Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

Σε λιγες μερες μπαινω στον 6ο εχω παρει 6 κιλα απο τα οποια τα 3 τον τελευταιο μηνα.Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου 68κιλα κ εχω υψος 1.64. Ο γιατρος μου με ανγχωσε πολυ μουειχε πει απο την αρχη να παρω 8-9 κιλα κ εγω τωρα κοντευω να τα φτασω...επισεις μου ειπε απο δω κ περα να προσπαθησω να περνω μισο κιλο το μηνα.Δεν πιστευω οτι θα τα καταφερω γιατι δεν μπορω να συγκρατηθω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα σας,εγω ξεκινησα 74 κιλα με υψος 1.68 κ σημερα,21 εβδομαδων ειμαι 73!! βεβαια δυνοπαθησα 3 μηνες με τους εμετους,εφταναν εως κ 15 την ημερα,αλλα τωρα που εχει περασει πλεον εκεινος ο καιρος λεω οτι μεσα στη ατυχια μου ημουν τουλαχιστον τυχερη που δεν πηρα κιλα..ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να παρω 10-12 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη αλλα δε με βλεπω να το ευχαριστιεμαι καθως μαλλον εχω προβλημα με το ζαχαρο!!!

κατα τη γνωμη μου παντως το μονο που πρεπει να μας απασχολει σε αυτη την περιοδο της ζωης μας ειναι να φερουμε στον κοσμο υγιη κ αρτημελη μωρακια ασχετως της μαστιγας που λεγεται "κιλα"... με το καλο να δεχτειτε ολες τα αγγελουδια σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.εγω αισιως την κυριακη μπαινω στο μηνα μου,και εχω παρει μονο 4κιλα.ο γιατρος μου ειπε πως μπορω να παρω και αλλα χωρις προβλημα.μονο που αυτα που θελω να τρωω δεν παχαινουν.μιλαμε πολυ φρουτο και λαχανικο.το μονο που θελω απο κρεας ειναι πιτες με γυρο η κεμπαπ και μακαροναδες.

Να φανταστητε πως ο γιατρος μου συνηθως φωναζει για τα κιλα.ευτυχως ειμαι η εξαιρεση οπως λεει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα... Παχαίνω ανεξέλεγκτα!!!!! Βοήθεια! Ξεκίνησα 47 κιλά και το πρώτο τρίμηνο δεν είχα πάρει ούτε γραμμάριο. Από το τέλος του 3ου μήνα και μέχρι σήμερα που είμαι στον 6ο (25η εβδομάδα κύησης) πήρα συνολικά 6,5 κιλά. Ο γιατρός μου είχε πει έως 9 κιλά συνολικά, πράγμα το οποίο είμαι πλέον πεπεισμένη ότι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να επιτύχω. Το "ανησυχητικό" είναι ότι τις τελευταίες 2 εβδομάδες μόνο πήρα 1,5 κιλό! Δηλαδή αν συνεχίσω έτσι (3+ κιλά ανά μήνα), μέχρι τον 9ο θα έχω πάρει τουλάχιστον 10 κιλά ακόμα. :shock:

 

Το πρόβλημα είναι ότι προσέχω πολύ τη διατροφή μου. Συγκρατούμαι, δεν τρώω ανεξέλεγκτα. Δεν τρώω γλυκά, δεν τρώω λευκά ψωμιά κλπ, τρώω σχεδόν αποκλειστικά μαγειρευτό φαγητό το οποίο μαγειρεύω προσωπικά και δεν βάζω πολλά λάδια κλπ, η διατροφή μου μεσογειακή όπως και πριν μείνω έγκυος και τα "σνακς" μου μέσα στη μέρα είναι φρούτα και λαχανικά. Εν ολίγοις, οι ατασθαλίες μου ελάχιστες πχ κάποιο Σάββατο ίσως παραγγείλουμε σουβλάκια που και πάλι θα πάρω 2 το πολύ με κοτόπουλο, αλάδωτες πίτες, χωρίς πατατάτες κλπ. Ο γιατρός μου δεν με πιστεύει και μου λέει να το ράψω γιατί θα γίνω χάλια. :P

