Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μη παρεμβατικός προγεννητικός έλεγχος (nipt) - Αντί για άμνιο;


Recommended Posts

Έτσι ειναι ο κάθε γιατρός εχει άλλη άποψη. Επειδή αναφερόμαστε και σε διδυμα ο δικός μου γιατρός μου ειχε πει οτι αυξάνονται οι πιθανότητες αποβολής απο την αμνιο. Και μιας και η αυχενική ηταν καλη και για τα δυο μωρα μόνος του μου ειπε να την αποφύγουμε. Εγω πάλι ηθελα να την κάνω γιατι φοβόμουν (δεν ειμαι και καμια παιδούλα, 36) αλλα στο τελος τον εμπιστεύτηκα. Το ιδιο παντως μου ειχε προτείνει και ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική (γνωστός ψείρας!) λέγοντας μου εναλλακτικά για την εξέταση που αναφέρετε. Εγω τότε δεν την εκανα αλλα σε επόμενη πιθανή εγκυμοσύνη δεν θα το σκεφτόμουν θα την εκανα οπωσδήποτε.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γέννησα πριν μια εβδομάδα ένα κοριτσάκι υγιέστατο! Είχα κάνει το panorama test, το πιο φθηνό και απλό πακέτο. Τα αποτελέσματα έρχονται σε ποσοστά, υψηλού/χαμηλού ρίσκου, δεν πρόκειται για διαγνωστική εξέταση. Δεν έκανα άμνιοπαρακεντηση, παρόλο που λόγω ηλικίας προτεινεται (36). Επειδή γράφω από κινητό όποιος θέλει λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο, τα χαρτιά που υπογράφεις και τις επεξηγήσεις που δίνει η εταιρία ας μου πει. Εκ του αποτελέσματος στη δική μου περίπτωση το κρίνω αξιόπιστο αλλά ακριβό γι αυτό που προσφερει.

520 ευρώ νομίζω η εκεί γύρω. Το καλό είναι ότι δε βγάζει ψευδώς αρνητικά, μπορεί να βγάλει όμως ψευδώς θετικά και να σου τινάξει την ψυχολογία Κ την εγκυμοσύνη στον αέρα.. πολλοί είναι δυσαρεστημένοι με τα τεστ σε ξένα φορουμ που έψαχνα.Επίσης καθυστερούν πολύ τα αποτελέσματα.

Επίσης η μικρή εβδομάδα κύησης η Ό μεγάλος δείκτης μάζας σώματος της μητέρας μπορεί να οδηγήσουν σε αδιευκρίνιστο αποτέλεσμα την πρώτη φορά.γίνεται επανάληψη της εξέτασης χωρίς δίκη σου χρέωση, αλλά έχουν περάσει 40μερες τουλάχιστον μέχρι να βγει το β αποτέλεσμα. Παίρνουν και επίχρισμα από τον πατέρα

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αννα το Nipt , τουλαχιστον αυτο που εκανα εγω, δεν ειναι στατιστικο. Yποτιθεται ειναι διαγνωση ,ναι και οχι , με βαθμο ομως αξιοπιστιας.

 

Και ενω στο συνδρομο Down ειναι της ταξης του 99%, πολυ υψηλος βαθμος αξιοπιστιας , επομενως μας καλυπτει , στα υπολοιπα ειναι χαμηλοτερο. 97% ΚΑΙ 87% στα 18 και 13 στο δικο μου τεστ. Για HARMONY εχει 80% στο 13, οπως εγραψε και η Αλκυων.

Στα χ,ψ του φυλου και εκει ειναι υψηλος ο βαθμος αξιοπιστιας. 95-97%.

 

Το 87% δεν μας καλυπτει επομενως τελειως.

Και για τα υπολοιπα συνδρομα που εγραψα τα δειγματα δεν ειναι τοσα πολλα ωστε να ειναι και ασφαλη τα αποτελεσματα.

 

Εδω μπορειτε να δειτε συγκεντρωτικα τα ποσοστα αξιοπιστιας του καθε τεστ και τι εξεταζει.

 

http://www.safembryo.com/maternit21-plus/?gclid=CI6vjsP2kckCFeoJwwodgEUDYw

 

 

Μονον η αμνιο μας εξασφαλιζει.

