Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vaspy

Recommended Posts

Κι εγώ είμαι κατά του προγεννητικού ελέγχου ... μάλιστα μετά από αυτά που έμαθα για τις παρενέργειες των υπερήχων... Μπράβο και σε σενα λοιπόν Rosie μιας και είναι δύσκολο στις μέρες μας να ξεφύγεις απο όλη αυτή τη πλεκτάνη με τις εξετάσεις, 3D υπέρηχους, τις επεμβάσεις και τα μωρουδιακά ξέφρενα ψώνια... όλα άσχετα τελείως... άνευ ουσίας (κατά τη δική μου προσωπική γνώμη τονίζω και πάλι για να μη παρεξηγηθώ). Σου εύχομαι τα καλύτερα

 

Ένα εξαιρετικό βιβλίο που ερευνά σοβαρά το θέμα των προγεννητικών ελέγχων βασισμένο σε δημοσιευμένη επιστημονική αρθρογραφία είναι αυτό, Gentle Birth, Gentle Mothering: A Doctor's Guide to Natural Childbirth and Gentle Early Parenting Choices.

Αυτό θα βοηθήσει πολύ όσες/όσους προβληματίζονται για τους υπέρηχους, την καμπύλη ζαχάρου, τον στρεπτόκοκκο β κτλ.

Επίσης η συγγραφέας του, γιατρός, είναι υπέρ του φυσικού, μη-παρεμβατικού τοκετού και συζητά τα προβλήματα που ενδέχεται να προκύψουν από ιατρικές παρεμβάσεις στον τοκετό.

 

Αξίζει να το πάρουνε όσες "ψάχνονται"! :-D

 

Εμένα ο άντρας μου στήριξε την απόφασή μου για μια φυσική προσέγγιση στην εγκυμοσύνη και στον τοκετό χωρίς κανένα πρόβλημα. Εύχομαι να υπάρχουν πολλοί σαν το δικό μου, τον Πάνο και τον άντρα της yogamama!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ένα εξαιρετικό βιβλίο που ερευνά σοβαρά το θέμα των προγεννητικών ελέγχων βασισμένο σε δημοσιευμένη επιστημονική αρθρογραφία είναι αυτό, Gentle Birth, Gentle Mothering: A Doctor's Guide to Natural Childbirth and Gentle Early Parenting Choices.

Αυτό θα βοηθήσει πολύ όσες/όσους προβληματίζονται για τους υπέρηχους, την καμπύλη ζαχάρου, τον στρεπτόκοκκο β κτλ.

Επίσης η συγγραφέας του, γιατρός, είναι υπέρ του φυσικού, μη-παρεμβατικού τοκετού και συζητά τα προβλήματα που ενδέχεται να προκύψουν από ιατρικές παρεμβάσεις στον τοκετό.

 

Αξίζει να το πάρουνε όσες "ψάχνονται"! :-D

 

Εμένα ο άντρας μου στήριξε την απόφασή μου για μια φυσική προσέγγιση στην εγκυμοσύνη και στον τοκετό χωρίς κανένα πρόβλημα. Εύχομαι να υπάρχουν πολλοί σαν το δικό μου, τον Πάνο και τον άντρα της yogamama!

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο γραμμένο στην ελληνική γλώσσα??? Δε ξέρω καλά αγγλικά… και θα ήθελα πολύ να διαβάσω για όλα αυτά…:oops:

 

Όσο για τους άντρες… Rosie βαλε και τον δικό μου μέσα. Αν και στην αρχή ήταν αρνητικός (επειδή θα άλλαζα γυναικολόγο), μετά πίστηκε και τουλάχιστον μέχρι στιγμής, λέει ότι θα υποστηρίξει τον φυσικό τοκετό και το vbac και θα είναι δίπλα μου όταν με το καλό μείνω πάλι έγκυος. Να φανταστείς ότι πριν λίγο καιρό που συζητούσα με τη φίλη μου περί 2ης γέννας και είπε ότι θα ξανακάνει καισαρική (δεν είχε ιδέα για το vbac) έκατσε και της τα εξήγησε εκείνος.:mrgreen:

 

Βέβαια για γέννα στο σπίτι, αν και περνά από το μυαλό μου, δε ξέρω αν θα το τολμήσω, γιατί εκτός του ότι είμαι άλλη περίπτωση εγώ, στην πολυκατοικία είμαστε όλοι συγγενείς με έντονους χαρακτήρες. Δεν θα είναι εύκολο να μην αγχωθώ αν είναι όλοι έξω από τη πόρτα μου και μουρμουρίζουν… μέχρι να έρθει όμως εκείνη η ώρα, μπορεί να σκεφτώ κάτι και να ανατρέψω τα πράγματα. Φτάνει να πηγαίνουν όλα καλα από την αρχή στην εγκυμοσύνη..

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ένα εξαιρετικό βιβλίο που ερευνά σοβαρά το θέμα των προγεννητικών ελέγχων βασισμένο σε δημοσιευμένη επιστημονική αρθρογραφία είναι αυτό, Gentle Birth, Gentle Mothering: A Doctor's Guide to Natural Childbirth and Gentle Early Parenting Choices.

Αυτό θα βοηθήσει πολύ όσες/όσους προβληματίζονται για τους υπέρηχους, την καμπύλη ζαχάρου, τον στρεπτόκοκκο β κτλ.

Επίσης η συγγραφέας του, γιατρός, είναι υπέρ του φυσικού, μη-παρεμβατικού τοκετού και συζητά τα προβλήματα που ενδέχεται να προκύψουν από ιατρικές παρεμβάσεις στον τοκετό.

 

Αξίζει να το πάρουνε όσες "ψάχνονται"! :-D

 

Εμένα ο άντρας μου στήριξε την απόφασή μου για μια φυσική προσέγγιση στην εγκυμοσύνη και στον τοκετό χωρίς κανένα πρόβλημα. Εύχομαι να υπάρχουν πολλοί σαν το δικό μου, τον Πάνο και τον άντρα της yogamama!

 

Θα το κοιτάξω Rosie, σ' ευχαριστώ πολύ... τέτοιες έρευνες με ενδιαφέρουν πολύ...

 

Yogamama, ψάχνομαι κι εγώ σε πολλές διδασκαλίες... όποια και να επιλέξουμε, όλες οδηγούν στην ίδια αλήθεια... και μια μέρα όλοι θα φτάσουμε σε αυτή... Κατά τη γνώμη μου η άφιξη στην «Ιθάκη», δεν είναι θέμα επιλογής είναι η φυσική εξέλιξη του είδους μας .... επιλέγουμε μόνο τον τρόπο και το χρόνο...

 

Πάνο, μια υποσημείωση: οι γυναίκες στην εγκυμοσύνη και τη μητρότητα μετέπειτα, γίνονται τολμηρές ή ακόμα και παρατολμες (ορμόνες βλέπεις) για να εξασφαλίζει η φύση την προστασία του μωρου... από την άλλη ο άντρας νιώθει την ευθύνη και για τη μάνα και για το παιδί μιας και αυτός είναι ο "προστάτης" της οικογένειας και απο τις δικές του αποφάσεις θα κριθεί τελικά το αποτέλεσμα... Κατά τη γνώμη μου κάπου έδώ έρχεται η σύγκρουση αν αφαιρέσουμε όλες τις επιρροές... δεν ξέρω, τι λές κι εσύ?

 

Νομίζω οτι θα έπρεπε να ανοίξουμε άλλο θέμα: Φυσικός τοκετός και άντρες.. :?

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες,

 

μου αρέσει η ιδέα να μιλήσουμε για τον φτ και τους άντρες. Ωραία συζήτηση. Αν και νιώθω λίγο παράδοξα εκπροσωπώντας ολόκληρο το φύλο μου!

 

Ίσως η ιδέα του καινούργιου θέματος δεν είναι άσχημη. Θα ήθελα όμως λίγο χρόνο να το σκεφτώ, προτού γράψω ορισμένα πράγματα, προτού απαντήσω στις δικές σου ερωτήσεις Ντάρι, μιας και καλύπτουν ένα καλό φάσμα συζήτησης.

