Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

@J.S Καλησπέρα,σας έχουν πει ποια ίσως είναι η αιτία που προκλήθηκε η αζωσπερμια; Εμάς πιθανόν από τη κρυψορχία που είναι και διορθώθηκε καθυστερημένα σε παιδική ηλικία με ορμόνες...Ο κύριος Ασβέστης είναι πολύ καλός,μας είπε να προχωρήσουμε σε βιοψία για να δούμε τι θα βρούμε...όταν τον ρώτησα εάν κάνει micro tese,μου είπε όχι δυστυχώς....το προτιμώ όμως με Micro,ψάχνοντας πάρα πολύ,ακόμα και παρακολουθώντας συνέδρια ουρολογων,καίμε έρευνες που έχουν γίνει...γιατί πολύ απλά οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες από ότι την απλή βιοψία, καί γιατί παίρνουν μικρότερη ποσότητα ορχικου ιστού...κ ετσι αποφάσισα να μας δεί και ο κύριος Μακαρούνης ,έκλεισα ραντεβού μαζί του τη Τρίτη 24/09 ,θα σας πω τις εντυπώσεις που μου άφησε και τι μας είπε...τι να πω,δύσκολος ο Γολγοθάς μας ..αλλά έχω ελπίδα, παρόλο που αποφασίσαμε να κάνουμε και δεύτερο σπερμοδιαγραμμα από μόνοι μας. Και πολύ απλά σήμερα με τα αποτελέσματα φάγαμε και δεύτερη σφαλιάρα,γιατί έδειξε πάλι το απόλυτο 0.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 22/9/2019 at 2:23 ΠΜ, Krisue είπε:

@J.S Καλησπέρα,σας έχουν πει ποια ίσως είναι η αιτία που προκλήθηκε η αζωσπερμια; Εμάς πιθανόν από τη κρυψορχία που είναι και διορθώθηκε καθυστερημένα σε παιδική ηλικία με ορμόνες...Ο κύριος Ασβέστης είναι πολύ καλός,μας είπε να προχωρήσουμε σε βιοψία για να δούμε τι θα βρούμε...όταν τον ρώτησα εάν κάνει micro tese,μου είπε όχι δυστυχώς....το προτιμώ όμως με Micro,ψάχνοντας πάρα πολύ,ακόμα και παρακολουθώντας συνέδρια ουρολογων,καίμε έρευνες που έχουν γίνει...γιατί πολύ απλά οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες από ότι την απλή βιοψία, καί γιατί παίρνουν μικρότερη ποσότητα ορχικου ιστού...κ ετσι αποφάσισα να μας δεί και ο κύριος Μακαρούνης ,έκλεισα ραντεβού μαζί του τη Τρίτη 24/09 ,θα σας πω τις εντυπώσεις που μου άφησε και τι μας είπε...τι να πω,δύσκολος ο Γολγοθάς μας ..αλλά έχω ελπίδα, παρόλο που αποφασίσαμε να κάνουμε και δεύτερο σπερμοδιαγραμμα από μόνοι μας. Και πολύ απλά σήμερα με τα αποτελέσματα φάγαμε και δεύτερη σφαλιάρα,γιατί έδειξε πάλι το απόλυτο 0.

Καλησπέρα, δεν έχουν βρει ποια είναι η αιτία της αζωοσπερμίας και ο κ. Ασβέστης μετά τη δεύτερη επίσκεψη μας επιμένει πως δεν έχει νόημα να τη βρούμε, από τη στιγμή που έχουμε υψηλή fsh, η βιοψία είναι μονόδρομος. Δεν μας έγραψε καν ένα triplex ορχεων η κάποια επιπλέον εξέταση. Μόνο κουβέντα για δότη μας έκανε και ήθελε να μας συστήσει κάποιες τράπεζες σπέρματος καλές. . Ο γυναικολόγος από την άλλη μας είχε προτεινει να διακόψει ο σύζυγος κάποια συμπληρώματα διατροφής που έπαιρνε για το γυμναστήριο (πρωτεΐνη, κρεατινη κλπ, οχι αναβολικά, δεν έχει πάρει ποτέ στη ζωή του) και να κάνει κάθε μήνα σπερμοδιαγραμμα για ένα εξάμηνο μήπως αλλάξει κάτι, καθώς επίσης να ξεκινήσω άμεσα τις δικές μου εξετάσεις(υστεροσκοπηση), το οποίο ειλικρινά δεν ξέρω τι νόημα έχει να το κάνω τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Σήμερα λοιπόν, ακριβώς 3 μήνες μετά το πρώτο σπερμοδιαγραμμα και με επισης 3 μήνες κομμένα όλα τα συμπληρώματα, κάναμε το δεύτερο σπερμοδιαγραμμα. Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Μηδέν. Αν βρίσκαμε έστω ένα, θα ήταν μια ελπίδα, ένα σημάδι ότι όλα θα πάνε καλά για να έχουμε από κάπου να πιάσουμε για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε. 

@Krisue μπράβο που μπορείς και είσαι τόσο αισιόδοξη. Το μόνο που νιώθω αυτή τη στιγμή είναι απελπισία και απογοήτευση. Και ένα μεγάλο γιατί. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, J.S said:

Αν βρίσκαμε έστω ένα, θα ήταν μια ελπίδα, ένα σημάδι ότι όλα θα πάνε καλά για να έχουμε από κάπου να πιάσουμε για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε. 

@Krisue μπράβο που μπορείς και είσαι τόσο αισιόδοξη. Το μόνο που νιώθω αυτή τη στιγμή είναι απελπισία και απογοήτευση. Και ένα μεγάλο γιατί. 

Το σπερμοδιάγραμμα το κάνετε σε εξειδικευμένο εργαστήριο ή σε απλό μικροβιολογικό κέντρο?

Εμείς τα κάναμε όλα σε εξειδικευμένο εργαστήριο, μόνο μία φορά κάναμε ένα σε μικροβιολογικό εργαστήριο και τα αποτελέσματα είχαν τεράστια διαφορά, αυτό βέβαια πριν 6 χρόνια, δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Απλά κάνε μία συζήτηση με τον γιατρό σου για αυτό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Το σπερμοδιάγραμμα το κάνετε σε εξειδικευμένο εργαστήριο ή σε απλό μικροβιολογικό κέντρο?

Εμείς τα κάναμε όλα σε εξειδικευμένο εργαστήριο, μόνο μία φορά κάναμε ένα σε μικροβιολογικό εργαστήριο και τα αποτελέσματα είχαν τεράστια διαφορά, αυτό βέβαια πριν 6 χρόνια, δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Απλά κάνε μία συζήτηση με τον γιατρό σου για αυτό.

