Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

2 εγκυμοσύνες σε μερική ακινησία μέσα σε 3 χρόνια, μου χάρισαν 16 κιλά επιπλέον. Στόχος μου να χάσω 20. Ο κίνδυνος υπάρχει όταν έχουμε περιττά κιλά. Αν χαθούν αυτά και κάνουμε μια καλή διατροφή και άσκηση, δεν υπάρχει λόγος να αποφεύγουμε τα γλυκά, ούτε και να το παρακάνουμε. Νορμάλ πράγματα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koπελάρα μου καλησπέρα.

Ο συγκεκριμένος διαβήτης που σου παρουσιάστηκε,παρουσιάζεται στατιστικά στο 3% των εγκύων.Είναι ελάχιστη η πιθανότητα να το απορροφήσεις και να επιμείνει,αλλά υπάρχει,έστω και μηδαμινή.

Ένα πράγμα θέλω να σου πω μόνο.Είμαι 23 ετών,στην 16η εβδομάδα κύησης,κι έχω σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1 από 11 ετών.Εγώ το έχω συνηθίσει,αλλά κατανοώ πλήρως ότι για σένα είναι ένα βουνό αρχικά.Στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτα ανησυχητικό,είναι όμως μια έννοια,και θέλει προσοχή για να είσαι εντάξει εσύ και το μωράκι σου.Με την κατάλληλη φροντίδα και ρύθμιση από σένα και την-τον διαβητολόγο σου,όλα θα πάνε κατ'ευχήν.Κι αυτό που ήθελα εξαρχής να σου πω,είναι ότι ο διαβήτης είναι μια πάθηση που θέλει άριστη ψυχολογία.Μην αφήνεις τον εαυτό σου να ζει στο άγχος,καταλαβαίνω ότι φοβάσαι,αλλά ξύπνα αύριο το πρωί,χαμογέλασε,σκέψου το μωρό,και πες ότι όλα θα πάνε καλά.Μην καταπονείς την ψυχολογική σου κατάσταση,δεν κάνει καλό ούτε σε εσένα γενικά,ούτε στο νινάκι,ούτε στο διαβήτη.

 

(Επίσης να αναφέρω,ότι στο μωρό με καλή ρύθμιση αποκλείεται να κάνεις κακό,απλά υπάρχει ενδεχόμενο μακροσωμίας,δηλαδή να είναι λίγο μεγαλύτερο,και να χρειαστεί να στο πάρει ο γιατρος με καισαρική.Εγώ προτιμώ την καισαρική,πάντως,κι έτσι θα γεννήσω λόγω του διαβήτη μου)

 

Εύχομαι ολόψυχα ό,τι καλύτερο,και να σου πάνε όλα καλά.Να είσαι κοντά στους γιατρούς σου,και τίποτα δεν θα πάει άσχημα.;)

 

 

Δήμητρα σε ευχαριστώ πραγματικά για τα λόγια σου!!

 

Απλά είμαι ενας άθρωπος που δεν έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ δίατα και μου φαίνεται βουνό!! Δε με πειράζει για τώρα, το μετα σκέφτομαι κυρίως!!

Το μια ζωή διατροφή, χωρίς γλυκά..

Τέλοσπάντων!!

Σε ευχαριστώ και πάλι και μέσα απο τη ψυχή μου σου εύχομαι με το καλό να κρατήσεις το αγγελάκι σου αγκαλίτσα!! :-D :-D

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα σε ευχαριστώ πραγματικά για τα λόγια σου!!

 

Απλά είμαι ενας άθρωπος που δεν έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ δίατα και μου φαίνεται βουνό!! Δε με πειράζει για τώρα, το μετα σκέφτομαι κυρίως!!

Το μια ζωή διατροφή, χωρίς γλυκά..

Τέλοσπάντων!!

Σε ευχαριστώ και πάλι και μέσα απο τη ψυχή μου σου εύχομαι με το καλό να κρατήσεις το αγγελάκι σου αγκαλίτσα!! :-D :-D

 

Εσύ γλυκιά μου δεν είχες πρόβλημα,και δεν χρειάστηκε να κάνεις δίαιτα...Εγώ είμαι λιχούδω,και παρότι είχα πρόβλημα η τρελή,ποτέ δεν έκανα δίαιτα.Απλά έκανα σωστά την ινσουλίνη μου,και ήμουν ανέκαθεν υπερκινητική,κι η άσκηση βοηθά πολύ τον διαβήτη.

