Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

On 11/11/2018 at 8:35 ΜΜ, Steria είπε:

Καλησπέρα σας ,

Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα οποια ξέρει από βιοψία όρχεων να μου πει πόσο κραταει ο πόνος.

Ρωτάω βρε κορίτσια γιατί πριν από 20 μέρες περίπου έκανε ο άντρας μου κι ακόμα πονάει κι έχω αρχίσει κι ανησυχώ , είναι φυσιολογικό , γνωρίζει κάποια να μου απαντήσει; 

Υ.Γ. Σπερματοζωάρια βρέθηκαν άλλα δυστυχώς η εξωσωματική απέτυχε..

@Steriaκαλησπέρα εμένα ο σύζυγος έκανε πριν ενάμιση μήνα περίπου και δε πονούσε και πολύ.. τώρα τι να σου πω κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.. στη θέση σου θα ρωτούσα το γιατρό που έκανε το χειρουργείο αυτός θα σας κατατοπίσει καλύτερα!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα optimist ,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Πήγαμε στο γιατρό και μας είπε ότι έχει κάνει φλεγμονή τελικά, του έχει δώσει αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη . Ελπίζω να γίνει γρήγορα καλά γιατί είμαστε και οι δύο πολύ χάλια ψυχολογικά . Είναι που δεν πέτυχε και η προσπάθεια της εξωσωματικής και μας έχει ρίξει πολύ. Πάντως πραγματικά διαβάζω τις ιστορίες όλων των κοριτσιών εδώ και παίρνω κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Steria είπε:

Καλημέρα optimist ,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Πήγαμε στο γιατρό και μας είπε ότι έχει κάνει φλεγμονή τελικά, του έχει δώσει αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη . Ελπίζω να γίνει γρήγορα καλά γιατί είμαστε και οι δύο πολύ χάλια ψυχολογικά . Είναι που δεν πέτυχε και η προσπάθεια της εξωσωματικής και μας έχει ρίξει πολύ. Πάντως πραγματικά διαβάζω τις ιστορίες όλων των κοριτσιών εδώ και παίρνω κουράγιο.

Καλησπέρα Steria και περαστικά στο σύζυγο!!! Εύχομαι να επανέλθει γρήγορα!! Μην απελπίζεσαι αφού έχετε σπερματοζωαρια θα πετύχει κι η γονιμοποίηση!! Εδώ που φτάσαμε θα πρέπει να κάνουμε υπομονή και να ελπίζουμε για το καλύτερο.. εγώ πάντως αφού έκλαψα, στεναχωρηθηκα, απελπιστηκα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σκέφτομαι όσο το δυνατόν περισσότερο θετικά και ότι είναι να μας βρει ας έρθει... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπερα και απο μένα!! 

Εμεις κάναμε βιοψία πριν απο 2 μήνες, ευτυχώς βρήκαμε . Χτες πέρασα επιτροπή (πιο εύκολο απ´οτι περίμενα ειναι η αλήθεια) στον Πειραιά και σήμερα πήγα και πήρα και τα φάρμακα. Λόγω εορτών περιμένουμε να δούμε ποτέ θα αρχίσει ο κύκλος μου για να ξεκινήσω ή τώρα ή Ιανουάριο.

ο άντρας μου δεν ταλαιπωρήθηκε ιδιαίτερα (2 μέρες μπορω να πω ότι πονούσε αλλά ανεκτά πολυ). Απο το ψάξιμο που κάναμε αποφασίσαμε α) καλό ειναι να γίνει η βιοψία σε νομσοκομειο- επέμβαση ειναι ποτέ δεν ξέρεις και Β) ότι πρέπει να υπάρχει team που τσεκάρει κάθε κομματάκι που βγάζει ο ουρολόγος για το αν έχει σπερματοζωάρια, ώστε να γίνουν όσο το δυνατόν λιγότερες τομές.

Ειμαστε και εμεις σε αναμονή, με τρομερή αγωνία... 

Ευχομαι να πάνε ολα καλα για όλες μας και το 2019 να μας φέρει το καλύτερο δώρο!!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mik35 είπε:

Κορίτσια καλησπερα και απο μένα!! 

Εμεις κάναμε βιοψία πριν απο 2 μήνες, ευτυχώς βρήκαμε . Χτες πέρασα επιτροπή (πιο εύκολο απ´οτι περίμενα ειναι η αλήθεια) στον Πειραιά και σήμερα πήγα και πήρα και τα φάρμακα. Λόγω εορτών περιμένουμε να δούμε ποτέ θα αρχίσει ο κύκλος μου για να ξεκινήσω ή τώρα ή Ιανουάριο.

ο άντρας μου δεν ταλαιπωρήθηκε ιδιαίτερα (2 μέρες μπορω να πω ότι πονούσε αλλά ανεκτά πολυ). Απο το ψάξιμο που κάναμε αποφασίσαμε α) καλό ειναι να γίνει η βιοψία σε νομσοκομειο- επέμβαση ειναι ποτέ δεν ξέρεις και Β) ότι πρέπει να υπάρχει team που τσεκάρει κάθε κομματάκι που βγάζει ο ουρολόγος για το αν έχει σπερματοζωάρια, ώστε να γίνουν όσο το δυνατόν λιγότερες τομές.

Ειμαστε και εμεις σε αναμονή, με τρομερή αγωνία... 

