Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

Και απ οσο εχω διαβασει και εχω πληροφορηθει και απο αλλες κοπελες, μετα τα τον 6 μηνα μπαινουν λιγο πιο γρηγορα τα κιλα ! :( Τυχερες αυτες που δεν παιρνουν( εννοω τρωγοντας) . Γιατι υπαρχουν και αλλες που προσεχουν πολυ(και καλα κανουν) αλλα λενε οτι δεν παιρνουν κ απορουν και πως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω κοριτσια εχω παρει 5 κιλα και μολις εκλεισα τον 3ο.

Πολλα δεν ειναι ρε κοριτσια;

Αλλα δεν καταπιεζομαι, οποτε πειναω τρωω αλλα δεν το βροσκω σωστο.

Οκ τρωω μαγειρευτα, αλλα σαλατες σπανια ενω φρπυτα τα καταβροχθιζω.

Θα τρωω σαλατα απο δω κ περα Στην αρχη να στουμπωνω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια εχω παρει 5 κιλα και μολις εκλεισα τον 3ο.

Πολλα δεν ειναι ρε κοριτσια;

Αλλα δεν καταπιεζομαι, οποτε πειναω τρωω αλλα δεν το βροσκω σωστο.

Οκ τρωω μαγειρευτα, αλλα σαλατες σπανια ενω φρπυτα τα καταβροχθιζω.

Θα τρωω σαλατα απο δω κ περα Στην αρχη να στουμπωνω!

 

Κοιταξε, κατα την γνωμη μου αν τρως φρουρα,λαχανικα, και σχετικα σωστα, δε χρειαζεται να καταπιεζεσαι , Ειδηκα αν ξεκινας με λιγα(κανονικα) κιλα! Εκει εχεις περιθωριο να μην πολυκαταπιεστεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααα :-D

Εγώ λόγω των εμετών έχασα 6 κιλά...ακόμα δεν έχουν σταματήσει οι εμετοί, απλά τώρα κάνω μόνο όταν με ενοχλήσει κάποια μυρωδιά ή φαγητό..αλλά ακόμα κάθε μέρα..

Σήμερα ήμουν στον γιατρό και ζυγίστηκα κιόλας και έχω πάρει τα 2 απο τα 6 που έχασα..

Πραγματικά όμως κορίτσια σήμερα που τα είδα πάλι..χαλάλι τους η ταλαιπωρία μου!!!!!!!!!Κάθομαι και τους μιλάω...και δεν το περίμενα να γίνω μια χαζομαμά..αλλά ήδη τα ΑΓΑΠΩ όσο δεν πάει!!!!!!

uH6Jp2.png K4egp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααα :-D

Εγώ λόγω των εμετών έχασα 6 κιλά...ακόμα δεν έχουν σταματήσει οι εμετοί, απλά τώρα κάνω μόνο όταν με ενοχλήσει κάποια μυρωδιά ή φαγητό..αλλά ακόμα κάθε μέρα..

Σήμερα ήμουν στον γιατρό και ζυγίστηκα κιόλας και έχω πάρει τα 2 απο τα 6 που έχασα..

Πραγματικά όμως κορίτσια σήμερα που τα είδα πάλι..χαλάλι τους η ταλαιπωρία μου!!!!!!!!!Κάθομαι και τους μιλάω...και δεν το περίμενα να γίνω μια χαζομαμά..αλλά ήδη τα ΑΓΑΠΩ όσο δεν πάει!!!!!!

 

Με το καλο σου ευχομαι !! Και εγω σημερα εχω ρανεβουδακι με τον γιατρουλη ! Οσο για τους εμετους, αν και πλεον κανω 1-2 την εβδομαδα, σε νιωθω !!! Εγω νοσηλευτικα 2 φορες στα ορια αφυδατωσης και γω και το μωρο !!! Ο σακος κοντεψε να στεγνωσει ! Σαφως η χαρα μας ειναι μεγαλυτερη ομως απο ολο αυτο !! Ετσι??? ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλο σου ευχομαι !! Και εγω σημερα εχω ρανεβουδακι με τον γιατρουλη ! Οσο για τους εμετους, αν και πλεον κανω 1-2 την εβδομαδα, σε νιωθω !!! Εγω νοσηλευτικα 2 φορες στα ορια αφυδατωσης και γω και το μωρο !!! Ο σακος κοντεψε να στεγνωσει ! Σαφως η χαρα μας ειναι μεγαλυτερη ομως απο ολο αυτο !! Ετσι??? ;)

Δεν το συζητώ!!!!!!!!!!Ο άντρας μου , μου λέει ότι θα πάθω έρωτα με τα μωρά μόλις τα πάρω αγκαλιά...αφού ήδη βλέπει την κατάσταση μου χαχαχαχα!!!!

