Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ - Δάγκωμα !


Recommended Posts

Τι λες κορίτσι μου, νιώθεις και ενοχές που "δώσατε" την δασκάλα ενώ έχουν κάνει τόπι τον γιο σας στο ξύλο;;;;; Ε όχι, και πολύ πολιτισμένα φέρθηκες. Όχι μόνο τα σκας, αλλά σου φέρνουν και δαρμένο το παιδί στο σπίτι; Το ότι έκλαιγε η δασκάλα λίγο με συγκινεί μπροστά στο δαρμένο παιδί. Την επόμενη φορά αν σου φέρουν το παιδί με σπασμένο κεφάλι τι θα πεις ή τι θα πουν;;;; Αυτή η κατάσταση πρέπει να κοπεί μαχαίρι, αυτό μας έλειπε. Αν δεν κοπεί να αλλάξεις παιδικό σταθμό, δεν είναι κανένας δημόσιος για να μην έχεις να πας σε άλλον, ιδιωτικός είναι, μην το σκέφτεσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια η κορουλα μου ειναι 15 μηνων.Εχει ενα μηνα που ξεκίνησε βρεφικο κ χθες μου είπαν οι κοπελες του βρεφικου ότι τη δάγκωσε ένα παιδακι γτ του πηρε ανα παιχνιδι κ ότι ήταν δίπλα αλλά δεν το πρόλαβαν.Η αληθεια ειναι ότι τη δάγκωσε άσχημα ,της μελάνιασε τον ώμο.Διαβασα παραπάνω τις απόψεις σας αλλα αναφερεστε σε μεγαλυτερες ηλικίες για τρόπους προστασίας.Το δικό μου είναι μικρό για να του εξηγήσω αυτα τα πραγματα.Δεν μιλαει ακομα καλα για να πει σταμάτα σε άλλο παιδι.Τι να κάνω?

Η αληθεια ειναι οτι προσαρμόστηκε σχετικά εύκολα στο βρεφικο.Υπαρχει περίπτωση να παρει φοβία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω αν θα πάρει φοβία. Λογικά όχι.

Τα πέρασα κι εγώ στην πρώτη χρονιά του Νικόλα στον παιδικό. Από εκεί που το έχεις το παιδάκι σου σε μία "γυάλα" προστασίας, ξαφνικά συνανστρέφεται και με άλλα παιδάκια που δεν είναι "αγγελούδια" όπως το δικό σου και δαγκώνουν!!!!

Κι εμείς στεναχωρεθήκαμε πολύ την πρώτη φορά (και τις επόμενες) αλλά δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά. Μιλάς στις δασκάλες να έχουν το νου τους παραπάνω (τον έχουν αλλά εσύ τους το ξαναλές), μιλάς στο παιδάκι σου (ας είναι τόσο μικρό) και του λες να μην αφήνει κανέναν να το πειράζει.

Και σιγά-σιγά καθώς μεγαλώνει θα αμύνεται.

Εμάς ο δικός μας στον παιδικό έμαθε το ντα και να κλωτσάει....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια θα ηθελα και παλι να ακουσω γνωμες και εμπειριες πανω στο θεμα μας.Οπως καταλαβαινετε το θεματακι μας ειναι τα χτυπηματα στον παιδικο,οχι δαγκωμα αλλα γραντζουνιες παιδια οχι απλες αλλα κανονικες νυχιες...φιανεται το δερματακι του απο κατω.....εδω και 2 βδομαδες ο μικρος ερχεται οχι ομως καθημερινα αλλα σιγουρα τις 10 απο τις 5 μερες γραντζουνισμενος,στο λαιμο κατω απο τα ματια πισω στον αυχενα .Στην αρχη δεν λεγαμε τιποτα νιωθαμε ομως πολυ ενοχλημενοι αλλα το πηρε το ποταμι σκεπτομενοι πως σημερα αυτοι αυριο ο δικος μας και πως ειναι παιδια και δεν μπορεις να κανεις πολλα εκτος απο του να του μαθουμε να υπερασπιζεται τον εαυτο του.Ετσι ομικρος καθε φορα που του ενοχλουν βαζει τα χερακια του και λεει στοπ και πως αυτο που κανουν ειναι κακο και φευγει.Ομως βρε κοριτσια οι δασκαλες δεν μας λενε τι εχει συμβει,για πιο λογο οι γραντζουνιες για να ξρουμε και εμεις τι γινεται.Εμεις ομως θελουμε αυριο να ρωτησουμε γιατι ο μικρος ηρθε παλι με τα ιδια χαλια...το προσωπο του ηταν σαν να του χημυξε γατα...σκεφτομαστε με τον συζυγο να μιλησουμε με την δασκαλα αλλα δνε ξερω βρε κοριτσια μηπως με περασουν και για στριγκλα;Παντως δεν παιζει να ξεκινησε ο δικος μας γιατι η δασκαλα μας λεει πως ειναι ο πιο ηρεμος απο ολα τα αγορακια κια πως γενικα δεν μπλεκει σε καυγαδες,μπορει λεει να σπρωξει αλλα τιποτα παραπανω.Επισης σημερα που τον πηγα το πρωι αυτα τα παιδακια που τον ενοχλουν με το που μπηκαμε πηγαν να του πεταξουν την μπαλα στα μουτρα αλλα με ειδαν και σταματησαν.μπορει οταν εφυγα να τον ξεσκισαν...με στεναχωρει πολυ το γεγονος γιατι δεν θελω να φτασω στη φιλοσοφια του αφου σε χτυπησαν χτυπα,ειναι μικρος και νομιζω δεν θα καταλαβει και θα αρχισει να βαραει ολους με αυτο που θα του πω και απο την αλλη δεν θελω να τον βλεπω ετσι.Τι να κανω βρε κοριτσια;οι δασκαλες δεν θα επρεπε να μου τα πουν;ΚΑι τελευταιο,ο μικρος μου λεει μαμα η δασκαλα δεν του κανει παρατηρηση του παιδιου οταν με χτυπαει και του λεω τι κανει;μου λεει μονο σε εμενα λεει ...ολα καλα ...δεν πειραζει αλλα στο παιδακι τιποτα...και του λεω εσυ;μου λεει εγω μονο του κανω παρατηρηση....του φωναζω να σταματησει και να φυγει.ΤΙ πρεπει να κανουν οι δασκαλες σε αυτες τις περιπτωσεις;;;Ολα αυτα φυσικα τα κανει σε εμας,μας χτυπαει μας φωναζει και μας γραντζουναει ,η δασκαλα ομως λεει οτι εκει δεν κανει τετοια.Φοβαται να υπερασπιστει τον εαυτο του;;;τα κανει σε εμας γιατι τον περνει;;;αν και δεν το επιτρεπουμε;;;και γιατι γινετε αυτο;;;;;θελουμε να του τονοσουμε την αυτοπεποιθηση πως;;;προσπαθουμε αλλα δεν ξερω κατι δεν παει καλα.Συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα αγχος της μανας.Αν μπορειτε βοηθηστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατι τετοια φοβαμαι κι εγω μηπως συμβουν γιατι ο δικος μου ειναι ο ησυχος και το καλο παιδι. Γνωμη μου (χωρις να εχω εμπειρια ακομα) ειναι να μιλησεις οπωσδηποτε στην δασκαλα του πριν χειροτερεψει η κατασταση. Κατ' αρχην να μαθει και εκεινη ακριβως τι γινεται αν δεν το καταλαβε ή να σου πει πραγματα που δεν σου λεει το παιδι σου ακομα. Οπως και να έχει καλύτερα να της μιλησεις για να βρεθει λυση και για να σου πει τι ειναι καλυτερο να κανεις για να μην φτασεις να πεις αυτο που κανενας μας δεν θελει να πει (αν σε χτυπησουν χτυπα). Και δεν υπαρχει κανενας λογος να σε πει στριγγλα. Ισα ισα. Μανα που ενδιαφερεσαι για το καλο του παιδιου σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια θα ηθελα και παλι να ακουσω γνωμες και εμπειριες πανω στο θεμα μας.Οπως καταλαβαινετε το θεματακι μας ειναι τα χτυπηματα στον παιδικο,οχι δαγκωμα αλλα γραντζουνιες παιδια οχι απλες αλλα κανονικες νυχιες...φιανεται το δερματακι του απο κατω.....εδω και 2 βδομαδες ο μικρος ερχεται οχι ομως καθημερινα αλλα σιγουρα τις 10 απο τις 5 μερες γραντζουνισμενος,στο λαιμο κατω απο τα ματια πισω στον αυχενα .Στην αρχη δεν λεγαμε τιποτα νιωθαμε ομως πολυ ενοχλημενοι αλλα το πηρε το ποταμι σκεπτομενοι πως σημερα αυτοι αυριο ο δικος μας και πως ειναι παιδια και δεν μπορεις να κανεις πολλα εκτος απο του να του μαθουμε να υπερασπιζεται τον εαυτο του.Ετσι ομικρος καθε φορα που του ενοχλουν βαζει τα χερακια του και λεει στοπ και πως αυτο που κανουν ειναι κακο και φευγει.Ομως βρε κοριτσια οι δασκαλες δεν μας λενε τι εχει συμβει,για πιο λογο οι γραντζουνιες για να ξρουμε και εμεις τι γινεται.Εμεις ομως θελουμε αυριο να ρωτησουμε γιατι ο μικρος ηρθε παλι με τα ιδια χαλια...το προσωπο του ηταν σαν να του χημυξε γατα...σκεφτομαστε με τον συζυγο να μιλησουμε με την δασκαλα αλλα δνε ξερω βρε κοριτσια μηπως με περασουν και για στριγκλα;Παντως δεν παιζει να ξεκινησε ο δικος μας γιατι η δασκαλα μας λεει πως ειναι ο πιο ηρεμος απο ολα τα αγορακια κια πως γενικα δεν μπλεκει σε καυγαδες,μπορει λεει να σπρωξει αλλα τιποτα παραπανω.Επισης σημερα που τον πηγα το πρωι αυτα τα παιδακια που τον ενοχλουν με το που μπηκαμε πηγαν να του πεταξουν την μπαλα στα μουτρα αλλα με ειδαν και σταματησαν.μπορει οταν εφυγα να τον ξεσκισαν...με στεναχωρει πολυ το γεγονος γιατι δεν θελω να φτασω στη φιλοσοφια του αφου σε χτυπησαν χτυπα,ειναι μικρος και νομιζω δεν θα καταλαβει και θα αρχισει να βαραει ολους με αυτο που θα του πω και απο την αλλη δεν θελω να τον βλεπω ετσι.Τι να κανω βρε κοριτσια;οι δασκαλες δεν θα επρεπε να μου τα πουν;ΚΑι τελευταιο,ο μικρος μου λεει μαμα η δασκαλα δεν του κανει παρατηρηση του παιδιου οταν με χτυπαει και του λεω τι κανει;μου λεει μονο σε εμενα λεει ...ολα καλα ...δεν πειραζει αλλα στο παιδακι τιποτα...και του λεω εσυ;μου λεει εγω μονο του κανω παρατηρηση....του φωναζω να σταματησει και να φυγει.ΤΙ πρεπει να κανουν οι δασκαλες σε αυτες τις περιπτωσεις;;;Ολα αυτα φυσικα τα κανει σε εμας,μας χτυπαει μας φωναζει και μας γραντζουναει ,η δασκαλα ομως λεει οτι εκει δεν κανει τετοια.Φοβαται να υπερασπιστει τον εαυτο του;;;τα κανει σε εμας γιατι τον περνει;;;αν και δεν το επιτρεπουμε;;;και γιατι γινετε αυτο;;;;;θελουμε να του τονοσουμε την αυτοπεποιθηση πως;;;προσπαθουμε αλλα δεν ξερω κατι δεν παει καλα.Συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα αγχος της μανας.Αν μπορειτε βοηθηστε.