 

 

Και τα δύο σε κέντρο εξωσωματικής, διαφορετικο κάθε φορά . Εσείς αν επιτρέπεται είχατε αζωοσπερμια? Με τι ορμονικές? 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, J.S είπε:

Καλησπέρα, δεν έχουν βρει ποια είναι η αιτία της αζωοσπερμίας και ο κ. Ασβέστης μετά τη δεύτερη επίσκεψη μας επιμένει πως δεν έχει νόημα να τη βρούμε, από τη στιγμή που έχουμε υψηλή fsh, η βιοψία είναι μονόδρομος. Δεν μας έγραψε καν ένα triplex ορχεων η κάποια επιπλέον εξέταση. Μόνο κουβέντα για δότη μας έκανε και ήθελε να μας συστήσει κάποιες τράπεζες σπέρματος καλές. . Ο γυναικολόγος από την άλλη μας είχε προτεινει να διακόψει ο σύζυγος κάποια συμπληρώματα διατροφής που έπαιρνε για το γυμναστήριο (πρωτεΐνη, κρεατινη κλπ, οχι αναβολικά, δεν έχει πάρει ποτέ στη ζωή του) και να κάνει κάθε μήνα σπερμοδιαγραμμα για ένα εξάμηνο μήπως αλλάξει κάτι, καθώς επίσης να ξεκινήσω άμεσα τις δικές μου εξετάσεις(υστεροσκοπηση), το οποίο ειλικρινά δεν ξέρω τι νόημα έχει να το κάνω τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Σήμερα λοιπόν, ακριβώς 3 μήνες μετά το πρώτο σπερμοδιαγραμμα και με επισης 3 μήνες κομμένα όλα τα συμπληρώματα, κάναμε το δεύτερο σπερμοδιαγραμμα. Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Μηδέν. Αν βρίσκαμε έστω ένα, θα ήταν μια ελπίδα, ένα σημάδι ότι όλα θα πάνε καλά για να έχουμε από κάπου να πιάσουμε για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε. 

@Krisue μπράβο που μπορείς και είσαι τόσο αισιόδοξη. Το μόνο που νιώθω αυτή τη στιγμή είναι απελπισία και απογοήτευση. Και ένα μεγάλο γιατί. 

@J.S καλημέρα!!! Κ ο άντρας μου έκοψε πρωτεϊνη, κερατίνη, αμινοξέα ,επίσης για το γυμναστήριο...έχουμε πολλά κοινά απ'ότι φαίνεται....εμάς ο κ.Ασβεστης δεν μας μίλησε για δότη,μόνο ότι πρέπει να πάμε σε βιοψία...πήγαμε στο κύριο Μακαρούνη την Τρίτη,θέλει να κάνει κ άλλες εξετάσεις ο άντρας μου,όπως καλλιέργεια σπέρματος,ΑΜΗ(είναι σύμφωνα με νέες έρευνες,καλός προγνωστικός δείκτης για το αν υπάρχουν ή όχι σπερματοζωαρία) ,επίσης μας μίλησε για τρίμηνη θεραπεία...καθώς με το που μπήκα στο ιατρείο του,του μίλησα για Micro tese,και μου λέει γιατί βιάζεσαι,δεν θα ήθελες να δεις ίσως λίγα σπερματοζωαρία στο σπερμοδιαγραμμα πρώτα,με αγχωσε αυτό και τον ρώτησα,ότι με τέτοια fsh ,εγώ ξέρω ότι η βιοψία είναι μονόδρομος...μου απάντησε πως δεν είναι όλες οι θεραπείες ίδιες,και πως παρόλαυτα θα ήθελε να κάνει ο συζήγος και τις εξετάσεις που του έβαλε και θ αποφασίσουμε όλοι μαζί τι θα κάνουμε...δε ξέρω αλλά έχω αγχωθεί περισσότερο...επίσης να πω ότι εμείς σπερμοδιαγραμμα κάναμε στον κύριο Λυμπερόπουλο.Σου μίλησαν είπες και για υστεροσκοπηση;; Σε ποιο κέντρο εξωσωματικής έχετε πάει,αν επιτρέπεται; Να ξέρεις, προσπαθω πολύ να ισορροπήσω,ήμουν πολύ άσχημα μέχρι και μέσα Αυγούστου,στο κρεβάτι όλη μέρα , κλαίγοντας όταν ήταν ο άντρας μου για δουλειά και χάνοντας 8 κιλά μέσα σ' αυτό το διάστημα,τώρα είμαι λιγάκι πιο δυνατή με συχνές άσχημες μεταπτώσεις ψυχολογικές ...Σε νοιώθω 100%, ξέρω πως είσαι όταν είσαι μόνη,όταν επίσης ξυπνάς που δε μπορείς να πιστέψεις ότι όλα αυτά δεν είναι τελικά όνειρο.... αλλά θέλω να σου πω ότι έχω βρει ζευγάρια,που με ίδιο θέμα έχουν παιδιά σήμερα... πρέπει να το φτάσουμε μέχρι τέλους ...ξέρω πόσο δύσκολο είναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 hours ago, J.S said:

Και τα δύο σε κέντρο εξωσωματικής, διαφορετικο κάθε φορά . Εσείς αν επιτρέπεται είχατε αζωοσπερμια? Με τι ορμονικές? 

Όχι δεν είχαμε αζωοσπερμία  αλλά ολιγοασθενοσπερμία , οι ορμονικές δεν θυμάμαι πως ήταν γιατί έχουν περάσει αρκετά χρόνια.

Να παραμείνεις ήρεμη και να μελετήσετε με τον σύντροφο σου τι μεθόδους μπορείτε και θέλετε να ακολουθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Όχι δεν είχαμε αζωοσπερμία  αλλά ολιγοασθενοσπερμία , οι ορμονικές δεν θυμάμαι πως ήταν γιατί έχουν περάσει αρκετά χρόνια.

Να παραμείνεις ήρεμη και να μελετήσετε με τον σύντροφο σου τι μεθόδους μπορείτε και θέλετε να ακολουθήσετε.

@Kotsifiko καλησπέρα και από εμένα...μακάρι να είχαμε κ εμείς και η @J.S έστω λίγα σπερματοζωαρία,θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα,εμείς έχουμε το απόλυτο μηδέν με υψηλή fsh ,που σημαίνει αναστολή της σπερματογεννεσης,βλάβη δλδ στους όρχεις και αν υπάρχουν σπερμάτοζωαρια,αυτά θα γίνονται τοπικά ,και θα είναι πολύ λίγα,τα οποία πρέπει να τα βρουν με βιοψία,με ανοιχτό χειρουργείο δλδ..να σαι καλά πάντως,που δίνεις κουράγιο σε ζευγάρια μετά από τόσα χρόνια..

