Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 455
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά στο τοπικ αττικό vs έλενα μου λύθηκαν οι απορίες μου!

αν γεννούσα φυσιολογικά σίγουρα θα πήγαινα αττικό, όμως με καισαρική χλωμό το βλέπω! όντως στο αττικό οι μαίες σε πλένουν μόνο την πρώτη φορά και μετά πρέπει να σε πλύνει καποιος δικός σου (π.χ. σύζηγος, μαμα, αποκλειστική) γιατί από εμπειρία το πρώτο 24ωρο που εχεις ορους, καθετήρες και το αίμα ποταμι χρειάζεσαι πλύσιμο κάθε 4 ώρες τουλάχιστον!!!!!!:-(

επιπλέον επειδή το μωρό θα είναι απο την αρχή ΟΛΗ την ώρα δίπλα ακόμα και στην τουαλέτα να θες να πάς χρειάζεται κάποιος να είναι δίπλα σου!

+ οτι τις 2 πρώτες μέρες δε θα μπορώ να κουνηθώ!πως θα αλλάζω το μωρό?

Link to comment
Share on other sites

Αda9 γεννησα στις 11 το πρωι (σε δημοσιο) με καισαρικη.. μετα μιση ωρα ημουν στο δωματιο με το μωρακι διπλα μου..

Η μαια ηρθε αμεσως να με παρακινησει να βαλω το μωρο στο στηθος, πριν καν καλα καλα συνελθω κ οσο ακομα ημουν με τη ρομπα του χειρουργειου.. Αφου θηλασα το μωρο για πρωτη φορα κ περασε καμια ωρα κ ηρεμησα λιγο κ συνηλθα ηρθαν οι νοσοκομες, με πλυνανε, αλλαξαν το πλαστικο υποστρωμα που βαζουν μολις σε βαζουν στο κρεβατι που ακομα δεν εχεις σερβιετες κλπ, μεχρι κ τη σερβιετα στο εσωρουχο με βοηθησαν να βαλω.. (αηδιαστικες λεπτομερειες αλλα αφου ρωτατε :lol:)

Μετα το μονο που χρειαζομουν για τις πρωτες ωρες ηταν συχνη αλλαγη σερβιετας κ τοπικο πλυσιμο.. Κ αυτο για κανα 4ωρο γιατι μετα σηκωθηκα κ περπατησα κ μπορουσα να παω στην τουαλετα. Κ τον καθετηρα τον εβγαλα αμεσως με το που σηκωθηκα.

Ομως ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο, εναν ανθρωπο μαζι σου τον χρειαζεσαι.. Εγω ειχα τη μαμα μου ολες τις μερες , ομως μπορουσα πολυ ανετα να αλλαζω το μωρο κλπ.. το μονο που ηθελα ηταν να μου φερνει νερακι κ να μου φτιαχνει τα μαξιλαρια..

Γιατι πιστευεις πως για 2 μερες δεν θα μπορεις να κουνηθεις??

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο τοπικ αττικό vs έλενα μου λύθηκαν οι απορίες μου!

αν γεννούσα φυσιολογικά σίγουρα θα πήγαινα αττικό, όμως με καισαρική χλωμό το βλέπω! όντως στο αττικό οι μαίες σε πλένουν μόνο την πρώτη φορά και μετά πρέπει να σε πλύνει καποιος δικός σου (π.χ. σύζηγος, μαμα, αποκλειστική) γιατί από εμπειρία το πρώτο 24ωρο που εχεις ορους, καθετήρες και το αίμα ποταμι χρειάζεσαι πλύσιμο κάθε 4 ώρες τουλάχιστον!!!!!!:-(

επιπλέον επειδή το μωρό θα είναι απο την αρχή ΟΛΗ την ώρα δίπλα ακόμα και στην τουαλέτα να θες να πάς χρειάζεται κάποιος να είναι δίπλα σου!

+ οτι τις 2 πρώτες μέρες δε θα μπορώ να κουνηθώ!πως θα αλλάζω το μωρό?