Τι εννοεις οτι παιρνεις το παιδι απο τον σταθμο και δεν σου εξηγει η δασκαλα τι εχει γινει? Εσυ δεν τι ρωτας γιατι ειναι το παιδι γρατζουνισμενο? Πρεπει να το συζητησεις με την δασκαλα να σου πει τι συμβαινει. Τα παιδια μου πανε σταθμο απο πολυ μικρα και οσες φορες αντιμετωπισαμε παρομοια θεματα το λυσαμε με την δασκαλα. Στην κορη μου παντα ελεγα αν καποιο παιδακι προσπαθησει να σε χτυπησει να του φωναξεις βαζοντας τα χερια σου μπροστα και να το πεις στην δασκαλα. Μια φορα που ερχοταν με γρατζουνιες και μιλησα με τον σταθμο γινοταν το εξης, εχει ενα παιχνιδι με μπαλακια σαν αυτο που εχει στους παιδοτοπους και οπως παιζανε εκει μεσα καποια μεγαλυτερα παιδακια γρατζουναγανε τα μικροτερα κατω απο τα μπαλακια και δεν το εβλεπε η δασκαλα. Μολις τις το ειπα για τις γρατζουνιες αμεσως τους παρακολουθησε την επομενη μερα και δεν αφηνε να μπουν πολλα μαζι και ετσι δεν ειχαμε αλλα κρουσματα!

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια θα ηθελα και παλι να ακουσω γνωμες και εμπειριες πανω στο θεμα μας.Οπως καταλαβαινετε το θεματακι μας ειναι τα χτυπηματα στον παιδικο,οχι δαγκωμα αλλα γραντζουνιες παιδια οχι απλες αλλα κανονικες νυχιες...φιανεται το δερματακι του απο κατω.....εδω και 2 βδομαδες ο μικρος ερχεται οχι ομως καθημερινα αλλα σιγουρα τις 10 απο τις 5 μερες γραντζουνισμενος,στο λαιμο κατω απο τα ματια πισω στον αυχενα .Στην αρχη δεν λεγαμε τιποτα νιωθαμε ομως πολυ ενοχλημενοι αλλα το πηρε το ποταμι σκεπτομενοι πως σημερα αυτοι αυριο ο δικος μας και πως ειναι παιδια και δεν μπορεις να κανεις πολλα εκτος απο του να του μαθουμε να υπερασπιζεται τον εαυτο του.Ετσι ομικρος καθε φορα που του ενοχλουν βαζει τα χερακια του και λεει στοπ και πως αυτο που κανουν ειναι κακο και φευγει.Ομως βρε κοριτσια οι δασκαλες δεν μας λενε τι εχει συμβει,για πιο λογο οι γραντζουνιες για να ξρουμε και εμεις τι γινεται.Εμεις ομως θελουμε αυριο να ρωτησουμε γιατι ο μικρος ηρθε παλι με τα ιδια χαλια...το προσωπο του ηταν σαν να του χημυξε γατα...σκεφτομαστε με τον συζυγο να μιλησουμε με την δασκαλα αλλα δνε ξερω βρε κοριτσια μηπως με περασουν και για στριγκλα;Παντως δεν παιζει να ξεκινησε ο δικος μας γιατι η δασκαλα μας λεει πως ειναι ο πιο ηρεμος απο ολα τα αγορακια κια πως γενικα δεν μπλεκει σε καυγαδες,μπορει λεει να σπρωξει αλλα τιποτα παραπανω.Επισης σημερα που τον πηγα το πρωι αυτα τα παιδακια που τον ενοχλουν με το που μπηκαμε πηγαν να του πεταξουν την μπαλα στα μουτρα αλλα με ειδαν και σταματησαν.μπορει οταν εφυγα να τον ξεσκισαν...με στεναχωρει πολυ το γεγονος γιατι δεν θελω να φτασω στη φιλοσοφια του αφου σε χτυπησαν χτυπα,ειναι μικρος και νομιζω δεν θα καταλαβει και θα αρχισει να βαραει ολους με αυτο που θα του πω και απο την αλλη δεν θελω να τον βλεπω ετσι.Τι να κανω βρε κοριτσια;οι δασκαλες δεν θα επρεπε να μου τα πουν;ΚΑι τελευταιο,ο μικρος μου λεει μαμα η δασκαλα δεν του κανει παρατηρηση του παιδιου οταν με χτυπαει και του λεω τι κανει;μου λεει μονο σε εμενα λεει ...ολα καλα ...δεν πειραζει αλλα στο παιδακι τιποτα...και του λεω εσυ;μου λεει εγω μονο του κανω παρατηρηση....του φωναζω να σταματησει και να φυγει.ΤΙ πρεπει να κανουν οι δασκαλες σε αυτες τις περιπτωσεις;;;Ολα αυτα φυσικα τα κανει σε εμας,μας χτυπαει μας φωναζει και μας γραντζουναει ,η δασκαλα ομως λεει οτι εκει δεν κανει τετοια.Φοβαται να υπερασπιστει τον εαυτο του;;;τα κανει σε εμας γιατι τον περνει;;;αν και δεν το επιτρεπουμε;;;και γιατι γινετε αυτο;;;;;θελουμε να του τονοσουμε την αυτοπεποιθηση πως;;;προσπαθουμε αλλα δεν ξερω κατι δεν παει καλα.Συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα αγχος της μανας.Αν μπορειτε βοηθηστε.

