Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Eνα εμβόλιο για να κυκλοφορησει έχει περάσει από μελέτες ασφάλειας και αποτελεσματικότητας. Δεν παίρνει έγκριση κυκλοφορίας χωρίς να είναι δοκιμασμένο.Ειδικά η Novartis δεν θα διακινδύνευε να θεσει σε κυκλοφορία ένα μη ασφαλές προιόν διοτι μετα οι αποζημιώσεις που θα έπρεπε να δωσει θα ήταν τεράστιες...βεβαια ένα εμβόλιο μπορεί να εχει απώτερες ανεπιθύμητες ενέργειες ( πχ μετα από 20 χρόνια) αλλά γενικά αυτό είναι απίθανο και φυσικά δεν μελετουν το εμβόλιο επι 20 χρόνια οποτε όντως μια τοσο απώτερη ανεπιθυμητη ενέργεια μπορει να διαφυγει ....για μένα τα παιδάκια μας κινδυνευουν πολυυυυ περισσότερο από τον καπνό που μπορεί να εισπνευσουν σε δημόσιους χώρους ( παρα τον αντικαπνιστικό νόμο) και από τα τροχαια ατυχήματα που συμβαινουν καθημερινα ακομη και μεσα στις πολεις παρα από τον εμβολιασμό..άλλωστε η μηνιγγιτιδα είναι δυνητικά θανατηφόρα νόσος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eνα εμβόλιο για να κυκλοφορησει έχει περάσει από μελέτες ασφάλειας και αποτελεσματικότητας. Δεν παίρνει έγκριση κυκλοφορίας χωρίς να είναι δοκιμασμένο.Ειδικά η Novartis δεν θα διακινδύνευε να θεσει σε κυκλοφορία ένα μη ασφαλές προιόν διοτι μετα οι αποζημιώσεις που θα έπρεπε να δωσει θα ήταν τεράστιες...βεβαια ένα εμβόλιο μπορεί να εχει απώτερες ανεπιθύμητες ενέργειες ( πχ μετα από 20 χρόνια) αλλά γενικά αυτό είναι απίθανο και φυσικά δεν μελετουν το εμβόλιο επι 20 χρόνια οποτε όντως μια τοσο απώτερη ανεπιθυμητη ενέργεια μπορει να διαφυγει ....για μένα τα παιδάκια μας κινδυνευουν πολυυυυ περισσότερο από τον καπνό που μπορεί να εισπνευσουν σε δημόσιους χώρους ( παρα τον αντικαπνιστικό νόμο) και από τα τροχαια ατυχήματα που συμβαινουν καθημερινα ακομη και μεσα στις πολεις παρα από τον εμβολιασμό..άλλωστε η μηνιγγιτιδα είναι δυνητικά θανατηφόρα νόσος...

 

Πρεπει να το κάνουμε και εμεις οι ενήλικες; Πως καταπολεμάμε αυτο το βακτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Εμας (στο Βελγιο) το χαρτι που μας εδωσαν απο το σχολειο σαν υπενθυμηση δεν το εχει αυτο το εμβολιο. Αρα ουτε εδω το καλυπτουν τα ταμεια ακομη (για το HPV το εχει)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το κάνουμε και εμεις οι ενήλικες; Πως καταπολεμάμε αυτο το βακτήριο;

 

Oλες οι ηλικιακες ομάδες μπορουν να νοσησουν αλλα τα βρέφη και οι νεοι ενηλικες είναι πιο ευάλωτοι και είναι πιο επικίνδυνο να καταλήξουν και φυσικα για τα βρεφη υπαρχει ο κίνδυνος επηρεασμού της νοητικης ανάπτυξης.

Η μηνιγγιτιδα ειναι φλεγμονη των μηννίγγων και πρέπει να επιλεγει αντιβίωση ( ενδοφλέβια εννοείται) που να περνα τον αιματοεγκεφαλικο φραγμό. Μπορεί να οφείλεται και σε άλλο μικρόβιο περαν του μηνιγγιτιδόκοκκου. Είναι κρισιμο να γινει αμεσως η έναρξη εμπειρικής αντιμικροβιακής αγωγης ώσπου να βγουν οι καλλιέργειες του εγκεφαλονωτιαιου υγρου.

Αν εσεις ή το παιδί έχετε έντονο πονοκέφαλο, πυρετό, τάση για εμετό και κυρίως ΔΥΣΚΑΜΨΙΑ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ πηγαίνετε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο νοσοκομείο.