Ευχομαι να πάνε ολα καλα για όλες μας και το 2019 να μας φέρει το καλύτερο δώρο!!

On 15/11/2018 at 6:33 ΠΜ, Steria είπε:

Καλημέρα optimist ,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Πήγαμε στο γιατρό και μας είπε ότι έχει κάνει φλεγμονή τελικά, του έχει δώσει αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη . Ελπίζω να γίνει γρήγορα καλά γιατί είμαστε και οι δύο πολύ χάλια ψυχολογικά . Είναι που δεν πέτυχε και η προσπάθεια της εξωσωματικής και μας έχει ρίξει πολύ. Πάντως πραγματικά διαβάζω τις ιστορίες όλων των κοριτσιών εδώ και παίρνω κουράγιο.

Καλημερα @Mik35και καλώς ήρθες στην ομάδα.. τα νέα σου μέχρι τώρα πολύ καλά αντε με το καλό να ξεκινήσεις κι εσύ τη διέγερση!!! Πού κάνατε το χειρουργείο?Την εξωσωματική που θα την κάνετε? Εγώ έχω κλείσει ραντεβού στην επιτροπή τέλος Ιανουαρίου οπότε έχω ακόμα.. δε σου κρύβω ότι αγωνιώ αν θα ανταποκριθώ καλά κι αν θα έχουμε γονιμοποίηση....

Όλα τα άλλα κορίτσια της ομάδας που βρίσκεστε έχουμε καμία θετική εξέλιξη!???? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και καλη χρονια

Μετα απο προσπάθειες για να αποκτήσουμε μωράκι και δεν ερχόταν αποφασίσαμε με τον αντρα μου να δουμε τι συμβαίνει...Τον Οκτώβριο κάναμε σπερματοδιαγραμμα με 5εκ. σπερματοζωαρια τα επόμενα σπερματοδιαγραμματα ηταν Αζωοσπερμια(οπου ηταν τους επομενους μηνες) χασαμε την γη κατω απο τα πόδια μας.. Πηγαμε σε ουρολογο οπου μας ειπε οτι εχει κιρσοκιλη 3ου βαθμού στον αρ. ορχη και μας προτινε να κανουμε βιοψια TESE και να καταψυξουν τα σπερματοζωαρια για να κανουμε εξωσωματική. Ο ουρολογος μας ειπε οτι εχουμε πιθανότητα 70-80% να βρεθουν σπερματοζωαρια γιατι η fsh και οι ορχεις του ειναι φυσιολογική ... 

Απο την μέρα που έμαθα για την αζωοσπερμια κατάρρευσα προσπαθω να ειμαι δυνατη να είμαι διπλα απο τον άντρα μου.. Θελω ενα μωράκι απο τον καλό μου..!!

Υπάρχει κάποιο ζευγάρι που αντιμετωπίζει κάτι ανάλογο?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 28/7/2015 at 11:26 ΜΜ, Georgina84 είπε:

Γεια σας... Εδω και ενα μηνα διαπιστωσαμε με τον αντρα μου οτι υπαρχει προβλημα αζωοσπερμιας μετα απο 2 σπερμοδιαγραμμα. Ανακαλυψαμε επισης τωρα στα 33 του οτι γεννηθηκε με ενα νεφρο. Επισης υπαρχει κρυψορχια. Η FSH ευτυχως ηταν στα ορια αλλα η τεστοστερονη ηταν λιγο παρακατω απο το οριο και η προλακτινη λιγο πανω. Διαβασα ενα παλαιοτερο φορουμ απο το 2009 και ειδα οτι πολλες κοπελες καταφεραν με εξωσωματικη να αποκτησουν παιδακια.. Ευχομαι και για εμας το ιδιο γιατι αποτι φαινεται ειναι μονοδρομος. Ο αντρας μου επισης τρεμει στην ιδεα της βιοψιας.

Αν υπαρχουν κ αλλοι/ες με το ιδιο προβλημα κ επιθυμουν να δωσουμε ο ενας στον αλλον κουραγιο και αν καποιοι διαβασουν απο το παλιο φορουμ αυτο εδω ας μας κανουν παρεα :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2019 at 8:37 ΜΜ, Ipomoni!!!! είπε:

Γεια σας και καλη χρονια

Μετα απο προσπάθειες για να αποκτήσουμε μωράκι και δεν ερχόταν αποφασίσαμε με τον αντρα μου να δουμε τι συμβαίνει...Τον Οκτώβριο κάναμε σπερματοδιαγραμμα με 5εκ. σπερματοζωαρια τα επόμενα σπερματοδιαγραμματα ηταν Αζωοσπερμια(οπου ηταν τους επομενους μηνες) χασαμε την γη κατω απο τα πόδια μας.. Πηγαμε σε ουρολογο οπου μας ειπε οτι εχει κιρσοκιλη 3ου βαθμού στον αρ. ορχη και μας προτινε να κανουμε βιοψια TESE και να καταψυξουν τα σπερματοζωαρια για να κανουμε εξωσωματική. Ο ουρολογος μας ειπε οτι εχουμε πιθανότητα 70-80% να βρεθουν σπερματοζωαρια γιατι η fsh και οι ορχεις του ειναι φυσιολογική ... 

Απο την μέρα που έμαθα για την αζωοσπερμια κατάρρευσα προσπαθω να ειμαι δυνατη να είμαι διπλα απο τον άντρα μου.. Θελω ενα μωράκι απο τον καλό μου..!!