Είναι μηδαμινή η περίπτωση να απορροφήσεις τον διαβήτη μετέπειτα,να κάνεις όπως είπαμε.Να σκέφτεσαι ότι δεν θα σε νικήσει,θα το νικήσεις εσύ.Και μην αγχώνεσαι,γιατί δεν φαντάζεσαι πόσο το προκαλείς έτσι.

Να είσαι πάντα καλά,να έρθει το παιδάκι σου γερό στον κόσμο,και να είσαι κι εσύ υγιέστατη να το χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα σ' ευχαριστώ.. Και εσύ διαβήτη κύησης έχεις ή τύπου 1 ή 2?

 

Ο γιατρός είπε οτι για να αποκτήσεις και μετά διαβήτη τύπου 2, θα πρέπει να πάρεις πολλά κιλά.. Αν κρατάω σταθερό το βάρος μου δε θα έχω πρόβλημα..

Εύχομαι σε όλες μας τα καλύτερααα..

 

Θετική ενέργεια, έτσι? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα!!! Να κάνω μια ερώτηση?? Ο γιατρός στη δίαιτα που σας συνέστησε

τί συμπεριέλαβε???

Κόψατε δηλαδή τα γλυκά και τα παχυντικά ή ήταν συγκεκριμένη δίαιτα με στάνταρ ποσότητες, μετρημένες??

Την άλλη εβδομάδα θα κάνω την καμπύλη και θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένη!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα!

εκανα κι εγω την καμπυλη και βγηκαν οι τιμες λιγο πανω απο το οριο η γιατρος μου μ'εστειλε σε ενδοκρινολογο διαβητολογο κι εχει εδω και 10 μερες που κανω διατροφη μετραω μονη μου το ζαχαρο μια ωρα προ φαγητου και μια ωρα μετα προς το παρον οι τιμες ειναι καλες εχω ραντεβου την αλλη Τριτη στο γιατρο για να τα δει και μετα δεν ξερω μαλλο θα μου πει να συνεχισω ετσι εως το τελος ε;

ειναι φορες που λιμπιζομαι κατι αλλα συγκρατιεμαι κανει λετε καμια φορα να τσιμπισω λιγο;

επισης ξεχασα να ρωτησω τον γιατρο κεφε ντεκαφεινε κανει να πινω;σοδα;

__________________

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Να κάνω μια ερώτηση?? Ο γιατρός στη δίαιτα που σας συνέστησε

τί συμπεριέλαβε???

Κόψατε δηλαδή τα γλυκά και τα παχυντικά ή ήταν συγκεκριμένη δίαιτα με στάνταρ ποσότητες, μετρημένες??

Την άλλη εβδομάδα θα κάνω την καμπύλη και θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένη!!!!!

 

Yπαρχει συγκεκριμενη διαιτα, 1800 θερμιδων. Σε γενικες γραμμες απαγορευονται ζαχαρη και υδατανθρακες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν η καμπύλη δείξει ότι υπάρχει θεματάκι με το ζάχαρό σου, τότε θα σε στείλει ο γυναικολόγος σε ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο που θα σου δώσει ειδική διατροφή. Είναι, ως επί το πλείστον, αυτό που λέει η TARA, αλλά ανάλογα με την περίπτωση σου επιτρέπουν κάποια πράγματα, όπως ένα γλυκό αμέσως μετά το φαγητό κάποιες στιγμές που και που με την προϋπόθεση το ζάχαρό σου να μην ανεβαίνει πάνω από μια συγκεκριμένη τιμή. Α, θα σου ζητάνε επίσης να μετράς το ζάχαρο μόνη σου πριν και μετά από κάθε γεύμα. Εμένα μου ζητάγανε να κάνω και μέτρηση κετόνων, αλλά φαντάζομαι πιο πολύ γιατί είχα δίδυμα κι έπρεπε να σιγουρεύονται ότι τα μωρά θρέφονται επαρκώς. Αλλά μην αγχώνεσαι από τώρα. Κάνε με το καλό την εξέταση κι από εκεί και πέρα θα σε καθοδηγήσουν και οι γιατροί οι ίδιοι. Καλή επιτυχία!

