Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vaspy

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνωμη βρε Ντολη αλλα και εσυ δεν πόνεσες με την καισαρική? Σαμπως και οι κοπελες που κανουμε καισαρική λίγους πόνους περνάμε μετά για τα παιδιά μας? (εκανα και τα 2 και σας λεω οτι η καισαρικη είναι πολύ πιο επώδυνη για αρκετό καιρό μετά)

Link to comment
Share on other sites

Να είναι καλότυχο το μωράκι.....΄Εχω όμως μια απορία σχετικά με αυτήν την τέλεια περιγραφή. Γράφεις ότι Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ και φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στον φυσικό πόνο που προκαλείται από την έναρξη του τοκετού. Τι απάντηση έχεις να δώσεις σε εμένα για παράδειγμα που γέννησα με καισαρική λόγω υψηλής πίεσης καθότι δεν πέρασα από αυτό το " πρώτο απαραίτητο" στάδιο της μητρότητας?

 

Θα ειμαι πολυ ειλικρινης.Θα με πονεσει μεσα μου μια καισαρικη αλλα αν μου τυχει θα κανω μεγαλη αναλυση στο νοημα της και γιατι την περασαμε το μωρο μου και εγω.Ολοι οι πονοι της ζωης μου, μου εδωσαν τα πιο σημαντικα μαθηματα και δεν ξεχνω να νιωθω ευγνωμοσυνη για αυτους και οχι να προσπαθω να τους ξεχασω.

Επισης , αν πηγαινα για δευτερο μωρακι (με το καλο ευχομαι)οπωσδηποτε θα εψαχνα γιατρο να κανει vbac και μονο. Δε νοειται για μενα καλος μαιευτηρας που δεν κανει vbac.

Ολες εχουμε τον τελειο γιατρο και οι καισαρικες εχουν φτασει στο εξευτελιστικο παγκοσμιως ποσοστο 50%( η και παραπανω ρε παιδια?) Μα ποιοι ειναι τελως παντων οι γιατροι αυτοι που τις κανουν αναρωτιεμαι και με ποια δικαιολογια. Σε ολες κινδυνευσε το μωρο ακομα και σε δυο

"συμμαθητριες" στην ΕΥΤΟΚΙΑ( με φυσιολογικοτατη εγκυμοσυνη) που ηταν και ψιλιασμενες.Να ξεκαθαρισω οτι δεν ξερω για την υψηλη πιεση αν ειναι ενδειξη καισαρικης αλλα σιγουρα θα πηγαινα σε πολλους γιατρους για να μαθω

 

Οσοι ανθρωποι υπαρχουν στον πλανητη τοσοι και οι τροποι επεξεργασιας εμπειριων.

Ντολη μου ευγνωμοσυνη πανω απο ολα που μπορεσαμε να γινουμε μανες θα ελεγα...

Ευγνωμοσυνη που το μωρακι σου ειναι στην αγκαλια σου και να σου ζησει!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες....δηλαδή αν ο μη γένοιτο χρειαστει καισαρική σε κατεβάζουν στην κλινική αλλα εκει υπάρχει πάντα γιατρός; Θελω να πω στην κάνει ενας γιατρός που δεν γνωρίζεις και ουτε εχεις ξαναδεί.

:)

 

yogini yogamama εδω !

 

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και γενικα συζητας με την Κα Δημοπουλου τι σου ταιριαζει και πως θα το πραγματοποιησετε.Οπως ειπα πιο πανω ειναι ενας ολοκληρος κοσμος και δεν ειναι σωστο να ενημερωνεσαι σε δυο γραμμες για μια τοσο μεγαλη αποφαση.Καταληγουμε να επαναπαυομαστε στις λιγοστες πληροφοριες του αλλου , οπως με τους γιατρους και χειραγωγουμαστε απο μονοι μας τελικα.

Στην κουμπαρα μου ηρθε παιδιατρος το πρωι που γεννησε στο σπιτι. Την εξετασε και την ενημερωσε πως να αποφυγει τον Ικτερο και οντως εκλεισε μια εβδομαδα και η μπουμπουκα ειναι τελεια ροδαλη ροδαλη το μωρο μου!!!

 

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Με υψηλή πίεση και διαβήτη ο φυσιολογικός τοκετός είναι πάρα πολύ επικίνδυνος, γι αυτό και γίνεται καισαρική. Οσο για τους πονους, εγώ που έζησα και τα δύο, μαρτύρησα με την καισαρική ρε παιδιά, 3 εβδομάδες έκανα να συνέλθω. Φρίκη!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yogamama, θα ήθελα να σε συγχαρώ, γιατί παρόλο που δεν έγινες ακόμη μανούλα, έχεις την ετοιμότητα να γνωρίζεις τί είναι καλύτερο για το μωράκι σου και για σένα, για τη σχέση που έχει ήδη αρχίσει να αναπτύσσεται ανάμεσά σας και η οποία θα κορυφωθεί και θα μπει σε μια νέα πορεία κατά τον τοκετό.

 

Ήθελα να έχω και εγώ ένα φυσικό τοκετό, το είχα ψάξει, το είχα προσπαθήσει, αλλά μάλλον όχι αρκετά, γιατί τελικά έκανα καισαρική για λόγους που πάντα θα αμφισβητώ.

 

Και αντί να λέω "περασμένα, ξεχασμένα" το σκέφτομαι κάθε μέρα που περνάει και που παρατηρώ το παιδάκι μου να μεγαλώνει αγαπώντας το ολοένα περισσότερο. Όσο δε πιο πολύ μεγαλώνει αυτή η αγάπη, τόσο εντονότερη γίνεται η σκέψη ότι στο μωρό μου δεν άξιζε να γεννηθεί έτσι!

