Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το παιδί μου δαγκώνει.. Συμβουλές!!!


abc education

Recommended Posts

Μην το παίρνετε κατάκαρδα.

 

Τα περισσότερα παιδιά, κάποια εποχή ανάμεσα στα πρώτα και στα τρίτα τους

γενέθλια, δαγκώνουν (ή κλωτσάνε ή δέρνουν).

 

Δράστε αμέσως

1)Πείτε ΜΗ, ΟΧΙ, με αποφασιστικότητα. Πάρτε το μακριά για λίγα λεπτά. Πείτε του «Δεν δαγκώνουμε γιατί ο άλλος πονά».

 

2)Αναρωτηθείτε τι κίνητρο μπορεί να έχει το παιδί. Σ΄ αυτή την ηλικία το δάγκωμα είναι ένας συνηθισμένος τρόπος έκφρασης έντονων συναισθημάτων.

Μπορεί να καταπιέζεται γιατί δεν μπορεί να χειριστεί μια νέα κατάσταση πχ να διεκδικήσει το παιχνίδι του. Δεν είναι σε θέση να πει «Λυπούμαι που σε ενοχλώ αλλά αυτό το αρκουδάκι είναι δικό μου και θα ήθελα να παίζω μόνο εγώ με αυτό» και το λέει με μια δαγκωνιά που οπωσδήποτε, περνάει το μήνυμα πιο άμεσα! Μπορεί να χρησιμοποιεί τις δαγκωνιές ως εξερευνητική τεχνική: «Για να δούμε, τι γεύση έχει ο ώμος του Κωστάκη! Μοιάζει με τον ώμο της μαμάς;» Μπορεί να είναι μια εκδήλωση αγάπης ή ενθουσιασμού! Μπορείνα δαγκώνει επειδή δαγκώνει κι η ξαδέλφη της και τη μιμείται και σε αυτό. Μπορεί να είναι απλώς έκφραση βαρεμάρας ή κούρασης.

 

Αποφύγετε

1)Να κάνετε το σφάλμα να την δαγκάσετε «για να καταλάβει ότι πονάει». Εκείνο που θα καταλάβει είναι ότι αν είσαι μεγάλος και δυνατός μπορείς να δαγκώνεις!

 

2)Να κάνετε διάλεξη επί του θέματος. Άχρηστη είναι!

 

3)Να απελπίζεστε όταν συνεχίσει να δαγκώνει για κάποιο διάστημα. Η μνήμη του παιδιού για το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει, σ΄ αυτή την ηλικία, υποχωρεί ακόμη πολύ εύκολα μπροστά στην παρόρμηση και στην επιθυμία. Οι κοινωνικοί και ηθικοί κανόνες μαθαίνονται σιγά-σιγά με την επανάληψη.

 

4)Να χαρακτηρίσετε το παιδί ως ιδιαιτέρως επιθετικό. Μια φυσιολογική εκδήλωση είναι στην ανάπτυξη του παιδιού. Σύντομα θα τη σταματήσει, αρκεί, με ηρεμία και αποφασιστικότητα, να περάσετε το μήνυμα ότι δεν εγκρίνετε αυτή τη συμπεριφορά.

 

Το βρήκα από τον οδηγό γονέα της Εταιρίας Κατά της Κακοποίησης του Παιδιού

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επειδη τα περασαμε ειναι απλά μια φαση και περνάει..

θελει πολυ πολυ υπομονη

εγώ αυτο που εκανα ήταν να δωσω στην μικρή μου να καταλαβει οτι πονάω οταν ειδα πως τα οχι και μη απλά δεν αρκουσαν..

απλά οταν με δάγνωνε εκλαιγα.. ετσι της εδειχνα το τι αισθανομαι και φυσικά μετα σπο 2-3 φορες σταμάτησε και η ιδια και ερχονταν μετά και μου εκανε αγκαλιτσα και φιλάκι (σαν να μου έλεγε συγνωμη) συνηθως δαγκανε οταν ενθουσιαζοταν πολυ ή οταν θυμωνε..

μιλάμε για μια ηλικια 14-15 μηνων

Link to comment
Share on other sites

επειδη τα περασαμε ειναι απλά μια φαση και περνάει..