Σήμερα μας είπε και ότι ειναι αγοράκια:-D:-D:-D:-D

Εμείς ευτυχώς δεν νοσηλευτήκαμε, αλλά έχω ακούσει και άλλες περιπτωσεις σαν και σένα...Υπομονήηηηη και όταν θα δούμε τα μωράκια μας θα τα ξεχάσουμε όλα!!!!!!!!

uH6Jp2.png K4egp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητώ!!!!!!!!!!Ο άντρας μου , μου λέει ότι θα πάθω έρωτα με τα μωρά μόλις τα πάρω αγκαλιά...αφού ήδη βλέπει την κατάσταση μου χαχαχαχα!!!!

Σήμερα μας είπε και ότι ειναι αγοράκια:-D:-D:-D:-D

Εμείς ευτυχώς δεν νοσηλευτήκαμε, αλλά έχω ακούσει και άλλες περιπτωσεις σαν και σένα...Υπομονήηηηη και όταν θα δούμε τα μωράκια μας θα τα ξεχάσουμε όλα!!!!!!!!

 

Αγορομανα και συ!!!! Και γω αγορακιιι εχω!! Φανταζομαι την χαρα μου εις διπλουν !! Υπεροχο το συναισθημα να περιμενεις διδυμακια !!! Σιγουρα τα πρωτα συναισθηματα μανας και παιδιου ειναι ανεκτιμητα και απεριγραπτα!!

Link to comment
Share on other sites

Αγορομανα και συ!!!! Και γω αγορακιιι εχω!! Φανταζομαι την χαρα μου εις διπλουν !! Υπεροχο το συναισθημα να περιμενεις διδυμακια !!! Σιγουρα τα πρωτα συναισθηματα μανας και παιδιου ειναι ανεκτιμητα και απεριγραπτα!!

Α με το καλόοοο!!!!!Αντε και σήμερα στον γιατρό μόνο μια κοπέλα είχε αγοράκι..οι άλλες που μίλησα όλες κορίτσια..!!Πόσες να γίνουμε πια;; χαχαχα!!!

Ναι εμείς με τα διδυμάκια πάθαμε πλάκα γιατί δεν το περιμέναμε με τίποτα..και στον υπέρηχο μας λεεί ο γιατρός.."αυτός είναι ο σάκος..βλέπετε την κουκιδίτσα;αααα να άλλη μια κουκιδίτσα..."κάπως έτσι σκέψου....:lol:

uH6Jp2.png K4egp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι την εκπληξη!! Φυσιολογικη συλληψη? Εμεις εχουμε ιστορικο στην οικογενεια για διδυμακια καθως η γιαγια μου εχει διδυμο αδερφο, αλλα δεν ειχαμε κανενα τετοιο ομορφο κρουσμα ακομα! Λες στο επομενο??? :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανταζομαι την εκπληξη!! Φυσιολογικη συλληψη? Εμεις εχουμε ιστορικο στην οικογενεια για διδυμακια καθως η γιαγια μου εχει διδυμο αδερφο, αλλα δεν ειχαμε κανενα τετοιο ομορφο κρουσμα ακομα! Λες στο επομενο??? :P

Ναι ναι φυσιολογικη σύλληψη..εμένα ο παππούς του άντρα μου είναι δίδυμος με τον αδερφό του..!!!!!Μακάρι στο εύχομαι...:-D:-D:-DΔιπλή χαρά!!!