Υπάρχει κάποιο ζευγάρι που αντιμετωπίζει κάτι ανάλογο?

 

Εγώ μόλις κι ολας μετά από ένα σπερματοδιαγραμμα που έμαθα ότι έχει αζωοσπερμια έχω πάθε σοκ είμαι τόσο στενάχωρημενη  όσο τίποτε άλλο.. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2018 at 10:26 ΠΜ, Miaxara είπε:

Δύσκολο ερώτημα γιατί με πάει κατευθείαν σε μια από τις χειρότερες φάσεις της κοινής μας ζωής. Ο δικός μου στην αρχή μούδιασε. Ξέρω ότι έκλαιγε κρυφά από εμένα. Όταν δε βγήκε και η διάγνωση (ΧΧΥ) τότε πάλεψε πολύ και με τη ταυτότητά του. Τι θα πεί άντρας? Αν δε μπορείς να κάνεις παιδιά θεωρήσε κατώτερος σας άντρας? Αν τα χρωμοσώματά σου λένε πως δε πληρείς τις προυοποθέσεις του τυπικού αρσενικού, τελικά τι είσαι? Θύμωσε, απομακρύνθηκε απο κοντά μου, μπήκε σε άρνηση για τη διαδικασία απόκτησης παιδιού, ούτε βιοψίες ούτε τίποτα δεν ήθελε να κάνει. Είχε και ένα έξτρα εμπόδιο καθώς αργότερα αποδείχτηκε για τη περίπτωση μας απαγορευτική η βιοψία οπότε έχασε χωρίς καν να προσπαθήσει και τη τελευταία ελπίδα για ένα βιολογικό παιδί. Με τη βοήθεια ψυχολόγου και μετά από λίγο χρόνο, αποδέχτηκε καταρχήν τον εαυτό του- εξάλλου αν δε θέλαμε ποτέ παιδιά και δε μπαίναμε στη διαδικασία δε θα μαθαίναμε τίποτα και δεν θα άλλαζε κάτι για αυτόν- και έπειτα κατάλαβε πως ήθελε να γίνει πατέρας και αποφάσισε το τρόπο με τον οποίο ήθελε να γίνει πατέρας. Όλα αυτά μας πήραν αν θυμάμαι καλά τρία με τέσσερα χρόνια. Πλέον είναι απλά ένα κομμάτι της πορείας της ζωής του που τον έχει αλλάξει προς το καλύτερο. Ξέρει και ξέρω πως είναι διαφορετικός και αυτό τον κάνει υπέροχα ιδιαίτερο. 

Κορίτσια πρώτα να δείτε την αιτία της αζωοσπερμίας και να ρωτάτε τους γιατρούς αν χρειάζεται κάποια θεραπεία για τη δική τους υγεία πρώτα και για την αναπαραγωγή σε δεύτερη φάση. Η αζωοσπερμία δεν είναι δείκτης ότι όλα είναι φυσιολογικά, το αντίθετο.  Η υγεία των αντρών μας, ψυχική και σωματική, έρχεται πρώτη. Οι ουρολόγοι μερικές φορές βιάζονται να προχωρήσουμε στην απόκτηση παιδιού και στη δική μας περίπτωση μας προτρέψανε να ξεχάσουμε τη διάγνωση και να συνεχίσουμε τη ζωή μας κανονικά. Έλα μου ντε όμως που μετά από δική μου επιμονή να κάνει ετήσιες εξετάσεις είδαμε πως πλέον πρέπει να κάνει ειδική θεραπεία. Δεν αισθανόταν καλά και τελικά βρήκαμε την εξήγηση, ξεκίνησε θεραπεία και βρήκε πάλι τον εαυτό του. Να τους παρακολουθούν και ουρολόγοι και ενδοκρινολόγοι γιατί ο καθένας ειδικεύεται στο τομέα του.  Δεν είναι βέβαια όλες οι περιπτώσεις ίδιες, κάποιες φορές δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα παραπάνω, κάποιες άλλες θέλει παρακολούθηση. Για να προστατέψουν τον αντρικό εγωισμό μερικές φορές οι γιατροί μας δίνουν λάθος συμβουλές. 

Τώρα ο άντρας μου έχει πάλι την ενέργεια που είχε χάσει, δε κινδυνεύει από κάτι χειρότερο και καμαρώνει τη κοιλιά που φουσκώνει και το μπεμπέ που κλωτσάει. Optimist, εύχομαι σε όλες σας να ζήσετε το θαύμα της εγκυμοσύνης, τώρα που είμαι στον έκτο και νιώθω το μωρό κάθε μέρα είναι απλά μαγευτικό. Ειδικά όταν βλέπω τον άντρα μου να κοιτάει τη κοιλίτσα με λατρεία και να τη χαιδεύει συνέχεια. 

Πάλι πολλά έγραψα!!!

Πως καταφέρατε τελικά να κάνετε μωράκι? Δυστυχώς εμείς σήμερα πήραμε τα ίδια αποτελέσματα αζωοσπερμια είμαι χάλια.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα @Ipomoni!!!!και @Katia88και δυστυχώς καλώς ήρθατε... Πόσο σας καταλαβαίνω κι εμείς όταν το μάθαμε το ίδιο σοκ είχαμε πάθει, σιγά σιγά όμως το συνειδητοπειεις και προχωράς με αυτά που έχεις...!!!

