Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

δεν εχεις ακουσει που λενε: ο ανθρωπος κανει σχεδια και ο Θεος γελα; κατι ξεραν οι παλιοι, και εγω ετσι ελεγα μεχρι τα 25-27 να κανω κανα παιδακι, εχει 3 χρονια και ακομα στο τιποτα, στις εξετασεις και στους γιατρους, αποφασισα με το να το σκεφτομαι μονο κακο μου κανει, ας σκεφτομαι καλυτερα το μελλον

να σου ευχηθω καλα αποτελεσματα σε οποια εξεταση και αν κανεις και ολα να πανε καλα!

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Εύχομαι κ σε εσένα να έχεις γρήγορα ευχάριστα νέα!!!🍼

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια Μου!

Ειχαμε και κατι άντρες στο φορουμ παλαιότερα που ειναι καλε;;;

Τι κάνετε; Εμείς τίποτα ησυχία.... έκανα την προηγούμενη εβδομάδα το τεστ παπ που έπρεπε απο Αύγουστο αλλα το χα ξεχάσει. Ολα Καλά.

Τωρα βράζουμε στο ζουμί μας.. θα δούμε παλι τον σοφ Αρχές του νέου Έτους λογικά. Μου φαίνεται οτι κινούμαστε με ρυθμούς χελώνας.... και εκνευρίζομαι λίγο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια Μου!

Ειχαμε και κατι άντρες στο φορουμ παλαιότερα που ειναι καλε;;;

Τι κάνετε; Εμείς τίποτα ησυχία.... έκανα την προηγούμενη εβδομάδα το τεστ παπ που έπρεπε απο Αύγουστο αλλα το χα ξεχάσει. Ολα Καλά.

Τωρα βράζουμε στο ζουμί μας.. θα δούμε παλι τον σοφ Αρχές του νέου Έτους λογικά. Μου φαίνεται οτι κινούμαστε με ρυθμούς χελώνας.... και εκνευρίζομαι λίγο

 

Καλημέρα κι απο εμένα!! Όντως γιατι τόσο αργά; πρέπει να κάνει τη θεραπεία ως τότε για να κάνει τη βιοψία; Εσυ τα εχεις κοιτάξει όλα απο τη μεριά σου; Γιατι κι εγω νόμιζα ότι ήμουν τέλεια και ένα ένα τα βρήκα μπροστά μου 😜😜 Σάββατο θα κάνω επεμβατική υστεροσκοπιση εχω ένα μικρό πολυποδακι και λέμε ας το βγάλουμε το σκασμενο κ αυτό απο τη μέση!

Οι άντρες ας εμφανιστούν να μας πουν κανένα νέο τους...

φιλιά σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Kalispera koritsia !! Egw xtes ekana wolipsia! Mazepsa 28 :) katapsiksame ta misa. Me pire twra o yiatros vrikan 7 spermatozoaria apo tin viopsia apo at opoia at duo proxorane... An voithisi o theos na kratithoun...

 

Όλα καλα να πανε εύχομαι!! Περιμένουμε νεότερα :) :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalispera koritsia !! Egw xtes ekana wolipsia! Mazepsa 28 :) katapsiksame ta misa. Me pire twra o yiatros vrikan 7 spermatozoaria apo tin viopsia apo at opoia at duo proxorane... An voithisi o theos na kratithoun...

Σου εύχομαι κοριτσακι μου να πανε ολα καλα κ να αποκτησεις 2 παιδακια απο αυτα τα σπερματοζωαριακια!👫

Link to comment
Share on other sites

Georgina μου ξέρω και γω..... καλα λεω Ότι ειμαι. Εκανα παλι υπέρηχο ολα καλα και η σλπιγγογραφια καλη ηταν. Ωορρηξία εχω κανονικα. Τι να πω . Δεν μου ειπαν να κανω λατι αλλο.

Λουλου μου 2 μια χαρα. Κάτι είναι! 7 είχε μεσα ολο το μπουκάλι της βιοψίας;

Πηραμε πριν απο λιγο τον σοφ γιατι βραζω στο ζουμι μου. Ειπε να κανει παλι τεστοστερόνη εξέταση ο σύζυγος κ μολις βγουν αποτέλεσμα να του πούμε για να δώσει θεραπεία να την ξεκινήσει.