θελει πολυ πολυ υπομονη

εγώ αυτο που εκανα ήταν να δωσω στην μικρή μου να καταλαβει οτι πονάω οταν ειδα πως τα οχι και μη απλά δεν αρκουσαν..

απλά οταν με δάγνωνε εκλαιγα.. ετσι της εδειχνα το τι αισθανομαι και φυσικά μετα σπο 2-3 φορες σταμάτησε και η ιδια και ερχονταν μετά και μου εκανε αγκαλιτσα και φιλάκι (σαν να μου έλεγε συγνωμη) συνηθως δαγκανε οταν ενθουσιαζοταν πολυ ή οταν θυμωνε..

μιλάμε για μια ηλικια 14-15 μηνων

 

Πολυ καλή συμβουλή, θα την ακολουθήσω μπάς και βοηθήσει.. Το περνάμε σε έντονο βαθμό (ματώνω!) και το κάνει μονο σε μένα!! :-(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο είχα κάνει τη μία και μοναδική φορά που με δάγκωσε ο μικρός (20μηνών) εντελώς αυθόρμητα, πόνεσα τόσο πολύ που έβαλα τα κλάματα. Μετά το συζητήσαμε πολύ του είπα πώς όπως δεν τον δαγκώνουμε κι εμείς δεν πρέπει να το κάνει ούτε κι εκείνος γιατί δεν είναι σωστό να πονάει τους άλλους και προφανώς έπιασε γιατί δεν το ξαναέκανε - ευτυχώς!

Σε μεγαλύτερα παιδιά όμως αν ξεκινήσουν ξαφνικά να δαγκώνουν πρέπει να ψάξουμε αν υπάρχει κάποιος λόγος πίσω από αυτό. Πχ μου είχε τύχει μία φορά μαθητής μου 3 χρονών να δαγκώνει πολύ άσχημα σε άσχετες στιγμές και χωρίς να τον προκαλέσουν καθόλου άλλα παιδάκια, είχε γίνει ο φόβος και ο τρόμος ακόμα και 5χρονών "ζόρικων " από μεγαλύτερα τμήματα. Τελικά η αιτία ήταν ότι ακόμα δεν μιλούσε (έλεγε ελάχιστες λέξεις) και ένιωθε πολύ πιεσμένος, μόλις ξεκίνησε λογοθεραπεία και λύθηκε η γλώσσα του δεν ξαναδάγκωσε κανέναν! Ή σε άλλη περίπτωση οι γονείς αποφάσισαν να χωρίσουν και το παιδάκι διοχέτευε το θυμό και τις ανασφάλειές του εκεί.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βάλω τα κλάματα σήμερα το πρωί που με δαγκώσε αλλά δεν έπιασε... Μου τράβηξε τα μαλλιά και με ξανά δαγκώσε!!

 

Ιζακι ο δικός μου δεν μιλάει ακομα (δυγλωσση οικογένεια!), και σίγουρα κάτι τον εκνυνευριζει και δαγκώνει και το οτι δεν μιλάει τον κάνει χειροτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπάθησα να βάλω τα κλάματα σήμερα το πρωί που με δαγκώσε αλλά δεν έπιασε... Μου τράβηξε τα μαλλιά και με ξανά δαγκώσε!!

 

Ιζακι ο δικός μου δεν μιλάει ακομα (δυγλωσση οικογένεια!), και σίγουρα κάτι τον εκνυνευριζει και δαγκώνει και το οτι δεν μιλάει τον κάνει χειροτερα!

 

Και το παιδάκι στο οποίο αναφέρομαι δίγλωσσο ήταν! Κρίμα που δεν έπιασε το κόλπο. Εσύ προσπάθησε να έχεις μία σταθερή στάση και να δείχνεις ότι δεν επιτρέπεις τέτοια συμπεριφορά και πού θα πάει θα στρώσει..υπομονή!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και μίλησε στα 3!!!;;;; Ως τι με περιμένει! Στα 3 έκανε την λογοθεραπείας; Πόσο καιρό του πήρε να μιλήσει;