 

Για τι ηλικιες μιλαμε? Ειναι δυνατο να περιμενουν να το χτυπησουν? Αλλο να εμπλακουνγια καποιο παιχνιδι και αλλο να περιμενουν για να του πεταξουν την μπαλα...

Νομιζω οτι οι δασκαλες δεν μπορουν να σου πουν κα Ταδε ο Κωνσταντινος χτυπησε τον γιο σας.. Σιγουρα το εχουν πει στην μαμα του Κωνσταντινου οτι ο γιος της χτυπαει τα αλλα παιδακια. Στο σπιτι σε εσας δοκιμαζει τις αντιδρασεις σας..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οτι παιρνεις το παιδι απο τον σταθμο και δεν σου εξηγει η δασκαλα τι εχει γινει? Εσυ δεν τι ρωτας γιατι ειναι το παιδι γρατζουνισμενο? Πρεπει να το συζητησεις με την δασκαλα να σου πει τι συμβαινει. Τα παιδια μου πανε σταθμο απο πολυ μικρα και οσες φορες αντιμετωπισαμε παρομοια θεματα το λυσαμε με την δασκαλα. Στην κορη μου παντα ελεγα αν καποιο παιδακι προσπαθησει να σε χτυπησει να του φωναξεις βαζοντας τα χερια σου μπροστα και να το πεις στην δασκαλα. Μια φορα που ερχοταν με γρατζουνιες και μιλησα με τον σταθμο γινοταν το εξης, εχει ενα παιχνιδι με μπαλακια σαν αυτο που εχει στους παιδοτοπους και οπως παιζανε εκει μεσα καποια μεγαλυτερα παιδακια γρατζουναγανε τα μικροτερα κατω απο τα μπαλακια και δεν το εβλεπε η δασκαλα. Μολις τις το ειπα για τις γρατζουνιες αμεσως τους παρακολουθησε την επομενη μερα και δεν αφηνε να μπουν πολλα μαζι και ετσι δεν ειχαμε αλλα κρουσματα!
Την ωρα που παω να το παρω η δασκαλα βαζει για υπνο τα μικρα και η μονη που ειναι εκεινη την ωρα ειναι η κοπελα της πρακτικης η οποια εβαζε τα λιγο μεγαλυτερα για υπνο.Ομως πηγε ο αντρας μου λιγο αργοτερα και τη ρωτησε τι ειχε γινει....μας ειπε πως ειναι ενα παιδι σκανταλιαρικο και πως την ωρα της γυμναστικης εγινε οτι εγινε...αλλα λεει πως ειναι παιδια και δεν προλαβαν.Δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια με 10 παιδια ανα δασκαλα δεν μπορεις να προλαβεις τιποτα;;;ουτε μαγειρευουν ουτε καθαριζουν,τα παιδια αλλαζουν μονα τους ολα τα κανουν μονα τους,δεν μπορουν ουτε αυτα να προλαβουν;και πες πως το ειδε μετα η δασκαλα δεν εκανε τιποτα;;Μας ειπε πως θα το προσεχει περισσοτερο αυτο το παιδιακι που εινα σκανταλιαρικο.Οσο για το τι πρεπει να κανει του το λεμε και το κανει αλλα δεν προλαβαινει παντα,ασε που ειμαστε σε γερμανικο παιδικο αρα εκει καπου χανει στο οτι δεν μπορει να πει περισσοτερα στις δασκαλς η στα παιδιακια.
Link to comment
Share on other sites

Για τι ηλικιες μιλαμε? Ειναι δυνατο να περιμενουν να το χτυπησουν? Αλλο να εμπλακουνγια καποιο παιχνιδι και αλλο να περιμενουν για να του πεταξουν την μπαλα...

Νομιζω οτι οι δασκαλες δεν μπορουν να σου πουν κα Ταδε ο Κωνσταντινος χτυπησε τον γιο σας.. Σιγουρα το εχουν πει στην μαμα του Κωνσταντινου οτι ο γιος της χτυπαει τα αλλα παιδακια. Στο σπιτι σε εσας δοκιμαζει τις αντιδρασεις σας..

Ηλικιες 2,5 και 3....και ομως τον περιμεναν να τον βαρεσουν και πιστεωε με το ειδα με τα ματια μου....ειχαν μπαλες στα χερια και αυτος εμπαινε πρωτος και απο πισω εγω...εκεινη την ωρα με το που τον βεπουν σηκωνουν τα χερια και βλεπω με δυναμη να ετοιμαζονται να του πεταξουν τις μπαλιτσες,αλλα μετα με ειδαν και μπαμ κατω οι μπαλιτσες....αυτο το εκαναν και οσο ημουν εκει χωρις ομως να του την πετανε απλα να τον τρομαζουν ξες και με φωνες τυπου μπαμ μπουμ και κατι φαστουλες αγριες...ειπα στον δικο μου να παει αλλου αν παιξει και πως αν ερθουν αν σε χτυπησουν να βαλεις το χερι μπροστα και να τους φωναξεις στοπ με δυναμη και αν συνεχιζουν να του σπρωξεις.Και δεν θελω να μου πουν ο ταδε χτυπησε τον γιο σας...απλα να μου πουν τι εγινε;;δηλ περνω ενα παιδια καταγραντζουνισμενο και δεν μπορουν να μουπουν γιατι;;;και την προηγουμενη φορα μου ειπε πως τον επιασαν παο τον λαιμο.και ειδα τις γραντζουνιες...αυτα δνε πρεπει αν τα λενε;;;δεν ξερω ειμαι τοσο στριγκλα μαλλον.....απλα ολες οι γραντζουνιες ειναι κοντα στα ματακια του....δηλ μπορει μια μερα να βαλουν τα δαχτυλα τους στα ματια του...ο μιρκος μου κανει και αναπαρασταση των γεγονοτων.Τεσπα μιλησα μαζι της και μου ειπε θα το προσεξει,σε περιπτωση που συνεχιστει το ολλο θεμα τι κανω;
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λες κοπέλα μου?Δεν είσαι στρίγγλα!Πρέπει οπωσδήποτε να πιάσεις τις παιδαγωγούς και να τις μιλήσεις.Αυτές οι συμπεριφορές δεν επιτρέπονται.Ούτε γρατζουνιές,ούτε χτυπήματα.Έτσι ήσυχος ήταν και ο δικός μου.Καλόβολος και γι' αυτό γίνεται ακόμα και τώρα στόχος κάποιον παιδιών που δεν έχουν μάθει να μη χρησιμοποιούν βία.Πάντως μετά από χρόνια τέτοιων συμπεριφορών προς το παιδί μου, πλέον του λέω ότι άμα τον χτυπάνε να χτυπάει και αυτός.Κάποιο παιδάκι τον έπιανε από το λαιμό και τον έσφιγγε.Του είπα οτι αν το ξανακάνει να του ρίξει κλωτσιά στο καλάμι και ας έρθουν μετά να μου ζητήσουν το λόγο.Ποτέ δεν ξεκινάει ο ίδιος απλώς αν του επιτεθούν ν'αμυνθεί με τον ανάλογο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ηλικιες 2,5 και 3....και ομως τον περιμεναν να τον βαρεσουν και πιστεωε με το ειδα με τα ματια μου....ειχαν μπαλες στα χερια και αυτος εμπαινε πρωτος και απο πισω εγω...εκεινη την ωρα με το που τον βεπουν σηκωνουν τα χερια και βλεπω με δυναμη να ετοιμαζονται να του πεταξουν τις μπαλιτσες,αλλα μετα με ειδαν και μπαμ κατω οι μπαλιτσες....αυτο το εκαναν και οσο ημουν εκει χωρις ομως να του την πετανε απλα να τον τρομαζουν ξες και με φωνες τυπου μπαμ μπουμ και κατι φαστουλες αγριες...ειπα στον δικο μου να παει αλλου αν παιξει και πως αν ερθουν αν σε χτυπησουν να βαλεις το χερι μπροστα και να τους φωναξεις στοπ με δυναμη και αν συνεχιζουν να του σπρωξεις.Και δεν θελω να μου πουν ο ταδε χτυπησε τον γιο σας...απλα να μου πουν τι εγινε;;δηλ περνω ενα παιδια καταγραντζουνισμενο και δεν μπορουν να μουπουν γιατι;;;και την προηγουμενη φορα μου ειπε πως τον επιασαν παο τον λαιμο.και ειδα τις γραντζουνιες...αυτα δνε πρεπει αν τα λενε;;;δεν ξερω ειμαι τοσο στριγκλα μαλλον.....απλα ολες οι γραντζουνιες ειναι κοντα στα ματακια του....δηλ μπορει μια μερα να βαλουν τα δαχτυλα τους στα ματια του...ο μιρκος μου κανει και αναπαρασταση των γεγονοτων.Τεσπα μιλησα μαζι της και μου ειπε θα το προσεξει,σε περιπτωση που συνεχιστει το ολλο θεμα τι κανω;