Ξερει καμία τι φάρμακα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Georgina μου ξέρω και γω..... καλα λεω Ότι ειμαι. Εκανα παλι υπέρηχο ολα καλα και η σλπιγγογραφια καλη ηταν. Ωορρηξία εχω κανονικα. Τι να πω . Δεν μου ειπαν να κανω λατι αλλο.

Λουλου μου 2 μια χαρα. Κάτι είναι! 7 είχε μεσα ολο το μπουκάλι της βιοψίας;

Πηραμε πριν απο λιγο τον σοφ γιατι βραζω στο ζουμι μου. Ειπε να κανει παλι τεστοστερόνη εξέταση ο σύζυγος κ μολις βγουν αποτέλεσμα να του πούμε για να δώσει θεραπεία να την ξεκινήσει.

Ξερει καμία τι φάρμακα είναι;

 

Aniksame 2 mpoukalakia... Sto ena den vrike tipota kai Sto alo 7 ...

Link to comment
Share on other sites

Λουλου μου αφού βρέθηκαν όλα κομπλέ.

Καλή συνέχεια να έχεις κοπέλα μου . Θα συνεχίσεις σε αυτόν τον κύκλο;

 

Nai akoma omws exoume meres .. Akoma 1 mera perase elpizw na anteksoun mexri tin paraskevi.... Makari an einai dinata... O emvriologos max eipe oti den panigirizoume exoume makri Dromo..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα μετά από καιρό, δηλώνω παρών. Καλή επιτυχία εύχομαι loullou75 και πάντα αισιόδοξη, σκέψου πως και με ένα αρκεί για να πετύχετε.

 

Εν συντομία θα σας αναφέρω τα νέα μου, προχωρήσαμε στη πρώτη μας εξωσωματική στην αρχή του καλοκαιριού (γονιμοποιήθηκαν 2 έμβρυα όπου και εμφυτεύτηκαν) που δυστυχώς όμως κατέληξε σε βιοχημική την 6η εβδομάδα. Λογικά μας πήρε από κάτω (πολύ θα έλεγα:cry:) αλλά τι να κάνουμε πήγαμε τις διακοπούλες μας χαλαρώσαμε και ξανά προς τη δόξα τραβάμε. Σε λίγο καιρό θα ξεκινήσουμε με το καλό τη δεύτερη προσπάθεια μας.

 

Μέσα σε όλο αυτό κρατάω δύο θετικά (γιατί μου αρέσει να βλέπω το ποτήρι μισό γεμάτο και όχι μισό άδειο) το οτι η καλή μου κατάφερε να πετύχει εμφυτευση των εμβρύων, ασχέτου αποτελέσματος και ότι εγώ από αζωοσπερμία εξελίχθηκε σε ολιγοασθενοσπερμία.

 

Αυτά εν συντομία τα νέα μας λοιπόν και εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο αγόρι της παρεας σε αναζητησα προχτές!

Καλη επιτυχία στην προσπάθεια σας. Καλο ειναι ότι επιασε απο την πρωτη άσχετου του αποτελέσματος .

Πως απο μηδεν είχατε σπερματοζωάρια; κανατε θεραπεία ; φαντάζομαι Όχι βιοψια ε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα μετά από καιρό, δηλώνω παρών. Καλή επιτυχία εύχομαι loullou75 και πάντα αισιόδοξη, σκέψου πως και με ένα αρκεί για να πετύχετε.

 

Εν συντομία θα σας αναφέρω τα νέα μου, προχωρήσαμε στη πρώτη μας εξωσωματική στην αρχή του καλοκαιριού (γονιμοποιήθηκαν 2 έμβρυα όπου και εμφυτεύτηκαν) που δυστυχώς όμως κατέληξε σε βιοχημική την 6η εβδομάδα. Λογικά μας πήρε από κάτω (πολύ θα έλεγα:cry:) αλλά τι να κάνουμε πήγαμε τις διακοπούλες μας χαλαρώσαμε και ξανά προς τη δόξα τραβάμε. Σε λίγο καιρό θα ξεκινήσουμε με το καλό τη δεύτερη προσπάθεια μας.