 

Αν συμφωνείτε για το καινούργιο θέμα, ίσως επίσης θα ήταν καλό να συμμετάσχουν και οι άντρες σας;

 

Φιλικά

 

Πάνος

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Και εμείς γεννήσαμε στο σπίτι μας, με τις μαίες του Κέντρου Φυσικού Τοκετού. Είχαμε παρακολουθήσει και τις ομάδες που διοργανώνει ο Σύλλογος "Ευτοκία" (μάλιστα σε κάποιες ενότητες πήγαμε 2 φορές, γιατί εγώ ήθελα να μάθω "καλά" πώς δημιουργείται ο πόνος, γιατί πονάς διαφορετικά στα διαφορετικά στάδια, πώς ακριβώς μοιάζει ο πόνος :roll: - με φόβιζε πολύ ο πόνος του τοκετού, και ήθελα να εξοικειωθώ με το engineering της υπόθεσης :lol:).

 

Ο τοκετός ξεκίνησε μόνος του, 4 ημέρες μετά την ΠΗΤ. Από τη στιγμή που ένιωσα την πρώτη ωδίνη (20'', ανά 20 λεπτά) μέχρι να μπώ στο στάδιο της εξώθησης πέρασαν 15 ώρες. Το στάδιο των "ήρεμων" ωδινών ήταν 6 ώρες. Τις πρώτες 5 από αυτές έκανα δουλίτσες, και επισκεφθήκαμε τις μαίες. Μετά μπήκα στη μπανιέρα μου όπου έμεινα 8 ώρες συνολικά (στο μεσοδιάστημα βγήκα για μία ώρα για να κάνω κάποιες ασκήσεις με τη μαία μας). Ήμουν σε καθιστή στάση ή στα τέσσερα στις ωδίνες (ο πόνος ήταν ανυπόφορος όταν σε μία ωδίνη αποφάσισα να "αράξω" ανάσκελα). Πονούσα πολύ, αλλά βασικά έκανα υπομονή έχοντας εμπιστοσύνη στη μαία μου, η οποία όποτε ερχόταν στο μπάνιο ήταν καθησυχαστική, διακριτική, και ήρεμη (επίσης, προσπαθούσα να σκεφτώ ότι δεν συμβαίνει σε μένα, ότι εγώ είμαι αλλού :lol:). Είχα αποφασίσει να γεννήσω εκτός νερού, και έτσι μεταφερθήκαμε στο κρεβάτι μας για το στάδιο της εξώθησης. Το στάδιο της εξώθησης διήρκεσε 75 λεπτά. Ο πλακούντας βγήκε σε άλλα 15 λεπτά. Δεν χρειάστηκε περινεοτομή παρά τα 3,5 κιλά του μωρού μας και το ότι είμαι μικρόσωμη (45 κιλά προ εγκυμοσύνης) - πιστεύω έπαιξε ρόλο μεταξύ άλλων το ότι οι μαίες μου έκαναν συνεχώς μασάζ στο περίνεο με αμυγδαλέλαιο στα μεσοδιαστήματα (μεταξύ των εξωθήσεων). Τη μικρή μας την πήρα στο στήθος μου αμέσως μόλις γεννήθηκε και θήλασε αμέσως. Μετά την αποχωρίστηκα για να την κάνει μπάνιο ο πατέρας της - στο μισό μέτρο μακριά από το κρεβάτι μας βάλαμε το μπάνιο της, χωρέσαμε και οι τρεις σε μισή φωτογραφία, αλλά ένιωθα μακριά της κι έτσι. Ήταν βράδυ, τη χαζέψαμε στα ημι-σκοτεινά μερικές ώρες, μετά κοιμηθήκαμε όλοι μαζί, ξυπνήσαμε πριν ξημερώσει για να την ξαναχαζέψουμε, την ξαναχαζέψαμε, ξημέρωσε και ήμασταν όλοι μαζί στο κρεβάτι μας, απορημένοι και γεμάτοι θαυμασμό για αυτό που μας συνέβη.

