Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

Εγω ειμαι 12 εβδομάδων και εχω παρει 4-5 κιλα (ειμαι 1,68 και 54-55 κιλα κανονικα). Δεν εχω αλλαξει και πολυ αυτα που τρωω, απλα τρωω λιγο (εως πολυ :oops:) παραπανω και εχω λιγοτερη σωματικη ασκηση.

Στην αρχη με μαλωσε η βοηθος του γιατρου και εμεινα σταθερη για 2 εβδομαδες, μετα ομως του εδωσα και καταλαβε! Δεν ξαναειπε κατι κακο, ομως εγω φοβαμαι οτι θα ξεφυγω γιατι συνολικα μου ειπε να παρω μονο 10-15 κιλα (ασε που αμα παρω περισσοτερα δεν θα μπορω να τα χασω).

Αυτα παθαινει οποια δεν εχει εμετους στο πρωτο τριμηνο! :mrgreen:

Ολο λιγουρες εχω και δεν κρατιεμαι γιατι ετσι εχω μαθει, ποτε δεν εκανα διαιτα ουτε ετρωγα προσετικα, απλα ημουν συνεχεια στην κινηση και τα εκαιγα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια εγώ είμαι το ακριβώς αντίθετο από όλες εσάς!!!!!!

Ξεκίνησα την 1η μου εγκυμοσύνη 53 κιλά με ύψος 1,65. Είχα τόσους εμετούς μέχρι την 21η εβδ. που δεν είχα βάλει καθόλου κιλά. Μετά όμως, μέχρι το τέλος, πήρα 12!!!!!!!:shock::shock::shock::shock:

Μπήκα να γεννήσω και βγήκα με 1,5 κιλό παραπάνω. Θήλαζα αποκλειστικά και μέσα σε 2 μήνες είχα βάλει 3-4 κιλά. Τα έχασα αρκετούς μήνες αργότερα γιατί δεν σταματούσα να τρώω!!!!!!!!!

Στην 2η μου εγκυμοσύνη ξεκίνησα με 57 κιλά. Είχα πάλι απίστευτα πολλούς εμετούς (και στις 2 εγκυμοσύνες μου νοσηλεύτηκα με ορό λόγω υπερέμεσης) οι οποίοι μου κράτησαν μέχρι και που γέννησα!!!!!!:shock::shock::shock:

Δεν μου έφτανε το οτι τα έβγαζα όλα παρουσίασα από την αρχή και διαβήτη κύησης!!!!!!:evil::evil::evil::evil:

Έκανα διατροφή από ενδοκρινολόγο και μπήκα να γεννήσω 54 κιλά!!!!:evil::evil::evil::evil::evil: (ω ναι υπάρχουν και αυτά τα κουφά).

Από το μαιευτήριο βγήκα 50 κιλά!!!!!!:shock::shock::shock:

Τώρα η μπεμπούλα μου είναι 4 μηνών και έχω βάλει ήδη 4 κιλά και ανεβαίνουμε δυναμικά γιατί βγάζω τα απωθημένα μου!!!!!!!;);););)

Κορίτσια μου αν δεν έχετε πρόβλημα υγείας ΦΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!

Σας το λέει μια άκρως ταλαιπωρημένη γυναίκα!!!!!!!!

Αυτά που πέρασα δεν τα εύχομαι ούτε στον εχθρό μου!!!!

Α να σημειώσω και οτι έκατσα στο κρεβάτι 3 μήνες μέχρι να γεννήσω!!!!!!!!

Τόσο καλά δηλαδή!!!!!!!!:mad::mad::mad::mad:

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 12 εβδομαδω αρχισα την εγκυμοσυνη στα 63 κιλα και τωρα ειμαι 61.

Ειχα παααααααρα πολλουε εμετους κ αναγουλες οοοολη την μερα. Τωρα εχω περιοριστει στον ενα την μερα ισως κ στις δυο ή τρεις μερες.

