Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσικός τοκετός σε δημόσιο νοσοκομειο;


kikika

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είναι το πρώτο μου μυνημα στο φόρουμ.διαβάζω εδώ και μέρες τις συζητήσεις οι οποίες είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Έχω όμως μια απορία που δυστυχώς δεν μπόρεσα να λύσω και με έχει αγχωσει. Ειμαι από θεσσαλονικη. Θα γεννήσω πρωτη φορά και ηθελα να κανω τοκετο στο σπιτι αλλά οι δικοι μου με αποθαρρύνουν γιατί το νοσοκομειο ειναι αρκετα μακρυα λόγω του οτι μενουμε εκτος πόλης. Η αληθεια ειναι πως και εγω το σκεφτομουν μιας που ειναι η πρωτη μου φορά κ δεν ξερω τι θα συναντησω. Σκεφτόμουνα να γεννήσω σε νοσοκομειο έτσι ώστε οποιαδήποτε επιπλοκή του μωρού να αντιμετωπιστεί άμεσα. Δεν είμαι άνθρωπος που με νοιάζουν οι ανέσεις αλλά σίγουρα με νοιάζει να γεννήσω με φυσικό τοκετό. Διαβάζω πόσο πιο όμορφη σαν εμπειρία είναι σε σύγκριση με τον απλό φυσιολογικό τοκετό στον οποίο παρεμβαίνουν με κάθε ευκαιρία οι γιατροί. Ρώτησα όμως στο Παπαγεωργίου κ μου είπαν πως δεν μπορώ να επιλέξω γιατρό από πριν γιατί άλλαξαν την πολιτική των νοσοκομείων που σε ξεγεννούσε ο γιατρός σου εάν συνεργαζόταν με το νοσοκομειο. Άραγε λοιπόν έχω επιλογή να γεννήσω με φυσικό τοκετό σε δημόσιο νοσοκομειο από την στιγμή που δεν διαλέγω ούτε γιατρό ούτε μαία; ευχαριστώ για οποία απάντηση εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή φίλη,

 

Το ότι δεν επιλέγεις γιατρό είναι άσχετο με τον τρόπο που θα γεννήσεις.

 

Και τα δημόσια νοσοκομεία έχουν τους κανόνες τους. Ανάμεσα σε αυτούς είναι ότι φλέβα θα βάλεις σίγουρα. Επίσης, δεν μπορείς να αποτρέψεις τους γιατρούς (ειδικευμένους και ειδικευόμενους) να σε εξετάζουν. Όπως ίσως ξέρεις τα δημόσια νοσοκομεία δεν αποτελούν μόνο φορέα παροχής υπηρεσιών υγείας σε εμάς αλλά και φορέα εκπαίδευσης των νέων γιατρών.

 

Μόνο αφού επιλέξεις γιατρό, και εφόσον συμφωνήσει σε ένα κατά το δυνατόν φυσικό τοκετό, και εφόσον αυτός πραγματοποιηθεί σε ώρες που δεν πολυκυκλοφορεί προσωπικό (απόγευμα-βράδυ), μπορεί να πραγματοποιηθεί η επιθυμία σου. Διαφορετικά, θα ακολουθηθεί η πεπατημένη.

 

Δύο φίλες που γέννησαν σε δύο από τα μεγαλύτερα δημόσια μαιευτήρια των Αθηνών είχαν κάνει αυτή τη συζήτηση με τους γιατρούς τους, οι οποίοι τους είπαν ότι αν δεν τους βάλουν φλέβα κλπ., είναι ακάλυπτοι νομικά αν κάτι στραβώσει. Έτσι -με το φόβο επιπλοκών και δικαστικής ευθύνης-παίρνουν προληπτικά τα μέτρα τους, ασκώντας "αμυντική ιατρική". :?

Παρά ταύτα, και στις δύο αυτές περιπτώσεις, η φλέβα βγήκε μέσα σε 1 ώρα από τον τοκετό.:wink:

 

Εν ολίγοις, στα ελληνικά μαιευτήρια (δημόσια και ιδιωτικά) είναι ουτοπία να ελπίζεις σε φυσικό τοκετό. Ας πετύχεις τουλάχιστον το φυσιολογικό .

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να βάλεις φλέβα; ένεση ωκυτοκινης δηλαδή; και γιατί έχει να κάνει με δικαστική ευθύνη εάν τελικά μιλάμε για ωκυτοκινη;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να βάλεις φλέβα; ένεση ωκυτοκινης δηλαδή; και γιατί έχει να κάνει με δικαστική ευθύνη εάν τελικά μιλάμε για ωκυτοκινη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

κοριτσια ξερει καποια ποσο ειναι το κοστος γεννας σε δημοσιο νοσοκομειο μαζι με το γιατρο που θα πληρωσω και την παραμονη για 4 μερες?

 

Δεν πληρωνεις στο δημοσιο νοσοκομειο τιποτα ακριβως απο τα προβλεπομενα που θα κανεις...ουτε νοσηλεια, ουτε γιατρο...και φυσικα ειναι 3 μερες η παραμονη τουλαχιστον οσον αφορα την δικη μου περιπτωση οντασ πρωτοτοκη με ελιποβαρες μωρο...ας μη τα θυμαμαι γιατι τσατιζομαι....γιατι συνεβησαν πολλα αλλα ευτυχως τωρα ολα καλα....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ξερει καποια ποσο ειναι το κοστος γεννας σε δημοσιο νοσοκομειο μαζι με το γιατρο που θα πληρωσω και την παραμονη για 4 μερες?

καλημερα!ο γιατρος σου αν δεν εχει εφημερια εκεινη τη μερα τοτε να ξερεις πως θα τον πληρωσεις...ποσα θα σου ζητησει ειναι αλλη ιστορια...απο κει και περα κανονικα δεν πληρωνεις τιποτα ........

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ο γιατρος σου αν δεν εχει εφημερια εκεινη τη μερα τοτε να ξερεις πως θα τον πληρωσεις...ποσα θα σου ζητησει ειναι αλλη ιστορια...απο κει και περα κανονικα δεν πληρωνεις τιποτα ........

Παρανόμως θα τον πληρώσεις βεβαια (φακελάκι). Αλλα και εφημερία να έχει πάλι-παρανόμως-θα σου ζητήσει λεφτά (επίσης φακελάκι), εκτός αν δεις έναν φωτεινό κύκλο να αιωρείται πάνω από το κεφάλι του.

Κανονικα δεν πληρώνεις τίποτα, όποιος και όποτε και να σε ξεγεννήσει σε δημόσιο νοσοκομείο.

Καλό μήνα και με έναν πόνο!

Link to comment
Share on other sites

Παρανόμως θα τον πληρώσεις βεβαια (φακελάκι). Αλλα και εφημερία να έχει πάλι-παρανόμως-θα σου ζητήσει λεφτά (επίσης φακελάκι), εκτός αν δεις έναν φωτεινό κύκλο να αιωρείται πάνω από το κεφάλι του.