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Krisue είπε:

πήγαμε στο κύριο Μακαρούνη την Τρίτη,θέλει να κάνει κ άλλες εξετάσεις ο άντρας μου,όπως καλλιέργεια σπέρματος,ΑΜΗ(είναι σύμφωνα με νέες έρευνες,καλός προγνωστικός δείκτης για το αν υπάρχουν ή όχι σπερματοζωαρία) ,επίσης μας μίλησε για τρίμηνη θεραπεία...καθώς με το που μπήκα στο ιατρείο του,του μίλησα για Micro tese,και μου λέει γιατί βιάζεσαι,δεν θα ήθελες να δεις ίσως λίγα σπερματοζωαρία στο σπερμοδιαγραμμα πρώτα,με αγχωσε αυτό και τον ρώτησα,ότι με τέτοια fsh ,εγώ ξέρω ότι η βιοψία είναι μονόδρομος...μου απάντησε πως δεν είναι όλες οι θεραπείες ίδιες,και πως παρόλαυτα θα ήθελε να κάνει ο συζήγος και τις εξετάσεις που του έβαλε και θ αποφασίσουμε όλοι μαζί τι θα κάνουμε...

@Krisueαυτά που λες μου ακούγονται πολύ ενθαρρυντικά. Τόσο καιρό ψάχνω κάποιο γιατρό ο οποίος να μας δώσει κάποια θεραπεία, έστω κ αν είναι απλά με βιταμίνες(όπως ήταν και η περίπτωση της @μαγισσα αν την έχεις διαβάσει εδώ , γιατί πιστεύω πολύ πως αν ακολουθήσουμε κάποια θεραπεία έχουμε έστω και 1 πιθανότητα στις 1000 να βρούμε μερικά σπερματοζωάρια κατά τη βιοψία ή μπορεί ο Θεός να μας λυπηθεί και να μας δώσει και μερικά στο δείγμα, που ξέρεις..? Αν πάμε όπως είμαστε, με τα τωρινά δεδομένα, για βιοψία, φοβάμαι πως οι πιθανότητες να βρούμε μειώνονται κατά πολύ ☹️. Ακόμη και αν η θεραπεία δεν πετύχει, τουλάχιστον θα ξέρεις ότι έκανες ότι είναι δυνατό για να βρεις μερικά σπερματοζωάρια. Και δεν μπορώ να δεχτώ πως δεν υπάρχει κάποια θεραπεία για όσους έχουν υψηλή fsh, όπως μας λένε όσοι γιατροί έχουμε πάει μέχρι τώρα, γιατί έχω διαβάσει πολλά περιστατικά αντίστοιχα με τη δική μας περίπτωση εδώ μέσα που έκαναν κάποια θεραπεία με βιταμίνες και είδαν έστω μια μικρή βελτίωση .

Επίσης, θέλω να σου πω πως πιστεύω πολύ έντονα πως αυτά όλα τα γυμναστήριακα συμπληρώματα μόνο αθώα δεν είναι, ακριβώς γιατί δεν στα συνταγογραφει κάποιος γιατρός ούτε τα προμηθεύεσαι από το φαρμακείο και αν το ψάξεις κανένα δεν είναι εγκεκριμένο από τον ΕΟΦ, ότι αυτοκόλλητο έχουν επάνω το έχουν κατασκευάσει αυτοί που τα προμηθευούν. Οπότε, σύμφωνα πάντα με τη δική μου λογική(αν και την ίδια κουβέντα μου την είχε πει και ο κ. Ασβέστης) , μπορεί να έχουν προσθέσει οτιδήποτε μέσα γιατί κανένας δεν τους ελέγχει. Αν, όπως γράφουν στα συστατικά είναι βιταμίνες, γιατί δεν τους λένε να τις πάρουν από το φαρμακείο πάρα τις κατασκευαζουν μόνοι τους αυτοί που φτιάχνουν αυτά τα "συμπληρώματα"? Οπότε πιστεύω πολύ, όχι πως αυτά το προκάλεσαν, αλλά πως βοήθησαν πολύ στο να βρισκόμαστε τώρα σε αυτή την κατάσταση. 

Όσον αφορά στην υστεροσκοπηση, εμας μας παρακολουθεί ο κ. Τσιριγώτης από το ΑΚΕΣΩ, μιας και έχουμε γνωστούς με το ίδιο πρόβλημα που μόνο με θεραπεία καταφεραν και έκαναν 2 πανέμορφα παιδακια και μάλιστα με τον φυσικό τρόπο και τις 2 φορές !! Μόνο που στην δική τους περίπτωση, πιθανότατα η fsh δεν ήταν υψηλή όπως εμας. Λέω πιθανότατα γιατί έχουν περάσει χρόνια και δεν θυμούνται πως ήταν οι ορμονικές.

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, J.S είπε:

@Krisueαυτά που λες μου ακούγονται πολύ ενθαρρυντικά. Τόσο καιρό ψάχνω κάποιο γιατρό ο οποίος να μας δώσει κάποια θεραπεία, έστω κ αν είναι απλά με βιταμίνες(όπως ήταν και η περίπτωση της @μαγισσα αν την έχεις διαβάσει εδώ , γιατί πιστεύω πολύ πως αν ακολουθήσουμε κάποια θεραπεία έχουμε έστω και 1 πιθανότητα στις 1000 να βρούμε μερικά σπερματοζωάρια κατά τη βιοψία ή μπορεί ο Θεός να μας λυπηθεί και να μας δώσει και μερικά στο δείγμα, που ξέρεις..? Αν πάμε όπως είμαστε, με τα τωρινά δεδομένα, για βιοψία, φοβάμαι πως οι πιθανότητες να βρούμε μειώνονται κατά πολύ ☹️. Ακόμη και αν η θεραπεία δεν πετύχει, τουλάχιστον θα ξέρεις ότι έκανες ότι είναι δυνατό για να βρεις μερικά σπερματοζωάρια. Και δεν μπορώ να δεχτώ πως δεν υπάρχει κάποια θεραπεία για όσους έχουν υψηλή fsh, όπως μας λένε όσοι γιατροί έχουμε πάει μέχρι τώρα, γιατί έχω διαβάσει πολλά περιστατικά αντίστοιχα με τη δική μας περίπτωση εδώ μέσα που έκαναν κάποια θεραπεία με βιταμίνες και είδαν έστω μια μικρή βελτίωση .