@Katia88τι τύπου αζωοσπερμια έχετε? Έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις???

@Ipomoni!!!!Εάν είναι φυσιολογικές οι ορμονολογικες είναι πολύ καλά τα πράγματα!!!

@Miaxaraκορίτσι μου καιρό έχω να διαβάσω νέα σου πώς είσαι όλα οκ??? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Optimist!!! είπε:

Καλημέρα @Ipomoni!!!!και @Katia88και δυστυχώς καλώς ήρθατε... Πόσο σας καταλαβαίνω κι εμείς όταν το μάθαμε το ίδιο σοκ είχαμε πάθει, σιγά σιγά όμως το συνειδητοπειεις και προχωράς με αυτά που έχεις...!!!

@Katia88τι τύπου αζωοσπερμια έχετε? Έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις???

@Ipomoni!!!!Εάν είναι φυσιολογικές οι ορμονολογικες είναι πολύ καλά τα πράγματα!!!

@Miaxaraκορίτσι μου καιρό έχω να διαβάσω νέα σου πώς είσαι όλα οκ??? 

Κορίτσια χθες το έμαθα τώρα είμαι στο γυναικολόγο μου για να δούμε τα επόμενα βήματα... Δεν ξέρω αν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα από αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολυ καιρο να σας γραψω καθως γεννησα τη κορουλα μας το νοεμβριο και οπως καταλαβαίνετε η ζωή εχει γινει χαοτικα ομορφη. Optimist (αληθεια πως κανουμς tag ενα ονομα εδω;) περναμε χωρις υπερβολές τη καλυτερη φαση μας. Κοριτσια και αγορια, εμεις ειμαστε το παραδειγμα που ισως φοβοσαστε περισσοτερο, χρησιμοποιησαμε δοτη για να κανουμε τη κορουλα μας. Αν μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω θα μας αγκαλιαζα και θα μας ελεγα οτι δεν αξιζει να φοβομαστε και να στενοχωριομαστε. Το παιδακι μας ηρθε και εφερε τόση χαρα οση δε φανταζομουν. Αυτη τη στιγμη τελειωσαμε το θηλασμο και κοιμαται στην αγκαλια μου ενω ο μπαμπας της ροχαλιζει εξαντλημενος διπλα μας:-o. Ειναι υπεροχο να βλεπω το συντροφο μου να βιωνει τη πατροτητα με τετοια χαρα και αφοσιωση. Και τωρα που αρχισε να γελαει, ε τι να πω, δε περιγραφετε αυτο το συναίσθημα. Με το καλο να κρατησετε ολοι και ολες τα παιδακια σας στην αγκαλια σας συντομα. Ο αγωνας μακρυς αλλα αξιζει το κοπο και μη ξεχνατε, λύσεις υπαρχουν. Ολοι ξεκιναμε για φυσικη σύλληψη, μετα μπορει να χρειαστουμε εξωσωματικη,  μετα ισως μια δωρεα ωαριων, σπερματοζωαριων ή και τα 2 και τελος υπαρχει και η χρηση παρενθετης μητερας και φυσικα μη ξεχναμε και την υιοθεσια. Στις μερες μας μονο οποιος παραιτηθει δε θα παρει παιδι στα χερια του. Αυτα. Παω για υπνο τωρα που προλαβαινω γιατι σε κανα διωρο θα ξυπνησει παλι η μπεμπουλα.

 

Link to comment
Share on other sites

@Miaxara τέλεια τα νέα σου πολύ με συγκίνησες!!! Να σας ζήσει η κορούλα σας να είναι γερή και τυχερή!!! Όσο για σας σας άξιζε η ευτυχία μετά από τόσες δυσκολίες πραγματικά χαίρομαι πολύ!!!!

Για να επισημανεις ένα όνομα πατάς @ και κατευθείαν το όνομα και όταν σου το βγάλει το επιλέγεις!

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2019 at 8:47 PM, Katia88 said:

Σήμερα πήρα και εγώ αυτά τα νέα αζωοσπερμια έχω πάθει ένα σοκ.. Georgina τελικά πως το αντιμετώπισα τε? Είμαι χάλια.. 

 

Καλησπέρα ελπίζω να είστε όλοι καλα και η καινούρια χρονιά να σας δώσει ότι επιθυμείτε!

καταρχην μην απογοητεύεσαι, αυτή τη στιγμή κοιμάται δίπλα μου η 17 μηνών κορούλα μου. Τα καταφέραμε με αζωοσπερμια μετά απο 3 εξωσωματικές και απο πολυ τρέξιμο που πλέον δεν τα θυμάμαι επειδή όταν έρθει το μωράκι τα ξεχνάς ότι πέρασες.

ο άντρας μου έκανε 2 φορές παρακέντηση στην οποία δεν πόνεσε καθόλου και την ίδια μερα περπατούσε. Βρέθηκαν σπερματοζωάρια και εχουμε στην κατάψυξη 4 έμβρυα για αδερφάκι πρώτα ο Θεός.  

