Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας και από ότι κατάλαβα και σε κάποιους κυρίους. 20/09/2021

Είμαι σπάνιος ασθενής 1/1000 γεννήσεις παγκοσμίως (1/650 γεννήσεις Ευρώπη , για την Ελλάδα δεν υπάρχουν στατιστικά, διότι κάποιοι το κρατάνε κρυφό) του Σύνδρόμου Klinefelter. και νεότερο μέλος στον σύλλογο σπάνιων παθήσεων "95 Rare Disease" που εδρεύει στην Αθήνα 

1η Προσπάθεια: Ιωάννινα κ. Σοφικίτης, μέθοδος microTESE με εύρεση ανώριμων σπερματοζωαρίων με 48 νανόμετρα ουρά (από ότι είπε). Κατάψυξη 3 σπερματικών σωλιναρίων από την επέμβαση. Μεταφορά στο Ινστιτούτο Γονιμότητας κου Λουτράδη με εμβρυολόγο Μπλέτσα. Εμβρυομεταφορά χωρίς υπέρηχο. Αποτέλεσμα μηδέν. Ωράρια 5 επέζησαν τα 2. 

2η Προσπάθεια: Διέγερση για ωάρια. Απόψυξη των σπερματικών σωλιναρίων από Κρίστυ Αγαπητού και Έρως Νικητός. Ανεπιτυχία εύρεσης σπερματοζωαρίων (τώρα κατά πόσο το προσπάθησαν ή έχουν ή δεν έχουν τελικά γνώση δεν γνωρίζω και τι μπορούν κάνουν ή δεν μπορούν). Κατάψυξη 3 ωαρίων. 

 

κι ρωτάω όποια έχει την ανώτερη εμπειρία και με το σύνδρομο klinefelter ας μιλήσει, σε ότι εκείνη/ος θεωρεί σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας ειμαι καινουργιο μελος και μετα απο αρκετό διαβασμα εδω αποφάσισα να γραψω το προβλημα μου.με τον αντρα μου προσπαθούμε για παιδι εχουμε ηδη απο ενα παιδι ο καθε ένας απο προηγούμενο γάμο.μετα απο καιρό Αφου δεν γινόταν η σύλληψή αποφασίσαμε να το ψάξουμε λιγο κανουμε σπερμοδιαγραμμα και εχει αζωοσπερμια κανονική fsh και πολυ καλη τεστοστερόνη.επισης κάναμε και τριπλέξ οπού φαίνεται κύρσοκηλη και ο κεντρικός φλεβικός αδένας λιγο πιο διογκωμένος και ουρεοπλασμα.κάναμε και δευτερο σπερμοδιαγραμμα και παλι αζωοσπερμια fsh παλι κανονική.επισκέφτηκαμε ενα γιατρό αθήνα ο οποίος του έγραψε το δευτερο σπερμοδιαγραμμα πληρώσαμε 50 ευρώ και ουτε τον εξέτασε του το εστειλα ηλεκτρονικα και ακομα τον ψάχνω στα τηλεφωνα γενικα απαράδεκτη συμπεριφορα.απο οτι εχω διαβασει μαλλον ειναι αποφρακτικη υπαρχει κάποια ανάλογη περίπτωσή;;έγινε σύλληψή με την κλασική φυσιολογική μέθοδο;Θελω να το προσπαθήσουμε πριν καταλήξουμε στην βιοψία.υπαρχει κάποιος Γιατροσ να μου προτείνεται;;;;;πφφ εχω πελαγώσει

Link to comment
Share on other sites

On 11/14/2021 at 12:36 PM, Angela.t said:

Γεια σας ειμαι καινουργιο μελος και μετα απο αρκετό διαβασμα εδω αποφάσισα να γραψω το προβλημα μου.με τον αντρα μου προσπαθούμε για παιδι εχουμε ηδη απο ενα παιδι ο καθε ένας απο προηγούμενο γάμο.μετα απο καιρό Αφου δεν γινόταν η σύλληψή αποφασίσαμε να το ψάξουμε λιγο κανουμε σπερμοδιαγραμμα και εχει αζωοσπερμια κανονική fsh και πολυ καλη τεστοστερόνη.επισης κάναμε και τριπλέξ οπού φαίνεται κύρσοκηλη και ο κεντρικός φλεβικός αδένας λιγο πιο διογκωμένος και ουρεοπλασμα.κάναμε και δευτερο σπερμοδιαγραμμα και παλι αζωοσπερμια fsh παλι κανονική.επισκέφτηκαμε ενα γιατρό αθήνα ο οποίος του έγραψε το δευτερο σπερμοδιαγραμμα πληρώσαμε 50 ευρώ και ουτε τον εξέτασε του το εστειλα ηλεκτρονικα και ακομα τον ψάχνω στα τηλεφωνα γενικα απαράδεκτη συμπεριφορα.απο οτι εχω διαβασει μαλλον ειναι αποφρακτικη υπαρχει κάποια ανάλογη περίπτωσή;;έγινε σύλληψή με την κλασική φυσιολογική μέθοδο;Θελω να το προσπαθήσουμε πριν καταλήξουμε στην βιοψία.υπαρχει κάποιος Γιατροσ να μου προτείνεται;;;;;πφφ εχω πελαγώσει

Καλημέρα, θα σου πρότεινα να πάτε σε έναν καλό ουρολόγο, μόνο αυτός μπορεί να σας βοηθήσει. Ένα πολύ καλό εργαστήριο σπερματολογίας είναι του κυρίου Λυμπερόπουλου, κάνε μία έρευνα για αυτό!

Λογικό να έχεις πελαγώσει όμως κάνε ένα βήμα την φορά , αρχικά πρέπει να βρείτε τι συμβαίνει κ γιατί , στο τέλος μελετάτε τις εναλλακτικές που έχετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα σε ολους, δυστυχως ανηκω και εγω στο club της Αζωοσπερμιας το οποιο ανακαλυψα πριν απο μια εβδομαδα μετα απο ενα μηδενικο σπερμοδιαγραμμα.

 

Εχω κανει τις ορμονικες εξετασεις και ειναι μεσα στα ορια, εχω προχωρησει με τις επομενες εξετασεις του καρυοτυπου και της κυστικης ινωσης (θελουν ενα μηνα περιπου) και ενος triplex ορχεων. Ο ουρολογος/ανδρολογος και ο γυναικολογος της συζυγου εχουν μια αισιοδοξια οτι πρόκειται για αποφρακτικη αζωοσπερμια και οτι με μια επεμβαση micro tese ισως εχουμε πιθανοτητες να βρουμε σπερματοζωαρια και να προχωρησουμε σε εξωσωματικη.

 

Εχω διαβασει ολα τα μηνυματα εδω και με εχουν βοηθησει ψυχολογικα, το σοκ ειναι τεραστιο, ειναι μια κατασταση που θελει πολυ δυναμη και μακαρι να τα καταφερουμε. Θα ηθελα μερικες πληροφοριες με βαση την εμπειρια σας σχετικα με ουρολογους/ανδρολογους που κανουν micro tese στην Αθηνα και επισης με κεντρα εξωσωματικης που θα προτεινατε, θα εκτιμουσα πολυ τα μηνυματα σας, σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για την υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/4/2022 at 11:11 ΜΜ, HopeFortheBest είπε:

Καλησπερα σε ολους, δυστυχως ανηκω και εγω στο club της Αζωοσπερμιας το οποιο ανακαλυψα πριν απο μια εβδομαδα μετα απο ενα μηδενικο σπερμοδιαγραμμα.

