Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποσυμφορητικό μύτης στην εγκυμοσύνη ΣΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες τις εγκυούλες,

Είμαι στην 9η εβδομάδα και πριν 3 μερες κρύωσα και εκανα πυρετό εως και 38,5 αλλά αυτό κρατησε για μια μερα και μου εμεινε το καταραμενο μπουκωμα.

Έκανα όμως το λάθος να πάρω ενα αποσυμφορητικό μυτης χτες το βραδυ για να καταφερω να κοιμηθώ με προτροπή του αρραβωνιαστικού μου ο οποιος είχε πετάξει το χαρτάκι με τις οδηγίες με αποτελεσμα να δώ σήμερα στο διαδικτυο οτι το συγκεκριμένο(dexa rhyna spray) "απαγορευεται στην κυηση" και εχω αγχωθεί πάρα πολύ μηπως εκανα κακό στο μωράκι μου.

Πιστεύετε οτι για μια φορά που εκανα χρηση μπορεί να του έκανα ζημιά?

Έχω τρελαθεί από αγωνία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε ολες τις εγκυούλες,

Είμαι στην 9η εβδομάδα και πριν 3 μερες κρύωσα και εκανα πυρετό εως και 38,5 αλλά αυτό κρατησε για μια μερα και μου εμεινε το καταραμενο μπουκωμα.

Έκανα όμως το λάθος να πάρω ενα αποσυμφορητικό μυτης χτες το βραδυ για να καταφερω να κοιμηθώ με προτροπή του αρραβωνιαστικού μου ο οποιος είχε πετάξει το χαρτάκι με τις οδηγίες με αποτελεσμα να δώ σήμερα στο διαδικτυο οτι το συγκεκριμένο(dexa rhyna spray) "απαγορευεται στην κυηση" και εχω αγχωθεί πάρα πολύ μηπως εκανα κακό στο μωράκι μου.

Πιστεύετε οτι για μια φορά που εκανα χρηση μπορεί να του έκανα ζημιά?

Έχω τρελαθεί από αγωνία...

 

Να παρεις τηλ τον γιατρο σου...Στην εγκυμοσυνη δεν περνουμε ουτε ντεπον χωρις την εντολη του γιατρου...

Link to comment
Share on other sites

Κρύωσα περίπου στην 20η εβδομάδα κύησης και επειδή έχω πολύ μεγάλη ευαισθησία στη μύτη ρώτησα κατευθείαν τη γιατρό μου αν και ποια αποσυμφορρητικά μπορώ να χρησιμοποιώ. Μου είπε ότι μπορώ να βάζω παιδικό οτριβιν ή κορτιζονούχα (π.χ. ντεξαρινασπρεϊ) δύο φορές την ημέρα. Εγώ έβαλα 2-3 φορές όλες κι όλες το ντεξαρινασπρέϊ μέσα σε 10 ημέρες, προσπαθώντας να αποφύγω όσο γίνεται τα φάρμακα (το πάλευα και με φυσιολογικό ορό). Τελικά μετά από 10 μέρες απέκτησα μια ωραιότατη ιγμορίτιδα και πήρα αντιβίωση. Μετά τις 4 πρώτες μέρες αντιβίωσης δεν ξεμπούκωνα με τίποτα, ούτε μια ωρίτσα την ημέρα, δεν κοιμόμουν τη νύχτα και με έπιαναν κλάματα γιατί δεν είχα πια άλλη υπομονή. Πήρα τη γυναικολόγο και μου είπε ότι άμα δεν πάρω αποσυμφορρητικά δεν θα ξεμπουκώσω. Μου είπε λοιπόν, πρωί βράδυ παιδικό οτριβίν και 3-4 φορές τη μέρα ντεξαρινασπρέϊ. Επιτέλους μετά από 15-16 μέρες συνολικά μπήκε αέρας στη μύτη μου! Να ξέρεις ότι όλα τα φάρμακα και οι αντιβιώσεις γράφουν πάνω ότι δεν είναι για κύηση. Δεν είναι όμως έτσι. Ήθελα να σε καθυσηχάσω, σίγουρα δεν προκάλεσες κακό στο μωρό σου, αλλά σε κάθε περίπτωση πάντως να ενημερώσεις το γιατρό σου και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το γιατρό μου και μου ειπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για μια φορα

