Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γνωρίζει ή έχει κάνει κάποιος την "κατακερμάτηση DNA σπέρματος"? Από τις τελευταίες εξετάσεις που μας ζήτησε ο γιατρός πριν την εξωσωματική είναι η sperm DFI. Μας είπε πως δεν είναι απαραίτητη αλλά επειδή έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα να το κοιτούσαμε και αυτό μήπως χρειαστεί κατά την εξωσωματική στο εργαστήριο να ακολουθήσουμε μία διαδικασία "ντοπαρίσματος" κατά κάποιο τρόπο του σπέρματος. Αλλά λέμε με τον άντρα μου πως αν είναι η εξέταση αυτή να κοστίζει γύρω στα 200-300 και χρειαστούμε και το ντοπάρισμα που θα πάει περίπου 300-400, μήπως κάναμε ούτως η άλλως το ντοπάρισμα και γλυτώναμε τα της εξέτασης. Δύσκολοι καιροί....

cctip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η εξεταση κοστιζει γυρω στα 300 ευρω...ενα παθολογικο σπερμα θα δωσει και παθολογικες τιμες κατακερματισμου(συνηθως)...δεν ξερω τι εννοει ο γιατρος σου "ντοπαρισμα" αν οντως εχετε υψηλα ποσοστα κατατμησης...αυτο που ξερω ειναι οτι οταν γινεται μικρογονιμοποιηση,διαλεγουν τα φαινομενικα καλα σπερματοζωαρια για να γονιμοποιησουν το ωαριο...το αν εχουν κατακερματισμο,ειναι κατι που δεν φαινεται...η εξεταση ειναι αμφιλεγομενη,η θεραπεια συνηθως ειναι ληψη βιταμινων με την ελπιδα να προσφερουν κατι και να μειωσουν τις τιμες του κατακερματισμου...δεν χανεις κατι να κανεις την εξεταση,αν και πρωτη φορα ακουω εξωσωματικο να την συστυνει και μαλιστα,πριν απο την προσπαθεια...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς μας τη συνέστησαν, καθώς και τον απλό καρυότυπο και την εξέταση FISH σπέρματος που είναι πιο ειδική (και πιο ακριβή).

 

Από ό,τι μας είπαν, το DNA Fragmentation Index απλώς δείχνει περίπου τι ποσοστό σπερματοζωαρίων δεν έχουν σωστό DNA μορφολογικά. Μπορεί ο άντρας να έχει απολύτως φυσιολογικό καρυότυπο (που συνήθως έτσι είναι) αλλά για διάφορους παράγοντες (κάπνισμα, άγχος, κακή διατροφή, τοξίνες κ.λπ.) το DNA που βρίσκεται μέσα στο σπέρμα να μην είναι σωστά φτιαγμένο. Είναι θέμα οξειδωτικού στρες. Ούτως ή άλλως από ό,τι μας εξήγησε η γενετίστρια, το DNA του σπερματοζωαρίου είναι διαφορετικό μορφολογικά από τον κανονικό έλικα του DNA - εκτός του ότι έχει τα μισα χρωμοσώματα, είναι και πιο "πατικωμένο" να το πω απλά, διότι πρέπει να χωρέσει σε μικρότερο χώρο (στο "κεφάλι" του σπερματοζωαρίου) και να ταξιδέψει και στο ωάριο. Σε όλη αυτή τη διαδικασία, κάτι μπορεί να πάει στραβά και να είναι μισά και κούτρουλα, που λένε, τα χρωμοσώματα. Όταν λοιπόν είναι έτσι στραβοφτιαγμένα, σε μεγάλο ποσοστό σπερματοζωαρίων, τότε υπάρχει προβληματάκι. Εμείς δεν έχουμε υπογονιμότητα (συλλαμβάνω εύκολα, απλώς έχω καθ' έξιν αποβολές) αλλά μας είπαν ότι στους υπογόνιμους άντρες το ποσοστό αυτό είναι μεγαλύτερο.

