Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Με το ΙΚΑ αν ειναι ΦΤ πληρωνεις περιπου 300Ε στο 4κλινο. Δεν ξερω για το ΤΣΜΕΔΕ αλλα νομιζω πως ειναι το ιδιο. Αν ειναι καισαρικη δεν πληρωνεις τπτ. Γιατι δεν ρωτας στο ταμειο σου ή καλητερα στο νοσοκομειο κατευθειαν!

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 455
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παντως αν θες να αλλαξεις γυναικολογο βιασου γιατι προχωραει η εγκυμοσυνη σου ισως δυσκολευτεις να βρεις καποιον να σε αναλαβει μετα!

Φιλια πολλα!:)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα!!Η βοήθειά σου μου είναι πολύτιμη!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το ίδιο σίγουρα, στο ΤΣΜΕΔΕ παιρνω τηλέφωνο αλλά ο ελεκτής ιατρός δεν το σηκώνει ΠΟΤΕ!!!!Στο αττικό πήρα τηλέφωνο και μου είπαν τιμές μόνο για το δωμάτιο, αλλά κι εγώ δεν ήξερα να ρωτήσω συγκεκριμένα για τα υλικά του χειρουργείου, πρωτη φορά από τη φίλη μου το άκουσα!

Δεν έχει γεννήσει καμια με τσμεδε στο Αττικό ή έστω σε άλλο δημόσιο νοσοκομείο??????

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση οι χρεώσεις των δημοσίων νοσοκομείων δεν αγγίζουν των ιδιωτικών. Και το Αττικο είναι το καλύτερο σε όλα του. Εκεί γέννησα και εκεί θα ξαναπήγαινα. Αν πάρεις τηλ στο Αττικό και ζητήσεις το λογιστήριο ίσως σου πουν.Θες χρεώσεις για φτ ή καισαρική βασικά. Με το καλό...

Link to comment
Share on other sites

Για καισαρική, αλλά οπως ειπα και πιο πάνω η φίλη μου σε δημόσιο στην Τρίπολη καισαρική πλήρωσε 300 δωματιο+ 400:twisted::twisted: τα υλικά του χειρουργείου (με ασφάλεια ΤΕΒΕ) !!!!!ειναι δυνατόν?Δηλ 800 σε δημόσιο τετράκλινο?????

Αν σκεφτείς οτι αμοιβή γιατρου με αναισθησιολόγου + μαια =1750!(τωρα η μαια στην καισαρική που χρειάζεται, δεν έχω καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπαρχει αλλη χρεωση! Μονο αυτη του δωματιου! Προσπαθησε να βρεις στο site του ekpizo (για τον καταναλωτη) υπαρχει λιστα με τις χρεωσεις ολων των γνωστων νοσοκομειων (ιδιωτικα-δημοσια). Εκει ειχα δει και εγω πριν γεννησω τις τιμες! Δεν θυμαμαι να ελεγε αλλες χρεωσεις για διαφορετικα ταμεια. Τσεκαρε το και μην ανησυχεις, δεν υπαρχει αλλη χρεωση! ;);) με το καλο το μωρακι σου!:)

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει αλλη χρεωση! Μονο αυτη του δωματιου! Προσπαθησε να βρεις στο site του ekpizo (για τον καταναλωτη) υπαρχει λιστα με τις χρεωσεις ολων των γνωστων νοσοκομειων (ιδιωτικα-δημοσια). Εκει ειχα δει και εγω πριν γεννησω τις τιμες! Δεν θυμαμαι να ελεγε αλλες χρεωσεις για διαφορετικα ταμεια. Τσεκαρε το και μην ανησυχεις, δεν υπαρχει αλλη χρεωση! ;);) με το καλο το μωρακι σου!:)

καλημέρα!Σ ευχαριστώ για την απάντηση, θα πάρω τηλ σημερα στο Αττικό να ρωτήσω για σίγουρα!Κι εσένα να σου ζήσει το μωράκι σου!:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Στο Αττικό αν γεννήσεις με καισαρική τομή δεν πληρώνεις τίποτα στο νοσοκομείο διότι θεωρείται χειρουργείο. Με φυσιολογικό τοκετό έχεις κάποια χρέωση, την οποία δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα εκεί πριν 2 εβδομάδες και με ταμείο δημοσίου πλήρωσα 2κλινο με ΦΤ 350. υπήρχε όντως ένα θέμα με τα υλικά πχ μπορεί να τύχαινε να μην είχαν βαμβάκι εκείνη τη στιγμή και να περίμενες για το απόγευμα. τις ημέρες που είχαν επίσχεση δεν επηρεαζε τις εγκυμονούσες ή τις λεχώνες, όπως επίσης υλικά υπήρχαν στην αίθουσα τοκετών. εγώ έμεινα ευχαριστημένη και θα ξαναπήγαινα. να σου πω όμως ότι καλού κακού είχα πάρει δικά μου σεντόνια, χαρτί υγείας και τα σύνεργα για να πλένω και αλλάζω το μωρό. μόνο τα σεντόνια μου χρησιμοποίησα και αυτό από δική μου παραξενιά, όχι ότι δεν είχαν σεντόνια... ελπίζω να βοήθησα....