 

Μέσα σε όλο αυτό κρατάω δύο θετικά (γιατί μου αρέσει να βλέπω το ποτήρι μισό γεμάτο και όχι μισό άδειο) το οτι η καλή μου κατάφερε να πετύχει εμφυτευση των εμβρύων, ασχέτου αποτελέσματος και ότι εγώ από αζωοσπερμία εξελίχθηκε σε ολιγοασθενοσπερμία.

 

Αυτά εν συντομία τα νέα μας λοιπόν και εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

Γεια σου κ απο μενα! Κ εγω εχω την ιδια απορια! Πως απο αζωοσπερμια εγινε ολιγοασθενοσπερμια? Σε ρωταω γιατι αν εχεις διαβασεισε εμας στο πρωτο σπερμ βρεθηκε 1 σπερματοζωαριο κ σε αλλο κεντρο βρεθηκαν καπου 120000 σπερμ. Ο αντρας μου εχει μυκοπλασμα κ ελπιζουμε οτι με την τριμηνη αντιβιωση θα διορθωθει το πραγμα! Εσεις ποσα βρηκατε κ ποιο ηταν το προβλημα σε σενα? Εκανες καποια αγωγη? Καλη επιτυχια σας ευχομαι στη δευτερη προσπαθεια! Ελπιζω να πετυχει κ να ειναι κ η τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την παρεα!

 

λουλου μου να σου ευχηθω ολα να πανε καλα, και συντομα να εχεις θετικη εξελιξη και θετικα νεα απο την προσπαθεια σας!

 

Mr_Optimistic καλως σε βρηκαμε και παλι, και καλη αρχη στη νεα σας προσπαθεια, θετικες οι εξελιξεις σας εν μερη, πετυχε η εμφυτευση, εφυγες απο το δυσαρεστο κλαπ της αζωοσπερμιας, αντε να τριτοσει το ευχαριστο με ενα ή και δυο γερα μωρακια!

 

τζορτζινα μου καλη επιτυχια στην υστεροσκοπηση, και καλη αναρρωση να εχεις

 

κριστινα μου ποσο σε νιωθω, μια απο τα ιδια, και εμεις με ρυθμο χελωνας νιωθω να πηγαινουμε, απο την αλλη με πιανει και αρνηση, μετα με πιανει αισιοδοξια, αστα ρωσικη σαλατα ολα τα συναισθηματα! αν δεν κανω λαθος η θεραπεια για την τεστοστερονη καλυπτεται απο τον εοππυ και περνας απο επιτροπη, να ευχηθω καλα αποτελεσματα στα επαναληπτικα σας

 

εμας τα νεα μας σχεδον στασιμα, πηγαμε ενδοκρινολογο, συμφωνησε με τον ουρολογο, οτι η μονη εξηγηση που μπορει να δωθει στον εξαφανισμο των σπερματοζωαριων ειναι αποφραξη σε καποιο απο τα σωληνακια που ενωνονται με την επιδιδυμιδα, οι λογοι ειναι 3 ειτε λογω τοξικου περιβαλλοντος, ειτε γενετικος, ειτε λοιμωξη και δεν την πηραμε χαμπαρι, ξεκινησε απο τη διερευνηση του 3ου με αιματολογικη σε πυρηνικο γιατρο συν ολες τις βιταμινες και ιχνοστοιχεια που συντελουν στην σπερματογενεση, επισης πρεπει να δει και ο συζυγος το θυρεοειδη και σε καποια φαση να κανουμε και ενα επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα σε πιο εξειδικευμενο κεντρο, οποτε φουλ εξετασεις και οταν τελειωσουμε βλεπουμε τι μας περιμενει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

 

kristinak ήσουν η αφορμή για να γράψω, καθώς μπήκα και είδα τη μπηχτή περί απουσίας αγοριών :P. Η αλήθεια είναι πως διαβάζω τα νέα σας γενικώς αλλά χρειαζόμουν/σταν λίγο χρόνο 'ανασυγκρότησης'.