Κοινως μακριά από εμάς που λέει και ο λαός...εγω θα της το κάνω αφου θα γινει 6 μηνων για να ξεμπερδεψουμε από τα υποχρεωτικά και θελω να της το κανω για να ησυχάσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oλες οι ηλικιακες ομάδες μπορουν να νοσησουν αλλα τα βρέφη και οι νεοι ενηλικες είναι πιο ευάλωτοι και είναι πιο επικίνδυνο να καταλήξουν και φυσικα για τα βρεφη υπαρχει ο κίνδυνος επηρεασμού της νοητικης ανάπτυξης.

Η μηνιγγιτιδα ειναι φλεγμονη των μηννίγγων και πρέπει να επιλεγει αντιβίωση ( ενδοφλέβια εννοείται) που να περνα τον αιματοεγκεφαλικο φραγμό. Μπορεί να οφείλεται και σε άλλο μικρόβιο περαν του μηνιγγιτιδόκοκκου. Είναι κρισιμο να γινει αμεσως η έναρξη εμπειρικής αντιμικροβιακής αγωγης ώσπου να βγουν οι καλλιέργειες του εγκεφαλονωτιαιου υγρου.

Αν εσεις ή το παιδί έχετε έντονο πονοκέφαλο, πυρετό, τάση για εμετό και κυρίως ΔΥΣΚΑΜΨΙΑ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ πηγαίνετε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο νοσοκομείο.

Κοινως μακριά από εμάς που λέει και ο λαός...εγω θα της το κάνω αφου θα γινει 6 μηνων για να ξεμπερδεψουμε από τα υποχρεωτικά και θελω να της το κανω για να ησυχάσω...

Καλα κανεις και εμεις το κάναμε ήδη!

Απλα αναρωτιέμαι ποιες αρρώστιες ειναι χειρότερες για ενήλικες και ποιες οχι

Καταλαβαινω τι λες οτι αυτη ειναι χειρότερη για τα μωρα αλλα τοτε γιατι η ανεμοβλογιά για παράδειγμα καταπολέμαται εύκολα στα μικρα αλλα μπορει να ειναι θανατηφόρα στους μεγάλους; Εδω περισυ ένας πέθανε απο ιλαρα και ηταν 30!

Με λίγα λόγια πρεπει να το κάνουμε και εμεις;

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα, εννοω μετα τις δοκιμες και τα πειραματα που κανει καθε εταιρεια, ποσο καιρο πρεπει να χρησιμοποιειται στην Ελλαδα πχ για να εχουμε μια σαφη εικονα οσον αφορα τις παρενεργειες....γιατι κατα τη γνωμη μου οι παρενεργειε μπορει να διαφερουν απο λαο σε λαο ;)

Απο οτι καταλαβαινω ομως απο την Argini και ευχαριστω οι αμεσες παρενεργειες ειναι ελεγχομενες ενω οι μακρυπροθεσμες και σε αυτην την περιπτωση δεν μπορουν να καταγραφουν. Ουφ!! Δεν ξερω τι να κανω ρε παιδια....

Γιατροι, για πειτε μου σας παρακαλω....ο μηνιγγιτιδοκος ειναι η κυρια αιτια μηνιγγιτιδας?? δηλαδη το εμβολιο προλαμβανει κατα ενα ποσοστο πχ 60./·;;

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα, εννοω μετα τις δοκιμες και τα πειραματα που κανει καθε εταιρεια, ποσο καιρο πρεπει να χρησιμοποιειται στην Ελλαδα πχ για να εχουμε μια σαφη εικονα οσον αφορα τις παρενεργειες....γιατι κατα τη γνωμη μου οι παρενεργειε μπορει να διαφερουν απο λαο σε λαο ;)

Απο οτι καταλαβαινω ομως απο την Argini και ευχαριστω οι αμεσες παρενεργειες ειναι ελεγχομενες ενω οι μακρυπροθεσμες και σε αυτην την περιπτωση δεν μπορουν να καταγραφουν. Ουφ!! Δεν ξερω τι να κανω ρε παιδια....

Γιατροι, για πειτε μου σας παρακαλω....ο μηνιγγιτιδοκος ειναι η κυρια αιτια μηνιγγιτιδας?? δηλαδη το εμβολιο προλαμβανει κατα ενα ποσοστο πχ 60./·;;

 

Γιατρός δεν ειμαι αλλα οταν το κάναμε προχθές ο γιατρός είπε ενα 80% προλαμβανεται:-)

Link to comment
Share on other sites

Λες ε?? 80./· ειναι μεγαλο ποσοστο! Βεβαια θα πρεπει να εχουμε υπ οψιν μας οτι το 80 ως νουμερο θα ηταν απολυτο αν με το εμβολιο ειχαμε ανοσια 100./· ;) ... Που δεν την εχουμε....