Υπομονή  ψυχραιμία και καλο ψάξιμο χρειάζεται! Όλα θα έρθουν στην ώρα τους. Σε καταλαβαίνω απόλυτα τα περάσαμε αλλα τα ξεπεράσαμε :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα.καινουργια και εγω.και εμείς αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα της αζωοσπερμιας στην αρχή σοκ αλλά μετά το ξανασκέφτεσαι και λες θα παλεψω!και εμείς κάναμε βιοψία και αναμένουμε τα αποτελέσματα.ευχομαι όλες μας να αποκτήσουμε παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΤΥΧΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΓΩ  Κ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.(ΠΡΟΓΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ,ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟ ΚΤΛ) Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΕ ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΩΛΗΨΙΑ ΚΑΙ ΒΙΟΨΙΑ ΩΣΤΕ ΕΑΝ ΒΡΕΘΟΥΝ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΙΟΨΙΑ ΟΡΧΕΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ TESE ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ.ΠΛΙΓΜΑ ΜΕΓΑΛΟ...Η ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΙΔΕΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΩΡΙΜΑΝΣΗ ΤΟΥΣ?

Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΥ?ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες σας για όλες τις πληροφορίες που διάβασα!!!

 

Η μεγάλη έκπληξη ήρθε καθώς διάβασα μέχρι τη σελίδα 13 και ήρθα κατευθείαν στο τέλος για να γράψω και εγώ και είδα ότι είχαμε εγκυμοσύνες και γέννες! τι ωραία έκπληξη!!! να χαίρεστε τα μωράκια σας σας κορίτσια και με το καλό και σε όλες τις υπόλοιπες! 

 

Δυστυχώς έχουμε και εμείς μία ιστορία αζωοσπερμίας να προσθέσουμε....

Οι μέχρι τώρα εξετάσεις δείχνουν χαμηλή FSH-κανένα εύρημα στον υπέρηχο που να παραπέμπει σε αποφρακτική ή μη.

 

Αναμένουμε καρυότυπο και κυστική ίνωση. Μικροελλείψεις Y δεν μας είπε κανείς να κάνουμε.

 

Οι δύο γυναικολόγοι που επισκεφτήκαμε μας είπαν για παρακέντηση και αν δεν βρεθεί κάτι βιοψία. Κατάλαβα ότι την βιοψία την κάνουν οι ίδιοι οι γυναικολόγοι (μήπως δεν κατάλαβα καλά?). Ο ένας εκ των δύο μου είπε ότι δεν κάνει  micro TESE αλλά την κλασική μορφή της.

 

Εσείς που έχετε κάνει βιοψία σε ποιον κάνατε?

 

Επίσης, έχει κάνει κανείς παρακέντηση?

 

Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη γιατί έχουμε χαθεί στην μετάφραση...

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

(μέχρι να μου απαντήσετε επιστρέφω στην σελ. 14 να συνεχίσω την μελέτη)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,δε ξέρω πως να χρησιμοποιήσω την επικοινωνία με τα φορούμ, συγγνώμη αν βρεθεί κάπου άσχετα η ανάρτηση μου, υπάρχει κάποια κοπέλα που ο συζήγος της να έχει αζωοσπερμία μη αποφρακτικου τύπου ,με υψηλή fsh 24(με όριο 12),με ιστορικό κρυψορχίας...επίσης ν αναφέρω ,ότι τυχαίες αιματολογικές εξετάσεις που μόλις έπεσαν στα χέρια μου η fsh του ήταν οριακά φυσιολογική  16(με ανώτερη από το συγκεκριμένο διαγνωστικό 18,1) πριν τρία χρόνια,έχω μπερδεύετει...τι να δημιούργησε όλο αυτό;;γιατί τότε να ήταν οριακά φυσιολογική,πριν τρία χρόνια.. υπάρχουν άραγε ελπίδες με βιοψία; ευχαριστω πολύ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 23/8/2019 at 5:45 ΠΜ, Krisue είπε:

Καλησπέρα,δε ξέρω πως να χρησιμοποιήσω την επικοινωνία με τα φορούμ, συγγνώμη αν βρεθεί κάπου άσχετα η ανάρτηση μου, υπάρχει κάποια κοπέλα που ο συζήγος της να έχει αζωοσπερμία μη αποφρακτικου τύπου ,με υψηλή fsh 24(με όριο 12),με ιστορικό κρυψορχίας...επίσης ν αναφέρω ,ότι τυχαίες αιματολογικές εξετάσεις που μόλις έπεσαν στα χέρια μου η fsh του ήταν οριακά φυσιολογική  16(με ανώτερη από το συγκεκριμένο διαγνωστικό 18,1) πριν τρία χρόνια,έχω μπερδεύετει...τι να δημιούργησε όλο αυτό;;γιατί τότε να ήταν οριακά φυσιολογική,πριν τρία χρόνια.. υπάρχουν άραγε ελπίδες με βιοψία; ευχαριστω πολύ....

 

 Καλησπέρα @Krisue ψυχραιμία και υπομονή! όλα θα πάνε καλύτερα.

 

Πιστεύω πως πρέπει να επισκεφτείτε τους κατάλληλους γιατρούς πρώτα. Και να ολοκληρωθούν οι εξετάσεις κυστικής ίνωσης, μικροελλείψεων ψ και καρυότυπου. Τις έχετε κάνει? Είναι όλα οκ?

 

Από όσα έχω διαβάσει η βιοψία κάνει θαύματα και στις περισσότερες περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό.

 

Εμείς είχαμε φυσιολογικές ορμονικές αλλά αυτό δεν μας οδήγησε σε άλλο δρόμο από τις περισσότερες εδώ.