 

Όπως έχω περιγράψει από την αρχή και το πρώτο σπερμοδιάγραμμα βρέθηκαν 0 σπερματοζωάρια στο αρχικό δείγμα και όλα γενικώς 0 κατ επέκταση. Επειδή ο διάβολος (στη δική μας περίπτωση ο καλός θεούλης) κρύβεται στις λεπτομέρειες υπήρχε μια υποσημείωση στο τέλος η οποία έλεγε 'κατόπιν φυγοκέντρισης του δείγματος βρέθηκαν 3 σπερματοζωάρια ανά οπτικό πεδίο'. Στην αρχή που σου έρχεται ο ουρανός ανάποδα λοιπόν δεν έχεις καθαρό μυαλό να σκεφτείς πολλά πράγματα, διαβάζεις δεξιά αριστερά πράγματα σκέφτεσαι το χειρότερο κ.ο.κ. Να σας εξηγήσω λοιπόν τι σημαίνει αυτό το οπτικό πεδίο, σημαίνει ότι αν το δείγμα χωρίζεται σε μικρότερες περιοχές για τη καλύτερη ανάλυση του οι οποίες μπορεί να είναι 100, 200, 500 όπερ σημαίνει 3χ100=300 ή 3χ200=600 ή 3χ500=1500 (τυχαίοι αριθμοί) άρα υπάρχουν σπερματοζωάρια όχι πολλά αλλά υπάρχουν και παράγεις.

 

Εν κατακλείδι σημαίνει ότι παράγω κανονικά σπερματοζωάρια σε πάρα πολύ μειωμένο σαφώς αριθμό από τα κανονικά επίπεδα οπότε αυτομάτως μετατρέπεται σε σοβαρή ολιγοασθενοσπερμία.

Στο δεύτερο λοιπόν σπερμοδιάγραμμα βρέθηκαν κοντά στα 800.000 σπερματοζωάρια και στο τρίτο και τελευταίο κοντά στα 5.000.000 (πολύ βελτιωμένη κινητικότητα και λοιποί δείκτες και για αυτό προχωρήσαμε και σε εξωσωματική).

 

Πάντως να ξέρετε ότι γενικά είχα συμφιλιωθεί με την ιδέα της βιοψίας και ότι πραγματικά θα την έκανα για να πετύχω/ουμε το στόχο μας.

 

Όσον αφορά θεραπεία θα γελάσεις αλλά φαρδιά μποξεράκια, κρύα ντους στην επίμαχη περιοχή και γενικά αποφυγή οτιδήποτε ζεστού, αντιοξειδωτικά και Prof*****, και βέβαια συχνές επαφές για ανανέωση σπέρματος.

 

Winspert στην αρχή και μετά τη πρώτη μου καλλιέργεια είχα και εγώ μυκόπλασμα και εντερόκοκο έκανα θεραπεία και εγώ και η γυναίκα μου για 15 μέρες και δεν επανέλαβα την καλλιέργεια έκτοτε. Πριν λίγο καιρό έκανα ελέω της νεάς μας προσπάθειας επαναληπτική και αποτέλεσμα 0 αεροβια, 0 αναερόβια μικρόβια, τίποτα από μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα, χλαμύδια... Μήπως είναι πολλές τόσες μέρες αντιβιώσεων;

 

Guinevere εύχομαι ο κόπος σας να ανταμειφθεί στο τέλος όπως και όλων μας, άσχετο αλλά κάπου διάβασα ότι υπάρχει μία εξέταση (άνδρα) στην οποία ελέγχεται αν ο οργανισμός ο ίδιος καταπολεμά τα σπερματοζωάρια καθώς τα αναγνωρίζει ως εισβολείς άρα και απειλή. Αυτή τη περίπτωση σας την είπαν; (Φανταστείτε για το τι εξετάσεις έχουμε ψάξει έτσι; Να δω από ποιον θα παραλάβουμε το δίπλωμα ιατρικής στο τέλος).