και ότι καλά εκανα γιατι προεχει να αναπνέει καλά το εμβρυο...μάλιστα μου συνέστησε αν χρειαστεί να ξαναπαρω το βραδυ απλώς αυστηρά μία φορά και πριν κοιμηθώ αν έχω σοβαρό πρόβλημα...η αλήθεια ειναι οτι θα προσπαθησω να το αποφύγω γενικώς με εισπνοες υδρατμών μήπως βελτιωθεί λίγο η κατάσταση...τουλάχιστον ηρέμησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις Physiomer υπέρτονο (με περισσότερο αλάτι). Είναι 100%φυσικό θαλασσινό νερό και δρα αμέσως. Έχω ιγμορίτιδα και μπουκώνω 6 φορές το χρόνο χειμώνα καλοκαίρι και μ'αυτό σώθηκα. Το έβαζα και στην εγκυμοσύνη. Η παιδίατρος μου το είχε συστήσει και για τα παιδιά όταν ο φυσιολογικός ορός δεν έκανε τίποτα αλλά εκεί έπαιρνα το παιδικό που είναι πιο ελαφρύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο vogel στα φαρμακεια εχει αποσυμφορητικα που δεν εχουν τετοια χημικα κι επιτρεπονται σε εγκυους και παιδια.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κ εγω την περασα την συγκεκριμενη ιωση με το υπερβολικο μπουκωμα που δεν περνα απ τη μυτη ουτε καρφιτσα αερα και επεδη εφτασα σε σημειο να σκασω κυριολεκτικα εβαλα για 3 βραδια παιδικο οτριβιν και την ημερα το παλευα με αλατονερο και πλυσεις στη μυτη.ο γιατρος μου μου ειπε να το αποφυγω αλλα στην εβδομαδα που βρισκομουν πως δεν ηταν τοσο μεγαλο το προβλημα ημουν στον 6ο προς 7ο.υπαρχουν και κατι αλλα με ευκαλυπτο που επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη ομως δεν ξερω ποσο πολυ ανακουφιζουν.

Link to comment
Share on other sites

varda καλησπερα.κανονικα δεν πρεπει να παιρνεις οποιοδηποτε φαρμακο οπως το επαιρνες πριν οσο αθωω κιαν το θεωρεις...καλυτερα να διαβαζεις απο πριν τις αντενδειξεις η να ρωτας τον γιατρο η τον φαπμακοποιο σου...εγω ειχα λιγο μπουκωμα τελευτεια,ευτυχως χωρις πυρετο μονο δεκατα,αλλα και παλι ο γιατρος μου ειπε μονο αν ανεβει πανω απο 38 να παρω ντεπον...για το μπουκωμα ρωτησα στο φαρμακειο και μου εδωσαν το rinomad ειναι λιγο ακριβο(11ε) αλλα ειναι φυτικο και δεν εχει καθολου εντενδειξεις...2 φορες εβαλα και απαλλαχτηκα τελειως!! παντως οκ μην ανχωνεσαι τοσο για μια φορα που εβαλες το σπρευ απλα καλυτερα να προσεχεις στο εξης!!εγω καμια φορα σκεφτομαι πως υπαρχουν γυναικες που ειναι τοξικομανεις η αλκοολικες η παιρνουν οτιδηποτε και παρόλα αυτα γεννανε υγειεστατα μωρακια....το ανχος σου το επιβαρυνει περισσοτερο!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να μην χρησιμοποιεις τετοιες λύσεις χωρις την συγκατάθεση του γιατρου σου αλλα δεν πρεπει να σε αγχώνει κατι ... ο οργανισμός μας εχει μηχανισμούς που μας προστατεύουν απο λάθη που κάνουμε... επισης μη ξεχνάς οτι το αγχος απο μόνο του μπορει να επηρεάσει το παιδι...οποτε ηρέμησε τον οργανισμό σου οσο περισσότερο μπορεις!!!icon7.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως σου είπαν τα κορίτσια δεν σημαίνει ότι είναι αποδεδειγμένα επικίνδυνο αν κάτι γράφεται στο χαρτάκι. Οι γιατροί πρέπει να ξέρουν ποια είναι τα αποδεδειγμένα επικίνδυνα και ποια καλό είναι να αποφεύγονται απλώς. Υπάρχουν μερικά πραγματικά επικίνδυνα και είναι λιγα σχετικά.