Ειδικά τώρα που είναι περισσότερο ανθρωπάκια στον υπέρηχο είναι τέλεια..κουνάνε συνέχεια..αν και εγώ ακόμα δεν τα έχω νιώσει νομίζω..προχθές το βράδυ όταν ξάπλωσα ένιωσα έτσι κάτι διαφορετικό αλλά δεν μπορώ να πώ με σιγουριά!!Εσύ τον ακούς πια κανονικά;;;

uH6Jp2.png K4egp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι φυσιολογικη σύλληψη..εμένα ο παππούς του άντρα μου είναι δίδυμος με τον αδερφό του..!!!!!Μακάρι στο εύχομαι...:-D:-D:-DΔιπλή χαρά!!!

Ειδικά τώρα που είναι περισσότερο ανθρωπάκια στον υπέρηχο είναι τέλεια..κουνάνε συνέχεια..αν και εγώ ακόμα δεν τα έχω νιώσει νομίζω..προχθές το βράδυ όταν ξάπλωσα ένιωσα έτσι κάτι διαφορετικό αλλά δεν μπορώ να πώ με σιγουριά!!Εσύ τον ακούς πια κανονικά;;;

 

Εγω ναι τις τελευταιες 2 βδομαδες ειδηκα τον αντιλαμβανομαι χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια! Με τα ποδαρακια του μου δινει κατι κλωτσιτσες χαμηλα.. χαχα πλακα εχει !! Λογικα επειδη ειναι και δυο ισως και σαν διδυμακια να ναι κ λιγο πιο μικρουλικα, αλλα τις επομενες βδομαδες ειμαι σιγουρη πως θα αρχιζεις να τα καταλαβαινεις ανετα!!! Οχι δεν ειναι απιθανο να ενιωσες κατι, οταν ξαπλωνουμε ειδηκα ανασκελα και ειμαστε χαλαρες, ειναι πολυ πιο ευκολο! Και γω ετσι τον καταλαβα πρωτη φορα :lol::-D

Link to comment
Share on other sites

Εγω ναι τις τελευταιες 2 βδομαδες ειδηκα τον αντιλαμβανομαι χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια! Με τα ποδαρακια του μου δινει κατι κλωτσιτσες χαμηλα.. χαχα πλακα εχει !! Λογικα επειδη ειναι και δυο ισως και σαν διδυμακια να ναι κ λιγο πιο μικρουλικα, αλλα τις επομενες βδομαδες ειμαι σιγουρη πως θα αρχιζεις να τα καταλαβαινεις ανετα!!! Οχι δεν ειναι απιθανο να ενιωσες κατι, οταν ξαπλωνουμε ειδηκα ανασκελα και ειμαστε χαλαρες, ειναι πολυ πιο ευκολο! Και γω ετσι τον καταλαβα πρωτη φορα :lol::-D

Ναι έτσι ξαπλωμένη ήμουν ανάσκελα... :) ανυπομονώ πάντως να τα ακούσω να δώ πως είναι πια!!!!

Μικρούλικα είναι μωρέ..αφού είμαστε 145γρ το ένα και 151γρ το άλλο..αλλά θα μεγαλώσουμε που θα πάει!!!!!:wink:

πότε γεννάς εσύ;;;

uH6Jp2.png K4egp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ξαπλωμένη ήμουν ανάσκελα... :) ανυπομονώ πάντως να τα ακούσω να δώ πως είναι πια!!!!

Μικρούλικα είναι μωρέ..αφού είμαστε 145γρ το ένα και 151γρ το άλλο..αλλά θα μεγαλώσουμε που θα πάει!!!!!:wink:

πότε γεννάς εσύ;;;

 

Για διδυμακια καλα μου ακουγονται !! :D Τελη απριλιου ειναι η ΠΗΤ μου ! Εμεις τωρα ζυγισουμε μισο κιλο πριν μια εβδομαδα που εκανα την Β επιπεδου και μας μετρησε! Εσενα ποτε σου εδωσε ΠΗΤ???

Link to comment
Share on other sites

Για διδυμακια καλα μου ακουγονται !! :D Τελη απριλιου ειναι η ΠΗΤ μου ! Εμεις τωρα ζυγισουμε μισο κιλο πριν μια εβδομαδα που εκανα την Β επιπεδου και μας μετρησε! Εσενα ποτε σου εδωσε ΠΗΤ???