 

Τις επόμενες δύο εβδομάδες δεχθήκαμε ελάχιστες σύντομες επισκέψεις από συγγενείς και φίλους και κάποιες ουσιαστικές επισκέψεις από τις μαίες (ελέγχουν αν ο θηλασμός και όλα τα άλλα πηγαίνουν καλά) και δεν ζητήσαμε καμμία εξωτερική βοήθεια (εδώ ο ρόλος του πατέρα είναι πολύ σημαντικός) γιατί θέλαμε να ζήσουμε κάθε λεπτό από αυτές τις μαγικές πρώτες ημέρες μας με το μωρό μας.

 

Η εμπειρία του τοκετού στο σπίτι είναι απλώς ασύλληπτη και δύσκολο να περιγραφεί (όσα κι αν γράψω). Ένας από τους λόγους που το αποφασίσαμε ήταν για να δώσουμε στη μικρή μας, μαζί οι δύο μας, ένα ήρεμο και γλυκό ξεκίνημα στη ζωή της, και θέλαμε να ζήσουμε μαζί της από το πρώτο λεπτό, χωρίς περιττές παρεμβάσεις, φώτα και βιασύνη. Ένας επιπλέον λόγος για μένα ήταν γιατί ήθελα να έχω εγώ τον έλεγχο της κατάστασης, να αφήσω το σώμα μου να δουλέψει με το δικό του ρυθμό, να μπορώ να κινούμαι, να μπαίνω στη μπανιέρα κατά τις ωδίνες, να μην υποστώ διαδικασίες όπως υποκλυσμούς κ.λπ. που στο μυαλό μου φαντάζουν εξευτελιστικές. Κατά τη διάρκεια του τοκετού και μετά κατάλαβα ότι υπήρχαν πολλά άλλα "κέρδη" για μένα, όπως η δύναμη και το ψυχικό σθένος που ανακαλύπτεις ότι διαθέτεις, ο σύντροφος που (ξανά)ανακαλύπτεις ότι διαθέτεις, το ψυχικό δέσιμο με το μωρό και τον σύντροφό σου (που εννοείται είναι μαζί σου σε όλη τη διάρκεια του τοκετού όταν γεννάς σπίτι ή στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού) καθώς και το ότι κοιμάσαι αγκαλιά με το μωρό σου από το πρώτο βράδυ. Φυσικά άλλοι μπορούν να έχουν αυτό το δέσιμο με άλλους τρόπους/τόπους τοκετού.

 

Ένα πολύ ενδιαφέρον σημείο είναι το ότι είχα τη δυνατότητα να παρακολουθήσω το σώμα μου - και έμεινα έκπληκτη βλέποντάς το να κάνει κάτι που δεν είχε κάνει ποτέ. Αν και δεν μου αρέσει η φράση "σοφία της φύσης" (γιατί χρησιμοποιείται ενίοτε για να δικαιολογήσει απαράδεκτες ανθρώπινες συμπεριφορές), ο τοκετός είναι μάλλον η καταλληλότερη περίσταση για να την χρησιμοποιήσω. Για παράδειγμα, η πρώτη έκπληξη ήταν ότι οι πρώτες 4 ωδίνες με έστελναν στην τουαλέτα - κάθε μία από αυτές! Το σώμα μου ξεφορτωνόταν μόνο του ό,τι δεν ήταν απαραίτητο για τον τοκετό. Άλλη έκπληξη ήταν ότι ο χρόνος πήρε άλλη διάσταση - κατάφερνα να κοιμηθώ για 3 λεπτά, μεταξύ των ωδινών!

 

Πάντως νιώθω ότι εμένα μου χαρίστηκαν πράγματα και συναισθήματα λόγω της εμπειρίας του τοκετού στο σπίτι, και ότι δεν έκανα κάποια προσπάθεια για να τα κατακτήσω. Νιώθω πολύ τυχερή που βίωσα τον τοκετό μου με αυτόν τον τρόπο και νιώθω ευγνωμοσύνη προς τις μαίες του Κέντρου Φυσικού Τοκετού που υπάρχουν στην Ελλάδα, που είναι άψογες επαγγελματίες και δουλεύουν συστηματικά και με αγάπη. Εγώ "πήγα σπίτι μου" με πολύ περισσότερα πράγματα από έναν τοκετό.