 

Εύχομαι σε σένα και το μωράκι σου ό,τι καλύτερο, δηλαδή, την εμπειρία ενός πραγματικού τοκετού, μίας ιδανικής αρχής για τη σημαντικότερη σχέση του κόσμου, μάνας-παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

yogamama ετοιμασου! ερχεται βλέπω η ωρα σου κι εσένα :)

με βοηθησε πολυ η γιόγκα γιατι αφενός ήξερα που να σπρώξω και να απομονώσω τους μυς της πυέλου και αφενός οι αναπνοες...μεχρι ενος σημειου βεβαια :)

Με βοηθησε ΠΑΡΑ πολυ και η ψυχραιμία του συζύγου και της γιατρού....μετα την ενεση πεθιδίνης ομως που μου κανανε ήμουν σαν ζόμπι και τα εχασα λιγο. Πάντως παρολο που βέλαξα στους πόνους έβγαλα 3 κιχ στο τελος μονο!

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο μου ήταν πάνω στην συγκεκριμένη πρόταση Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ. Νομίζω ότι υπάρχει μία τάση να θεωρείται ότι αν δεν νιώσεις τον πόνο και την λύτρωση που τον ακολουθεί δεν μπορείς να ζήσεις με σωστό τρόπο το μεγαλείο της μητρότητας.

 

το οτι ειναι το πρωτο σταδιο θα συμφωνησω κι εγω. Ομως το δευτερο σκελος της σκεψης σου αλλαζει λιγο τα πραγματα και εδω διαφωνω...στο οτι υπαρχει αναγκη (πραγματικη ή πλασματικη, δεν εχει σημασια, γιατι αν οδηγηθεις εκεινη την ωρα στην καισαρικη δεν θα κατσεις να το αναλυσεις, σωστα; ) για κτ δεν καθιστα μια μητερα λιγοτερο μητερα...

μια ταση λες....απο ποιους ομως;;

νομιζω οτι εδω υπαρχει μια παρανοηση και νομιζω ηθελημενα εχει δημιουργηθει, ετσι ωστε να επικεντρωνομαστε περισσοτερο στο κτ vs φτ (αν ειναι δυνατον....:?) και λιγοτερο στο γιατι τα ποσοστα των κτ στην ελλαδα εχουν απλα, ξεφυγει....προς θεου δεν εννοω οτι εσυ δημιουργησες παρανοηση, αλλα νιωθω οτι πρεπει επιτελους να το ξεκαθαρισουμε για να δουμε σε βαθος τα πραγματα: τα ιδιωτικα συμφεροντα απο μια κτ.....

 

ειπωθηκε επισης:

Θεωρώ γενικά την διαδικασία του τοκετού είτε φυσιολογικού είτε με καισαρική, μια επικίνδυνη διαδικασία που εγώ προσωπικά ήθελα να τελείώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται με την αγωνία να γεννηθεί γερό το μωρό μου.
το οποιο δειχνει ποσο μας εχουν στερησει τη δυναμη να γινουμε μανουλες οπως το οριζει η φυση....

.....ολοι αυτοι οι μεγαλογιατροι με τα πτυχια πανω απο τα κεφαλια τους, οι οποιοι δεν θα νιωσουν ΠΟΤΕ τον πονο της γεννας, ΟΠΩΣ και να γινεται αυτη...... το βλεμμα του 'τα ξερω ολα' και τις ψυχρες στατιστικες "το τοσο τοις εκατο παθαινει αυτο, εχεις τοσο τοις εκατο να παθεις το αλλο κτλ κτλ".....

 

ακουω πολλες φορες"εχω τυφλη εμπιστοσυνη στο γιατρο μου"

ε, οχι! εγω δεν ειχα ποτε τυφλη εμπιστοσυνη στον γιατρο μου, οσο καλο κ να τον θεωρω, υπερμαχο του φτ κτλ... προσπαθησα να εχω εμπιστοσυνη στον εαυτο μου κ το μωρο μου. γι'αυτο κ παρολα τα προβληματα που ειχαμε, τα καταφεραμε......μετα απο αυτη την εμπειρια ειπα στη Δημοπουλου οταν με ρωτησε πως ειναι η ζωη μου τωρα με το μωρο....και της ειπα"ειμαι πιο δυνατη"...οχι γιατι γεννησα στο νερο.....οχι γιατι δεν εκανα επισκληριδιο....αλλα επειδη πιστεψα στον εαυτο μου κ τις δυναμεις μου, ηρθα σε επικοινωνια με το μωρο μου κ ξεπερασα τους φοβους μου, γεννωντας ενα υγιες μωρο. εκανα μια πορεια αλλα δεν μπορουμε να ελεγξουμε τα παντα...Αυτα που κερδισα ειναι απο μονα τους αρκετα, ακομα κι αν γεννουσα με κτ......

Link to comment
Share on other sites

yogamama, θα ήθελα να σε συγχαρώ, γιατί παρόλο που δεν έγινες ακόμη μανούλα, έχεις την ετοιμότητα να γνωρίζεις τί είναι καλύτερο για το μωράκι σου και για σένα, για τη σχέση που έχει ήδη αρχίσει να αναπτύσσεται ανάμεσά σας και η οποία θα κορυφωθεί και θα μπει σε μια νέα πορεία κατά τον τοκετό.

 

Ήθελα να έχω και εγώ ένα φυσικό τοκετό, το είχα ψάξει, το είχα προσπαθήσει, αλλά μάλλον όχι αρκετά, γιατί τελικά έκανα καισαρική για λόγους που πάντα θα αμφισβητώ.

