Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

δεν ανεβαζα αν ετρωγα παραπάνω παρόλα αυτα όμως τηρουσα τη διαιτα αυστηρα αλλά ήξερα οτι με λίγο παραπάνω φαγητο απο όλα δεν ειχα θεμα.
ακριβώς, μη σου πω και με πολύ παραπάνω φαγητό (ναι έκανα ατασθαλίες 2-3 φορές :P).

Αρκεί να αυξάνονται αναλογικά όλα.

Αντίθετα όταν έκανα ατασθαλία ως προς την ποιότητα της τροφής το ζάχαρο βγήκε εκτός ορίων ακόμα κι αν επρόκειτο μόνο για μια φέτα (λάθος) τυρί.

Γενικά τρώω πολύ δεν έχω παράπονο κανένα, εμένα πχ το σερβιριζόμενο πιάτο μοιάζει με μια κανονική μακαρονάδα με μια μέτρια μπριζόλα + ψωμί + σαλάτα άφθονη. (έχω όμως περιθώριο λόγω κιλών μου μέχρι και 2500 θερμίδες ημερησίως).

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα δεν μπορείς να φας απεριόριστα όταν κάνεις διατροφή για διαβήτη.Μπορούσες πχ να φας φρούτα απεριόριστα?Ή να πιεις ένα λίτρο γάλα?Επίσης δεν επηρεάζουν όλες τις γυναίκες τα ίδια..

Μπορείς να τρως ανά μια ώρα ένα φρούτο, όχι 3 φρούτα μαζί.

Κάθε περίπτωση διαφέρει, οπως και κάθε γέννα είναι διαφορετική, ακόμα και από την ίδια μάνα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τρως ανά μια ώρα ένα φρούτο, όχι 3 φρούτα μαζί.

Κάθε περίπτωση διαφέρει, οπως και κάθε γέννα είναι διαφορετική, ακόμα και από την ίδια μάνα.

 

Ακριβώς αυτό λέω.Προσωπικά δεν μπορούσα να φάω ανά μία ώρα ένα φρούτο..Η δίαιτα που έκανα ήτανε 1800 θερμίδων και σκεφτείτε ότι ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 49,5 κιλά,είχα πάρει 3 όταν έκανα την καμπύλη, στις πρώτες 10 μέρες δίαιτας έχασα το 1,5 και γενικώς κόντευα να πέσω κάτω κατακαλόκαιρο από την πείνα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ! Να ξέρω τί να περιμένω ;)

Μια χαρά ήταν οι τιμές σου και πρίν και μετά το χάπι :P

Κι γω προς το παρόν δε βλέπω τραγικές διαφορές στις τιμές, εμένα όμως ενδιάμεσα απορρυθμίστηκε τελείως με τους ορούς στο μαιευτήριο (νοσηλευτικα με συσπάσεις).

Είμαι περίεργη όσο αυξάνονται τα yutopar πως θα αντιδράσει το ζάχαρο μου. Ελπίζω να μείνει όπως τώρα.

Πόσα yutopar έπαιρνες μήπως θυμάσαι? Σε ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντηση!

 

Μηπως στο μαιευτήριο σου έβαλαν ορό γλυκόζης καταλάθος?Επίσης μηπως έκανες ενέσεις κορτιζόνης.Από αυτά ίσως δεις διαφορα. Επαιρνα 1 ανα τετράωρο ή αναν εξάωρο δεν θυμάμαι τη μέγιστη πάντως δόση..Εμένα όσο προχωρουσε η εγκυμοσύνη με τη διατροφή ήμουν καλύτερα στο τέλος ήμουν άριστα πήρα και καλή καμπύλη.Να μην αγχώνεσαι εγω αυτο έπαθα στην αρχή αλλά δοξα το θεό όλα καλά πήγαν και όταν ηρεμησα ειχα ακόμα καλύτερες τιμές με διατροφή...Εγώ όμως ήμουν αμφιλεγόμενη περιπτωση για το αν ειχα διαβήτη η όχι.Ημουν οριακή δηλαδη, ειχα μια των 50 καμπύλη αριστη μια των 75 οριακή και των 100 προβληματική τις δυο τελευατίες τις έκανα την μία πίσω από την άλλη..Την επανέλαβα των 100 αφου έκανα διατα και ήταν καλή αλλά συνέχισα την διαιτα γιατι μπορει να βγηκε καλή λόγω διατροφής..Επίσης μου είπε η ενδοκρινολόγος μου ότι πλέον και στις έγκυες κάνουν των 75..Η κορτιζόνη πάντως 2 μέρες με ανέβασε αρκετα στο 130 την μια μέρα στο 115 την αλλη μέρα και τη τριτη πάλι 77 σαν να μην έγινε ποτε..Ειχα ανησυχήσει πολύ τοτε για αυτο στο λέω, νομίζω ειχα ανοιξει και θεμα.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό λέω.Προσωπικά δεν μπορούσα να φάω ανά μία ώρα ένα φρούτο..Η δίαιτα που έκανα ήτανε 1800 θερμίδων και σκεφτείτε ότι ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 49,5 κιλά,είχα πάρει 3 όταν έκανα την καμπύλη, στις πρώτες 10 μέρες δίαιτας έχασα το 1,5 και γενικώς κόντευα να πέσω κάτω κατακαλόκαιρο από την πείνα..