Κανονικα δεν πληρώνεις τίποτα, όποιος και όποτε και να σε ξεγεννήσει σε δημόσιο νοσοκομείο.

Καλό μήνα και με έναν πόνο!

δυστυχως το να σε ξεγεννησουν ενω δεν εχουν εφημερια,δεν καλυπτεται απο τον μισθο τους...ετσι λενε!το θεωρω απατη!εχω μονιμα αυτη τη διαφωνια με τον αδερφο μου που δουλευει στο νοσοκομειο(δεν ειναι γιατρος) και μου λεει ετσι ειναι,τι να κανουμε?αν πηγαινε εξω δεν θα πληρωνε?κανονικα επρεπε να ειναι δωρεαν!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοείς να βάλεις φλέβα; ένεση ωκυτοκινης δηλαδή; και γιατί έχει να κάνει με δικαστική ευθύνη εάν τελικά μιλάμε για ωκυτοκινη;

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί η Aimee αλλά έχω την εντύπωση ότι εννοεί απλό ορό. Η ωκυτοκίνη δεν είναι απαραίτητη. Σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι όπου αποφασίσεις να γεννήσεις να ενημερωθείς από πριν για την πολιτική του νοσοκομείου ώστε τουλάχιστον να είσαι προετοιμασμένη. Μάθε από πριν τι ισχύει πάνω σε όλα τα θέματα που σε ενδιαφέρουν π.χ. αν επιτρέπεται στην επίτοκο να διαλέξει τη στάση τοκετού που θέλει.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί η Aimee αλλά έχω την εντύπωση ότι εννοεί απλό ορό. Η ωκυτοκίνη δεν είναι απαραίτητη. Σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι όπου αποφασίσεις να γεννήσεις να ενημερωθείς από πριν για την πολιτική του νοσοκομείου ώστε τουλάχιστον να είσαι προετοιμασμένη. Μάθε από πριν τι ισχύει πάνω σε όλα τα θέματα που σε ενδιαφέρουν π.χ. αν επιτρέπεται στην επίτοκο να διαλέξει τη στάση τοκετού που θέλει.

 

 

Οpal ευχαριστώ!

Συγγνώμη για την αργοπορία αλλά ήμουν εκτός για κάποιο διάστημα.

Για την ακρίβεια εννοώ να υπάρχει φλεβοκαθετήρας / πεταλούδα, ώστε να χορηγείται ορός για ενυδάτωση και να μπορεί να χορηγηθεί αναισθησία, αν κριθεί απαραίτητο.

Η ωκυτοκίνη δεν είναι απαραίτητη και δεν πρέπει να χορηγηθεί, χωρίς προηγούμενη ενημέρωση και συγκατάθεσή σου. Καλό είναι να είσαι σαφής στις επιθυμίες σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλες! 
 

Θα ήθελα να μάθω πρόσφατες εμπειρίες τοκετού σε δημόσια μαιευτήρια της Αθήνας ( Έλενα και Αλεξάνδρα). Αν κάποιες από εσάς γεννήσατε και με γιατρό βάρδιας θα ήθελα και τις δικές σας εμπειρίες! Αλλά και όλων των υπολοίπων που πήγατε με τον γιατρό σας. 

Είμαστε στην φάση με τον σύντροφο μου που θέλουμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες για το πρώτο μας παιδί. Ωστόσο τα οικονομικά μας δεν μας επιτρέπουν να δώσουμε τα ογκωδέστατα ποσά που απαιτεί η γέννα σε ιδιωτικά μαιευτήρια. Επιπλέον θέλω να έχω έναν όσο το δυνατόν λιγότερο παρεμβατικό τοκετό. Δε συμφωνώ και πολύ με τη νοοτροπία αμοιβής του γιατρού για τη γέννα αλλά επειδή είναι η κυρίαρχη νοοτροπία στη χώρα μας βλέπω ότι αν κάποια μαμά θέλει να διασφαλίσει τον σεβασμό στη γέννα και την αναιτία παρεμβατικότητα μάλλον δεν γλιτώνει το να παει για τοκετό με τον γιατρό που την παρακολουθεί. Δεν τα λέω όλα αυτά για να προσβάλω κανέναν, είναι η προσωπική μου θεώρηση των πραγμάτων. Τα λέω για να γίνει πιο κατανοητό τι ζητάω. Θέλω να ξέρω πως βιώσανε την γέννα με γιατρό βάρδιας όσες το τολμήσανε, αν κατέληξαν σε καισαρική ή πρόκληση τοκετού, αν τους φέρθηκαν με σεβασμό κλπ. Και όσες γεννήσατε με τον γιατρό σας επίσης πως ήταν η εμπειρία σας κι αν δεν έχετε θέμα να μου πείτε και κόστος αμοιβής και επισκέψεων για να έχω μια καθαρή εικόνα του τι να περιμένω. 

Σας ευχαριστούμε για όποια πληροφορία <3 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, eleni_nik είπε:

Καλημέρα σε όλες! 
 

Θα ήθελα να μάθω πρόσφατες εμπειρίες τοκετού σε δημόσια μαιευτήρια της Αθήνας ( Έλενα και Αλεξάνδρα). Αν κάποιες από εσάς γεννήσατε και με γιατρό βάρδιας θα ήθελα και τις δικές σας εμπειρίες! Αλλά και όλων των υπολοίπων που πήγατε με τον γιατρό σας. 

Είμαστε στην φάση με τον σύντροφο μου που θέλουμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες για το πρώτο μας παιδί. Ωστόσο τα οικονομικά μας δεν μας επιτρέπουν να δώσουμε τα ογκωδέστατα ποσά που απαιτεί η γέννα σε ιδιωτικά μαιευτήρια. Επιπλέον θέλω να έχω έναν όσο το δυνατόν λιγότερο παρεμβατικό τοκετό. Δε συμφωνώ και πολύ με τη νοοτροπία αμοιβής του γιατρού για τη γέννα αλλά επειδή είναι η κυρίαρχη νοοτροπία στη χώρα μας βλέπω ότι αν κάποια μαμά θέλει να διασφαλίσει τον σεβασμό στη γέννα και την αναιτία παρεμβατικότητα μάλλον δεν γλιτώνει το να παει για τοκετό με τον γιατρό που την παρακολουθεί. Δεν τα λέω όλα αυτά για να προσβάλω κανέναν, είναι η προσωπική μου θεώρηση των πραγμάτων. Τα λέω για να γίνει πιο κατανοητό τι ζητάω. Θέλω να ξέρω πως βιώσανε την γέννα με γιατρό βάρδιας όσες το τολμήσανε, αν κατέληξαν σε καισαρική ή πρόκληση τοκετού, αν τους φέρθηκαν με σεβασμό κλπ. Και όσες γεννήσατε με τον γιατρό σας επίσης πως ήταν η εμπειρία σας κι αν δεν έχετε θέμα να μου πείτε και κόστος αμοιβής και επισκέψεων για να έχω μια καθαρή εικόνα του τι να περιμένω. 