 

Και επειδή ο γιατρός μου νομίζω ότι το λέει απλά για να με φοβήσει, προσπαθώ μονάχη να καταλάβω αν είναι φυσιολογικό να παίρνω τόσο βάρος ενώ δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου σε σχέση με πριν την εγκυμοσύνη ή αν τελικά κάνω κάποιο λάθος που δεν έχω συνειδητοποιήσει ότι κάνω. Δεν είχα ποτέ "πρόβλημα" με το βάρος μου και δεν έχω ιδέα. Απ'την άλλη, βλέπω ότι οι περισσότερες κοπέλες που βρίσκεστε κοντά στο μήνα που είμαι και εγώ κάπου εκεί κυμαίνεστε. Τότε γιατί με αγχώνει ο γιατρός; Να συμβουλευτώ διαιτολόγο; (Δεν μου περισσεύουν κιόλας τα χρήματα...) Παρεμπιπτόντως, πέρα από το ότι έχω τεράστια κοιλιά, το υπόλοιπο σώμα μου δεν έχει καμμία εμφανή αλλαγή (από πλευράς λίπους). Τι λέτε και εσείς;;

 

ΥΓ. Συγγνώμη για το άκρως μπερδεμένο και μακροσκελές μήνυμα :D

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα... Παχαίνω ανεξέλεγκτα!!!!! Βοήθεια! Ξεκίνησα 47 κιλά και το πρώτο τρίμηνο δεν είχα πάρει ούτε γραμμάριο. Από το τέλος του 3ου μήνα και μέχρι σήμερα που είμαι στον 6ο (25η εβδομάδα κύησης) πήρα συνολικά 6,5 κιλά. Ο γιατρός μου είχε πει έως 9 κιλά συνολικά, πράγμα το οποίο είμαι πλέον πεπεισμένη ότι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να επιτύχω. Το "ανησυχητικό" είναι ότι τις τελευταίες 2 εβδομάδες μόνο πήρα 1,5 κιλό! Δηλαδή αν συνεχίσω έτσι (3+ κιλά ανά μήνα), μέχρι τον 9ο θα έχω πάρει τουλάχιστον 10 κιλά ακόμα. :shock:

 

Το πρόβλημα είναι ότι προσέχω πολύ τη διατροφή μου. Συγκρατούμαι, δεν τρώω ανεξέλεγκτα. Δεν τρώω γλυκά, δεν τρώω λευκά ψωμιά κλπ, τρώω σχεδόν αποκλειστικά μαγειρευτό φαγητό το οποίο μαγειρεύω προσωπικά και δεν βάζω πολλά λάδια κλπ, η διατροφή μου μεσογειακή όπως και πριν μείνω έγκυος και τα "σνακς" μου μέσα στη μέρα είναι φρούτα και λαχανικά. Εν ολίγοις, οι ατασθαλίες μου ελάχιστες πχ κάποιο Σάββατο ίσως παραγγείλουμε σουβλάκια που και πάλι θα πάρω 2 το πολύ με κοτόπουλο, αλάδωτες πίτες, χωρίς πατατάτες κλπ. Ο γιατρός μου δεν με πιστεύει και μου λέει να το ράψω γιατί θα γίνω χάλια. :P

 

Και επειδή ο γιατρός μου νομίζω ότι το λέει απλά για να με φοβήσει, προσπαθώ μονάχη να καταλάβω αν είναι φυσιολογικό να παίρνω τόσο βάρος ενώ δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου σε σχέση με πριν την εγκυμοσύνη ή αν τελικά κάνω κάποιο λάθος που δεν έχω συνειδητοποιήσει ότι κάνω. Δεν είχα ποτέ "πρόβλημα" με το βάρος μου και δεν έχω ιδέα. Απ'την άλλη, βλέπω ότι οι περισσότερες κοπέλες που βρίσκεστε κοντά στο μήνα που είμαι και εγώ κάπου εκεί κυμαίνεστε. Τότε γιατί με αγχώνει ο γιατρός; Να συμβουλευτώ διαιτολόγο; (Δεν μου περισσεύουν κιόλας τα χρήματα...) Παρεμπιπτόντως, πέρα από το ότι έχω τεράστια κοιλιά, το υπόλοιπο σώμα μου δεν έχει καμμία εμφανή αλλαγή (από πλευράς λίπους). Τι λέτε και εσείς;;

 

ΥΓ. Συγγνώμη για το άκρως μπερδεμένο και μακροσκελές μήνυμα :D

 

 

κοιταξε τον θυροειδη σου!