Τι να πω! Η δασκαλα ειναι υπευθυνη για να μην τραυματιστουν τα παιδακια και τι σημαινει δεν προλαβε να κανει κατι? Κανε μια συζητηση πιο αυστηρη μαζι της και ενημερωσε και την διευθυντρια! Αλλοιμονο αν τα πιο αδυναμα ή πιο μικρα παιδακια να τρωνε ξυλο ολη την χρονια και κανεις να μην κανει τιποτα. Εμας οταν καποιο παιδακι χτυπησει καποιο αλλο στον σταθμο το απομακρυνουν απο την δραστηριοτητα που κανουν εκεινη την ωρα σαν ενα ειδος τιμωριας να σκεφτει τι εκανε για να μην το ξανακανει. Πρεπει να βρουν ενα τροπο οι δασκαλες να προλαβαινουν κατα καποιο τροπο αυτα τα πραγματα. Επισης μου κανει εντυπωση γιατι παιζει ρολο και πως απασχολουνται τα παιδακια με δραστηριοτητες. Οταν υπαρχει ενα σχετικα πλουσιο προγραμμα σε δραστηριοτητες και απασχολουνται συνηθως αποφευγονται τετοιου ειδους επιθεσεις γιατι το μυαλο τους ειναι στις δραστηριοτητες τους. Αυτα συμβαινουν συνηθως οταν ειναι λιγο ''χυμα'' δηλαδη παιζουν μονα τους χωρις καποια ιδιατερη επιβλεψη.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

. Αυτα συμβαινουν συνηθως οταν ειναι λιγο ''χυμα'' δηλαδη παιζουν μονα τους χωρις καποια ιδιατερη επιβλεψη.
Eδω ειναι και το ζουμι της υποθεσης,ειναι χυμα τα παιδακια...εγω δηλ που τον πηγιανω τα πρωινα ειναι ολα μαζι και ο καθενας κανει οτι θελει,δυο φορες εχω πετυχει να μιλανε στη κουζινα οι δασκαλες και τα παιδια να ειναι χυμα.....και εξω στην αυλη που τα βγαζουν ειναι παλι χυμα....απλα ξες ο μικρος μου λεει μαμα μονο εγω κανω παρατηρηση στα παιδακια οταν με χτυπανε...πολλες φορες μου ειπε ο μικρος πως τον διωχνουν τα παιδια,του φωναζουν εμ δυνατη φωνη φυγεεεεεεε στο σπιτι σουυυυυυυ η φυγεεεεεεεεεε στη μαμααααααα σουυυυυυυ....ο μικρος λεει πως εγω τους λεω οχι θελω νμα μεινω εδω να παιξω....και χθες μου ειπε να παλι πως τον διωχνουν...εγω του εξηγησα πως δεν μπορουμε να ειμαστε με ολους φιλοι...και πως δεν εχουν παντα ορεξη να παιζουν τα παιδακια ...αν θες μπορεις να πηγαινεις με αλλα παιδακια να παιζεις η να κανεις κατι αλλο.Οκ συμβαινουν αυτα αλλα και αυτος μπερδευεται....σου λεει εκει κανεις δεν κανει παρατηρηση σε κανεναν στο σπιτι γιατι ομως μου κανουν;;;;τι να πω θα το προσεξω το θεμα και θα δουμε.Ο μικρος μου λεει πως δεν κανουν τιποτα εκτος απο γυμναστικη και παιξιμο στην αυλη,η δασκαλα ομως μου εχει δειξει καποιες φωτο με τα μικρα μας να κανουν καποιες δραστηριοτητες και μας ειπε πςσ τελος της χρονιας θα παρουμε ενα μεγαλο ντοσιε με ολα τα καλουδια των μικρων μασ,ζωγραφιες και πολλα αλλα.Η ο μικρος μου λεει ψεματα πως δεν κανουν η οι δασκαλες κανουν ανα διαστηματα κατι το βγαζουν φωτο και το τυπωνουν...καταλαβες πως το εννοω;;;Θα δουμε στη συνεχεια τι θα γινει...ελπιζω να μην σοβαρεψουν τα πραγαματα.
Link to comment
Share on other sites

Ηλικιες 2,5 και 3....και ομως τον περιμεναν να τον βαρεσουν και πιστεωε με το ειδα με τα ματια μου....ειχαν μπαλες στα χερια και αυτος εμπαινε πρωτος και απο πισω εγω...εκεινη την ωρα με το που τον βεπουν σηκωνουν τα χερια και βλεπω με δυναμη να ετοιμαζονται να του πεταξουν τις μπαλιτσες,αλλα μετα με ειδαν και μπαμ κατω οι μπαλιτσες....αυτο το εκαναν και οσο ημουν εκει χωρις ομως να του την πετανε απλα να τον τρομαζουν ξες και με φωνες τυπου μπαμ μπουμ και κατι φαστουλες αγριες...ειπα στον δικο μου να παει αλλου αν παιξει και πως αν ερθουν αν σε χτυπησουν να βαλεις το χερι μπροστα και να τους φωναξεις στοπ με δυναμη και αν συνεχιζουν να του σπρωξεις.Και δεν θελω να μου πουν ο ταδε χτυπησε τον γιο σας...απλα να μου πουν τι εγινε;;δηλ περνω ενα παιδια καταγραντζουνισμενο και δεν μπορουν να μουπουν γιατι;;;και την προηγουμενη φορα μου ειπε πως τον επιασαν παο τον λαιμο.και ειδα τις γραντζουνιες...αυτα δνε πρεπει αν τα λενε;;;δεν ξερω ειμαι τοσο στριγκλα μαλλον.....απλα ολες οι γραντζουνιες ειναι κοντα στα ματακια του....δηλ μπορει μια μερα να βαλουν τα δαχτυλα τους στα ματια του...ο μιρκος μου κανει και αναπαρασταση των γεγονοτων.Τεσπα μιλησα μαζι της και μου ειπε θα το προσεξει,σε περιπτωση που συνεχιστει το ολλο θεμα τι κανω;

Μου φαινεται λιγο περιεργο το οργανωμενο σε αυτες τις ηλικες. Και εμεις εκει γυρω βρισκομαστε και αν και με τον μεγαλο ειχαμε ενα θεμα επιθετικοτητας δεν αντιδρουσε ετσι. Να πας να ρωτησεις τις δασκαλες τι συμαινει και πως θα πρεπει να αντιδρα το δικο σου παιδι.