 

Παντα ημουν λιχουδα, του φαγητου κ των γλυκων. Τωρα δεν μου κανει τιποτα αισθηση!! Ανωμαλια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα το πρώτο πράγμα που μου είπε ο γιατρός όταν έμαθα οτι είμαι έγκυος (και είδαμε οτι όλα είναι καλά) ήταν "είσαι έγκυος, κάνεις δίαιτα" :shock:! Φυσικά εννοούσε οτι δεν τρώμε για δύο και μου είπε να πάρω μέχρι 12 κιλά! Προς το παρόν νομίζω τα καταφέρνω καλά... είμαι 19w+4d και ενώ ξεκίνησα 62 κιλά (1.65 ύψος) έχω πάρει 2.5-3 κιλά! Αλλά νομίζω οτι θα ξεφύγω λίγο τους επόμενους μήνες... Πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι πολύ αδύνατες κοπέλες βάζουν περισσότερα και πιο γρήγορα κιλά, μάλλον είναι ανάλογα τις ανάγκες του οργανισμού...

cSQmp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην 24 εβδομαδα και εχω πάρει 5 κιλά!! μονο κοιλιά και στήθος!!! πολυ στήθος... και το καλύτερο σχόλιο το άκουσα απο μια "φίλη" που φορούσα ριγέ μπλουζάκι και μου είπε καλύτερα να φοράω κάθετες ρίγες που κόβουν...όσα δεν φτάνει η αλεπού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια ενω ξεκινησα καλα....απο τον 5ο τα πηρα μαζεμενα σχεδον καθε μηνα απο 4 κιλα...τωρα ειμαι 35 εβδ και ειμαι στα 15 κιλα...25 φλεβαρη πιθανον να γεννησω με καισαρικη ..αντε να φτασω τα 17 ...στην πρωτη εγκυμοσυνη γεννησα 38 κ 3 μερες με καισαρικη με 24 κιλα!!!!!οποτε πηγα καλα τωρα!!!καλη εγκυμοσυνη σε ολες και καλα γεννητουρια σε οσες κοντευουν!!!!γερα παιδακια

Link to comment
Share on other sites

Μ' έχει πιάσει απελπισία... 26η βδομάδα, 9 κιλά περίπου.... :( Το θέμα είναι ότι -ειλικρινά- τα βάζω χωρίς να τρώω πολύ... :? Καθόλου ποτά-αναψυκτικά, ελάχιστα γλυκά, πολλά φρούτα, 1 κυρίως γεύμα το μεσημέρι, το βράδυ γιαούρτι/σαλάτες κλπ.... Μα πώς τα βάζω???? Εσείς που βάζετε 10-12 κιλά στο σύνολο ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ??? Τώρα λέω να κόψω το αλάτι, να μειώσω τις μερίδες, άρχισα και περπάτημα, μήπως τουλάχιστον δε βάλω άλλα 10 μέχρι το τέλος... :|

VMNQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά, κι εγώ αγχώθηκα τώρα με τα νούμερα που ακούω (με το καλό κορίτσια εσείς που πλησιάζετε στη μεγάλη στιγμή), αλλά δε θα μας γίνουν κι έμμονη ιδέα τα κιλά. Αν δεν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι φαντάζομαι 2 πάνω 2 κάτω δεν κάνουν τη διαφορά.

 

Κι έτσι για να πάρουμε κουράγιο, η μητέρα μου ήταν 45 κιλά όταν έμεινε έγκυος σ' εμένα, έφτασε 90 κιλά (ω ναι), μέχρι που ο γιατρός άλλαξε ζυγαριά γιατί δεν το πίστευε. Σε έξι μήνες μετά τον τοκετό τα ξαναέχασε και δεν έχει ούτε ραγάδα παρακαλώ!