Σας ευχαριστούμε για όποια πληροφορία <3 

Καλησπέρα και με το καλο!! 

Εγω γεννησα στο ΑΛΕΞΆΝΔΡΑΣ, με γιατρο τγς επιλογής μου, μαια και ολα τα συναφη... Μπηκα με προκληση επειδή η μπεμπα μου ειχε ξεχάσει να βγει απο μινη της και λόγω υπερεμεσης κυησης, ηθελα απλα να γεννησω (αυτό το αναφέρω για να τονισω πως ήταν επιλογή μου η πρόκληση)... Γεννησα φυσιολογικα, ειχα μια εξαισια εμπειρία και γενικα μονο θετικά εχω να πω... Τα χρήματα που εδωσα διότι ηθελα να εχω δικό μου γιατρο και οχι της βαρδιας ηταν πολυ νορμαλ (δώσαμε  φαντασου περισσότερα απο οσα μας ειχε ζητήσει ο γιατρος) και συνολικά, με μονοκλινο και αμοιβες ιατρων και μαιας μας βγήκε πολύ πιο οικονομικά απο οτι αν πηγαινα σε ιδιωτικό (1100€ ηταν η σουμα)..  Σε φιλη που γεννησε σε ιδιωτικό, ο γιατρος μονο της ζήτησε 1500-1600€ αν θυμαμαι καλα και αλλα 1800-1900€ πηγε το μαιευτηριο σε 4κλινο και οχι μονοκλινο) 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας ,

 

Είμαι έγκυος και ψάχνω καλό γιατρό που να συνεργάζεται με δημόσιο νοσοκομείο καθώς ο δικός μου συναργαζεται μόνο με ιδιωτικά μαιευτήρια.

Εχετε να μου προτείνετε κάποιον γιατί είμαι τελείως χαμένη ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερίζουμε όλους τους μπαμπάδες και μαμάδες και κυρίως όλους τους υποψήφιους-μελλοντικούς γονείς.

Το παρόν νήμα είναι αφιερωμένο σε όλους εκείνους που λαχταρούν να κρατήσουν στην αγκαλιά τους το πρώτο τους παιδάκι ενώ ταυτόχρονα είναι γεμάτοι απορίες & σύγχυση σχετικά με τα μαιευτήρια, νοσοκομεία 
κλπ, τι πρέπει να προσέξουν. Πιστεύοντας ακράδαντα ότι η γνώση είναι καλύτερη όταν μοιράζεται, θεωρούμε υποχρέωση μας να παραθέσουμε τη δική μας εμπειρία και γνώσεις και περιμέναμε 9 μήνες ακριβώς μέχρις ότου πάνε όλα καλά τόσο για τη μανούλα όσο και για τον μπέμπη!

Τον περασμένο Φλεβάρη λοιπόν και μετά από 7 χρόνια ταξιδιού στο εξωτερικό, επιστρέψαμε στην Ελλάδα 3 μηνών 
έγγυοι! Την επομένη της επιστροφής μας, είχαμε προγραμματίσει να κάνουμε τον υπέρηχο όπου μετριέται η αυχενική διαφάνεια όπου μάλιστα θα μαθαίναμε ότι το είχαμε προλάβει στο τσακ (μία μέρα πιο αργά και ο μπέμπης θα ήταν πιο μεγάλος με βάση το πρωτόκολλο για να θεωρηθούν τα αποτελέσματα έγκυρα). Τα αποτελέσματα ήταν θετικά και το μεγάλο αυτό ταξίδι θα συνεχιζόταν ομαλά παρόλο που από την Αργεντινή κουβαλούσαμε σουβενίρ μία αποκόλληση που ανάγκασε τη μαμά να περάσει τους πρώτους 3 υπέροχους μήνες ξάπλα στο βανάκι μας ;)

Τα πρώτα δύο καθοριστικά βήματα κατά τη διάρκεια της 
εγκυμοσύνης -και τα οποία προσωπικά θεωρούμε υπεραπαραίτητα- είναι να υπάρχει ομοφωνία στο ζευγάρι σχετικά με όλες τις αποφάσεις (κάτι που για κάποιους μπορεί να είναι αυτονόητο και για κάποιους άλλους λίγο πιο δύσκολο) και παράλληλα το ζευγάρι -ακόμα κι αν δεν συμφωνεί- τουλάχιστον να ξέρει τι θέλει τόσο για την εγκυμοσύνη όσο και για τον τοκετό.

Προσωπικά, είχαμε καταλήξει ομόφωνα ότι θέλαμε να γεννήσουμε με φυσιολογικό τοκετό σε ένα δημόσιο νοσοκομείο (αρχικά της Βραζιλίας ή της Αργεντινής λόγω του ταξιδιού μας αλλά για πολλούς και διαφορετικούς λόγους τελικά επιστρέψαμε στην Ελλάδα χωρίς όμως να αλλάξουμε τα πλάνα μας).

Ερχόμενοι στην Ελλάδα και μετά από κουβέντες με φίλους, συγγενείς και φυσικά πληροφορίες από το 
διαδίκτυο, αποφασίσαμε να γεννήσουμε στο Έλενα και ξεχυθήκαμε να βρούμε γιατρό αφού αυτό ήταν το "φυσιολογικό" και αυτό έκαναν όλοι όσοι γεννούσαν σε δημόσιο (καθώς η γέννα σε ιδιωτικό συνεπάγεται αυτόματα οτι σε παρακολουθεί ένας γιατρός ο οποίος μετέπειτα θα αναλάβει να σε ξεγεννήσει στο μαιευτήριο που εργάζεται). Μόνο που εμείς είχαμε μία μικρή συνθήκη.. γεννούσαμε σχεδόν 15υγουστό. Οπότε, ακόμα κι αν βρίσκαμε γιατρό να μας αναλάβει και να μας καλύπτει, θα έπρεπε να μην έχει άδεια τον 15υγουστο. Στην παραπάνω εξίσωση θεωρείται αυτονόητο ότι αναζητούσαμε ιατρό που να μην παίρνει χρήματα και να είναι αληθινά υπέρ του φυσιολογικού τοκετού. Μιλήσαμε σχεδόν με όλους τους γιατρούς του Έλενα που πληρούσαν τις τελευταίες δύο προϋποθέσεις είτε από τηλέφωνα που βρίσκαμε από δω κι απο κεί, είτε πηγαίνοντας στα απογευματινά ιατρεία και χτυπώντας την πόρτα.