Και αν στην Γερμανια ειναι σαν το βελγιο να μην περιμενεις να σου πουν για καθε γρατζουνια - παιδια ειναι παιζουν, αγορια, ναι αλλα δεν εκλαψε (αυτα μου τα λενε για τον μικρο που τον χτυπανε - αντιθετα απο τον μεγαλο που βαραγε)

Link to comment
Share on other sites

Να μαστε και παλι ,ηρθαμε σημερα παλι απο τονπαιδικο καταγραντζουνισμενοι ,βαλαμε πεταντιν για να μην εχουμε και καμια μολυνση,χθες ηρθαμε με σκισμενο ουλο.Ενταξει το ουλο μονοι το σκισαμε συμβαινουν οπως και ολα τα υπολοιπα αλλα μεχρι ποτε;;Στεναχωριεμαι που βλεπω τον μικρο με κατακκοκινα μαγουλα και να ποναει,εχω μιλησει στις δασκαλες και μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο παιδακι δεν μπορει να ζητησει κατι και πως αν θελει κατι δεν συγκρατιεται,εναι παιδακι και συμβαινουν κλπ κλπ τα γνωστα δηλ.Ο μικρος σημερα ανταπεδωσε στη μαχη και δεν υποχωρησε ιπως παντα .Δηλ πρεπει να φτασει το παιδι σε αυτην την κατασταση;;;ολο αυτο κανει κακο σε ολους.πρωτον ο μικρος φερνει ολη αυτην την επιθετικοτητα σπιτι ,εκεινο το μικρο μαλλον τραυματιζεται και αυτο και ειναι κριμα.Ποιος φταιει;;;τι πρεπει να γινει οταν η κατασταση ειναι συνεχομενη,δεν ειναι μια δεν ειναι δυο και δεν ειναι απο αλλα παιδια.Δεν θελω να φτασω να μιλησω με γονεις αλλα και απο την αλλη δεν θελω να τον κανω θυμα.τι αλλο μπορω να κανω εγω για να το αποτρεψω ;;;Ο δικος μου πλεον φοβαται και δνε θελει παιδικο και γενικα φοβαται τα παιδια, αφου οταν τον πλησιαζουν ανοιγωκλεινει τα ματια,εχω αρχιζει και εκνευριζομαι με την κατασταση πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Βρε κοριτσια καλησας μερα.να ρωτησω κιεγω κατι πανω σαυτο το θεμα.εμενα σημερα η δασκαλα μου εκανε παρατηρηση για την μικρη μου (2,5) οτι παρουσιαζει μια υπερβολικη ενταση,και οτι χτυπαει και δαγκωνει τα παιδακια.:(δινω παρα πολλα για τη μικρη μου απο την αποψη οτι ασχολουμαι αρκετα μαζι της.ξερω οτι ειναι ζωηρη αλλα θα ηθελα μια συμβουλη πως να της κοψω αυτο,το οτι σηκωνει χερι και δαγκωνει.αισθανομαι παρα πολυ ασχημα.γενικα ξερω πως δε πρεπει να υπαρχει ενταση και πως πρεπει να ημαστε ηρεμες κιεγω και αυτη, αλλα ειμαι κιεγω πολυ αγχωδες ατομο απο τη φυση μου.

Link to comment
Share on other sites

Για να αντιδρά το μωρό σου έτσι μήπως οι δασκάλες δεν το έχουν πλησιάσει όσο πρέπει; ένα παιδάκι για να μην νιώθει την απουσία της μαμάς του πιστεύω ότι πρέπει να νιώσει αγάπη και εμπιστοσύνη εκεί που θα βρίσκεται .Άρα το μωρό νιώθει ανασφάλεια και ίσως γι' αυτό και φέρετε έτσι .Δεν ξέρω σε ποιο σταθμό το πας, αλλά έχω την γνώμη ότι κάτι παίζετε μέσα στο σταθμό. Πολλές φορές τα παιδιά με την συμπεριφορά τους προσπαθούν να μας δώσουν μηνύματα. Και εγώ έχω ένα κοριτσάκι και είμαι τρελαμένη μαζί της και είμαι στην αναζήτηση για σταθμό αυτή την περίοδο και με προβληματίζουν όλα αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπέρα..

λίγο παλιό το θέμα αλλά για την δικιά μου την περίπτωση επίκαιρο! Ο γιός μου είναι 2μιση χρονών και πηγαίνει σε παιδικό από 8 μηνών. Είχαμε αλλάξει 2 παιδικούς από τους οποιους και είμασταν ευχαριστημένοι (αλλάξαμε για οικονομικούς λόγους). Φέτος μας πήραν μέσω ΕΣΠΑ σε δημόσιο παιδικό στα Σεπόλια. Από τις πρώτες κιόλας μέρες άρχισε όμως το πρόβλημα... το παιδί γύρναγε σχεδόν κάθε μέρα με σημάδια. Καρούμπαλα, δαγκώματα, γρατζουνιές ψιλομελανιές. Στην αρχή κατάλαβα ότι υπάρχει πρόβλημα με κάποια παιδιά 2-3 γιατί τα έβλεπα κι εγώ την ώρα που πήγαινα να χτυπάνε άλλα παιδιά. Τον τελευταίο καιρό εχει μάθει και ο μικρός μου τα ονόματα και μου κατονομάζει ποιό παιδί του έχει κάνει και τι.

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες όμως, το κακό έχει παραγίνει! Και μιλάμε για 4 μήνες μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Είναι πλέον καθημερινό το θέμα. Έτσι αναγκάστηκα με πολύ ωραίο τρόπο να πω στις δασκάλες τους ότι δεν είναι ωραίο αυτό που γίνεται. Το μόνο που είχανε να μου πούνε είναι ότι το συγκεκριμένο τμήμα έχει πολύ δυνατή ομάδα λες και μιλούσαν για ομάδα ποδοσφαίρου! Η άλλη δασκάλα χθές μου είπε ευγενικά να μην ανακατεύομαι γιατί αυτές ξέρουν το σωστό και τι να κάνουν.

Εγώ όμως ανυσηχώ! Βλέπω κάθε μέρα το παιδί μου σε σημάδια και όταν τον πέρνω το μόνο που έχει να μου λέει μέχρι την επόμενη μέρα που θα ξαναπάει είνει ποιός τον χτύπησε. Δεν ξέρω πλεον πως να αντιδράσω..

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως ανυσηχώ! Βλέπω κάθε μέρα το παιδί μου σε σημάδια και όταν τον πέρνω το μόνο που έχει να μου λέει μέχρι την επόμενη μέρα που θα ξαναπάει είνει ποιός τον χτύπησε. Δεν ξέρω πλεον πως να αντιδράσω..

 

Αν ξαναδώ σημάδι στο παιδί μου θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα. Ρίξε και μια ατάκα του στυλ "δεν έχω πειστεί ότι τα χτυπήματα είναι από ανήλικο ή ενήλικα" και θα σου πω εγώ...

 

Αντε γιατί πολύ νευριάζω που υποβαθμίζουν το γεγονός σε παιδικούς σταθμούς, λες και είναι αναμενόμενο να γυρνάει το παιδί σημαδεμένο.