Και το κακό με αυτές τις περιπτώσεις ειναι οτι δεν μπορείς να πεις στα σιγουρα αν η καθυστέρηση οφείλεται στην διγλωσσία η σε τίποτα άλλο!!! Τελωσπαντων μακάρι να μιλήσει γιατι μέχρι τώρα μονο μια λέξη έχει πει!!! Και οσο παει δαγκώνει περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και μίλησε στα 3!!!;;;; Ως τι με περιμένει! Στα 3 έκανε την λογοθεραπείας; Πόσο καιρό του πήρε να μιλήσει;

Και το κακό με αυτές τις περιπτώσεις ειναι οτι δεν μπορείς να πεις στα σιγουρα αν η καθυστέρηση οφείλεται στην διγλωσσία η σε τίποτα άλλο!!! Τελωσπαντων μακάρι να μιλήσει γιατι μέχρι τώρα μονο μια λέξη έχει πει!!! Και οσο παει δαγκώνει περισσότερο!

 

Μην αγχώνεσαι! Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει τους ρυθμούς του. Το συγκεκριμμένο παιδάκι όντως άργησε να μιλήσει, έγινε όταν πλέον ήταν 3,5 , αλλά με τη λογοθεραπεία (την οποία άργησε να ξεκινήσει γιατί οι γονείς δεν δέχονταν ότι υπήρχε θέμα) βοηθήθηκε πολύ. Μετά από 2-3 μήνες είχε θεαματικά αποτελέσματα (έκανε μάθημα 2 φορές την εβδομάδα). Εγώ πάντως ξέρω και άλλα (αρκετά τώρα που το σκέφτομαι) παιδάκια που δεν ήταν δίγλωσσα και που πάλι "άργησαν" να μιλήσουν και τελικά κάποια στιγμή λύθηκε η γλώσσα τους χωρίς λογοθεραπεία ή κάποια άλλη βοήθεια.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα!!

 

Δύσκολο να μην αγχώνομαι! Ειδικά όταν βλέπω αλλά παιδάκια στην ηλικία του και μιλάνε! Μακάρι να μιλήσει γιατι οσο δεν μιλάει, διάφοροι μου βάζουν ιδέες στο μυαλό! Δεν δείχνει και με το ενα δάχτυλο , αλλά με όλο το χέρι για αυτο ακεφτομαι μήπως ειναι τίποτα χειρότερο! Μάλλον θα αρχίσουμε λογοθεραπεία, αλλά σκεφτομαι ειναι τόσο μικρός, παει απο δω κι απο εκεί συνέχεια, θα κάτσει στην λογοθεραπεία;;!! Μάλλον να περιμένω μέχρι τα δυο;

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα!!

 

Δύσκολο να μην αγχώνομαι! Ειδικά όταν βλέπω αλλά παιδάκια στην ηλικία του και μιλάνε! Μακάρι να μιλήσει γιατι οσο δεν μιλάει, διάφοροι μου βάζουν ιδέες στο μυαλό! Δεν δείχνει και με το ενα δάχτυλο , αλλά με όλο το χέρι για αυτο ακεφτομαι μήπως ειναι τίποτα χειρότερο! Μάλλον θα αρχίσουμε λογοθεραπεία, αλλά σκεφτομαι ειναι τόσο μικρός, παει απο δω κι απο εκεί συνέχεια, θα κάτσει στην λογοθεραπεία;;!! Μάλλον να περιμένω μέχρι τα δυο;

 

Είτε με το χέρι είτε με το δάχτυλο σημασία έχει οτι δείχνει το παιδί. Μην ακούς τον έναν και τον άλλο θα σε τρελάνουν. Νομίζω (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι είναι μικρούλης ακόμα. Εγώ θα περίμενα μέχρι τα 2 να δω πώς θα πάει και τότε θα το κοιτούσα πιό οργανωμένα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σαι καλα!!