 

Φυσικά δεν έχω πιάσει καθόλου την πλευρά του κάθε πατέρα όταν συμμετέχει σε τοκετό στο σπίτι. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πρέπει να είναι πολύ δυνατό συναίσθημα το να νιώθει ότι έπαιξε ενεργό ρόλο στον τοκετό. Εξ άλλου, και ο πατέρας έχει αρκετά πλεονεκτήματα: απαλύνει τον πόνο σου με την αγκαλιά του στις ωδίνες και στα ενδιάμεσα, βλέπει πρώτος το πρόσωπο του μωρού, του κόβει τον ομφάλιο λώρο, το κάνει μπάνιο πρώτος. Δεν είναι λίγα αυτά κατά τη γνώμη μου. Και μάλιστα αρκετά σοβαρά ώστε να μην είναι απών από την εν δυνάμει πιο σημαντική στιγμή της ζωής του.

 

Αυτά - ξέρω ότι έχω μακρηγορήσει, αλλά είναι δύσκολο να μην. Ελπίζω σε κάποιες και κάποιους να φανούν χρήσιμα τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάνο, οταν είσαι έτοιμος, άνοιξε το topic και πιστεύω οτι κι άλλοι άντρες θα μπουν στην κουβέντα μας... άλλωστε η αρχή πάντα γίνεται από έναν...

 

Zeezelle, πολύ ωράια εμπειρία! Βλέπω ότι τελικά ... δεν είμαι μόνη... Κι εγώ πιστεύω οτι η γέννηση ενός παιδιού, σαν εμπειρια, είναι το καλύτερο δώρο του Θεου στην ανθρωπότητα....

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο όταν λές: "Πάντως νιώθω ότι εμένα μου χαρίστηκαν πράγματα και συναισθήματα λόγω της εμπειρίας του τοκετού στο σπίτι, και ότι δεν έκανα κάποια προσπάθεια για να τα κατακτήσω." ....

"Αυτό" είναι το δώρο.... σε κάθε γυναίκα... σε κάθε ζευγάρι....

 

Να σαι καλά κι εσύ και το μωράκι σου! Να το χαίρεστε!

.... πές και στο σύζυγο όταν θα ανοίξουμε το topic να γράψει την εμπειρία του....

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

zeezelle (Πάντως νιώθω ότι εμένα μου χαρίστηκαν πράγματα και συναισθήματα λόγω της εμπειρίας του τοκετού στο σπίτι, και ότι δεν έκανα κάποια προσπάθεια για να τα κατακτήσω..) Ποσο θα ηθελα να ηταν δικα μου τα λογια και τα συναισθηματα αυτα!!! Δεν σου χαριστηκε τιποτα κοριτσακι. Σου αξιζουν, τα κατεκτησες. Εισαι το προτυπο μου να ξερεις!!!

Link to comment
Share on other sites

να είστε καλά, dari, και renamama!

 

δυστυχώς σχεδόν ποτέ δεν έχουμε την κατάλληλη πληροφορία την κατάλληλη στιγμή. εγώ νιώθω τυχερή που έμαθα - την κατάλληλη στιγμή - για τις μαίες και τη δυνατότητα να γεννήσω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

http://www.naturalbirth.gr/index.php/2010-03-27-20-37-28'>http://www.naturalbirth.gr/index.php/2010-03-27-20-37-28