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Μόλις γύρισα από τo γυναικολόγο, ο οποίος με βάση το αμνιακό υγρό και το βάρος του μωρού, αλλά και λόγω των τσιμπημένων τιμών της καμπύλης ζαχάρου, μου είπε ότι έχω διαβήτη κύησης...:(

Έχω καταστενοχωρηθεί και αγχωθεί. Αν και ούτως ή άλλως με κ.τ. θα γεννήσω, μου είπε ότι μπορεί να πρέπει να γεννήσω νωρίτερα κτλ κτλ.

 

Τεσπα. Αύριο πάω στο διαβητολόγο για τα περαιτέρω.

 

Απ'ό,τι διάβασα εδώ, το πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπιστεί με πειθαρχία - το αδύνατο μου σημείο...

 

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο από όσες έχετε εμπειρία: ξέρω ότι όταν η μητέρα έχει διαβήτη κύησης, κρατάνε το μωρό για παρακολούθηση ένα 24ωρο.

Αυτό το 24ωρο σας επηρέασε όσον αφορά το θηλασμό; Θα μπορώ να το ταϊσω; Αν όχι, μετά λέτε να είναι πιο δύσκολα τα πράγματα;

Την πρώτη φορά, είχα θηλάσει τη μικρή μου περίπου 4 ώρες μετά την καισαρική και δεν είχαμε πρόβλημα. Αλλά τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Μόλις γύρισα από τo γυναικολόγο, ο οποίος με βάση το αμνιακό υγρό και το βάρος του μωρού, αλλά και λόγω των τσιμπημένων τιμών της καμπύλης ζαχάρου, μου είπε ότι έχω διαβήτη κύησης...:(

Έχω καταστενοχωρηθεί και αγχωθεί. Αν και ούτως ή άλλως με κ.τ. θα γεννήσω, μου είπε ότι μπορεί να πρέπει να γεννήσω νωρίτερα κτλ κτλ.

 

Τεσπα. Αύριο πάω στο διαβητολόγο για τα περαιτέρω.

 

Απ'ό,τι διάβασα εδώ, το πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπιστεί με πειθαρχία - το αδύνατο μου σημείο...

 

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο από όσες έχετε εμπειρία: ξέρω ότι όταν η μητέρα έχει διαβήτη κύησης, κρατάνε το μωρό για παρακολούθηση ένα 24ωρο.

Αυτό το 24ωρο σας επηρέασε όσον αφορά το θηλασμό; Θα μπορώ να το ταϊσω; Αν όχι, μετά λέτε να είναι πιο δύσκολα τα πράγματα;

Την πρώτη φορά, είχα θηλάσει τη μικρή μου περίπου 4 ώρες μετά την καισαρική και δεν είχαμε πρόβλημα. Αλλά τώρα;

 

 

εγω σακχαρο κ εκανα ινσουλινη.οταν το εμαθα αναστατωθηκα αλλα τελικα ηταν πολυ πολυ απλο δεν με αγχωνε ακαθολου.απλα θελει μια οργανωση για να το θυμασαι!το μωρο ο κρατησανε κατω ολες της μερες γιατι γεννησα στις 34 βδομαδες.εκανα ομως θηλαστρο κ οταν μπορεσα θηλασα κανονικα μεχρι 4 μηνων.το εκανα σε συνδιασμο με μπουκαλι εναλλαξ αλλα με τογαλα δεν ειχα προβλημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα!