Οπως και να χει ομως ειναι ενα μεγαλο νουμερο...ειμαι και εγω σε διλημμα και βλεπω να υποκυπτω γιατι ο γιατρος μας ειναι υπερ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω σκέφτομαι σοβαρα να το κάνω και η ιδια αλλα δουλευω σε περιβάλλον με ανοσοκατασταλμένους, πολύ κόσμο κτλ κτλ. Αν εισαι πχ αρχιτέκτονας και δουλευεις σε ένα γραφειο με ενηλικες δεν κινδυνεύεις τόσο πολύ. Αν ήμουν δασκάλα επισης θα το έκανα...

Φυσικα τίθεται τις σημερινες εποχές και το θεμα του κόστους...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή στους μαθητές!

 

Λαϊδα, το'πιασα το υπονοούμενο! Χαχαχαχα!

 

Σύμφωνα με τον καθηγητή Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας κ. Συρογιαννόπουλο:

"Η προβλεπόµενη κάλυψη του εµβολίου έναντι των στελεχών οροοµάδας Β που

κυκλοφορούν στη χώρα µας είναι 89.2%. Πιθανολογείται, όµως, ότι η πραγµατική κάλυψη

µπορεί να είναι ακόµη µεγαλύτερη." (από πρακτικά συνεδρίου)

 

Οι μακροπρόθεσμες συνέπειες ενός καινούριου εμβολίου δεν μπορεί να είναι γνωστές. Ωστόσο, εδώ μιλάμε για μηνιγγιτιδοκοκκική μηνιγγίτιδα, όπου ο χρόνος αντίδρασης μέχρι την έναρξη της αγωγής μπορεί να μην είναι αρκετός και ο ασθενής να καταλήξει. Μετά το 2005, οι θάνατοι από μηνιγγίτιδα στην Ελλάδα είναι μόνο από το μηνιγγ/κο Β, καθώς για τους άλλους υπήρχε εμβόλιο (και μετά σου λένε οι πολέμιοι ότι τα εμβόλια δεν κάνουν τίποτα! Anyway...). Δυστυχώς, το ένα περιστατικό το έχω ζήσει, με 13χρονο αγοράκι, που όλα έγιναν σε λιγότερο από 24 ώρες από την έναρξη του πυρετού...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή στους μαθητές!

 

Λαϊδα, το'πιασα το υπονοούμενο! Χαχαχαχα!

 

Σύμφωνα με τον καθηγητή Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας κ. Συρογιαννόπουλο:

"Η προβλεπόµενη κάλυψη του εµβολίου έναντι των στελεχών οροοµάδας Β που

κυκλοφορούν στη χώρα µας είναι 89.2%. Πιθανολογείται, όµως, ότι η πραγµατική κάλυψη

µπορεί να είναι ακόµη µεγαλύτερη." (από πρακτικά συνεδρίου)

 

Οι μακροπρόθεσμες συνέπειες ενός καινούριου εμβολίου δεν μπορεί να είναι γνωστές. Ωστόσο, εδώ μιλάμε για μηνιγγιτιδοκοκκική μηνιγγίτιδα, όπου ο χρόνος αντίδρασης μέχρι την έναρξη της αγωγής μπορεί να μην είναι αρκετός και ο ασθενής να καταλήξει. Μετά το 2005, οι θάνατοι από μηνιγγίτιδα στην Ελλάδα είναι μόνο από το μηνιγγ/κο Β, καθώς για τους άλλους υπήρχε εμβόλιο (και μετά σου λένε οι πολέμιοι ότι τα εμβόλια δεν κάνουν τίποτα! Anyway...). Δυστυχώς, το ένα περιστατικό το έχω ζήσει, με 13χρονο αγοράκι, που όλα έγιναν σε λιγότερο από 24 ώρες από την έναρξη του πυρετού...

Ωχ τι λες;;

Τι εγινε με το αγοράκι τελικά;

Καλα και συζητάμε αν πρεπει να το κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒabyCute μου, το αγοράκι δεν τα κατάφερε, παρόλο που μπήκε αμέσως στην εντατική.

 

Καλά, δε λέμε να πανικοβληθούμε τώρα! Είναι σπάνια ασθένεια, αλλά και πολύ βαριά.

Link to comment
Share on other sites

ΒabyCute μου, το αγοράκι δεν τα κατάφερε, παρόλο που μπήκε αμέσως στην εντατική.