 

υγ φαντάζομαι οσες είστε ήδη μαμάδες θα σκέφτεστε "καλά, κάτσε να δεις πόσο δύσκολα χάνονται μετά και τα λέμε", αλλά η πρωτάρα αρνούμαι να αγχωθώ (ακόμα)!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι θα σας ενθαρρύνω όλες, ίσως να είμαι από τις χειρότερες περιπτώσεις. Είμαι στην 29η εβδομάδα. Ξεκίνησα 66 κιλά (ενώ πάντα ήμουν εξήντα έτυχε και είχα παχύνει τον τελευταίο καιρό). Στην αρχή έπαθα αποκόλληση και έμεινα ένα μήνα στο κρεβάτι. Δεν έκανα εμετό ούτε μία φορά, το στομάχι μου ήταν σε τέλεια κατάσταση και δεν εχασα βαρος όπως πολλές κοπέλες. Τους 4-5 πρώτους μήνες είχα πάρει 7 κιλά και ήμουν 73. Και πηγαίνω στο γιατρό μου στα μέσα του 6ου και έχω φτάσει αισίως τα 79 κιλά! Με ύψος 1.64. Ο άνθρωπος φρίκαρε, με μάλωσε κανονικά. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ήταν ότι λόγω γιορτών ξέφυγα αρκετές μέρες. Σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να πω ότι δεν τρώω, τρώω, αλλά δεν τρώω καθόλου ανθυγειινά και ελάχιστα γλυκά (ενα μπισκοτάκι το απογευμα όταν με πιάνει υπογλυκαιμία και δεν αντέχω άλλο). Πεινάω και δεν ξέρω πώς να το καταπολεμήσω - τρώω φρούτα/λαχανικά/σπιτικά πάντα φαγητά (όσπρια, ψάρια, χόρτα, μακαρόνια, κοτόπουλο κλπ)/και γενικά φροντίζω να μην ξεφεύγω, μια στο τόσο να φάω πίτσα σπιτική κλπ, για σουβλάκια απ' έξω ούτε λόγος. Τώρα πλησιάζει το νέο μου ραντεβού και δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο εχω πάρει γιατί δεν ζυγιζόμουν στη ζυγαριά μου, μόνο στου γιατρού. Σίγουρα θα έχω πάρει άλλα 2-3, μπορεί και περισσότερο. 29η εβδομάδα, σύνολο 15-16 κιλά; Πού θα φτάσει αυτό το πράγμα, δεν ξέρω, ίσως να φταίει και το ότι δεν κινούμαι. Από άποψη υγείας βεβαια όλα καλά, ούτε πίεση, ούτε διαβήτη, τίποτα. Μπορώ να κάνω τίποτα από δω και πέρα; Να τονίσω ότι δεν με απασχολεί από άποψη εμφάνισης -στους περισσότερους δεν φαίνεται ότι έβαλα αλλά η κοιλιά μου είναι θεόρατη, όλοι νομίζουν ότι είμαι στο μήνα μου- αλλά από άποψη υγείας για το μωρό.

 

DeaC. αν απελπίζεσαι εσύ τι να πω κι εγώ ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υγ φαντάζομαι οσες είστε ήδη μαμάδες θα σκέφτεστε "καλά, κάτσε να δεις πόσο δύσκολα χάνονται μετά και τα λέμε", αλλά η πρωτάρα αρνούμαι να αγχωθώ (ακόμα)!

 

Εύκολα χάνονται μην ανησυχείς καθόλου. Εγώ τα έχασα όλα όταν το μωρό πήγε 4 μηνών (είχα πάρει 16) χωρίς να ακολουθήσω πρόγραμμα διατροφής, με μοναδική γυμναστική τη βόλτα που πήγαινα το μωρό καθημερινά και θηλάζοντας (για όσες νομίζουν ότι όσο θηλάζουμε δεν χάνουμε βάρος). Από όταν άρχισε να περπατάει ο μικρός έχασα ακόμα περισσότερα επειδή κινούμαστε όλη μέρα!

Πάντως εκτός από περιπτώσεις πολύ μεγάλης πρόσληψης βάρους ή κάποιου προβλήματος υγείας και εγώ συμφωνώ ότι λίγα κιλά πάνω λίγα κιλά κάτω δεν είναι και λόγος να αγχωνόμαστε, ας είμαστε καλά εμείς και τα μωράκια μας, ας έχουμε καλές γέννες και μετά όλα επανέρχονται.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

