Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

Θα πατήσεις πάνω σε κάποιο τίκερ, θα μπεις στην ιστοσελίδα και θα φτιάξεις το δικό σου. Θα σου βγάλει κάποιους κωδικούς. Θα κάνεις αντιγραφή τον κωδικό που είναι για όπου δεν επιτρέπεται το HTML νομίζω, δοκίμασέ το αυτό δεν το θυμάμαι ακριβώς, και μετά αντιγραφή στην επεξεργασία υπογραφής που θα πας από τον πίνακα ελέγχου. Κάνε πρώτα προεπισκόπιση να δεις το αποτέλεσμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά δεν χάζεψα τελείως απο τις ρουφ.... τις ορμόνες!!!

Πάω να πάρω το χρήμα απο το ικα και επιστρέφω. Αν δεν τα φάω μέχρι να γυρίσω καλά θα είναι.

Ευχαριστώ TARA!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα κορίτσια! Βρίσκομαι στην 30 εβδομάδα κύησης.Εδώ και μια εβδομάδα στην καμπύλη που έκανα με 75 γρ.γλυκόζης οι τιμές του ζαχάρου ήταν οι εξής:νηστική 76, στα 30 λεπτά 137, στα 60 λεπτά ανέβηκε 194, στα 90 λεπτά 166 και στα 120 λεπτά 137.Η διαβητολόγος μου είπε πως οι τιμές στα 60 και στα 120 λεπτά είναι ανεβασμένες. Εσείς τι τιμές είχατε; Μου συνέστησε να ακολουθήσω ειδικό πρόγραμμα διατροφής, να κόψω τελείως τα γλυκά(που δεν έτρωγα ούτως ή άλλως) και να κάνω μετρήσεις 2 φορές την εβδομάδα και να δούμε πώς θα τα πάω.Μου είπε ακόμη να μήν πάρω πάνω από δέκα κιλά.Έχω πάρει όμως ήδη 8.Πάντως και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου εμφάνισα στον 7 μήνα διαβήτη κύησης και ο τοκετός έγινε με πρόκληση στην 38 εβδομάδα.Δυσκολεύτηκα όμως γιατί η όλη διαδικασία ξεκίνησε 9.30 το πρωί και το μωρό γεννήθηκε( έκανα επισκληρίδιο βέβαια) στις 22.00.

Link to comment
Share on other sites

Σοφία η δική μου τρίωρη καμπύλη είχε βγει φυσιολογική. Μετά εμφανίστηκε ο διαβήτης! Μην ανησυχείς, με τη διατροφή που θα ακολουθήσεις, δε θα πάρεις κιλά.

΄Επαιρνες ινσουλίνη? Και γέννησες φυσιολογικά χωρίς πρόβλημα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από εμένα κορίτσια! Βρίσκομαι στην 30 εβδομάδα κύησης.Εδώ και μια εβδομάδα στην καμπύλη που έκανα με 75 γρ.γλυκόζης οι τιμές του ζαχάρου ήταν οι εξής:νηστική 76, στα 30 λεπτά 137, στα 60 λεπτά ανέβηκε 194, στα 90 λεπτά 166 και στα 120 λεπτά 137.Η διαβητολόγος μου είπε πως οι τιμές στα 60 και στα 120 λεπτά είναι ανεβασμένες. Εσείς τι τιμές είχατε; Μου συνέστησε να ακολουθήσω ειδικό πρόγραμμα διατροφής, να κόψω τελείως τα γλυκά(που δεν έτρωγα ούτως ή άλλως) και να κάνω μετρήσεις 2 φορές την εβδομάδα και να δούμε πώς θα τα πάω.Μου είπε ακόμη να μήν πάρω πάνω από δέκα κιλά.Έχω πάρει όμως ήδη 8.Πάντως και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου εμφάνισα στον 7 μήνα διαβήτη κύησης και ο τοκετός έγινε με πρόκληση στην 38 εβδομάδα.Δυσκολεύτηκα όμως γιατί η όλη διαδικασία ξεκίνησε 9.30 το πρωί και το μωρό γεννήθηκε( έκανα επισκληρίδιο βέβαια) στις 22.00.

 

και εγω ειχα πιο χαμηλες μετρησεις απο τις δικες σου ...και μου συνεστησε διαιτα ...ποσο κιλα δε μου ειπε να παρω στην εγμυμοσυνη ..αλλα 3 βδομαδες τωρα δεν εχω παρει γραμμαριο και οι μετρησεις με τη διαιατα ειναι κατω απο 120 ...