αν δεν εχει προβλημα, τοτε απλα ξεκινα να περπατας λιγακι.

οπως περιγραφεις τη διατροφη σου, ειναι ιδανικη για εγκυο... οποτε μαλλον θα πρηζεσαι αποτομα. εαν δεν ειναι λιπος ολο αυτο το βαρος που παιρνεις, μην ανησυχεις!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dimitra00, σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Περπατάω πάνω από μιση ώρα τη μέρα, κάθε μέρα λόγω σκύλου και γενικά δεν κάνω καθιστική ζωή. Ο θυρεοειδής που λες με προβλημάτισε και έχεις δίκιο, πώς δεν το σκέφτηκα. Υπάρχουν κι άλλες ενδείξεις (ιστορικό στην οικογένεια, αρρυθμίες κλπ). Θα μιλήσω με το γιατρό και θα πάω να κάνω εξετάσεις. Σ'ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση!

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

dimitra00, σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Περπατάω πάνω από μιση ώρα τη μέρα, κάθε μέρα λόγω σκύλου και γενικά δεν κάνω καθιστική ζωή. Ο θυρεοειδής που λες με προβλημάτισε και έχεις δίκιο, πώς δεν το σκέφτηκα. Υπάρχουν κι άλλες ενδείξεις (ιστορικό στην οικογένεια, αρρυθμίες κλπ). Θα μιλήσω με το γιατρό και θα πάω να κάνω εξετάσεις. Σ'ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση!

 

τιποτα! κοιτα να το ρυθμισεις κ ολα θα πανε ρολοι!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα... Παχαίνω ανεξέλεγκτα!!!!! Βοήθεια! Ξεκίνησα 47 κιλά και το πρώτο τρίμηνο δεν είχα πάρει ούτε γραμμάριο. Από το τέλος του 3ου μήνα και μέχρι σήμερα που είμαι στον 6ο (25η εβδομάδα κύησης) πήρα συνολικά 6,5 κιλά. Ο γιατρός μου είχε πει έως 9 κιλά συνολικά, πράγμα το οποίο είμαι πλέον πεπεισμένη ότι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να επιτύχω. Το "ανησυχητικό" είναι ότι τις τελευταίες 2 εβδομάδες μόνο πήρα 1,5 κιλό! Δηλαδή αν συνεχίσω έτσι (3+ κιλά ανά μήνα), μέχρι τον 9ο θα έχω πάρει τουλάχιστον 10 κιλά ακόμα. :shock:

 

Το πρόβλημα είναι ότι προσέχω πολύ τη διατροφή μου. Συγκρατούμαι, δεν τρώω ανεξέλεγκτα. Δεν τρώω γλυκά, δεν τρώω λευκά ψωμιά κλπ, τρώω σχεδόν αποκλειστικά μαγειρευτό φαγητό το οποίο μαγειρεύω προσωπικά και δεν βάζω πολλά λάδια κλπ, η διατροφή μου μεσογειακή όπως και πριν μείνω έγκυος και τα "σνακς" μου μέσα στη μέρα είναι φρούτα και λαχανικά. Εν ολίγοις, οι ατασθαλίες μου ελάχιστες πχ κάποιο Σάββατο ίσως παραγγείλουμε σουβλάκια που και πάλι θα πάρω 2 το πολύ με κοτόπουλο, αλάδωτες πίτες, χωρίς πατατάτες κλπ. Ο γιατρός μου δεν με πιστεύει και μου λέει να το ράψω γιατί θα γίνω χάλια. :P