 

Και αντί να λέω "περασμένα, ξεχασμένα" το σκέφτομαι κάθε μέρα που περνάει και που παρατηρώ το παιδάκι μου να μεγαλώνει αγαπώντας το ολοένα περισσότερο. Όσο δε πιο πολύ μεγαλώνει αυτή η αγάπη, τόσο εντονότερη γίνεται η σκέψη ότι στο μωρό μου δεν άξιζε να γεννηθεί έτσι!

Αγαπημενη μου,

Σε ευχαριστω παρα πολυ αν και νιωθω οτι δεν αξιζω αυτα τα λογια. Απλα ετυχε ο δρομος μου να περιλαμβανει καποιες εμπειριες που θα εκαναν την οποιαδηποτε γυναικα να κινηθει με τον ιδιο τροπο.Το μονο που καμαρωνω λιγο ειναι οτι ενημερωθηκα και ψαχτηκα. Δεν εφησυχαστηκα απο κανενα γιατρο και καμια μαια.Αλλα το σωστο θα ηταν να νιωθουμε ασφαλεια και σιγουρια απο αυτους τους ανθρωπους και μεσα στα νοσοκομεια.Και οχι να φοβαμαι οτι επειδη ειναι Χριστουγεννα ξαφνικα θα κινδυνεψει το παιδι για να παμε διακοπες.Ντρεπομαι που ειμαι Ελληνιδα για το ποσοστο των καισαρικων. Ειναι ενας χωρος ,οι γεννησεις των παιδιων , που θα επρεπε να παραμενει ιερος ακομα και οταν ολα τα αλλα θα εχουν καταρρευσει.

 

Στενοχωριεμαι που εσυ νιωθεις τυψεις για το μωρακι σου. Δεν ειναι ο ρολος μας να κρινουμε τις ιατρικες πρακτικες και τις ενδειξεις τους ρε γαμ...εμεις ειμαστε απλως μανουλες...και εχουμε αναγκη απο ασφαλεια και ηρεμια και ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ!!!!

 

Εχοντας υπηρετησει τη βρωμια του συστηματος γνωριζω πραγματα εκ των πολυ εσω.Ειναι ασχημο να μην νιωθω εμπιστοσυνη παρα μονο σε 3 γιατρους σε ολη την Αθηνα.Νιωθω τυψεις και θελω να εξιλεωθω αφιερωνοντας λιγο απο το χρονο μου και την ενεργεια μου στην ενημερωση του φυσικου τοκετου.

Μπορεις ομως να φανταστεις πως νιωθω οταν αγαπημενη μου "συμμαθητρια" στην ΕΥΤΟΚΙΑ κλαιει που δεν τα καταφερε στο μαιευτηριο και εκανε καισαρικη? Που ειχαμε ακριβως την ιδια ενημερωση ...?Που 4 μερες πριν της ριξανε οι μαιες μια ματια και ηταν ολα φυσιολογικοτατα.Που ηταν φως φαναρι οτι ο γιατρος της την παει για καισαρικη και το συζητουσαμε και μου ελεγε -εε δεν θα συμβει σε εμας και δεν μας αρεσει τελικα η εισοδος στο μαιευτηριο ΝΙΚΗ...

 

Δε συμφωνω καθολου και σου στελνω πμ για τις τυψεις.ΤΑRΑ και Mad q ειστε πολυ ηρωιδες που μας μιλατε εδω μεσα με ειλικρινεια. Πολυ σας ευχαριστω!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

yogamama ετοιμασου! ερχεται βλέπω η ωρα σου κι εσένα :)

με βοηθησε πολυ η γιόγκα γιατι αφενός ήξερα που να σπρώξω και να απομονώσω τους μυς της πυέλου και αφενός οι αναπνοες...μεχρι ενος σημειου βεβαια :)

Με βοηθησε ΠΑΡΑ πολυ και η ψυχραιμία του συζύγου και της γιατρού....μετα την ενεση πεθιδίνης ομως που μου κανανε ήμουν σαν ζόμπι και τα εχασα λιγο. Πάντως παρολο που βέλαξα στους πόνους έβγαλα 3 κιχ στο τελος μονο!

 

Αντε να δουμε και εγω νιωθω οτι εχω δυνατο οπλο τη γιογκα και ψυχραιμο περιβαλλον εκτος απο τη μανα μου που θα φροντισω να μην ειναι παρουσα.Σαν πρωτοτοκος λεει δεν αποφευγεις τον πονο.

Αμα μπορεσω να τραγουδησω και τα τραγουδια που βρηκε η κουφετακι σας ορκιζομαι θα σας στειλω και βιντεο

Τι ειναι η πεθιδινη ρε yogini?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε να δουμε και εγω νιωθω οτι εχω δυνατο οπλο τη γιογκα και ψυχραιμο περιβαλλον εκτος απο τη μανα μου που θα φροντισω να μην ειναι παρουσα.Σαν πρωτοτοκος λεει δεν αποφευγεις τον πονο.

Αμα μπορεσω να τραγουδησω και τα τραγουδια που βρηκε η κουφετακι σας ορκιζομαι θα σας στειλω και βιντεο

Τι ειναι η πεθιδινη ρε yogini?

