Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

υπάρχει κάποια ιδιωτική ασφάλεια που μπορεί κάποιος να την ξεκινήσει τώρα και να του καλύψει τα έξοδα του τοκετού και αν ναι, σε πόσο χρονικό διάστημα απο τότε που ξεκινάς την ασφάλεια σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, δε θυμάμαι....υπάρχουν ούτως ή άλλως πολλά διαφορετικά προγράμματα, ανάλογα με το τι ακριβώς θέλεις να σου καλύπτουν...Αν θες μπορώ να το κοιτάξω και να σου πω....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποτε υπήρχαν συμβόλαια που κάλυπταν όλα τα έξοδα τοκετού ή κάποιο σημαντικό ποσοστό του (πχ 80%).

Επειδή κρίθηκε ασύμφορο οι ασφ. εταιρίες σταμάτησαν αυτά τα συμβόλαια εδώ και πολλά χρόνια (8-10, κάπου εκεί). Όσες τυχερες πρόλαβαν να ασφαλιστούν πριν καταργηθούν διατηρούν τα προνόμια τους, όμως νέα συμβόλαια δεν γίνονται.

Τώρα οι περισσότερες εταιρίες δίνουν μόνο ένα εφάπαξ ποσό (πχ το συμβόλαιο που έχω εγώ από δίνει 1500 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

και γω ιντεραμερικαν εχω αλλα διαβασα καπου στο φορουμ για την αγγλικη AXA prestige που καλυπτει αρκετα πραγματα πολυ περισσοτερα καπου 10000 τοκετο μετα απο 11 μηνες νομιζω. δειτε το

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε υπήρχαν συμβόλαια που κάλυπταν όλα τα έξοδα τοκετού ή κάποιο σημαντικό ποσοστό του (πχ 80%).

Επειδή κρίθηκε ασύμφορο οι ασφ. εταιρίες σταμάτησαν αυτά τα συμβόλαια εδώ και πολλά χρόνια (8-10, κάπου εκεί). Όσες τυχερες πρόλαβαν να ασφαλιστούν πριν καταργηθούν διατηρούν τα προνόμια τους, όμως νέα συμβόλαια δεν γίνονται.

Τώρα οι περισσότερες εταιρίες δίνουν μόνο ένα εφάπαξ ποσό (πχ το συμβόλαιο που έχω εγώ από δίνει 1500 ευρώ).

 

Υπαρχουν ακομα εταιρειες που αναλαμβανουν να κανουν τετοια πακετα..

 

Απλα στις περισσοτερες ισχυουν μετα απο καποιο χρονικο διαστημα (πχ 4 χρ σε μια που ξερω ) και αν γεννησεις μεσα σ αυτα τα 4 χρονια παιρνεις απλα ενα επιδομα (αναλογα )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως κι εγω που εχω αυτο με το 80% δεν πηρα παραπανω. Μειον το απαλασομενο , μειον το 20% , μειον εξετασεις μωρου = 1800 € παρακαλω :shock::shock: . Παω βουρ για αλλαγη. Επισης πολλες ασφαλειες πια καλυπτουν τα προγεννητικα ενω εκεινα τα συμβολαια οχι . Αν το ξαναεκανα θα επελεγα τα νεα προγραμματα. Αν καλυπτουν ολες τις εξετασεις + 1500 € ειναι περισσοτερα απο αυτα που καλυψαν σε μενα :evil:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
υπάρχει κάποια ιδιωτική ασφάλεια που μπορεί κάποιος να την ξεκινήσει τώρα και να του καλύψει τα έξοδα του τοκετού και αν ναι, σε πόσο χρονικό διάστημα απο τότε που ξεκινάς την ασφάλεια σε καλύπτει.

 

Η ΤΖΕΝΕΡΑΛΙ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ 1000 ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ 1500 ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα, αλλά με τόσες ασφαλιστικές εταιρίες στην αγορά, δεν ξέρω πού να απευθυνθώ. Εκτός από την Εθνική, έχει κανεις εμπειρία από άλλες ασφαλιστικές εταιρίες?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα είδα το θέμα. έκανα ασφάλεια αμέσως μετά τη γέννηση του δέυτερου παιδιού μου στην Αλιάνσ.Μπορώ να δώσω πληροφορίες σε όποιον ενδιαφέρεται με πμ μη φανεί ότι κάνω και διαφήμιση...Τονίζω δε ότι την Αλιανσ σαν εταιρεία την έχω δει μόνο αναφορικά με εμένα που είμαι επίσης ασφαλισμένη σε αυτήν...

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα, αλλά με τόσες ασφαλιστικές εταιρίες στην αγορά, δεν ξέρω πού να απευθυνθώ. Εκτός από την Εθνική, έχει κανεις εμπειρία από άλλες ασφαλιστικές εταιρίες?