 

 

μη νομιζεις οτι δεν θα μπορεις μονη σου. εγω γεννησα 10 το βραδυ και το πρωι σηκωθηκα να δω το μωρο στα προωρα και πηγαμονημου τουαλετα κλπ.απλα δεν ηθελα να κανω μπανιο,εκει θα ηθελα βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο τοπικ αττικό vs έλενα μου λύθηκαν οι απορίες μου!

αν γεννούσα φυσιολογικά σίγουρα θα πήγαινα αττικό, όμως με καισαρική χλωμό το βλέπω! όντως στο αττικό οι μαίες σε πλένουν μόνο την πρώτη φορά και μετά πρέπει να σε πλύνει καποιος δικός σου (π.χ. σύζηγος, μαμα, αποκλειστική) γιατί από εμπειρία το πρώτο 24ωρο που εχεις ορους, καθετήρες και το αίμα ποταμι χρειάζεσαι πλύσιμο κάθε 4 ώρες τουλάχιστον!!!!!!:-(

επιπλέον επειδή το μωρό θα είναι απο την αρχή ΟΛΗ την ώρα δίπλα ακόμα και στην τουαλέτα να θες να πάς χρειάζεται κάποιος να είναι δίπλα σου!

+ οτι τις 2 πρώτες μέρες δε θα μπορώ να κουνηθώ!πως θα αλλάζω το μωρό?

 

Μόνο και μόνο που έχεις το μωρό σου μαζί σου 24 ώρες την ημέρα αξίζει όλη η ταλαιπωρία του κόσμου! Πιστεψε με θα ξεχάσεις και το πόνο σου και τα πάντα με το που θα βλέπεις το μωρό σου ΟΛΗ την ημέρα και ΟΛΗ τη νύχτα! Μετά τη γέννα μου και την εμπειρία μου στο Αττικό δε μπορώ να καταλάβω τις γυναίκες που γενάνε στα ιδιωτικά. Να μην έχεις το μωρό σου κοντά, να το φροντίζεις, να το αλλάζεις, να το παρηγορείς όταν κλαίει;;;; Με τίποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλά ολα αυτά που λέτε αλλά στο πρώτο μου παιδί με καισαρική το 1ο 24ωρο ειχα ορό, καθετήρα και το σωληνάκι της επισκληρίδιου!γέννησα στις 13:45 και με σήκωσαν οι μαίες να περπατήσω από το κρεβάτι ως την καρέκλα στις 9 το βράδυ εννοείται πως πονούσα !την άλλη μέρα κατά τις 10 το πρωί μου τα έβγαλαν όλα και μου είπαν περπάτα!χειρότερο πόνο δεν έχω ξανανιώσει!η ψυχή μου το ξέρει πως περπατούσα!εντάξη την άλλη μέρα ήμουν πολύ καλύτερα αλλά οι δυο πρώτες μέρες πολύ πόνο!η μητέρα μου δεν θα μπορεί να είναι μαζί συνέχεια γιατί θα κρατάει το γιο μου, οπότε μένει ο άντρας μου....Τι να πώ ισως εγω ειμαι φοβιτσιάρα, ισως είμαι και λίγο καλομαθημένη, αλλά την πρώτη φορά τα είδα όλα!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο που έχεις το μωρό σου μαζί σου 24 ώρες την ημέρα αξίζει όλη η ταλαιπωρία του κόσμου! Πιστεψε με θα ξεχάσεις και το πόνο σου και τα πάντα με το που θα βλέπεις το μωρό σου ΟΛΗ την ημέρα και ΟΛΗ τη νύχτα! Μετά τη γέννα μου και την εμπειρία μου στο Αττικό δε μπορώ να καταλάβω τις γυναίκες που γενάνε στα ιδιωτικά. Να μην έχεις το μωρό σου κοντά, να το φροντίζεις, να το αλλάζεις, να το παρηγορείς όταν κλαίει;;;; Με τίποτα!!!!