Επίσης, θέλω να σου πω πως πιστεύω πολύ έντονα πως αυτά όλα τα γυμναστήριακα συμπληρώματα μόνο αθώα δεν είναι, ακριβώς γιατί δεν στα συνταγογραφει κάποιος γιατρός ούτε τα προμηθεύεσαι από το φαρμακείο και αν το ψάξεις κανένα δεν είναι εγκεκριμένο από τον ΕΟΦ, ότι αυτοκόλλητο έχουν επάνω το έχουν κατασκευάσει αυτοί που τα προμηθευούν. Οπότε, σύμφωνα πάντα με τη δική μου λογική(αν και την ίδια κουβέντα μου την είχε πει και ο κ. Ασβέστης) , μπορεί να έχουν προσθέσει οτιδήποτε μέσα γιατί κανένας δεν τους ελέγχει. Αν, όπως γράφουν στα συστατικά είναι βιταμίνες, γιατί δεν τους λένε να τις πάρουν από το φαρμακείο πάρα τις κατασκευαζουν μόνοι τους αυτοί που φτιάχνουν αυτά τα "συμπληρώματα"? Οπότε πιστεύω πολύ, όχι πως αυτά το προκάλεσαν, αλλά πως βοήθησαν πολύ στο να βρισκόμαστε τώρα σε αυτή την κατάσταση. 

Όσον αφορά στην υστεροσκοπηση, εμας μας παρακολουθεί ο κ. Τσιριγώτης από το ΑΚΕΣΩ, μιας και έχουμε γνωστούς με το ίδιο πρόβλημα που μόνο με θεραπεία καταφεραν και έκαναν 2 πανέμορφα παιδακια και μάλιστα με τον φυσικό τρόπο και τις 2 φορές !! Μόνο που στην δική τους περίπτωση, πιθανότατα η fsh δεν ήταν υψηλή όπως εμας. Λέω πιθανότατα γιατί έχουν περάσει χρόνια και δεν θυμούνται πως ήταν οι ορμονικές.

 

@J.S καλημέρα,κ εμας αυτά μας είπε ο κ. Ασβέστης για τα συμπληρώματα,εδώ και καιρό του φώναζα να τα σταματήσει επιτέλους,είχα άσχημη διαίσθηση...τώρα πάμε για τις επόμενες εξετάσεις μας..μόλις μας ξανά δει ο ουρολογος,θα σου πω εξελίξεις..γενικά πάντως σε παρακαλώ, κοιτάξτε για βιοψία με micro tese..έχεις παραπάνω πιθανότητες στη περίπτωση μας να βρεθουν σπερματοζωαρία με αυτή τη μέθοδο..οσο για το αν έχω διαβασει τις ιστορίες από τα κορίτσια εδώ πολλές φορές,για να βλέπω έστω λιγάκι φως.επιστημονικά αποδεδειγμένα ,σύμφωνα με αυτά που διαβάζω..δύσκολος ο δρόμος μας..εύχομαι ο Θεός να βάλει το χέρι του και να πάνε ολα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Προς το τέλος του μηνύματος μου,φαίνονται όλα λιγάκι μπερδεμένα...επειδή στην επεξεργασία πρόσθεσα κάποια πράγματα...θέλω λοιπόν να πω ,ότι η βιοψία με micro tese , αυξάνει τις πιθανότητες να βρεθεί υλικό..εγώ με βλέπω να καταλήγω στον κ.Μαστρομηνα ,στο εμβρυγενεσις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/9/2019 at 10:03 ΠΜ, Krisue είπε:

@J.S καλημέρα,κ εμας αυτά μας είπε ο κ. Ασβέστης για τα συμπληρώματα,εδώ και καιρό του φώναζα να τα σταματήσει επιτέλους,είχα άσχημη διαίσθηση...

@Krisueκαλησπέρα, ειλικρινά όταν διαβάζω τα μηνύματα σου νομίζω πως μιλάω και απαντάω στον εαυτό μου.. Έχουμε όντως πάρα πολλά κοινά.. Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είστε εσύ και ο άντρας σου? Θα το ψάξω όσο χρειαστεί και για micro tese, όμως πρώτα θέλω να βρω κάποιον γιατρό να μας προτείνει κάποια θεραπεία έστω. Κ ας μην πετύχει, τουλάχιστον να έχουμε κάνει τα πάντα πριν πούμε ότι μπαίνουμε στο χειρουργείο, μήπως και πάμε με πιο πολλές πιθανότητες.. Μου έχουν μιλήσει για έναν ανδρολόγο ο οποίος ασχολείται με όλα αυτά τα γυμναστήριακα σκευάσματα και την ανδρική υπογονιμότητα, οπότε λέω να κάνουμε και σε αυτόν μια επίσκεψη, ποιος ξέρει, ίσως έχει να μας πει κάτι κ εκείνος. Θα επισκεφθούμε και τον κ. Μακαρουνη επίσης, να δούμε κ εκείνος τι θα μας πει κ να μιλήσουμε για τη micro tese, μιας και δεν γνωρίζω κάποιον άλλο να κάνει αυτή τη μέθοδο.

Όσον αφορά το εμβρυογενεσις, ήταν το πρώτο κέντρο εξωσωματικής που επισκέφθηκαμε, μας είχε δει ο κ. Στεφανής και ήταν εκείνος που από την πρώτη στιγμή μας είπε με λίγα λόγια ότι με τόσο υψηλή fsh μόνο βιοψία και κάντε το σταυρό σας να βρείτε, αλλιώς δότη. Δεν το σκεφτήκαμε δεύτερη φορά, αλλάξαμε κατευθείαν κέντρο και γιατρό και πήγαμε σε αυτόν που είμαστε τώρα. 

Τι να πω, είσαι ο μόνος άνθρωπος που νιώθω ότι με καταλαβαίνει στο 150% και θέλω να μιλάω, και ας μην σε ξέρω καν. Ίσως για κάποιο λόγο έτυχε να βρεθούμε εδώ και να μιλήσουμε, για να δώσουμε κουράγιο η μία στην άλλη και να βοηθήσουμε όπου μπορούμε με όσα μαθαίνουμε από τον κάθε γιατρό. Κι εγώ το ίδιο εύχομαι, ο Θεός είναι μεγάλος και θέλω να πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει ακόμα και αν μας βάζει να περνάμε όλη αυτή την δοκιμασία. Ποιος ξέρει, ίσως γίνουμε πολύ καλύτεροι γονείς από ότι θα ήμασταν αν δεν είχαμε αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

 

δυστυχώς οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται στο email μου και αργω να δω ότι η συζήτηση έχει προχωρήσει.