 

Επιτρέψτε μου λοιπόν και εμένα να κανω μία επιστέγαση στα προαναφερθέντα.

 

Εργάζομαι ως αφαλιστικός σύμβουλος στην Interamerican και θεωρώ ότι έχει ένα από τα πλέον πλήρη πακέτα καλύψεων. Δεν αποκλείω άλλες εταιρείες του κλάδου αλλά συνιστώ προσοχή στην επιλογή της εταιρείας. Δυστυχώς αξιόπιστες και συνεπείς στους όρους και στις αποζημιώσεις τους είναι μόνο λίγες! Μη σας κάνει εντύπωση η διαφορά ασφαλίστρων μεταξύ των καλών και του ¨σορού¨ εταιρειών, τίποτα δεν είναι τυχαίο.

 

Μιλώντας λοιπόν για την Interamerican: Το μωρό μπορεί να ασφαλιστεί από τον πρώτο μήνα της ζωής του. Απαιτείται βιβλιάριο υγείας (αυτό που χορηγείται από το μαιευτήριο) και μία βεβαίωση παιδιάτρου ότι το παιδί είναι αρτημελές και υγιές! Καλύπτεται ατύχημα από την πρώτη μέρα ασφάλισης (και με την προυπόθεση ότι έχουν καταβληθεί τα αναλογούντα ασφάλιστρα), ενώ ασθένεια από το πέρας μηνός και έπειτα. Προσοχή: Κατά τη σύναψη της αίτησης ασφάλισης πέραν των στοιχείων συμβαλομένου (συνήθως οι γονείς) και του ασφαλιζομένου (το παιδί) συμπληρώνεται και το λεγόμενο non-medical. Εκεί σημειώνονται παθήσεις, επεμβάσεις κτλ. Η εταιρεία αξιολογεί την αίτηση και είτε δέχεται την πρόταση/αίτηση ασφάλισης, είτε αντιπροτινει επασφάλιστρο εάν λόγω πάθησης θεωρείται ο ασφαλιζόμενος υψηλότερου κινδύνου, είτε αρνέιται την κάλυψη. Πολλοί ασφαλιστές - για να μην συμβεί η τελευταία περίπτωση - δεν αναφέρουν τυχόν παθήσεις για να εκδοθεί σίγουρα το συμβόλαιο, πράγμα μάταιο αφού η εταιρεία καλλυμένη από τους όρους της σύμβασης μπορεί να αρνηθεί την αποζημίωση!!! Ουσιαστικά πληρώνετε χρήματα χωρίς αντίκρυσμα αφού η απόκρυψη των στοιχείων αυτών μπορεί να θεωρηθεί δόλια. Σωστό και ειλικρινές non - medical λοιπόν.

 

Εφόσον οι γονείς είναι ασφαλισμένοι σε άλλη εταιρεία είτε μαζί είτε χωριστά συμφέρει να προστεθεί το μωρό ως προστατευόμενο μέλος για να επιτύχετε την ανάλογη έκπτωση. Προσοχή: Αν η μητέρα έχει κάλυψη τοκετού (συνηθιζεται σε παλαιότερα συμβόλαια) και επιθυμεί να αποκτήσει και άλλα παιδιά ή έστω σε συμβόλαιο ζεύγους προυπάρχει η συγκεκριμένη κάλυψη, μην κάνετε οικογενειακό συμβόλαιο γιατί αυτόματα γίνεται άρση της κάλυψης. Δημιουργείστε ένα ανεξάρτητο συμβόλαιο.

 

Το medisystem της interamerican είναι ίσως το πιο ολοκληρωμένο συμβόλαιο της αγοράς. Παρότι είναι ακριβότερο από άλλες εταιρείες (όχι πάντα) προσφέρει επισκέψεις σε γιατρούς δυκτιου (περισσότεροι ανα 1000 γιατροι όλων των ειδικοτήτων), διαγνωστικές εξετάσεις κτλ. Λαμβάνοντας υπ όψιν ότι μία επίσκεψη σε παιδίατρο στοιχίζει 40-50 ευρώ και έχοντας κατ ελάχιστο 10 επισκέψεις ανα έτος στο γιατρό, σας επιστρέφονται 400-500 ευρώ απο τη συνολική δαπάνη ασφάλισης. Αντίστοιχα προγράμματα προσφέρουν και άλλες εταιρείες είτε με οικονομικό όριο ιατρικών επισκέψεων, είτε με ποσοστιαία συμμετοχή του ασφαλιζομένου (συνήθως 20-30% της δαπάνης). Γονείς που τους παρέχεται ομαδική ασφάλιση από την εταιρεία που εργάζονται δικαιούνται έναντι πολύ χαμηλού κόστους να συμπεριλάβουν στη μερίδα τους και τα προστατευόμενα μέλη (σύζυγο - παιδί). Συμφέρουσα περίπτωση αλλά τα όρια κάλυψης είναι χαμηλά. Μπορείτε όμως συνδιαστικά με ένα απλό νοσοκομειακό ή επιδοματικό πρόγραμμα να το συνδιάσετε και να σας στοιχίσει πολύ φθηνότερα!!!