αγαπητή μου Μαρίτα, αν διαβάσεις πιο κάτω θα δείς για πιο λόγο θα προτιμήσω πάλι ιδιωτικό (αν παω τελικα δημόσιο θα είναι λογω οικονομικών), σου ξαναλέω λοιπόν οτι εγώ που γέννησα με καισαρική οχι το μωρό δεν μπορούσα να αλλάξω αλλά ούτε να σηκωθώ να κάτσω στον κ... μου!επιπλέον αν το ζητούσα θα μπορούσα να το είχα οση ώρα θέλω μαζί μου και να τους το δίνω να το πλένουν οι μαίες!τελος πάντων οπως τα καταφέρνει καθε μια!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή μου Μαρίτα, αν διαβάσεις πιο κάτω θα δείς για πιο λόγο θα προτιμήσω πάλι ιδιωτικό (αν παω τελικα δημόσιο θα είναι λογω οικονομικών), σου ξαναλέω λοιπόν οτι εγώ που γέννησα με καισαρική οχι το μωρό δεν μπορούσα να αλλάξω αλλά ούτε να σηκωθώ να κάτσω στον κ... μου!επιπλέον αν το ζητούσα θα μπορούσα να το είχα οση ώρα θέλω μαζί μου και να τους το δίνω να το πλένουν οι μαίες!τελος πάντων οπως τα καταφέρνει καθε μια!

Πάντως ακόμη και αποκλειστική να ζητήσεις για όσες μέρες κάτσεις εκεί, νομίζω θα σου κοστίσει λιγότερο από ένα ιδιωτικό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το διαβασα σε κάποιο άλλο θεμα, αλλά νομιζω καλό ειναι να το ξερουμε εμεις που θα γεννησουμε στο Αττικο.

Δωρα ευχαριστουμε για την ενημερωση (δεν πιστευω να παραξηγηθηκες για την υποκλοπή? χαχα)

Παντως ρε παιδια εινα ανεπιτρεπτο να υπαρχει επισκεπτηριο ειδικα τη συγκεκριμενη περιοδο, σε οτι δωματιο κ να εισαι.

Στα μαθηματα του ανωδυνου που κανω τωρα στο ΑΤΤΙΚΟ μας ενημερωσαν οτι πλεον κ με βαση τις τελευταιες οδηγιες που εχουν εχει απαγορευτει εντελως το επισκεπτηριο στην μαιευτικη κλινικη, επιτρεπεται μονο ενας συνοδος καθ' ολη τη διαρκεια της ημερας εκτος απο τις πρωινες ωρες απο 8 μεχρι 1 που δεν εχεις καν συνοδο γιατι ειναι η ωρα που κανουν τις επισκεψεις οι γιατροι κ πετανε εξω κ τους συνοδους.

Οι συνοδοι εν τω μεταξυ πρεπει να 1-2 ατομα που θα εναλλασονται μεταξυ τους και οχι ολο σου το σοι κ παιρνουν ειδικη αδεια για να μπορουν να πηγαινοερχονται.

Αν θες να δεχτεις επισκεπτηριο θα πρεπει αν εισαι σε θεση να κατεβεις εσυ στην καφετερια. Το μωρο δεν το βλεπει κανεις.

Κ οταν ρωτησα τι γινεται σε περιπτωση που καποιος αγνοει τις οδηγιες κ δεχεται κοσμο μου ειπαν απλα οτι αν παρουσιαστει τετοιο κρουσμα η λεχωνα παιρνει "πειθαρχικο εξιτηριο" κ φευγει αμεσως κ παει στο σπιτι της με δικια της ευθυνη για τον εαυτο της κ το μωρο της..

Κ για να πω την αληθεια δεν με χαλασε καθολου το ολο σκηνικο. Ισα ισα χαρηκα γιατι αν βρω μονοκλινο σιγουρα θα το ρυθμισω μονη μου αλλα αν ειμαι με καμια ασυνηδητη τι θα κανω? Πως θα διωξω εγω το σοι της αλληνης?