Εγώ πάντως έχω κάνει 2 φορές θέμα και από τότε τα παιδιά δεν ξαναέπαθαν τίποτα... Ούτε γρατζουνιά... Άρα υπάρχει τρόπος να προλαμβάνουν τέτοιες καταστάσεις, απλά δεν το κάνουν μέχρι κάποιος να τους τρίξει τα δόντια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι πολύ προβληματισμένη γιατί στον παιδικο σταθμο

Που πηγαίνει ο γιος μου (δημόσιος), έχει ξεφύγει ο ελεγχος

Των παιδιών που είναι πολύ ζωηρα από τις παιδαγωγούς.

Ισχυρίζονται ότι μια ομαδα 5 τετραχτονων αγοριων έχει γινει φόβος και τρομος.

Ένας εξ' αυτών λένε ότι είναι και ο γιος μου, πράγμα που αποδοκιμαζω φυσικα και που με σοκαρε γιατί με βαση τον χαρακτηρα του δεν το περιμενα.

Φυσικά του μιλησα, τον μαλωσα, ίσως και να τον τρομαξα λίγο.

Λιγες μέρες μετά μαθαίνω οτι μαζι με έναν φιλο του απομακρυνθηκαν απο την

Αυλή και μπηκαν ως τιμωρία (επειδή ο ενας πετούσε χώματα τον αλλο) μόνα τους στην

ταξη, αφού πρώτα τα χλευασαν λεγοντας τους: "νοστιμο το χωμα ταδε, χα χα!), και αφου φυσικά μίλησα στην διευθυντρια που ειναι και από τις δασκαλες του, το παιδί έκλαιγε το βραδυ ρωτώντας με με άγχος αν εχει σχολείο αυριο, έκλαιγε όταν τον αφηνα, σταμάτησε να τρωει αυτα τα λίγα που ετρωγε στο σταθμο, έχασε την κοινωνικότητα του

Και απέφευγε να παιζει με πανω απο 2 παιδάκια. Επίσης σταματησε μια αθλητικη δραστηριότητα και τον έβλεπα τρομαγμενο. Επικοινωνώ ξανά με τις δασκαλες ρωτωντας

Μηπως τσακωθηκε με κάποιο παιδακι η αν εγινε κάτι διαφορετικό στο σταθμό που να εξηγει αυτη την αλλαγη. Μου ειπαν με λιγα λογια οτι δεν συνεβη τιποτα και να ψαξω στο οικεγενειακο μου περιβάλλον.

 

Μην μπορώντας να το αποδώσω καπου τα εριξα ολα επανω μου επειδή τον είχα μαλωσει για την επιθετικη του συμπεριφορά.

Συμβουλευτηκα επίσης την ψυχολόγο του δημου και περίμενα μετά σπό λιγες μέρες και

Αφου εφαρμωσα ο,τι μου ειπε να δω βελτίωση.

Αντίθετα το παιδι αρνούνταν να συναναστραφεί ανθρωπιυς που ηξερε και όταν τον πλησιαζα εβαζει τα χερια μπροστα στο προσωπικό του. Εμεις να σημειωσω οτι δεν χτυπαμε ποτε το παιδι.

Τελικά με τα πολλα μου αποκαλύτει οτι δεν θέλει να πάει σχολείο γιατι το ταδε παιδακι τον εχει χτυπησει πολλές φορές. Επικοινωνω πάλι με τις δασκαλες όπου ουτε λίγο ούτε πολύ αρνούνται τα πάντα και με βγάζουν τρελή. Την τελευταία εβδομάδα ένα ενα τα παιδια ερχονται σπίτι τους με γδαρμενο προσωπικό και μαυρισμενες μυτες. Ο δικός μου υποθετω για να επιβιωσει προσπάθησε να μεταχειριστεί βια, δεν τα καταφερε μαλλον λόγω χαρακτήρα και κλείστηκε στον εαυτό του.

Τι παιδι μου δεν ειναι οπως παλιά και αυτο με στενοχωρει αφάνταστα.

μετα από προτροπη μου, την επόμενη εβδομαδα θσ παρακολουθησει η ψυχολόγος του δημου την ταξη και ευχομαι να μας βγαλει ολους απο την φρικτη αυτη

Κατασταση. η βια ειναι βια. Ειτε εισαι θύμα ειτε θυτης, είσαι χαμένος....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι πολύ προβληματισμένη γιατί στον παιδικο σταθμο

Που πηγαίνει ο γιος μου (δημόσιος), έχει ξεφύγει ο ελεγχος

των παιδιών που είναι πολύ ζωηρα από τις παιδαγωγούς.

Ισχυρίζονται ότι μια ομαδα 5 τετραχρονων αγοριων έχει γινει φόβος και τρομος.

Ένας εξ' αυτών λένε ότι είναι και ο γιος μου, πράγμα που αποδοκιμαζω φυσικα και που με σοκαρε γιατί με βαση τον χαρακτηρα του δεν το περιμενα.

Φυσικά του μιλησα, τον μαλωσα, ίσως και να τον τρομαξα λίγο.

Λιγες μέρες μετά μαθαίνω οτι μαζι με έναν φιλο του απομακρυνθηκαν απο την

αυλή και μπηκαν ως τιμωρία (επειδή ο ενας πετούσε χώματα τον αλλο) μόνα τους στην

ταξη, αφού πρώτα τα χλευασαν λεγοντας τους: "νοστιμο το χωμα ταδε, χα χα!), και αφου φυσικά μίλησα στην διευθυντρια που ειναι και από τις δασκαλες του, το παιδί έκλαιγε το βραδυ ρωτώντας με με άγχος αν εχει σχολείο αυριο, έκλαιγε όταν τον αφηνα, σταμάτησε να τρωει αυτα τα λίγα που ετρωγε στο σταθμο, έχασε την κοινωνικότητα του

Και απέφευγε να παιζει με πανω απο 2 παιδάκια. Επίσης σταματησε μια αθλητικη δραστηριότητα και τον έβλεπα τρομαγμενο. Επικοινωνώ ξανά με τις δασκαλες ρωτωντας

Μηπως τσακωθηκε με κάποιο παιδακι η αν εγινε κάτι διαφορετικό στο σταθμό που να εξηγει αυτη την αλλαγη. Μου ειπαν με λιγα λογια οτι δεν συνεβη τιποτα και να ψαξω στο οικεγενειακο μου περιβάλλον.

 

Μην μπορώντας να το αποδώσω καπου τα εριξα ολα επανω μου επειδή τον είχα μαλωσει για την επιθετικη του συμπεριφορά.

Συμβουλευτηκα επίσης την ψυχολόγο του δημου και περίμενα μετά σπό λιγες μέρες και

Αφου εφαρμωσα ο,τι μου ειπε να δω βελτίωση.

Αντίθετα το παιδι αρνούνταν να συναναστραφεί ανθρωπους που ηξερε και όταν τον πλησιαζα εβαζε τα χερια μπροστα στο προσωπο του. Εμεις να σημειωσω οτι δεν χτυπαμε ποτε το παιδι.

Τελικά με τα πολλα μου αποκαλύτει οτι δεν θέλει να πάει σχολείο γιατι το ταδε παιδακι τον εχει χτυπησει πολλές φορές. Επικοινωνω πάλι με τις δασκαλες όπου ουτε λίγο ούτε πολύ αρνούνται τα πάντα και με βγάζουν τρελή. Την τελευταία εβδομάδα ένα ενα τα παιδια ερχονται σπίτι τους με γδαρμενο προσωπο και μαυρισμενες μυτες. Ο δικός μου υποθετω για να επιβιωσει προσπάθησε να μεταχειριστεί βια, δεν τα καταφερε μαλλον λόγω χαρακτήρα και κλείστηκε στον εαυτό του.

Τι παιδι μου δεν ειναι οπως παλιά και αυτο με στενοχωρει αφάνταστα.