 

Καλά, δε λέμε να πανικοβληθούμε τώρα! Είναι σπάνια ασθένεια, αλλά και πολύ βαριά.

 

Πω πω! Καλα έχουν γίνει και εδω τέτοια και έχουν μείνει ενα σωρο ανάπηρα

 

Πόσο εύκολο ειναι να κολλησεις; Δηλαδη πρεπει να έρθουν σε επαφή για να κολλήσουν;

Σκεφτομαι τωρα γιατι ο μικρός μου τις φιλάει όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κι εγώ σαν τη διαφήμιση, Λαϊδα (τη μάνα σου τη ρώτησες; ):lol:

 

Ο παιδίατρός σας τι σας είπε;

 

Υπερ του εμβολιασμου ο ντοκτορ...αλλα αυτος ειναι υπερ γενικα.Εγω πχ της γριπης δεν το κανω.....

Αλλα αλλο γριπη αλλο μηνιγγιτιδα....

Ας πουμε αλλο ενα εμβολιο που θα εκανα οπωσδηποτε στα παιδια μου ειναι του ονευμονιοκοκκου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάει και τόσο εύκολα. Οι οδηγίες αλλάζουν συνεχώς, αλλά, για παράδειγμα, αν εκδηλωθεί κρούσμα σε ένα σχολείο (όχι νήπιο ή παιδικό), θα πάρει προληπτικά αντιβίωση μόνο το παιδάκι που κάθεται στο ίδιο θρανίο και όχι μέχρι και ο κυλικατζής (κατά τη συνήθη ελληνική πρακτική). Αλλά και εδώ, μιλάμε για στατιστικές και για σχέση κόστους-όφελους. Δηλαδή δεν παίρνει κανείς όρκο ότι δεν κόλλησε άλλο παιδάκι, αλλά οι ερευνητές κατέληξαν ότι κάτι τέτοιο έχει το μεγαλύτερο δυνατό όφελος, με το μικρότερο κόστος. Στο νήπιο και ειδικά στον παιδικό, θεωρείται πως όλα μπορεί να κολλήσουν, γιατί..φιλιούνται αβέρτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάει και τόσο εύκολα. Οι οδηγίες αλλάζουν συνεχώς, αλλά, για παράδειγμα, αν εκδηλωθεί κρούσμα σε ένα σχολείο (όχι νήπιο ή παιδικό), θα πάρει προληπτικά αντιβίωση μόνο το παιδάκι που κάθεται στο ίδιο θρανίο και όχι μέχρι και ο κυλικατζής (κατά τη συνήθη ελληνική πρακτική). Αλλά και εδώ, μιλάμε για στατιστικές και για σχέση κόστους-όφελους. Δηλαδή δεν παίρνει κανείς όρκο ότι δεν κόλλησε άλλο παιδάκι, αλλά οι ερευνητές κατέληξαν ότι κάτι τέτοιο έχει το μεγαλύτερο δυνατό όφελος, με το μικρότερο κόστος. Στο νήπιο και ειδικά στον παιδικό, θεωρείται πως όλα μπορεί να κολλήσουν, γιατί..φιλιούνται αβέρτα!

 

Να σαι καλα Μανούλα!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα όχι τον επόμενο χρόνο (σύμφωνα με ανεπίσημες, αλλά έγκυρες πληροφορίες). Δεν έχετε κανέναν δικό σας φαρμακοποιό, να κάνετε διακανονισμό;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.

Διαβαζω τα ποστς πανω σ αυτο το θεμα κ εχω μπερδευτει..μπορει καποια να με διαφωτισει?

Το εμβολιο του μηνιγγιτιδοκοκου δεν ειναι αυτο που κανουμε στον 3ο και 5ο μηνα? Μαζι με του πνευμονιοκοκου? Εμεις καναμε αυτα τα δυο 3 κ 5 μηνων και δεν πληρωσαμε κατι. Ειναι κανουργιο εμβολιο? Προστατευει απο διαφορετικο ειδος μηνιγγιτιδας?

Θυμαμαι παντως οτι στον 5ο μηνα στην περιοχη που καναμε το εμβολιο παρουσιαστηκε πρηξιμο και τη δευτερη μερα μεγαλωσε πολυ εγινε σε μεγεθος νομισματος 2ευρω πηρα το γιατρο κ τον ρωτησα κ μου ειπε να χω το νου μου αν μεγαλωσει κ αλλο να τον ξαναπαρω αλλα ευτυχως υποχωρησε..δε μας εκανε πυρετο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...