7.5 μηνων και ειμαι στα 20 κιλα. Μεχρι τον εκτο ημουν πολυ καλα μετα πηρα αποτομα. Αυτο το φουσκωμα ειδικα στο προσωπο δεν ξερω αν θα φυγει ποτε. Χαλαλι του βεβαια αλλα μερικες φορες με πιανει πανικος.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.εγω σε λιγες ωρες γενναω.οπως καταλαβαινετε θα καθηστερισω να μπω στο φορουμ.σημερα ειμαι 38και 2 και εχω παρει 7κιλα.ελπιζω να μην τα παρω στο θυλασμο.φιλια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

DeaC. αν απελπίζεσαι εσύ τι να πω κι εγώ ;)

 

:-P χαχαχαχα Είναι η περίπτωση που με κάνει να αναρωτιέμαι κι εμένα, ότι τρως υγιεινά και μετρημένα και παρ' όλα αυτά βάζεις... Σίγουρα φταίει η αλλαγή του μεταβολισμού και η περιορισμένη άσκηση, αλλά και πάλι.. Στο τελευταίο ραντεβού ο γιατρός μου δεν με μάλωσε για τα κιλά, αλλά επειδή με είδε αγχωμένη μου είπε πως αν θέλω να μείνω στα ίδια θα πρέπει να πεινάσω.. :roll: Από τη στιγμή λοιπόν που δεν είναι επικίνδυνο για το μωρό, λέω να προσέξω ακόμα περισσότερο. Δε μιλάω για δίαιτα φυσικά, αλλά για λίγο μικρότερες μερίδες στα γεύματα και λίγο παραπάνω περπάτημα. Και θα δείξει.. Εννοείται ότι δε με νοιάζει για την εμφάνιση, αλλά για την υγεία μας!

 

Μαριακαπ με το καλό!!!!!!!!!!!!

VMNQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.εγω σε λιγες ωρες γενναω.οπως καταλαβαινετε θα καθηστερισω να μπω στο φορουμ.σημερα ειμαι 38και 2 και εχω παρει 7κιλα.ελπιζω να μην τα παρω στο θυλασμο.φιλια σε ολες.

Με το καλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα.εγω σε λιγες ωρες γενναω.οπως καταλαβαινετε θα καθηστερισω να μπω στο φορουμ.σημερα ειμαι 38και 2 και εχω παρει 7κιλα.ελπιζω να μην τα παρω στο θυλασμο.φιλια σε ολες.

 

Μ' έναν πόνο, που λέγανε κι οι παλιές!

 

Να προσέχουμε πάντως τι ευχόμαστε, εμένα μ' έριξε ίωση στο κρεβάτι κάμποσες μέρες, μ' έπιασε και απίστευτη ναυτία / εμετοί αμέσως μετά, δεν έχω φάει και πιει σωστά εδώ και 5-6 τουλάχιστον. Ενα δυο κιλά τα έχασα, που μακάρι να τα είχα ακόμα και να είχα γλιτώσει την ταλαιπωρία. όσους εμετούς δεν έκανα απ' την αρχή της εγκυμοσύνης τους έκανα αυτή την εβδομάδα, αφήστε τα..

 

υγ Vanda μη στενοχωριέσαι κούκλα μου. ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, μόνο για λόγους υγείας να τα προσέξεις τα κιλά κι όλα τ' άλλα θα λυθούν στην ώρα τους!:)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια για την εμψύχωση. Στεναχωριέμαι αλλά προσπαθώ να μην γιατί η στεναχώρια ειναι χειρότερη για το μπεμπάκι μου από το να έχω πέντε κιλά παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χαίρεται κορίτσια,

Είμαι νέα στο forum. Είμαι έγκυος στο 1ο μου παιδί και είμαι 18 εβδομάδων. Με έχει πιάσει τρελό άγχος για τα κιλά μου και δεν ξέρω γιατί.

Είμαι ύψος 1,72 και έμεινα έγκυος στα 63kg (+2kg από τα συνηθισμένα μου κιλά). Όπως και να έχει έχω βάλει 1kg μέχρις στιγμής χωρίς κανένα εμετό , αναγούλα ή ενοχλήση στο στομάχι μου. Δεν είναι τραγικό το ξέρω αλλά καθημερινά πρέπει να ζυγιστώ τουλάχιστον 3 φορές ( πρωί , απόγευμα και βράδυ) και τις 2 τελευταίες εβδομάδες ξεκίνησα και μισή ώρα καθημερινά γυμναστική. Ο γιατρός μου μου είπε να βάλω 9kg.