Μια χαρά είστε!!!!!!!!:DΤέλεια!!!

Εμένα μου είπε ότι επειδή είναι διδυμάκια και είναι στον ίδιο σάκο δεν θα παμε μέχρι τέλους αν και ακόμα έιναι νωρίς για να πόυμε..πάντως μου είπε ότι θα έιναι υπερευχαριστημένος αν γεννήσω 38 εβδομάδων που είναι 2/6..αλλά όλα θα πάνε ανάλογα με τα μωρά, το βάρος τους..τον ομφάλιο λώρο κλπ.

uH6Jp2.png K4egp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολα τελεια θα πανε!! Μην αγχωνεσαι ! Ναι ειναι συνηθες για δυο μωρακια να βγαινουν νωριτερα! Αυτο μου ελεγε και ενας γειτονας σημερα για την γυναικα του, που εκανε και αυτη 2 αγορακια!! Σε ιδιωτικο σκεφτεσαι να γεννησεις η στο δημοσιο??

Link to comment
Share on other sites

Η Γιατρός μου είναι στο μητέρα και θα γεννήσω εκέι..δεν ξέρω ακόμα πως θα γεννήσω..πάντως θέλω φυσιολογικό και ελπίζω τα αγοράκια να βοηθήσουν!!!!!!!!!!!!!!Εσύ;;

uH6Jp2.png K4egp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω επελεξα δημοσιο , αλλα ειμαι υπερ του να γενναει οπου νιωθει καλυτερα και εχει τον γιατρο της η καθεμια! Δεν ειμαι υπερ η κατα δηλαδη για δημοσιο η ιδιωτικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Η κάθεμια όπου νιώθει καλύτερα..εγώ ήθελα την συγκεκριμένη γιατρό διαφορετικά δεν είχα θέμα για το άν θα είναι δημόσιο ή ιδιωτικό..γιατί και εγώ είμαι νοσηλεύτρια σε δημόσιο και η νύφη του άντρα μου(συνυφάδα δλδ, αλλα δεν τα έχω ακόμα συνηθήσει αυτα χαχαχα) γέννησε σε μας και έμειναν πολυ ευχαριστημένοι.. :)

Τα φιλιά μου στον μικρό...ποδοσφαιριστή τον βλέπω!!!!!!!:wink:

uH6Jp2.png K4egp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και γω ακομα στην προσπαθεια να τα συνηθισω ειμαι !!!χα χα αν κανει απο τωρα ετσι , φαντασου αργοτερα! ερχεται και η σειρα σου με τα παλικαρια σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κορίτσια! επαναφέρω το θέμα για να μιλήσουμε για... τα κιλά μας!!

(αν κι έχω πει κι αλλού τον πόνο μου!!:mrgreen:)

 

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 59 κιλα (3 κιλά συν από τα συνηθισμένα μου) και μέχρι τη 12η εβδομάδα είχα πάρει 1 κιλάκι μόνο. Μετά άρχισα ημι-ακινησία και προγεστερόνη και μέσα σε 5 εβδομάδες έβαλα άλλα 3!!! Σύνολο δλδ 4 κιλά και σήμερα μπαίνω στον 5ο μήνα. Η διατροφή μου είναι επί το πλείστον υγιεινή, γύρω στις 2000 θερμίδες καθημερινά και μόνο τα ΣΚ τρώω λίγο παραπάνω.

 

Ήλπιζα πως θα πάρω μέχρι 12 κιλά ως το τέλος αλλά έτσι όπως πάει και χωρίς καθόλου άσκηση φοβάμαι πως θα ξεφύγω!

 

Εσείς πως τα πάτε με τα κιλάκια??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κορίτσι! Εγώ από την άλλη ξεκίνησα στα 70.. Στα περισσότερα που ήμουν ποτέ στη ζωή μου! Έτυχε....

 

Όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη έτρωγα πάρα πολύ σωστά και υγιεινά! Κατά την 6η εβδομάδα ξεκίνησαν κάτι απίστευτες ναυτίες με αποτέλεσμα όλη μέρα να κάνω εμετό και να μην τρώω τίποτα! Στους επόμενους μήνες η κατάσταση συνεχίστηκε έτσι.. Έχασα 5 κιλά.