 

Δύσκολο να μην αγχώνομαι! Ειδικά όταν βλέπω αλλά παιδάκια στην ηλικία του και μιλάνε! Μακάρι να μιλήσει γιατι οσο δεν μιλάει, διάφοροι μου βάζουν ιδέες στο μυαλό! Δεν δείχνει και με το ενα δάχτυλο , αλλά με όλο το χέρι για αυτο ακεφτομαι μήπως ειναι τίποτα χειρότερο! Μάλλον θα αρχίσουμε λογοθεραπεία, αλλά σκεφτομαι ειναι τόσο μικρός, παει απο δω κι απο εκεί συνέχεια, θα κάτσει στην λογοθεραπεία;;!! Μάλλον να περιμένω μέχρι τα δυο;

Νομίζω πως και στα δύο μικρός είναι για λογοθεραπεία.Ο δικός μου είναι 25 μηνών και όχι δίγλωσσος και είναι σχετικά πίσω στην ομιλία λέει αρκετές λεξούλες αλλά προτάσεις μόνο του τύπου μαμά μαμ,εδώ είμαι,καλά είμαι..και αυτα τα άρχισε τώρα κοντά στα δύο.Νομίζω θα δείς όπου να ναι μεγάλη εξέλιξη,στα αγοράκια είναι σταθμός τα δύο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Babycute, η δικιά μου μίλησε πάρα πολύ νωρίς, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να με ταράξει στο δάγκωμα. Μπορούσε πολύ εύκολα να εκφραστεί με τα λόγια, αλλά η παρόρμηση την προλάβαινε.

Μάλλον έχει να κάνει με το ότι δεν μπορούν να ελέγξουν τον κόσμο γύρω τους, και τρελαίνονται στα νεύρα.

Να σου πω την αλήθεια λύση δε βρήκα, το ξεπέρασε μεγαλώνοντας.

Δάγκωνε και τον πατέρα της και τις γιαγιάδες, ευτυχώς ποτέ άλλα παιδάκια, αλλά εγώ... είχα την τιμητική μου. Σε όλες τις καλοκαιρινές φωτο της εποχής είμαι με μελανιασμένα μπράτσα! Είχα φτάσει να τη φοβάμαι, με πλησίαζε και δεν ήξερα αν θα μου έρθει φιλί ή δαγκωνιά!:shock:

Για την ομιλία, μην ανησυχείς καθόλου. Τα περισσότερα αγοράκια στο περιβάλλον μας δε λέγαν παρά δυο τρεις λέξεις πριν τα 2 - 2.5., τα δίγλωσσα ακόμα αργότερα. Μη βάλεις τον εαυτό σου σε διαδικασία επίλυσης προβλήματος, θα αγχωθείς άδικα.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και μίλησε στα 3!!!;;;; Ως τι με περιμένει! Στα 3 έκανε την λογοθεραπείας; Πόσο καιρό του πήρε να μιλήσει;

Και το κακό με αυτές τις περιπτώσεις ειναι οτι δεν μπορείς να πεις στα σιγουρα αν η καθυστέρηση οφείλεται στην διγλωσσία η σε τίποτα άλλο!!! Τελωσπαντων μακάρι να μιλήσει γιατι μέχρι τώρα μονο μια λέξη έχει πει!!! Και οσο παει δαγκώνει περισσότερο!

 

 

Καλησπέρα!!Επειδή είμαι νέο μέλος στο site(μόλις πραγματοποίησα την εγγραφή) δεν ξέρω πότε ξεκίνησε αυτή η συζήτηση σχετικά με τα δαγκώματα και την καθυστέρηση λόγου που εντοπίζεις.Αν συνεχίζεις και έχεις προβληματισμούς ή συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις δυσκολίες στη συμπεριφορά και στον λόγο δώσε μία πιο σαφή εικόνα για να σε βοηθήσω όσο μπορώ σαν ειδικός..Απλά ίσως μία διαφορετική άποψη ίσως σε βγάλει από δυσκολίες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κορίτσια που μπήκαμε στον κόπο να απαντήσετε!

Άννα, μητσουκο απο τη στόμα σας και στου Θεού το αυτί! Η αλήθεια ειναι οτι δεν ξερω πολλά αγοράκια σε αυτήν την ηλικία, ξερω περισσότερα κοριτσάκια και φυσάνε για να μην πω πετάνε! Και το κακό με την χώρα που ζω ειναι οτι ολα ειναι πρόβλημα! Το παιδι δεν μιλάει μέχρι τους 18 μήνες, μεγάλο πρόβλημα για να μην πω αυτισμός! 100% η διγλωςια δεν βοηθάει!! Αλλά έλα μου που οι σελίδες της κυβέρνησης λένε "και διγλωςςο και τριγλωςςο το παιδι θα μιλήσει μέχρι τους 18 μήνες" και "δεν υπάρχει διάφορα κοριτσιού και αγοριού όλοι ίδιοι ειναι"

Το πρώτο σχόλιο το έκανε και η νύφη μου που το κοριτσάκι της αν και διγλωςςο μίλησε στην ώρα της - να ναι καλα, πολυ γλυκολογη κοπέλα (NOT!)