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας! Έχω μπερδευτεί λίγο με τα δημόσια και θέλω κάποιες λεπτομέρειες αν μπορείτε βοηθήστε με.

 

Βρίσκεις έναν γιατρό που είναι στο Αττικό. Εάν έχει ιατρείο σε παρακολουθεί εκεί και γεννάς στο Αττικό? Επίσης αν σε παρακολουθεί στο νοσοκομείο, κανονίζεις το ραντεβού μαζί του ή μέσω του νοσοκομείου?

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Έχω μπερδευτεί λίγο με τα δημόσια και θέλω κάποιες λεπτομέρειες αν μπορείτε βοηθήστε με.

 

Βρίσκεις έναν γιατρό που είναι στο Αττικό. Εάν έχει ιατρείο σε παρακολουθεί εκεί και γεννάς στο Αττικό? Επίσης αν σε παρακολουθεί στο νοσοκομείο, κανονίζεις το ραντεβού μαζί του ή μέσω του νοσοκομείου?

__________________

εμένα η γιατρός μου με έβλεπε και στο ιατρείο της και στο νοσοκομείο τον τελευταίο καιρό. τα ραντεβού τα κανόνιζα μαζί της απευθείας. τις τελευταίες μέρες πήγαινα στο νοσοκομείο για το καρδιοτοκογράφημα. γενικά μόλις επιλέξεις γιατρό θα σε καθοδηγήσει για το τι πρέπει να κάνεις και σε ποια χρονική στιγμή. να σου πω όμως ότι με τη δική μου τουλάχιστον τη γιατρό σε κάθε επίσκεψη στο ιατρείο της την πλήρωνα καθώς και για τον τοκετό. ότι άλλο θες ρώτα

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ξαναγράφω για το Αττικό και καισαρική!Λοιπόν σήμερα ειχα ραντεβού με το γιατρό και μου είπε οτι αν προγραμματίσουμε στις 12 καισαρική θα πρέ[ει λεει μα γίνει εισαγωγή στις 9 η ωρα το πρωί της προηγούμενης μέρας!:evil::evil::evil:

Δηλ τουλάχιστον 24 ώρες πριν!!!!!!!!!!!!!γιατί δεν ξέρουμε και τι ωρα ακριβώς θα γίνει το χειρουργείο!καλά είναι δυνατόν????????:confused::confused::confused:τι θα κάνω 1 ολόκληρη μέρα:confused::confused::confused:

Το άλλο, είναι οτι ζήτησαν λέει 2 φιαλες αίμα προληπτικά!αλλίως λεει ο Καθηγητής ακυρώνει την καισαρική:twisted::twisted::twisted:

τι ειναι αυτά??εσεις που γεννησατε προγραμματισμένα τα είχατε αυτά?τι τραβάμε για να γλιτώσουμε κανά φράγκο!!!!!!

Επίσης ξερετε αν υπογράψω στα 3 βράδια για να φυγω γίνεται??γιατί διαφορετικά ειναι 4 βράδια + το 1 πριν!με τιποτα δε θέλω να μεινω τόσο!καλά μου ήρθε ΚΕΡΑΜΙΔΑ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω για το Αττικό και καισαρική!Λοιπόν σήμερα ειχα ραντεβού με το γιατρό και μου είπε οτι αν προγραμματίσουμε στις 12 καισαρική θα πρέ[ει λεει μα γίνει εισαγωγή στις 9 η ωρα το πρωί της προηγούμενης μέρας!:evil::evil::evil:

Δηλ τουλάχιστον 24 ώρες πριν!!!!!!!!!!!!!γιατί δεν ξέρουμε και τι ωρα ακριβώς θα γίνει το χειρουργείο!καλά είναι δυνατόν????????:confused::confused::confused:τι θα κάνω 1 ολόκληρη μέρα:confused::confused::confused:

Το άλλο, είναι οτι ζήτησαν λέει 2 φιαλες αίμα προληπτικά!αλλίως λεει ο Καθηγητής ακυρώνει την καισαρική:twisted::twisted::twisted:

τι ειναι αυτά??εσεις που γεννησατε προγραμματισμένα τα είχατε αυτά?τι τραβάμε για να γλιτώσουμε κανά φράγκο!!!!!!