Τα τηλέφωνα των μαιών του Κέντρου Φυσ. Τοκετού. Εμείς γεννήσαμε με την Ευαγγελία Χρηστάκου και άλλη μία μαία. Αν δεν είσαι σίγουρη ότι ο γιατρός σου θα είναι συνεργάσιμος, μπορούν να σου συστήσουν οι μαίες γυναικολόγο-μαιευτήρα που θα σε παρακολουθεί κατά την εγκυμοσύνη. Εγώ δεν ήθελα εκπλήξεις της τελευταίας στιγμής (κάτι που ακούω συχνά - ότι δηλ. για κάποιο λόγο "δεν γινόταν" να γίνει φυσιολογικά ο τοκετός, ραντεβού για "να δούμε αν θα γεννήσεις" που οδηγεί σε καισαρική κλπ), γι' αυτό από την αρχή "ξέχασα" την προηγούμενη γυναικολόγο μου και πήγα σε έναν από αυτούς που συνεργάζονται με τις μαίες. Άριστη συνεργασία και παρακολούθηση. Δεν τον αλλάζω με τίποτα πλέον.

 

πριν τηλεφωνήσεις διάβασε αυτά

Κέντρο Φυσικού Τοκετού: http://www.naturalbirth.gr/

Σωματείο Ευτοκία: http://www.eutokia.gr

 

Η Ευτοκία είναι το "αδερφάκι" του Κέντρου Φυσικού Τοκετού. Είναι Σωματείο για την προαγωγή του Φυσικού Τοκετού, και διοργανώνει "μαθήματα" για τους γονείς και τις κοιλίτσες τους. Έχει και πολύ καλή δανειστική βιβλιοθήκη.

 

Θα σου σύστηνα να επικοινωνήσεις αμέσως μόλις μείνεις έγκυος.

 

Από όσο γνωρίζω, άλλα οργανωμένα σχήματα μαιών δεν υπάρχουν στην Αθήνα. Αν ξέρει κανείς άλλος ας με συμπληρώσει δίνοντας τα στοιχεία τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.naturalbirth.gr/index.php/2010-03-27-20-37-28

από την αρχή "ξέχασα" την προηγούμενη γυναικολόγο μου και πήγα σε έναν από αυτούς που συνεργάζονται με τις μαίες. Άριστη συνεργασία και παρακολούθηση. Δεν τον αλλάζω με τίποτα πλέον.

 

Ποιόν γυναικολόγο έχεις ? Αν δε θελεις να το πεις δημόσια στείλε μου σε παρακαλώ Pm.

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

τί να σας πω βρε κορίτσια πάντως. Κι εγώ την Ευαγγελία είχα και έκανα καισαρική τελικά και το μωράκι με κεχρωσμένα υγρα γιατί είχα κάνει αρκετή προσπάθεια για φτ. Νομίζω ότι δε συμφέρει το μωρό να γεννιέται τόσο δύσκολα. Αν έπαιρνε αντιβίωση από νεογέννητο; Αν κάτι είχε πάει στραβά; Δεν θέλω να πω κάτι για την επιλογή σας να επιμείνετε στο φτ, απλά νομίζω ότι και η καισαρική δεν είναι κάτι το τόσο φοβερό τελικά. Τί να πω, :roll:εχω μπερδευτεί, μπορεί να κάνω και λάθος

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρης Μπιλάλης. Αν τον ψάξεις στο google θα βρεις μερικά ωραία κείμενά του. Δεν είναι ο μόνος που συνεργαζεται με τις μαιες. Τους εψαξα στο google και μετα αποφασισα.

Link to comment
Share on other sites

τί να σας πω βρε κορίτσια πάντως. Κι εγώ την Ευαγγελία είχα και έκανα καισαρική τελικά και το μωράκι με κεχρωσμένα υγρα γιατί είχα κάνει αρκετή προσπάθεια για φτ. Νομίζω ότι δε συμφέρει το μωρό να γεννιέται τόσο δύσκολα. Αν έπαιρνε αντιβίωση από νεογέννητο; Αν κάτι είχε πάει στραβά; Δεν θέλω να πω κάτι για την επιλογή σας να επιμείνετε στο φτ, απλά νομίζω ότι και η καισαρική δεν είναι κάτι το τόσο φοβερό τελικά. Τί να πω, :roll:εχω μπερδευτεί, μπορεί να κάνω και λάθος

 

 

ήσουν στο σπίτι, στο Κεντρο Φυσ. Τοκετού ή σε μαιευτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρης Μπιλάλης. Αν τον ψάξεις στο google θα βρεις μερικά ωραία κείμενά του. Δεν είναι ο μόνος που συνεργαζεται με τις μαιες. Τους εψαξα στο google και μετα αποφασισα.

