Recommended Posts

Καλησπερα σασ! Εχω μια σοβαρη απορια:

Ο γιατρός μας είπε οτι τον επόμενο μήνα θα κανουμε το μαντού (το οποιο δε γραφεται). Το μωρο μου θα ειναι σκριβως ενος ετους.

Νωρις δεν ειναι; Εγω θυμαμαι το εκανα οταν πηγαινα δημοτικο..

Διαφημίσεις

ο γιατρος σου δεν εννοει το εμβολιο της φυματιωσης αλλα το δοκιμαστικο μαντου,αυτο δηλαδη που κανουμε στο χερακι και βλεπουμε αν το παιδι εχει εκτεθει στο μικροβιο της φυματιωσης...δεν ειναι εμβολιο ...πολυ νωρις δεν το κανετε ομως??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Το μαντου σωστά δεν είναι εμβόλιο αλλα μέχρι να κάνεις το εμβόλιο κανονικά θα έπρεπε το παιδί να κάνει κάθε χρόνο μαντού για να είμαστε σίγουροι ότι δεν έχει εκτεθεί.

Στην Ελλάδα συνήθως οι παιδιάτροι το μαντού το κάνουν λίγο πρίν γίνει το εμβόλιο για να δουν αν έχει εκτεθεί το παιδί και μία φορά μετά για να δουν αν έπιασε το εμβόλιο.

Ομως υπάρχει έξαρση της φυματίωσης αυτήν την στιγμή , δεν είναι η κατάσταση το ίδιο όπως πριν κάποια χρόνια .Έτσι είναι λογικό που σας προτείνει το μαντού ως ένδειξη προληπτικά.

Και πως γινεται αυτη η εξεταση κοριτσια; Αρα δεν ειναι ενεση... Για να ειμαι προετοιμασμενη..

ειναι ενεση,γινεται στο χερακι επιδερμικα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Ενα τσιμπηματάκι στο χέρι είναι. Σου βάζει σε κύκλο το σημείο με ένα μαρκαδοράκι κι έχεις το νου σου για ένα 24ωρο. Αν κοκκινίσει, επικοινωνείς με τον παιδιατρο. Τα δικά μου το είχαν κάνει 15 μηνών.

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Και πονάει. Ο μεγάλος μου που δεν έχει πρόβλημα με ενέσεις (του λέμε ότι θα κάνει εξετάσεις αίματος και δεν έχει κανένα πρόβλημα) όταν όμως του λέμε ότι πάμε για μαντού, ξεκινάει το κλάμα πριν βγουμε από την πόρτα.

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Και πονάει.

Το αν πονάει είναι τελείως σχετικό... Τα δικά μου δεν παίρνουν χαμπάρι...

Προς θεματοθέτρια: σωστά σου είπαν. Είναι τεστ. Το γιατί το κάνετε τώρα μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρο. Μπορεί να το κάνει προληπτικά, μπορεί να έχει έξαρση η φυματίωση, μπορεί να είχε κρούσματα, κτλ... Επίσης το παιδάκι το πηγαίνεις βρεφικό σταθμό ή κάτι τέτοιο;

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα πονέσει, ούτε τα δικά μου πόνεσαν.

Ο δικός μας παιδίατρος τους ζωγραφίζει ένα λαγουδάκι γύρω από το τσίμπημα αι το έχουν πάρει για παιχνίδι :)

S02fp3.png

LnVyp3.png

Διαφημίσεις

Το τεστ μαντου διάβασα ότι από το 2018 το συστήνουν μόνο σε ευπάθεις ομάδες (πρόσφυγες κλπ) , παρόλαυτα εξακολουθούν και το ζητούν από τον παιδικό. Η τωρινή παιδίατρος μου είπε καλό είναι να το κάνουμε, ο προηγούμενος μου είχε πει ότι θεωρείται ξεπερασμένο πλέον και το κάνουν μόνο σε ευπάθεις ομάδες ή όταν υπάρχει έξαρση φυματίωσης, ποια η γνώμη σας;  Επίσης θυμάται καμία κοπέλα περίπου τι πληρώνεις στον παιδίατρο για αυτό γιατί δεν έχω ρωτήσει , για το τεστ του τσιμπήματος λέω απλώς, όχι αν θα χρειαστεί εμβόλιο μετά.