Μετά από αρκετό ψάξιμο καταλήξαμε στον κύριο Π******. Νεαρός στην ηλικία και με μία σύσταση από μία γνωστή γνωστού που είχε μείνει ικανοποιημένη, κλείσαμε απογευματινό ραντεβού (36 ευρώ η επίσκεψη). Μείναμε κατάπληκτοι & φυσικά του ρίξαμε άκυρο και κλάψαμε τα 36 ευρώ, όταν στην ερώτηση αν θα είναι διαθέσιμος τον 
15υγουστο, μας ανέφερε τουλάχιστον 3 φορές "Ναι δυστυχώς..". Να γεννήσουμε θέλαμε, δε θέλαμε να κανονίσουμε χειρουργείο αφαίρεσης χολής!!! Το θεωρήσαμε απαράδεκτο (μαζί και με άλλα πολύ άστοχα σχόλια) και αποφασίσαμε να στραφούμε στο Αλεξάνδρας μέσω άλλης μίας σύστασης. 

Εκεί βρήκαμε τον κύριο Μ**********, επίσης νεαρό σε ηλικία, ο οποίος στην αρχή μας έκανε θετική εντύπωση. Στην ερώτηση πόσο θα κοστίσει κι αν κοστίσει η παρακολούθηση και η γέννα (πέραν των 36 ευρώ την επίσκεψη), ήταν αρκετά διπλωματικός, δεν έθεσε τιμή αλλά μας είπε απολύτως φυσιολογικά ότι αν με θες να σε ξεγεννήσω, θα πρέπει να με πληρώσεις! Λόγω της αποκόλλησης, 
αποφασίσαμε να συνεχίσουμε με αυτόν και στην πορεία θα αποφασίζαμε αν τελικά θα διαθέταμε ένα 1000ικο για να γεννήσουμε σε δημόσιο νοσοκομείο.

Από τον 4ο μέχρι και σχεδόν τον 7ο μήνα, μας παρακολουθούσε ο εν λόγω κύριος, ενώ τους 
υπερήχους Β' Επιπέδου και Doppler είχαμε αποφασίσει να τα κάνουμε έξω σε έναν εξαιρετικό γιατρό (με κόστος 100 ευρώ για τον υπέρηχο της αυχενικής και της Β' Επιπέδου και 80 ευρώ το Doppler).

Κάποια στιγμή, θελήσαμε να μας δει κάποιο πρωινό, (σαν εξαίρεση και λόγω ότι ερχόμασταν από επαρχία, είχαμε κάποιες πρωινές δουλειές) να μας γράψει τις εξετάσεις που έπρεπε 
κλπ. Μας ξεπέταξε γρήγορα λέγοντας μας να πάμε στα πρωινά εξωτερικά! Μπορεί να είμαστε περίεργοι, μπορεί να είμαστε παράξενοι, μπορεί να είμαστε εύθικτοι.. με δεδομένο ότι αυτός ήταν ο "γιατρός" μας και πολύ πιθανόν να μας ξεγεννούσε κιόλας, δεν μας άρεσε καθόλου η απάντησή του και τελικά ομόφωνα αποφασίσαμε να συνεχίσουμε και επίσημα στα εξωτερικά μαιευτικά ιατρεία του Αλεξάνδρας και να γεννήσουμε με το γιατρό της εφημερίας.

Από τον 7ο μέχρι και όλο τον 9ο μήνα, πηγαίναμε κανονικά στα εξωτερικά (τον τελευταίο μήνα πας χωρίς ραντεβού) και μας παρακολουθούσαν οι ιατροί και ειδικευόμενοι της βάρδιας (οι οποίοι παρατηρήσαμε πάντως ότι ήταν οι ίδιοι).

Ακολουθεί και συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, pitsides2009 είπε:

Καλησπερίζουμε όλους τους μπαμπάδες και μαμάδες και κυρίως όλους τους υποψήφιους-μελλοντικούς γονείς.

Το παρόν νήμα είναι αφιερωμένο σε όλους εκείνους που λαχταρούν να κρατήσουν στην αγκαλιά τους το πρώτο τους παιδάκι ενώ ταυτόχρονα είναι γεμάτοι απορίες & σύγχυση σχετικά με τα μαιευτήρια, νοσοκομεία 
κλπ, τι πρέπει να προσέξουν. Πιστεύοντας ακράδαντα ότι η γνώση είναι καλύτερη όταν μοιράζεται, θεωρούμε υποχρέωση μας να παραθέσουμε τη δική μας εμπειρία και γνώσεις και περιμέναμε 9 μήνες ακριβώς μέχρις ότου πάνε όλα καλά τόσο για τη μανούλα όσο και για τον μπέμπη!

Τον περασμένο Φλεβάρη λοιπόν και μετά από 7 χρόνια ταξιδιού στο εξωτερικό, επιστρέψαμε στην Ελλάδα 3 μηνών 
έγγυοι! Την επομένη της επιστροφής μας, είχαμε προγραμματίσει να κάνουμε τον υπέρηχο όπου μετριέται η αυχενική διαφάνεια όπου μάλιστα θα μαθαίναμε ότι το είχαμε προλάβει στο τσακ (μία μέρα πιο αργά και ο μπέμπης θα ήταν πιο μεγάλος με βάση το πρωτόκολλο για να θεωρηθούν τα αποτελέσματα έγκυρα). Τα αποτελέσματα ήταν θετικά και το μεγάλο αυτό ταξίδι θα συνεχιζόταν ομαλά παρόλο που από την Αργεντινή κουβαλούσαμε σουβενίρ μία αποκόλληση που ανάγκασε τη μαμά να περάσει τους πρώτους 3 υπέροχους μήνες ξάπλα στο βανάκι μας ;)

Τα πρώτα δύο καθοριστικά βήματα κατά τη διάρκεια της 
εγκυμοσύνης -και τα οποία προσωπικά θεωρούμε υπεραπαραίτητα- είναι να υπάρχει ομοφωνία στο ζευγάρι σχετικά με όλες τις αποφάσεις (κάτι που για κάποιους μπορεί να είναι αυτονόητο και για κάποιους άλλους λίγο πιο δύσκολο) και παράλληλα το ζευγάρι -ακόμα κι αν δεν συμφωνεί- τουλάχιστον να ξέρει τι θέλει τόσο για την εγκυμοσύνη όσο και για τον τοκετό.

Προσωπικά, είχαμε καταλήξει ομόφωνα ότι θέλαμε να γεννήσουμε με φυσιολογικό τοκετό σε ένα δημόσιο νοσοκομείο (αρχικά της Βραζιλίας ή της Αργεντινής λόγω του ταξιδιού μας αλλά για πολλούς και διαφορετικούς λόγους τελικά επιστρέψαμε στην Ελλάδα χωρίς όμως να αλλάξουμε τα πλάνα μας).

