Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο Επιμένων Νικά! (εγκυμοσύνη, μετά από ενδομητρίωση)


Recommended Posts

Λιν συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου. Πολυ αισιοδοξο το μηνυμα για τις κοπελες που προσπαθουν.

 

θα ηθελα να προσθεσω οτι ειναι κριμα να μην σου ειχαν διαγνωσει την ενδομητριωση, σημερα, που εχουμε ολα τα μεσα. Να κανεις τοσες εξωσωματικες χωρις να σου ειχαν κανει λαπαροσκοπηση.

 

Οταν πριν 8 χρονια ειχα επισκευτει το γιατρο μου-εξωσωματικο για πρωτη φορα λογω υπογονιμοτητας το πρωτο που μου ειπε , σε συνδυασμο με την ηλικια μου και τις υπολοιπες καλες εξετασεις τις δικες μου και του αντρα μου , λαπαροσκοπηση πριν κανουμε οτιδηποτε αλλο. Λαπαροσκοπηση ωστε να αποκλεισουμε την πιθανοτητα για ενδομητριωση και εαν δεν μεινω εγκυος φυσιολογικα μετα εξωσωματικη. Ειχα ομως και ενα ινομυωμα που επρεπε και αυτο να βγει παρολο που απο αλλους γιατρους ειχα ακουσει οτι δεν ηταν απαραιτητο. Σε φιλη μου που ηδη ειχε μια εξωσωματικη αλλου, δεν την προχωρουσε σε δευτερη εωσωματικη εαν δεν της εκανε προηγουμενως λαπαροσκοπηση . Μειωνονται οι πιθανοτητες επιτυχιας εαν υπαρχει προβλημα και δυστυχως δεν φαινονται ολα με τις συνηθισμενες εξετασεις. .

 

Επισης γνωστη μου πριν πολλα χρονια στην Αγγλια μετα απο 2 χρονια προσπαθειες για εγκυμοσυνη και μια αποβολη το επομενο βημα ηταν λαπαροσκοπηση , οχι εξωσωματικη. Μετα δινουν καποιο χρονο για φυσιολογικη συλληψη εαν δεν συντρεχουν αλλοι λογοι για εξωσωματικη , και τοτε προχωρουν σε εξωσωματικη.

 

Κριμα να ταλαιπωρουνται ετσι γυναικες και να μην εχουν ψακτει καλα απο τους γυναικολογους . Αυτη ειναι η αποψη μου, απο τα λιγα που ξερω.

 

Τελος καλα, ολα καλα για σενα Λιν . Με το καλο να δεχτεις τα μωρακια σου!!

 

Αλλοι γιατροι υποστηρίζουν ότι η ενδομητριωση δεν είναι εμπόδιο κ τυχαίνει γυναίκες που έχουν μείνει εγκυο κ αλλες που λογο της ενδομητριωσης δεν τα καταφέρνουν γιαυτο χρειάζεται περισσότερο ψάξιμο για να μην γίνονται στην τύχη οι προσπάθειες γιατί όταν ακολουθούν πολλές δυστυχώς έρχεται άμεσα η απογοήτευση.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φυσικα πρεπει να αλλαξει γιατρο αλλα πρωτα πρεπει να καταλαβει οτι την κοροιδευει. Δεν εχει παει καν σε κλινικι. Πριν 5 χρονια πηγε θεσσ σε αυτν τν γιατρο συστημενη για να δει γτ δν δν μπορουν να κανουν παιδι και απο τοτε ο γιατρος της λεει καθε 3 μηνο οτι εχει καποια γυναικολογικα προβληματα. Και καλα στην αρχη ειχε κυστη και την εδωσε χαπια αφου εφυγαν οι κυστες της ειπε οτι εχει κατι αλλο.. Και αυτο γινετε εδω κ 5 χρονια. Η θεια μ ειναι απο χωριο και ειναι λιγο αμορφωτη γιαυτο νομιζω οτι κατι δν παει καλα.. Δεν εχει κανει τπτ ουτε επεμβασγ η χειρουργειο τιποτα..εγω την ειπα να παει κατευθειαν σ κλινικι αλλα ο γιατρος την ειπε οτι αν ξεπερασει τα γυναικολογικα προβ δεν εχει νοημα να πει σε κλινικι. Δλδ τραγικα πραγματα

 