 

Παντως κοριτσια οσο αυξανεται η ηλικια τοσο ομως και η αμνιο ειναι πιο επικινδυνη. Επισης εξαρταται πολυ απο την κατασταση της καθε εγκυου.

 

Σε μια διδυμη κυηση, σε μια γυναικα που εχει κανει περιδεση τραχηλου, σε μια κυηση υψηλου κινδυνου και επαπειλουμενη το ρισκο ειναι πολυ μεγαλυτερο.

Σε αυτες τις περιπτωσεις δεν ισχυουν τα ποσοστα 1/200 η 1/1000.Ειναι πολυ υψηλοτερα.

Ακομα και προωρο τοκετο μετα απο τοσες εβδομαδες μπορει να προκαλεσει η αμνιο.

Link to comment
Share on other sites

Summer wine οντως, πολυ διαφωτιστικα. Δεν τα ηξερα ολα αυτα.

 

Αν εκανα τωρα δευτερο, δεν θα εκανα αμνιο η αληθεια ειναι. Ειμαι 40 στα 41 στο μεταξυ. Ουτε ο αντρας μου θα ηθελε, το εχουμε συζητησει.

 

Δυστυχως σου μεταβιβαζουν την ευθυνη της αποφασης, ναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ γω είμαι υπερ της άμνιο και μαλιστα με μοριακό καρυοτυπο που εξεταζει τουλάχιστον 120 συνδρομα. Όλα τα άλλα δεν θα τα επελεγα γιατι θα αισθανομουν ανασφαλεια. Όμως καθεμια μας τα αντιμετωπιζει διαφορετικά και πραγματικά αν αισθάνεσαι ασφαλής, μεινε στην β επιπεδου σε συνδυασμο με υπερηχο καρδιας στις οποιες τις περισσοτερες φορές φαινονται όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

 

Έχει κάνει καμιά σας το tranquility Test;;;

 

Αντιγράφω από το site της εταιρείας:

 

 

Την αναβάθμιση του πιστοποιημένου κατά CE-IVD και μηδενικού κινδύνου εμβρυϊκού τεστ DNA TRANQUILITY, το οποίο ανιχνεύει με ακρίβεια το σύνδρομο Down (> 99,9%), τις τρισωμίες 18 και 13, τις φυλετικές ανευπλοειδίες, τα μικροελλειπτικά σύνδρομα και το φύλο του μωρού, παρέχοντας αποτελέσματα εντός 5 ημερών, ανακοίνωσε η ESPERITE.

Το γενετικό τεστ, που είναι έτοιμο για εμπορική χρήση, είναι κατάλληλο για όλες τις κυήσεις και απαιτεί μόνο τη λήψη αίματος από την μητέρα, με τον συνηθισμένο τρόπο, οποιαδήποτε ημέρα της εβδομάδας, από τη 10η εβδομάδα της κύησης και μετά. Δεν παρουσιάζει κανένα κίνδυνο ούτε για το έμβρυο ούτε για τη μητέρα. Το TRANQUILITY περιορίζει σε μεγάλο βαθμό την ανάγκη για επεμβατική δοκιμασία (αμνιοκέντηση) και συνεπώς η μητέρα αποφεύγει κινδύνους στους οποίους θα εκτίθετο διαφορετικά.

Η όλη διαδικασία του τεστ TRANQUILITY για τρισωμίες (συλλογή δείγματος, προετοιμασία, αλληλούχισης, βιοπληροφορική ανάλυση και σύνταξη της έκθεσης), είναι συμβατή με την Ευρωπαϊκή Οδηγία 98/79/ΕΚ για τα ιατροτεχνολογικά βοηθήματα που χρησιμοποιούνται στη In Vitro Διάγνωση (In Vistro Diagnostics) και έχει πιστοποιηθεί από ανεξάρτητο οργανισμό. Το TRANQUILITY συνδυάζει την τεχνολογία του Iona και της InKaryo, εταιρείας που εξαγοράστηκε πρόσφατα και αποτελεί πλέον μέλος του ομίλου Esperite.