 

Εμείς την κάναμε την εξέταση με 80 ευρώ σε δημόσιο νοσοκομείο. Αλλά περιμένεις... Όσο για το "ντοπάρισμα" μας είπαν ότι είναι βιταμίνες (καρνιτίνη, Βιτ. Ε και άλλα) που παίρνει ο άντρας για 3 μήνες. Εξ άλλου κάθε 3 μήνες φτιάχνεται νέο σπέρμα. Είναι κάτι που διορθώνεται.

 

Τώρα, το FISH είναι άλλο... Είναι χρωμοσωμικές ανωμαλίες στο σπέρμα, που δεν διορθώνονται. Εκεί, μάλλον πρέπει να κάνεις μικρογονιμοποίηση ή προεμφυτευτικό έλεγχο ή κτ τέτοιο.

 

Εμείς είμαστε εν αναμονή......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνωρίζει ή έχει κάνει κάποιος την "κατακερμάτηση DNA σπέρματος"? Από τις τελευταίες εξετάσεις που μας ζήτησε ο γιατρός πριν την εξωσωματική είναι η sperm DFI. Μας είπε πως δεν είναι απαραίτητη αλλά επειδή έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα να το κοιτούσαμε και αυτό μήπως χρειαστεί κατά την εξωσωματική στο εργαστήριο να ακολουθήσουμε μία διαδικασία "ντοπαρίσματος" κατά κάποιο τρόπο του σπέρματος. Αλλά λέμε με τον άντρα μου πως αν είναι η εξέταση αυτή να κοστίζει γύρω στα 200-300 και χρειαστούμε και το ντοπάρισμα που θα πάει περίπου 300-400, μήπως κάναμε ούτως η άλλως το ντοπάρισμα και γλυτώναμε τα της εξέτασης. Δύσκολοι καιροί....

χρειαστηκαμε και εμεις να κανουμε αναλογες εξετασεις,και πρεπει να σου πω οτι ηταν αρκετα αλμυρες οι τιμες --αν θελεις μπορω να σου στειλω το κεντρο οπου τις καναμε τελικα-

απιστευτες οι διαφορες τιμων και πολλες φορες αλλου φθηνοτερα το ενα κεντρο και αλλου το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ο γιατρός μου εξήγησε πως είναι κάπως υπερβολικό να κάνουμε αυτη την εξέταση αλλα γενικά θέλει ότι μπορούμε να το αποκλείσουμε απο την αρχή. Μου ξεκαθάρισε πως γενικά δεν είναι της άποψης προχωράμε και βλέπουμε. Αν υπάρχει κάτι που μπορει να αντιμετωπιστεί ας το γνωρίζουμε απο τώρα. Δεν υπάρχει λόγος να αποκτήσουμε μια αποτυχημένη προσπάθεια για να αρχίσουμε να ψάχνομαστε λίγο παραπάνω... Άλλωστε η εξέταση δεν κοστίζει όσο μια εξωσωματική. Οπότε μάλλον θα την κάνουμε απο Σεπτέμβριο κι αυτη...

cctip3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμας μας τη σύστησε ο πρώτος γιατρός που είδαμε, αλλά όλοι οι άλλοι ουρολόγοι και εξωσωματικοί που μας είδαν στη συνέχεια είπαν πως είναι υπερβολή, και πως πρακτικά δε βοηθά πουθενα. Δηλ. οκ, μαθαίνεις ότι υπάρχει καποιο πρόβλημα αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το λύσεις...δώρο άδωρο ένα πράγμα...

Το ίδιο ισχύει και για την ΑΜΗ (που μας έγραψε ο ίδιος γιατρός)

 

Εμάς οι εξετάσεις μας ενόψει εξωσωματικής κόστισαν 1.000 ευρώ περίπου, και μάλιστα σε δημόσιο νοσοκομείο... Από αυτά πήραμε περίπου 300 από το ταμείο μας (ΤΣΜΕΔΕ). Άουτς!

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

... Μου ξεκαθάρισε πως γενικά δεν είναι της άποψης προχωράμε και βλέπουμε. Αν υπάρχει κάτι που μπορει να αντιμετωπιστεί ας το γνωρίζουμε απο τώρα...