 

@J.S με είχες ρωτησει αν ο βελονισμός βοηθάει.... Πιστεύω πως ναι. όλα βοηθάνε.... ότι μπορεί και θέλει ο καθένας ακόμη και αν είναι μόνο ψυχολογική η ανάταση... Στον σύζυγο βρήκαν σπερματοζωάρια με παρακέντηση και κράτησαν και μερικά μπουκαλάκια ένα εκ των οποίων χρησιμοποιήσαμε μετά την δεύτερη ωοληψία μου.

 

Το πρόβλημα σε εμάς είναι και στους δύο. Βλέπετε έχω και εγω υψηλή FSH οπότε τα ωάριά μου δεν είναι σε καλή κατάσταση.

 

Έτσι λοιπόν, η δεύτερη ωοληψία είχε ένα ωάριο κακής ποιότητας το οποίο δεν γονιμοποιήθηκε και η ψυχολογία μου είναι στα τάρταρα.

 

Δυστυχώς το ταξίδι αυτό είναι μακρύ και θέλει υπομονή... Σε όλα τα στάδια κάτι μπορεί να πάει στραβά... 

 

@Krisue @J.S οι πιθανότητες να βρεθεί κάτι στη βιοψία είναι τεράστιες, Συνεπώς μην απογοητεύεστε. προχωρήστε όσο πιο γρήγορα γινεται είτε σε θεραπεία είτε σε βιοψία. Εννοείται πως η θεραπεία προηγείται γιατί αν μπορούμε να αποφύγουμε την επέμβαση τόσο το καλύτερο.

 

Μία απορία μόνο... υστεροσκόπηση γιατί από τώρα? μήπως σαλπιγγογραφία?

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2019 at 10:03 ΠΜ, Krisue είπε:

@J.S καλημέρα,κ εμας αυτά μας είπε ο κ. Ασβέστης για τα συμπληρώματα,εδώ και καιρό του φώναζα να τα σταματήσει επιτέλους,είχα άσχημη διαίσθηση..

Krisueκαλησπέρα, ειλικρινά όταν διαβάζω τα μηνύματα σου νομίζω πως μιλάω και απαντάω στον εαυτό μου.. Έχουμε όντως πάρα πολλά κοινά.. Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είστε εσύ και ο άντρας σου? Θα το ψάξω όσο χρειαστεί και για micro tese, όμως πρώτα θέλω να βρω κάποιον γιατρό να μας προτείνει κάποια θεραπεία έστω. Κ ας μην πετύχει, τουλάχιστον να έχουμε κάνει τα πάντα πριν πούμε ότι μπαίνουμε στο χειρουργείο, μήπως και πάμε με πιο πολλές πιθανότητες.. Μου έχουν μιλήσει για έναν ανδρολόγο ο οποίος ασχολείται με όλα αυτά τα γυμναστήριακα σκευάσματα και την ανδρική υπογονιμότητα, οπότε λέω να κάνουμε και σε αυτόν μια επίσκεψη, ποιος ξέρει, ίσως έχει να μας πει κάτι κ εκείνος. Θα επισκεφθούμε και τον κ. Μακαρουνη επίσης, να δούμε κ εκείνος τι θα μας πει κ να μιλήσουμε για τη micro tese, μιας και δεν γνωρίζω κάποιον άλλο να κάνει αυτή τη μέθοδο.

Όσον αφορά το εμβρυογενεσις, ήταν το πρώτο κέντρο εξωσωματικής που επισκέφθηκαμε, μας είχε δει ο κ. Στεφανής και ήταν εκείνος που από την πρώτη στιγμή μας είπε με λίγα λόγια ότι με τόσο υψηλή fsh μόνο βιοψία και κάντε το σταυρό σας να βρείτε, αλλιώς δότη. Δεν το σκεφτήκαμε δεύτερη φορά, αλλάξαμε κατευθείαν κέντρο και γιατρό και πήγαμε σε αυτόν που είμαστε τώρα. 

Τι να πω, είσαι ο μόνος άνθρωπος που νιώθω ότι με καταλαβαίνει στο 150% και θέλω να μιλάω, και ας μην σε ξέρω καν. Ίσως για κάποιο λόγο έτυχε να βρεθούμε εδώ και να μιλήσουμε, για να δώσουμε κουράγιο η μία στην άλλη και να βοηθήσουμε όπου μπορούμε με όσα μαθαίνουμε από τον κάθε γιατρό. Κι εγώ το ίδιο εύχομαι, ο Θεός είναι μεγάλος και θέλω να πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει ακόμα και αν μας βάζει να περνάμε όλη αυτή την δοκιμασία. Ποιος ξέρει, ίσως γίνουμε πολύ καλύτεροι γονείς από ότι θα ήμασταν αν δεν είχαμε αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα :confused:

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2019 at 1:55 ΜΜ, Froufrou!!! είπε:

Καλημέρα και από εμένα!

 

δυστυχώς οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται στο email μου και αργω να δω ότι η συζήτηση έχει προχωρήσει.

 

@J.S με είχες ρωτησει αν ο βελονισμός βοηθάει.... Πιστεύω πως ναι. όλα βοηθάνε.... ότι μπορεί και θέλει ο καθένας ακόμη και αν είναι μόνο ψυχολογική η ανάταση... Στον σύζυγο βρήκαν σπερματοζωάρια με παρακέντηση και κράτησαν και μερικά μπουκαλάκια ένα εκ των οποίων χρησιμοποιήσαμε μετά την δεύτερη ωοληψία μου.

 

Το πρόβλημα σε εμάς είναι και στους δύο. Βλέπετε έχω και εγω υψηλή FSH οπότε τα ωάριά μου δεν είναι σε καλή κατάσταση.

 

Έτσι λοιπόν, η δεύτερη ωοληψία είχε ένα ωάριο κακής ποιότητας το οποίο δεν γονιμοποιήθηκε και η ψυχολογία μου είναι στα τάρταρα.

 

Δυστυχώς το ταξίδι αυτό είναι μακρύ και θέλει υπομονή... Σε όλα τα στάδια κάτι μπορεί να πάει στραβά... 

 

@Krisue @J.S οι πιθανότητες να βρεθεί κάτι στη βιοψία είναι τεράστιες, Συνεπώς μην απογοητεύεστε. προχωρήστε όσο πιο γρήγορα γινεται είτε σε θεραπεία είτε σε βιοψία. Εννοείται πως η θεραπεία προηγείται γιατί αν μπορούμε να αποφύγουμε την επέμβαση τόσο το καλύτερο.

