Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ορμονικα προβληματα


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα. Μολις γραφτηκα στο φορουμ, ωστοσο διαβαζω συχνα τις ερωταπαντησεις σας. Λιγα λιγια για μενα, εχω ενα κοριτσακι 20 μηνων κ τον Σεπτεμβρη ειχα μια εγκυμοσυνη, που δεν προχωρησε κ τον Δεκεμβρη εκανα την αποξεση. Μετα απο αυτα λοιπον εκανα μια σειρα εξετασεων. Το αποτελεσμα: Υποθυρεοειδισμος hashimoto, προλακτινη 87 και τεστοστερονη 0,03 (κατω απο το οριο). Θα ηθελα γνωμες απο κοπελες με παρομοια ευρηματα. Εχω αγχωθει, εχω παρει αρκετα κιλα κ δεν μπορω να τα χασω. Παιρνω Τ4 εδω κ 1ηνα κ η tsh επεσε. Τι γινεται ομως με την προλακτινη? Ευθυνεται κ αυτη η ορμονη για τη δυσκολια απωλειας βαρους? Θελω να κανω κ αλλο παιδακι αλλα αν δεν ρυθμιστουν ολα τα παραπανω το βλεπω λιγο δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειναι η πρωτη μου δημοσιευση, θα ηθελα πολυ τις γνωμες σας!

Το μονο που ξέρω να σου πω ειναι πως ανεβασμένη προλακτινη δεν διευκολύνει την σύλληψη. Ειναι μαλιςτα απαγορευτική . Και ίσως να πρεπει να παρεις φάρμακο αν το νούμερο που εχεις δεν ειναι περιστασιακό .

Δεν ξέρω την σχέση της με την απώλεια βάρους.

 

Ο ενδοκρινολόγος ειναι ο πιο καταρτισμένος γιατρος για αυτά και πρεπει να σου κανει ενα πλάνο εφόσον του εχεις πει ότι θες να κανεις και παιδάκι .

 

Επίσης ξέρω ότι η οποία ορμονική θεραπεία θέλει περίπου ενα τρίμηνο για να

΄δείξει ΄.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω .ο ενδοκρινολόγος σου τι σου ειπε;

Link to comment
Share on other sites

Θα κανουμε επαναληπτικες την 3η μερα του κυκλου, δλδ σε δυο εβδομαδες περιπου. Απλα εχω αγχωθει κ ρωταω να δω τι με περιμενει αν ξαναβγουν ψηλες οι τιμες. Ηταν 88 με οριο το 24. Ειναι αρκετα πανω απο το φυσιολογικο....

Link to comment
Share on other sites

Θα κανουμε επαναληπτικες την 3η μερα του κυκλου, δλδ σε δυο εβδομαδες περιπου. Απλα εχω αγχωθει κ ρωταω να δω τι με περιμενει αν ξαναβγουν ψηλες οι τιμες. Ηταν 88 με οριο το 24. Ειναι αρκετα πανω απο το φυσιολογικο....

 

Υπάρχει χάπι που την ρίχνει μην ανησυχείς . Εχω πάρει κι εγώ κάποτε . Την ειχα δεκαπλάσια του φυσιολογικού ορίου.

Κάνε τις εξετάσουλες σου κι αυτά φτιάχνονται ευτυχώς αργά η γρήγορα .:-)

Και μην αγχώνεσαι ! Η προλακτινη ειναι η ορμόνη του άγχους !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Η αληθεια ειναι πως αγχωνομαι αρκετα γτ εχασα κ μια εγκυμοσυνη, λογικα εξαιτιας των ορμονικων που δεν τα ηξερα οτι ειχα θεμα κ δευτερον εχω παρει γυρω στα 12 κιλα μεσα σε 5 μηνες, χωρις ιδιαιτερες παρασπονδιες κ αν δεν τα χασω λιγο δυσκολο να μεινω παλι εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Η αληθεια ειναι πως αγχωνομαι αρκετα γτ εχασα κ μια εγκυμοσυνη, λογικα εξαιτιας των ορμονικων που δεν τα ηξερα οτι ειχα θεμα κ δευτερον εχω παρει γυρω στα 12 κιλα μεσα σε 5 μηνες, χωρις ιδιαιτερες παρασπονδιες κ αν δεν τα χασω λιγο δυσκολο να μεινω παλι εγκυος.

 

Μην σκέφτεσαι οτι δεν θα πετυχεις λόγω κιλών.Τόσες και τόσες παχουλίτσες μένουν έγγυες.

Αρκει να ρυθμίσεις τα ορμονικά . Αλλά να ακούς τον ενδοκρινολόγο κατα γράμμα. απο την εμπειρία μου μόνο αυτος μπορεί να δώσει την λύση.