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Δηλαδή εγω που ειμαι 28 εβδομαδων αποκλείεται να με αναλαβει γιατρός απο το Αττικο?Και γιατί αρνείται ο καθηγητης να αναλάβει προχωρημένες εγκυμοσύνες?

Κρατικό voσοκομείο-μαιευτήριο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις στο πρωτο παιδι βλεπαμε το γιατρο στο νοσοκομειο, ξεκινησαμε οταν ημουν 4 μηνων. Τωρα τον βλεπουμε στο ιατρείο του από την αρχη. Βεβαια εχουμε κανει καποιους μεγαλους υπερηχους στο νοσοκομείο. Δεν ξερω αν θελουν για να εχουν όλο το ιστορικο της εγκυου. Αλλα έχω φιλη που πηγε κατευθειαν στη γεννα, με το γιατρο της εφημεριας, εννοειται ότι δεν την εδιωξαν.....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! θα γεννήσω κι εγώ στο ΑΤΤΙΚΟ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τιμοκατάλογος για τα δωμάτια. Θα με ενδιέφερε δίκλινο ή μονοκλινο δωμάτιο (αν πάρχει διαθεσιμο όταν έρθει η ώρα) και θα ήθελα να ενημερωθώ για τις τιμές. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Gia την καισαρική ξέρω ότι δεν πληρώνεις αλλά για κανονικό τοκετό δίνεις κάποιο ποσό. φυσικά Είναι ελάχιστα χρήματα και ο γιατρός μου επίσης μου χει ζητησει ένα λογικό πόσο σε σχέση με τον πρώτο που ίχα και ξεγεννούσε στο ΙΑΣΩ γι' αυτό έλεγα μήπως έδινα κάτι παραπάνω για δίκλινο ή μονοκλινο για να έχει και ο άντρας μου την δυνατότητα να έρχεται όποτε θέλει και γιατί όχι να μένει κιόλας μαζί μας.

 

Αλήθεια εισαι ευχαριστημένη από το νοσοκομείο? εχω ακούσει πολύ καλά σχολία παρά το ότι λένε υπάρχει έλλειψη προσωπικού. Και είναι και από τα πιο καθαρά νοσοκομεία που έχω δει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νατάσα το ξέρω ότι έχει μόνο 2 απ' το καθένα. Εμείς θα το ζητήσουμε και αν υπάρχει καλώς, αν όχι δεν πειράζει. δεν έχω πρόβλημα με το τετράκλινο, εδώ λέγαμε για 6κλινο αν πηγαίναμε ΙΑΣΩ. Αλλά μου είπαν ότι το επισκεπτήριο ισχύει και για τους μπαμπάδες στο τετράκλινο και θα ήθελα να μπορεί να μείνει λίγο παραπάνω να δει το μωράκι μας αν θέλει. Οχι να φεύγει σαν κυνηγημένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! θα γεννήσω κι εγώ στο ΑΤΤΙΚΟ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τιμοκατάλογος για τα δωμάτια. Θα με ενδιέφερε δίκλινο ή μονοκλινο δωμάτιο (αν πάρχει διαθεσιμο όταν έρθει η ώρα) και θα ήθελα να ενημερωθώ για τις τιμές. Σας ευχαριστώ.

 

Τιμοκατάλογο μπορείς να ζητήσεις όποτε θες από το γραφείο κίνησης του νοσοκομείου (είναι στο ισόγειο). Ο μπαμπάς μπορεί να κάτσει μαζί σας όλη μέρα σε όποιο δωμάτιο κι αν είσαι, αλλά όχι τη νύχτα. Στα 2κλινα και στα 4κλινα επιτρέπεται μόνο γυναίκα (τουλάχιστον έτσι ήταν όταν γέννησα εγώ τον περασμένο Μάρτιο).

Εγώ ενώ είχα ζητήσει 1κλινο ή 2κλινο, με βάλαν σε 4κλινο γιατί δεν υπήρχαν άλλα δωμάτια διαθέσιμα και την ίδια μέρα άδειασε θέση και με μετέφεραν. Και στο 4κλινο πάντως δεν θα είχα πρόβλημα γιατί έχει κουρτίνα γύρω απ' το κρεβάτι και μπορείς να απομονωθείς τελείως.

