβως γιατι δεν ειμασταν ζεστοι με το θεμα της μεταναστευσης τοσο μακρια- ειχαμε μια κληση για συνεντευξη στη Ν Ζηλανδια. Δεν μπορουσαμε να δωσουμε τοσα χρηματα για να δουμε πως ειναι, μας φαινοταν γενικα πολυ μακρια, προτιμουμε να μεινουμε Ευρωπη. Το αφησαμε λοιπον. Ενω οταν με καλεσαν σε ευρωπαικη πολη πριν πολλα χρονια, πηγα τρεχοντας τοτε, χωρις δευτερη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εξω ειναι διαφορετικα.. Οχι απαραιτιτα καλυτερα ή χειροτερα. Σιγουρα ομως ειναι διαφορετικα... Και γιατι εισαι μονος σου... Στην αρχη τουλαχιστον... Οοτε φανταζομαι οσοι ζουν σε μετριες τουλαχιστον συνθηκες στην Ελλαδα το σκεφτονται..

Link to comment
Share on other sites

Ναι , φυσικά και υπάρχουν ευκαιρίες , αλλά δεν μιλάμε για φερέλπιδες νέους που έχουν τελειώσει καλά αμερικανικά πανεπιστήμια, με δυναμικές προσωπικότητες και διάθεση για εξέλιξη και πολιτικά και οικονομικά τζάκια να τους υποστηρίζουν για να πούμε , ε με λίγη προσπάθεια θα γίνεις golden boy στο city!

 

Miλάμε για ελληνίδες μαμάδες, με τρία παιδιά ανήλικα, 40 φεύγα (αυτές το είπαν, δεν το λέω εγώ!) που έχουν να αντιμετωπίσουν το άγχος της προσαρμογής των παιδιών τους και των ιδίων σε μια καινούρια κουλτούρα και καινούρια εργασιακά δεδομένα! Πόσο πιθανόν το θεωρείς να της αφορούν οι πολύ υψηλά αμοιβόμενες θέσεις τις οποίες περιγράφεις?

 

Μα και εγω εχω δυο παιδια και ειμαι 40 φευγα...

Καταλαβαινω πως το βλεπεις αλλα η κοπελα δουλεύει ΙΤ δεν δουλεύει σε λαϊκή

Επιςης εδω βλεπεις μαμάδες σε πραγματικά πολυ σοβαρές η ανώτατες θέσεις, κανουν παρουσίαση σε CEO το πρωι και θηλαζουν όλο το βράδυ :-)

Ειναι η κουλτούρα διαφορετική και ειδικα σε επαγγέλματα με πολυ ανταγωνισμό η πας με το κλίμα η καίγεσαι.... αν γίνομαι κατανοητή...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...