Το συνολικό ποσοστό επιπολασμού για χρωμοσωμικές διαταραχές κατά τη γέννηση υπολογίζεται σε 43,8 ανά 10.000 γεννήσεις στην Ευρώπη, όπου καταγράφονται κάθε χρόνο περισσότερες από 14 εκατομμύρια κυήσεις, εκ των οποίων οι 5.2 εκατομμύρια στη Δυτική και Νότια Ευρώπη. Η τάση καθυστέρησης τεκνοποίησης στην Ευρώπη αυξάνει σημαντικά τον κίνδυνο εμφάνισης ανωμαλιών στο έμβρυο. Η αγορά των τεστ μη επεμβατικού προγεννητικού ελέγχου (NIPT) αναμένεται να φθάσει τα 1.97 δισεκατομμύρια δολ. ΗΠΑ σε παγκόσμιο επίπεδο έως το 2019 (Transparency Market Research, Νοέμβριος 2014). Οι ιατρικοί σύλλογοι συμφωνούν ότι σε όλες τις έγκυες γυναίκες πρέπει να παρέχεται προγεννητικός έλεγχος/διάγνωση για ανωμαλίες του εμβρύου και ότι τα τεστ NIPT σηματοδοτούν μεγάλη πρόοδο στην μεθοδολογία ελέγχου.

Η Genoma, ο κλάδος πρωτεομικής και γενετικής προληπτικής ιατρικής της ESPERITE, εφαρμόζει το TRANQUILITY στο υπερσύγχρονο εργαστήριό της στη Γενεύη, το μεγαλύτερο κέντρο κλινικής γενετικής στην Ευρώπη, με τεχνολογία Αλληλούχισης Επόμενης Γενιάς (NGS). Οι παγκοσμίου επιπέδου ειδικοί επιστήμονες της Genoma χρησιμοποιούν την μέθοδο αλληλούχισης τυχαίας θέσης ολόκληρου του γονιδιώματος με σκοπό τον πληρέστερο έλεγχο του ελεύθερου DNA που κυκλοφορεί στο αίμα της μητέρας, το οποίο, κατά τη διάρκεια της κύησης, περιέχει εμβρυϊκό DNA.Η προηγμένη βιοπληροφορική αναλύει τα δεδομένα αλληλούχισης με έναν ενισχυμένο αλγόριθμο υπολογισμού, εξασφαλίζοντας κορυφαία απόδοση ανάλυσης καθώς και σαφή και ακριβή αποτελέσματα κατά την εξέταση.

Στην πιλοτική χρήση του TRANQUILITY κατεγράφησαν αρκετές χιλιάδες πωλήσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα στην Ιταλία και την Ισπανία.

Το Βασιλικό Κολέγιο Μαιευτήρων & Γυναικολόγων (RCOG) αναφέρει: «Σύντομα, η τεχνολογία αυτή είναι πιθανό να αποτελέσει το βασικό τρόπο ελέγχου για χρωμοσωμικές ανωμαλίες στην κύηση. Η μέθοδος αυτή βελτιώνει τις πληροφορίες που διατίθενται στις έγκυες γυναίκες, μειώνοντας σημαντικά το ποσοστό απώλειας κύησης άνευ επιπλοκών λόγω αποβολής που οφείλονται σε περιττή επεμβατική διαδικασία». (Non-invasive Prenatal Testing for Chromosomal Abnormality using Maternal Plasma DNA. Scientific Impact Paper No. 15, Μαρτίου 2014).

Λαμβάνοντας υπόψη την υψηλότερη ακρίβεια, ποιότητα και ασφάλεια, το TRANQUILITY αναμένεται να αντικαταστήσει τις παραδοσιακές μεθόδους ελέγχου και να αποτελέσει τυπική διαδικασία ως κύρια μέθοδος ελέγχου για χρωμοσωμικές διαταραχές για όλες τις έγκυες γυναίκες στο προσεχές μέλλον.

Η διπλή στρατηγική της Genoma για την κατάκτηση ηγετικής θέσης στην αγορά της Ευρώπης έχει ως στόχο τη σύναψη συμφωνιών με φορείς του δημόσιου τομέα αλλά και μεγάλους παρόχους υγείας του ιδιωτικού τομέα, σε συνδυασμό με τη διανομή του TRANQUILITY μέσω των τοπικών εμπορικών συνεργατών και αντιπροσώπων της ESPERITE σε σχεδόν 40 χώρες.