Οσο και να προσπάθω να αγνοησω, μου καρφώνοντας στο μυαλό ιδέες

Κρεμομαι μονο απο τα λόγια και τα παραδείγματα τα δικά σας και άλλων γνωστών που είχαν παιδια με δυο γλώσσες ... Πραγματικά να στε καλα!

 

Lia-slt ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον .. To slt στο ονομα σου ειναι "speech language therapy"? ο μπεμπης ειναι 20 μηνών και πέρα απο τη οτι μπαμπαλιζει πολυ, δεν μιλάει... Μονο προχθές είπε την λέξη πατάτα!! ...τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η Lia-slt θα μπορέσει να σε ξεαγχώσει, εγώ ξέρω ότι και εμπειρικά και από τα βιβλία που διάβαζα μου ήταν σαφές ότι τα αγοράκια μιλάνε αργότερα, αλλά και για αγόρι και για κορίτσι οι 20 μήνες δεν είναι αργά.

Οι κουμπάροι μου που είναι δίγλωσσοι, όταν είχαμε συναντηθεί με τη δικιά μου 18 μηνών να μιλάει, θυμόντουσαν με βεβαιότητα ότι κανένα από τα 3 τους παιδιά δεν έλεγε σχεδόν τίποτα πριν κλείσει τα 2.

Κάθε παιδάκι, το ξέρεις καλά, έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης, διαφορετικό ανά τομέα. πχ η δικιά μου έλεγε καθαρά λέξεις στα πρώτα της γενέθλια και στα 2 έκανες κανονική συζήτηση.

Αλλά για να τρέξει χωρίς να σαβουρδιαστεί... κόντεψε να γίνει της παντρειάς!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η Lia-slt θα μπορέσει να σε ξεαγχώσει, εγώ ξέρω ότι και εμπειρικά και από τα βιβλία που διάβαζα μου ήταν σαφές ότι τα αγοράκια μιλάνε αργότερα, αλλά και για αγόρι και για κορίτσι οι 20 μήνες δεν είναι αργά.

Οι κουμπάροι μου που είναι δίγλωσσοι, όταν είχαμε συναντηθεί με τη δικιά μου 18 μηνών να μιλάει, θυμόντουσαν με βεβαιότητα ότι κανένα από τα 3 τους παιδιά δεν έλεγε σχεδόν τίποτα πριν κλείσει τα 2.

Κάθε παιδάκι, το ξέρεις καλά, έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης, διαφορετικό ανά τομέα. πχ η δικιά μου έλεγε καθαρά λέξεις στα πρώτα της γενέθλια και στα 2 έκανες κανονική συζήτηση.

Αλλά για να τρέξει χωρίς να σαβουρδιαστεί... κόντεψε να γίνει της παντρειάς!

 

Χα! Ναι έχεις δίκιο, μακάρι!

Να χαίρεσαι την μπεμπα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το slt είναι από αυτό ακριβώς...

Ας ξεκινήσουμε από κάτι σημαντικό.

Η διγλωσσία θα επιφέρει μία σύγχυση στον μικρό αν μιλάτε καταρχάς και τις 2 γλώσσες..Αν ισχύει το παραπάνω θα πρέπει να αποφασίσετε σε ποια γλώσσα θα μιλάτε.Κάτι άλλο για να τα βάλουμε σε μία σειρά και για να μην συγχύζεσαι και εσύ.

Τα παιδιά μέχρι και 2 ετών(κλειστά πάντα)δηλαδή 24 μηνών πρέπει να έχουν ένα λεξιλόγιο 10-15 λέξεων και όχι πάντα καθαρές.Οπότε, θυμήσου μήπως σου λέει και την λέξη μαμά και δεν το λαμβάνεις σαν λέξη επειδή απλά το έχεις δεδομένο.