2 φορες τη βδομαδα και εγω με μηχανακι σπιτι

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν έπαιρνα ινσουλίνη.Το ρύθμισα με αυστηρή διατροφή και συνεχείς μετρήσεις.Γέννησα φυσιολογικά αλλά χρειάστηκε ο γιατρός να χρησιμοποιήσει στο τέλος βεντούζα.Να δούμε τώρα τι θα γίνει σ' αυτήν.Σχεδόν κάθε μέρα για κανένα μισάωρο κάνω και περπάτημα.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω μηπως ξερει καποια,ειμαι στον ΟΑΕΕ και επειδη περνω κορτιζονη αρκετο καιρο μου εχει πειραξει το μεταγευματικο μου ζαχαρο και γι'αυτο το μετραω συνεχεια.

ξερεται τωρα λογω εγκυμοσυνης πως μπορω να παρω δωρεαν τις ταινιες μετρησεις,για τις πληρωνω κανονικα και εχουν 47 ευρω η συσκευασια....

Link to comment
Share on other sites

κανω μετρησεις ζαχαρου στο σπιτι και προσεχω με διατροφη ...νομιζω οτι γενικως το εχω ρεγουλαρει το θεμα...

οι χθεσινες μετρησεις ηταν λιγο περιεργες .

εφγα το μεσημερι μακαρονια με κοκκινη σαλτσα ...129 το ζαχαρο 1μιση ωρα μετα ...ψηλο για τα δεδομενα μου

το απογευμα τρωω κερασακια , και το βραδυ κολοκυθια βραστα ......53 ζαχαρο ....πολυ χαμηλο ...

βεβαια ημουν αρκετα αγχωμενη χθες με καποια θεματα στη δουλεια !!

μπορει αν επηρεασει το στρες??

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως επηρεαζει το στρες.η μαμα μου ειναι χρονια διαβητικη και παθαινει πολλες φορες υπογλικαιμια.να προσπαθεις να τρως μικρα και συχνα γευματα.ειναι το πιο σημαντικο.δεν πρεπει να μενει το στομαχι σου αδειο.τοτε ειναι που κινδυνευεις να πεσει χαμηλα.

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω μπερδευτει λιγο. Τα ανωτατα ορια στο ποσο ζαχαρο μπορουμε να εχουμε στη μια ωρα πχ, αλλαζουν αναλογα με το αν α) εχουμε φαει ενα απλο γευμα, και β) αν κανουμε εξεταση για καμπυλη σακχαρου και μας εχουν δωσει γλυκοζη? Και στη δευτερη περιπτωση, διαφερει αναλογα με το ποση γλυκοζη μας εδωσαν?

 

Για παραδειγμα, μια φιλη μου εκανε την καμπυλη της 1 ωρας (δυο τσιμπηματα) και της ειπαν οτι το οριο ηταν το 140 με 50ml γλυκοζη. Εγω εκανα τη μεγαλη (τεσσερα τσιμπηματα), με διπλασια ποσοτητα (100) και μου ειπαν οτι το 143 που εμφανισα στη μια ωρα, ειναι πολυ καλο και δεν χρειαζεται να κανω τιποτα!!! (συγκεκριμενα, ειχα 86 στο ΄0, 143 στα 60', 116 στα 120' και 92 στα 180').

 

Τωρα διαβαζω εδω οτι μετα απο φαγητο με 120 θεωρειτε οτι εχετε διαβητη???? Υπαρχουν καπου αυτα να τα δουμε αναλογα με την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει λιγο. Τα ανωτατα ορια στο ποσο ζαχαρο μπορουμε να εχουμε στη μια ωρα πχ, αλλαζουν αναλογα με το αν α) εχουμε φαει ενα απλο γευμα, και β) αν κανουμε εξεταση για καμπυλη σακχαρου και μας εχουν δωσει γλυκοζη? Και στη δευτερη περιπτωση, διαφερει αναλογα με το ποση γλυκοζη μας εδωσαν?

 

Για παραδειγμα, μια φιλη μου εκανε την καμπυλη της 1 ωρας (δυο τσιμπηματα) και της ειπαν οτι το οριο ηταν το 140 με 50ml γλυκοζη. Εγω εκανα τη μεγαλη (τεσσερα τσιμπηματα), με διπλασια ποσοτητα (100) και μου ειπαν οτι το 143 που εμφανισα στη μια ωρα, ειναι πολυ καλο και δεν χρειαζεται να κανω τιποτα!!! (συγκεκριμενα, ειχα 86 στο ΄0, 143 στα 60', 116 στα 120' και 92 στα 180').

 

Τωρα διαβαζω εδω οτι μετα απο φαγητο με 120 θεωρειτε οτι εχετε διαβητη???? Υπαρχουν καπου αυτα να τα δουμε αναλογα με την περιπτωση?