 

Πρόσφατα διανύσαμε αυτό το δύσκολο μονοπάτι και είμαι εδώ να σε βοηθήσω σε ότι χρειαστείς. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2019 at 9:15 ΜΜ, Froufrou!!! είπε:

 

 Καλησπέρα @Krisue ψυχραιμία και υπομονή! όλα θα πάνε καλύτερα.

 

Πιστεύω πως πρέπει να επισκεφτείτε τους κατάλληλους γιατρούς πρώτα. Και να ολοκληρωθούν οι εξετάσεις κυστικής ίνωσης, μικροελλείψεων ψ και καρυότυπου. Τις έχετε κάνει? Είναι όλα οκ?

 

Από όσα έχω διαβάσει η βιοψία κάνει θαύματα και στις περισσότερες περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό.

 

Εμείς είχαμε φυσιολογικές ορμονικές αλλά αυτό δεν μας οδήγησε σε άλλο δρόμο από τις περισσότερες εδώ.

 

Πρόσφατα διανύσαμε αυτό το δύσκολο μονοπάτι και είμαι εδώ να σε βοηθήσω σε ότι χρειαστείς. 

 

Καλησπέρα  froufrou , ευχαριστώ πάρα πολύ που απάντησες!!! Έχουμε κάνει τις εξετάσεις μας για καρυότυπο, κυστική ίνωση κλπ..βγήκαν όλες φυσιολογικές...η αιτία μάλλον σε μας είναι η κρυψορχία, όπως μας είπε ο ουρολόγος που άργησε να διορθωθεί,και μάλιστα δεν διορθώθηκε χειρουργηκα,αλλά με ορμόνες,(ακόμα χειρότερα δλδ) ,σε μια βδομάδα έχουμε ραντεβού με άλλον ουρολογο,γιατί ο δικός μας δεν κάνει micro tese...κ εσείς ήρθατε αντιμέτωποι με αζωοσπερμία;; Η αλήθεια είναι ότι κοιμάμαι και ξυπνάω συνέχεια με τις ίδιες σκέψεις...δεν είμαι πλέον ο ίδιος άνθρωπος

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2019 at 4:41 ΜΜ, Krisue είπε:

Καλησπέρα  froufrou , ευχαριστώ πάρα πολύ που απάντησες!!! Έχουμε κάνει τις εξετάσεις μας για καρυότυπο, κυστική ίνωση κλπ..βγήκαν όλες φυσιολογικές...η αιτία μάλλον σε μας είναι η κρυψορχία, όπως μας είπε ο ουρολόγος που άργησε να διορθωθεί,και μάλιστα δεν διορθώθηκε χειρουργηκα,αλλά με ορμόνες,(ακόμα χειρότερα δλδ) ,σε μια βδομάδα έχουμε ραντεβού με άλλον ουρολογο,γιατί ο δικός μας δεν κάνει micro tese...κ εσείς ήρθατε αντιμέτωποι με αζωοσπερμία;; Η αλήθεια είναι ότι κοιμάμαι και ξυπνάω συνέχεια με τις ίδιες σκέψεις...δεν είμαι πλέον ο ίδιος άνθρωπος

@Krisue αυτό που λες πως δεν είσαι πλέον ο ίδιος άνθρωπος... πόσο σε νιώθω.... πόσο αλήθεια... Για όλο το διάστημα μέχρι τα καλά νέα ήμασταν άλλοι άνθρωποι. Χαμένοι στην απόγνωση... Κινηθήκαμε πολύ γρήγορα - κάθε μέρα και άλλο γιατρό, profertil, βελονισμό, διατροφή σωστή κλπ. Νομίζω δύο μήνες κράτησε το μαρτύριο... αλλά μου φάνηκε χρόνια....

 

Λοιπόν, εμείς αφού τους είδαμε όλους και αξιολογήσαμε την κατάσταση προχωρήσαμε σε παρακέντηση πριν την βιοψία. Και όλα πήγαν καλά! Οι περισσότεροι ουρολόγοι ήταν κάθετοι ότι μόνο η βιοψία θα αποδώσει και αν... Ο γυναικολόγος μου όμως επέμενε να γίνει πρώτα η παρακέντηση ως λιγότερο παρεμβατική διαδικασία. Και είμαι ευτυχισμένη που τον ακούσαμε. Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρόσωπο του όταν μου είπε ότι βρήκαμε!

 

Ο γυναικολόγος σου τι λέει?

 

Το θέμα με το micro-tese είναι μεγάλος βραχνάς.... καλά κάνεις που το ψάχνεις. Ο Ασβέστης κάνει νομίζω. Εμείς αυτόν κρατήσαμε τελικά ως ουρολόγο. Καταλήξαμε πως είναι ο καλύτερος για εμάς και ο πιο συνεργάσιμος με τους γυναικολόγους (σημαντικό και αυτό).

 

Δεν θα σου πω να μην στεναχωριέσαι γιατί ξέρω ότι δεν γίνεται. Θα σου πω όμως ότι όσο πιο σύντομα γίνει η διαδικασία τόσο καλύτερα... 