οσον αφορά τα κιλά , αρχισε να περπατας ενα μισαωρο την ημερα κ αν δυσκολευεσαι γενικα να χασεις πηγαινε σε εναν διατροφολογο. αυτος θα ξερεις τι συμβουλες να σου δωσει αναλογα με το χασιμοτο κτλ.

 

Επίσης , αν είσαι αγχωτικός τύπος μπορει η προλακτινη σου να ανεβηκε περιστασιακα εκεινη την ημερα. Οταν ερθει η μερα να τις ξανακανεις προσπαθησε να πας πρωι και να ειναι οσο πιο χαλαρη γινεται για να δειξει το πραγματικο της αριθμο.

 

Εύχομαι τα καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Ενας καλος ενδικρινολογος και λιγη υπομονη και συντομα θα εχεις κι αλλο μωρακι!

Μονο πρεπει να προσπαθησεις να μην αγχωνεσαι γιατι η εξισορροπηση των ορμονων θελει λιγο χρονο και ηρεμία!

Στο λεει μια...ορμονόπληκτη :mrgreen:

Ολα θα πανε καλα!

Καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι εχω τα πολλααααα κιλα, απλα εγω εχω βγει εκτος κ δεν μου κανει τιποτα. Ημουν πολλη αδυνατη κ απλα τωρα ειμαι λιγο πανω απο το φυσιολογικο. Αισθανομαι ομως απαισια για να ξεκθνησω αλλη μια εγκυμοσυνη κ να παρω αλλα 10 πχ. Το αστειο ειναι πως ειμαι διαιτολογος κ ενω κανω διαιτα.... Τιποτα! Ισως κ ο θυρεοειδης θελει το χρονο του. Παντως μολις ρυθμιστουν.... Θελω αμεσως ενα παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα, η κόρη μου 29 ετών κ μητέρα ενός αγοριού 1,5 χρόνου έκενε αιματολογικές εξετάσεις και έχει αυξημένες τις ορμόνες ΑΝΤΙ-ΤΡΟ 197,4 και ΑΝΤΙ-TG 426,9.

Η TSH ΕΊΝΑΙ 2,87 και η FT4 1,11. πρέπει να ανησυχήσουμε;τι εξετάσεις πρέπει να κάνει για να ολοκληρώσει τον έλεχγο; ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

επειδή είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ αυτό το φόρουμ έστειλα μήνυμα αλλά μάλλον διαγράφηκε. κάνω λοιπόν ξανά την ερώτηση: η κόρη μου 29 ετών και μητέρα ενός αγοριού 1,5 χρόνου έκανε εξετάσεις και παρουσιάζει αυξημένες τις ορμόνες ΑΝΤΙ-ΤΡΟ 197,4 και ΑΝΤΙ-TG 426,9. η TSH είναι 2,87 και η FT4 1,11. Πρέπει να ανησυχήσουμε; Τι άλλες εξετάσεις πρέπει να κάνει για να ελέγξει την κατάσταση; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

επειδή είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ αυτό το φόρουμ έστειλα μήνυμα αλλά μάλλον διαγράφηκε. κάνω λοιπόν ξανά την ερώτηση: η κόρη μου 29 ετών και μητέρα ενός αγοριού 1,5 χρόνου έκανε εξετάσεις και παρουσιάζει αυξημένες τις ορμόνες ΑΝΤΙ-ΤΡΟ 197,4 και ΑΝΤΙ-TG 426,9. η TSH είναι 2,87 και η FT4 1,11. Πρέπει να ανησυχήσουμε; Τι άλλες εξετάσεις πρέπει να κάνει για να ελέγξει την κατάσταση; Ευχαριστώ πολύ

 

Καλησπέρα, αρχικά θα πρέπει να κλείσετε ρβ με ενδοκρινολόγο...εκείνος θα σας κατευθύνει....

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η TSH ΕΊΝΑΙ 2,87 και η FT4 1,11. πρέπει να ανησυχήσουμε;τι εξετάσεις πρέπει να κάνει για να ολοκληρώσει τον έλεχγο; ευχαριστώ πολύ

 

Εμένα αυτές μου φαίνονται φυσιολογικές.

 

Τις άλλες με τα αντισώματα που κάνατε, έχει σημασία η μονάδα μέτρησης που χρησιμοποιεί το εργαστήριο. Λογικά θα έχει και φυσιολογικές τιμές δίπλα.

 

Παίζει ρόλο, για τα αντισώματα και αν θηλάζει η κοπέλα ή αν γέννησε πρόσφατα. Θα τις αξιολογήσει ο γιατρός σας, εννοείται πως πρέπει να πάτε, τουλάχιστον στον γιατρό που τις παρήγγειλε, για κάποιο λόγο θα το έκανε.

 

Αν επιθυμεί να μείνει έγκυος ξανά, τότε ίσως να προσπαθήσει ο ενδοκρινολόγος να κατεβάσει την TSH και να ανεβάσει την ελεύθερη Τ4.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...