 

Είναι αναλόγως την περίπτωση. Η καμπύλη σου ήταν όντως άψογη. Το προγευματικό και μεταγευματικό σάκχαρο στις έγκυες είναι άλλη ιστορία. 90 είναι το όριο για νηστική, και 120 μία ώρα μετά το γεύμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, TARA... ειχα ανησυχησει γιατι τρωω παρα πολλη ζαχαρη καθημερινα απο τοτε που γεννηθηκα, και η μικρη μου εχει πολυ μεγαλη κοιλιτσα! Ουφ...

 

Αν σου είπαν ότι το μωρό έχει μεγαλύτερη περίμετρο κοιλίας, απλά έχε το νου σου λίγο. Θέλει λίγη παρακολούθηση ως την 32η εβδομάδα για παν ενδεχόμενο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο εμενα.Προφανως εχω και εγω προβλημα με το ζαχαρο.Η πρωτη καμπυλη εδειξε μετα απο 1 ωρα 174(εκανα τη μικρη).Μετα απο 1 εβδομαδα κατοπιν διαιτας εδειξε 149.Σημερα εκανα τη γλυκοζιλιωμενη και βγηκε 6,5 με οριο το 6,3 και μεση τιμη ζαχαρου 130 με ΦΤ65-125.Σε δυο βδομαδες θα κανω ξανα την καμπυλη.Ειμαι πολυ στεναχωρημενη

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Προφανως εχω και εγω προβλημα με το ζαχαρο.Η πρωτη καμπυλη εδειξε μετα απο 1 ωρα 174(εκανα τη μικρη).Μετα απο 1 εβδομαδα κατοπιν διαιτας εδειξε 149.Σημερα εκανα τη γλυκοζιλιωμενη και βγηκε 6,5 με οριο το 6,3 και μεση τιμη ζαχαρου 130 με ΦΤ65-125.Σε δυο βδομαδες θα κανω ξανα την καμπυλη.Ειμαι πολυ στεναχωρημενη

 

Μη στεναχωριέσαι, γιατί είναι νωρίς ακόμα και έχεις χρόνο να το ρυθμίσεις ανώδυνα. Εφόσον είναι κάτι που αντιμετωπίζεται, μην αγχώνεσαι!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πνατως δεν το περιμενα οτι θα χρειαζοταν να κανω διαιτα στην εγκυμοσυνη , ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που κανω διαιατα , και η αληθεια ειναι οτι καποιες μερες στριμωχνομαι

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Oντως και που εγω πιστευα οτι στην εγκυμοσυνη μπορεις να φας και κατι παραπανω χωρις τυψεις

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω τις υπόλοιπες κοπέλες γιατί πραγματικά έχω αγωνία..

Όσες παρουσιάσατε ζάχαρο κατά την εγκυμοσύνη και κάνατε διατροφή ή ινσουλ΄΄ινη,

αφού γεννήσατε εξαφανίστηκε?

 

Είμαι στην 28η εβδομάδα, παρουσίασα διαβήτη κύησης και προς το παρόν το ελέγχω.

 

Τρέμω ομως, θα μείνει και μετά?

 

Πείτε μας κοπέλες που έχουν πείρα στο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω τις υπόλοιπες κοπέλες γιατί πραγματικά έχω αγωνία..

Όσες παρουσιάσατε ζάχαρο κατά την εγκυμοσύνη και κάνατε διατροφή ή ινσουλ΄΄ινη,

αφού γεννήσατε εξαφανίστηκε?

 

Είμαι στην 28η εβδομάδα, παρουσίασα διαβήτη κύησης και προς το παρόν το ελέγχω.

 

Τρέμω ομως, θα μείνει και μετά?

 

Πείτε μας κοπέλες που έχουν πείρα στο θέμα..

 

 

Koπελάρα μου καλησπέρα.

Ο συγκεκριμένος διαβήτης που σου παρουσιάστηκε,παρουσιάζεται στατιστικά στο 3% των εγκύων.Είναι ελάχιστη η πιθανότητα να το απορροφήσεις και να επιμείνει,αλλά υπάρχει,έστω και μηδαμινή.

Ένα πράγμα θέλω να σου πω μόνο.Είμαι 23 ετών,στην 16η εβδομάδα κύησης,κι έχω σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1 από 11 ετών.Εγώ το έχω συνηθίσει,αλλά κατανοώ πλήρως ότι για σένα είναι ένα βουνό αρχικά.Στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτα ανησυχητικό,είναι όμως μια έννοια,και θέλει προσοχή για να είσαι εντάξει εσύ και το μωράκι σου.Με την κατάλληλη φροντίδα και ρύθμιση από σένα και την-τον διαβητολόγο σου,όλα θα πάνε κατ'ευχήν.Κι αυτό που ήθελα εξαρχής να σου πω,είναι ότι ο διαβήτης είναι μια πάθηση που θέλει άριστη ψυχολογία.Μην αφήνεις τον εαυτό σου να ζει στο άγχος,καταλαβαίνω ότι φοβάσαι,αλλά ξύπνα αύριο το πρωί,χαμογέλασε,σκέψου το μωρό,και πες ότι όλα θα πάνε καλά.Μην καταπονείς την ψυχολογική σου κατάσταση,δεν κάνει καλό ούτε σε εσένα γενικά,ούτε στο νινάκι,ούτε στο διαβήτη.