Ο Frederic Amar, Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου ESPERITE δήλωσε σχετικά: «Το TRANQUILITY θέτει τους χρυσούς κανόνες στον προγεννητικό έλεγχο. Είμαστε περήφανοι που η Genoma πέτυχε αυτό το επίπεδο αριστείας, αυξάνοντας το διακύβευμα στην αγορά, προσφέροντας στους ιατρούς, στις γυναίκες και στις οικογένειες τον πλέον αξιόπιστο τρόπο ανίχνευσης χρωμοσωμικών ανωμαλιών στα αρχικά στάδια κύησης».

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα τεστ αν διαβασουμε<<...Το TRANQUILITY περιορίζει σε μεγάλο βαθμό την ανάγκη για επεμβατική δοκιμασία (αμνιοκέντηση...)>>.Απο αυτο κραταω το ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ δεν αντικαθηστα την αμνιοπαρακεντηση. Εγω εκανα αμνιοπαρακεντηση.ολα πηγαν καλα κ πλεον εχω το μωρο μου στην αγγαλια μου.

δειτε κ εδω

....Σύμφωνα με βιβλιογραφικά δεδομένα, μία έγκυος γυναίκα, άνω των 35 ετών, έχει πιθανότητες 1 στα 60 να κυοφορεί έμβρυο με χρωμοσωμικές αλλαγές κλινικής σημασίας (NEJM 2012).

....αμνιοπαρακέντησης, η οποία έχει μια πολύ μικρή πιθανότητα, περίπου 1 στα 500, να προκαλέσει αποβολή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει καμιά σας το tranquility Test;;;

Είναι το ίδιο μ'αυτό? Αν ναι, ριξε μια ματιά στη συζητηση.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=142691

Και μονο το ότι οι γιατροί σε παίζουν με ενα νουμερο και μονο, ειναι πηγή προβληματισμου. Δηλ αν εισαι 35 σου χτυπάνε καμπανακι για αμνιο ακόμα και με τελεια αποτελεσματα αυχενικης, αλλά αν εισαι 34 σου λενε, οκ μην κανεις? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο μ'αυτό? Αν ναι, ριξε μια ματιά στη συζητηση.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=142691

Και μονο το ότι οι γιατροί σε παίζουν με ενα νουμερο και μονο, ειναι πηγή προβληματισμου. Δηλ αν εισαι 35 σου χτυπάνε καμπανακι για αμνιο ακόμα και με τελεια αποτελεσματα αυχενικης, αλλά αν εισαι 34 σου λενε, οκ μην κανεις? :confused:

 

Καλά εννοείται ότι δεν αντικαθιστά την άμνιοπαρακέντηση.

 

Όμως αν έχεις με το αιμοτολογικό κακό αποτέλεσμα, τερματίζεις πολύ νωρίτερα.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Έχει κανει καποια κοπελα αυτο το τεστ;

Ειναι αιματολογικο μη επεμβατικο τεστ του οποιου τα αποτελεσματα στελνονται στην Αμερική ή Κυπρο για τυχον γενετικες ανωμαλιες.

Στα τελικα αποτελεσματα μαθαινεις και το φυλλο.

Η ακρίβειά του ειναι πάνω απο 99%, γύρω στο 99,5 %.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανει καποια κοπελα αυτο το τεστ;

Ειναι αιματολογικο μη επεμβατικο τεστ του οποιου τα αποτελεσματα στελνονται στην Αμερική ή Κυπρο για τυχον γενετικες ανωμαλιες.

Στα τελικα αποτελεσματα μαθαινεις και το φυλλο.

Η ακρίβειά του ειναι πάνω απο 99%, γύρω στο 99,5 %.

 

Δεν τη γνωρίζω. Να υποθέσω ότι δεν γράφεται; Ξέρουμε πόσο στοιχίζει; Μπορεί να αντικαταστήσει την αμνιοπαρακεντηση ή γίνεται επικουρικά αυτής;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανει καποια κοπελα αυτο το τεστ;

Ειναι αιματολογικο μη επεμβατικο τεστ του οποιου τα αποτελεσματα στελνονται στην Αμερική ή Κυπρο για τυχον γενετικες ανωμαλιες.