 

Μία απορία μόνο... υστεροσκόπηση γιατί από τώρα? μήπως σαλπιγγογραφία?

@Froufrou!!! Μας δίνεις τόση δύναμη κορίτσι μου, λέγοντας μας ότι έχουμε πολλές πιθανότητες να βρούμε...έχουμε τόσο μα τόσο άγχος...όλα ,για όλες να πάνε κατ' ευχήν..από τη καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, J.S είπε:

Krisueκαλησπέρα, ειλικρινά όταν διαβάζω τα μηνύματα σου νομίζω πως μιλάω και απαντάω στον εαυτό μου.. Έχουμε όντως πάρα πολλά κοινά.. Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είστε εσύ και ο άντρας σου? Θα το ψάξω όσο χρειαστεί και για micro tese, όμως πρώτα θέλω να βρω κάποιον γιατρό να μας προτείνει κάποια θεραπεία έστω. Κ ας μην πετύχει, τουλάχιστον να έχουμε κάνει τα πάντα πριν πούμε ότι μπαίνουμε στο χειρουργείο, μήπως και πάμε με πιο πολλές πιθανότητες.. Μου έχουν μιλήσει για έναν ανδρολόγο ο οποίος ασχολείται με όλα αυτά τα γυμναστήριακα σκευάσματα και την ανδρική υπογονιμότητα, οπότε λέω να κάνουμε και σε αυτόν μια επίσκεψη, ποιος ξέρει, ίσως έχει να μας πει κάτι κ εκείνος. Θα επισκεφθούμε και τον κ. Μακαρουνη επίσης, να δούμε κ εκείνος τι θα μας πει κ να μιλήσουμε για τη micro tese, μιας και δεν γνωρίζω κάποιον άλλο να κάνει αυτή τη μέθοδο.

Όσον αφορά το εμβρυογενεσις, ήταν το πρώτο κέντρο εξωσωματικής που επισκέφθηκαμε, μας είχε δει ο κ. Στεφανής και ήταν εκείνος που από την πρώτη στιγμή μας είπε με λίγα λόγια ότι με τόσο υψηλή fsh μόνο βιοψία και κάντε το σταυρό σας να βρείτε, αλλιώς δότη. Δεν το σκεφτήκαμε δεύτερη φορά, αλλάξαμε κατευθείαν κέντρο και γιατρό και πήγαμε σε αυτόν που είμαστε τώρα. 

Τι να πω, είσαι ο μόνος άνθρωπος που νιώθω ότι με καταλαβαίνει στο 150% και θέλω να μιλάω, και ας μην σε ξέρω καν. Ίσως για κάποιο λόγο έτυχε να βρεθούμε εδώ και να μιλήσουμε, για να δώσουμε κουράγιο η μία στην άλλη και να βοηθήσουμε όπου μπορούμε με όσα μαθαίνουμε από τον κάθε γιατρό. Κι εγώ το ίδιο εύχομαι, ο Θεός είναι μεγάλος και θέλω να πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει ακόμα και αν μας βάζει να περνάμε όλη αυτή την δοκιμασία. Ποιος ξέρει, ίσως γίνουμε πολύ καλύτεροι γονείς από ότι θα ήμασταν αν δεν είχαμε αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα :confused:

@J.S κοριτσάκι μου...είναι καλό να μιλάμε,κ εμένα με βοηθάει τόσο μα τοσο πολύ...και σίγουρα μαθαίνουμε πράγματα η μία από την άλλη ... Κ εγώ τα ίδια με σένα σκέφτομαι συνέχεια...επίσης μόλις γύρισα από τον ενδοκρινολόγο μου,μόλις εμφανίστηκε και μεταβολικό σύνδρομο σε μένα..είμαι προδιαβητικη,ξεκίνησα θεραπεία από σήμερα κιόλας κ εφόρου ζωής,μαζί με διατροφή.. μου είπε ο ενδοκρινολόγος μου ότι θέλει να με ρύθμιση τουλάχιστον για 6 μήνες , πριν μπω σε διαδικασίες έξωσωματικης..γιατί όλα αυτά τα θέματα που έχω συνδέονται με αποβολές...και θ είναι κρίμα...στεναχωρήθηκα όταν άκουσα ότι έχω σαγχαρο και ότι αν δεν το είχα δει ,σε 5 χρόνια θα ήμουν διαβητική...και είμαι τώρα 31,...έκλαψα λιγάκι όταν βγήκα από το ιατρείο..και το αστείο είναι ότι υποψιάζεται μεταβολικό σύνδρομο και στον άντρα μου...θα κάνει και αυτός εξετάσεις...αλλά τι να κάνουμε,κάθε εμπόδιο για καλό ....δε ξέρεις,όσο για το αν θα γίνουμε καλοί γονείς ..αυτό είναι σίγουρο...γιατί θα έχει έρθει μέσα από δυσκολο δρόμο,γι αυτό να είσαι σίγουρη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Krisue είπε:

επίσης μόλις γύρισα από τον ενδοκρινολόγο μου,μόλις εμφανίστηκε και μεταβολικό σύνδρομο σε μένα..είμαι προδιαβητικη,ξεκίνησα θεραπεία από σήμερα κιόλας κ εφόρου ζωής,μαζί με διατροφή.. μου είπε ο ενδοκρινολόγος μου ότι θέλει να με ρύθμιση τουλάχιστον για 6 μήνες , πριν μπω σε διαδικασίες έξωσωματικης..γιατί όλα αυτά τα θέματα που έχω συνδέονται με αποβολές...

@Krisue κορίτσι μου είμαι σίγουρη ότι όλα αυτά έχουν να κάνουν καθαρά με την ψυχολογία μας. Εγώ στις ορμονικές που είχα κάνει 3 μήνες πριν, ήθελε ρύθμισμα μόνο η TSH μου και η προλακτινη ήταν μια μονάδα πιο ψηλή από το όριο, η οποία μου είπε ο γυναικολόγος ότι ίσως ειναι επειδή η TSH δεν είναι ρυθμισμένη. Όμως είμαι σίγουρη, επειδή τις έκανα τόσο καιρό πριν, αν κάνω τώρα με αυτή την ψυχολογία θα είναι εντελώς διαφορετικα τα αποτελέσματα. Οπότε κορίτσια πρέπει να προσπαθήσουμε να φτιάξουμε την ψυχολογία μας! Πάνω από όλα η υγεία μας! 