 

Τα πακέτα ασφάλισης κυμαίνονται ανάλογα με τον όγκο και το όριο των καλύψεων. Αν έχετε κοινωνική ασφάλιση (ΙΚΑ, ΟΑΕΕ κτλ) δίδεται η δυνατότητα χαμηλότερης δαπάνης όταν συμμετέχει στα έξοδα νοσηλείας και ο ασφαλιστικός σας φορέας. Είναι η πλέον ενδεδειγμένη περίπτωση ασφάλισης αφού ούτως ή άλλως επιβαρυνόμαστε με τα συγκεκριμένα έξοδα και παρακρατήσεις. Αναφέρετέ το λοιπόν στον ασφαλιστή σας, ώστε να κινηθεί σε προγράμματα ασφάλισης με συμμετοχή κοιν. ασφάλισης. Για τους πιο large υπάρχουν τα απεριόριστα προγράμματα! Ακριβότερα αλλά υπερπλήρη. Συνιστώ τη διαφορά των φθηνών από τα ακριβά να την αξιοποιήσετε για τη σύναψη ενός 2ου αποταμιευτικού προγράμματος!!!

 

Προτιμείστε προγράμματα με ελεύθερη επιλογή νοσοκομείου ή όπου υπάρχει περιορισμός "συμβαλομένων" ενημερωθείτε για αυτά.

 

Δείτε αν ο γιατρός σας ανήκει ήδη στο δύκτιο interamerican ή της όποιας άλλης υποψήφιας εταιρείας. Είναι πολύ πιθανό.

 

Η ΑΠΑ (απαλλαγή πληρωμής ασφαλίστρων) προτίνεται σχεδόν πάντοτε αλλά ζητήστε το και εσείς. Αφορά τη ανάληψη της οικονομικής δαπάνης του συμβολαίου από την ασφ. εταιρεία όταν ο συμβαλόμενος δεν μπορεί για λόγους υγείας να ανταποκριθεί στο έξοδο (πχ. 67% αναπηρία λόγω εμφράγματος κτλ).

 

Μετά το πέρας του έτους ή της διετίας συνήθως γίνεται άρση όλων των εξαιρέσεων που αναφέρονται στο αρχικό συμβόλαιο οπότε μην αλλάζετε "ευκολα" εταιρείες γιατι θα υπόκειστε στις ίδιες εξαιρέσεις. Επιλέξτε ασφαλιστή που θα είναι κοντά σας ανα πάσα στιγμή και θα τον εντοπίζετε ευκολα. Δυστυχώς οι περισσότεροι μετά το συμβόλαιο δεν διατηρούν επαφή με τον πελάτη. Φροντίστε να ενημερώνεστε τακτικά για τυχόν αλλαγές που ίσως σας αφορούν και ενδιαφέρουν να προσθέσετε (αλλαγές ορίων κτλ). Οι αμοιβές μας είναι τόσο καλές που σας επιτρέπετε να μας "ενοχλείτε" οποτεδήποτε :wink: Μη ντρέπεστε τον ασφαλιστή σας λοιπόν. Ρωτήστε και ενημερωθείτε

 

Ελπίζω να βοήθησα στην έκβαση του θέματος. Στη διάθεσή σας για οτιδήποτε άλλο

 

Για την αποφυγή αλμπάνιδων και επισφαλών εταιρειών δείτε τη σελίδα της Επιτροπής Εποπτείας Ιδιωτικής Ασφάλισης http://www.pisc.gr/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ της έκανα ασφάλεια στην Αγροτική 25ετίας και θα πάρει και στη λήξη 9000 ευρώ σημερινά λεφτά...πληρώνω 880 το χρόνο

 

 

Μήπως έχεις κάνει τυπογραφικό λάθος?

9000 είναι πολύ λίγα λεφτά. Δε σε συμφέρει.

Αν πολλαπλασιάσεις το 880 *25 χρόνια ισούται με 22000.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειμαστε οικογενειακως στην εθνικη κι εχουμε ασφαλιστρια την κουνιαδα μου. Ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι και εχουμε το πληρες πακετο το οποιο κοστιζει 830 το χρονο για τους αντρες του σπιτιου και 1300 για μενα. Λογω γυναικολογικων βλεπετε... στα θηλυκα βγαινει πιο ακριβα.

Μεχρι στιγμης μας εχουν καλυψει πληρως σε οτι κι αν χρειαστηκαμε. Εξετασεις στο μητερα για τα παιδια, εξετασεις για μενα στο μετροπολιταν...