Στα τελικα αποτελεσματα μαθαινεις και το φυλλο.

Η ακρίβειά του ειναι πάνω απο 99%, γύρω στο 99,5 %.

 

το τεστ αυτό "αντικαθιστά" τη λήψη τροφοβλάστης ή την αμνιοπαρακέντηση. Η ακρίβεια είναι γύρω στο 98% δηλαδή δε σε καλύπτει απόλυτα όπως η τροφοβλάστη που είναι 100%. Ξέρω γνωστή μου που έκανε. Κοστίζει γύρω στα 600-700 ευρώ από όσο ξέρω. Μακάρι να μπορούσα να την κάνω κι εγώ αλλά ο γιατρός μου είναι αντίθετος!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανει καποια κοπελα αυτο το τεστ;

Ειναι αιματολογικο μη επεμβατικο τεστ του οποιου τα αποτελεσματα στελνονται στην Αμερική ή Κυπρο για τυχον γενετικες ανωμαλιες.

Στα τελικα αποτελεσματα μαθαινεις και το φυλλο.

Η ακρίβειά του ειναι πάνω απο 99%, γύρω στο 99,5 %.

 

Εμενα μου το προτειναν και δειχνει 99% μονο για το συνδρομο down οχι αλλα συνδρομα.Ναι δειχνει και το φυλο του παιδιου.Δεν το εκανα καθως η αυχενικη ειχε βγει πολυ καλη.

Το κοστος μας ειπαν ειναι 640 ευρω και το αιμα το εστελναν Αμερικη.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, η εξέταση αυτη δε γράφεται.

Δεν αντικαθιστα την αμνιοπαρακέντηση μιας και το τεστ αυτό ειναι πιο πολυ screening test. Κοστίζει 500?.

Εμενα η αυχενικη βγηκε πολυ καλη, μετρηςεις αριςτες, συνδρομα τελεια ποςοςτά, το papp a μου βγηκε πολυ ελαφρως οριακο σε μια μετρηςη για τα θελω του γιατρου μου. Δεν κρινει οτι χρειαζομαι αμνιοπαρακεντηση, γι αυτο και με κατευθυνει προς αυτο το τεστ, το οποιο ειναι απλα πιο ενισχυμενο απο την αυχενικη και papp a.

Σαφως και δεν εχει τη διαδικασια της αμνιο, απο την αποψη οτι ειναι ανωδυνο, απλα γινεται ληψη μια.αιματος. Ελεγχει γενετικά σύνδρομα τρισωμία 21, τρισωμία 18, τρισωμία 13, μονοσωμία Χ και εμβρυικο φύλο.

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κανω, απο την αλλη μια αμνιο ειναι 100% σιγουρη ως προς το αποτελεσμα. Με το τεστ αυτο εισαι 99,5 σιγουρη.

Καμια κοπελα δεν το χει κανει αραγε;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν τη γνωρίζω. Να υποθέσω ότι δεν γράφεται; Ξέρουμε πόσο στοιχίζει; Μπορεί να αντικαταστήσει την αμνιοπαρακεντηση ή γίνεται επικουρικά αυτής;

 

Ναι μπορει να αντικαταστησει εφοσον εχει θετικοαποτελεσμα..σε περιπτωση αρνητικου κανεις και αμνιοπαρακεντηση

 

το τεστ αυτό "αντικαθιστά" τη λήψη τροφοβλάστης ή την αμνιοπαρακέντηση. Η ακρίβεια είναι γύρω στο 98% δηλαδή δε σε καλύπτει απόλυτα όπως η τροφοβλάστη που είναι 100%. Ξέρω γνωστή μου που έκανε. Κοστίζει γύρω στα 600-700 ευρώ από όσο ξέρω. Μακάρι να μπορούσα να την κάνω κι εγώ αλλά ο γιατρός μου είναι αντίθετος!

 

Βασικα δεν αντικαθιστα ακριβως...Οπως παραπανω..

Η ακριβεια ειναι 99,7% και καλως δεν θελει ο γιατρος σου εφοσον δεν εχεις καποιο θεμα..

Χτες την εκανα και πληρωσα...390 ευρω ...