Ερχόμενοι στην Ελλάδα και μετά από κουβέντες με φίλους, συγγενείς και φυσικά πληροφορίες από το 
διαδίκτυο, αποφασίσαμε να γεννήσουμε στο Έλενα και ξεχυθήκαμε να βρούμε γιατρό αφού αυτό ήταν το "φυσιολογικό" και αυτό έκαναν όλοι όσοι γεννούσαν σε δημόσιο (καθώς η γέννα σε ιδιωτικό συνεπάγεται αυτόματα οτι σε παρακολουθεί ένας γιατρός ο οποίος μετέπειτα θα αναλάβει να σε ξεγεννήσει στο μαιευτήριο που εργάζεται). Μόνο που εμείς είχαμε μία μικρή συνθήκη.. γεννούσαμε σχεδόν 15υγουστό. Οπότε, ακόμα κι αν βρίσκαμε γιατρό να μας αναλάβει και να μας καλύπτει, θα έπρεπε να μην έχει άδεια τον 15υγουστο. Στην παραπάνω εξίσωση θεωρείται αυτονόητο ότι αναζητούσαμε ιατρό που να μην παίρνει χρήματα και να είναι αληθινά υπέρ του φυσιολογικού τοκετού. Μιλήσαμε σχεδόν με όλους τους γιατρούς του Έλενα που πληρούσαν τις τελευταίες δύο προϋποθέσεις είτε από τηλέφωνα που βρίσκαμε από δω κι απο κεί, είτε πηγαίνοντας στα απογευματινά ιατρεία και χτυπώντας την πόρτα.

Μετά από αρκετό ψάξιμο καταλήξαμε στον κύριο Π******. Νεαρός στην ηλικία και με μία σύσταση από μία γνωστή γνωστού που είχε μείνει ικανοποιημένη, κλείσαμε απογευματινό ραντεβού (36 ευρώ η επίσκεψη). Μείναμε κατάπληκτοι & φυσικά του ρίξαμε άκυρο και κλάψαμε τα 36 ευρώ, όταν στην ερώτηση αν θα είναι διαθέσιμος τον 
15υγουστο, μας ανέφερε τουλάχιστον 3 φορές "Ναι δυστυχώς..". Να γεννήσουμε θέλαμε, δε θέλαμε να κανονίσουμε χειρουργείο αφαίρεσης χολής!!! Το θεωρήσαμε απαράδεκτο (μαζί και με άλλα πολύ άστοχα σχόλια) και αποφασίσαμε να στραφούμε στο Αλεξάνδρας μέσω άλλης μίας σύστασης. 

Εκεί βρήκαμε τον κύριο Μ**********, επίσης νεαρό σε ηλικία, ο οποίος στην αρχή μας έκανε θετική εντύπωση. Στην ερώτηση πόσο θα κοστίσει κι αν κοστίσει η παρακολούθηση και η γέννα (πέραν των 36 ευρώ την επίσκεψη), ήταν αρκετά διπλωματικός, δεν έθεσε τιμή αλλά μας είπε απολύτως φυσιολογικά ότι αν με θες να σε ξεγεννήσω, θα πρέπει να με πληρώσεις! Λόγω της αποκόλλησης, 
αποφασίσαμε να συνεχίσουμε με αυτόν και στην πορεία θα αποφασίζαμε αν τελικά θα διαθέταμε ένα 1000ικο για να γεννήσουμε σε δημόσιο νοσοκομείο.

Από τον 4ο μέχρι και σχεδόν τον 7ο μήνα, μας παρακολουθούσε ο εν λόγω κύριος, ενώ τους 
υπερήχους Β' Επιπέδου και Doppler είχαμε αποφασίσει να τα κάνουμε έξω σε έναν εξαιρετικό γιατρό (με κόστος 100 ευρώ για τον υπέρηχο της αυχενικής και της Β' Επιπέδου και 80 ευρώ το Doppler).

Κάποια στιγμή, θελήσαμε να μας δει κάποιο πρωινό, (σαν εξαίρεση και λόγω ότι ερχόμασταν από επαρχία, είχαμε κάποιες πρωινές δουλειές) να μας γράψει τις εξετάσεις που έπρεπε 
κλπ. Μας ξεπέταξε γρήγορα λέγοντας μας να πάμε στα πρωινά εξωτερικά! Μπορεί να είμαστε περίεργοι, μπορεί να είμαστε παράξενοι, μπορεί να είμαστε εύθικτοι.. με δεδομένο ότι αυτός ήταν ο "γιατρός" μας και πολύ πιθανόν να μας ξεγεννούσε κιόλας, δεν μας άρεσε καθόλου η απάντησή του και τελικά ομόφωνα αποφασίσαμε να συνεχίσουμε και επίσημα στα εξωτερικά μαιευτικά ιατρεία του Αλεξάνδρας και να γεννήσουμε με το γιατρό της εφημερίας.

Από τον 7ο μέχρι και όλο τον 9ο μήνα, πηγαίναμε κανονικά στα εξωτερικά (τον τελευταίο μήνα πας χωρίς ραντεβού) και μας παρακολουθούσαν οι ιατροί και ειδικευόμενοι της βάρδιας (οι οποίοι παρατηρήσαμε πάντως ότι ήταν οι ίδιοι).

Ακολουθεί και συνέχεια..

 

Χωρίς να θέλω να κρίνω την εμπειρία σας συνολικότερα, εν ολίγοις βρέθηκε ένας γιατρός στο ελληνικό δημόσιο που τυπικότατα ακολούθησε τους κανόνες (απογευματινό ιατρείο = επιλογή γιατρού, πρωινό ιατρείο = εξωτερικά, χωρίς επιλογή και χωρίς χάρες), και ο άνθρωπος τα άκουσε και από πάνω. Καλό είναι γενικά να καταλαβαίνουμε τι μας φταίει σε αυτή τη χώρα: δε μπορεί από τη μία να φωνάζουμε και να απαιτούμε κεφάλια για το διεφθαρμένο σύστημα που κάνει τους γιατρούς να ζητάνε φακελάκια, και από την άλλη να φωνάζουμε όταν είμαστε εμείς που θέλουμε να σπάσουμε τους κανόνες, γιατί εννοείται ότι πάντα η δική μας ανάγκη, δουλειά, πρόγραμμα είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βρίσκω παράλογο όταν θέλεις κάποιον συγκεκριμένο να σε ξεγεννησει να ζητήσει κάποια χρήματα. Γιατί αν γεννήσεις όταν έχει βάρδια, έχει καλώς, αλλά αν τύχει βράδυ ή αργία και γενικά αν τον θες να είναι εκεί οποιαδήποτε στιγμή θα πρέπει να πάρει και κάτι παραπάνω. Δεν είμαστε οι μοναδικοί ασθενείς... Σαν κι εμάς έχουν πολλές γυναίκες. Αν ήταν να τους φέρνει η κάθε μία από εμάς κάθε τρεις και λίγο, χωρίς να έχουν βάρδια και χωρίς να τους δίναμε κάτι παραπάνω θα ήταν εκμετάλλευση. Αν κάποιος θέλει να γεννήσει σε δημόσιο νοσοκομείο χωρίς να πληρώσει μπορεί να το κάνει με τον εφημερεύοντα γιατρό. Αν θέλει να είναι κάποιος συγκεκριμένος θα πρέπει να του δώσει κάτι αλλιώς δεν είναι υποχρεωμένος να έρθει αν δεν έχει βάρδια. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την αποκολλήση και μία υποψία θρομβοφιλίας (για την οποία μας άγχωσε ο ..........), κατά τ'άλλα είχαμε μία πολύ καλή εγκυμοσύνη και το ίδιο μας έλεγαν όλοι οι γιατροί απο την αρχή (τόσο ο κύριος Μ όσο και μετέπειτα οι γιατροί του Αλεξάνδρας στα εξωτερικά).