Εγω παντως πιστευω οτι για να ασφαλιστεις θα πρεπει ο ασφαλιστης σου να σου απαντησει χωρις κανενα δισταγμο και ειλικρινα σε ολες σου τις ερωτησεις και αποριες και να ειναι διπλα σου σε οτι κι αν χρειαστεις.

Δεν του δινεις και λιγα λεφτα....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνει τυπογραφικό λάθος?

9000 είναι πολύ λίγα λεφτά. Δε σε συμφέρει.

Αν πολλαπλασιάσεις το 880 *25 χρόνια ισούται με 22000.

 

μα δεν παιρνεις τα λεφτά που δίνεις..τα λεφτά είναι για πλήρη νοσοκομειακή και εξωνοσοκομειακή περίθαλψη..απλά θα πάρει έξτρα και ένα μικρό επίδομα σαν συνταξιοδοτικό

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεστε πιθανότατα στην ασφάλιση ζωής με εξαγορά!

 

Μέρος του ασφαλίστρου καλύπτει την απώλεια ζωής και ενα ποσοστό αποταμίευση. Ψίχουλα αν θέλετε να με ακούσετε (δείτε στο συμβόλαιό σας τον αντίστοιχο πίνακα εξαγοράς). Προτιμείστε ξεχωριστό αποταμιευτικό πρόγραμμα εγγυημένου επιτοκίου ή συνδεόμενο με αμοιβαία κεφάλαια (unit link) τα οποία στατιστικά σε βάθος χρόνου δίδουν σαφως μεγαλύτερες αποδόσεις

Link to comment
Share on other sites

μα δεν το κάνω κύριε για αποταμίευση...φυσικό και της έχω αποταμιευτικό πρόγραμμα σε κάποια τράπεζα...είπαμε τα χρήματα είναι για περίθαλψη...απλά επιστρέφουν και καποιο μικρό ποσό..εγώ δεν το ζήτησα...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να απευθυνθείς σε ασφαλιστικό πράκτορα και να πεις τι ακριβώς θέλεις να σου καλύπτει γιατί υπάρχουν διάφορα πακέτα.

 

Εμείς πρόσφατα κάναμε για μένα και την Ζέτα συμπληρωματικό στην Εθνική Ασφαλιστική. Λέω συμπληρωματικό γιατί ήδη είμασταν καλυμμένοι από το ομαδικό ασφαλιστήριο της δουλειάς μου. Απλά επειδή μας έτυχε πρόβλημα υγείας του συζύγου και είδαμε ότι δυστυχώς χωρίς πλήρη ασφαλιστική κάλυψη (ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ και ιδιωτική ασφάλεια) είναι λίγο σκούρα τα πράγματα αν δεν έχεις διαθέσιμα χρήματα, γι' αυτό προχωρήσαμε σε συμπληρωματικό (γιατί ήθελα να μπαίνω σε ιδιωτική ως επι το πλείστον κλινική και να φεύγω χωρίς να χρειαστεί να πληρώσει ούτε ευρώ).

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

mita έχω ομαδικό στην εθνική και είμαι ευχαριστημένη. Νομίζω ότι και η Interamerican έχει καλά προγράμματα. Καλύτερα να ζητήσεις να ενημερωθείς και από τις δύο εταιρίες.

 

jtse με ενδιαφέρει το συμπληρωματικό στην Εθνική. Πόσο σας στοίχισε; Αν κάποια στιγμή αλλάξεις δουλειά και δεν έχεις το ομαδικό, τι γίνεται με το συπληρωματικό;

Link to comment
Share on other sites

Maggie το συμπληρωματικό είναι εντελώς ξεχωριστό από το ομαδικό. Για εμένα και την κόρη μου που είναι 6 ετών πληρώνω το εξάμηνο 400 €. Για καλύψεις 500.000 € ανά περίπτωση για την κάθε μία μας και εξωτερικό αν χρεαστεί, πρώτη θέση και άλλα που δεν θυμάμαι ακριβώς. Πάντως καλύπτει περισσότερα από ότι είχα ζητήσει και θεώρησα ότι τα 70€ περίπου που έρχεται το μήνα συνήθως τα τρώμε σε βλακείες. Απλά δεν έχει καλύψεις που τις έχει το ομαδικό (π.χ. επίσκεψη γιατρού και ιατρικές εξετάσεις).

 

Σε αυτή την φάση το ομαδικό σε περίπτωση νοσηλείας σε ιδιωτική κλινική θα μου καλύψει την προκαταβολή που συνήθως σου ζητάνε με το καλημέρα. Αυτό ήταν και το αρχικό μου ζητούμενο. Να μπορώ να μπω και να βγώ χωρίς να πληρώσω τίποτα.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...