Just now, Sunshine8 said:

Το τεστ μαντου διάβασα ότι από το 2018 το συστήνουν μόνο σε ευπάθεις ομάδες (πρόσφυγες κλπ) , παρόλαυτα εξακολουθούν και το ζητούν από τον παιδικό. Η τωρινή παιδίατρος μου είπε καλό είναι να το κάνουμε, ο προηγούμενος μου είχε πει ότι θεωρείται ξεπερασμένο πλέον και το κάνουν μόνο σε ευπάθεις ομάδες ή όταν υπάρχει έξαρση φυματίωσης, ποια η γνώμη σας;  Επίσης θυμάται καμία κοπέλα περίπου τι πληρώνεις στον παιδίατρο για αυτό γιατί δεν έχω ρωτήσει , για το τεστ του τσιμπήματος λέω απλώς, όχι αν θα χρειαστεί εμβόλιο μετά.

Πρώτη φορά ακούει ότι δεν γίνεται το τεστ πλέον, εμείς το έχουμε κάνει δύο φορές (η μία μάλιστα πέρυσι) και ο παιδίατρος είπε πως αν το ζητήσουν από το σχολείο να πάω το παιδί να του το κάνει ξανά.

Δεν πλήρωσα τίποτα περισσότερο, πήρε την επίσκεψη που παίρνει πάντα.

• Ευχαριστώ! 1

Στην Αγγλία το μαντού είναι υποχρεωτικό με το... αιτιολογικό ότι έχοντας πολλούς ανθρώπους από ξένες χώρες υπάρχει έξαρση της φυματίωσης. Ασχολίαστο  ότι μας το είπαν έτσι ωμά, μια  που προφανώς δεν είμαστε Άγγλοι... Συνεπώς το έκαναν και στον μικρό μου. Το κάνουν μάλιστα πριν χρονίσουν τα παιδιά. Ο άντρας μου που είναι γιατρός (όχι παιδίατρος όμως) εκτιμά ότι καλό θα είναι να αποφεύγεται, εκτός αν υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι υγείας βέβαια. Ο λόγος είναι ότι αν κάποιο άτομο παρουσιάσει συμπτώματα φυματίωσης και έχει κάνει το μαντού, οι διαγνωστικές εξετάσεις θα βγουν σε κάθε περίπτωση θετικές (είτε έχει, είτε δεν έχει φυματίωση) και θα πάρει όλη την φαρμακευτική αγωγή υποχρεωτικά. Αλλά όπως είπα, αναγκαστικά το κάναμε. Στην Ελλάδα πάντως η παιδίατρος μας παραξενεύτηκε που του το έκαναν, το θεώρησε και εκείνη ξεπερασμένο.

• Μου αρέσει 1

Just now, kotsifikos said:

Πρώτη φορά ακούει ότι δεν γίνεται το τεστ πλέον, εμείς το έχουμε κάνει δύο φορές (η μία μάλιστα πέρυσι) και ο παιδίατρος είπε πως αν το ζητήσουν από το σχολείο να πάω το παιδί να του το κάνει ξανά.

Δεν πλήρωσα τίποτα περισσότερο, πήρε την επίσκεψη που παίρνει πάντα.

Δεν βάζω το λινκ γιατί θα αργήσει να δημοσιευτεί. Κι όμως ισχύει αυτό από το 2018. Πιστεύω οι παιδικοί το ζητούν ακόμα γιατί απλά όπως γίνεται πολλές φορές στο δημόσιο δεν έχουν ανανεώσει τις φωτοτυπίες τους.. 

Υψηλού κινδύνου εξηγεί παρακάτω,παιδιά μεταναστών, παιδιά μητέρων με HIV κλπ.

Κι εγώ θα το κάνω πάντως γιατί η τωρινή μου είπε να το κάνουμε, κ το ζητούν κ από το σχολείο

Κατόπιν γνωμοδότησης της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών που έγινε αποδεκτή από την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Υγείας, η σύσταση για τη διενέργεια της δερμοαντίδρασης Mantoux καταργείται και θα γίνεται μόνο σε παιδιά όπου ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου.