Το ξέρω ότι δεν είναι σωστό να σκέφτομαι μονίμως τα κιλά μου αλλά αυτά τα 2kg που έβαλα μου έχουν φανεί και δεν μου αρέσω και συνεχώς το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται κορίτσια,

Είμαι νέα στο forum. Είμαι έγκυος στο 1ο μου παιδί και είμαι 18 εβδομάδων. Με έχει πιάσει τρελό άγχος για τα κιλά μου και δεν ξέρω γιατί.

Είμαι ύψος 1,72 και έμεινα έγκυος στα 63kg (+2kg από τα συνηθισμένα μου κιλά). Όπως και να έχει έχω βάλει 1kg μέχρις στιγμής χωρίς κανένα εμετό , αναγούλα ή ενοχλήση στο στομάχι μου. Δεν είναι τραγικό το ξέρω αλλά καθημερινά πρέπει να ζυγιστώ τουλάχιστον 3 φορές ( πρωί , απόγευμα και βράδυ) και τις 2 τελευταίες εβδομάδες ξεκίνησα και μισή ώρα καθημερινά γυμναστική. Ο γιατρός μου μου είπε να βάλω 9kg.

Το ξέρω ότι δεν είναι σωστό να σκέφτομαι μονίμως τα κιλά μου αλλά αυτά τα 2kg που έβαλα μου έχουν φανεί και δεν μου αρέσω και συνεχώς το σκέφτομαι.

 

Μην αγχώνεσαι καθόλου... Αυτά τα 2 κιλά που έχεις πάρει στην ουσία δεν είναι πραγματικά κιλά (λίπος), είναι το αμνιακό, το μωρό (έστω και λίγα γραμμάρια), ο πλακούντας κπλ... Οι γιατροί πάντα σε τρομοκρατούν με τα κιλά για να μην ξεφύγεις και ανάλογα με την πορεία σου σε "ανατροφοδοτούν"... Κι εμένα τόσα μου είπε να πάρω. Στο πρώτο τρίμηνο πήρα 1 κιλό, τώρα 22η εβδομάδα είμαι σύνολο +4.5 κιλά. Την προηγούμενη εβδομάδα που με ζύγισε ο γιατρός (+4 κιλά) μου είπε οτι πάω εξαιρετικά... κι εγώ να φανταστείς οτι αγχωνόμουν γιατί νόμιζα οτι θα με μάλωνε....

cSQmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται κορίτσια,

Είμαι νέα στο forum. Είμαι έγκυος στο 1ο μου παιδί και είμαι 18 εβδομάδων. Με έχει πιάσει τρελό άγχος για τα κιλά μου και δεν ξέρω γιατί.

Είμαι ύψος 1,72 και έμεινα έγκυος στα 63kg (+2kg από τα συνηθισμένα μου κιλά). Όπως και να έχει έχω βάλει 1kg μέχρις στιγμής χωρίς κανένα εμετό , αναγούλα ή ενοχλήση στο στομάχι μου. Δεν είναι τραγικό το ξέρω αλλά καθημερινά πρέπει να ζυγιστώ τουλάχιστον 3 φορές ( πρωί , απόγευμα και βράδυ) και τις 2 τελευταίες εβδομάδες ξεκίνησα και μισή ώρα καθημερινά γυμναστική. Ο γιατρός μου μου είπε να βάλω 9kg.

Το ξέρω ότι δεν είναι σωστό να σκέφτομαι μονίμως τα κιλά μου αλλά αυτά τα 2kg που έβαλα μου έχουν φανεί και δεν μου αρέσω και συνεχώς το σκέφτομαι.

 

Προσπάθησε να χαλαρώσεις λίγο, πας καρφί για νεύρωση... 3 φορές τη μέρα ζύγισμα είναι υπερβολή! Εξάλλου το βράδυ μου είπε ο γιατρός ότι λόγω κατακράτησης υγρών μπορεί να φαίνεσαι μέχρι και 1,5 κιλό πιο βαρια!