 

Και ως συνήθως μακρηγόρησα οπότε σας χαιρετώ για τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΑΓΟΡΙ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

 

ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΚΟ.ΜΑΚΡ.....

 

ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΥ ΕΜΠΝΕΕΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα μελη αυτου του θεματος..ευχομαι συντομα ολοι να φτασετε/σουμε στο πολυποθητο..

 

Διαβαζω λιγο καιρο το θεμα σας και αφορμη για να γραψω ηταν ο κυριος της παρεας!(ποιος αλλος!?)

 

Απλα και μονο, θελω να του πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ. Που ειναι τοσο ενεργος, που προσπαθει να βοηθησει οπως μπορει (αντι να φερνει τη κομπλα οπως οι περισσοτεροι :oops::oops:), που ψαχνει λυσεις, που στηριζει τη γυναικα του, που γραφει εδω μεσα..πραγματικα εχω συγκινηθει με ολο αυτο.

 

Mr_Optimistic

 

ΜΠΡΑΒΟ σου αγορι μου, να σε χαιρεται η γυναικα σου και ευχομαι η δευτερη να ειναι και η τυχερη σας και να γεμισουν οι αγκαλιες σας οχι με ενα αλλα με δυο μωρακια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!!!

 

Mr_Optimistic σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, τωρα ακουω για μια τετοια εξεταση, προς το παρον κανεις δε μας την ειπε, θα την εχω στο πισω μερος του μυαλου μου να την ψαξουμε! επιπλεον εδωσες ωθηση στη σημερινη μου αισιοδοξια γιατι και εμας στα οπτικα πεδια ειχε 2, και μετα απο φυγοκεντριση 6-8, απλα βαρεθηκαν να καθησουν να μας τα μετρησουν να ξερουμε τι μας γινεται και κοτσαραν το 0 και απο κατω τη σημειωσουλα, γιαυτο πρεπει να ψαχτουμε για καλυτερο κεντρο, αντιοξειδωτικα πηρε και ο συζυγος, και τις βιταμινες που ανεφερες τις συνεχισει και μειωσε και την καφεινη γιατι ηταν το μονο που του εμεινε απο τις "καταχρησεις", ελπιζω να δει μια μικρη βελτιωση να παρει και αυτος τα πανω του

 

guinevere συγγνωμη που μπαινω στο ασχετο,αλλα οταν λες τοξικο περιβαλλον τι εννοεις ακριβως?

 

μαγιοπουλα συμφωνα με τη γιατρο που τη ρωτησα τι εννοει μου ειπε τοξικοτητα στο χωρο εργασιας κυριως, και μου εφερε παραδειγμα ενα πελατη που δουλευε σε εργοστασιο παραγωγης μπαταριων, επισης μου ειπε οσοι ασχολουνται με ραδιενεργεια, δε ρωτησα περισσοτερα

 

annamariag77 καλη επιτυχια με τη προσπαθεια σας, ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Mr_Optimistic τι αντιβιωση πηρατε εσυ κ η γυναικα σου? Εγω πηρα για 8 μερες βιμπραμισιν! Κ ο αντρας μου πρεπει να παρει για τοσο διαστημα 3 διαφορετικες αντιβιωσεις γιατι μας ειπαν οτι το μικροβιο αυτο εκει που εγκαθισταται ειναι δυσκολο να καταπολεμηθει! Εγω δεν ξερω μεχρι να τελειωσει ο αντρας μου τη θεραπεια αν υπαρχει περιπτωση να με κολλησει εμενα κ μετα να τον ξανακολλησω εγω κ να γινεται κυκλος! Μας ειπε επισης ο γιατρος να προσεχουμε να μη μεινω εγκυος με τιποτα γιατι λογω του μικροβιου υπαρχει η πιθανοτητα αποβολης! Με την αντιβιωση που παιρνει τωρα ξερεις αν τα σπερματοζωαρια σκοτωνονται κατα καποιο τροπο ή επειδη καταπολεμαμε το μικροβιο δυναμωνουν? Με 5 εκατ. Σπερμ. γιατι δε δοκιμαζατε φυσιολογικη συλληψη ? Να παρακολουθειτε την ωορηξια με τον γυναικολογο κ να εχετε επαφη την καταλληλη μερα? Ειναι απιθανο? Εγω ελπιζω σε εναν καλο αριθμο κ φυσιολογικη συλληψη! Ευχομαι.......!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!!!