 

Λόγω ηλικίας, (36 πατημένα), μπήκαμε στο δίλημμα για αμνιοπαρακέντηση. Οι γιατροί του ...... επέμεναν αρκετά, ο  ........όχι τόσο πολύ ενώ και ο γιατρός που κάναμε τα υπερηχογραφήματα, δεν επέμεινε τόσο για να μας πείσει από τη στιγμή που τα αποτελέσματα της αυχενικής ήταν καλά. Κάναμε το λάθος να κάνουμε αυτή την περιβόητη εξέταση για το αίμα που υποτίθεται πάει στην Αμερική και τσεκάρουν για σύνδρομο Down. Σκάσαμε ένα 500ικό για το τίποτα τελικά καθώς δε σου δείχνει τίποτα παραπάνω από το σύνδρομο Down, το οποίο όμως έχεις ελέγξει ήδη με την αυχενική διαφάνεια. Μην πέσετε στην παγίδα να κάνετε αυτή την τόσο ακριβή εξέταση με το πρόσχημα ότι δεν είναι επεμβατική όπως η αμνιοπαρακέντιση καθώς αυτά που σου δείχνει είναι κυριολεκτικά σταγόνα στον ωεκανό (πάντα σε σύγκριση με την αμνιοπαρακέντιση).

 

Γνωρίζαμε ήδη ότι το θέμα εγκυμοσύνη-τοκετός-καισαρική στην Ελλάδα είναι μία τεράστια μπίζνα και οι μέχρι τώρα εμπειρίες μας απλά ήρθαν να το επιβεβαιώσουν. 

 

 

(Δε θέλουμε σκόπιμα να μπούμε σε αντιπαράθεση με τον οποιονδήποτε θα θελήσει να σχολιάσει κάτι ή να εκφέρει μία διαφορετική γνώμη παρά μόνο να μεταφέρουμε τη δική μας εμπειρία)

Link to comment
Share on other sites

Επισκεπτόμενοι τα εξωτερικά ιατρεία για σχεδόν 3 μήνες μέχρι και να γεννήσουμε, διαπιστώσαμε (και κυρίως η μαμά) ότι ο κύριος ..., δεν μας πρόσφερε κάτι παραπάνω σε θέμα γνώσεων και υποστήριξης σε σχέση με αυτό που πρόσφεραν οι γιατροί της βάρδιας. Σε κάθε ραντεβού μάλιστα διαπιστώναμε ότι το ενδιαφέρον του λιγόστευε από τη στιγμή που δεν είχαμε κάνει κουβέντα για τις πευκοβελόνες!! Παράλληλα, η πρόφαση της θρομβοφιλίας που πήγε να δημιουργήσει, του έδωσε την ευκαιρία να μιλήσει πρώτη φορά για καισαρική περίπου στον 7ο μήνα αν και αρχικά μας είχε δηλώσει υπέρμαχος του φυσιολογικού τοκετού. Το ότι τα μηχανήματα των υπερήχων είναι απαρχαιωμένα και το ότι ο έλεγχος που μας έκανε κάθε φορά ήταν τουλάχιστον ανούσιος, δεν είναι δική του ευθύνη καθώς μιλάμε πάντα για δημόσια νοσοκομεία με ότι αυτό συνεπάγεται!

 

Εκεί για μία ακόμα φορά καταλάβαμε ότι το να έχεις το "δικό" σου γιατρό δε σημαίνει αυτόματα ότι ο άνθρωπος αυτός θα σε προσέξει τόσο πολύ που να δικαιολογεί την ταρίφα των 1000 ευρώ που χωρίς αιδώ ζητάνε και οι περισσότεροι γονείς χωρίς δεύτερη σκέψη δίνουνε. Σαφώς και υπάρχουν αληθινοί άνθρωποι και άξιοι επιστήμονες, αλλά προσωπικά εμείς δεν γνωρίσαμε κανέναν στα 2 νοσοκομεία-μαιευτήρια που ψάξαμε!

 

Δείγμα του ότι μας αντιμετώπιζε σαν πορτοφόλι-άλλη μία καισαρική ήταν το γεγονός ότι ποτέ δεν πήρε πίσω να δει τελικά τι έγινε με τη θρομβοφιλία που "ανακάλυψε", γιατί σταματήσαμε να πηγαίνουμε, είναι όντως η μαμά καλά. κλπ κλπ. 

 

Δεν κατηγορούμε τον συγκεκριμένο γιατρό, ούτε τον ανεκδιήγητο κύριο "Δυστυχώς" στο  ........ που θα μας ξεγεννούσε με βαριά καρδιά.. το σύστημα είναι που νοσεί και εμείς απλά καλούμαστε να πάρουμε τις καλύτερες αποφάσεις πρώτα για το παιδί μας και μετά για εμάς τους ίδιους.

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτά και μ' αυτά, την Δευτέρα 12 Αυγούστου τα ξημερώματα, και μετά από 14 ώρες αφότου έσπασαν τα νερά, ένας μπέμπης ήρθε στη ζωή. Όλα κύλισαν ομαλά, η μανούλα μπήκε στην αίθουσα τοκετών στις 11 το πρωί και στις 14:30, είχε γεννήσει φυσιολογικά τον μικρούλη μας.

 

Από τις 2:30 τα ξημερώματα που φτάσαμε στο νοσοκομείο μέχρι και τις 14:30 το μεσημέρι που γεννήσαμε, είδαμε, μιλήσαμε και ακούσαμε πολύ κόσμο να αγωνιά και να περιμένει για το δικό του μωράκι. Και εκεί ήταν που για μία ακόμα φορά συνειδητοποιήσαμε ότι ο "δικός" σου γιατρός θα κοιτάξει να σε ξεπετάξει με καισαρική με πολλές και διάφορες δικαιολογίες (τουλάχιστον στην πλειοψηφία των περιπτώσεων).

 

Από το "ο τράχηλος σου είναι ψηλά γιατί είναι το πρώτο σου παιδάκι" (περίπτωση πανομοιότυπη με τη δική μας) μέχρι το ότι το παίδι έρχεται στραβά μπλα μπλα μπλα. Και εκεί είναι που βλέπεις τα διάφορα τομάρια που αξιώνουν το 1000ικό να μπαινοβγαίνουν στο χειρουργείο και την αίθουσα τοκετών με το πρόσχημα ότι είναι ο δικός σου "γιατρός" και να σφάζουν τα κοριτσάκια χωρίς αιδώ γιατί τάχα μου δεν έχουν εφημερία και είναι παράνομο να μπαίνεις έτσι. Αμά είναι παράνομο, γιατί κανονίζουν την ατζέντα με τις καισαρικές και γιατί δεν ξεκόβουν από την αρχή στους γονείς που λένε ότι θέλουν το "δικό τους γιατρό"; Ρητορική η ερώτηση φυσικά..