Μετά, μας ενδιαφέρει η κατανόηση του παιδιού σε λίγο πιο σύνθετες εντολές.π.χ. αν του πεις φέρε μου το ποτήρι θα το κάνει??Ή φέρε μου το παπούτσι??Υπάρχει λόγος που μας ενδιαφέρει η κατανόηση να ξέρεις.

Επίσης, δες αν σου δείχνει κάποια μέρη του σώματος πάλι για την κατανόηση..

Μία συμβουλή όταν του μιλάς θα του μιλάς σε φυσιολογική ένταση και ρυθμό αλλά θα προσπαθείς να σε κοιτάει..Τα παιδιά απορροφούν σαν σφουγγάρια σε αυτή την ηλικία..Άρα απορροφούν και τον λόγο μας.

Κάτι ακόμα, τα παιδιά αντιλαμβάνονται το άγχος οπότε εάν εσύ έχεις άγχος το παιδί θα το αντιληφθεί και είτε κ αυτό θα αγχώνεται είτε θα σε χειρίζεται πάνω σε αυτό..

Τέλος, αλλά πολύ πολύ σημαντικό και αυτό..Θα πρέπει να αποκλειστούν παράγοντες που θα μπορούσαν να εμποδίσουν την ανάπτυξη του λόγου του παιδιού.(π.χ. ακουόγραμμα.)

Ο αυτισμός είναι ένα άλλο θέμα που αν το ξεκινήσουμε σήμερα δεν θα τελειώσει ποτέ..Για να στο πω απλά σε όλες τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζει το παιδί και κατόπιν η οικογένεια, ο-η παιδίατρος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο..Αυτός-η παρακινεί τους γονείς όταν και εαν καταφέρει να δει κάτι "ύποπτο" και κατόπιν παραπέμπει στις κατάλληλες ειδικότητες...

Από μάσηση και τροφές πως πάτε???

Γενικά,εγώ σαν ειδικός,επισημαίνω πάντα στους γονείςτην σημαντικότητα του ακουογράμματος!!!!Είναι πολύ συχνό πλέον το υγρό στα αυτάκια των παιδιών και δυστυχώς, όταν υπάρχει αυτό, τα παιδιά λαμβάνουν τους ήχους σαν να είναι μέσα σε μία πισίνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει άγχος..Έχεις χρόνο αν έχουν αποκλειστεί πάντα άλλοι παράγοντες!!!Τώρα όσον αφορά το θέμα αγόρι κορίτσι θα σας πω το πιο απλό και ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματά του.Από τα 14 παιδιά που έχω αναλάβει φέτος τα 2 είναι κοριτσάκια..

Link to comment
Share on other sites

Lia-slt ευχαριστω παρά πολυ!!!!

Ναι όταν του ζητάω να μου φέρει πράγματα μου τα φέρνει. Όταν τον ρωτάω να μου δείξει που ειναι η μυτουλα του κλπ δεν το κάνει - αλλά μάλλον επειδή δεν ξέρει τη σημαινει η λέξη μύτη;;

Ξερεις πως λέγεται το ακουογραμμα στα αγγλικά, για να το κανω εδώ; Όταν είδε ο Παιδιατρος τα αυτιά του είπε οτι ειχε πολυ υγρό, αλλά μου είπε οτι ειναι φυσιολογικό γιατι ειναι αρρώστια συνέχεια τους τελευταίους μήνες! Μου είπε οτι αυτο δεν θα επηρέαζε κάτι... Κάνει λάθος; Το ακουογραμμα βλέπει αν έχει 'glue ears'? (ξερεις απο αυτο;)

 

Και ναι μιλάμε δυο γλώσσες, εγω πάντα ελληνικα και ο συζυγος πάντα ελληνικα- αλά όταν είμαστε όλοι μαζί μιλάω πολλές φορές αγγλικά στον μπεμπη!