 

Απο την πεινα??Και ήσουν και νορμαλ κιλά, μάλλον θα ήσουν απο τις τυχερες που ετρωγες πολύ χωρίς να παχαίνεις!Εμένα κυριολεκτικά αυτη η διαιτα μου ειχε τόσο πολυ φαγητο που δεν τα καταφερνα όλα.Βραδυνο γενικα δεν έτρωγα και εκει κανονική μερίδα..

Μια δυο φορες έκανα ατασθαλία πιο μετα όχι στην αρχή οταν ήξερα που βρίσκομαι και δεν ανέβασα και το έκανα για να δω που βρίσκομαι....Οταν λες σε ανέβαζαν δεν μου το εξηγεις..Πόσο σε ανέβαζαν?Ινσουλίνη χωρις λόγο δεν δινουν όταν οι τιμές ειναι εντάξει και αυτο δεν μπορω να καταλαβω στην δική σου περίπτωση.Αναφέρεις ότι διαπίστωσες ότι σε ανέβαζαν κάποιες τροφες στην αρχή της διατροφής εγω ας πουμε δεν ειδα κάτι να με ανεβάζει όταν έκανα την διατροφή στους συνδυασμους που ειχε..

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ανησυχώ ZA μου, μου το είπαν και στο νοσοκομείο ότι θα απορρυθμιστεί λόγω ενός συγκεκριμένου ορού. Και κορτιζόνη πήρα.

Εγώ είχα παθολογικές καμπύλες ξεκάθαρα αλλά με τη διατροφή σε 2 μέρες ρυθμίστηκε αμέσως. Ελπίζω να παραμείνει έτσι μέχρι τέλους παρά τα χάπια και την πρόοδο της κύησης.

Ελπίζω να φύγει και γρήγορα μετά τη γέννα να φάω παγωτό :)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ ZA μου, μου το είπαν και στο νοσοκομείο ότι θα απορρυθμιστεί λόγω ενός συγκεκριμένου ορού. Και κορτιζόνη πήρα.

Εγώ είχα παθολογικές καμπύλες ξεκάθαρα αλλά με τη διατροφή σε 2 μέρες ρυθμίστηκε αμέσως. Ελπίζω να παραμείνει έτσι μέχρι τέλους παρά τα χάπια και την πρόοδο της κύησης.

Ελπίζω να φύγει και γρήγορα μετά τη γέννα να φάω παγωτό :)

 

Απορρυθμίζεται για μια δυο μέρες με κορτιζόνη και αυτο μπορεί να συμβει και σε άτομο που δεν έχει διαβήτη νομίζω..Στο τέλος αφου ρωτησα την ενδοκρινολόγο μου της ειπα να φαω ενα παγωτο (αφού ειχα καλή καμπύλη των 100)και με άφησε έφαγα ένα 4χ4 και ειχα 108 μια ώρα μετα!Είχε δει τις τιμες μου όμως και με άφησε.Αφου γέννησα αντι για γάλα πάλι έφαγα παγωτο όμως ειχα νηστειας καλό και στην εγκυμοσυνη 78-83 δηλαδη.Εκανα καμπύλη στο 3μηνο αφου γέννησα και ήταν τέλεια.Μη φοβάσαι.όλα θα περάσουν και όυτε που θα τα θυμάσαι..Τωρα εδω και 5 μηνες κάνω άλλη διαιτα έχει αλλεργία η μικρή μου και δεν τρωω γαλακτοκομικά οπότε πάλι κομμένο το παγωτάκι!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι.όλα θα περάσουν και όυτε που θα τα θυμάσαι..Τωρα εδω και 5 μηνες κάνω άλλη διαιτα έχει αλλεργία η μικρή μου και δεν τρωω γαλακτοκομικά!

εμ περιμένω πως και πώς να φάω φέτα και παγωτό (είμαι κοιλιόδουλη τί να κάνω :D) και θέλω να προλάβω να πάρω το ΟΚ από το διαβητολόγο πρίν έχω κι γω κανένα αντίστοιχο θέμα με το θηλασμό και δεν κάνει να τρώω ξανά.

Γιατί νομίζεις ότι θέλω σύντομα να ελευθερωθώ από το διαβήτη :lol: Μετά θα σκλαβωθώ με το θηλασμό, ε ούτε τσιγάρο ούτε γαλακτοκομικά, ας έχω προλάβει πρίν να φχαριστηθώ λίγα κιλά παγωτό :mrgreen:

Εχουμε και οι μάνες ψυχή :mrgreen::mrgreen:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εμ περιμένω πως και πώς να φάω φέτα και παγωτό (είμαι κοιλιόδουλη τί να κάνω :D) και θέλω να προλάβω να πάρω το ΟΚ από το διαβητολόγο πρίν έχω κι γω κανένα αντίστοιχο θέμα με το θηλασμό και δεν κάνει να τρώω ξανά.