 

Πέραν τούτων υπάρχει πιο αποτελεσματικός τρόπος από το συγκεκριμένο φάρμακο. Το δοκίμασα το συγκεκριμένο φάρμακο μια φορά, και όντως ήταν αποτελεσματικό, αλλά όταν επανήλθε το μπούκωμα μετά από λίγες ώρες, ήταν απλά απίστετο το πόσο μπούκωμα υπήρχε. Δηλαδή καλύτερα να μην το είχα πάρει. Αν το πάρεις πέφτοντας για ύπνο, το μπούκωμα θα επανέλθει κάποια στιγμή τη νύχτα και δεν το γλιτώνεις το ξύπνημα.

 

Τέλος πάντων, επειδή είχα ευαισθησία μια ζωή, ανακάλυψα το εξής απλό. Αν πας στο γιατρό και παραπονεθείς, θα σου πει πάρε το τάδε φάρμακο.

 

Όμως το μπούκωμα υπάρχει όταν ξαπλώνεις, έτσι; Οπότε η λυση είναι απλή. Βάζεις δεύτερο μαξιλάρι, ανασηκώνεις λιγο το κεφάλι, βολεύεσαι, και κοιμάσαι χωρίς μπουκωμα μέχρι το πρωί. Και ξυπνάς ξεκούραστη, χωρίς τις κομάρες της ίωσης, γιατί έχεις κοιμηθεί καλά!

Link to comment
Share on other sites

Άχ...

Είμαι εθισμένη στο otrivin gel εδώ και 6 χρόνια...

Έχω αποκτήσει μια υπέροχη φαρμακευτική ρινίτιδα και δυστηχώς το χρησιμοποιούσα στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου αλλά και σ'αυτή.

Άν δεν βάλω τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα, δεν μπορώ ούτε να φάω.

Αυτά.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άχ...

Είμαι εθισμένη στο otrivin gel εδώ και 6 χρόνια...

Έχω αποκτήσει μια υπέροχη φαρμακευτική ρινίτιδα και δυστηχώς το χρησιμοποιούσα στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου αλλά και σ'αυτή.

Άν δεν βάλω τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα, δεν μπορώ ούτε να φάω.

Αυτά.

 

Ο συνάδελφος που μου σύστησε το Physiomer είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και ο γιατρός του απαγόρευσε οποιοδήποτε φάρμακο και του σύστησε αυτό. Και αυτός το χρησιμοποιεί αλλά παίρνει αυτό με τον ευκάλυπτο. Για να μην θεωρηθεί ότι το διαφημίζω κιόλας υπάρχει και το Sinomarin επίσης 100% φυσικό. Απλά να παίρνεις το υπέρτονο για καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι χτες το βράδυ το εβαλα ακόμα μια φορά όπως μου συνεστησε ο γιατρός αν χρειαστει και σήμερα όλη μερα είμαι πολύ καλύτερα,προς το παρόν δε θα χρειαστεί να πάρω κατι αλλά επειδή είμαστε ευαλωτες πλέον και η γριπη ειναι σε εξαρση θα εχω υπόψιν μου όλα όσα προτεινατε αν και εύχομαι να μην ξαναχρειαστεί!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από την πρωτοχρονιά κρύωσα με φοβερό μπούκωμα στη μύτη και πονοκεφάλους...αφού υπέφερα μια βδομάδα βάζοντας μόνο όρό

αντί να περνάει χειροτέρευε οπότε πήγα σε ωριλά και διέγνωσε ιγμορίτιδα...

 

δεν είχα άλλο σύμπτωμα όπως πυρετό, βήχα ή πονόλαιμο

 

μου έγραψε 2 αντιβιώσεις και ένα σπρέι για τη μύτη το rinoster ...