Κοριτσι μου οσο αμορφωτη κ να ειναι η θεια σου σιγουρα ξερει οτι περνουν τα χρονια κ μετα δεν θα μπορει ουτε εξωσωματικη να κανει. Ισως η θεια σου δεν εχει πει ολη την αληθεια για τον λογο που δεν προχωραει σε εξωσωματικη γιατι ενα ς γιατρος οσο κ να την κοροιδευει σιγουρα δεν εχει κανενα συμφερον να την αφησει να παει 50 χρονων χωρις καμια προσπαθεια εξωσωματικης. Καλο ειναι να της μιλησεις αν θες να την βοηθησεις για να ξεπερασει τις αναστολες της για την εξωσωματικη γιατι νομιζω οτι αυτο φταιει κ οχι καποιος γιατρος. ,μπορεις μεσα απο ιστοριες που εχεις διαβασει απο εδω να της εξηγησεις οτι η διαδικασια ειναι πολυ απλη δεν ποναει κ σιγουρα δεν παθαινεις τιποτα αν δοκιμασεις. Νομιζω ο ψυχολογικος παραγοντας ειναι ο πιο σημαντικος σε αυτον τον αγωνα.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω εχω θεία σε ηλικία 47 κ επειδή βλέπει τι είχα τραβήξει με της προσπάθειες όλα αυτά τα χρόνια από φόβο και όχι μόνο δεν έκανε κανένα βήμα μέχρι που της σταμάτησε η περίοδο κ το πήρε απόφαση για μένα λάθος αφού δεν έκανε κανένα βήμα προσπάθεια είχε αφήσει στον αέρα τα χρόνια που περνούσαν δεν είχε τόλμη και ας της έλεγα ότι επειδή παιδευτκα εγώ δεν σημαίνει ότι θα έχει την ίδια κατάληξη.

Χρειάζεται πυγμή κ θάρρος και όχι να κλείνω στον εαυτό χωρίς έστω κάποια συμβουλή από κάποιο γιατρό επειδή είχε σταματήσει η περίοδος της είχε δώσει χάπια σικλακουρ τα καφέ της ήρθε μετά από μήνες και επειδή της συνέβη μια απώλεια στο οικογενειακό περιβάλλον έπαθε τοκ κ ξανασταματσε χωρίς πια να κάνει καποιο βήμα και στεναχωριεμαι αλλά δυστυχώς δεν αλλάζει γνώμη

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου οσο αμορφωτη κ να ειναι η θεια σου σιγουρα ξερει οτι περνουν τα χρονια κ μετα δεν θα μπορει ουτε εξωσωματικη να κανει. Ισως η θεια σου δεν εχει πει ολη την αληθεια για τον λογο που δεν προχωραει σε εξωσωματικη γιατι ενα ς γιατρος οσο κ να την κοροιδευει σιγουρα δεν εχει κανενα συμφερον να την αφησει να παει 50 χρονων χωρις καμια προσπαθεια εξωσωματικης. Καλο ειναι να της μιλησεις αν θες να την βοηθησεις για να ξεπερασει τις αναστολες της για την εξωσωματικη γιατι νομιζω οτι αυτο φταιει κ οχι καποιος γιατρος. ,μπορεις μεσα απο ιστοριες που εχεις διαβασει απο εδω να της εξηγησεις οτι η διαδικασια ειναι πολυ απλη δεν ποναει κ σιγουρα δεν παθαινεις τιποτα αν δοκιμασεις. Νομιζω ο ψυχολογικος παραγοντας ειναι ο πιο σημαντικος σε αυτον τον αγωνα.

 

Ειμαι σιγουρη οτι ο γιατρος την κοροιδευει αλλα απο την αλλη ειναινκμη ιδια πολυ της θρησκειας και θελει ενα παιδι να της ερθει φυσιολογικα. Ομως ο αντρας τηε την πιεζει να πηγαινει στο γιατρο και ισως και αυτη βολευετε με ολη τη κατασταση. Το θεμα ειναι οτι δν μενουμε στην ιδια πολη και δεν την βλεπω συχνα μονο στο τηλ μιλαμε καθε μερα και μου λεει το ιδιο πραγμα οτι θελει μωρακι με οποιοδηποτε τροπο. Ειναι 32 αλλα περνανε γρηγορα τ χρονια αυτο της λεμε ολοι. Υπαρχει καμια κλινικι στη θεσσ που να κανουν εξωσωματικι μηπως ξερει καμια να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρη οτι ο γιατρος την κοροιδευει αλλα απο την αλλη ειναινκμη ιδια πολυ της θρησκειας και θελει ενα παιδι να της ερθει φυσιολογικα. Ομως ο αντρας τηε την πιεζει να πηγαινει στο γιατρο και ισως και αυτη βολευετε με ολη τη κατασταση. Το θεμα ειναι οτι δν μενουμε στην ιδια πολη και δεν την βλεπω συχνα μονο στο τηλ μιλαμε καθε μερα και μου λεει το ιδιο πραγμα οτι θελει μωρακι με οποιοδηποτε τροπο. Ειναι 32 αλλα περνανε γρηγορα τ χρονια αυτο της λεμε ολοι. Υπαρχει καμια κλινικι στη θεσσ που να κανουν εξωσωματικι μηπως ξερει καμια να μου πει.