 

Mr_Optimistic σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, τωρα ακουω για μια τετοια εξεταση, προς το παρον κανεις δε μας την ειπε, θα την εχω στο πισω μερος του μυαλου μου να την ψαξουμε! επιπλεον εδωσες ωθηση στη σημερινη μου αισιοδοξια γιατι και εμας στα οπτικα πεδια ειχε 2, και μετα απο φυγοκεντριση 6-8, απλα βαρεθηκαν να καθησουν να μας τα μετρησουν να ξερουμε τι μας γινεται και κοτσαραν το 0 και απο κατω τη σημειωσουλα, γιαυτο πρεπει να ψαχτουμε για καλυτερο κεντρο, αντιοξειδωτικα πηρε και ο συζυγος, και τις βιταμινες που ανεφερες τις συνεχισει και μειωσε και την καφεινη γιατι ηταν το μονο που του εμεινε απο τις "καταχρησεις", ελπιζω να δει μια μικρη βελτιωση να παρει και αυτος τα πανω του

 

 

 

μαγιοπουλα συμφωνα με τη γιατρο που τη ρωτησα τι εννοει μου ειπε τοξικοτητα στο χωρο εργασιας κυριως, και μου εφερε παραδειγμα ενα πελατη που δουλευε σε εργοστασιο παραγωγης μπαταριων, επισης μου ειπε οσοι ασχολουνται με ραδιενεργεια, δε ρωτησα περισσοτερα

 

annamariag77 καλη επιτυχια με τη προσπαθεια σας, ολα να πανε καλα!

Η εξεταση που λεει ο Mr_Optimistic ειναι νομιζω για τα αντισπερματικα αντισωματα!

Δες λιγο αυτο

http://www.spermlab.gr/gr/antisperm-antibodies

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο εμένα !!!!!

Mr optimistic είδες σε ξετρυπώσα . Εμα έλεγα που ειναι αυτός πια;

Πολυ χαίρομαι που έπραξες με έναν πιο φυσικό τρόπο , να σου πω το κρύο ντουζ το εχω σκεφτεί κ εγώ γιατι η θερμοκρασία του εκει κάτω ειναι πολυ ανεβασμένη . Η θερμοκρασία καταστρέφει ότι υπάρχει έχει μια λογική .

Annamariag77 και εσεις αζωοσπερμια έχετε;

 

Εμείς θέλω να κάνουμε ένα σπερμοδιαγραμμα κ άλλου εκτός σοφικιτη. Να δούμε τι γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

annamariag77 καλή επιτυχία σας εύχομαι ολόψυχα και να ξέρεις ότι βρίσκεσαι σε καλά χέρια.

 

Anna ana σε ευχαριστώ πολύ για αυτά που γράφεις και εύχομαι και σε εσάς με το καλό. Όπως αντιλαμβάνεσαι όλο αυτό είναι μια ψυχοφθόρα διαδικασία που περνάει το ζευγάρι (παρόλο που το πρόβλημα είναι δικό μου). Το τονίζω αυτό γιατί ποτέ ο άνθρωπος μου (γυναίκα μου) δε το αντιμετώπισε ως πρόβλημά μου. Οπότε καταλαβαίνεις το τεράστιο ψυχολογικό αβαντάζ. Με κάνεις και κοκκινίζω :oops: όταν λες βοηθάω γιατί και εγώ ένας πελαγωμένος ήμουν στην αρχή που μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο, επισκέψεις σε γιατρούς, εξετάσεις βγάζω μικρά συμπεράσματα τα οποία απλά μοιράζομαι.