μετα από προτροπη μου, την επόμενη εβδομαδα θσ παρακολουθησει η ψυχολόγος του δημου την ταξη και ευχομαι να μας βγαλει ολους απο την φρικτη αυτη

Κατασταση. η βια ειναι βια. Ειτε εισαι θύμα ειτε θυτης, είσαι χαμένος....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Το βάζω εδώ για να μην γεμίζουμε το φορουμ με καινούρια θέματα. Την περασμένη βδομάδα είχαμε ατομική ενημέρωση στο σχολείο από τις δασκάλες. Πέρα από τα πολύ ωραία που μου είπαν ( πολύ έξυπνος, πολύ καλός λόγος, συμμετέχει σε όλα κτλ), μου είπαν με τρόπο (όντως), ότι ο μικρός έχει αρχίσει να απλώνει το χεράκι του.. Συζητάνε μαζί του και το ίδιο έκανα και εγώ και για μια εβδομάδα μου έλεγαν οι δασκάλες ότι ήταν άψογος. Χθες με πήραν τηλ. ότι την ώρα που έπαιζαν στον κήπο, δάγκωσε ένα παιδάκι. Τον απομάκρυναν από τον κήπο και πήγαν 5 λεπτά μέσα να μιλήσουν. Μου είπαν ότι ήθελε να την αγκαλιάσει , ενώ εκείνη δεν ήθελε και τη δάγκωσε στο χέρι. Στο μεταξύ 'όταν πήγα να τον πάρω το μεσημέρι πέτυχα την διευθύντρια και μου λέει, τι κάνετε? δεν τα έχουμε πει τελευταία, θα πω να σας καλέσουν για να κλείσουμε ένα ραντεβού.. ξεροκατάπια φυσικά.. το συζήτησα με τον μικρό και μου είπε ότι την δάγκωσε γιατί δεν τον αγαπάει γιατί δεν ήθελε να την αγκαλιάσει. Του εξήγησα φυσικά, τα είπαμε μπλα μπλα μπλά, του μίλησε και ο μπαμπάς του. Απ' ότι μου είπε η δασκάλα του στο τηλ, θέλει να πλησιάσει τα παιδάκια, είναι ενθουσιασμένος που έχει κάνει φίλους, θέλει να το δείξει και δεν ξέρει πώς. Έχω στενοχωρηθεί γιατί φοβάμαι μήπως δεν τον θέλουν τα παιδιά αν φέρεται έτσι και τον απομονώσουν και τον καταρρακώσει αυτό. Επίσης φοβάμαι λίγο την αντίδραση των γονιών αν βγάλει "κακό" όνομα ο μικρός μου. Στα πρώτα ποστς του τόπικ μια που της δάγκωσαν το παιδί ζητούσε να απομακρυνθεί το 'άλλο παιδί από την τάξη!!!!.Δεν άντεξα να διαβάσω άλλο!  Τελικά για το ραντεβού με πήραν και το κλείσαμε. Νοιώθω ότι θέλουν να με μαλώσουν και έχω εκνευριστεί λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Το βάζω εδώ για να μην γεμίζουμε το φορουμ με καινούρια θέματα. Την περασμένη βδομάδα είχαμε ατομική ενημέρωση στο σχολείο από τις δασκάλες. Πέρα από τα πολύ ωραία που μου είπαν ( πολύ έξυπνος, πολύ καλός λόγος, συμμετέχει σε όλα κτλ), μου είπαν με τρόπο (όντως), ότι ο μικρός έχει αρχίσει να απλώνει το χεράκι του.. Συζητάνε μαζί του και το ίδιο έκανα και εγώ και για μια εβδομάδα μου έλεγαν οι δασκάλες ότι ήταν άψογος. Χθες με πήραν τηλ. ότι την ώρα που έπαιζαν στον κήπο, δάγκωσε ένα παιδάκι. Τον απομάκρυναν από τον κήπο και πήγαν 5 λεπτά μέσα να μιλήσουν. Μου είπαν ότι ήθελε να την αγκαλιάσει , ενώ εκείνη δεν ήθελε και τη δάγκωσε στο χέρι. Στο μεταξύ 'όταν πήγα να τον πάρω το μεσημέρι πέτυχα την διευθύντρια και μου λέει, τι κάνετε? δεν τα έχουμε πει τελευταία, θα πω να σας καλέσουν για να κλείσουμε ένα ραντεβού.. ξεροκατάπια φυσικά.. το συζήτησα με τον μικρό και μου είπε ότι την δάγκωσε γιατί δεν τον αγαπάει γιατί δεν ήθελε να την αγκαλιάσει. Του εξήγησα φυσικά, τα είπαμε μπλα μπλα μπλά, του μίλησε και ο μπαμπάς του. Απ' ότι μου είπε η δασκάλα του στο τηλ, θέλει να πλησιάσει τα παιδάκια, είναι ενθουσιασμένος που έχει κάνει φίλους, θέλει να το δείξει και δεν ξέρει πώς. Έχω στενοχωρηθεί γιατί φοβάμαι μήπως δεν τον θέλουν τα παιδιά αν φέρεται έτσι και τον απομονώσουν και τον καταρρακώσει αυτό. Επίσης φοβάμαι λίγο την αντίδραση των γονιών αν βγάλει "κακό" όνομα ο μικρός μου. Στα πρώτα ποστς του τόπικ μια που της δάγκωσαν το παιδί ζητούσε να απομακρυνθεί το 'άλλο παιδί από την τάξη!!!!.Δεν άντεξα να διαβάσω άλλο!  Τελικά για το ραντεβού με πήραν και το κλείσαμε. Νοιώθω ότι θέλουν να με μαλώσουν και έχω εκνευριστεί λίγο.

Βρε κορίτσι μου είναι μόνο τρία!!!!!!Είναι δυνατόν να δημιουργηθεί τέτοιο θέμα επειδή ένα παιδί στα τρία απλώνει χέρι?

Κοίτα επειδή αυτό το έζησα πολύ πολύ έντονα με τον γιο μου θα σου πω πως πέρασε σε εκείνον.

Ξεκίνησε να το κάνει γύρω στα 2 1/2 μόνο σε εμένα (μετά επεκτάθηκε φυσικά), το συζητούσα πολύ, πάρα πολυ, συνέχεια, χρόνια!!! Του εξηγούσα πως τα χεράκια μας τα κρατάμε στο σώμα μας, του έλεγα πως αυτό είναι μία κακή πράξη κτλ κτλ. Πήγαινα στην δασκάλα τρελαμένη γιατί δεν ήξερα πως να το διαχειριστώ και εκείνη μου έλεγε με υπομονή, γιατί σε αυτή την ηλικία το παιδί δεν έχει καθόλου μα καθόλου ανεπτυγμένη την ενσυναίσθηση (δεν χτυπάω γιατί δεν θέλω να πονέσω τον άλλο).

Σε συζήτηση με την παιδοψυχολόγο μου είπε το ίδιο, κάθε φορά που γίνεται η πράξη αυτή του μιλάω, του κρατάω το χέρι και το σταματάω πριν το κάνει, του εξηγώ πως δεν πρέπει να χτυπάμε, δεν θα πιάσει ούτε την πρώτη ούτε την δεύτερη ούτε την εικοστή, θα πιάσει όταν το παιδί φτάσει σε ηλικία που αρχίζει να καταλαβαίνει πως πράγματι δεν είναι σωστό να πονάμε τους άλλους. Και πράγματι, έτσι έγινε, μετά τα 4 - 4 1/2 άρχισε να το κόβει, φυσικά δεν γίνονταν στην ίδια ένταση όσο μεγάλωνε όμως υπήρχαν περιστατικά μέχρι να κοπεί τελείως.

