Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Λαφαζάνη με κλειστά μάτια..τηλ 2310233383.Αναπληρωτής καθηγητής Παιδιατρικής με ειδίκευση στην νεφρολογία

ειναι σε καποιο νοσοκομειο? αναπληρωτης καθηγητης που ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειχε και στους δυο νεφρους 5 και στο ενα νεφρο θεραπευτηκε τελείως? αν καταλαβα καλα ειναι ειναι πολυ αισιοδιοξο το μηνυμα σου. η δικια μου τωρα ανακαλυψαμε οτι εχει παλινδρομηση και εχει 3ου βαθμου και στα δυο, ας ελπισουμε για το καλυτερο...

 

Καλησπέρα! Ήμουν από αυτούς που διαφωνούσαν με το ότι δεν κάνουν χειρουργείο στο παιδί. Ήταν κάτι που είχαν δει με τη β-επιπέδου και τους είχαν πει αρχικά ότι μέχρι τα δύο πρέπει οπωσδήποτε να γίνει το χειρουργείο. Τελικά όμως άξιζε η υπομονή τους. Μην ανχώνεσαι πάντως, η δική μου η κόρη έχει και στα δύο νεφρά δευτέρου βαθμού και πέρα από μία ουρολοίμωξη που έχει περάσει , είμαστε τακτικοί με την αντιβίωση, είναι όλα καλά!!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αγχωνομαι περισοτερο γιατι δεν εχουμε κανει σπινθηρογραφημα ακόμη και δεν ξερω πως ειναι η λειτουργία των νεφρών. αν και ο υπηρηχος νεφρων εδειξε οτι δεν εχουν κανενα προβλημα. μου φαινεται απιστευτο που τοσα πολλα παιδια πασχουν απο παλινδρομηαη ουρων...

Link to comment
Share on other sites

ειναι σε καποιο νοσοκομειο? αναπληρωτης καθηγητης που ειναι?

 

οχι οχι ειναι συνταξιούχος πλέον και ιδιωτεύει...αναπληρωτής καθηγητής παιδιατρικής στο ΑΠΘ. τώρα δεχεται μόνο ρατνεβού επιλεκτικά τετοιων θεμάτων, απογευματα στο ιατρειο του..παρε τηλ να κλεισεις ραντεβου.το αρνητικό είναι ότι πληρωνεις την επισκεψη και μαλιστρα αδροτατα, 70 ευρω αλλά τι να γίνει? αν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να γράψω και να μοιραστώ την δική μου εμπειρία για την ΚΟΠ. Η κόρη μου είχε παλλινδρόμηση 4ου βαθμού στο ένα νεφρό και 2ου βαθμού στο άλλο. Μετά από δυο χρόνια ταλαιπωρίας, άγχους κάθε φορά που αρρώσταινε να μαζέψουμε τα ούρα και να δούμε αν έχει ουρολοίμωξη, κυστεωγραφίες και συνεχούς χορήγησης αντιβιωτικού καθε βράδυ (ceclor), πήραμε την απόφαση να κάνουμε επέμβαση με προθετικό υλικό dyflax. Ο γιατρός ο οποίος παρακολουθούσε την Αννούλα και έκανε την επέμβαση ειναι ο κ. Μαρινόπουλος Γιάννης παιδοχειρούργος. Μετά απο τρεις μήνες κάναμε μια τελευταια ραδιοισοτοπικη κυστεoγραφία για να δούμε τα αποτελέσματα της επέμβασης. Τα αποτελέσματα ήταν 100 % επιτυχία και στα δυο νεφρά! Τέρμα οι αντιβιώσεις, τέρμα το άγχος και τέρμα η ταλαιπωρία και για μας αλλά και κυρίως για την Αννούλα! θελω να ευχαριστήσω τον γιατρό μας κ.Μαρινόπουλο Γιάννη για την επιτυχή επέμβαση.

 

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε όλες τις οικογένειες του forum Καλά Χριστούγεννα.

Φυσικά η επικοινωνία και οι συμβουλές συνεχίζονται αδιάκοπα 24 ώρες/μέρα 7 μέρες/βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια οπως εχω αναφερει και παραπανω η κπορη μου κανει χημειοπροφυλαξη με την zinadol 3.5 ml καθε βραδυ. στις οδηγιες χρησεις του φαρμακου γραφει οτι διατηρειται 10 ημερες εντος ψυγειου οποτε καθε 10 ημερες ενω εχει περισσεψει πολυ το πεταω και ανοιγω αλλο . ετσι κανετε και εσεις?

Link to comment
Share on other sites

??????????????????????? εμενα μου ειπαν στο φαρμακειο οτι δεν θελει ψυγειο κ τησ το εδωσα ολο το μπουκαλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κ οτι τα φαρμακα που δεν αρεονοντε με νερο διατιρουντε ετσι οποσ το ντεπον το πονσταν κ αλλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ποια αντιβιωση δινεται? εγω δινω την zinadol οπως ανεφερα και παραπανω αλλα ενας παιδονεφρολογος μου ειπε σημερα οτι η ceptril ειναι η καταλληλοτερη αντιβιωση γιαυτην την παθηση... τι θελει να πει ο ποιητης δεν πολυκαταλαβα, αλλα θα παω στην παιδιατρο να ρωτησω αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς zinadol μας έδωσαν από το νοσοκομειο από 50 ημερών και το πετάμε κάθε 10 μέρες. Ο παιδίατρός μας νομίζω ότι δίνει τη ceptril στον ανιψιό μου για χημειοπροφύλαξη, αλλά την ξεκίνησε μετά το χρόνο, δεν ξέρω μήπως παίζει ρόλο και η ηλικία του μωρού.

Τι τραβάνε τα μωράκια μας... Εσάς το πίνει το zinadol? Εμένα αναγουλιάζει, φτερνίζεται και μετά του τρέχουν σάλια για μισή ώρα.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

την πρωτη βδομαδα δεν το ηθελε καθολου, τωρα το συνηθησε - το παιρνουμε γυρω στους 2 μηνες και η κορη μου ειναι 2.5 χρονων. αστα να πανε και εγω εχω προβληματιστει πολυ, στα καλα καθουμενα μου ηρθε κεραμυδα, ευτυχως που εχω το forum και βλεπω οτι πολλα παιδακια εχουν το ιδιο προβλημα και παιρνω κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

και ο γιος γιος σου και ο ανηψιος σου εχουν παληνδρόμηση ουρων?

 

O γιος μου δεν έχει παλινδρόμηση σύμφωνα με την κυστεοουρηθρογραφία, αλλά έχει πάθει ήδη 2 ουρολοιμώξεις. Η πρώτη με e.coli όταν ήταν 36 ημερών (με μόνο σύμπτωμα αναιμία) και η δεύτερη με ψευδομονάδα στους 3,5 μήνες - ο παιδίατρος λέει ότι μπορεί να την κόλλησε και από το νοσοκομείο. Τώρα είναι 4,5 μηνών και θα παίρνει χημειοπροφύλαξη μέχρι τους 7 μήνες που θα κάνουμε DMSA να δούμε αν έχουν πάθει κάτι τα νεφρά. Και η τελευταία θεωρία του παιδιάτρου είναι μήπως η κυστεοουρηθρογραφία ήταν ψευδώς αρνητική και τελικά έχουμε παλινδρόμηση που δεν φάνηκε.

Ο ανιψιός επίσης δεν κάνει παλινδρόμηση, αλλά έχει διάταση πυέλου (ή κάτι τέτοιο) το οποίο νομιζω θα περάσει μεγαλώνοντας και παίρνει χημειοπροφύλαξη μέχρι να πάει 2 ετών.

Και ο άλλος μου ανιψιός, επίσης χωρίς παλινδρόμηση, έπαθε ουρολοίμωξη σε ηλικία 28 ημερών, αλλά ο δικός του παιδίατρος είναι large και τον έστειλε σπίτι με αντιβίωση από το στόμα και χωρίς χημειοπροφύλαξη.

Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω πάντως, οι απαντήσεις των γιατρών δε με καλύπτουν. Με μισή καρδιά το δίνω το zinadol, αλλά και τι να κάνω?

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρωτησα την παιδιατρο τελικα η ceptrin ειναι πιο ισχυρη αντιβιωση οποτε αποφασισαμε να συνεχισω με zinadol (αφου την πιανει και δεν εχει κανενα προβλημα) μεχρι να κλεισει τα 4!!! (παιρνει απο 2χρ) μετα θα κανω ραδιοσοτοπικη κυστεογραφια - εχει λιγοτερη ακτινοβολια για να δουμε αν αποκαταστηθηκε η βλαβη.... dmsa θα κανουμε απριλιο για να δουμε την λειτουργια των νευρων... ας ελπισουμε για το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου δεν έχει παλινδρόμηση σύμφωνα με την κυστεοουρηθρογραφία, αλλά έχει πάθει ήδη 2 ουρολοιμώξεις. Η πρώτη με e.coli όταν ήταν 36 ημερών (με μόνο σύμπτωμα αναιμία) και η δεύτερη με ψευδομονάδα στους 3,5 μήνες - ο παιδίατρος λέει ότι μπορεί να την κόλλησε και από το νοσοκομείο. Τώρα είναι 4,5 μηνών και θα παίρνει χημειοπροφύλαξη μέχρι τους 7 μήνες που θα κάνουμε DMSA να δούμε αν έχουν πάθει κάτι τα νεφρά. Και η τελευταία θεωρία του παιδιάτρου είναι μήπως η κυστεοουρηθρογραφία ήταν ψευδώς αρνητική και τελικά έχουμε παλινδρόμηση που δεν φάνηκε.

Ο ανιψιός επίσης δεν κάνει παλινδρόμηση, αλλά έχει διάταση πυέλου (ή κάτι τέτοιο) το οποίο νομιζω θα περάσει μεγαλώνοντας και παίρνει χημειοπροφύλαξη μέχρι να πάει 2 ετών.

Και ο άλλος μου ανιψιός, επίσης χωρίς παλινδρόμηση, έπαθε ουρολοίμωξη σε ηλικία 28 ημερών, αλλά ο δικός του παιδίατρος είναι large και τον έστειλε σπίτι με αντιβίωση από το στόμα και χωρίς χημειοπροφύλαξη.

Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω πάντως, οι απαντήσεις των γιατρών δε με καλύπτουν. Με μισή καρδιά το δίνω το zinadol, αλλά και τι να κάνω?

 

Καταρχήν να σου πω ότι καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, καθώς το έχω περάσει κι εγώ (και εξακολουθώ να το περνάω).

 

Κατά δεύτερον, έχω τις εξής απορίες: εκτός από την κυστεογραφία, κάνατε υπέρηχο νεφρών; Η δεύτερη ουρολοίμωξη παρουσιάστηκε παρά τη χημειοπροφύλαξη ή δεν κάνατε τότε χημειοπροφύλαξη;

 

Τέλος θα σου πρότεινα τα εξής: 1) να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη και σε περίπτωση διχογνωμίας και μία τρίτη, 2) εάν πρόκειται να επαναλάβεις την κυστεογραφία (πρώτη φορά ακούω πάντως ότι μπορεί γίνει λάθος σε αυτήν την εξέταση) να την κάνεις στο Παίδων, 3) εάν δεν έχετε κάνει υπέρηχο νεφρών, να κάνετε και 4) όσον αφορά στη χημειοπροφύλαξη, ξέρω ότι δεν σου πάει καθόλου η καρδιά, αλλά συνέχισέ την, αφενός μέχρι να είστε 100% σίγουροι ότι δεν υπάρχει ανατομικό θέμα και αφετέρου με τη σύμφωνη γνώμη τουλάχιστον δύο παιδιάτρων.

 

Όσον αφορά στο DMSA, εμείς το κάναμε όταν ήταν 5 μηνών. Ο παιδίατρος, για να υποστηρίξει την άποψή του ότι έπρεπε να συνεχίσουμε χημειοπροφύλαξη παρά τα αρνητικά αποτελέσματα της κυστεογραφίας και του υπέρηχου νεφρών, μας είπε χαρακτηριστικά "Αν είναι να κόψετε την αντιβίωση, κάντε τουλάχιστον ένα DMSA, γιατί αν έχουν πάθει κάτι τα νεφρά, μπορεί να ξαναπάθει ουρολοίμωξη". Εκ των υστέρων έμαθα ότι η εξέταση αυτή γίνεται όταν υπάρχουν πάνω από ένα περιστατικό ουρολοίμωξης και ότι για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα καλό είναι να γίνεται όταν το παιδάκι πάει ενός έτους.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου πω ότι καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου, καθώς το έχω περάσει κι εγώ (και εξακολουθώ να το περνάω).

 

Κατά δεύτερον, έχω τις εξής απορίες: εκτός από την κυστεογραφία, κάνατε υπέρηχο νεφρών; Η δεύτερη ουρολοίμωξη παρουσιάστηκε παρά τη χημειοπροφύλαξη ή δεν κάνατε τότε χημειοπροφύλαξη;

 

 

Υπέρηχο νεφρών έχουμε κάνει 2 φορές (μία σε κάθε ουρολοίμωξη) και ήταν εντάξει.

Όλες τις εξετάσεις μέχρι τώρα τις έχουμε κάνει στο Αττικό Νοσοκομείο, που έχει Πανεπιστημιακή Παιδιατρική κλινική. Το dmsa μας είπαν 6 μήνες μετά το πρώτο περιστατικό ουρολοίμωξης.

Όταν έπαθε τη δεύτερη ουρολοίμωξη έπαιρνε χημειοπροφύλαξη με zinadol, αλλά το zinadol δεν καλύπτει τις ψευδομονάδες. Για ψευδομονάδα δεν υπάρχει αντιβίωση από το στόμα μας είπαν στο νοσοκομείο και γι'αυτό και μείναμε μέσα 15 μέρες και πήρε solvetan ενδοφλέβια και στο τέλος ενδομυικά (αφού του είχαν σπάσει όλες οι φλεβίτσες).

Για την ψευδομονάδα λένε ότι είναι ενδονοσοκομειακό μικρόβιο και επειδή του έχουν βάλει καθετήρα (μία για την κυστεογραφία και μία για να του πάρουν ούρα), σκέφτομαι μήπως την κόλλησε εκεί μέσα. Και ο παιδίατρος είπε ότι είναι πιθανό, αλλά οι γιατροί στο νοσοκομείο είπαν ότι σχεδόν αποκλείεται και ότι βρίσκουν ψευδομονάδα και σε πολλά παιδάκια που δεν έχουν νοσηλευτεί. Ποιον να πιστέψεις?

Θέλω σίγουρα να πάρω δεύτερη γνώμη και σκέφτομαι να πάμε σε παιδοουρολόγο.

Γενικά με το Αττικό έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη, οι γιατροί ενδιαφέρονται πραγματικά και όλο το ψάχνουν. Μέχρι και ούρα 24ώρου μαζέψαμε (16 σακουλάκια απανωτά, ξεφλούδισε ο καημένος!) Μεθαύριο μας έχουν κλείσει ραντεβού να πάμε στο Παίδων για εξετάσεις κυτταρικής άμυνας, ούτε ξέρω τι είναι αυτό (αίμα θα του πάρουν), μήπως βρουν κάποια αιτία που κάνει ουρολοιμώξεις, αφού φαίνεται να μην υπάρχει ανατομικό πρόβλημα.

Τι να πω, περαστικά μας! Τελικά πολλά περιστατικά ουρολοίμωξης... η νέα μόδα!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι το επόμενο βήμα, να δούμε τι θα μας πει και ένας ειδικός! Αν και υποψιάζομαι ότι πάλι αοριστολογίες θα ακούσω και θα συγχιστώ περισσότερο...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρούλης μας (8 μηνών) έπαθε ουρολοίμωξη. Πήρε αμέσως αντιβίωση (ας είναι καλά η παιδίατρος που το κατάλαβε) και τα συμπτώματα υποχώρισαν στις 2 μέρες. Ο υπέρηχος στα νεφράκια του ήταν καλός, αλλά σε 20 μέρες έχουμε ραντεβού για ανιούσα κυστεορουρηθρογραφία. Είναι τόσο απαραίτητη αυτή η εξέταση? Κι αν τσιμπήσει κανα άλλο μικροβιο στο νοσοκομείο? Κι αν το σκιαγραφικό του κάνει παρενέργειες? Τελικά δεν είμαι σίγουρη αν τα συν της εξέτασης είναι περισσότερα από τα μείον.

Και μία ακόμα ερώτηση: ο μικρούλης μου έκανε μικρές πληγές με τα δοντάκια (2/2) του στο στήθος και σκέφτομαι να αρχίσω να του δίνω ξένο, λέτε να επιβαρύνει την υπάρχουσα κατάσταση το αγελαδινό γάλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.η μικρη μου ειναι τωρα 8 μηνων.Οταν ηταν 50 ημερων καναμε προληπτικα καλλιεργεια ουρων γιατι ανεβασε 38 πυρετο για μια ωρα.Η παιδιατρος μας ειπε για την καλλιεργεια ουρων προληπτικα.Διαπιστωσαμε οτι ειχε ουρολοιμωξη χωρις κανενα συμπτωμα.Λογω τησ μικρης ηλικιας πηρε ενδοφλεβια αντιβιωση στο νοσοκομειο και απο τοτε καθε μηνα της κανουμε ελεγχο.Ουπερηχος στα νεφρα ηταν καλος αλλα κυστεορουθρογραφια δεν μας ειπαν να κανουμε αφου ολα εξελιγθηκαν καλα.

Μην στεναχωριεσαι για τις πληγες συνεχισε να του δινεις γαλα απο το στηθος.Το αγελαδινο μπορει να του κανει αλλεργια.Εμανα το στηθος μου ειχε ματωσει και η μαια μου ειπε να συνεχισω να της δινω.........

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα την παιδιατρο τελικα η ceptrin ειναι πιο ισχυρη αντιβιωση οποτε αποφασισαμε να συνεχισω με zinadol

Kι εμας τη Septrin μας ειχαν δωσει στην αρχη για μετα την zinadol αλλα επειδη ειναι βαρια συνεχισαμε με την συμφωνη γνωμη του γιατρου με zinadol

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο απαραίτητη αυτή η εξέταση? Κι αν τσιμπήσει κανα άλλο μικροβιο στο νοσοκομείο? Κι αν το σκιαγραφικό του κάνει παρενέργειες? Τελικά δεν είμαι σίγουρη αν τα συν της εξέτασης είναι περισσότερα από τα μείον.

υπαρχει περιπτωση ο μικρουλη σου να εχει παλλινδρομηση και δυστυχως μονο με την κυστογραφια μπορεις να το καταλαβεις. επωδυνη δεν ειναι, να κολλησει μικροβιο δεν υπαρχει περιπτωση αλλα το μονο δυσκολο κομματι ειναι οτι κρατας ακινητο το μωρο για να βγουν οι ακτινες , επειδη ειναι μικρουλης μπορει και να μην διαμαρτηρηθει.

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για τον χρόνο σας, ομως η ανησυχία παραμένει. Μελισούλα, όπως όλοι, υποστηρίζεις ότι η κυστεορουθρογραφια είναι απαραίτητη - κι εμείς το ιδιο έχουμε καταλάβει. Εντούτοις η μαρτυρία της Γαριδούλας δείχνει οτι γίνεται και χωρίς αυτήν, όπως μάλλον γινόταν και πιο παλιά... Δυστυχώς δεν είμαι γιατρός ούτε και θα μπορούσα άλλωστε, αλλά με πιο απλές εξετάσεις δε γίνεται???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...