 

Στη θέση σου θα είχα στο νου μου λίγο... το οικονομικό συμφέρον (των γιατρών). Τελευταία ακούω συχνά περιπτώσεις για κέντρα που βάζουν τα ζευγάρια σε μια σειρά εξετάσεων πολύ ακριβών και ουσιαστικά δε χρειάζονται.

 

Αν κάποιος γιατρός θέλει να ψάξει όλα τα ενδεχόμενα θα πρέπει να πραγματοποιήσει τόσες πολλές εξετάσεις που θα φτάσει σε απίστευτα επίπεδα κόστους.

Αν δεν υπάρχει ισχυρή ένδειξη για κάτι, είναι υπερβολή να γίνει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγώ θα διαφωνησω. Μακάρι να μας ζητούσαν κι εμάς από την αρχή αυτες τις εξετάσεις και να μην φταναμε να κάνουμε 7αποτυχημενες εξωσωματικες. Αν σκεφτείτε το κόστος των εξωσωματικων τότε το κόστος των εξετάσεων είναι αμελητέο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προς διευκρίνιση: Μίλησα με την εμβρυολόγο μας και μου εξήγησε ότι συγκεκριμένα στη μικρο-γονιμοποίηση δεν χρειάζεται στο DFI. Για την κλασική εξωσωματική δε γνωρίζω.

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
On 31/7/2012 at 1:25 ΠΜ, iorgos είπε:

χρειαστηκαμε και εμεις να κανουμε αναλογες εξετασεις,και πρεπει να σου πω οτι ηταν αρκετα αλμυρες οι τιμες --αν θελεις μπορω να σου στειλω το κεντρο οπου τις καναμε τελικα-

απιστευτες οι διαφορες τιμων και πολλες φορες αλλου φθηνοτερα το ενα κεντρο και αλλου το αλλο

καλησπέρα . Διάβασα το πόστ σου ψάχνοντας και γω για κόστος εξέτασης κατακερματισμού dna και που  να την κάνω πιο οικονομικά . 

Αν διαβάσεις το μνμ μου αν θέλεις στείλε μου πληροφορίες . Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας! 

Προκειτε για τον αδερφό μου, που προσπαθουν εδώ και 9 χρόνια να κάνουν ένα μωράκι. Στην αρχή το σπερμοδιαγραμμα έδειξε λίγα σπερματοζωάρια έως καθόλου με χαμηλή κινητικότητα. Στην πορεία διαπιστώθηκε ουρεοπλασμα και στους δύο, το οποίο αντιμετωπίστηκε με αντιβίωση. Στο τελευταίο σπερμοδιαγραμμα λοιπον (με διατροφή συγκρκριμενη), η ποσότητα τον σπερματοζωαρίων έφτασε στα ύψη! ΟΜΩΣ! η διάγνωση λέει βλάβη στα χρωμοσώματα 14 και 15, Καρυοτυπος αρρενος με μετάθεση τύπου Robertson. Τι σημαίνει αυτο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

@ΒιβηΛΑΙ   Ο αδερφος σου εχει προβλημα στον καρυοτυπο,αυτα τα 2 χρωμοσωματα ειναι αναποδα.Τα προβληματα στον καρυοτυπο σχετιζονται με αυξημενα ποσοστα αποβολων γιατι κληρονομειται αυτη η αλλαγη και στα περισσοτερα εμβρυα,τα οποια δεν ειναι βιωσιμα.Αυτο που μπορει να γινει ειναι εξωσωματικη με προεμφυτευτικο.Δηλαδη να παρουν τα ωαρια,να κανουν γονιμοποιηση με σπερματοζωαρια και απο τα εμβρυα που θα βγουν να τα ελεγξουν στον καρυοτυπο.Μπορει απο τα 5 εμβρυα,2 πχ να ειναι ενταξει ή 3..μεταφερουν αυτα και αν πιασουν,ολα καλα.Η διαδικασια εχει μεγαλο κοστος δυστυχως.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...