οχιιιιι θα κανεις ενα σουπερ βιντεακι και θα το ανεβασεις στο tubie δηλαδη η αμερικανα ειναι καλυτερη απο μας?αντε να βλεπουν μερικες μελουσες μανουλες πως περνιουνται οι πονοι να ξεστραβωθουν!ειχα διαβασει πριν λιγο καιρο μεσα στο φορουμ μια κοπελα που ηθελε να κανει κτ γιατι φοβοταν τον φυσιολογικο τοκετο δεν ειναι το λιγοτερο δραματικο?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια συγνώμη, αλλά δεν θα επιχειρούσα ποτέ να γεννήσω στο σπίτι. Εξακολουθώ να το θεωρώ εξαιρετικά επικίνδυνο , από την άλλη σέβομαι τις απόψεις όσων συμφωνούν με τον φυσικό τοκετό στο σπίτι. Δυστυχώς οι καισαρικές σε πολλές περιπτώσεις είναι αναγκαίες για να σωθεί η ζωή του παιδιού και της μητέρας όπως και στην δική μου. Αυτο δεν σημαίνει ότι ό γιατρός ο όποιος θα προβεί στην επέμβαση δεν είναι καλός και αυτό το λέω γιατί αναφέρθηκε πιο πάνω η φράση΄΄ Δε νοειται για μενα καλος μαιευτηρας που δεν κανει vbac΄΄. Φυσικά υπάρχουν ορισμένοι γιατροί οι οποίοι προτιμούν την κ.τ. για λόγους ευκολίας, μην βάζουμε όμως όλους τους γυναικολόγους στην ίδια κατηγορία.

Θεωρώ γενικά την διαδικασία του τοκετού είτε φυσιολογικού είτε με καισαρική, μια επικίνδυνη διαδικασία που εγώ προσωπικά ήθελα να τελείώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται με την αγωνία να γεννηθεί γερό το μωρό μου. Μόνο αυτό με ενδιέφερε και καθόλου η εμπειρία της γέννας. Αυτή είναι καθαρά η γνώμη μου και όπως προανέφερα σέβομαι απόλυτα και την αντίθετη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια συγνώμη, αλλά δεν θα επιχειρούσα ποτέ να γεννήσω στο σπίτι. Εξακολουθώ να το θεωρώ εξαιρετικά επικίνδυνο , από την άλλη σέβομαι τις απόψεις όσων συμφωνούν με τον φυσικό τοκετό στο σπίτι. Δυστυχώς οι καισαρικές σε πολλές περιπτώσεις είναι αναγκαίες για να σωθεί η ζωή του παιδιού και της μητέρας όπως και στην δική μου. Αυτο δεν σημαίνει ότι ό γιατρός ο όποιος θα προβεί στην επέμβαση δεν είναι καλός και αυτό το λέω γιατί αναφέρθηκε πιο πάνω η φράση΄΄ Δε νοειται για μενα καλος μαιευτηρας που δεν κανει vbac΄΄. Φυσικά υπάρχουν ορισμένοι γιατροί οι οποίοι προτιμούν την κ.τ. για λόγους ευκολίας, μην βάζουμε όμως όλους τους γυναικολόγους στην ίδια κατηγορία.

Θεωρώ γενικά την διαδικασία του τοκετού είτε φυσιολογικού είτε με καισαρική, μια επικίνδυνη διαδικασία που εγώ προσωπικά ήθελα να τελείώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται με την αγωνία να γεννηθεί γερό το μωρό μου. Μόνο αυτό με ενδιέφερε και καθόλου η εμπειρία της γέννας. Αυτή είναι καθαρά η γνώμη μου και όπως προανέφερα σέβομαι απόλυτα και την αντίθετη.

 

Συμφωνώ απόλυτα με την G. STONΕ. Συγχαρητήρια σε όλες και όλους γιατί έχει διατηρηθεί ένα πολύ καλό επίπεδο επικοινωνίας στο topic αυτό παρότι υπάρχουν αντίθετες απόψεις. Απλώς καλό θα ήταν να αποφεύγουμε να είμαστε απόλυτοι και να χρησιμοποιούμε εκφράσεις του τύπου "Δε νοειται για μενα καλος μαιευτηρας που δεν κανει vbac". Επειδή με το συγκεκριμένο θέμα έχει ασχοληθεί δικό μου άτομο, γνωρίζω πολύ καλά οτι δεν είναι πάντα ιατρικά εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Δε νοειται για μενα καλος μαιευτηρας που δεν κανει vbac΄΄. Φυσικά υπάρχουν ορισμένοι γιατροί οι οποίοι προτιμούν την κ.τ. για λόγους ευκολίας, μην βάζουμε όμως όλους τους γυναικολόγους στην ίδια κατηγορία.

 

G.STONE Θα συμφωνουσα αν δε μιλαγαμε για εναν στους δυο γιατρους...

Αρκει να πατησεις στο Google καισαρικη Ελλαδα. Σου παραθετω ενα αποκομμα που βρηκα εδω http://www.gynaikologos.net/kaisariki_tomi.html. Αξιζει να το διαβασεις ολο παντως.

Οσο για το vbac δεν μπορω να σκεφτω αλλο τροπο να ελεγξω τη δουλεια και τα κοτσια του γιατρου.Ειμαι ανοιχτη αν εχεις κανεναν τροπο να προτεινεις.Γενναω Χριστουγεννα , πως να σιγουρευτω οτι ο δικος μου θα ειναι ο καλος οταν ενας στους δυο κανουν καισαρικη? Πως ξερω εγω να κρινω την ιατρικη πραξη?