 

Τώρα είμαι 16 εβδομάδων. Οι αναγούλες καλά κρατούν, αλλά περνούν πλέον μέρες που μπορώ να φάω. Μέσα σε μια εβδομάδα έβαλα 2 κιλά ξανά.. Και μιλάμε τρώω την ημέρα μόνο μισή μερίδα φαγητό και λίγο ψωμί στις καλές μου..

 

Αν σταματήσουν οι αναγούλες φοβάμαι για την κατάληξή μου.. Έχω βέβαια και τη μαμά μου που της έχω πει να με μαλώνει αν το παρακάνω στο φαγητό!

 

Επειδή πλησιάζει και το καλοκαιράκι και θα έχει ζέστη πιστεύω δεν θα τρώμε τόσο πολύ πια! Εγώ τις μέρες που είμαι καλά με μια μπουκιά φουσκώνω! Το μυστικό νομίζω είναι να τρώμε μόνο όταν πεινάμε..... Και το περπάτημα θα βοηθήσει πολύ!

 

Άντε με το καλό κι ελπίζω να καταφέρουμε να μην ξεπεράσουμε τα 8-12 κιλά που συνιστούν οι ειδικοί!!

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό νομίζω είναι να τρώμε μόνο όταν πεινάμε..... Και το περπάτημα θα βοηθήσει πολύ!

 

!

 

Μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα μου αφού μάλλον πεινάω συνέχεια! :lol::lol:

Συγκρατούμαι όσο μπορώ! Δύσκολο αυτό που πέρασες με τις αναγούλες! Εγώ είχα αναγούλες που δεν κατέληξαν ποτέ σε εμετό ευτυχώς. Παραδόξως τις αντιμετώπιζα όταν έτρωγα κάτι!

 

Το καλοκαίρι θα ζοριστούμε λίγο με τις φουσκωμένες κοιλίτσες και την πολλή ζέστη, όμως κι εγώ το περιμένω πως και πως για τα πολλά και νόστιμα φρούτα του!!!

 

Περπάτημα δεν μπορώ να κάνω ούτε και κάποια άλλη άσκηση γιατί δυστυχώς έχω ένα θεματάκι με τον τράχηλο. Είχα σκοπό να ξεκινήσω prenatal yoga αλλά δυστυχώς δεν!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! επαναφέρω το θέμα για να μιλήσουμε για... τα κιλά μας!!

(αν κι έχω πει κι αλλού τον πόνο μου!!:mrgreen:)

 

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 59 κιλα (3 κιλά συν από τα συνηθισμένα μου) και μέχρι τη 12η εβδομάδα είχα πάρει 1 κιλάκι μόνο. Μετά άρχισα ημι-ακινησία και προγεστερόνη και μέσα σε 5 εβδομάδες έβαλα άλλα 3!!! Σύνολο δλδ 4 κιλά και σήμερα μπαίνω στον 5ο μήνα. Η διατροφή μου είναι επί το πλείστον υγιεινή, γύρω στις 2000 θερμίδες καθημερινά και μόνο τα ΣΚ τρώω λίγο παραπάνω.

 

Ήλπιζα πως θα πάρω μέχρι 12 κιλά ως το τέλος αλλά έτσι όπως πάει και χωρίς καθόλου άσκηση φοβάμαι πως θα ξεφύγω!

 

Εσείς πως τα πάτε με τα κιλάκια??

 

 

μαρακι κι εγω ακριβως το ιδιο, στις εβδομάδες σου ημουν στα +3 ακριβως ,, ξεκινησα από περιπου 55,, να ξερεις ότι οσο πιο αδυνατη εισαι τοσο πιο ευκολα παιρνεις και αποθηκευεις λιπος,,,επισης κάθε γυναικα παιρνει το βαρος με διαφορετικο ρυθμο στην εγκυμοσυνη της ,, εγω και στην πρωτη εγκυμοσυνη μου και τωρα πηρα απότομα στις εβδομάδες που περιγραφεις και μετα φρεναρα οποτε τερματισα στα 13

 

 

καλη λευτερια !!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...