Επίσης ξερετε αν υπογράψω στα 3 βράδια για να φυγω γίνεται??γιατί διαφορετικά ειναι 4 βράδια + το 1 πριν!με τιποτα δε θέλω να μεινω τόσο!καλά μου ήρθε ΚΕΡΑΜΙΔΑ!!!!!!!!!!!!

Καταρχάς με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Και εγώ γέννησα ΑΤΤΙΚΟΝ 2 φορές και η διαδικασία ήταν η ίδια. Όσον αφορά την 1 μέρα πριν εισαγωγή οφείλεται στο ιστορικό που θα σου πάρουν γυναικολόγος, αναισθησιολόγος και μαίες. Τα ραντεβού σαφώς είναι προγραμματισμένα και μπορείς να ρωτήσεις στη "στάση" μαιών για την ώρα που θα γίνει. Το αίμα το ζητάνε προληπτικά πραγματικά γιατί δεν ξέρουν τι έκβαση θα έχει ο τοκετός σου. Ακόμα και μια φιάλη να βρεις δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Τώρα όσο για το εξιτήριο ο γυναικολόγος σου στα 3 24ώρα σε αφήνει να φύγεις αλλά με τους παιδιάτρους τι γίνεται. Αν το μωρό παρουσιάσει ίκτερο ας πούμε; Έυχομαι να πάνε όλα καλά. Τα καλά του νοσοκομείου δε είναι ότι οι μαίες ΟΛΕΣ και οι παιδιάτροι είναι μόνο υπέρ του θηλασμού, έχει υπέροχο φαγητό και δεν πληρώνεις τίποτα στο νοσοκομείο γιατί η καισαρική θεωρείται χειρουργείο.! Και πάλι με το καλό και με ένα γερό μωρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά γέννησα στο Αττικό στις 11-8!Εμεινα πα΄ρα πολύ ευχαριστημένη, αφού κλαιω τα λεφτα που έδωσα στο ιασω την πρώτη φορά!Μπήκα στις 9 το πρωί με σκοπό να γεννήσω στις 12 του μηνός, αφου καναμε εξετασεις αιματος με βαζουν στο ΝsT οπου προς εκπληξη γιατρων και δικη μου το μηχανημα δειχνει συσπάσεις!Εν τω μεταξυ ενιωθα πετρωματα και πονους περιοδου, αλλά νομιζΑ ΟΤΙ ειναι απο το αγχος:roll::roll:!που να φανταστώ!Εν τελει περιμεναμε μεχρι τις 7 το βραδυ οπου οι συσπασεις συνεχιζονταν οποτε μπήκαμε για καισαρικη 8 η ωρα κ 8:45 ειδα τη μπεμπα μου!

ΟΛΟΙ στο μαιευτήριο πολύ καλοί, γελαστοί, ανθρώπινοι, εξυπηρετικοί, δεν εχω λόγια!σε καμια περίπτωση δεν το περίμενα!Στο χειρουργειο ηταν ο γιατρός μου, ενας επιμελητης και 3 ειδικευόμενοι.Οι ειδικευόμενοι συμμετειχαν κι αυτοί απ όσο καταλάβαινα, αλλά δεν με πείραξε γιατί ειχα εμπιστοσύνη στο γιατρό μου!για 3 βράδια με ΤΣΜΕΔΕ σε 4κλινο πλήρωσα 254!!!!!!!!

Το μονο αρνητικο ειναι η ελλειψη προσωπικου στην κλινική!

Κατα τα αλλα σούπερ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kai κατι αλλο πολύ σημαντικο το μωρό μου το φεραν αμέσως μολις πήγα στην ανάνηψη και το ειχα στο στηθος μου μεχρι που πήγαμε μαζι στο δωμάτιο!Τέλεια εμπειρία και δεν είπιε καθόλου ξενο γάλα ή ζαχαρόνερο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι!!!Πολύ χαίρομαι για τα καλά λόγια που διάβασα γιατί κι εγώ στο Αττικό σκοπεύω να γεννήσω!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι!!!Πολύ χαίρομαι για τα καλά λόγια που διάβασα γιατί κι εγώ στο Αττικό σκοπεύω να γεννήσω!!:D

ευχαριστώ πολύ!:lol::lol:

και σε σενα εύχομαι με το καλό!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου dezy με το καλο το μωρακι σου ριξε μια ματια στα ιατρικα θεματα στους γυναικολογους στο ποστ ποιον να επιλεξω αττικο και εκει εχουν γραψει αρκετες κοπελες για γιατρους στο Αττικο σιγουρα θα παρεις μια ιδεα!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου αννουλα! Εγω γεννησα στο Αττικο τη δευτερη κορη μου στις 10/7 με γιατρό τον κ.Χρέλια. Εαν είναι να συγκρινω την πρωτη μου γεννα που έγινε στο Μητερα, αυτη ηταν σαφως καλυτερη!! Το νοσοκομειο είναι πολύ καθαρό, τα δωματια άνετα και το κυριοτερο προσεχουν εξαιρετικα τα μωρακια στα οποια κάνουν ό,τι είδους εξετασεις μπορεις να φανταστεις για να βεβαιωθουν οτι ειναι καλα. Οι παιδιατροι είναι απολυτα συνεργασιμοι απαντουν σε καθε ειδους ερωτησεις, οπως και οι μαιες ειναι φανταστικες όσοσν αφορα να σε βοηθησουν στο θηλασμο. Συγκεκριμένα μια κοπελια όταν με πηραν τα κλαμματα γιατι η μπουμπου μου δεν επιανε τη θηλη καθισε πολλη ωρα μαζι μου με υποστηριξε ψυχολογικα και με βοηθησε να κανουμε 2 ταισματα μαζι!! Επισης επειδη γεννησα με καισαρικη η υποστηριξη που πηρα στο χειρουργειο μεχρι να μου βαλουν ολα αυτα τα σωληνακια και να μου κανουν την επισκληριδιο ήταν απιστευτη. Ο γιατρος οταν ηρθε λεγε αστεια γιατι ημουν και πολυ αγχωμενη και ολα ηταν μια χαρα. Τωρα νομιζω ότι ο Χρελιας αναλαμβανει μεχρι τον 2ο μηνα εγκυμοσυνες (νομιζω) εγω ειχα παει μεσω γνωστου μου στις 6 εβδομαδες και μου ειχε πει "οκ εισαι στο οριο". Στο ιατρειο του πληρωνα 50Ε καθε επισκεψη με αποδειξη αλλά ειχα παει και κανα δυο φορες στο Αττικο όπου εκει πλήρωνα μόνο 3Ε. Τις εξετασεις (υπερηχους, αιματα κλπ) τις πληρωνεις στο Αττικο και αν εισαι στο ΙΚΑ κατι παιρνεις πισω. Προσωπικα για του υπερηχους ειχα επιλεξει την κα Σουκα που ειναι κορυφη και μου έδινε και Cd με δωρεαν 3D και 4D εικονες και βιντεο. Αν θελεις να σου στειλω πμ. Φαντασου ότι για πληρωσα περιπου 80Ε για Doppler (χωρις αποδειξη)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου αννουλα! Εγω γεννησα στο Αττικο τη δευτερη κορη μου στις 10/7 με γιατρό τον κ.Χρέλια. Εαν είναι να συγκρινω την πρωτη μου γεννα που έγινε στο Μητερα, αυτη ηταν σαφως καλυτερη!! Το νοσοκομειο είναι πολύ καθαρό, τα δωματια άνετα και το κυριοτερο προσεχουν εξαιρετικα τα μωρακια στα οποια κάνουν ό,τι είδους εξετασεις μπορεις να φανταστεις για να βεβαιωθουν οτι ειναι καλα. Οι παιδιατροι είναι απολυτα συνεργασιμοι απαντουν σε καθε ειδους ερωτησεις, οπως και οι μαιες ειναι φανταστικες όσοσν αφορα να σε βοηθησουν στο θηλασμο. Επισης επειδη γεννησα με καισαρικη η υποστηριξη που πηρα στο χειρουργειο μεχρι να μου βαλουν ολα αυτα τα σωληνακια και να μου κανουν την επισκληριδιο ήταν απιστευτη

 

 

Aκριβώς ίδια εμπειρία κι εγώ(με άλλο γιατρό βέβαια)!!Πολύ καλύτερα από το Ιασώ. Εμένα ο γιατρος μου με ανέλαβε στον 7ο:lol::lol::lol::lol: βέβαια μου ειπε οτι κανονικά ΔΕΝ πρεπει να αναλαμβάνουν μετα τις 12 εβδομάδες, αλλά εφοσον δεν υπάρχει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μπορεί να γίνει κι αυτό.

Σημ:ο Χρέλιας ανέλαβε γνωστή μου στον 6ο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...