Link to comment
Share on other sites

sonar ευχαριστώ πολύ γα την απάντηση! Και μεις θα ζητησουμε 1κλινο ή 2κλινο και αν υπάρξει οκ αλλιώς δεν πειράζει. Αφού μου λες πότι μπορεί να μένει ο αντρας μου και να φεύγει μόνο για το βράδυ τότε εντάξει!!

Link to comment
Share on other sites

sonar ευχαριστώ πολύ γα την απάντηση! Και μεις θα ζητησουμε 1κλινο ή 2κλινο και αν υπάρξει οκ αλλιώς δεν πειράζει. Αφού μου λες πότι μπορεί να μένει ο αντρας μου και να φεύγει μόνο για το βράδυ τότε εντάξει!!

 

siderenia ποιον γιατρο εχεις στο αττικο?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια το μονόκλινο στο Αττικό ξεχάστε το και το ΄δίκλινο δύσκολο αφού έχει μόνο δύο. Τα υπόλοιπα είναι τετράκλινα και πληρώνεις κάπου στα 300 ευρώ. Είναι καθαρά αλλά εαν είστε 4 να ξέρετε ότι η καθεμιά θα έχει συνοδό άρα τα μωρά τα έχετε μαζί αρα ξεκούραση μηδέν και το προσωπικό δεν είναι πολύ εξυπηρετικό. Επίσης στο επισκεπτήριο γίνεται πανικός και δεν μπορείς να ησυχάσεις. Ο ιατρός που λέτε είνα ιεξαιρετικός και έχει πολύ καλούς παιδιάτρους επίσης οι αίθουσες τοκετών είναι εξαιρετικές και οι παιδιάτροι. Α θα σας π΄ρήξουν λίγο με τον θηλασμό δεν δίνουν ξένο γάλα ούτε για αστείο και σε πιέζουν πολύ να θηλάσεις θέλεςι δεν θέλεςι.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πότε γέννησες εσύ; Όταν γέννησα εγώ πάντως στο 4κλινο δεν πλήρωνες τίποτα αν είχες ασφάλεια και όποιος και να ζητούσε αλλαγή δωματίου του την κάναν όταν υπήρχε διαθεσιμότητα (όπως σε μένα).

Το επισκεπτήριο ήταν πολύ αυστηρό (όποτε χρειάστηκε τους πέταγαν έξω με τις κλοτσιές) και το προσωπικό (αν και λιγοστό) έτρεχε να σε βοηθήσει.

Το ότι δεν δίνουν ξένο γάλα και επιμένουν στο θηλασμό εγώ το κατατάσω στα υπέρ του νοσοκομείου. Μακάρι να βοηθούσαν και τα άλλα μαιευτήρια τις μανούλες να καταλάβουν την αξία του και να το επέλεγαν για τα μωράκια τους. Βέβαια με το ζόρι κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να θηλάσεις. Και η κουμπάρα μου που γέννησε εκεί απ' την πρώτη μέρα του έδωσε σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω που γεννησα πριν δυο χρονια, συμφωνω με τη sonar. Μπορει να παιζει και η περιοδος που γενναει η καθεμια ( αν ειναι αργιες ή ΣΚ και οι περισσοτεροι ειναι σε άδεια). Οσο για το θηλασμό, καλα κάνουν και πιεζουν (περισσοτερο βοηθάνε θα το έλεγα), αλλα εμενα που ηταν μικρουλα μου ειπαν να της δινουμε οπωσδηποτε και ξενο για να ειμαστε σιγουροι ότι τρωει. την τριτη μερα το εβγαζα με θηλαστρο και αρκουσε.

Οσο για το οικονομικό, εγω με ΤΕΒΕ σε τετρακλινο έδωσα 300Ε, στο οποίο τετρακλινο δεν ήμαστε ποτέ 4.

Σε κάνα μηνα θα σας πω πως έχουν αυτή την περιοδο τα πράγματα...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...