εκανα κι εγω την καμπυλη και βγηκαν οι τιμες λιγο πανω απο το οριο η γιατρος μου μ'εστειλε σε ενδοκρινολογο διαβητολογο κι εχει εδω και 10 μερες που κανω διατροφη μετραω μονη μου το ζαχαρο μια ωρα προ φαγητου και μια ωρα μετα προς το παρον οι τιμες ειναι καλες εχω ραντεβου την αλλη Τριτη στο γιατρο για να τα δει και μετα δεν ξερω μαλλο θα μου πει να συνεχισω ετσι εως το τελος ε;

ειναι φορες που λιμπιζομαι κατι αλλα συγκρατιεμαι κανει λετε καμια φορα να τσιμπισω λιγο;

επισης ξεχασα να ρωτησω τον γιατρο κεφε ντεκαφεινε κανει να πινω;σοδα;

__________________

 

Τι εννοείς λίγο πάνω από το όριο? Είχα και εγώ τσιμπημένη καμπύλη, παρόλο που μέχρι τον 6ο δεν είχα καθόλου ζάχαρο, και από τότε ακολουθώ αυστηρότατη διατροφή από διαβητολόγο και μετράω το ζάχαρο με το μηχανάκι μόνη μου. Τα νουμερα του ζαχάρου ευτυχώς πλέον είναι σούπερ, (από 90 προ φαγητού έως 105-110 μετά το φαγητό), τα ρύθμισα από την πρώτη εβδομάδα, έχω πολύ πειθαρχία αλλά έχω λαχταρήσει πολλές τροφές!

Δυο τρεις φορές που έκανα παρέκλειση μέσα στις γιορτές (μία με τσουρέκι, μία με αρκετό ψωμί και κασέρι και μία με 2 κουραμπιέδες), οι τιμές ανέβηκαν στο 150 και το μετάνειωσα απίστευτα... Θα σου έλεγα να μην τσιμπάς τίποτε, να είσαι προσεκτική.

Για τον καφέ που ρωτάς, αν είναι χωρίς ζάχαρη επιτρέπεται, έτσι μου είπε η διαβητολόγος.

Για τη σόδα δεν γνωρίζω...

Καλή συνέχεια, :)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

εγω σακχαρο κ εκανα ινσουλινη.οταν το εμαθα αναστατωθηκα αλλα τελικα ηταν πολυ πολυ απλο δεν με αγχωνε ακαθολου.απλα θελει μια οργανωση για να το θυμασαι!το μωρο ο κρατησανε κατω ολες της μερες γιατι γεννησα στις 34 βδομαδες.εκανα ομως θηλαστρο κ οταν μπορεσα θηλασα κανονικα μεχρι 4 μηνων.το εκανα σε συνδιασμο με μπουκαλι εναλλαξ αλλα με τογαλα δεν ειχα προβλημα

 

Σ'ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!

Προς το παρόν έχω να κάνω τη διαιτα των 1800 θερμίδων για μια βδομάδα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!

Η κολλητη μου ηταν 5 εβδ.οταν εκανε τις απαραιτητες εξετασεις αιματος κ της βγηκε το σακχαρο 170. Ο γιατρος της ειπε οτι μαλλον προυπηρχε αλλα η φιλη μου λεει πως οι προηγουμενες εξετασεις της(1 χρονο πριν) ηταν οκ.Τελικα απεβαλλε στην 7ηεβδ. κ η αιτια ειπαν οτι ηταν μαλλον το σακχαρο.(για 2 εβδ. εκανε διατροφη -οχι ινσουλινη).

Ισχυει οντως οτι ο διαβητης αναπτυσσεται περιπου στον 4ο-5ο μηνα της κυησης;;;;;

Ετυχε σε καποια απο εσας να τον εμφανισει απο την αρχη της κυησης;;;;;

Τωρα θα κανει καποια εξεταση που δειχνει 3 μηνες πριν την κατασταση των κυτταρων.

Σας ευχαριστω ! :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδική, και μπορεί να πέφτω κι εντελώς έξω, φαντάζομαι ότι αν προυπάρχει θέμα ινσουλίνης πριν την εγκυμοσύνη (και πολλές φορές αυτό δεν γίνεται αντιληπτό με μια απλή εξέταση αίματος), τότε ενδεχομένως ο διαβήτης κύησης να εμφανίζεται και από τους πρώτους μήνες εγκυμοσύνης. Ίσως είναι και ο λόγος που κάποιοι γυναικολόγοι ζητάνε πρώτη καμπύλη ζαχάρου γύρω στον 3ο-4ο και μετά επαναληπτική γύρω στον 7ο.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω tarshou!....ισως προυπηρχε το σακχαρο, αλλα αν δεν φαινεται σε μια απλη εξεταση αιματος τοτε ολες κινδυνευουμε ....