και μου είπε να τα πάρω αφού ρωτήσω το γυναικολόγο μου

 

ο γυναικολόγος μου είπε να τα πάρω αλλά διάβασα αυτά που έγραφαν για χρήση σε εγκυμοσύνη και φοβήθηκα...τελικά πήρα τη μια αντιβίωση μόνο και ένα άλλο σπρέι που είχε την ίδια δραστική ουσία αλλά σε μικρότερη ποσότητα

το οποίο έβαλα 2-3 φορές μόνο ενώ αυτός ήθελε τουλάχιστον 10 μέρες 2 φορές τη μέρα και από 2 ψεκασμούς

 

χρειαστηκαν άλλες 10 μέρες αντιβίωσης για να μπορέσω να αναπνέυσω από τη μύτη ...όλες αυτές τις μέρες δεν μπορούσα να φάω ούτε να κοιμηθώ και ήμουν συνέχεια λαχανιασμένη...ούτε ο ορός δεν πέρναγε από τη βουλωμένη μύτη...χώρια ο πονοκέφαλος και το βαρύ κεφάλι...

 

δεν έκανα όλοκληρωμένη τη θεραπεία και δεν έγινα τελείως καλά...

έχω ακόμα πρόβλημα με το μπούκωμα

 

φοβήθηκα όμως...γιατί το σπρεί έγραφε να μην λαμβάνεται σε εγκυμοσύνη...

 

αν τα είχα πάρει όλα θα είχα ξεμπερδέψει με το μπούκωμα

αυτό μου είπε κι ο ωριλάς

 

αν έχεις ιγμορίτιδα δε φεύγει χωρίς το σπρέι....

και να μην αναπνέεις καλά είναι χειρότερο

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Να πάρεις Physiomer υπέρτονο (με περισσότερο αλάτι). Είναι 100%φυσικό θαλασσινό νερό και δρα αμέσως. Έχω ιγμορίτιδα και μπουκώνω 6 φορές το χρόνο χειμώνα καλοκαίρι και μ'αυτό σώθηκα. Το έβαζα και στην εγκυμοσύνη. Η παιδίατρος μου το είχε συστήσει και για τα παιδιά όταν ο φυσιολογικός ορός δεν έκανε τίποτα αλλά εκεί έπαιρνα το παιδικό που είναι πιο ελαφρύ.

 

Κορίτσια, προσοχή σε αυτά που προτείνετε γιατί εγώ μόλις πήγα και αγόρασα Physiomer σε σπρέι για τη μύτη και στις οδηγίες γράφει ξεκάθαρα "να μη χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης". :|

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις Physiomer υπέρτονο (με περισσότερο αλάτι). Είναι 100%φυσικό θαλασσινό νερό και δρα αμέσως. Έχω ιγμορίτιδα και μπουκώνω 6 φορές το χρόνο χειμώνα καλοκαίρι και μ'αυτό σώθηκα. Το έβαζα και στην εγκυμοσύνη. Η παιδίατρος μου το είχε συστήσει και για τα παιδιά όταν ο φυσιολογικός ορός δεν έκανε τίποτα αλλά εκεί έπαιρνα το παιδικό που είναι πιο ελαφρύ.

 

Ακριβώς αυτό!!! Το βάζω στη κόρη μου και σωθήκαμε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, προσοχή σε αυτά που προτείνετε γιατί εγώ μόλις πήγα και αγόρασα Physiomer σε σπρέι για τη μύτη και στις οδηγίες γράφει ξεκάθαρα "να μη χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης". :|

Τα υπέρτονα της φισιομέρ χωρίς ευκάλυπτο ΡΗΤΑ αναφέρουν ότι κάνουν για εγκυμοσ & θηλασμό.

Άλλωστε, είναι 100% θαλασσινο νερο με ενίσχυση αλατιου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγω χθες αγορασα το υπερτονο για τα παιδια και το υπερτονο με ευκαλυπτο για μενα και το τσεκαρα ξανα. Με τον ευκαλυπτο απαγορευεται, το αλλο επιτρεπεται αφοβα. Μηπως πηρες το πρασινο με τον ευκαλυπτο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια. Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Είμαι μαμά ενος κουκλου 4 ετών και διανύω την έκτη εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης. Όσον αφορά το θέμα της varda στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα από τον έβδομο μήνα έως το τέλος otrivin γιατί το μωρό εσπρωχνε τους πνεύμονες μου και είχα δυσκολία στη αναπνοή. Με τη σύσταση του γιατρού φυσικά. Οπότε μην ανησυχείς. Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...