 

Εχω κανει τις ορμονικες εξετασεις και ειναι μεσα στα ορια, εχω προχωρησει με τις επομενες εξετασεις του καρυοτυπου και της κυστικης ινωσης (θελουν ενα μηνα περιπου) και ενος triplex ορχεων. Ο ουρολογος/ανδρολογος και ο γυναικολογος της συζυγου εχουν μια αισιοδοξια οτι πρόκειται για αποφρακτικη αζωοσπερμια και οτι με μια επεμβαση micro tese ισως εχουμε πιθανοτητες να βρουμε σπερματοζωαρια και να προχωρησουμε σε εξωσωματικη.

 

Εχω διαβασει ολα τα μηνυματα εδω και με εχουν βοηθησει ψυχολογικα, το σοκ ειναι τεραστιο, ειναι μια κατασταση που θελει πολυ δυναμη και μακαρι να τα καταφερουμε. Θα ηθελα μερικες πληροφοριες με βαση την εμπειρια σας σχετικα με ουρολογους/ανδρολογους που κανουν micro tese στην Αθηνα και επισης με κεντρα εξωσωματικης που θα προτεινατε, θα εκτιμουσα πολυ τα μηνυματα σας, σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για την υποστηριξη.

 

Καλησπέρα,

 

είμαστε πολλοί στο club και τα μνμτα είναι αισιόδοξα, οπότε μην ανησυχείς και μην χάνεις την ελπίδα σου. Ένας καλός ουρολόγος είναι ο κ. Ασβέστης και από ιατρούς εξωσωματικής εγώ θα σου πρότεινα να δεις οπωσδήποτε τον κ. Σφακιανούδη ο οποίος έχει εμπειρία μεγάλη σε περιπτώσεις αζωοσπερμίας. Είμαστε και εμείς με αποφρακτική αζωοσπερμία και μέχρι τώρα το αντιμετωπίζουμε με παρακεντήσεις δλδ PESA/TESA. Θα σου πρότεινα να εξετάσεις και αυτό το ενεχόμενο. 

 

Καταλαβαίνω ακριβώς πως αισθάνεσαι, είμαστε πολλοί και πολλές που αντιμετωπίζουμε τα ίδια! Θα πάνε όλα καλά! Μια δοκιμασία είναι και αυτή αλλά πλέον η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ, ευτυχώς!

 

Ότι χρειαστείς ρώτα μας και αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε θα το κάνουμε με χαρά!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Froufrou!!! said:

 

Καλησπέρα,

 

είμαστε πολλοί στο club και τα μνμτα είναι αισιόδοξα, οπότε μην ανησυχείς και μην χάνεις την ελπίδα σου. Ένας καλός ουρολόγος είναι ο κ. Ασβέστης και από ιατρούς εξωσωματικής εγώ θα σου πρότεινα να δεις οπωσδήποτε τον κ. Σφακιανούδη ο οποίος έχει εμπειρία μεγάλη σε περιπτώσεις αζωοσπερμίας. Είμαστε και εμείς με αποφρακτική αζωοσπερμία και μέχρι τώρα το αντιμετωπίζουμε με παρακεντήσεις δλδ PESA/TESA. Θα σου πρότεινα να εξετάσεις και αυτό το ενεχόμενο. 

 

Καταλαβαίνω ακριβώς πως αισθάνεσαι, είμαστε πολλοί και πολλές που αντιμετωπίζουμε τα ίδια! Θα πάνε όλα καλά! Μια δοκιμασία είναι και αυτή αλλά πλέον η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ, ευτυχώς!

 

Ότι χρειαστείς ρώτα μας και αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε θα το κάνουμε με χαρά!

 

Σε ευχαριστω πολυ @Froufrou!!! για την απαντηση και για τις πληροφοριες, θα τις εξετασω. Ευχομαι να πανε ολα καλα για ολους μας, χρειαζεται υπομονη και ψυχικη δυναμη για να αντιμετωπισεις κατι τετοιο...μακαρι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...