Just now, Iris89 said:

Στην Αγγλία το μαντού είναι υποχρεωτικό με το... αιτιολογικό ότι έχοντας πολλούς ανθρώπους από ξένες χώρες υπάρχει έξαρση της φυματίωσης

Στην Ελλάδα με την ίδια λογική των πολλών μεταναστών θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο

Just now, Sunshine8 είπε:

Δεν βάζω το λινκ γιατί θα αργήσει να δημοσιευτεί. Κι όμως ισχύει αυτό από το 2018. Πιστεύω οι παιδικοί το ζητούν ακόμα γιατί απλά όπως γίνεται πολλές φορές στο δημόσιο δεν έχουν ανανεώσει τις φωτοτυπίες τους.. 

Υψηλού κινδύνου εξηγεί παρακάτω,παιδιά μεταναστών, παιδιά μητέρων με HIV κλπ.

Κι εγώ θα το κάνω πάντως γιατί η τωρινή μου είπε να το κάνουμε, κ το ζητούν κ από το σχολείο

Κατόπιν γνωμοδότησης της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών που έγινε αποδεκτή από την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Υγείας, η σύσταση για τη διενέργεια της δερμοαντίδρασης Mantoux καταργείται και θα γίνεται μόνο σε παιδιά όπου ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου.

Στην Ελλάδα με την ίδια λογική των πολλών μεταναστών θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο

Ισχύει αυτό ακριβώς που έγραψες. Λόγω συνήθειας έχει μείνει στα χαρτιά, στην πράξη όμως δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Και ακόμα αν θέλεις να κάνεις το mantoux θα πρέπει να το προμηθευτεί ο παιδίατρος σου από το Παστέρ.

Ενδιαφέρον ωστόσο έχει η τοποθέτηση του κου Παππά (εκτεταμένο ερευνητικό και ακαδημαϊκό διεθνές έργο στον τομέα της δημόσιας υγείας, και ειδικά στην επιδημιολογία των ζωονόσων και την κοινωνιολογία των λοιμώξεων), ο οποίος παρείχε πραγματικά εξαιρετική πληροφόρηση για τον COVID όλο αυτό το διάστημα, που υποστηρίζει ότι το Υπουργείο Υγείας θα πρέπει να επανεξετάσει την επαναφορά του εμβολίου στις παιδικές ηλικίες. 

• Μου αρέσει 2

ndgFp3.png

Διαφημίσεις

Just now, vtgian said:

Και ακόμα αν θέλεις να κάνεις το mantoux θα πρέπει να το προμηθευτεί ο παιδίατρος σου από το Παστέρ.

Ο προηγούμενος δεν ασχολούταν καθόλου,μου είπε αν θέλω να το κάνω να πάω σε κάποιο κέντρο υγείας, η τωρινή πράγματι αυτό μου είπε τα παίρνει από το Παστέρ

Εχω ρωτήσει τρεις παιδίατρους για το συγκεκριμένο,Ο ένας μου είπε ότι το προμηθεύεται από το Παστέρ και το κάνει,οι άλλοι δύο ότι πλέον δε γίνεται,προς το παρόν δεν το έχω κάνει στο παιδί.

• Ευχαριστώ! 1

6 hours ago, Sunshine8 said:

Εμάς ο παιδίατρος μας είπε ότι δεν το κάνουν πια πάρα μόνο σε ομάδες υψηλού κινδύνου.

Παιδιά εμείς θα το κάνουμε σε 2 εβδομάδες. Μας το ανέφερα απλά σαν σειρά των προηγούμενων εμβολίων. Θα το πάρει από το Παστέρ. Δεν είναι όμως το παιδί σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Αν θυμάμαι καλά παρακολουθούμε την αντίδραση στο χέρι? Σε τι χρησιμεύει όμως πρακτικά σε εμάς? Δεν έχω καταλάβει. Δεν πάει κ παιδικό. 

Εμείς είμαστε 2,5 και ούτε το έχουμε κάνει, ούτε μας το έχει αναφέρει ποτέ η παιδίατρος μας. Είχα ξεχάσει την ύπαρξη του.

Το κάνουν συνήθως οι πιο παλιοί/παραδοσιακοί ή πιο τυπικοί παιδίατροι. Δεν είναι εμβόλιο πάντως, εξ ου και μπορεί να γίνει ακόμα και σε παιδί με συνάχι, δέκατα, αδιαθεσία κλπ

Το mantoux (τεστ φυματινοαντίδρασης) είναι για να ελεγχθεί ότι το άτομο δεν είναι φορέας φυματίωσης (καθώς τότε δεν πρέπει να γίνει εμβολιασμός). Αν είναι αρνητικό, τότε μπορεί να γίνει και το εμβόλιο.