 

Και επειδή ο γιατρός μου νομίζω ότι το λέει απλά για να με φοβήσει, προσπαθώ μονάχη να καταλάβω αν είναι φυσιολογικό να παίρνω τόσο βάρος ενώ δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου σε σχέση με πριν την εγκυμοσύνη ή αν τελικά κάνω κάποιο λάθος που δεν έχω συνειδητοποιήσει ότι κάνω. Δεν είχα ποτέ "πρόβλημα" με το βάρος μου και δεν έχω ιδέα. Απ'την άλλη, βλέπω ότι οι περισσότερες κοπέλες που βρίσκεστε κοντά στο μήνα που είμαι και εγώ κάπου εκεί κυμαίνεστε. Τότε γιατί με αγχώνει ο γιατρός; Να συμβουλευτώ διαιτολόγο; (Δεν μου περισσεύουν κιόλας τα χρήματα...) Παρεμπιπτόντως, πέρα από το ότι έχω τεράστια κοιλιά, το υπόλοιπο σώμα μου δεν έχει καμμία εμφανή αλλαγή (από πλευράς λίπους). Τι λέτε και εσείς;;

 

ΥΓ. Συγγνώμη για το άκρως μπερδεμένο και μακροσκελές μήνυμα :D

 

εγω νομιζω μια χαρα ειναι τα κιλά σου, βρισκω λιγο υπερβολικο το γιατρο σου. εμενα μου ειπε αν παρω μεχρι 12 θα τα χασω με τη γεννα, αν παρω παραπανω θα πρεπει να τα χασω μονη μου με προσπαθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι στην 14η εβδομάδα και έχω πάρει 7 κιλά!!! τα 4 πρώτα τον πρώτο μήνα. Μετά μαζεύτηκα λίγο, μετά ήρθανε Χριστούγεννα.... καταλαβαίνετε....

Τα βάζω πολύ πιο εύκολα τώρα και δεν ξέρω που θα φτάσω. Πλέον φοράω μόνο φόρμες και φορέματα (και όχι λόγω κοιλιάς, αλλά λόγω πωπού!!)

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια ειμαι στην 16η εβδομαδα και εχω παρει μονο 2,5 κιλα..στην πρωτη μου εγκυμοσυνη η γιατρος μου μου ειχε πει να παρω μεχρι 12 κιλα και εγω εβαλα 22 κιλα...τωρα στο δευτερο θελω να προσεξω λιγο με την διατροφη μου γιατι στο πρωτο οτι ηθελα το ετρωγα χωρις να σκεφτω τα κιλα που θα παρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 18 εβδομάδα και έχω βάλει 1,5 κιλό..στην ίδια φάση στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ήδη βάλει 5,5 και συνολικά είχα πάρει 16. Τώρα έτσι όπως πάμε με βλέπω για πολύ λιγότερα, αυτό είναι το καλό του να έχεις ένα παιδάκι 21 μηνών - δεν κάθεσαι όλη μέρα και δεν παχαίνεις!

Όπως μου είπε και ο γιατρός μου στην πρώτη εγκυμοσύνη είσαι πριγκίπισσα στην δεύτερη μάνα..:rolleyes:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχομαι σε ολες μας να εχουμε μια υπεροχη εγκυμοσυνη και να παρουμε αγκαλια τα μωρακια μας και τα κιλα ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε!!! γερα και δυνατα μωρακια να εχουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι σε ολες μας να εχουμε μια υπεροχη εγκυμοσυνη και να παρουμε αγκαλια τα μωρακια μας και τα κιλα ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε!!! γερα και δυνατα μωρακια να εχουμε!!!!!