 

Ότι θέλεις να με ρωτήσεις είμαι στη διαθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2019 at 11:48 ΠΜ, Froufrou!!! είπε:

@Krisue αυτό που λες πως δεν είσαι πλέον ο ίδιος άνθρωπος... πόσο σε νιώθω.... πόσο αλήθεια... Για όλο το διάστημα μέχρι τα καλά νέα ήμασταν άλλοι άνθρωποι. Χαμένοι στην απόγνωση... Κινηθήκαμε πολύ γρήγορα - κάθε μέρα και άλλο γιατρό, profertil, βελονισμό, διατροφή σωστή κλπ. Νομίζω δύο μήνες κράτησε το μαρτύριο... αλλά μου φάνηκε χρόνια....

 

Λοιπόν, εμείς αφού τους είδαμε όλους και αξιολογήσαμε την κατάσταση προχωρήσαμε σε παρακέντηση πριν την βιοψία. Και όλα πήγαν καλά! Οι περισσότεροι ουρολόγοι ήταν κάθετοι ότι μόνο η βιοψία θα αποδώσει και αν... Ο γυναικολόγος μου όμως επέμενε να γίνει πρώτα η παρακέντηση ως λιγότερο παρεμβατική διαδικασία. Και είμαι ευτυχισμένη που τον ακούσαμε. Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρόσωπο του όταν μου είπε ότι βρήκαμε!

 

Ο γυναικολόγος σου τι λέει?

 

Το θέμα με το micro-tese είναι μεγάλος βραχνάς.... καλά κάνεις που το ψάχνεις. Ο Ασβέστης κάνει νομίζω. Εμείς αυτόν κρατήσαμε τελικά ως ουρολόγο. Καταλήξαμε πως είναι ο καλύτερος για εμάς και ο πιο συνεργάσιμος με τους γυναικολόγους (σημαντικό και αυτό).

 

Δεν θα σου πω να μην στεναχωριέσαι γιατί ξέρω ότι δεν γίνεται. Θα σου πω όμως ότι όσο πιο σύντομα γίνει η διαδικασία τόσο καλύτερα... 

 

Ότι θέλεις να με ρωτήσεις είμαι στη διαθεσή σου.

On 7/9/2019 at 4:41 ΜΜ, Krisue είπε:

@Froufrou!!! Καλησπέρα! Ο κύριος Ασβέστης είναι καλός επιστήμονας,απλά δυστυχώς δεν κάνει micro tese και λόγω του ότι έχουμε μη αποφρακτικου τύπου αζωοσπερμία με υψηλήfsh ,οι πιθανότητες εύρεσης αυξάνονται με αυτή τη μέθοδο και έτσι αναγκαστικά αλλάζουμε ουρολογο,θα πάμε στον κύριο Μακαρούνη..ο γυναικολόγος φάνηκε αισιόδοξος.. λέγοντας μας ότι υπάρχουν πιθανότητες εύρεσης,αφού η fsh θα μπορούσε να είναι χειρότερη... Προσεύχομαι κάθε μέρα,πρωί και βράδυ... μακάρι να με ακούσουν εκεί ψηλά και να γίνει ένα θαύμα!! Προσπαθω να σταθώ στα πόδια μου...και να στηρίξω και τον άντρα μου, που δεν εκδηλώνεται καθόλου σχεδόν...βράχος  ...μια φορά βουρκωσε,όταν στο πρώτο κέντρο που πήγαμε,(πολλά αρνητικά εκεί) ο γυναικολόγος του μίλησε απότομα στο ότι θέλω ταυτόχρονα οωληψία με βιοψία κ εσύ κοίτα να αποδεχτείς την ιδέα του δότη γιατί με τέτοια fsh είναι δύσκολα τα πράγματα, χωρίς να έχει τις γνώσεις γενικά...

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς καλησπέρα και απο μένα.

'Εχω διαβάσει όλες τις ιστορίες εδώ μέσα απο τον Ιούνιο που μάθαμε τα αποτελέσματα του σπερμοδιαράμματος του συζύγου και

ομολογώ οτι μου έδωσαν ελπίδα για να το παλέψω.

@Krisue κι εμείς αζωοσπερμία με FSH 24 . 'Ολες οι εξετάσεις για καρυότυπο, κυστική ίνωση, μικροελλείψεις ήταν καλές .

Είμαστε όμως λίγο χαμένοι στη μετάφραση γιατί ξεκινήσαμε ανάποδα (επισκεφθήκαμε κατευθείαν κέντρο εξωσωματικής)

στο οποίο η απάντηση ήταν εντελώς αποθαρρυντική (ακριβώς όπως τα είπαν και σε σένα)

και έτσι αποφασίσαμε να πάμε σε άλλο στο οποίο τουλάχιστον μας είπαν οτι θα κάνουμε οτι μπορούμε για να βρούμε. 

 

Τον κύριο Ασβέστη τον επισκεφθήκαμε κι εμείς , όμως δεν μας είπε κάτι διαφορετικό απο όλους τους υπόλοιπους

και έτσι αποφασίσαμε να πάρουμε λίγο χρόνο και να χαλαρώσουμε στις διακοπές μας γιατί ήταν πολύ βαριά η κεραμίδα που μας ήρθε στο κεφάλι

(συν οτι περιμέναμε τα αποτελέσματα του καρυότυπου, οπότε δεν μπορούσαμε να κάνουμε και πολλά πράγματα χωρίς αυτό)

 

Τώρα λοιπόν που πέρασαν οι διακοπές και καταλάβαμε οτι δεν ήταν απλά ένα κακό όνειρο, χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατί δεν ξέρω απο πού να αρχίσω.