Link to comment
Share on other sites

Το ακουόγραμμα λέγεται audiogram.Κάτι λάθος ελπίζω πως όχι.Πόσο διάστημα έχει περάσει από τότε που σας είπε για το υγρό στο αυτί???Να φανταστώ ότι έχει και υπερτροφικές αδενοειδής εκβλαστήσεις(κρεατάκια)??Σου έχει δώσει συμβουλές για το υγρό???π.χ. πλύσεις με φυσιολογικό ορό το πιο απλό??To glue ears είναι η εκκριτική μέση ωτίτιδα δηλαδή το υγρό στα αυτιά.Μιλάμε για το ίδιο πράγμα ουσιαστικά απλά εγώ στο είπα έτσι όπως το γνωρίζουν οι περισσότεροι γονείς ή άνθρωποι που δεν σχετίζονται με τα παρα-ιατρικά επαγγέλματα.Υγρό στα αυτιά = Ωτίτιδα.

Με το ακουόγραμμα μπορεί να διεγνωσθεί η μέση ωτίτιδα όπως όμως και με το ιστορικό μιας οξείας λοίμωξης.Τα συμπτώματα είναι δηλωτικά-βοηθητικά για τους γιατρούς και η ωτοσκόπηση που γίνεται με το γνωστό εργαλείο που ελέγχουν τα αυτιά μας οι Ω.Ρ.Λ βοηθάει στη διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Αααααα καταλαβα!

Ο Παιδιατρος Λονδίνου ήθελε να του δώσει αντιβίωση αλλά ο Παιδιατρος αθηνα είπε μονο φυσικό όρο

Όχι για κρεατακια δεν είπαν τίποτα, κρέατακια και ωτιτιδες πανε μαζί;

Θα προσπαθήσω να βρω καλο ear and throat consultant να τον πάω!!

Έχεις βοηθήσει παρά πολυ!!!! Να σαι καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύνηθες τα κρεατάκια να συνδέονται και με ωτίτιδες όπως και με υπερτροφικές αμυγδαλές.Όπως αντιλαμβάνεσαι από μόνη σου, υπάρχει μία σύγχυση ανάμεσα στους 2 παιδιάτρους. Αν είναι απαραίτητη η λήψη αντιβίωσης φυσικά και να την πάρει και αυτό κρίνεται από τον παιδίατρο από το διάστημα που εμμένει η ωτίτιδα.Για αυτό και σε ρώτησα πόσο καιρό έχει διαγνωσθεί με ωτίτιδα.Καλό είναι να τον πας για μία επαναξιολόγηση εάν έχει περάσει διάστημα 3 μηνών από την τελευταία εξέταση.

Θα πρέπει να αποκλείονται τέτοιου είδους παράγοντες που επηρεάζουν την ανάπτυξη-εξέλιξη του λόγου από εμάς τις-τους λογοθεραπεύτριες-λογοθεραπευτές για να συνεχίσουμε την περαιτέρω έρευνα για πιθανές αιτίες.

Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε ένα ολοκληρωμένο ιστορικό για αυτό και σου ζήτησα μία πιο σαφή εικόνα.

Μπορεί να μην επηρεάζει σε τίποτα η ωτίτιδα μπορεί όμως και να έχει κάποια απώλεια ακοής από αυτή οπότε αντιλαμβάνεσαι πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος της συνεργασίας όλων των ειδικοτήτων και φυσικά των γονιών.Οι γονείς είναι συνθεραπευτές μας.

Ελπίζω έστω και λίγο να σε κατατόπισα και να σε ξεμπλόκαρα.Πάντως είτε υπάρχει κάτι πίσω από αυτό είτε όχι έχεις ακόμα ένα 6μηνο για κατάκτηση λέξεων.Αλλά, μην αφήσεις το ακουόγραμμα!!!

Παρατήρησε και από μόνη σου αν ανταποκρίνεται σε ήχους(χτύπα ένα ντέφι ή τύμπανο σε κανονική ένταση, αν γυρνάει στο κουδούνι του σπιτιού ή στο τηλέφωνο), αν ανταποκρίνεται βλεμματικά στο όνομά του.

Στο τονίζω εξαιτίας προσωπικού βιώματος όπου οι συνεχόμενες ωτίτιδες οδήγησαν τον αδερφό μου σε βαριάς μορφής βαρηκοϊα.

Σε ότι χρειαστείς μην διστάσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...