 

Θα μπορούσες να μου στείλεις στοιχεία? τηλ που έχει γραφείο?

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ σκέφτομαι να γεννήσω στο σπίτι (ΠΗΤ: 30/11/10) διότι θεωρώ πως δεν έχω άλλη επιλογή. Με τρομάζει λίγο η απόφασή μου γιατί θεωρώ πως έαν κάτι πάει στραβά δεν θα μπορέσω ποτέ να συγχωρέσω τον εαυτό μου αλλά ούτε θέλω να πάω σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Γέννησα την κόρη μου στο Λητώ πριν περίπου 3 χρόνια και παρόλο που θεωρώ το Λητώ περισσότερο babyfriendly από τα υπόλοιπα, δεν μου άρεσε η εμπειρία και ούτε θέλω να "νοσηλευτώ" υποχρεωτικά για 5 μέρες μετά την γέννα. Γέννησα την κόρη μου μέσα σε 7 ώρες και αμέσως μετά ένιωθα έτοιμη να επιστρέψω σπίτι μου, κάτι που σου επιτρέπουν στο εξωτερικό (είμαι κι εγώ από το εξωτερικό, με μητρική την αγγλική οπότε συγχωρέστε τυχόν γραμματικά/συντακτικά λάθη).

 

Ο γιατρός μου υπέγραψε το εξιτήριό μου 6 ώρες μετά την γέννα, αλλά δεν μ'αφησαν να φύγω και να πάρω το μωρό μου μαζί. Επομένως, αναγκάστηκα να μείνω και να υποστώ τους εκατοντάδες επισκέπτες των άλλων κοριτσιών (ήμουν σε 3κλινο) και των δικών μου ενώ το μόνο που ήθελα να κάνω ήταν να κοιμηθώ και να μείνω με την κόρη μου.

 

Το ιδανικό για μένα θα 'ταν να γεννήσω σε ιδιωτικό μαιευτήριο με τον γυναικολόγο μου που τον γνωριζω χρόνια και του έχω πλήρης εμπιστοσύνη και συμπάθεια, και με όλο τον εξοπλισμό σε περίπτωση ανάγκης, αλλά να μπορέσω να γυρίσω σπίτι μου ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ την ίδια κι όλας μέρα. Ο συζυγός μου κι εγώ μεγαλώνουμε την κόρη μας μόνοι διότι δεν έχουμε γιαγιάδες κοντά...δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μείνω μακριά της για 5 μέρες. Από τότε που γεννήθηκε δεν έχω μείνει μακριά της ούτε ένα βράδυ.

 

Γιατί να μην μπορώ να το κάνω, έστω με δική μου ευθύνη;;;; Πρέπει να παρακολουθήσουμε το μωρό, μου λένε τα μαιευτήρια; Βέβαια, αλλά μετά την 5η μέρα, δεν τους απασχολεί όταν κάποιοι γονείς μεταφέρουν τα νεογέννητα σε καλαθούνες ή στην αγκαλιά της μαμάς αντί να τα βάζουν σε ειδικά καρεκλάκια του αυτοκινήτου; Ουτε νοιάζονται για τους γονείς που καπνίζουν ενώ κρατάνε τα μωρά στα πόδια τους. Αρκεί τα μαιευτήρια να δικαιολογήσουν το τεράστιο τιμολόγιο τους επιμένοντας σε 5ημερη παραμονή είτε απαιτείται είτε όχι!!!!

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να πανε ολα τελεια και να γεννησεις σπιτι. Αν γεννησες σε εφτα ωρες θα ειναι πανευκολο. Και εγω ειχα ξεκινησει για σπιτι αλλα δεν τα καταφερα.

