Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ+ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!


Recommended Posts

Ετοιμάζομαι να πάω για το δεύτερο παιδάκι μου, αλλά από φέτος, στα 30 μου, ξεκίνησαν αλλεργίες για πρώτη φορά. Στην πρώτη εγκυμοσύνη πριν 2 χρόνια δεν είχα τέτοια πρόβλημα. Το χειρότερο είναι ότι μου ξεκινήσανε πολύ δυναμικά. Μέχρι και ιγμορίτιδα έπαθα τον Ιούλιο. Δεν έχω μείνει ακόμα έγκυος...μάλλον... αλλά με αγχώνει λίγο το ότι δε μπορώ να παίρνω τα φάρμακά μου...Έχει κάποια εμπειρία να με εμψυχώσει λίγο? Γιατί η κουνιάδα μου που έιχε αλλεργίες, στην εγκυμοσύνη ήταν ακόμα χειρότερα, και φταρνιζόταν και ιγμορίτιδα έπαθε...τα χειρότερα μου είπε...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ξέρεις τι είναι η αγγειοκινητική ρινίτιδα?

έχω κάποιον πολύ καλό ΟΡΛ (είχε βγεί και στην τηλεόραση) που με έσωσε απο χρόνια προβλήματα που άλλοι ΑΣΧΕΤΟΙ που πραγματικα δεν τους λέω γιατρούς, δεν έκαναν τίποτα. ..

 

μου έδιναν αντιβίωση (αντιβίωση βόμβα) όταν δεν είχα καν ιγμοριτιδα, δεν ήξεραν τίποτα.

 

τα θέματα αυτά είναι λεπτά, και αν δεν ξέρει κάποιος πολύ εύκολα μπορεί να παίρνεις και τα λάθος φάρμακα.

 

αντιβίωση για ιγμορίτιδα παίρνεις ΜΟΝΟ εάν μετά απο 10 μέρες, έχεις ακόμα πράσινη ή κίτρινη μίξα. .

εάν όχι, δεν είναι ιγμορίτιδα.

επίσης, πλύσεις δεν πρέπει να γίνονται με δύναμη - και βοηθάει να έχεις ανάποδα το κεφάλι για να πηγαίνει μόνο του το ειδικό νερό χωρίς πίεση.

 

αν έχεις αγγειοκινητική ρινίτιδα δεν βοηθάει τίποτα παρα μόνο ζεστά επιθέματα στην περιοχή του κεφαλιού (κατά περίεργο τρόπο).... αλλά και μασάζ στο μέτωπο και στα μάγουλα απλό απο τον σύντροφο!!!!

(ακουμπάς πολύελαφριά, σαν πάτημα μπαλερίνας, σιγά σιγά, σε όλο το πρόσωπο - όταν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις είναι απίστευτο)

 

αγγειοκινητική ρινίτιδα έχεις όταν το βούλωμα είναι ανεξάρτητο απο αλλεργιογόνα, και οφείλεται σε διαφορά θερμοκρασίας, καπνό σκόνη ότι νάναι, και φεύγει όπως ήρθε, εάν΄κανεις αυτά που σου είπα.

έχεις βούλωμα χωρίς μίξες, μάτια που τσούζουν λιγο σαν να έχεις πυρετό, και καμιά φορά φτάρνισμα.

δεν ειναι απαραίτητο να είναι αλλεργικό, ειδικά εάν τόσα χρόνια δεν είχες πρόβλημα. ... δες το...

και άρα, μπορείς να το αντιμετωπίσεις χωρίς φάρμακα.

εάν όμως έχεις για πάνω απο 10 μέρες πράσινη κιτρινη μιξα (και διακεκομένα), τότε θες αντιβίωση.

αν ΔΕΝ εχεις κιτρινη πρασινη μιξα, ΔΕΝ παίρνεις κανένα φάρμακο. -

 

βοηθούν το τσάι ευκάλυπτου τρομερά (απο έναν ευκάλυπτο παίρνεις τα φύλλα και τα κάνεις τσάι όπως του βουνού, είναι λίγο πικρό, αλλά αν το πιείς, θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά - αυτό αν έχεις μίξες - βοηθάει και πάρα πολύ για να βγάλει φλέγματα απο πνευμόνια κιόλας).

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μαρία για τις συμβουλές. Μπορεί να έχω αυτό που λες. Αν και πριν εναμιση μήνα πρέπει να είχα ιγμορίτιδα, και πήρα αντιβίωση στην οποία τελικά ήμουν αλλεργική και μου πέρασε μετά από ένα μήνα μόνο με φάρμακα για αποσυμφόριση του αναπνευστικού. Και η αλήθεια είναι ότι και η μάνα μου ξεκίνησε να είναι αλλεργική στα 27 της και πολύς κόσμος που ξέρω σε μεγάλη ηλικία, γι'άυτό πείστηκα έτσι εύκολα. Μου ξεκίνησε και άνοιξη. Τι να πω. Θα δείξει ο καιρός... :)

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω μόνο να είστε σίγουρες για τον ΟΡΛ σας γιατί όπως έγραψα, οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι είναι η αγγειοκινητική ρινίτιδα....!

και το τι λέει ο κόσμος και αυτό μπορεί να είναι λάθος διαγνώσεις... πίστεψέ με... οι γιατροί που είχα πάει ήταν και σε στρατιωτικά νοσοκομεία να πείς ότι ήταν κάποιος άσχετος σε κάποιο ιατρείο... όχι...

...

 

περαστικά σου εύχομαι και να μη το ξαναπάθεις!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλά είσαι! Οι περισσοτεροι δεν ξερουν που παν τα τεσσερα.Οσο για τις αλλεργιες μου έχουν πει πως επειδή είναι αυτοάνοσα νοσήματα μπορεί στη διάρκεια τις εγκυμοσυνης ή να κοπάσουν ή να φουντώσουν!Πάντως προσοχή στους γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, κορίτσια, ζω στην Ιεράπετρα και υπάρχει ένας ΟΡΛ μόνο. Ευτυχώς είναι καλός...τουλάχιστον έτσι νομίζω...!!!Έχει πάντως εκσυγχρονισμένο ιατρείο με υπερήχους κτλ...Θα μπορούσε να με έστελνε για ακτινογραφίες όπως μια φορά...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ισως να σκεφτεις το ενδεχομενο να κανεις ενα ταξιδακι μεχρι Αθηνα μήπως και πρεπει να σε δει ενας πιο εξειδικευμενος.Δεν ξερω τι αλλο να σου πω παντως Αθηνα μπορω να σε βοηθησω στο θεμα ΟΡΛ και μαλιστα σε δημοσια νοσοκομειο που δε θα σε γδαρουν οικονομικά

Link to comment
Share on other sites

Ισως να σκεφτεις το ενδεχομενο να κανεις ενα ταξιδακι μεχρι Αθηνα μήπως και πρεπει να σε δει ενας πιο εξειδικευμενος.Δεν ξερω τι αλλο να σου πω παντως Αθηνα μπορω να σε βοηθησω στο θεμα ΟΡΛ και μαλιστα σε δημοσια νοσοκομειο που δε θα σε γδαρουν οικονομικά

 

Ευχαριστώ πολύ! Προς το παρόν δεν έχω ιδιαιτερο πρόβλημα. Με λίγο ορό αντιμετωπίζεται. Θα το έχω υπόψιν μου πάντως γιατί ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται. :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...