 

Ασφαλώς και υπήρχαν περιπτώσεις από μανούλες που είχαν το δικό τους γιατρό και γέννησαν φυσιολογικά αλλά δυστυχώς αυτές ήταν η μειοψηφία. Εμείς γνωρίσαμε μόνο μία στο θάλαμο ενώ κατά τη διάρκεια της αναμονής, οι περισσότεροι "γιατροί" ενημέρωναν τους συγγενείς ότι "δυστυχώς" θα πάμε για καισαρική. Αξίζει επίσης να δείτε αυτό το ντοκυμαντέρ για να καταλάβετε τι ακριβώς συμβαίνει με τις αναίτιες καισαρικές στην Ελλάδα:

 

 

 

 

 

Για την ξεφτίλα των τραυματιοφορέων και του νοσοκομειακού προσωπικού να μη σου δίνουν σημασία αν δεν ασημώσεις, επίσης δε θα κάνω λόγο καθώς ακόμα και γι' αυτό ήμασταν προετοιμασμένοι. Ούτε για τις μαίες που λύνουν και δένουν και οι οποίες με ένα 200-300αρι θα σου εξασφαλίσουν μονόκλινο στην Κόνσολα ή τέλος πάντων καλύτερο δωμάτιο και θα σε "προσέξουν" παραπάνω.

 

3 ημέρες που νοσηλευτήκαμε μετά τον τοκετό διαπιστώσαμε ότι οι μαίες και νοσοκόμες ήταν μεν αδιάφορες αλλά έδιναν την απάντηση & τη βοήθεια αν την ζητούσες και γενικότερα η κατάρτισή τους ήταν υψηλού επιπέδου. Παράλληλα, γίναμε μάρτυρες του θέατρου του παραλόγου με τις μαίες να σου λένε να δώσεις ξένο γάλα γιατί τάχα μου το παιδί δεν τρώει (καμία μανούλα δεν "κατέβασε" γάλα αμέσως) και οι παιδίατροι να σου λένε μητρικό θηλασμό και μόνο (για τις μανούλες φυσικά που ήθελαν το μητρικό θηλασμό και δεν ήθελαν να διακόψουν για διάφορους προσωπικούς/ ιατρικούς λόγους).

 

Το σημαντικότερο από όλα όμως ήταν αυτή η "άγνωστη" γιατρός και η μαία που ήταν στον τοκετό και που μέσα σε 3:30 ώρες έκαναν τα πάντα για να γεννηθεί ο μικρούλης με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Η μαμά τις περιέγραψε ως άψογες, απίστευτα υποστηρικτικές και βασικό λόγο που όλα πήγαν καλά (παρ΄όλο που δεν προλάβαμε να ζητήσουμε επισκληρίδιο).

 

A propo.. ο κύριος... έτυχε να περνάει με τα ρούχα του χειρουργείου και έμαθε ότι γεννάμε.. το "χέστηκε" είναι πολύ λίγο για να περιγράψει την αδιαφορία του.. και εδώ που τα λέμε καλά έκανε.. μόλις είχε χάσει ένα σίγουρο 1000ικό.. από αυτά που είχε πάρει ο μεγάλος και τρανός κύριος ...... που λύνει και δένει στο ... και που ......εκείνη μόνο την ημέρα είχε βγάλει με 3 καισαρικές (τόσες πρόλαβα να μετρήσω σε 12 ώρες).. δεν είναι κι άσχημα να έχεις το "δικό" σου γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο, έτσι δεν είναι;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που αφιερώσαμε το χρόνο να γράψουμε τα παραπάνω με βάση την προσωπική μας εμπειρία τους τελευταίους 9 μήνες και τελικά το επιμύθιο είναι ότι:

 

1. ο "δικός" σου γιατρός δε σημαίνει πάντα ότι θα έχεις φυσιολογικό τοκετό (αν το θέλεις βέβαια) και γενικότερα δε συνεπάγεται αυτόματα ότι θα σε προσέξει περισσότερο από τον γιατρό της εφημερίας ή ότι έχει παραπάνω γνώσεις. Μερικές φορές (φυσικά όχι πάντα) συμβαίνει το αντίθετο και ορισμένα τομάρια εκμεταλλεύονται την εμπιστοσύνη, την άγνοια και την ανασφάλεια των νέων γονιών δημιουργώντας προφάσεις και δικαιολογίες που τελικά το καλό της μαμάς και του βρέφους είναι η καισαρική! 

 

2. τόσο τα εξωτερικά ιατρεία όσο και ο τοκετός με το γιατρό της εφημερίας δεν είναι το τέλος του κόσμου και σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι θα σε πετάξουν στα αζήτητα. Αντιθέτως, έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά (αν το επιθυμείς) αν φυσικά δεν υπάρχουν σοβαρές επιπλοκές. Ειδικά για την παρακολούθηση στα εξωτερικά μαιευτικά ιατρεία, θα πρέπει να δείξεις υπομονή και κουράγιο και να κάμψεις τον εγωισμό σου βλέποντας να εξυπηρετούνται μαζί με σένα αλλοδαποί, αθίγγανοι κλπ (μανούλες είναι όλες τους στο τέλος της ημέρας!)

 

3. ο "δικός" σου γιατρός θα σου εξασφαλίσει καλό δωμάτιο & ενημέρωση των συγγενών κατά τη διάρκεια του τοκετού. Στη δική μας περίπτωση, επειδή η μητέρα είναι ανασφάλιστη, κανονικά θα μπαίναμε σε 3-4-5-6κλινο. Κατά την εισαγωγή, κάναμε αίτηση αλλαγής θέσης (έτσι λέγεται το χαρτί που θα σας συμπληρώσουν) και ζητήσαμε μονόκλινο (προς 55 ευρώ τη βραδιά). Χωρίς να γνωρίζουμε αν υπήρχε ή όχι διαθεσιμότητα, και χωρίς να πληρώσουμε κάποιον κάτι παραπάνω πέρα από το προβλεπόμενο, τελικά καταλήξαμε σε ένα αξιοπρεπές δίκλινο στην πτέρυγα Πετσάλη (με 35 ευρώ τη βραδιά).

 

4. στο δίλημμα δημόσιο ή ιδιωτικό μαιευτήριο, απλά να αναφέρω το γεγονός ότι ένας γυναικολόγος που εργαζόταν σε ιδιωτικό, είχε φέρει τη γυναίκα του να γεννήσει στο δημόσιο (περιστατικό που συνέβη την ίδια ώρα που γεννούσαμε και εμείς και είναι ένα από τα πάρα πολλά που συνοδεύουν τους τοκετούς στα δημόσια μαιευτήρια) νομίζουμε οτι απαντάει στην ερώτηση! Η ασφάλεια, η τεχνογνωσία, η εμπειρία και οι γιατροί που έχουν τα δημόσια νοσοκομεία και μαιευτήρια δεν συγκρίνονται με τα αντίστοιχα των δημοσίων. 