 

Guinevere, οπωσδήποτε να επιλέξετε ένα εξειδικευμένο κέντρο εξετάσεων σχετικά με το σπέρμα για πολλούς λόγους που αντιλαμβάνομαι έχεις καταλάβει ήδη. Θα πάρει τα πάνω του με το καλό, αλλά το φάρμακο είναι ένα δυστυχώς και θεραπεία για αυτό αν δε πας στο Θιβέτ δε θα βρεις. Α-Γ-Χ-Ο-Σ.

 

Winspert, όσον αφορά το μικρόβιο του εντερόκοκου που είχα ήταν αυτό που λέμε 'προσωπική υπόθεση' δηλαδή είναι κάτι που κουβαλούσε ο δικός μου οργανισμός (στο σπέρμα) το οποίο δεν είχε καμία πιθανότητα να περάσει στη γυναίκα μου γι' αυτό παρόλα τα τεστ ΠΑΠ, κολπικές/γενικές καλλιέργειες, κ.ο.κ ποτέ δεν ανιχνεύθηκε σε εκείνη. Το ουρεόπλασμα αντίθετα είναι κάτι που μεταδίδεται από τον έναν στον άλλο και γι' αυτό το λόγο η θεραπεία γίνετε από κοινού. Τώρα αν επηρεάζει ή όχι το αποτέλεσμα μιας κύησης και αυτό διαφέρει από βιβλιογραφία σε βιβλιογραφία, από μελέτη σε μελέτη και από γιατρό σε γιατρό, άλλοι υποστηρίζουν πως ναι άλλοι πως όχι και στη μέση εμείς, απλώς λες αφού το έχω να το ξεφορτωθώ μπας και στη στραβή έχω κάτι λιγότερο να κατηγορήσω (σε περίπτωση αποτυχίας κύησης). Η θεραπεία από κοινού για 10-15 ημέρες ήταν όντως VIBRAMYCIN και για τις υπόλοιπες για τον εντερόκοκο για εμένα μόνο ήταν 15 ημέρες CIPROXIN. Τώρα και εγώ έχω διαβάσει ότι κάποιες αντιβιώσεις προκαλούν μια μικρή προσωρινή βλάβη στο σπέρμα, δυστυχώς δε το έχω ψάξει τόσο καλά. Πάντως ο εξωσωματικός μας είπε με το πέρας της θεραπείας και μετά από διάστημα 20 ημερών τουλάχιστον να δώσω δείγμα για έλεγχο και οι επαφές μόνο με προφυλακτικό. Φαντάζομαι οτι μας δίνουν τις λιγότερο βλαβερές. Όσον αφορά τη φυσική σύλληψη έχει η γυναικά μου χαμηλή AMH και μικροπροβληματακια τα οποία ναι μεν δε μας απαγορεύουν να συλλάβει φυσιολογικά αλλά θεωρείτε κατάτι δύσκολο. Επίσης να σου αναφέρω πως σε εμάς με πρόβλημα στο σπέρμα η τιμές σπερματοζωαρίων παίζουν συνεχώς μπορεί τότε να είχα 5.000.000 αλλά την επόμενη να έχω 500.000 κ.ο.κ.

Η εξεταση που λεει ο Mr_Optimistic ειναι νομιζω για τα αντισπερματικα αντισωματα! Bingo αυτή ηταν.

 

kristinak, έβγαλες λαγό από το καπέλο σου με λίγα λόγια.:P. Όλα αυτά είναι και οδηγίες του ενός από τους ιατρούς που επισκέφθηκα οπότε λέω τί έχω να χάσω. Να ξέρεις οτι η θερμοκρασία είναι πολύ σημαντικός οξειδωτικός παράγοντας με αποτέλεσμα στη μείωση και τη κινητικότητα των σπερματοζωαρίων, επίσης παίζει ρόλο (DFI για τις ψαγμένες) στην αύξηση του κατεκερματισμού του σπέρματος μικρό μεν αλλά παίζει και επειδή παίζουμε με ποσοστά κάλό είναι τα προσέχουμε όλα.

 

Αυτά από εμένα τον φαφλατά, καλό υπόλοιπο σας εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...