 

Κρίνοντας απ' τον εαυτό μου τα βρίσκω λίγο υπερβολικά τα 2 μόνο έξτρα κιλά στις 18 εβδομάδες - μήπως κάνεις ασυναίσθητα δίαιτα; Δεν κάνει καλό στην εγκυμοσύνη! Και στο λέω ως άνθρωπος που πάντα γυμναζόμουν στη ζωή μου, έχω περάσει από ένα σωρό αθλήματα, μέχρι και μίνι γυμναστήριο έχουμε φτιάξει στο σπίτι.. Πάντα μ' ένοιαζε η εμφάνισή μου, όχι τα κιλά αυτά καθ'εαυτά όμως.

 

Τώρα, 19 εβδομάδων, έχω πάρει 6 κιλά που δεν πολυφαίνονται κιόλας και νιώθω ακόμα μια χαρά με τον εαυτό μου, με τα παντελόνια μου να μην κλείνουν απλά λόγω κοιλιάς.

 

Συμβουλή αν μου επιτρέπετε: και τα πολύ λίγα εξτρα κιλά βλάπτουν (ψυχολογικά) όσο και τα υπερβολικά πολλά. Μέτρο χρειάζεται σε ολα...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να χαλαρώσεις λίγο, πας καρφί για νεύρωση... 3 φορές τη μέρα ζύγισμα είναι υπερβολή! Εξάλλου το βράδυ μου είπε ο γιατρός ότι λόγω κατακράτησης υγρών μπορεί να φαίνεσαι μέχρι και 1,5 κιλό πιο βαρια!

 

Κρίνοντας απ' τον εαυτό μου τα βρίσκω λίγο υπερβολικά τα 2 μόνο έξτρα κιλά στις 18 εβδομάδες - μήπως κάνεις ασυναίσθητα δίαιτα; Δεν κάνει καλό στην εγκυμοσύνη! Και στο λέω ως άνθρωπος που πάντα γυμναζόμουν στη ζωή μου, έχω περάσει από ένα σωρό αθλήματα, μέχρι και μίνι γυμναστήριο έχουμε φτιάξει στο σπίτι.. Πάντα μ' ένοιαζε η εμφάνισή μου, όχι τα κιλά αυτά καθ'εαυτά όμως.

 

Τώρα, 19 εβδομάδων, έχω πάρει 6 κιλά που δεν πολυφαίνονται κιόλας και νιώθω ακόμα μια χαρά με τον εαυτό μου, με τα παντελόνια μου να μην κλείνουν απλά λόγω κοιλιάς.

 

Συμβουλή αν μου επιτρέπετε: και τα πολύ λίγα εξτρα κιλά βλάπτουν (ψυχολογικά) όσο και τα υπερβολικά πολλά. Μέτρο χρειάζεται σε ολα...

 

 

Τα 2kg δεν τα έχω πάρει λόγο εγκυμοσύνης αλλά τα πήρα πριν μείνω έγκυος. :( Όταν ξεκίνησα διαδικασία να τα χάσω αυτά τα έξτρα κιλά έμαθα ότι είμαι έγκυος. Στην εγκυμοσύνη μου (18weeks μέχρις στιγμής) 1 κιλό έχω πάρει. Απλά μου καρφώθηκε η ιδέα ότι είμαι παχουλή και σήμερα αποφάσισα με το άντρα μου να πάμε και σε ένα διατροφολόγο για εγκύους έτσι ώστε να χαλαρώσω λίγο από αυτό το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι καθόλου... Αυτά τα 2 κιλά που έχεις πάρει στην ουσία δεν είναι πραγματικά κιλά (λίπος), είναι το αμνιακό, το μωρό (έστω και λίγα γραμμάρια), ο πλακούντας κπλ... Οι γιατροί πάντα σε τρομοκρατούν με τα κιλά για να μην ξεφύγεις και ανάλογα με την πορεία σου σε "ανατροφοδοτούν"... Κι εμένα τόσα μου είπε να πάρω. Στο πρώτο τρίμηνο πήρα 1 κιλό, τώρα 22η εβδομάδα είμαι σύνολο +4.5 κιλά. Την προηγούμενη εβδομάδα που με ζύγισε ο γιατρός (+4 κιλά) μου είπε οτι πάω εξαιρετικά... κι εγώ να φανταστείς οτι αγχωνόμουν γιατί νόμιζα οτι θα με μάλωνε....