...αν ειναι τοσο επικινδυνο ωστε να προκαλεσει αποβολη......μηπως η καμπυλη να γινεται με τη θετικη χοριακη;;;;

Μπορει να λεω μπουρδες τωρα αλλα με προβληματισε πολυ -κολλητη γαρ....(κ θα γεννουσαμε κ μαζι...:( )

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια γεια σας ευχομαι σε ολεσ να τα πατε καλα και να ρυθμισετε το ζαχαρο σας για το καλο το δικο σας και των μωρων σας.

εγω εμφανισα διαβητη στην 1 εγκ. απο τον 3 μηνα εκτοτε παρεμεινε και ρυθμησα το ζαχαρο με χαπια οταν σταματουσα το θυλασμο. στην 2 και 3 εγκ αρχισα την ινσουλινη μολις μαθενα οτι ημουν εγκυος. ΔΟΞΑ το θεο και τα τρια παιδια ειναι υγειη απλα γεννηθηκαν με λιγο αυξημενο βαρος 1 4600

2 4400

3 4800. στην 3 το ζαχαρο ηταν λιγο ανεξελγκτο δεν μπορουσα να το ρυθμισω γιαυτο και το βαρος του μωρου τοσο ειναι και αγορι.

γεννησα με φ.τ και τα τρια γιατι ειχα και γιατρο με κοτσια. δεν ηθελε κ.τ. γιατι οταν υπαρχει αρκετο λιπος στην κοιλιακη χωρα σε ατομο με διαβητη δεν κλεινει ευκολα η τομη και υπαρχει πιθανοτητα μολυνσης.

εχοντας καποα παραπανω κιλα σε καθε εγκυμοσ εμεναν και απο 10 κιλα συνολο 30 επιπλεον απο οσο ημου πριν τις εγκ. ακομη ρυθμιζω το διαβητη με χαπια και κανω διαιτα για να τα χασω.

το βασικο ειναι να μην ανεβαινουν οι τιμες ζαχαρου στην εγκ. δηλ για οσες κανουν ινσουλινη αν το ζαχαρο ειναι ανεβασμενο κανεις περισσοτερες μοναδες.

αυτα απο μενα καλη επιτυχια και με το καλο να ερθουν τα μωρακια σας..,

Τα σημαντικότερα πλάσματα για μας χρειάζονται το πιο πολυπόθητο αγαθό της ζωής μας.Το χρόνο μας.

http://www.facebook.com/home.php?

Link to comment
Share on other sites

Nikijo, λυπάμε ειλικρινά για τη φίλη σου. Το θετικό είναι πως τώρα το ξέρει, οπότε στην επόμενη εγκυμοσύνη της θα το προσέξει καλύτερα ο γιατρός της. Μακάρι να γίνει πολύ γρήγορα.

 

Το θέμα με το διαβήτη κύησης (γενικά ο διαβήτης, πόσο μάλλον κύησης) είναι πως μπορεί να γίνει αρκετά ύπουλος. Κι ακούς να γεννιούνται παιδιά με αυξημένο βάρος (το stelaki το αποδεικνύει αυτό, αλλά η διαφορά της είναι πως το γνώριζε και το έλεγχε) και οι περισσότεροι από άγνοια λένε πως είναι το σόι μεγαλόσωμο και τι αγοράρα βγάλανε, αγνοώντας ότι τις περισσότερες φορές ο λόγος είναι διαβήτης κύησης της μητέρας που μάλλον ο γιατρός της δεν τον αγνόησε. Αλλά αν το γνωρίζεις και λαμβάνεις τα μέτρα σου, δεν είναι επικίνδυνο.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλά αν το γνωρίζεις και λαμβάνεις τα μέτρα σου, δεν είναι επικίνδυνο.