(Επίσης να αναφέρω,ότι στο μωρό με καλή ρύθμιση αποκλείεται να κάνεις κακό,απλά υπάρχει ενδεχόμενο μακροσωμίας,δηλαδή να είναι λίγο μεγαλύτερο,και να χρειαστεί να στο πάρει ο γιατρος με καισαρική.Εγώ προτιμώ την καισαρική,πάντως,κι έτσι θα γεννήσω λόγω του διαβήτη μου)

 

Εύχομαι ολόψυχα ό,τι καλύτερο,και να σου πάνε όλα καλά.Να είσαι κοντά στους γιατρούς σου,και τίποτα δεν θα πάει άσχημα.;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ο διαβητης μου εφυγε μετα την γεννα αλλα επειδη ειχε φτασει στο απροχωρητο στην εγκυμοσυνη και δεν ελεγχοταν ουτε με την ινσουλινη ουτε με την διαιτα και επρεπε να βγει το μωρο εκτακτα με καισαρικη ακομα και τωρα προσεχω παρα πολυ την διατροφη μου ξεφυγα λιγο κατα την διαρκεια του θηλασμου και εφαγα ο,τι μου ηταν απογορευμενο τοσους μηνες με αποτελεσμα να βαλω παρα πολλα κιλα αλλα μετα το σκεφτηκα πολυ το θεμα και μιας και υπαρχει θεμα κληρονομικοτητας προσεχω για να εχω που λενε τωρα γιατι δεν θελω να το ξαναζησω αυτο

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα διαβήτη κύησης, τώρα όμως είμαι καλά. Ωστόσο, κάνω διατροφή και γυμνάζομαι, για να χάσω τα κιλά, διαφορετικά, κινδυνεύω από διαβήτη τύπου ΙΙ. Με είχε προειδοποιήσει ο διαβητολόγος μου, και γι αυτό είμαι απολύτως συνεπής στο πρόγραμμά μου. Δε λέω, έφαγα πολλά γλυκά μετά τον τοκετό, τώρα όμως προσέχω πάρα πολύ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα διαβήτη κύησης, τώρα όμως είμαι καλά. Ωστόσο, κάνω διατροφή και γυμνάζομαι, για να χάσω τα κιλά, διαφορετικά, κινδυνεύω από διαβήτη τύπου ΙΙ. Με είχε προειδοποιήσει ο διαβητολόγος μου, και γι αυτό είμαι απολύτως συνεπής στο πρόγραμμά μου. Δε λέω, έφαγα πολλά γλυκά μετά τον τοκετό, τώρα όμως προσέχω πάρα πολύ.

 

Eίχες πάρει πολλά κιλά? ΄

Δηλαδή απο δώ και πέρα θα πρέπει να προσέχουμε για πάντα?

Θα πρέπει πάντα να κάνουμε διατροφή? ή απλά να αποφεύγουμε τα γλυκα?

Link to comment
Share on other sites

Aν ρωτήσετε κάποιον διατροφολόγο τυχαία,θα σας πει ότι η δίαιτα των διαβητικών,είναι δίαιτα υγίειας,κι είναι αυτή που πρέπει να ακολουθεί κάθε άνθρωπος,είτε είναι διαβητικός είτε όχι.

Συγκεκριμένα,για το θέμα των γλυκών πρέπει να βάλουμε στο μυαλό μας ότι το γλυκό είναι για γεύση,ΟΧΙ για χόρταση.Βέβαια,είμαστε άνθρωποι,κι αν είστε και λιχούδες σαν εμένα,σίγουρα η δίαιτα είναι κάτι εκνευριστικό.

Το λοιπόν...

Αν προϋπάρχει κίνδυνος,μπορείτε να τρώτε,δεν σας το απαγορεύει κανείς,Απλά,όπως σε κάθε τομέα,έτσι και στου διαβήτη,η κατάχρηση βλάπτει.Ρωτήστε και μένα που ζω με τον διαβήτη 12 χρόνια τώρα,και δεν θυμάμαι καν τον εαυτό μου χωρίς αυτό.

Μην αγχώνεστε κορίτσια,απλά λίγη προσοχή και παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...