 

 

 

Πρόσφατες έρευνες γύρω από τη μαιευτική πρακτική στη χώρα μας επισημαίνουν ότι οι μισές περίπου Ελληνίδες φέρνουν στον κόσμο το παιδί τους με καισαρική τομή. Δεν αποτελεί πια έκπληξη ότι όλοι μας γνωρίζουμε τουλάχιστο μια συγγενή ή φίλη που γέννησε με καισαρική. Και ενώ τα αυξημένα ποσοστά καισαρικών τομών στη χώρα μας δεν υποδηλώνουν εξαρχής κάποια δυσλειτουργία στην παροχή μαιευτικής φροντίδας, δε μπορεί παρά να μας προβληματίζει το γεγονός ότι έχουμε κατακτήσει την «καισαρική» πρωτιά ανάμεσα στους λαούς της Ευρώπης.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας θεωρεί ότι η καισαρική τομή δικαιολογείται σ' ένα ποσοστό μέχρι 15% των γεννήσεων. Βεβαίως, αυτό το ποσοστό καλύπτει μόνο τις αυστηρά ιατρικές ενδείξεις για την καισαρική επέμβαση, δηλαδή τις περιπτώσεις όπου απειλείται άμεσα η υγεία της μητέρας, του παιδιού ή και των δύο ταυτόχρονα. Δεδομένου ότι στις περισσότερες αναπτυγμένες χώρες οι «ελαφρές» ενδείξεις και ποικίλοι κοινωνικοί λόγοι ευθύνονται για ένα σημαντικό αριθμό καισαρικών, οι στατιστικές στην Ευρώπη αναδεικνύουν υψηλότερα ποσοστά, της τάξης του 20-25%. Είναι προφανές ότι, με βάση αυτούς τους αριθμούς, η Ελλάδα υπερέχει στο διπλάσιο του ευρωπαϊκού μέσου όρου όσον αφορά τη συχνότητα καισαρικών. Μάλιστα προηγείται αισθητά της επιλαχούσας Ιταλίας, στην οποία περίπου 30% των γυναικών γεννούν με τη μέθοδο της καισαρικής.

Θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι τα αυξημένα ποσοστά καισαρικών στη χώρα μας αντικατοπτρίζουν το υψηλό επίπεδο ασφάλειας που απαιτεί η σύγχρονη ιατρική πρακτική. Υπάρχουν όμως επιχειρήματα που καταρρίπτουν ένα τέτοιο ισχυρισμό. Πρώτον, είναι αφελές να υποθέτουμε ότι οι γυναίκες και οι γιατροί άλλων ευρωπαϊκών χωρών δε λειτουργούν με παρόμοιο αίσθημα ασφάλειας όπως εμείς. Επιπλέον, είναι δύσκολο να σκεφτούμε ότι ο ελληνικός γυναικείος πληθυσμός διαφέρει πολύ από αυτόν των υπολοίπων χωρών σε θέματα ηλικίας της μέλλουσας μητέρας, φυσικής κατάστασης κλπ. Λαμβάνοντας υπόψη ότι οι περισσότερες καισαρικές τομές εκτελούνται λόγω επαπειλούμενης υγείας του αγέννητου παιδιού, θα υπέθετε κανείς ότι, με τη δημοφιλή τακτική της καισαρικής στην Ελλάδα, εξασφαλίζουμε λιγότερες επιπλοκές. Παρόλα αυτά, η περιγεννητική και βρεφική θνησιμότητα στη χώρα μας δε διαφέρει από αυτή των υπολοίπων ευρωπαϊκών χωρών, καταρρίπτοντας τη φήμη της υπερασφαλούς πρακτικής. Είναι εμφανές ότι στην ελληνική επικράτεια εκτελούνται περισσότερες καισαρικές επεμβάσεις, εξασφαλίζοντας παρόμοιο επίπεδο ασφάλειας με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την G. STONΕ. Συγχαρητήρια σε όλες και όλους γιατί έχει διατηρηθεί ένα πολύ καλό επίπεδο επικοινωνίας στο topic αυτό παρότι υπάρχουν αντίθετες απόψεις. Απλώς καλό θα ήταν να αποφεύγουμε να είμαστε απόλυτοι και να χρησιμοποιούμε εκφράσεις του τύπου "Δε νοειται για μενα καλος μαιευτηρας που δεν κανει vbac". Επειδή με το συγκεκριμένο θέμα έχει ασχοληθεί δικό μου άτομο, γνωρίζω πολύ καλά οτι δεν είναι πάντα ιατρικά εφικτό.

 

Loukomamy γιαυτο εγραψα για μενα. Ειναι πολυ ξεκαθαρο

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο για το vbac δεν μπορω να σκεφτω αλλο τροπο να ελεγξω τη δουλεια και τα κοτσια του γιατρου.Ειμαι ανοιχτη αν εχεις κανεναν τροπο να προτεινεις.Γενναω Χριστουγεννα , πως να σιγουρευτω οτι ο δικος μου θα ειναι ο καλος οταν ενας στους δυο κανουν καισαρικη? Πως ξερω εγω να κρινω την ιατρικη πραξη?

 

Για να ελέγξεις τη δουλειά του, φυσικά δε μπορείς, αλλά εντάξει, ξέρεις με τί άνθρωπο έχεις να κάνεις. Επίσης να πω οτι το 1 στους 2 κάνουν καισαρική (και φαντάζομαι εννοείς καισαρική χωρίς λόγο) πάλι μου φαίνεται υπερβολή...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το συγκεκριμένο θέμα έχει ασχοληθεί δικό μου άτομο, γνωρίζω πολύ καλά οτι δεν είναι πάντα ιατρικά εφικτό.