Στα τρία ένα παιδί δεν το κάνει αυτο γιατί θέλει να πονέσει το άλλο, δεν το σκέφτεται καν αυτό! Είναι μόνο τρία, το νοιάζει μόνο ότι νιώθει εκέινο, για την ώρα δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν κάνει δαγκώνει, γιατί στο δικό του μυαλό δεν κάνει κάτι κακό. Από το σχολείο καλά κάνουν και το δουλεύουν και το συζητούν, καλά κάνουν και σου το λένε, και εσύ καλά κάνεις και του το συζητάς μαζί του και προσπαθείς να του μάθεις το σωστό,  όμως μη σε τρελαίνει ειλικρινά.!!!Αλίμονο αν ένας γονέας έβαζε ταμπέλα σε ένα τρίχονο επειδή δάγκωσε το παιδί του στο σχολείο (μιλάμε για μία φορά όχι να γίνεται κάτι σε καθημερινή βάση).

υγ: Αν σε μαλώσουν από το σχολείο για το παιδί σου που τριών ετών δάγκωσε τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις για το σχολείο σας !Συγγνώμη που σου το λέω άλλα ειλικρινά δεν έιναι καλό. Κάτσε και θα δεις εδώ πόσα παιδιά χτυπούσαν και δάγκωναν στην ηλικία του παιδιού σου.

Εγώ σου είπα για τον γιο μου! Τώρα είναι το πεντάχρονο που αν δει δύο παιδιά να τσακώνονται φωνάζει πως δεν είναι σωστό που κάνουν και να συζητήσουν για να βρουν την λύση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Βρε κορίτσι μου είναι μόνο τρία!!!!!!Είναι δυνατόν να δημιουργηθεί τέτοιο θέμα επειδή ένα παιδί στα τρία απλώνει χέρι?

Κοίτα επειδή αυτό το έζησα πολύ πολύ έντονα με τον γιο μου θα σου πω πως πέρασε σε εκείνον.

Ξεκίνησε να το κάνει γύρω στα 2 1/2 μόνο σε εμένα (μετά επεκτάθηκε φυσικά), το συζητούσα πολύ, πάρα πολυ, συνέχεια, χρόνια!!! Του εξηγούσα πως τα χεράκια μας τα κρατάμε στο σώμα μας, του έλεγα πως αυτό είναι μία κακή πράξη κτλ κτλ. Πήγαινα στην δασκάλα τρελαμένη γιατί δεν ήξερα πως να το διαχειριστώ και εκείνη μου έλεγε με υπομονή, γιατί σε αυτή την ηλικία το παιδί δεν έχει καθόλου μα καθόλου ανεπτυγμένη την ενσυναίσθηση (δεν χτυπάω γιατί δεν θέλω να πονέσω τον άλλο).

Σε συζήτηση με την παιδοψυχολόγο μου είπε το ίδιο, κάθε φορά που γίνεται η πράξη αυτή του μιλάω, του κρατάω το χέρι και το σταματάω πριν το κάνει, του εξηγώ πως δεν πρέπει να χτυπάμε, δεν θα πιάσει ούτε την πρώτη ούτε την δεύτερη ούτε την εικοστή, θα πιάσει όταν το παιδί φτάσει σε ηλικία που αρχίζει να καταλαβαίνει πως πράγματι δεν είναι σωστό να πονάμε τους άλλους. Και πράγματι, έτσι έγινε, μετά τα 4 - 4 1/2 άρχισε να το κόβει, φυσικά δεν γίνονταν στην ίδια ένταση όσο μεγάλωνε όμως υπήρχαν περιστατικά μέχρι να κοπεί τελείως.

Στα τρία ένα παιδί δεν το κάνει αυτο γιατί θέλει να πονέσει το άλλο, δεν το σκέφτεται καν αυτό! Είναι μόνο τρία, το νοιάζει μόνο ότι νιώθει εκέινο, για την ώρα δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν κάνει δαγκώνει, γιατί στο δικό του μυαλό δεν κάνει κάτι κακό. Από το σχολείο καλά κάνουν και το δουλεύουν και το συζητούν, καλά κάνουν και σου το λένε, και εσύ καλά κάνεις και του το συζητάς μαζί του και προσπαθείς να του μάθεις το σωστό,  όμως μη σε τρελαίνει ειλικρινά.!!!Αλίμονο αν ένας γονέας έβαζε ταμπέλα σε ένα τρίχονο επειδή δάγκωσε το παιδί του στο σχολείο (μιλάμε για μία φορά να γίνεται κάτι σε καθημερινή βάση).

 

 

Κοίτα, ο  μικρός λίγο μετά το χρόνο, και μέχρι λίγο πριν τα 2, χτυπούσε και έσπρωχνε πολύ συχνά τα παιδάκια (σε πάρκα παιδικές χαρές κτλ) Πολλή συζήτηση εμείς, 'ωσπου το έκοψε τελείως και από τότε χτυπάει εμάς μόνο:) Δεν το κάνει απαραίτητα 'όταν έχει νεύρα, αλλά στο άσχετο! Επίσης όντως δαγκώνει πολύ δυνατά. Βλέπω και εγώ τον ενθουσιασμό του για τους φίλους του, τους χαιρετάει με χαρά όταν τους βλέπει, αλλά τα άλλα παιδάκια είναι πιο μαζεμένα . Δεν υπονόησαν από το σχολείο ότι φταίμε εμείς σε κάτι, όμως ειλικρινά αν με θέλει μόνο γι 'άυτο η διευθύντρια , δεν ξέρω τι άλλο να πω. Δυστυχώς οι μεγάλοι βάζουν ταμπέλες στα παιδάκια.. Λυπηρό, αλλά συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου μιλησω απο την αλλη πλευρα. Οταν η κορη μου ηταν 1,5 γυρισε σπιτι με ενα μεγαλο κοκκινο σημαδι, ακριβως μισο εκατοστο κατω απο το ματι, γιατι ενα παιδακι την δαγκωσε. Θα ειμαι ειλικρινης, σοκαριστηκα στην αρχη, μετα θυμωσα με αυτους που δουλευουν στον σταθμο, μετα με το παιδακι, μετα με τους γονεις του και μετα απο 5 λεπτα που καταλαγιασε ολο αυτο, καταλαβα οτι ολα αυτα ειναι παραλογα και οτι ενα παιδι σε μικρη ηλικια (και τα 3 ακομη τα θεωρω μικρη ηλικια) μπορει καλλιστα να εχει τετοια συμπεριφορα και πως αυριο μεθαυριο μπορει και το δικο μου παιδι να εχει τετοια συμπεριφορα. Για τους εργαζομενους στον παιδικο, τι να πω; εδω δυο παιδια εχω στο σπιτι και λιγο να γυρισω το κεφαλι μου 1 λεπτο μπορουν να συμβουν τα τερατα. Ειναι ηρωες πραγματικα.

Το πιο σημαντικο ομως που θελω να σου πω εδω, περα απο το οτι ειναι φυσιολογικο και οτι λιγη λογικη να εχουν και οι γονεις του αλλου παιδιου θα δειξουν κατανοηση, ειναι πως απο τον παιδικο εμενα μου ειπαν οτι δεν επιτρεπεται να μας πουν ποιο παιδακι το εκανε αυτο. Οτι αυτα τα πραγματα συμβαινουν συνεχως και οτι δεν θα πρεπει να ανησυχουμε. Παρολα αυτα την επομενη μερα το παιδακι ξανα δαγκωσε την κορη και ηταν οταν πηγα να την παρω, αρα ειδα ποιος το εκανε. Μετα απο 6 μηνες ηταν κολλητοι φιλοι. 

Και επισης, αυτο που ειπε η @kotsifikos εαν απο τον σταθμο σου "επιτεθουν" ειναι τελειως λαθος προσεγγιση και ισως θα πρεπει οντως να αναθεωρησεις για τον σταθμο. Αυτο που θα επρεπε να κανουν ειναι φυσικα να σε ενημερωσουν, αλλα να συζητησετε μαζι και να σου προτεινουν πιθανες προσεγγισεις προς το παιδι που ισως να μην εχεις σκεφτει εσυ η ιδια και γενικα πως μπορειτε σε συνεργασια να το συζητατε με το παιδι.   

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...