Τόσο το εμβόλιο της φυματίωσης, όσο και το bexsero (έχω λόγο που το αναφέρω) είναι από τα εμβόλια που στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμού συστήνονται σε παιδιά που ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου. Το εμβόλιο της φυματίωσης ήταν υποχρεωτικό μέχρι κάποια χρόνια πριν (εγώ ανήκω στα παιδιά που το έκαναν υποχρεωτικά στο σχολείο). Μετά έμεινε να γίνεται μόνο το mantoux ώστε να αντιμετωπίζονται μόνο οι πιθανοί φορείς. Πλέον ούτε αυτό καθώς από τα επιδημιολογικά στοιχεία του ΕΟΔΥ μέχρι το 2010, θα δει κανείς ότι ναι μεν κρούσματα υπάρχουν, αφορούν και Έλληνες και αλλοδαπούς, με τους δεύτερους σε μεγαλύτερο ποσοστό, αλλά είναι λίγα. Έχουν περάσει όμως αρκετά χρόνια από τότε, και τα δεδομένα (και λόγω μεταναστευτικών εισροών, πιθανόν να έχουν αλλάξει - ίσως και για αυτό ο Παππάς να ζητάει την επαναφορά του).

Όπως και με κάθε μη υποχρεωτικό εμβόλιο, ο γονέας είναι αυτός που μετά από συζήτηση με τον παιδίατρο του, αποφασίζει αν θα προχωρήσει στον εμβολιασμό του παιδιού ή όχι. 

Πάντως έχει ενδιαφέρον γιατί το bexsero πολυδιαφημίζεται, το κάνουν πλέον οι περισσότεροι γονείς στα παιδιά τους και παράλληλα  αν δει κάποιος τις μηνιαίες εκθέσεις του ΕΟΔΥ θα διαπιστώσει ότι τα κρούσματα φυματίωσης τον Νοέμβριο του 2019 ήταν περισσότερα από αυτά της μηνιγγίτιδας. Σαφώς η μηνιγγίτιδα είναι πολύ πιο σοβαρή νόσος με μεγάλη νοσηρότητα, αλλά και η φυματίωση δεν είναι ιωσούλα, τα αφήνει τα κουσούρια της.

• Μου αρέσει 2

ndgFp3.png

Εγώ απλά το κάνω γιατι το ζητούν από το σταθμό, βέβαια αν σκεφτείς ότι απλά έχει ξεμείνει και δεν το έχουν διορθώσει, χαζό είναι. Και περισυ βέβαια το ζητούσαν αλλά ο τότε παιδίατρος είχε την άποψη ότι δεν χρειάζεται, τους το είπα και δεν μου είπαν κάτι. Φέτος η τωρινή μου είπε πως δεν θεωρείται ξεπεράσμενο, περισυ της είχε τύχει ένα θετικό. Όσον αφορά τη σύγκριση με το bexsero, νομίζω ότι το bexsero απλά δεν συνταγογραφειται για όλους λόγω καθαρά μη αντοχής οικονομικά του ΕΟΠΥΥ, αλλά ιατρικά συστήνεται για όλους, τουλάχιστον οι περισσότεροι είναι πιο θετικοί στο να το κάνουν, και γονείς και παιδίατροι. Ίσως είναι η σοβαρότητα της ασθενείας, ίσως έχει καλύτερη προώθηση εμπορικά, δεν ξερω.Το Mantoux επίσημα δεν συστήνεται για όλους (και νομίζω γενικά δεν συνταγογραφειται καθόλου).Κι εγώ ανήκω στη γενιά που το έκαναν στο σχολείο και τώρα είχα ξεχάσει την ύπαρξη του, αν δεν το ζητούσαν δεν θα το έκανα . Αντίθετα με το bexsero παρολο το  υψηλό κόστος δεν το πολύ σκέφτηκα, με δεδομένο την σοβαρότητα της ασθενείας και ότι υπάρχουν κρούσματα στην Πάντως vtgian έχεις δίκιο, για το μεν γίνεται σχεδόν πλύση εγκεφάλου,για το δε το αντίθετο σχεδόν σε αποτρέπουν από το να το κάνεις, ενώ ουσιαστικά μιλάμε για δύο σοβαρές ασθενειες με κρούσματα στη χώρα. Ίσως η μηνιγγίτιδα είναι πιο σοβαρή, δεν ξέρω 