Loukomamy παρολο που θα πρεπε να ασχολουμαι μονο με τις θετικες εκβασεις σε ενα θεμα οπως τοκετος στο σπιτι , λιγη ενημερωση δε με βλαπτει και εμενα. Σου στελνω τι βρηκα για vbac

 

Κίνδυνοι Όσο καλά αποδεδειγμένη και αν είναι η ασφάλεια της VBAC, ο κίνδυνος ρήξης της μήτρας παραμένει συνηθισμένο επιχείρημα εναντίον της. Αυτό το θέμα πρέπει να εξετάζεται από όλες τις πλευρές. Και μόνο η λέξη "ρήξη" προκαλεί σε όλους μας φοβερές εικόνες. Τι αλήθεια σημαίνει "ρήξη" και πόσο σοβαρός κίνδυνος είναι άραγε στην VBAC;

Η ρήξη της μήτρας είναι όρος ατυχής, αφού αναφέρεται σε οποιαδήποτε διάρρηξη των τοιχωμάτων της μήτρας. Η τέλεια ρήξη της μήτρας (επικίνδυνη επιπλοκή λόγω των καταστροφικών της συνεπειών), είναι πάρα πολύ σπάνια και ΔΕΝ είναι πιο πιθανή στις περιπτώσεις VBAC σε σύγκριση με άλλα είδη τοκετού. Είναι μάλιστα πιο πιθανό μια τέτοια ρήξη να παρουσιαστεί όχι σε γυναίκες με προηγούμενη καισαρική, αλλά σε εκείνες που η μήτρα τους έχει αποδυναμωθεί από πολλαπλές εγκυμοσύνες, ή που κατοπονείται από μεγάλη δόση ωκυτοκίνης ("ορρού"). Επιπλέον, ρήξη μήτρας παρουσιάζεται πιο συχνά σε γυναίκες χωρίς προηγούμενη καισαρική, οι οποίες δεν έχουν ακόμη μπει στη φάση των συστολών. Όταν και αν ανοίξει η ουλή της προηγούμενης καισαρικής σε μια VBAC, πρόκειται συνήθως για ατελή διάνοιξη, που σημαίνει ότι η ουλή λεπταίνει, δημιουργώντας κάτι σαν "παραθυράκι" (μικρή ρήξη) στο σημείο της ουλής, ή ότι μικρό μέρος της ουλής ανοίγει. Οι περισσότερες από τις διανοίξεις είναι ασυμπτωματικές - δεν είναι επώδυνες και δεν συνοδεύονται από εμβρυακή δυσχέρεια (distress) ή αιμορραγία - και συνήθως επουλώνονται από μόνες τους χωρίς χειρουργική επέμβαση. Εδώ χρειάζεται να πούμε ότι η μητρική θνησιμότητα, αν και πολύ μικρή γενικά, είναι μεγαλύτερη σε γυναίκες που κάνουν καισαρική μετά από προηγούμενη καισαρική, σε σύγκριση με τις γυναίκες που κάνουν VBAC. Εάν συμβεί σημαντικό άνοιγμα της ουλής όσο προχωρεί ένας φυσιολογικός τοκετός, το πιο πιθανό είναι να αποφασιστεί τότε καισαρική και το άνοιγμα να διορθωθεί.

Μερικές φορές, μια "ασυμπτωματική διάνοιξη", ή μικρή ρήξη, ανακαλύπτεται μετά τη γέννα, όταν ο γιατρός κάνει εσωτερική εξέταση και ψηλαφεί την ουλή. Όμως αυτή η εξέταση τείνει να περιοριστεί γιατί είναι επίπονη και δεν βοηθάει στην επούλωση.

Πόσο πιθανή είναι μια ρήξη της μήτρας ή διάνοιξη ουλής από προηγούμενηκαισαρική; Σύμφωνα με τελευταίες έρευνες (που περιλαμβάνουν την περίπτωση των ασυμπτωματικών διανοίξεων), ο κίνδυνος είναι μικρότερος από 3 στις 1000 γυναίκες με χαμηλές οριζόντιες τομές (στην κάτω μοίρα της μήτρας, κοντά στον τράχηλο) που δοκιμάζουν φυσιολογικό τοκετό VBAC. Ο κίνδυνος είναι λίγο μεγαλύτερος σε γυναίκες με τομή ψηλότερα στη μήτρα. Οι περισσότερες γυναίκες σήμερα έχουν χαμηλή τομή. Εσείς και ο γιατρός σας πρέπει να ελέγξετε τον ιατρικό φάκελλο για να διαπιστώσετε τι είδους τομή έχετε. Η τομή στο δέρμα δεν σημαίνει απαραίτητα αντίστοιχη τομή της μήτρας, γι' αυτό δεν μπορείτε να είστε βέβαιη κοιτάζοντας απλώς την κοιλιά σας. Η χαμηλή οριζόντια τομή φαίνεται να επουλώνεται καλύτερα από μια χαμηλή κάθετη τομή, και επίσης υφίσταται λιγότερη καταπόνηση κατά τον τοκετό. Παρόλα αυτά, πολλοί γιατροί (στις ιατρικά προηγμένες χώρες) συνιστούν ανεπιφύλακτα το VBAC, ακόμη και αν το είδος της τομής είναι άγνωστο - οπότε αξίζει τον κόπο να ψάξετε.