 

Εμενα μου το προτειναν και δειχνει 99% μονο για το συνδρομο down οχι αλλα συνδρομα.Ναι δειχνει και το φυλο του παιδιου.Δεν το εκανα καθως η αυχενικη ειχε βγει πολυ καλη.

Το κοστος μας ειπαν ειναι 640 ευρω και το αιμα το εστελναν Αμερικη.

 

Δειχνει για το down και για καμια δεκαρια ακομα συνδρομα..Η αμνιο δειχνει για 100 συνδρομα..Εφοσον βγαινει καλη η αυχενικη δεν υπαρχει κανενας λογος να γινει...Και συγκεκριμενα το veracity γιατι υπαρχουν διαφορες ονομασιες κανει πλεον απο 390-450 ευρω και το στελνουν Κυπρο..

Λοιπον, η εξέταση αυτη δε γράφεται.

Δεν αντικαθιστα την αμνιοπαρακέντηση μιας και το τεστ αυτό ειναι πιο πολυ screening test. Κοστίζει 500?.

Εμενα η αυχενικη βγηκε πολυ καλη, μετρηςεις αριςτες, συνδρομα τελεια ποςοςτά, το papp a μου βγηκε πολυ ελαφρως οριακο σε μια μετρηςη για τα θελω του γιατρου μου. Δεν κρινει οτι χρειαζομαι αμνιοπαρακεντηση, γι αυτο και με κατευθυνει προς αυτο το τεστ, το οποιο ειναι απλα πιο ενισχυμενο απο την αυχενικη και papp a.

Σαφως και δεν εχει τη διαδικασια της αμνιο, απο την αποψη οτι ειναι ανωδυνο, απλα γινεται ληψη μια.αιματος. Ελεγχει γενετικά σύνδρομα τρισωμία 21, τρισωμία 18, τρισωμία 13, μονοσωμία Χ και εμβρυικο φύλο.

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κανω, απο την αλλη μια αμνιο ειναι 100% σιγουρη ως προς το αποτελεσμα. Με το τεστ αυτο εισαι 99,5 σιγουρη.

Καμια κοπελα δεν το χει κανει αραγε;;;;

 

 

Εγω το εκανα κοπελα ειμαι σε αναμονη αποτελεσματος..

Εφοσον εχεις καποιο στοιχειο στην αυχενικη που θελει λιγη επανεξεταση καλο ειναι να την κανεις...εγω μιλησα με 2 γιατρους εκτος του δικου μου κι ενω ηταν καθυσηχαστικοι μου προτειναν να το κανω να ειμαι πιο σιγουρη.

Οσο για την αμνιο καταρχην προφανως δεν μπορεις να την κανεις ακομα...ειναι για αργοτερα..και περαν αυτου ειναι μια επεμβατικη μεθοδος που εχει ενα χ αναγραφομενο ρισκο οποτε για μενα αν δεν σου πει γιατρος πρεπει να την κανεις δεν πας να την κανεις μονη σου..τωρα αυτο αποψη μου βεβαια...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

salomia για την οποιαδήποτε εξεταση αίματος δε μπορεί κανενας να σου πει να μην πας να την κάνεις. πολύ περίεργο αυτό να λέει γιατρός να μην την κάνεις!!

τι σημαίνει είναι αντίθετος..? μήπως για λόγους έλλειψης χρημάτων?

ποιους επιστημονικούς λόγους μπορεί να έχει?

 

είναι μη επεμβατική μέθοδος, και την χρησιμοποιείς για να εξαλείψεις μια πιθανότητα που δεν επιθυμείς για το παιδί που θα κυοφορήσεις.

να σημειώσω ότι υπάρχουν πολλές εξετάσεις, και πολύ πιο ακριβές δηλ και στα 1000 ευρώ όπου ψάχνουν όλα τα γνωστά συνδρομα.

Κάποιες τις στέλνουν αμερική κάποιες ευρώπη , δεν ήξερα οτι βγήκε και στη κύπρο. Καλό αυτό λογικά μειώνει το κόστος...

Εάν το θέλεις και έχεις τα χρήματα κανένας γυναικολόγος δε θα πρεπε να σου πει "μην την κάνεις".

