Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεξήγητη Υπογονιμότητα


Recommended Posts

καλησπερα κι απο μενα...ειμαι 31 κι ο αντρας μου 42 προσπαθουμε 2,5 χρονια αλλα τιποτα ακομα..εχουμε κανει εξετασεις (ορμονολογκιες αιματολογικες σπερμα σαλπιγγογραφια)και ανοικουμε στην κατηγορια ανεξηγητη υπογονιμοτητα..εκανα 2 κυκλους με serpafar ( πρεγνυλ μονο στο δευτερο)αλλά τίποτα...εχω απελπιστει...σκεφτομαι να κανω αλλους 2 κυκλους με χαπια και πρεγνυλ και μετα σπερματεγχυση εσεις τι λετε;;

 

Εγω λεω να κανεις αυτο που αισθανεσαι καλυτερα εσυ.!!

Η σπερματεχυση δεν ειναι δυσκολη διαδικασια οποτε δεν χανεις να δοκιμασεις και

Το καλο που εχει ειναι ,οτι εμπλουτιζουν το σπερμα με βιταμινες.

Ευχομαι καλα αποτελεσματα με μια μεγαλη ευχη ολες να γινουμε μανουλες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα και απο μενα κοριτσια

καινουρια στη παρεα σας. Εγω ειμαι 35 χρ και ο αντρας μου 45. Προσπαθουμε για μωρακι εδω και 5 χρονια. Τα 2 πρωτα χρονια ειχα 2 εγκυμοσυνες αλλα δυστυχως παλλινδρομησανε. Μετα παο εξετασεις φανηκε οτι εχω θρομβοφιλια. Εχουμε κανει ολες τις εξετασεις και εγω και ο ανδρας μου. Ειμαστε πολυ καλα και οι δυο απλα τωρα δεν μπορουμε. Εχω κανει μια σπερματεγχυση και μια εξωσωματικη αποτυχημενες. Στην περιπτωση μου πιστευω οτι φταιει το αγχος και η εμμονη πλεον. Συνεχεια αυτο σκεφτομαι. Ακομη και τις γονιμες μερες τις ξερουμε και οι δυο απο εξω. Και εχει καταντησει πλεον η επαφη να γινεται αναγκαστικά. Χασαμε το νοημα του ερωτα. Προσπαθω να το βγαλω απ το μυαλο μου αλλα δυστυχώς δεν μπορώ. Τωρα με την καινουρια χρονια θα ξανακανω παλι εξωσωματική στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο στα Ιωαννινα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα κοριτσια

καινουρια στη παρεα σας. Εγω ειμαι 35 χρ και ο αντρας μου 45. Προσπαθουμε για μωρακι εδω και 5 χρονια. Τα 2 πρωτα χρονια ειχα 2 εγκυμοσυνες αλλα δυστυχως παλλινδρομησανε. Μετα παο εξετασεις φανηκε οτι εχω θρομβοφιλια. Εχουμε κανει ολες τις εξετασεις και εγω και ο ανδρας μου. Ειμαστε πολυ καλα και οι δυο απλα τωρα δεν μπορουμε. Εχω κανει μια σπερματεγχυση και μια εξωσωματικη αποτυχημενες. Στην περιπτωση μου πιστευω οτι φταιει το αγχος και η εμμονη πλεον. Συνεχεια αυτο σκεφτομαι. Ακομη και τις γονιμες μερες τις ξερουμε και οι δυο απο εξω. Και εχει καταντησει πλεον η επαφη να γινεται αναγκαστικά. Χασαμε το νοημα του ερωτα. Προσπαθω να το βγαλω απ το μυαλο μου αλλα δυστυχώς δεν μπορώ. Τωρα με την καινουρια χρονια θα ξανακανω παλι εξωσωματική στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο στα Ιωαννινα.

 

Καλημερα pepsi καλως ηρθες στη παρεα μας

Το γεγονος ότι εχεις ήδη δυο εγγυμοσυνες σημαινει οτι το συστημα δουλευει και οτι πια ειναι θεμα χρονου να συλλαβεις.Το θεμα ειναι το αγχος..

Αυτο το καταραμενο αγχος που εχουμε ολες εδω μεσα.

Ποσο σε καταλαβαινω που μιλας για εμμονη..Ας προσπαθησουμε να χαλαρωσουμε, να μην κοιταμε πισω και να οργανωνουμε τις νεες προσπαθειες μας."Τα λεω σε σενα για να τα ακουω και εγω,μην νομιζεις"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και τις ευχές σας αλλά δυστυχώς εχω κoκκινο αίμα,αρκετό, σαν να ξεκινάει η περίοδος κι ενώ παίρνω ακόμα utrogestan!!!H πρώτη λοιπόν σπερματέγχυση απέτυχε.''Ιδανικές συνθήκες'' είχε πει η γιατρός μου.:(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και τις ευχές σας αλλά δυστυχώς εχω κoκκινο αίμα,αρκετό, σαν να ξεκινάει η περίοδος κι ενώ παίρνω ακόμα utrogestan!!!H πρώτη λοιπόν σπερματέγχυση απέτυχε.''Ιδανικές συνθήκες'' είχε πει η γιατρός μου.:(

πηρες τηλ το γιατρο σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και τις ευχές σας αλλά δυστυχώς εχω κoκκινο αίμα,αρκετό, σαν να ξεκινάει η περίοδος κι ενώ παίρνω ακόμα utrogestan!!!H πρώτη λοιπόν σπερματέγχυση απέτυχε.''Ιδανικές συνθήκες'' είχε πει η γιατρός μου.:(

 

Μην αγχωνεσαι κοριτσι μου.Χωρις να θελω να σου δωσω ελπιδες υπαρχει και μια περιπτωση να ειναι απο εμφυτευση.

Παντως οτι και να ειναι να θυμασαι πως δεν πρεπει να χανουμε το κουραγιο μας.!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια:

"Αυτες στα εργα που κοιμουνται μια φορα με καποιον και μετα μένουν εγγυες με τη πρώτη ,τι στα κομματια κάθε μερα ωορυξια εχουν?"

 

ΥΓ: Μαρθα Βουρτση πες μας το μυστικο σου!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια:

"Αυτες στα εργα που κοιμουνται μια φορα με καποιον και μετα μένουν εγγυες με τη πρώτη ,τι στα κομματια κάθε μερα ωορυξια εχουν?"

 

ΥΓ: Μαρθα Βουρτση πες μας το μυστικο σου!

 

ε καλα! και στα εργα με την 5η εγκυμοσυνη βγαινουν απ το μαιευτηριο 50 κιλα!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

είναι γεγονός πάντως πως στις γόνιμες μέρες οι γυναίκες είναι στα πιο όμορφά τους και επίσης εκκρίνουν φερορμόνες, είναι στον λεγόμενο "οίστρο" (είμαστε θηλαστικά ζώα, ας μην το ξεχνάμε) ώστε να γονιμοποιηθούν. Η φύση έχει προβλέψει για την διαιώνιση του είδους μας!!! Οπότε στατιστικά τα περισσότερα one night stands που κάνουν οι γυναίκες είναι σε μέρα ωορρηξίας, τον υπόλοιπο καιρό δεν είμαστε τόσο επιρρεπείς...

Αλλά από αυτό μέχρι αυτό που συμβαίνει στις ταινίες, η απόσταση είναι χιλιόμετρα!!!

 

 

dimitra00: και με την κοιλιά πλάκα λέμεεεεε!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

maria ampelokipi : Μ αρεσει ο επιστημονικος όρος που προσπαθησες να αιτιολογησεις την χαζομαρα μου!χαχαχα

Αλλα να σου πω και κατι και αυτες στα εργα το εχουν παραξηλωσει. Οχι ενας αντρας αφηνει ταυτοχρονα 2 εγγυες ,οχι η αλλη λιποθυμαει και της λενε στο νοσοκομειο Κυρια μου περιμενετε παιδι και κλαιει γιατι δεν το περιμενε.Α στο καλοο ,ετσι μου ερχετε να παω να γινω ηθοποιος και να το παιξω εγγυος!

 

Καλα dimitra00 αυτο που το πας? Μοντελακι βγαινει η δικια σου !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσακια !!ειμαι 28 ετων,προσπαθουμε εδω κ καμια 4ετια για μωρακι αλλα μπα ,διαπιστωσα οτι σιγουρα κατι δεν παει καλα προφανως με εμενα μια κ το σπερμοδιαγραμμα τ συζυγου ειναι ντουρο αχαχαχαχα...απο τις ορμονολογικες μου φενεται αυξημενη η προλακτινη μου ,,ο γυναικολογος μ ειπε να κανουμε μια αγωγη με χαπι ωστε να ρυθμιστει και συντομα σεκανα 3-4μηνο ναμαι πιο γονιμη.ισχυριζεται πως αυτο ειναι το κυριο σημειο που ευθυνεται η υπογονιμοτητα στην συλλυψη ...ελπιζω εφοσον ειναι το μονο που βρηκε βεβλαμμενο να ρυθμιστει και ολα να αλλαξουν ,αν εχει καποια παρομοια εμπειρεια να μ πει αν οντως ολα πηγαν φυσιολογικα ,εχω αγωνια η αληθεια και δ ξερω πως να το εκφρασω σε 5-10 γραμμες με λεξεις.ευχαριστωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε ολες, μανουλες και μελλουσες μανουλες.

κι εγω μια απο τα ιδια, την προυγουμενη εβδομαδα τελειωσαν ολες οι εξετασεις κ καταταχθηκαμε στο 30% των ζευγαριων με ανεξηγητη υπογονημοτητα! Εφαγα φρικη ν πω την αληθεια μ. Δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω μεσα μ. Δεν εχουμε κανενα προβλημα αλλα δεν μπορουμε ν κανουμε παιδακι. Ειναι απιστευτο!

Εμας δεν μας προτεινανε καθολου σπερματεγχυση, μας ειπαν κατ’ευθειαν τεχνιτη γονιμοποιηση. Οποτε παμε προς τα εκει τωρα.

tink13 μ, καπου ανεφερεις το inofert, μηπως μπορεις ν μ πεις τι ειναι; Εγω ειμαι στο εξωτερικο, αλλα μπορω να ρωτησω να το βρω, αν βοηθαει.

Να ειστε καλα ολες κ ευχοαμι τα καλυτερα κ με ενα μωρακι στην αγκαλιτσα γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε ολες, μανουλες και μελλουσες μανουλες.

κι εγω μια απο τα ιδια, την προυγουμενη εβδομαδα τελειωσαν ολες οι εξετασεις κ καταταχθηκαμε στο 30% των ζευγαριων με ανεξηγητη υπογονημοτητα! Εφαγα φρικη ν πω την αληθεια μ. Δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω μεσα μ. Δεν εχουμε κανενα προβλημα αλλα δεν μπορουμε ν κανουμε παιδακι. Ειναι απιστευτο!

Εμας δεν μας προτεινανε καθολου σπερματεγχυση, μας ειπαν κατʼευθειαν τεχνιτη γονιμοποιηση. Οποτε παμε προς τα εκει τωρα.

tink13 μ, καπου ανεφερεις το inofert, μηπως μπορεις ν μ πεις τι ειναι; Εγω ειμαι στο εξωτερικο, αλλα μπορω να ρωτησω να το βρω, αν βοηθαει.

Να ειστε καλα ολες κ ευχοαμι τα καλυτερα κ με ενα μωρακι στην αγκαλιτσα γρηγορα.

Καλησπέρα,είμαι μια μελλοντική μανούλα στο 3ο μήνα στα διδυμάκια μου...η σύλληψη έγινε μέσω της εξωσωματικής,ήμουν από τις τυχερές πέτυχα με την 1η προσπάθεια.Μην απογοητέυεσαι,είμαστε ένα ζευγάρι με "Ανεξήγητη Υπογονιμότητα",και μετά από άπειρες εξετάσεις και αποτυχημένες θεραπείες ήπιες σε ορμόνες,τα καταφέραμε!!!!Ξέρω οτι όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μπορείς να βρείς λύση και να το θεραπέυσεις,όταν όμως δεν έχεις κάτι ούτε έσύ ούτε ο συντροφός σου τρελαίνεσαι....δεν ξέρεις που να απευθυνθείς,αναρωτιέσαι τι επιπλέον πρέπει να κάνεις...Σου έυχομαι καλή επιτυχία,μια συμβουλή η διαδικασία της εξωσωματικής είναι ανωδυνη θέλει όμως μεγάλη ψυχολογική υποστήριξη και θετική σκέψη...Ότι κάνουμε το κάνουμε για καλό,για να γίνουμε ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι σε ολα τα ζευγαρια που προσπαθουν να εχουν συντομα αυτο που επιθυμουν!!!!!!!εχω γνωρισει ζευγαρια που ηταν ενα βημα πριν την εξωσωματικη λογω μακροχρονιας προσπαθειας και τελικα τα καταφεραν με φυσικο τροπο....εγω ειμαι στην κατηγορια των "αποβολων" και ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι χειροτερο....να ειστε πρωτα πολλα καλα με την ψυχολογια σας και ολα μα ολα θα φτιαξουν....εγω το πιστευω οτι αν το βγαλετε τελειως απο το μυαλο θα γινει....ετσι ηταν και τα ζευγαρια που σας προανεφερα αφου ειχαν δεδομενο οτι μια σωτηρια υπαρχει,η εξωσωματικη....αφεθηκαν λοιπον μεταξυ τους και τελικα το θαυματακι τους ηρθε χωρις να το περιμενουν!!!!!!αφου μια κοπελα ειχε καθυστερηση και νομιζω οτι φουντωσαν οι πολυκυστικες και τελικα ηταν 3 μηνων εγκυος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε ολες, μανουλες και μελλουσες μανουλες.

κι εγω μια απο τα ιδια, την προυγουμενη εβδομαδα τελειωσαν ολες οι εξετασεις κ καταταχθηκαμε στο 30% των ζευγαριων με ανεξηγητη υπογονημοτητα! Εφαγα φρικη ν πω την αληθεια μ. Δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω μεσα μ. Δεν εχουμε κανενα προβλημα αλλα δεν μπορουμε ν κανουμε παιδακι. Ειναι απιστευτο!

Εμας δεν μας προτεινανε καθολου σπερματεγχυση, μας ειπαν κατʼευθειαν τεχνιτη γονιμοποιηση. Οποτε παμε προς τα εκει τωρα.

tink13 μ, καπου ανεφερεις το inofert, μηπως μπορεις ν μ πεις τι ειναι; Εγω ειμαι στο εξωτερικο, αλλα μπορω να ρωτησω να το βρω, αν βοηθαει.

Να ειστε καλα ολες κ ευχοαμι τα καλυτερα κ με ενα μωρακι στην αγκαλιτσα γρηγορα.

 

Καλησπερα ! Τα inofert ειναι συνδιασμος φολικο οξυ με ινοσιτολη που ανοικει στο συμπλεγμα βιταμινων Β.Η γιατρος μου ειπε οτι συνηθως τα περνεις 2 -3 μηνες πρωτου μεινεις εγγυος και αφου μεινεις συνεχιζεις.!

Ευχομαι καλη επιτυχια κοριτσι μου σε ότι και αν κανεις τελικα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

demy79 μου σου ευχομαι τα καλυτερα για την εγκυμοσηνη σου, γερα και δυνατα να ειναι τα διδυμακια σου. Σ'ευχαριστω για τη συμπαρασταση, πραγματικα τη χρειαζομαι.

Οπως και εσενα φουλα27 μου σ'ευχαριστω παρα πολυ γιατην συμπαρασταση και σου ευχομαι καμια αλλη αποβολη, το επομενο να το κρατησεις και να το σφιξεις στην αγκαλια σου.

tink13 μου σ'ευχαριστω για το inofert, τελικα το παιρνω κι εγω αλλα εδω στην Αγγλια εχει αλλο ονομα. Δεν νομιζω οτι βοηθαει παρα πολυ, οι αποψεις διιστανται απο γιατρο σε γιατρο, αλλα εγω δεν ειδα καμια αλλαγη (δλδ δεν εχω μεινει εγκυος!). Και σε σενα σου ευχομαι καλη επιτυχια πραγματικα κ ν γινεις μανουλα γρηγορα.

Ειναι ομως αυτη η μικρη που πικρια εχουμε μεσα μας, αυτο το "γιατι"! Βασανιστηκο μερικες φορες. Τωρα ειμαι λιγο σε τελμα, δεν εχουμε τπτ γιατι ν μην μπορουμε? Μαλλον για εξωσωματικη το βλεπω να προσανατολιζομαστε και ας ελπισουμε να ειναι και πετυχημενη, γιατι μπορει και να απογοητευτω ακομη πιο πολυ αν δεν πετυχει! Δεν ειναι οτι εχω αγχος που ολοι μου λενε "μη εχεις αγχος", ειναι οτι δεν ξερω τον "εχθρο" μου μεταφορικα, τι να κανω δηλαδη δεν ξερω.

Σας ευχαριστω για την υποστηριξη, πραγματικα μερικες φορες χρειαζεσαι καποιον να μιλησεις που να σε καταλαβαινει απολυτα.

Να ειστε καλα ολες :D

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα ευχομαι Σοφι μου να πανε,μεσα απο τη καρδια μου!!!!!και μια χαρα επιτυχια θα εχει η εξωσωματικη,ειμαι σιγουρη!!!!ποτε με το καλο θα την κανεις???και εγω σε περιπτωση πολλαπλων ακομα αποβολων και στην εσχατη περιπτωση σε εξωσωματικη θα οδηγηθω αλλα για τα επομενα 5 χρονια μιλαω σε περιπτωση που δεν πανε καλα τα πραγματα μεχρι τοτε...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλησπερα

 

αισθανομαι τοσο μπερδεμενη.Πριν απο λιγες μερες εκανα υστεροσκοπηση για να μου αφαιρεσουν ενα πολυποδα που φαινοταν.Τελικα οταν τελειωσε η επεμβαση ο γιατρος μου ,μ ενημερωσε οτι τελικα δεν ηταν πολυποδας οπως φαινοταν αλλα διαφραγμα και μαλιστα το ειχα απο παντα.Τι ειναι αυτο τωρα? Επηρεάζει στη συλληψη? Απ οτι διαβασα προκαλει αποβολες.

Και αυτο που με κανει να σκαω ειναι τοσο καιρο σε τοσους γιατρους που εχω παει και μαλιστα εχω ξανα αφαιρεσει πολυποδα , δεν ειχε δει κανεις το διαφραγμα που ειχα?

σημειωση:πρωτου κανω την επεμβαση εδειξα τον υπερηχο μου και σε αλλο γιατρο και αυτος συμφωνησε πως ειναι πολυποδας.

 

Ξερει κανεις αν το διαφραγμα αποτελει λογος για υπογονιμοτητα?

Τουλαχιστον να λεω οτι αυτο ηταν το προβλημα μου και τωρα δεν το εχω.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλησπερα

 

αισθανομαι τοσο μπερδεμενη.Πριν απο λιγες μερες εκανα υστεροσκοπηση για να μου αφαιρεσουν ενα πολυποδα που φαινοταν.Τελικα οταν τελειωσε η επεμβαση ο γιατρος μου ,μ ενημερωσε οτι τελικα δεν ηταν πολυποδας οπως φαινοταν αλλα διαφραγμα και μαλιστα το ειχα απο παντα.Τι ειναι αυτο τωρα? Επηρεάζει στη συλληψη? Απ οτι διαβασα προκαλει αποβολες.

Και αυτο που με κανει να σκαω ειναι τοσο καιρο σε τοσους γιατρους που εχω παει και μαλιστα εχω ξανα αφαιρεσει πολυποδα , δεν ειχε δει κανεις το διαφραγμα που ειχα?

σημειωση:πρωτου κανω την επεμβαση εδειξα τον υπερηχο μου και σε αλλο γιατρο και αυτος συμφωνησε πως ειναι πολυποδας.

 

Ξερει κανεις αν το διαφραγμα αποτελει λογος για υπογονιμοτητα?

Τουλαχιστον να λεω οτι αυτο ηταν το προβλημα μου και τωρα δεν το εχω.

καλησπερα.το dvd στο εδωσε ο γιατρος σου;(της εξετασης).για το διαφραγμα δεν σου ειπε ο γιατρος σου τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.το dvd στο εδωσε ο γιατρος σου;(της εξετασης).για το διαφραγμα δεν σου ειπε ο γιατρος σου τιποτα;

 

Ναι το dvd το εχω,το ειδα.Τη Δευτερα θα παω στο γιατρο μου να μου εξηγησει.

Στο τηλ μου ειπε οτι στο υπερηχο φαινοταν σαν πολυποδας αλλα στην υστεροσκοπηση φανηκε καθαρα πως αυτο που φαινοταν ηταν διαφραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το dvd το εχω,το ειδα.Τη Δευτερα θα παω στο γιατρο μου να μου εξηγησει.

Στο τηλ μου ειπε οτι στο υπερηχο φαινοταν σαν πολυποδας αλλα στην υστεροσκοπηση φανηκε καθαρα πως αυτο που φαινοταν ηταν διαφραγμα.

 

Και βέβαια το διάφραγμα είναι αιτία υπογονιμότητας. Το περίεργο δεν είναι ότι δε φαινόταν στον υπέρηχο, διότι φαντάζομαι θα ήταν μικρό, αλλά ότι στην προηγούμενη αφαιρεση πολύποδα δεν εντοπίστηκε. Η υπερηχογραφία είναι μια απεικονιστική μέθοδος , στην οποία πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να μην εντοπιστούν ευρήματα. Πολλά εξαρτώνται βέβαια από τις δυνατότητες του μηχανήματος αλλά και την εμπειρία του γιατρού και το πόσο καλά γνωρίζει το συγκεκριμένο μηχάνημα. Για τους λόγους αυτούς γίνονται οι υστεροσκοπήσεις, ώστε με την κάμαρα να δουν απευθείας τι συμβαίνει στη μήτρα. Τώρα στο δια ταύτα:

Στη θέση σου θα έπαιρνα τα δυο dvd και θα πήγαινα και σε άλλο γιατρό ζητώντας του να τα δει και να πάρω μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια το διάφραγμα είναι αιτία υπογονιμότητας. Το περίεργο δεν είναι ότι δε φαινόταν στον υπέρηχο, διότι φαντάζομαι θα ήταν μικρό, αλλά ότι στην προηγούμενη αφαιρεση πολύποδα δεν εντοπίστηκε. Η υπερηχογραφία είναι μια απεικονιστική μέθοδος , στην οποία πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να μην εντοπιστούν ευρήματα. Πολλά εξαρτώνται βέβαια από τις δυνατότητες του μηχανήματος αλλά και την εμπειρία του γιατρού και το πόσο καλά γνωρίζει το συγκεκριμένο μηχάνημα. Για τους λόγους αυτούς γίνονται οι υστεροσκοπήσεις, ώστε με την κάμαρα να δουν απευθείας τι συμβαίνει στη μήτρα. Τώρα στο δια ταύτα:

Στη θέση σου θα έπαιρνα τα δυο dvd και θα πήγαινα και σε άλλο γιατρό ζητώντας του να τα δει και να πάρω μια δεύτερη γνώμη.

 

Τελικά μιλησα με το γιατρο μου.

Ηταν πολυ ενθαρυντικα τα λογια του για την ακριβεια μου ειπε οτι μάλλον βρηκαμε την αιτια υπογονιμοτητας σου.!!!!

Κραταω μικρο καλαθι βεβαια αλλα οσο να πεις ειναι ενα βημα παρακατω.

Οσο για τη προηγουμενη αφαιρεση πολυποδα (την οποια μου την εκανε και αλλος γιατρος βεβαια) είχε γινει με αποξεση και μου εξηγησε οτι συνηθως δεν ειναι ευκολο να καταλαβεις το διαφραγμα,μονο αν ειναι πολυ μεγαλο και αυτο με την αφη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια μου καλησπερα

 

αισθανομαι τοσο μπερδεμενη.Πριν απο λιγες μερες εκανα υστεροσκοπηση για να μου αφαιρεσουν ενα πολυποδα που φαινοταν.Τελικα οταν τελειωσε η επεμβαση ο γιατρος μου ,μ ενημερωσε οτι τελικα δεν ηταν πολυποδας οπως φαινοταν αλλα διαφραγμα και μαλιστα το ειχα απο παντα.Τι ειναι αυτο τωρα? Επηρεάζει στη συλληψη? Απ οτι διαβασα προκαλει αποβολες.

Και αυτο που με κανει να σκαω ειναι τοσο καιρο σε τοσους γιατρους που εχω παει και μαλιστα εχω ξανα αφαιρεσει πολυποδα , δεν ειχε δει κανεις το διαφραγμα που ειχα?

σημειωση:πρωτου κανω την επεμβαση εδειξα τον υπερηχο μου και σε αλλο γιατρο και αυτος συμφωνησε πως ειναι πολυποδας.

 

Ξερει κανεις αν το διαφραγμα αποτελει λογος για υπογονιμοτητα?

Τουλαχιστον να λεω οτι αυτο ηταν το προβλημα μου και τωρα δεν το εχω.

 

Kαλησπέρα tink!

Aπίστευτο!Και μένα ο καινούργιος γιατρός που πήγα (εξωσωματικός) και είδε σαλπιγγογραφία και μου έκανε υπέρηχο μου βρήκε διάφραγμα στη μήτρα και μου είπε ότι είναι αιτία υπογονιμότητας άρα να κάνω υστεροσκόπηση!Η μήτρα μου λέει έιναι δίκερως!Τί είναι πάντως αυτό το πράγμα που ο κάθε γιατρός σου βρίσκει άλλα!Η προηγούμενη γιατρός μου που την είχα σχεδόν 10 χρόνια δε μου είπε ποτέ κάτι τέτοιο ακόμα κι όταν η σαλπιγγογραφία έλεγε'' μήτρα σε σχήμα Τ''-αλήθεια τί είναι τούτο πάλι???

:?Εύχομαι αυτή να είναι η αιτία της υπογονιμότητας!Κατά τα άλλα μας είπε ότι όλα τ άλλα είναι καλά και δε μας προτείνει εξωσωματική.Να σε ρωτήσω,πόσο κόστισε η υστεροσκόπηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω γραψει & σε αλλα παρομοια θεμα 5,5 χρονια μας ελεγαν οι γιατροι για ανεξηγητη υπογονιμοτητα αλλα επιτελους πλεον γνωριζουμε την αιτια & πιστευω οταν κανω νεα προσπαθεια θα πετυχο ειλικρινα τωρα που γνωριζω την αιτια με εντελος διαφορετικη ψυχολογια θα ξεκινησω.

Τελικα για ολα υπαρχει λυσει ακομα & οταν λενε οι γιατροι για τυχαιο γεγονος σε μια παλινδρομιση 'η αποβολη σιγουρα κατι φταιει και σιγουρα υπαρχει λυση.

Μετα απο αρνητικο αποτελεσμα 'η ατυχης κυηση μην μενετε στα λογια των γιατρων για τυχαιο γεγονος..... δυστηχος εγω αργησα να το καταλαβω το πιο πιθανο ειναι οτι δεν ειχα σωστους γιατρους να με καθοδηγησουν & επιτελους βρηκα ενα γιατρο που θελει να μας βοηθηση να γινουμε γονεις και πιστευω οτι αυτη τη φορα θα γινουμε!!

 

Καλες γιορτες!!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλή χρονιά να έχουμε κορίτσια...με γεμάτες τις κοιλιτσες!

 

Κανουμε προσπάθειες ένα χρόνο χωρίς αποτέλεσμα. Στους 8 μήνες πήγαμε για εξετάσεις. Βρέθηκε ουρεόπλασμα το οποίο αντιμετωπίστηκε με επιτυχία με αντιβιωση. Επίσης η ΑΜΗ μου δείχνει χαμηλή γονιμότητα, κάτι που 3 γιατροί που επισκεφτηκα αγνόησαν καθησυχάζοντας με πως δε μας λέει κάτι αυτό αφόσον όλα τα άλλα είναι φυσιολογικά.

Τους τελευταίους 3 μήνες, έχουμε συχνές επαφές με τον σύντροφό μου χωρίς να μετράμε μέρες, καθώς θέλαμε να αποβάλουμε το άγχος που μας λέγανε όλοι ότι πιθανόν να έχουμε.

 

Μέχρι σήμερα κανένα αποτέλεσμα....Τις τελευταίες 2-3 μέρες άρχισα πάλι να το σκέφτομαι και αναρωτιέμαι εάν θα καταφέρω να γίνω μάνα. Τρέμω την ιδέα της εξωσωματικής...Βλέπω πόσο δύσκολη διαδικασία είναι....

 

Εχω φύγει κι απο τα 35 κι ακομα και να μείνω έγκυος, ισως δεν προλάβω να κάνω τα 3 παιδιά που πάντα ήθελα...Πολλές φοβίες γενικά που έχουν δημιουργηθεί...Γιατί να είναι τόσο δύσκολο για κάποιες από εμάς? Μήπως δεν πρέπει για κάποιο λόγο που αγνοούμε να γίνουμε μάνες? Πολλά τα υπαρξιακά!

 

Αυτά...Απλά ήθελα να τα βγαλω από μέσα μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...