Οι στατιστικές δείχνουν ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος της VBAC είναι μία επόμενη καισαρική. Οι επαναλαμβανόμενες καισαρικές αντιπροσωπεύουν ποσοστό 30 ως 40 τοις εκατό όλων των καισαρικών σήμερα, ενώ στη Βόρειο Αμερική λιγότερο από 20 τοις εκατό των γυναικών κάνουν VBAC. Είναι φανερό ότι υπάρχει τρόπος να βελτιωθούν τα ποσοστά μητρικής θνησιμότητας και καισαρικών, και να δίνονται στις γυναίκες καλύτερες εμπειρίες γέννας: χρειάζεται να γίνονται λιγότερες επαναλαμβανόμενες καισαρικές και πολύ περισσότερες VBAC. Και πράγματι, η VBAC έχει αρχίσει να γίνεται πολύ συνηθισμένη στις ιατρικά προηγμένες χώρες.

[ Ο μόνος μεγάλος κίνδυνος που θα μπορούσε ενδεχομένως να συνδεθεί με τη VBAC είναι η πλήρης ρήξη της μήτρας. Όμως, το πραγματικό ποσοστό εμφάνισης αυτής της επιπλοκής είναι πολύ μικρό. Εξάλλου αντίστοιχα προβλήματα τοκετού μπορεί να εμφανιστούν σε γυναίκες που δεν έχουν κάνει προηγούμενη καισαρική, όπως για παράδειγμα:

Επιπλοκή Συχνότητα εμφάνισης Πρόωρη αποκόλληση του πλακούντα 1/100 Πρόδρομος πλακούντας

(όταν ο πλακούντας φράσσει τη γεννητική οδό) 1/200 Εμβρυακή δυσχέρεια (distress)

(όψιμες επιβραδύνσεις και βραδυκαρδία) 1-5/100 Προβολή ισχιακή ή εγκάρσια

(κατά την ενεργητική φάση του τοκετού) 2-3/100 Πρόπτωση ομφαλίδας 1/100

Υπάρχουν λοιπόν πολλοί λόγοι που θα καθιστούσαν αναγκαία μια επείγουσα παρέμβαση κατά τον τοκετό. Στην VBAC κάθε μία από αυτές τις επιπλοκές εμφανίζεται με συχνότητα αντίστοιχη προς τη ρήξη της μήτρας. Αρκετές είναι πιο συχνές. Επομένως, η πιθανότητα να χρειαστεί επείγουσα παρέμβαση σε έγκυο που κάνει VBAC δεν είναι πρακτικά μεγαλύτερη από ότι σε οποιαδήποτε άλλη έγκυο.]

Απόσπασμα από το "Birth After Cesarian- The Medical Facts" του Bruce L.Flamm, σελ. 105-6.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Η πεθιδίνη ειναι ενα ισχυρό ναρκωτικό που χρησιμοποιουν αρκετα συχνά στους τοκετούς :(

Επειδη υπέφερα απο τους πονους εκεινη την ωρα λες φέρε οτι εχεις! Αν μου μειωσε τον πονο δεν μπορω να φανταστω ποσο περισσοτερο θα μπορουσα να ειχα πονεσει!!! Ημουν σαν πρεζου στην Ομονοια και δεν μπορουσα να κρατησω τα ματια μου ανοιχτα...τη μιση γέννα θυμαμαι να φανταστεις :(

Μετα διαβασα οτι περνάει στο μωρό και φρίκαρα!

Link to comment
Share on other sites

μια που μιλατε οπως βλεπω για ρυξεις και επειδη και το δευτερο παιδακι μου το γεννησα φσ δεν εχω αναφερει μεχρι τωρα οτι ειχα ρυξη ουροδοχου κυστης μετα τον τοκετο το ολο θεμα ειχε ξεκινηση με τον τραχυλο που ηταν πλαγιασμενος και δεν μπορουσε η μικρη να εμπεδωθει στην τελικη φαση γτ διαβαζουν και εγκυουλες δεν θα μπω σε λεπτομερειες επρεπε να βγει με ενα σπρωξιμο γιατι πεσαν οι παλμοι της οπως και εγινε απλα το αποτελεσμα ηταν η ρυξη δεν πονουσα καθολου και μεσα σε τρεις μηνες πηγε στην θεση της ειχε μηπως καμια μανουλα παρομοια εμπειρια?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να ελέγξεις τη δουλειά του, φυσικά δε μπορείς, αλλά εντάξει, ξέρεις με τί άνθρωπο έχεις να κάνεις. Επίσης να πω οτι το 1 στους 2 κάνουν καισαρική (και φαντάζομαι εννοείς καισαρική χωρίς λόγο) πάλι μου φαίνεται υπερβολή...

 

Συγνωμη αλλα αλλο διαφωνω και αλλο εθελοτυφλω.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Η πεθιδίνη ειναι ενα ισχυρό ναρκωτικό που χρησιμοποιουν αρκετα συχνά στους τοκετούς :(

Επειδη υπέφερα απο τους πονους εκεινη την ωρα λες φέρε οτι εχεις! Αν μου μειωσε τον πονο δεν μπορω να φανταστω ποσο περισσοτερο θα μπορουσα να ειχα πονεσει!!! Ημουν σαν πρεζου στην Ομονοια και δεν μπορουσα να κρατησω τα ματια μου ανοιχτα...τη μιση γέννα θυμαμαι να φανταστεις :(

Μετα διαβασα οτι περνάει στο μωρό και φρίκαρα!