εσείς που το ψάχνετε τώρα φτιάξτε κανένα θέμα που να συγκρίνετε τις υπηρεσίες με κόστος και αριθμό συνδρόμων που εξετάζουν, πόσο γρήγορα βγαίνει αποτελεσμα, σε ποια εβδομάδα το κάνεις, για να βοηθηθούν οι επόμενες!

Τουλάχιστον εάν αναφέρεστε σε κάποιον γραψτε ακριβως ποια συνδρομα τσεκαρει η εξέταση?

Είναι πολλές γυναίκες που πλέον κάνουν αυτή την εξέταση. Είναι θέμα πορτοφολιού σίγουρα, βέβαια η τελική επιλογή.

 

Σίγουρα η εξέταση αίματος πάντως , δεν αποκλείει ότι ισως να χρειαστεί λήψη τροφοβλάστη ή άμνιο.

εάν είχα τα χρήματα εννοείται θα επέλεγα την εξέταση αίματος ασυζητητί για να ξέρω μια ώρα νωρίτερα. Κάθε εβδομάδα εγκυμοσύνης μετράει νομίζω.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Παρακολουθει ακομα καποια κοπελα το θεμα;εχει καποια εμπειρια απο το τεστ;μου ειπε ο γιατρος μου να το κανω γιατι η αυχενικη βγηκε 2,3 και θελει να εξαλειψει ολες τις πιθανοτητες.δεν ξερω τι να κανω,αν ομως σε βαζει στο τρυπακι ο γιατρος ολο τριγυρναει στο μυαλο σου.αν καποια κοπελα γνωριζει κατι παραπανω γι αυτο ας με βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , maria_tweety είπε:

Παρακολουθει ακομα καποια κοπελα το θεμα;εχει καποια εμπειρια απο το τεστ;μου ειπε ο γιατρος μου να το κανω γιατι η αυχενικη βγηκε 2,3 και θελει να εξαλειψει ολες τις πιθανοτητες.δεν ξερω τι να κανω,αν ομως σε βαζει στο τρυπακι ο γιατρος ολο τριγυρναει στο μυαλο σου.αν καποια κοπελα γνωριζει κατι παραπανω γι αυτο ας με βοηθησει

 

Καλησπέρα και καλή υπόλοιπη εγκυμοσύνη. Αφού στο συστήνει ο γιατρός σου και είναι πολύ απλό (μία απλή αιμοληψία) τι σε κάνει να διστάζεις; Γενικά θεωρείται από τα αξιόπιστα μη επεμβατικά τεστ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Indyla είπε:

 

Καλησπέρα και καλή υπόλοιπη εγκυμοσύνη. Αφού στο συστήνει ο γιατρός σου και είναι πολύ απλό (μία απλή αιμοληψία) τι σε κάνει να διστάζεις; Γενικά θεωρείται από τα αξιόπιστα μη επεμβατικά τεστ.

Το οικονομικο και μονο,γιατι απ οτι εχω ακουσει στοιχιζει καπου στα 400-500.οι επιλογες που σκεφτηκα ειναι πρωτον να παω με την υπαρχουσα αυχενικη σε αλλον γυναικολογο για δευτερη γνωμη (κοστος 70 περιπου),δευτερον να ξανακανω την αυχενικη αλλου (κοστος 120 περιπου) και τριτον να κανω αυτο το τεστ για να ξεμπερδευω.με τις δυο πρωτες επιλογες μπορει τελικα να επωμιστω το κοστος τους συν το κοστος του τεστ.οποτε μαλλον θα κανω το τεστ κατευθειαν.απλα ηθελα αν καποια κοπελα το εχει κανει να μου πει την εμπειρια της.επισης σκεφτομαι μηπως υπαρχει περιπτωση να αλλοιωθει το αιμα κατα τη μεταφορα του στην Αμερικη η στην Κυπρο.δεν ξερω που καταληγει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η προσωπική μας εμπειρία είναι οτι δεν αξίζει γιατι η εξέταση είναι screening test  και οπως γραφει τουλάχιστον και η ιδια πάνω,  αυτη που κάναμε, είναι μια εκτίμηση που μπορει να είναι και λάθος, εμάς μας έβγαλε λάθος φυλο του παιδιού... οπότε τι να πιστέψουμε μετά για τα φυλετικά.... δεν θα ξανα έδινα 500 ευρώ εγώ προσωπικά πάλι για εξέταση τύπου screening test  οπότε καλύτερα με παρακέντηση αν συντρέχει λόγος ανησυχίας, αλλιώς η προσωπική μου γνώμη είναι οτι δεν χρειάζονται όλα αυτά ίσως είναι υπερβολικά. η υποκειμενική μου άποψη είναι άσχετα με το θέμα αυτό ότι γενικά πρέπει να λειτουργούμε σκεπτόμενοι, πχ  δεν μπορείς να ρισκάρεις κάνοντας μια μέθοδο με παρενέργειες 1 προς 250 για να τσεκάρεις μια υποθετική πιθανότητα προβλήματος τις τάξης του 1 προς 2000 δεν στέκει.  Βέβαια αυτή είναι η άποψη μας, ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει τι θέλει να κάνει και πως αισθάνεται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 24/10/2018 at 4:06 ΜΜ, psammotettix είπε:

Η προσωπική μας εμπειρία είναι οτι δεν αξίζει γιατι η εξέταση είναι screening test  και οπως γραφει τουλάχιστον και η ιδια πάνω,  αυτη που κάναμε, είναι μια εκτίμηση που μπορει να είναι και λάθος, εμάς μας έβγαλε λάθος φυλο του παιδιού... οπότε τι να πιστέψουμε μετά για τα φυλετικά.... δεν θα ξανα έδινα 500 ευρώ εγώ προσωπικά πάλι για εξέταση τύπου screening test  οπότε καλύτερα με παρακέντηση αν συντρέχει λόγος ανησυχίας, αλλιώς η προσωπική μου γνώμη είναι οτι δεν χρειάζονται όλα αυτά ίσως είναι υπερβολικά. η υποκειμενική μου άποψη είναι άσχετα με το θέμα αυτό ότι γενικά πρέπει να λειτουργούμε σκεπτόμενοι, πχ  δεν μπορείς να ρισκάρεις κάνοντας μια μέθοδο με παρενέργειες 1 προς 250 για να τσεκάρεις μια υποθετική πιθανότητα προβλήματος τις τάξης του 1 προς 2000 δεν στέκει.  Βέβαια αυτή είναι η άποψη μας, ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει τι θέλει να κάνει και πως αισθάνεται καλύτερα.

Καλησπέρα σε όλες σας !!! Μια ερώτηση psammotettix θα ήθελα να κάνω. Πού έκανες την εξέταση και σε ποιο κέντρο έστειλες για απάντηση ?

Επίσης τι σου είπαν σχετικά με τα αποτελέσματα... πως το δικαιολόγησαν ? Και το φύλλο του μωρού δεν το είδατε και σε υπέρηχο ?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά μου εκαναν τρομερή εντύπωση όλα όσα γράφεις... Βέβαια όλα γίνονται και όλα είναι πιθανά ....

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για την επικοινωνία... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις? Μια απλή αιμοληψία είναι. Την έκανα κι εγώ τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου προπαρότι είχα πολύ καλή αυχενική. Αναμένω τα αποτελέσματα την άλλη εβδομάδα. Μια απλή αιμοληψία είναι, τα στέλνουν στο εξωτερικό και κάνουν γύρω στις 10 εργάσιμες ημέρες να βγουν τα αποτελέσματα. Συνοπτικά τα θετικά είναι πως έχεις μηδέν ρίσκο αποβολής σε σχέση με την άμνιο κι έχεις πάνω από 99% σίγουρα αποτελέσματα για τα βασικά σύνδρομα. Το αρνητικό είναι πως δεν δεν είναι διαγνωστική όπως η άμνιο και δεν βρίσκει όσα μπορεί να βρει η άμνιο. Και το κόστος βέβαια. Αν η αυχενική δεν βγει καλή, συστήνουν την άμνιο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και εγώ χθες λόγω κινδύνου για down 294:1 (με ppa-a και αυχενική διαφάνεια). Με το όριο των γυναικολόγων στο 300:1 και εμείς τόσο κοντά σε αυτό ήμασταν σε δίλημμα όσον αφορά τις πιο παρεμβατικές εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...