 

5. δεν έχω το "δικό" μου γιατρό σημαίνει ότι κανείς δε θα ενδιαφερθεί όταν με το καλό έρθει η ώρα και ο σύντροφος-σύζυγος-συγγενείς θα πρέπει να αναλάβουν να καθοδηγήσουν την μανούλα και απλά να ακολουθήσουν τις διαδικασίες. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στις κρίσιμες ώρες, το πρωτόκολλο μπαίνει πάντα σε εφαρμογή και ο καθένας κάνει αυτό που πρέπει έτσι ώστε να εξασφαλιστεί το καλύτερο δυνατό για τη μητέρα και το έμβρυο, με αρχή όλων την προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί το σύστημα με το δημόσιο ότι έχω διαβάσει εδώ στο φορούμ . 

Το βασικό που καταλαβαίνω είναι ότι θέλατε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο . Προφανώς και δεν γίνεται . Αν επιθυμείτε τοκετό με συγκεκριμένο ιατρό εκτός βαρδειας λογικό να πληρωθεί . Εσείς θα πηγαίνατε δηλαδή για δουλειά πχ βράδυ χωρίς να ζητήσετε μισθό ;;; 

ίσως να αγνοώ και το σύστημα στο δημόσιο αλλά κάπου κάτι δεν μου κολλάει .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί το σύστημα με το δημόσιο ότι έχω διαβάσει εδώ στο φορούμ . 

Το βασικό που καταλαβαίνω είναι ότι θέλατε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο . Προφανώς και δεν γίνεται . Αν επιθυμείτε τοκετό με συγκεκριμένο ιατρό εκτός βαρδειας λογικό να πληρωθεί . Εσείς θα πηγαίνατε δηλαδή για δουλειά πχ βράδυ χωρίς να ζητήσετε μισθό ;;; 

ίσως να αγνοώ και το σύστημα στο δημόσιο αλλά κάπου κάτι δεν μου κολλάει .

 

Στο Δημόσιο μπορείς να επιλέξεις γιατρό και να τον πληρώσεις για να σε παρακολουθησει στο απογευματινό του ιατρείο. Δεν μπορείς να βλέπεις γιατρό της επιλογής σου ό,τι ώρα σου κατέβει, ούτε υπάρχει νόμιμος τρόπος να πληρωθεί, εκτός ραντεβού στο ιατρείο του το απόγευμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στο Δημόσιο μπορείς να επιλέξεις γιατρό και να τον πληρώσεις για να σε παρακολουθησει στο απογευματινό του ιατρείο. Δεν μπορείς να βλέπεις γιατρό της επιλογής σου ό,τι ώρα σου κατέβει, ούτε υπάρχει νόμιμος τρόπος να πληρωθεί, εκτός ραντεβού στο ιατρείο του το απόγευμα. 

Κάπως έτσι το φανταζόμουν κι εγώ . Ούτε μπορείς να τον επιλέξεις και να τον πληρώσεις αν τον φέρεις εσπευσμένα ; σωστά ; 

σε κάθε περίπτωση η λογική φέρνω κάποιον και απαιτώ ότι ώρα μου κατέβει να είναι εκεί και χωρίς χρήματα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου , ακούγεται δικαιωματικο. 

5 ώρες πρίν, pitsides2009 είπε:

Εκτός από την αποκολλήση και μία υποψία θρομβοφιλίας (για την οποία μας άγχωσε ο ..........), κατά τ'άλλα είχαμε μία πολύ καλή εγκυμοσύνη και το ίδιο μας έλεγαν όλοι οι γιατροί απο την αρχή (τόσο ο κύριος Μ όσο και μετέπειτα οι γιατροί του Αλεξάνδρας στα εξωτερικά).

 

Λόγω ηλικίας, (36 πατημένα), μπήκαμε στο δίλημμα για αμνιοπαρακέντηση. Οι γιατροί του ...... επέμεναν αρκετά, ο  ........όχι τόσο πολύ ενώ και ο γιατρός που κάναμε τα υπερηχογραφήματα, δεν επέμεινε τόσο για να μας πείσει από τη στιγμή που τα αποτελέσματα της αυχενικής ήταν καλά. Κάναμε το λάθος να κάνουμε αυτή την περιβόητη εξέταση για το αίμα που υποτίθεται πάει στην Αμερική και τσεκάρουν για σύνδρομο Down. Σκάσαμε ένα 500ικό για το τίποτα τελικά καθώς δε σου δείχνει τίποτα παραπάνω από το σύνδρομο Down, το οποίο όμως έχεις ελέγξει ήδη με την αυχενική διαφάνεια. Μην πέσετε στην παγίδα να κάνετε αυτή την τόσο ακριβή εξέταση με το πρόσχημα ότι δεν είναι επεμβατική όπως η αμνιοπαρακέντιση καθώς αυτά που σου δείχνει είναι κυριολεκτικά σταγόνα στον ωεκανό (πάντα σε σύγκριση με την αμνιοπαρακέντιση).

 

Γνωρίζαμε ήδη ότι το θέμα εγκυμοσύνη-τοκετός-καισαρική στην Ελλάδα είναι μία τεράστια μπίζνα και οι μέχρι τώρα εμπειρίες μας απλά ήρθαν να το επιβεβαιώσουν. 

 

 

(Δε θέλουμε σκόπιμα να μπούμε σε αντιπαράθεση με τον οποιονδήποτε θα θελήσει να σχολιάσει κάτι ή να εκφέρει μία διαφορετική γνώμη παρά μόνο να μεταφέρουμε τη δική μας εμπειρία)

Επίσης επειδή τα διαβάζω σε τεύχη , προφανώς αν όπως γράφετε σκάσετε κάποια χρήματα και δεν είχατε τις απαντήσεις που περίμενατε είναι σαφές ότι είχατε λάθος προσδοκίες από τα nipt ! Ο αφορισμός μιας νέας εξέτασης με τους περιορισμούς της είναι λάθος . Θα έπρεπε εκ των προτέρων να γνωρίζετε τα πλεονεκτήματα , τα μειονεκτήματα , τις δυνατότητες και τους περιορισμούς κάθε εξέτασης. Αθτο ισχύει για όλες τις εξετάσεις και όχι μόνο τη συγκεκριμένη . Αν εξαρχής έπρεπε η θέλατε να εξετάσετε το έμβρυο ως προς πολλά σύνδρομα , ελλείψεις , διπλασιασμόυς κτλ τότε επρπεε να επιλέξετε αμνιο και μαλιςτα Με μοριακό καρυοτυπο είναι προφανές . 

Αν θέλατε να επιβαιωσετε το καλώς εχειν της αυχενικης τότε έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε αυτό . Η ίδια εξέταση δεν είναι κατάλληλη για κάθε άτομο και θα η επιλογή τελικά θα πρέπει να είναι εξατομικευμένη . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...