 

Nα αναφερθουμε ομως λιγο και στο μετα τον τοκετο! Γιατι αν δεν προσεξουμε, θα γινει επικινδυνο! Εγω κατοπιν εντολης του διαβητολογου, μολις σαραντισα αρχισα αεροβια ασκηση, εχω χασει 10 κιλα, και συνεχιζω, διαφορετικα, ο διαβητης τυπου ΙΙ καραδοκει... Και ασχετα με το τι λενε οι γιατροι, εχω σκοπο να προσεχω πολυ τη διατροφη της κορης μου, γιατι οπως και να το κανεις, εχει πλεον προδιαθεση...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστά. Μπορεί ο διαβήτης κύησης να φεύγει μετά τη γέννα, αυτό όμως από μόνο του δε σημαίνει τίποτα. Θέλει πάντα προσοχή. Αλλά και πάλι, για να μη φοβήζουμε τις εγκυούλες μας εδώ, όσο το ελέγχεις και το προσέχεις, δεν είναι επικίνδυνο. Τα μεγάλα ζόρια αρχίζουν αν το αμελήσεις και τον αφήσεις να δρα ανεξέλεγκτος.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

....τι να πω....το σιγουρο ειναι πως η κολλητη μου θα το ψαξει κ την επομενη φορα θα ξερει....

Παντως οτι κ να ειναι αν γνωριζεις την υπαρξη του απ την αρχη πραττεις και αναλογα...

Ευχαριστω κοριτσια!!! :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα διαβήτη κύησης και μάλιστα οι αρχικές μου τιμές ήταν υψηλές, δηλ μετά από 1 ώρα στην καμπύλη είχα 275. Πήγα σε ενδοκρινολόγο μου έδωσε μια δίαιτα της πείνας στην κυριολεξία την οποία όμως ακολούθησα κατά γράμμα. Τον εκτο μήνα ήμουν 9 κιλά παραπάνω και τελικά γέννησα στις 37 εβδομάδες με 6 κιλά. Έχασα κιόλας. Στην αρχή στεναχωρήθηκα αλλά μετά ηρέμησα. Το παιδί γεννηθηκε μια χαρα ούτε μακροσωμία ούτε τίποτα. Η Στελλίτσα μου ήταν 49 πόντους και 2750 γραμμάρια. Μου την φέραν αμέσως δεν την κράτησαν για παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για πείτε, οι έμπειρες:

 

Στη δίαιτα, μπορείς να κρατάς το ένα γεύμα (πχ το αυγό του δεκατιανού) και να το τρώς με το μεσημεριανό, για παράδειγμα; Ή αντίστοιχα να αντιστρέφεις το μεσημεριανό και το βραδινό;

Επηρεάζει τις τιμές του σακχάρου;

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω είναι σημαντικό να μη μένεις πάνω από 3-3 1/2 ώρες νηστική, οπότε μάλλον δεν μπορείς να κρατήσεις το δεκατιανό σου για να το φας με το μεσημεριανό. Στο διαβήτη κύησης παίζει μεγάλο ρόλο το πρόγραμμα και η λήψη τροφής σε σωστά διαστήματα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω είναι σημαντικό να μη μένεις πάνω από 3-3 1/2 ώρες νηστική, οπότε μάλλον δεν μπορείς να κρατήσεις το δεκατιανό σου για να το φας με το μεσημεριανό. Στο διαβήτη κύησης παίζει μεγάλο ρόλο το πρόγραμμα και η λήψη τροφής σε σωστά διαστήματα.

 

Αυτο ακριβως, και δε νομιζω οτι μπορεις να αντιστρεφεις το μεσημεριανο με το βραδινο, για τον εξης λογο: το πρωι το ζαχαρο ειναι πολυ ψηλο στον οργανισμο, γι αυτο και το πρωινο ειναι παρα πολυ ελαφρυ. Αν φας το μεσημερι το βραδινο σου, θα λιμοκτονησεις!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!

 

Έλεγα μήπως... γιατί (α)έχω βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια - και κάνω δίαιτα εδώ και 2 βδομάδες μόνο!!

και (β) ήμουν ανέκαθεν ο τύπος που (κακώς βέβαια) έτρωγε ελαφρά το μεσημέρι (στο γραφείο, βλέπετε) και τσάκιζε τα πάντα το βράδυ...

 

Τεσπα, σε λιγότερο από ένα μήνα γεννάω. Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...