 

Καταρχήν , ποιός γυναικολόγος σας παρακολουθεί ?Σας έχουν δώσει κάποια βιταμίνη? Γιατί ο δικός μου γυναικολόγος επιμένει οτι δεν είναι ακόμα η ώρα να συζητήσουμε για profertil κλπ.. Επίσης , διαβάζω πολύ καλά σχόλια για τον κύριο Ασβέστη οπότε σκέφτομαι να ξανακάνουμε μία επίσκεψη τώρα που έχουμε όλες τις εξετάσεις στα χέρια μας αλλά δεν γνώριζα αν κάνει ή όχι micro tese. Ο Μακαρούνης, απ'όσο διάβασα εδώ κάνει, σωστά?

Αξίζει τον κόπο να κάνουμε κι εκεί μία επίσκεψη?

 

@Froufrou!!! o βελονισμός είχε αποτελέσμα σε εσάς? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2019 at 3:56 ΠΜ, J.S είπε:

Δυστυχώς καλησπέρα και απο μένα.

'Εχω διαβάσει όλες τις ιστορίες εδώ μέσα απο τον Ιούνιο που μάθαμε τα αποτελέσματα του σπερμοδιαράμματος του συζύγου και

ομολογώ οτι μου έδωσαν ελπίδα για να το παλέψω.

@Krisue κι εμείς αζωοσπερμία με FSH 24 . 'Ολες οι εξετάσεις για καρυότυπο, κυστική ίνωση, μικροελλείψεις ήταν καλές .

Είμαστε όμως λίγο χαμένοι στη μετάφραση γιατί ξεκινήσαμε ανάποδα (επισκεφθήκαμε κατευθείαν κέντρο εξωσωματικής)

στο οποίο η απάντηση ήταν εντελώς αποθαρρυντική (ακριβώς όπως τα είπαν και σε σένα)

και έτσι αποφασίσαμε να πάμε σε άλλο στο οποίο τουλάχιστον μας είπαν οτι θα κάνουμε οτι μπορούμε για να βρούμε. 

 

Τον κύριο Ασβέστη τον επισκεφθήκαμε κι εμείς , όμως δεν μας είπε κάτι διαφορετικό απο όλους τους υπόλοιπους

και έτσι αποφασίσαμε να πάρουμε λίγο χρόνο και να χαλαρώσουμε στις διακοπές μας γιατί ήταν πολύ βαριά η κεραμίδα που μας ήρθε στο κεφάλι

(συν οτι περιμέναμε τα αποτελέσματα του καρυότυπου, οπότε δεν μπορούσαμε να κάνουμε και πολλά πράγματα χωρίς αυτό)

 

Τώρα λοιπόν που πέρασαν οι διακοπές και καταλάβαμε οτι δεν ήταν απλά ένα κακό όνειρο, χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατί δεν ξέρω απο πού να αρχίσω.

 

Καταρχήν , ποιός γυναικολόγος σας παρακολουθεί ?Σας έχουν δώσει κάποια βιταμίνη? Γιατί ο δικός μου γυναικολόγος επιμένει οτι δεν είναι ακόμα η ώρα να συζητήσουμε για profertil κλπ.. Επίσης , διαβάζω πολύ καλά σχόλια για τον κύριο Ασβέστη οπότε σκέφτομαι να ξανακάνουμε μία επίσκεψη τώρα που έχουμε όλες τις εξετάσεις στα χέρια μας αλλά δεν γνώριζα αν κάνει ή όχι micro tese. Ο Μακαρούνης, απ'όσο διάβασα εδώ κάνει, σωστά?

Αξίζει τον κόπο να κάνουμε κι εκεί μία επίσκεψη?

 

@Froufrou!!! o βελονισμός είχε αποτελέσμα σε εσάς? 

 

 

@J.S Καλησπέρα,σας έχουν πει ποια ίσως είναι η αιτία που προκλήθηκε η αζωσπερμια; Εμάς πιθανόν από τη κρυψορχία που είναι και διορθώθηκε καθυστερημένα σε παιδική ηλικία με ορμόνες...Ο κύριος Ασβέστης είναι πολύ καλός,μας είπε να προχωρήσουμε σε βιοψία για να δούμε τι θα βρούμε...όταν τον ρώτησα εάν κάνει micro tese,μου είπε όχι δυστυχώς....το προτιμώ όμως με Micro,ψάχνοντας πάρα πολύ,ακόμα και παρακολουθώντας συνέδρια ουρολογων,καίμε έρευνες που έχουν γίνει...γιατί πολύ απλά οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες από ότι την απλή βιοψία, καί γιατί παίρνουν μικρότερη ποσότητα ορχικου ιστού...κ ετσι αποφάσισα να μας δεί και ο κύριος Μακαρούνης ,έκλεισα ραντεβού μαζί του τη Τρίτη 24/09 ,θα σας πω τις εντυπώσεις που μου άφησε και τι μας είπε...τι να πω,δύσκολος ο Γολγοθάς μας ..αλλά έχω ελπίδα, παρόλο που αποφασίσαμε να κάνουμε και δεύτερο σπερμοδιαγραμμα από μόνοι μας. Και πολύ απλά σήμερα με τα αποτελέσματα φάγαμε και δεύτερη σφαλιάρα,γιατί έδειξε πάλι το απόλυτο 0.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...