 

On 30/9/2019 at 1:55 ΜΜ, Froufrou!!! είπε:

Βλέπετε έχω και εγω υψηλή FSH οπότε τα ωάριά μου δεν είναι σε καλή κατάσταση.

 

@froufrouκορίτσι μου θα σου πω μόνο ότι έχω γνωστή με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Μετά από 2 αποβολές ξεκίνησαν προσπάθεια για σπερμστεγχυσεις. Μερικές αποτυχημένες προσπάθειες και τώρα έχει αγκαλιά το 3 μηνών κοριτσάκι της! Οπότε μην απελπίζεσαι! Της πήρε λίγο χρόνο παραπάνω, ήταν στα όρια της κατάθλιψης, όμως τώρα δε θυμάται τίποτα από όσα περασε.. Ότι πληροφορία χρειαστείς ευχαρίστως να σε βοηθήσω αν γνωρίζω..

Ο κ. Μακαρουνης, μας είπε πάνω κάτω τα ίδια με την @Krisue.. Θα κάνουμε επιπλέον εξετάσεις και θα δούμε πως θα προχωρήσουμε.. Επίσης να πω ότι κ εκείνος μου είπε για τα γυμναστήριακα συμπληρώματα, ακόμα κ αν αναγράφουν ότι είναι απλά βιταμίνες, έχει αποδειχθεί ότι σε κάποια προσθέτουν τεστοστερόνη,χωρις αυτό να είναι απαραίτητα ο λόγος της αζωοσπερμίας. Μετά το χθεσινό ραντεβού, αν και δεν προσπάθησε να με ενθαρρύνει, ίσα ίσα ήταν πολύ επιφυλακτικός, είμαι λίγο πιο αισιόδοξη. Μακάρι να είναι και δικαιολογημενη η αισιοδοξία μου.. Οι εξετάσεις θα δείξουν... 

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2019 at 6:34 ΜΜ, Krisue είπε:

@J.S κοριτσάκι μου...είναι καλό να μιλάμε,κ εμένα με βοηθάει τόσο μα τοσο πολύ...και σίγουρα μαθαίνουμε πράγματα η μία από την άλλη ... Κ εγώ τα ίδια με σένα σκέφτομαι συνέχεια...επίσης μόλις γύρισα από τον ενδοκρινολόγο μου,μόλις εμφανίστηκε και μεταβολικό σύνδρομο σε μένα..είμαι προδιαβητικη,ξεκίνησα θεραπεία από σήμερα κιόλας κ εφόρου ζωής,μαζί με διατροφή.. μου είπε ο ενδοκρινολόγος μου ότι θέλει να με ρύθμιση τουλάχιστον για 6 μήνες , πριν μπω σε διαδικασίες έξωσωματικης..γιατί όλα αυτά τα θέματα που έχω συνδέονται με αποβολές...και θ είναι κρίμα...στεναχωρήθηκα όταν άκουσα ότι έχω σαγχαρο και ότι αν δεν το είχα δει ,σε 5 χρόνια θα ήμουν διαβητική...και είμαι τώρα 31,...έκλαψα λιγάκι όταν βγήκα από το ιατρείο..και το αστείο είναι ότι υποψιάζεται μεταβολικό σύνδρομο και στον άντρα μου...θα κάνει και αυτός εξετάσεις...αλλά τι να κάνουμε,κάθε εμπόδιο για καλό ....δε ξέρεις,όσο για το αν θα γίνουμε καλοί γονείς ..αυτό είναι σίγουρο...γιατί θα έχει έρθει μέσα από δυσκολο δρόμο,γι αυτό να είσαι σίγουρη...

@Krisue εύχομαι να έχει την καλύτερη έκβαση το θέμα σου. Προσπάθησε να μην απογοητεύεσαι γιατί η αλήθεια είναι ότι όταν εντοπίζουμε ένα πρόβλημα και υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης είμαστε πολύ τυχεροί! 

 

Θα σου πω πως αντιμετωπίσαμε εμείς κάτι παρόμοιο... όταν ο σύζυγος μου διαγνώστηκε με αζωοσπερμία κάναμε όλες τις εξετάσεις που προφανώς και οι δικοί σας κάνανε. Όμως, σε εμάς ο υπέρηχος ή η αξονική (δεν θυμάμαι με τόσες εξετάσεις το τελευταίο 4μηνο) έδειξε κάποια σημάδια που προβλημάτισαν πολύ τους γιατρούς σχετικά με την υγεία του άντρα μου. Φυσικά, όπως καταλαβαίνεις όλη μας η έννοια εκείνες τις ημέρες ήταν να είναι καλά ο άντρας μου και λίγο σκεφτόμασταν την αζωοσπερμία. Σε εκείνο το στάδιο και ενώ ήμασταν απογοητευμένοι και τσακισμένοι όσο δεν πάει, θεωρήσαμε ότι αυτό είναι το πρώτο δώρο της όλης ιστορίας. Λόγω της διαδικασίας στην οποία μπήκαμε βρήκαμε ίσως ένα πρόβλημα που θα του κόστιζε την υγεία του και δεν υπήρχε περίπτωση να βρούμε με κανέναν άλλο τρόπο. Το ευτύχημα είναι ότι όλα είναι καλά αλλά πρέπει να το παρακολουθεί τα επόμενα χρόνια για να δούμε την εξέλιξη. 

 

Είναι δύσκολα τα πράγματα για όλους μας αλλά έχουμε τους καλύτερους επιστήμονες γύρω μας και ευτυχώς τώρα πια όλα αντιμετωπίζονται! Φαντάσου να είχαμε τα ίδια θέματα 30 χρόνια πριν...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2019 at 3:27 ΜΜ, J.S είπε:

 

@froufrouκορίτσι μου θα σου πω μόνο ότι έχω γνωστή με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Μετά από 2 αποβολές ξεκίνησαν προσπάθεια για σπερμστεγχυσεις. Μερικές αποτυχημένες προσπάθειες και τώρα έχει αγκαλιά το 3 μηνών κοριτσάκι της! Οπότε μην απελπίζεσαι! Της πήρε λίγο χρόνο παραπάνω, ήταν στα όρια της κατάθλιψης, όμως τώρα δε θυμάται τίποτα από όσα περασε.. Ότι πληροφορία χρειαστείς ευχαρίστως να σε βοηθήσω αν γνωρίζω..

 

@J.S σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο που δίνεις! ελπίζω να είμαστε όλες τόσο τυχερές!

 

On 5/10/2019 at 11:49 ΜΜ, J.S είπε:

Καλησπέρα @Froufrou, μια ακόμη ερώτηση.. Ποιο κέντρο επισκέφθηκατε για βελονισμό? 