 

Yogini μου τι λες τωρα πρωτη φορα τ'ακουω αυτο.Μη φρικαρεις. Να σκεφτεστε οτι γεννησατε σαν ροκ σταρ!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

H πεθιδινη (εκανα και γω 2 ενεσεις) δεν μειωνει τους πονους αλλα σε βοηθησεις στο ενδιαμεσο των πονων. Εγω δεν μπορουσα ουτε ενδιαμεσα στους πονους να χαλαρώσω ένοιωθα ότι ήταν συνεχόμενοι. Μολις μου εκαναν την ενεση όντως δεν μπορουσα να κρατησω τα ματια μου ανοιχτά (τα πρωτα 10 λεπτα) αλλά χαλάρωσα, με βοηθησε να ηρεμησω λιγο για να μπορω να συνεχίσω. Οι πονοι ομως δεν μειωθηκαν. Αν ξαναγεννούσα θα προσπαθούσα να το αποφυγω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ντόλη μου η κοπέλα μιλάει για τοκετό κάτω απο φυσιολογικές συνθήκες, χωρίς προβλήματα στην εγκυμοσύνη! Εμείς ανήκουμε σε άλλη κατηγορία δυστυχώς. Εγώ είχα 2 εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου, με περίδεση τραχήλου, ακινησία σε όλη τη διάρκεια, στη δεύτερη εγκυμοσύνη είχα και διαβήτη, όπου φυσικά δε γλύτωσα την καισαρική. Τουλάχιστον, αν και η εμπειρία μου από τα μαιευτήρια είναι χάλια, χαίρομαι που έχω καλή γιατρό, και κατάφερα να γεννήσω την πρώτη φορά φυσιολογικά.
Γλυκιά μου Τάρα καλησπέρα. Δεν είμαι αντίθετη στον φυσικό τοκετό ίσα ίσα που ήθελα να γεννήσω με αυτόν τον τρόπο και τώρα που είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου θα ήθελα να μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά (αν και νομίζω ότι δεν θα το επιτρέψει ο γιατρός μου). Το σχόλιο μου ήταν πάνω στην συγκεκριμένη πρόταση Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ. Νομίζω ότι υπάρχει μία τάση να θεωρείται ότι αν δεν νιώσεις τον πόνο και την λύτρωση που τον ακολουθεί δεν μπορείς να ζήσεις με σωστό τρόπο το μεγαλείο της μητρότητας.
4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Στον γιο μου είχα 13 ώρες ωδίνες. Δεν έκανα επισκληρίδιο. Τις μισές από αυτές τις πέρασα στο σαλόνι με όλο τον κόσμο εκεί, για να μπορώ να είμαι μαζί με τον άντρα μου (δημόσιο νοσοκομείο, δεν τον άφηναν στο δωμάτιο μαζί μου...). Τις άλλες μισές και πιο δραματικές, τις πέρασα μόνη μου στο δωμάτιο με μια ξένη γυναίκα. Δε θέλω καν να θυμάμαι αυτή την εμπειρία, ένιωσα ότι με τιμωρούσαν, καμία σχέση δηλαδή με τον τρόπο που θα έπρεπε να φέρονται σε μια επίτοκο.

Στην κόρη μου έκανα καισαρική και για 3 εβδομάδες δε μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι μόνη μου. Φρικτοί πόνοι, δεν πρόκειται να το ξεχάσω. Το πρώτο 24ωρο είχαν το μωρό στη ΜΕΘ, για φόβο υπογλυκαιμίας. Μετά, έπρεπε να έχω και συνοδό, γιατί δε μπορούσα να τη φροντίσω.

Οι μόνες ευχάριστες στιγμές και στους δύο τοκετούς ήταν όταν αντίκρυσα τα μωρά. Κατά τ΄άλλα, δε θέλω να θυμάμαι τίποτα... Δε θα΄πρεπε να είναι έτσι όμως!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, σχετικά με το Φ.Κ.Τ., οι υπηρεσίες του νοσοκομείου μετά την γέννα είναι πολύ φιλικές και πολύ...φυσικές. πρώτα πρώτα, αν θυμάμαι καλά το διαφημίζουν κιόλας, το μωρό δεν φεύγει ποτέ από την μάνα του. Το σημείο αυτό είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να το έχεις περάσει για να αξιολογήσεις πραγματικά πόσο σημαντικό είναι. Ο δεσμός της μαμάς με το παιδί δεν διακόπτεται. Η απλή αυτή αρχή έχει φαντασμαγορικά αποτελέσματα ενάντια στην επιλόχεια κατάθλιψη. Αντίθετα, ένα μεγάλο μέρος της κατάθλιψης προκύπτει όταν το παιδί αφαιρείται από την μαμά και έτσι εκείνη δυσκολεύεται, σε σημεία, να σχετιστεί ή να συνδεθεί μαζί του.

 

Ένα άλλο καλό είναι ότι φεύγεις όποτε θέλεις. Από την στιγμή που οι μαίες κρίνουν ότι δεν χρειάζεσαι παρακολούθηση, κι αυτό σε ένα φυσιολογικό τοκετό είναι ελάχιστες ώρες, τότε μπορείς να πας σπίτι σου. Εδώ επίσης υπάρχει μεγάλη ψυχολογική αξία, διότι στην ουσία η μάνα μπορεί δυναμικά και άμεσα να πάρει την καινούργια ζωή στα χέρια της, τόσο την καινούργια ζωή του παιδιού της όσο και την δική της καινούργια ζωή, μιας και από εδώ και μπρος θα είναι μάνα, και να την ξεκινήσει άμεσα. Σκεφτείται εσείς από τον εαυτό σας, πόση αυτοπεποίθηση παίρνετε όταν κάνουν κάτι για εσάς και όταν το κάνετε εσείς οι ίδιες.

 

yogamama και yogini

 

η γυναίκα μου έκανε χρόνια Τάι Τσι. Πράγματι η γνώση της γιόγκα, η γνώση του σώματος και της αναπνοής, βοηθούν σημαντικά την γέννα.

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...