Αυτο που εζησες στο μαιευτηριο δε θα εχει καμια σχεση με την εμπειρια που θα βιωσεις στο σπιτι. Εχεις παει στις συναντησεις της Ευτοκιας?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ, όπως πάντα άλλωστε, με τη yogamama και προτείνω να ξεκινήσεις για τοκετό στο σπίτι ή τουλάχιστον στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού που απ όσο γνωρίζω μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις και έχεις και την "ασφάλεια" του νοσοκομείου...

 

Θα ήθελα όμως να σου αναφέρω κάτι που κι εγώ τώρα μαθάινω όσο περισσότερο διαβάζω περί του θέματος οτι το νοσοκομείο προσφέρει τα πάντα εκτός από "ασφάλεια" για έναν τοκετό μιας και μπαίνοντας και κάνοντας εισαγωγή σε θεωρούν ασθενή (και σένα και το μωρό σου) ανεξάρτητα από την έκβαση που θα πάρουν τελικά τα πράγματα.

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα πάντως οτι κι αν αποφασίσεις!

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου καθως ένα μωράκι με επέλεξε για να γίνω μαμά του! :P

 

Πιστεύω οτι η αλλαγή μου τον τελευταίο καιρό, που οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό σε σας, βοήθησε στην άμεση ανταπόκρισή του στο κάλεσμα μου ;)!

 

Σας ευχαριστώ όλους μέσα από τα βάθη της καρδιά μου!

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ντάρι, αυτά είναι τέλεια νέα. Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν.

 

Έχω ανοίξει καινούργιο θέμα, "Ο φυσιολογικός τοκετός κι εμείς", όπου μπορούμε να πούμε ορισμένα πράγματα.

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μπορώ να το κάνω, έστω με δική μου ευθύνη;;;; Πρέπει να παρακολουθήσουμε το μωρό, μου λένε τα μαιευτήρια; Βέβαια, αλλά μετά την 5η μέρα, δεν τους απασχολεί όταν κάποιοι γονείς μεταφέρουν τα νεογέννητα σε καλαθούνες ή στην αγκαλιά της μαμάς αντί να τα βάζουν σε ειδικά καρεκλάκια του αυτοκινήτου; Ουτε νοιάζονται για τους γονείς που καπνίζουν ενώ κρατάνε τα μωρά στα πόδια τους. Αρκεί τα μαιευτήρια να δικαιολογήσουν το τεράστιο τιμολόγιο τους επιμένοντας σε 5ημερη παραμονή είτε απαιτείται είτε όχι!!!!

 

Πάντως στο Μητέρα μπορείς να βγεις όποτε θες φθάνει να υπογράψεις ότι βγαίνεις με δική σου ευθύνη. Η γυναικολόγος μου τουλάχιστον το κάνει αυτό.

Βγάλαμε και το γιο μου νωρίς με δική μας ευθύνη παρόλο που δεν μας άφηναν οι παιδίατροι εκεί να βγούμε λόγω ψηλού ικτέρου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ντάρι, αυτά είναι τέλεια νέα. Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν.

 

Έχω ανοίξει καινούργιο θέμα, "Ο φυσιολογικός τοκετός κι εμείς", όπου μπορούμε να πούμε ορισμένα πράγματα.

 

Μάλλον θες να πεις "φυσικός τοκετός" (natural birth) και όχι "φυσιολογικός τοκετός" (vaginal birth), σωστά;

 

Ο φυσικός τοκετός είναι μη-παρεμβατικός, ενώ ο φυσιολογικός μπορεί να έχει χίλιες-δυο παρεμβάσεις, πχ καρδιοτοκογράφο, σπάσιμο νερών, επισκληρίδιο κτλ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου καθως ένα μωράκι με επέλεξε για να γίνω μαμά του! :P

 

Πιστεύω οτι η αλλαγή μου τον τελευταίο καιρό, που οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό σε σας, βοήθησε στην άμεση ανταπόκρισή του στο κάλεσμα μου ;)!

 

Σας ευχαριστώ όλους μέσα από τα βάθη της καρδιά μου!

 

Η πιο γλυκιά ανακοίνωση εγκυμοσύνης που έχω διαβάσει!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...