 

Συμφωνώ απολύτως! Με το καλό να έρθουν στις αγκαλιές μας!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο είναι οτι όλες όσες παραπονιέστε είστε πολύ αδύνατες! Δεν καταλαβαίνω το αγχος σας. Οι άνθρωποι μπορει να νιώθουν άνετα να πουν και μια κουβέντα παραπάνω ακριβώς επειδή δεν είστε χοντρες και δεν περνάει απ το μυαλό τους οτι στ αλήθεια θα παρεξηγηθείτε. Επίσης βλέπω πολλά νευράκια και μάλλον οι ορμόνες εχουν τρελαθεί. Τις περισσότερες φορες θυμώνουμε από δική μας ανασφάλεια και οχι επειδη πραγματι ο αλλος μας προσεβαλε. Αλλα και αυτο να συμβαίνει δεν θα θυμώναμε και τόσο εαν δεν νιώθαμε πως λέει αλήθεια! Αραγε μηπως το κομπλεξ δεν το εχει αυτός που σχολιάζει αλλα ο αποδέκτης;;; Ηρεμία!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου είπε και ο γιατρός μου στην πρώτη εγκυμοσύνη είσαι πριγκίπισσα στην δεύτερη μάνα..:rolleyes:

 

Μεγάλη κουβέντα! Εμένα όντως μ' έχουν πριγκήπισσα, σε βαθμό που νιώθω τύψεις που με περιποιούνται τόσο..

 

Είμαι 16 εβδομάδων κι έχω πάρει 5 κιλά. Δε μου φαίνονται πολύ, ανησυχώ όμως γιατί όλοι λένε ότι τα πολλά τα παίρνεις μετά!

 

Και καταλαβαίνω τη φίλη που είπε πως είναι περίεργο οι πιο αδύνατες να γκρινιάζουν περισσότερο, όμως αν σκεφτείς πως κάποιες ήμασταν μια ζωή στα σπορ και τα γυμναστήρια, το πολύ μισό κιλό πάνω, μισό κιλό κάτω, το να βλέπεις ξαφνικά πως δε σου κάνουν τα παντελόνια σου είναι σοκαριστικό! Έχεις συνηθίσει να βλέπεις με έναν συγκεκριμένο τρόπο τον εαυτό σου, φοβάσαι κι ότι δεν θα τον ξαναδεις έτσι...

 

Ειδικά εμείς οι πρωτάρες φαντάζομαι ένα άγχος παραπάνω το έχουμε - όχι ότι προσωπικά μ' εμποδίζει να τσιμπολογάω καθε μια δυο ώρες...:oops:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 13+2 και εχω παρει 1 κg...κι αυτο αυτην την εβδομαδα το πηρα...τις πρωτες εβδομαδες δεν μπορουσα και δεν ηθελα να φαω πολυ,με ενοχλουσαν οι μυρωδιες...τωρα μου περασε τρωω τα παντα))ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι πολυ καλα σε σχεση με τα κιλα μου κι οτι δεν θα παρω πολλα αρκει να μην τρωω πολλα γλυκα...(ειμαι λατρης):P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα.ειμαι στην 37 εβδομαδα.σε 11μερες γενναω με καισαρικη.μεχρι τωρα εχω παρει 5,5 κιλα.καλες,τελειωμηνες εγκυμοσυνες και γερα παιδακια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

εγω σε 3 μερες μπαινω στην 17η εβδομαδα και εχω παρει μονο 2,5 κιλα.ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου με διαφορα 11 μηνες.στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα βαλει 22 κιλα και τα περισσοτερα τα εβαλα τους 2 τελευταιους μηνες οποτε τωρα προσεχω να μην βαλω πολλα κιλα.εαν καταφερω και βαλω μεχρι το τελος 10-12 κιλα θα ειμαι πολυ χαρουμενη!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα.ειμαι στην 37 εβδομαδα.σε 11μερες γενναω με καισαρικη.μεχρι τωρα εχω παρει 5,5 κιλα.καλες,τελειωμηνες εγκυμοσυνες και γερα παιδακια σε ολες.

 

με το καλο κοριτσι μου να ειναι γερο και δυνατο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μπράβο πολύ λίγα τα κιλάκια !!! Ελπίζω να επιβραδύνω κι εγώ τους ρυθμούς και να φτάσω μέχρι 15 (για λιγότερα χλωμό το βλέπω:?:?:?:?)

Με το καλό τα μωράκια μας!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...