 

Φαίνεται το διατύπωσα λάθος. Τα 2 κιλά τα πήρα πριν την εγκυμοσύνη μου. Στην εγκυμοσύνη μου μέχρις στιγμής (18w + 3d) 1 κιλό πήρα.

Σε ευχαριστώ όπως και να έχει.

Τι περιμένεις εσύ? Αγόρι ή κορίτσι? Εντομεταξύ αληθεύει ότι κατά την διάρκεια του 5ου μήνα μπαίνουν πολλά μαζεμένα κιλά ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια!!!

Βρίσκομαι στην 15 εβδομάδα και έχω πάρει 2 κιλά,ευτυχώς δηλαδή γιατί ξεκίνησα 64 κιλά όχι και λίγα για το ύψος μου που είμαι 1,60!ο γιατρός μου επιτρέπει μέχρι και 14 λόγω δίδυμης κύησης ούτε γραμμάριο παραπάνω και επίσης μου είπε να προσέχω πολύ τώρα που μπορώ γιατί συνήθως μετά τον 5 μήνα μπαίνουν τα κιλά πολύ ευκολότερα!

Εύχομαι καλές κι τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλες μας

Link to comment
Share on other sites

Μ' έχει πιάσει απελπισία... 26η βδομάδα, 9 κιλά περίπου.... :( Το θέμα είναι ότι -ειλικρινά- τα βάζω χωρίς να τρώω πολύ... :? Καθόλου ποτά-αναψυκτικά, ελάχιστα γλυκά, πολλά φρούτα, 1 κυρίως γεύμα το μεσημέρι, το βράδυ γιαούρτι/σαλάτες κλπ.... Μα πώς τα βάζω???? Εσείς που βάζετε 10-12 κιλά στο σύνολο ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ??? Τώρα λέω να κόψω το αλάτι, να μειώσω τις μερίδες, άρχισα και περπάτημα, μήπως τουλάχιστον δε βάλω άλλα 10 μέχρι το τέλος... :|

 

Εγω στην εγκυμοσυνη μου ξεκινησα με 46 κιλα, 1.68 υψος και μεχρι να γεννησω ειχα φτασει τα 64, πηρα 18 κιλααα... :shock::shock:. Δεν ετρωγα ποσοτητα η λιπαρα απο ενα σημειο και μετα, αλλα ειχα αυξημενη ληψη σε αλατι, κατι το οποιο μου προσθεσε τα επιπλεον κιλα λογω κατακρατησης. Ωστοσο οταν πηρα εξιτηριο απο το νοσοκομειο εμεινα 50 κιλα, και τωρα 18 μηνες μετα την γεννα ειμαι 45, μειον 1 κιλο απο αυτα που ξεκινησα την εγκυμοσυνη. Πασχιζω να φτασω παλι τα 50 γιατι ημουν αδυνατη γενικα, αλλα δεν μου κανουν τη χαρη!!!

 

Μπορεις να καταναλωνεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ νερο, φρουτα, λαχανικα και να μειωσεις στο ΕΛΑΧΙΣΤΟ τη ληψη αλατιου. Περπατα οσο μπορεις και απεφευγε να κοιμασαι η να καθεσαι τις ωρες μετα φαγητου, για να μην καθονται και τα κιλα. :D:D

 

Με το καλο σε ολες σας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα 45 κιλά κ ύψος 1.51.. σήμερα είμαι 25 εβδ. κ ζυγίζω 54 κιλά..με δίδυμα..δεν ξέρω αν είναι καλά πάντως σήμερα που πήγα στον γιατρό δεν μου είπε κάτι...να σημειώσω ότι για δίδυμα τα μωρά μας είναι πολύ καλά σε βάρος...21+5 που κάναμε Β' επιπ. ζύγιζαν 530 κ 520 γρ.

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...