Just now, Sunshine8 είπε:

Εγώ απλά το κάνω γιατι το ζητούν από το σταθμό, βέβαια αν σκεφτείς ότι απλά έχει ξεμείνει και δεν το έχουν διορθώσει, χαζό είναι. Και περισυ βέβαια το ζητούσαν αλλά ο τότε παιδίατρος είχε την άποψη ότι δεν χρειάζεται, τους το είπα και δεν μου είπαν κάτι. Φέτος η τωρινή μου είπε πως δεν θεωρείται ξεπεράσμενο, περισυ της είχε τύχει ένα θετικό. Όσον αφορά τη σύγκριση με το bexsero, νομίζω ότι το bexsero απλά δεν συνταγογραφειται για όλους λόγω καθαρά μη αντοχής οικονομικά του ΕΟΠΥΥ, αλλά ιατρικά συστήνεται για όλους, τουλάχιστον οι περισσότεροι είναι πιο θετικοί στο να το κάνουν, και γονείς και παιδίατροι. Ίσως είναι η σοβαρότητα της ασθενείας, ίσως έχει καλύτερη προώθηση εμπορικά, δεν ξερω.Το Mantoux επίσημα δεν συστήνεται για όλους (και νομίζω γενικά δεν συνταγογραφειται καθόλου).Κι εγώ ανήκω στη γενιά που το έκαναν στο σχολείο και τώρα είχα ξεχάσει την ύπαρξη του, αν δεν το ζητούσαν δεν θα το έκανα . Αντίθετα με το bexsero παρολο το  υψηλό κόστος δεν το πολύ σκέφτηκα, με δεδομένο την σοβαρότητα της ασθενείας και ότι υπάρχουν κρούσματα στην Πάντως vtgian έχεις δίκιο, για το μεν γίνεται σχεδόν πλύση εγκεφάλου,για το δε το αντίθετο σχεδόν σε αποτρέπουν από το να το κάνεις, ενώ ουσιαστικά μιλάμε για δύο σοβαρές ασθενειες με κρούσματα στη χώρα. Ίσως η μηνιγγίτιδα είναι πιο σοβαρή, δεν ξέρω 

Η μηνιγγίτιδα έχει σοβαρό ποσοστό νοσηρότητας και αυτό την κάνει πιο επικίνδυνη. Βάσει στοιχείων όμως, φαίνεται ότι είναι πιθανότερο να κολλήσεις κανείς φυματίωση παρά μηνιγγίτιδα, η οποία εξακολουθεί και είναι πολύ σπάνια στη χώρα μας και βαίνει μειούμενη.

Και τα δύο εμβόλια συστήνονται μόνο σε άτομα που ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου το γράφει ξεκάθαρα το ΕΠΕ . Η διαφορά είναι ότι για αυτές τις ομάδες το κόστος τοy bexsero καλύπτεται από το κράτος, ενώ της φυματίωσης μάλλον όχι (ίσως και ναι, δεν το ξέρω). Επίσης έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το Σκεπτικό της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών σχετικά με τα πρωτεϊνικά εμβόλια κατά του μηνιγγιτιδοκόκκου οροομάδας Β (βλ bexsero) και γιατί δεν συστήνεται ο εμβολιασμός όλων.

moh.gov.gr/articles/health/dieythynsh-dhmosias-ygieinhs/emboliasmoi/ethniko-programma-emboliasmwn-epe-paidiwn-kai-efhbwn/6632-eishghsh-ethnikhs-epitrophs-emboliasmwn-gia-mhniggitidokokko-oroomadas-b

• Μου αρέσει 2

ndgFp3.png

Just now, vtgian said:

Και τα δύο εμβόλια συστήνονται μόνο σε άτομα που ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου το γράφει ξεκάθαρα το ΕΠΕ .

Χμμ τότε γιατί οι περισσότεροι κάνουν το bexsero παρολο το υψηλό του κόστος πιστεύεις;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα