Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

οπως εχω ξαναγραψει κ εμενα ειχε ουρολοιμοξη 40 ημερων η μπεμπα, τωρα ειναι 6 μηνων καναμε υπεριχο νεφρων κ ειναι οκ.. κ μασ ειπαν οτι για 6 μηνεσ θα πεινει ζιναντολ κ θα κανει σπινθιρογραφιμα εμασ γιατι την αφησαν τοσο καιρο να περιμενει για να γινει η εξεταση? τελος παντων ... 3 γιατροι μου ειπαν παντως οτι η ουρολοιμοξη στα βραφοι δεν προκαλιται απο μωρομαντιλα, ειναι εντελος ασχετο με το θεμα μασ το τι σαπουνι κ το πως θα πλενουμε το μωρο , η ουρολοιμοξη ειναι καθαρα θεμα οργανικο. και τωρα επειδη ανοιξα κ τοπικ για το σπινθιρογραφιμα κ δεν απαντησε κανεισ, θα μπορεσετε να μου πειτε τυλαχιστων αν θα ποναει το μωρο με αυτη την εξεταση κ αν θα εχει παρενεργιες γιατι εχω ραντευου την αλλη τεταρτη στο ιασω, απο το παιδων μου ειπαν να παω στο αλεξανδας κ το αλεξανδας μου ειπε οτι δεν εχουν ραντευου μεχρι τον μαιο. κ ετσι παω ιασω πειτε μου τι ξερετε,,

 

Το μωρό δεν θα πονέσει. Χορηγείται ενδοφλέβια ένεση με το φάρμακο. Περιμένεις 2 ώρες για να φτάσει το φάρμακο στην περιοχή των νεφρών. Θα είναι πολύ καλό, αν καταφέρεις να κοιμίσεις το μωρό πριν ξεκινήσει η εξέταση (που στην ουσία είναι το "διάβασμα" των νεφρών). Διαφορετικά, θα είναι επίπονο για σένα, που θα πρέπει να κρατήσεις το μωρό ακίνητο. Υπάρχει επίσης πιθανότητα, αν δεν καταφέρεις να την κοιμήσεις και επειδή είναι πάνω από 6 μηνών, να σου προτείνουν τη χορήγηση ηρεμιστικού. Κι όλα αυτά, γιατί θα πρέπει να μείνει ακίνητη για 20 λεπτά περίπου. Επίσης καλύτερα να μην πας μόνη σου. Τώρα, για το ιασώ δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι ότι πάνω-κάτω τα ίδια είναι παντού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το σπινθηρογράφημα όντως γίνεται μετά από 6 μήνες περίπου γιατί οι συνέπειες της ουρολοίμωξης, αν υπάρχουν, θα φανούν περίπου σε 6 μήνες. το σπινθηρογράφημα είναι μια δύσκολη διαδικασία, το παιδί δεν θα πονέσει, αλλά θα το ακινητοποιησουν για να περάσει το μηχάνημα που θα διαβάζει την πορεία του φαρμάκου μέσα στους νεφρούς. όντως μπορεί αν δεν είναι ήρεμο να του δώσουν ηρεμιστικό, αλλά τί να γίνει?δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

θα μπορεσετε να μου πειτε τυλαχιστων αν θα ποναει το μωρο με αυτη την εξεταση κ αν θα εχει παρενεργιες γιατι εχω ραντευου την αλλη τεταρτη στο ιασω, απο το παιδων μου ειπαν να παω στο αλεξανδας κ το αλεξανδας μου ειπε οτι δεν εχουν ραντευου μεχρι τον μαιο. κ ετσι παω ιασω πειτε μου τι ξερετε,,

 

εμεις το καναμε με το ΙΚΑ στην Ιατρικη Απεικονιση. Δεν πληρωσα μια (πρεπει να στην εχει γραψει γιατρος του ΙΚΑ και να εχει σφραγιστει καθως και επισης να εχει γραφτει τον μηνα που ειναι το ραντεβου) .

Μπορεις να επικοινωνησεις ωστε να δεις αν εχουν ραντεβου γιατι ειναι μεγαλο το κοστος της http://www.medimaging.gr/map.htm

Κοιτα.... δεν ποναει αλλα θα αντιδρασει στο να κατσει ακινητο τοση ωρα .

Του βαζει το φαρμακο και φευγετε και μετα ξαναπατε για τον υπερηχο απ οσο θυμαμαι. Εμας το παιδεψαν λιγο ωσπου να βρουν φλεβα και ουρλιαξε αρκετα οταν επρεπε να μεινει ακινητος.

Παρενεργειες εμας δεν ειχε εκτος απο μια μικρη μουρμουριτσα (ε ηταν και ταλαιπωρια για το καημενο το μωρο )

Ευχομαι καλα αποτελεσματα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

οπως εχω ξαναγραψει κ εμενα ειχε ουρολοιμοξη 40 ημερων η μπεμπα, τωρα ειναι 6 μηνων καναμε υπεριχο νεφρων κ ειναι οκ.. κ μασ ειπαν οτι για 6 μηνεσ θα πεινει ζιναντολ κ θα κανει σπινθιρογραφιμα εμασ γιατι την αφησαν τοσο καιρο να περιμενει για να γινει η εξεταση? τελος παντων ... 3 γιατροι μου ειπαν παντως οτι η ουρολοιμοξη στα βραφοι δεν προκαλιται απο μωρομαντιλα, ειναι εντελος ασχετο με το θεμα μασ το τι σαπουνι κ το πως θα πλενουμε το μωρο , η ουρολοιμοξη ειναι καθαρα θεμα οργανικο. και τωρα επειδη ανοιξα κ τοπικ για το σπινθιρογραφιμα κ δεν απαντησε κανεισ, θα μπορεσετε να μου πειτε τυλαχιστων αν θα ποναει το μωρο με αυτη την εξεταση κ αν θα εχει παρενεργιες γιατι εχω ραντευου την αλλη τεταρτη στο ιασω, απο το παιδων μου ειπαν να παω στο αλεξανδας κ το αλεξανδας μου ειπε οτι δεν εχουν ραντευου μεχρι τον μαιο. κ ετσι παω ιασω πειτε μου τι ξερετε,,

εαν καταλαβα καλα 6 μηνες αντιβιωση?δε μου φαινετε λογικο.ποτε ειναι να κανεις σπινθηρογραφημα?

Link to comment
Share on other sites

εαν καταλαβα καλα 6 μηνες αντιβιωση?δε μου φαινετε λογικο.ποτε ειναι να κανεις σπινθηρογραφημα?

ειναι αυτο που κανουν ολοι.

Χημειοπροφυλαξη μεχρι τους 6 μηνες ωστε να προστατευσουν τα νεφρα απο υποτροπη της ουρολοιμωξης. Και αν η κυστεογραφια δειξει κατι (εμας εδειξε μια μικρη ρωγμουλα που προκληθηκε απο την εμπυρετη ουρολοιμωξη) συνεχιση της μεχρι το ετος.

Η εμπυρετη ουρολοιμωξη κανει ζημια στα νεφρα. Εαν εχει ενα μικρο προβλημα και ξαναπαθει μεχρι 1 ετους εμπυρετη ουρολοιμωξη μπορει να προκληθει σοβαρη βλαβη στα νεφρα. Οποτε προσπαθεις να αποτρεψεις το να παθει. Η δοση της αντιβιωσης αυξανει καθε μηνα με τα κιλα του.

Μολις χρονισουν εισαι πια ασφαλης.

Εχω φτασει μεχρι παιδονεφρολογο ωστε να ειμαι σιγουρη.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα, οταν ηταν 40 ημερων κ επαθε την ουρολοιμοξη της εκανα υπερηχο νεφρων ουρητηρων και ουροδοχου κυστης και ειναι φυσιολογικα,και κυστεογραφια φυσιολογικη.. την αλλη τεταρτη εχει το σπινθυρογραφιμα...

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος επαθε ουρολοιμωξη οτν ηταν 15 ημερων μπορει να το επαθε κ στο μαιευτειριο,νοσηλευτηκαμε 10 ημερες στο παιδων γιατι επρεπε να παρει ενδοφλεβια αντιβιωση.τον κατατρυπισανε το κακομοιρη δε θελω να τα θυμαμε.καναμε ολες τις εξετασεις υπερηχο σπινθηρογραφημα ηταν ολα οκ για 6 μ καναμε καλιεργεια ουρων.

Link to comment
Share on other sites

Angel, έχουμε κάνει σπινθηρογράφημα δύο φορές στο ΙΑΣΩ, οπότε άκου πως έχει, για να μην χάνεις και χρόνο. ;) Θα πας στο ισόγειο στο ταμείο και θα πληρώσεις την εξέταση. Εκεί θα σου δώσουν ένα χαρτί. θα κατέβεις στο -1 όπου είναι το τμήμα που γίνεται η εξέταση. Εκεί θα σου δώσουν μια πεταλούδα για το χέρι και κάτι άλλα, και θα σε στείλουν στο απέναντι κτήριο για να βάλουν την πεταλούδα στο χεράκι του παιδιού. Και μετά πάλι πίσω στο -1. Δεν χρειάζεται να περιμένεις, εκτός αν υπάρχει άλλο παιδάκι μέσα. Το παιδί το βάζουν ξαπλωτό στο μηχάνημα και το δένουν με ζώνες ώστε να μην μπορεί να κουνηθεί. Καλό είναι από πριν να του έχεις δώσει λίγο νεράκι για να κατεβάσει ούρα πιο γρήγορα. Του χορηγούν τα κατάλληλα φάρμακα από την πεταλούδα (καλό είναι να έχεις μετρήσει από πριν το ύψος και βάρος του παιδιού γιατί θα σε ρωτήσουν για να μπορέσουν να υπολογίσουν τη δοσολογία). Δεν πονάει καθόλου, δε νιώθει τίποτα. Ίσως να σου τσουνάει λίγο γιατί δεν μπορεί να κουνηθεί. Εμένα η δική μου την πρώτη φορά ήταν 1 μηνών και την έπεσε στον ύπνο. Τη δεύτερη ήταν 11 μηνών, κι ενώ περίμενα να κλαίει σπαρακτικά, εκείνη καθόταν κυρία και έπεζε με παιχνιδάκια που είχα πάρει μαζί μου. Παρενέργειες δεν είχαμε καμία απ'τις δύο φορές.

 

Αυτό που πρέπει να έχεις υπόψη σου αν υπάρχουν άλλα παιδιά στο σπίτι είναι πως το παιδάκι που έκανε το σπινθηρογράφημα δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με άλλα παιδάκια για περίπου 12 ώρες λόγω της ραδιενέργειας που δέχτηκε.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που πρέπει να έχεις υπόψη σου αν υπάρχουν άλλα παιδιά στο σπίτι είναι πως το παιδάκι που έκανε το σπινθηρογράφημα δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με άλλα παιδάκια για περίπου 12 ώρες λόγω της ραδιενέργειας που δέχτηκε.

 

εξαρτάται από ποιο σπινθηρογράφημα θα κάνει..αν κάνει το MAG-3 τότε δεν αποβάλλει ραδιενεργεια, αποβάλλεται το ραδιοφάρμακο με τα ούρα του..αν κανει το

DMSA τότε ναι.

ασχετο: στην ουρολοίμωξη πρεπει να μυρίζουμε και τα ούρα του μωρού για να δουμε αν εχει δυσσάρεστη οσμή..η πρωινή η πάνα, που είναι από τις 9 το βράδυ μεχρι το πρωι, μυρίζει έτσι δεν είναι??μυρίζω τις επόμενες πάνες μόλις ουρήσει και δεν μυρίζουνε, αλλά η πρωινή μου φαίνεται ότι μυρίζει..πω πω αγχώνομαι με όλα, τα έχω παίξει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Η κόρη μου έπαθε ουρολοίμωξη όταν ήταν 10 μηνών περίπου. Μετά από 1 μήνα από τη νοσηλεία κάναμε την ανιούσα και βρήκαμε πως έχει παλλινδρόμηση και στα δύο νεφρά, κάτι που συνήθως εμφανίζεται στα αγοράκια. Μετα απο 6 μήνες κάναμε την DMSA και δεν υπάρχει κάτι στα νεφρά. Εδώ και 1 χρόνο παίρνει αντιβίωση και περιμένουμε 6 μήνες ακόμα για να επαναλάβουμε την DMSA και ίσως τότε ξεμπερδέψουμε και με την αντιβίωση. Ευτυχώς είναι όλα περαστικά.:P

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερα! αυτό που δεν καταλαβα ποτε είναι γιατί σας είπανε DMSA και όχι MAG3.στο πρώτο η ραδιενεργεια δεν αποβάλλεται ενώ στο δεύτερο αποβάλεται το ραδιοφάρμακο..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στις δύο εξετάσεις που κάνει τους γιατρούς να επιλέγουν πότε τη μία και πότε την άλλη ανάλογα με τις περιστάσεις.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!Θα ήθελα τη γνώμη σας αν είχατε κι εσείς ανάλογη εμπειρία.Η μπέμπα μου είναι 3,5 μηνών και κάναμε χθες υπερηβική εξέταση ουρολοίμωξης.Η παιδίατρος του νοσοκομείου μας είπε πως αν το αποτέλεσμα είναι θετικό θα πρέπει να γίνει εισαγωγή για τηω αντιβίωση.Η παιδίατρος μου όμως μου είπε πως δε χρειάζεται,θα την πάρει απο το στόμα.Εγώ δε ξερω τώρα τι να κάνω.Θα μπορέσει να γίνει αποτελεσματικά η θεραπεία αν χορηγήσουμε στην μπέμπα την αντιβίωση απο το στόμα.Γιατί πάντα άλλα λέει ο ένας γιατρός κι άλλα ο άλλος?Δεν μας φτανει το άγχος μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλες!Θα ήθελα τη γνώμη σας αν είχατε κι εσείς ανάλογη εμπειρία.Η μπέμπα μου είναι 3,5 μηνών και κάναμε χθες υπερηβική εξέταση ουρολοίμωξης.Η παιδίατρος του νοσοκομείου μας είπε πως αν το αποτέλεσμα είναι θετικό θα πρέπει να γίνει εισαγωγή για τηω αντιβίωση.Η παιδίατρος μου όμως μου είπε πως δε χρειάζεται,θα την πάρει απο το στόμα.Εγώ δε ξερω τώρα τι να κάνω.Θα μπορέσει να γίνει αποτελεσματικά η θεραπεία αν χορηγήσουμε στην μπέμπα την αντιβίωση απο το στόμα.Γιατί πάντα άλλα λέει ο ένας γιατρός κι άλλα ο άλλος?Δεν μας φτανει το άγχος μας...

Εμας ο παιδιατρος ειχε πει "Μεχρι 3 μηνων μπαινει νοσοκομειο, αν ειναι μεγαλυτερο θα ηταν πιο ευκολο γιατι θα γινοταν εξω". Αρα κι ο δικος μας το ιδιο θα εκανε (θεραπεια σπιτι) αν ηταν μεγαλυτερος απο 3 μηνες.

Τωρα σωστο λαθος...... αντε να βρεις ακρη με αυτους. Παντως αν δεν χρειαζεται απο το παιδων θα σε στειλουν σπιτι (σιγα μην σε κρατησουν εκει).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!Θα ήθελα τη γνώμη σας αν είχατε κι εσείς ανάλογη εμπειρία.Η μπέμπα μου είναι 3,5 μηνών και κάναμε χθες υπερηβική εξέταση ουρολοίμωξης.Η παιδίατρος του νοσοκομείου μας είπε πως αν το αποτέλεσμα είναι θετικό θα πρέπει να γίνει εισαγωγή για τηω αντιβίωση.Η παιδίατρος μου όμως μου είπε πως δε χρειάζεται,θα την πάρει απο το στόμα.Εγώ δε ξερω τώρα τι να κάνω.Θα μπορέσει να γίνει αποτελεσματικά η θεραπεία αν χορηγήσουμε στην μπέμπα την αντιβίωση απο το στόμα.Γιατί πάντα άλλα λέει ο ένας γιατρός κι άλλα ο άλλος?Δεν μας φτανει το άγχος μας...

 

Συμφωνώ με την elekin. Από 3 μηνών και κάτω νοσοκομείο. Ο δικός μου όταν έπαθε την ουρολοίμωξη ήταν 3 μηνών παρά κάτι λίγο και ενώ ο γιατρός επέμενε να νοσηλευτεί, εμείς αρνηθήκαμε και του δίναμε την αντιβίωση από το στόμα. Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να την φτύνει ή να την κάνει εμετό. Αν τα καταφέρεις, δεν υπάρχει λόγος να νοσηλευτεί και να ταλαιπωρηθείτε όλοι μάζι ή να κολλήσει και τίποτα άλλο το μωράκι...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την elekin. Από 3 μηνών και κάτω νοσοκομείο. Ο δικός μου όταν έπαθε την ουρολοίμωξη ήταν 3 μηνών παρά κάτι λίγο και ενώ ο γιατρός επέμενε να νοσηλευτεί, εμείς αρνηθήκαμε και του δίναμε την αντιβίωση από το στόμα. Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να την φτύνει ή να την κάνει εμετό. Αν τα καταφέρεις, δεν υπάρχει λόγος να νοσηλευτεί και να ταλαιπωρηθείτε όλοι μάζι ή να κολλήσει και τίποτα άλλο το μωράκι...

 

Ο μικρός μου ήταν 3μ και 10 ημερών και μας κρατήσανε μέσα. Έπρεπε να κάνουν εξετάσεις για να δουν ποια αντιβίωση τον καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και απο μενα..

εχω τρομοκρατηθει , εχω αγχωθει και οτι και αν πω λιγο ειναι....

και μενα οτι η κορη μου εχει παλινδρομηση 3ο βαθμου αν και ειναι 2,5 χρονων και εχω φρικαρει... ειναι δυνατον να περνουν τετοια ταλαιπωρια τα παιδακια μας? μακροχρόνια χημειοπροφυλαξη, ακτινιβιλίες, ραδιενέργεια κτλ?

γιατι ειναι κατα της εγχειρησης μηπως ξερει καμια? με την επεμβαση δεν θα ξεμπερδευαν τα μωρακια μια και καλη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η κορη μου έχει παλλινδρόμηση 2ου βαθμού αλλά έχω ένα ανηψάκι το οποίο γεννήθηκε με παλλινδρόμηση 5ου βαθμού (είναι το ανώτερο) δεν έκανε χειρουργείο αλλά έκανε DMSA φέτος (3ων χρονών) και το ένα νεφρό ήταν εντελώς καλά ενώ το άλλο έχει φτάσει να είναι 3ου βαθμού. Εννοείτε πως εξακολουθεί να παίρνει αντιβίωση. Εσεις kiriakaki ξανακάνατε εξέταση; Απ'ότι ξέρω στις ελαφριές περιπτώσεις συνήθως μέχρι τα 2 - 2,5 θεραπέυεται.:?:

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και απο μενα..

εχω τρομοκρατηθει , εχω αγχωθει και οτι και αν πω λιγο ειναι....

και μενα οτι η κορη μου εχει παλινδρομηση 3ο βαθμου αν και ειναι 2,5 χρονων και εχω φρικαρει... ειναι δυνατον να περνουν τετοια ταλαιπωρια τα παιδακια μας? μακροχρόνια χημειοπροφυλαξη, ακτινιβιλίες, ραδιενέργεια κτλ?

γιατι ειναι κατα της εγχειρησης μηπως ξερει καμια? με την επεμβαση δεν θα ξεμπερδευαν τα μωρακια μια και καλη?

 

Οι μεγάλες και αιματηρές επεμβάσεις μετεμφύτευσης του ουρητήρα αποτελούν παρελθόν. Η παγκόσμια πρακτική υπαγορεύει την ανώδυνη και ασφαλή κυστεοσκοπική εμφύτευση Deflux που θεραπεύει την ΚΟΠ ανεξαρτήτως βαθμού. Πρόκειται για ελάχιστα επεμβατική μέθοδο όπως η λαπαροσκοπική κατά την οποία με τη βοήθεια κυστεοσκόπησης, 1 ml ειδικού βιοσυμβατού υλικού τοποθετείται στο ανεπαρκές στόμιο του ουρητήρα καταργώντας την ΚΟΠ με ποσοστό επιτυχίας πάνω από 70%.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου ήταν 3μ και 10 ημερών και μας κρατήσανε μέσα. Έπρεπε να κάνουν εξετάσεις για να δουν ποια αντιβίωση τον καλύπτει.

 

Εμείς αυτό το ξέραμε με το αντιβιόγραμμα που γίνεται μαζί με την καλλιέργεια ούρων που κάναμε σε μικροβιολογικό εργαστήριο. Συνήθως χορηγείται Zinadol για την καταπολέμηση του μικροβίου και Ceclor για τη χημειοπροφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η κορη μου έχει παλλινδρόμηση 2ου βαθμού αλλά έχω ένα ανηψάκι το οποίο γεννήθηκε με παλλινδρόμηση 5ου βαθμού (είναι το ανώτερο) δεν έκανε χειρουργείο αλλά έκανε DMSA φέτος (3ων χρονών) και το ένα νεφρό ήταν εντελώς καλά ενώ το άλλο έχει φτάσει να είναι 3ου βαθμού. Εννοείτε πως εξακολουθεί να παίρνει αντιβίωση. Εσεις kiriakaki ξανακάνατε εξέταση; Απ'ότι ξέρω στις ελαφριές περιπτώσεις συνήθως μέχρι τα 2 - 2,5 θεραπέυεται.:?:

Ειχε και στους δυο νεφρους 5 και στο ενα νεφρο θεραπευτηκε τελείως? αν καταλαβα καλα ειναι ειναι πολυ αισιοδιοξο το μηνυμα σου. η δικια μου τωρα ανακαλυψαμε οτι εχει παλινδρομηση και εχει 3ου βαθμου και στα δυο, ας ελπισουμε για το καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

κανεναν καλο παιδονεφρολογο στην θεσσαλονικη ξερετε?

 

Λαφαζάνη με κλειστά μάτια..τηλ 2310233383.Αναπληρωτής καθηγητής Παιδιατρικής με ειδίκευση στην νεφρολογία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...