 

Το embryolab ξερω στη θεσσαλονικη οτι ειναι πολλες κοπελες σε αυτο. Γιατρους δεν ξερω δυστηχως. Πρεπει να την πεισεις πες οτι ειδες το θεμα εδω κ μιλησες με πολυ κοσμο οτι μετα τα 35 τα ποσοστα επιτυχιας της εξωσωματικης κ αυτα μειωνονται ασε που κ οι εξετασεις που θα την βαλουν να κανει θελουν χρονο. Ειναι κριμα νομιζω για ενα πεισμα να μην επισκεπτετε εναν πιο εξειδικευμενο γιατρο γιατι σιγουρα φταιει η ιδια με την επιμονη της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλως τη διδυμομανουλα ευχαριστώ και ανταποδίδω της ευχές με το καλό τα μωράκια σου!!:πόσο εισαι;

Εγώ είμαι 25 εβδ και 6 ημερων

Είναι ανάλογα σε τ γιατρό θα πέσεις για να βρει λύση στο πρόβλημα γιαυτο όταν βλέπουμε ότι δεν υπάρχει η απαιτούμενη προσοχή στο πρόβλημα κάθε ζευγαριου καλύτερα να αναζούμε γιατρό.

 

Συμφωνώ! Εγώ στο θέμα γιατρού υπήρξα πολύ τυχερή! Όχι μόνο γιατί ακολουθήθηκε η σωστή ιατρική προσέγγιση αλλά και γιατί με στήριξε πάρα πολύ και στο ψυχολογικό κομμάτι. Είμαι 31εβδ+5μ! Απίστευτο πως πέρασε ο καιρός και είχα δύσκολη εγκυμοσύνη αρχικά με αιμορραγίες και εμετούς. Με το καλό τα μωρά μας και πολλές ευχές σε όλα τα κορίτσια που είναι στον αγώνα!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρη οτι ο γιατρος την κοροιδευει αλλα απο την αλλη ειναινκμη ιδια πολυ της θρησκειας και θελει ενα παιδι να της ερθει φυσιολογικα. Ομως ο αντρας τηε την πιεζει να πηγαινει στο γιατρο και ισως και αυτη βολευετε με ολη τη κατασταση. Το θεμα ειναι οτι δν μενουμε στην ιδια πολη και δεν την βλεπω συχνα μονο στο τηλ μιλαμε καθε μερα και μου λεει το ιδιο πραγμα οτι θελει μωρακι με οποιοδηποτε τροπο. Ειναι 32 αλλα περνανε γρηγορα τ χρονια αυτο της λεμε ολοι. Υπαρχει καμια κλινικι στη θεσσ που να κανουν εξωσωματικι μηπως ξερει καμια να μου πει.

Είναι πολύ νέα η θεια σου εγώ είμαι πιο μεγάλη ένα χρόνο. Ας αφήσει το πείσμα όταν θέλει παιδί δεν είναι κακό να ζητήσει βοήθεια μέσω υποβοηθουμενης αναπαραγωγης.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Εγώ στο θέμα γιατρού υπήρξα πολύ τυχερή! Όχι μόνο γιατί ακολουθήθηκε η σωστή ιατρική προσέγγιση αλλά και γιατί με στήριξε πάρα πολύ και στο ψυχολογικό κομμάτι. Είμαι 31εβδ+5μ! Απίστευτο πως πέρασε ο καιρός και είχα δύσκολη εγκυμοσύνη αρχικά με αιμορραγίες και εμετούς. Με το καλό τα μωρά μας και πολλές ευχές σε όλα τα κορίτσια που είναι στον αγώνα!

Σε ποια εβδομάδα θα γεννήσεις σου είπε ο γιατρός επειδη είναι 2; εμένα είπε στης 36 εβδομάδες

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Εγώ στο θέμα γιατρού υπήρξα πολύ τυχερή! Όχι μόνο γιατί ακολουθήθηκε η σωστή ιατρική προσέγγιση αλλά και γιατί με στήριξε πάρα πολύ και στο ψυχολογικό κομμάτι. Είμαι 31εβδ+5μ! Απίστευτο πως πέρασε ο καιρός και είχα δύσκολη εγκυμοσύνη αρχικά με αιμορραγίες και εμετούς. Με το καλό τα μωρά μας και πολλές ευχές σε όλα τα κορίτσια που είναι στον αγώνα!

Να σε ρωτήσω που είσαι και εσύ διδυμομανουλα όσο μεγαλώνουν επηρεάζόντ οι κινήσεις τους; έρχεται μέρα που τα αισθάνομαι πολύ ελαφρά και άλλες μέρες πολύ έντονα

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια εβδομάδα θα γεννήσεις σου είπε ο γιατρός επειδη είναι 2; εμένα είπε στης 36 εβδομάδες

 

Μου είπε ότι στόχος είναι να μείνουν μέσα όσο το δυνατόν περισσότερο! Οι 36 βδομαδες πάντως ειναι πολύ καλά για διδυμα! Μακάρι να τις φτασουμε και -γιατί όχι- να τις περάσουμε κιόλας. Τη Τρίτη που έχω ντόπλερ ενδεχομένως να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για την εξέλιξη. Ό,τι θες μιλάμε και σε πμ.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...