@J.SΔεν πήγα σε κάποιο κέντρο για βελονισμό αλλά σε μία κοπέλα που έχει ειδικευτεί σε αυτό. Όταν μου το πρότειναν δεν ήξερα καν ότι το προσφέρουν και τα μεγάλα κέντρα.

 

On 4/10/2019 at 3:27 ΜΜ, J.S είπε:

Ο κ. Μακαρουνης, μας είπε πάνω κάτω τα ίδια με την @Krisue.. Θα κάνουμε επιπλέον εξετάσεις και θα δούμε πως θα προχωρήσουμε.. Επίσης να πω ότι κ εκείνος μου είπε για τα γυμναστήριακα συμπληρώματα, ακόμα κ αν αναγράφουν ότι είναι απλά βιταμίνες, έχει αποδειχθεί ότι σε κάποια προσθέτουν τεστοστερόνη,χωρις αυτό να είναι απαραίτητα ο λόγος της αζωοσπερμίας. Μετά το χθεσινό ραντεβού, αν και δεν προσπάθησε να με ενθαρρύνει, ίσα ίσα ήταν πολύ επιφυλακτικός, είμαι λίγο πιο αισιόδοξη. Μακάρι να είναι και δικαιολογημενη η αισιοδοξία μου.. Οι εξετάσεις θα δείξουν... 

@J.S τι άλλες εξετάσεις θα κάνετε τώρα?

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2019 at 4:36 ΜΜ, Froufrou!!! είπε:

@J.S τι άλλες εξετάσεις θα κάνετε τώρα?

@Froufrou!!!Καλησπέρα!! Καταρχήν ένα triplex ορχεων, που μέχρι στιγμής κανένας δεν είχε φιλοτιμηθεί να μας γράψει. Ακόμα και ο ασβέστης που του το ζητήσαμε και μας είπε επί λεξη:"δεν έχει νόημα να κάνετε". Στην οποία και βρήκαμε μια κιρσοκιλη που όλοι μας έλεγαν ότι είναι μικρή, όμως τελικά είναι πολύ μεγαλύτερη από το επιτρεπτό όριο.. Επίσης μας ζήτησε καλλιέργεια σπέρματος και επανάληψη σε κάποιες ορμονικές, όπως η fsh, η οποία όπως δείχνουν οι εξετάσεις έπεσε 3 μονάδες!! Και πάλι υψηλή είναι βέβαια, αλλά ότι έπεσε έστω και λιγο ΛΟΓΙΚΆ είναι καλό σημάδι.. Τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα της καλλιέργειας για να ξαναπάμε στο γιατρό να δούμε πως θα προχωρήσουμε..

On 9/10/2019 at 4:31 ΜΜ, Froufrou!!! είπε:

Όμως, σε εμάς ο υπέρηχος ή η αξονική (δεν θυμάμαι με τόσες εξετάσεις το τελευταίο 4μηνο) έδειξε κάποια σημάδια που προβλημάτισαν πολύ τους γιατρούς σχετικά με την υγεία του άντρα μου.

Αξονική γιατί σας ζήτησαν να κάνετε? Είδαν κάτι που τους προβλημάτισε στον υπέρηχο ή είναι μια εξέταση που πρέπει να γίνει? Σε ρωτάω γιατί κανένας δεν έχει μιλήσει σε εμάς για αξονική.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Παρακολουθώ την συζητησή σας. Ταλαιπωρημένος απο αζωοσπερμία, κανω και γω μεγάλη προσπάθεια. Μπήκα για να σας γράψω το εξής απο την εμπειρια μου χρόνια τωρα: Για αζωοσπερμία ΜΟΝΟ σε Ανδρολόγο Ουρολόγο! Ποτέ σε μαιευτήρα και προς θεού ποτε βιοψία απο μαιευτήρα! Θα σας πω το εξης που περασα εγω: η πρωτη βιοψία ηταν σε κέντρο των Αθηνών Μαρουσι (ΜΜ ο μαιευτηρας) με μηδεν αποτέλεσμα. Ήμουν σε θεραπεία με ενέσεις τεστοστερόνη και δεν ήξερε οτι αυτές μηδενιζουν το σπέρμα!!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Al247 είπε:

Καλησπέρα και απο μένα. Παρακολουθώ την συζητησή σας. Ταλαιπωρημένος απο αζωοσπερμία, κανω και γω μεγάλη προσπάθεια. Μπήκα για να σας γράψω το εξής απο την εμπειρια μου χρόνια τωρα: Για αζωοσπερμία ΜΟΝΟ σε Ανδρολόγο Ουρολόγο! Ποτέ σε μαιευτήρα και προς θεού ποτε βιοψία απο μαιευτήρα! Θα σας πω το εξης που περασα εγω: η πρωτη βιοψία ηταν σε κέντρο των Αθηνών Μαρουσι (ΜΜ ο μαιευτηρας) με μηδεν αποτέλεσμα. Ήμουν σε θεραπεία με ενέσεις τεστοστερόνη και δεν ήξερε οτι αυτές μηδενιζουν το σπέρμα!!!

@Al247 καλησπέρα, έκανες και δεύτερη βιοψία? Αν επιτρέπεται πως ήταν οι ορμονικές σου? Και τελικά, είχες κάποιο θετικό αποτέλεσμα μέχρι τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

@Al247μια ακόμη ερώτηση, πήγαμε σε ενδοκρινολογο, ο οποίος μας συνέστησε τα Nolvadex για τρίμηνη θεραπεία, είναι για αύξηση της τεστοστερόνης αυτά όπως μας είπε, όμως όταν ρώτησα αν η εξογενης τεστοστερόνη προκαλεί προβλήματα στη σπερματογενεση, μου είπε ότι το συγκεκριμένο επηρεάζει την τεστοστερόνη από τους όρχεις, η κάτι τέτοιο που δεν κατάλαβα καλά. Από την εμπειρία σου μέχρι στιγμής, γνωρίζεις τι συγκεκριμένο χάπι? Θα ρωτήσω και τον ουρολόγο βέβαια αλλά πάντα χρειάζεται μια ακόμη γνώμη.. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης @Al247 @Mik35μιλάτε για μαιευτηρες απλούς από ότι κατάλαβα? Γιατί εμείς αναφερόμαστε σε κέντρα εξωσωματικής, όχι απλούς μαιευτηρες. Προφανώς και ο ανδρολογος είναι πιο εξειδικευμένος σε θέματα που αφορούν τον άνδρα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...