Γιατί νομίζεις ότι θέλω σύντομα να ελευθερωθώ από το διαβήτη :lol: Μετά θα σκλαβωθώ με το θηλασμό, ε ούτε τσιγάρο ούτε γαλακτοκομικά, ας έχω προλάβει πρίν να φχαριστηθώ λίγα κιλά παγωτό :mrgreen:

Εχουμε και οι μάνες ψυχή :mrgreen::mrgreen:

Δεν ειναι σίγουρο ότι θα έχει αλλεργία να σκέφτεσαι θετικά..Εμένα άργησε να φανει στον 5ο φάνηκε.Εγω πάλι δεν ειμαι και πολύ του φαγητου ούτε του γλυκου μόνο το παγωτάκι στην εγκυμοσύνη όμως ενω στο πρωτο τριμηνο δεν ηθελα να βλέπω τα γλυκα στο τελευταίο ειχα επιθυμία για γλυκο ίσως επειδη δεν επιτρεπόταν.Με το καλό!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Απο την πεινα??Και ήσουν και νορμαλ κιλά, μάλλον θα ήσουν απο τις τυχερες που ετρωγες πολύ χωρίς να παχαίνεις!Εμένα κυριολεκτικά αυτη η διαιτα μου ειχε τόσο πολυ φαγητο που δεν τα καταφερνα όλα.Βραδυνο γενικα δεν έτρωγα και εκει κανονική μερίδα..

Μια δυο φορες έκανα ατασθαλία πιο μετα όχι στην αρχή οταν ήξερα που βρίσκομαι και δεν ανέβασα και το έκανα για να δω που βρίσκομαι....Οταν λες σε ανέβαζαν δεν μου το εξηγεις..Πόσο σε ανέβαζαν?Ινσουλίνη χωρις λόγο δεν δινουν όταν οι τιμές ειναι εντάξει και αυτο δεν μπορω να καταλαβω στην δική σου περίπτωση.Αναφέρεις ότι διαπίστωσες ότι σε ανέβαζαν κάποιες τροφες στην αρχή της διατροφής εγω ας πουμε δεν ειδα κάτι να με ανεβάζει όταν έκανα την διατροφή στους συνδυασμους που ειχε..

 

Εγώ έκανα μία καμπύλη των 50 και ήτανε πάνω από το όριο αρκετά και μετά με έβαλε και έκανα κ των 100 και χτύπησε 200άρι στην πρώτη ώρα. Οπότε σίγουρα δεν είχα αμφιλεγόμενο διαβήτη όπως εσύ δυστυχώς..Είχα παρατηρήσει πχ ότι αν έπινα 1 ποτήρι γάλα για πρωινό και όχι 1 φλιτζάνι τότε έβγαινα εκτός ορίου. Όπως επίσης και όταν δοκίμασα τον συνδιασμό 1φλ. γάλα και 30γρ δημητριακά (έφαγα βρώμη!!) και εκεί βγήκα εκτός ορίου.Και όμως αυτό ήτανε μέσα στην δίαιτα και υποτίθεται μπορούσα να το φάω. Ινσουλίνη πήρα γιατί ο διαβήτης ρυθμιζόταν φαινομενικά μονο!Δεν κάνει μόνο μακροσωμία αλλά και το αυξημένο αμνιακό υγρό είναι ένδειξη το οποίο το είχα εγώ. Μόλις πήρα την ινσουλίνη το αμνιακό υγρό κατέβηκε στα φυσιολογικά. Όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη ανέβαζα τις δόσεις της ινσουλίνης γιατί το σάχκαρο επαιρνε την ανιούσα.Επίσης έπαιρνα και yutopar λόγω πρόωρων συσπάσεων οπότε έπαιζαν και αυτά ελάχιστα τον ρόλο τους,όπως και οι ενέσεις κορτιζόνης που έκανα για 3 βδομάδεσ σχεδόν (μία κάθε βδομάδα) που πήγε το σάκχαρο μου στο 250 χωρίς να φάω κάτι ιδιαίτερο. Και τέλος εμφάνισα και λίγο θυροειδή οπότε άλλο ένα χαπάκι που ενοχλούσε τις τιμές..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα μία καμπύλη των 50 και ήτανε πάνω από το όριο αρκετά και μετά με έβαλε και έκανα κ των 100 και χτύπησε 200άρι στην πρώτη ώρα. Οπότε σίγουρα δεν είχα αμφιλεγόμενο διαβήτη όπως εσύ δυστυχώς..Είχα παρατηρήσει πχ ότι αν έπινα 1 ποτήρι γάλα για πρωινό και όχι 1 φλιτζάνι τότε έβγαινα εκτός ορίου. Όπως επίσης και όταν δοκίμασα τον συνδιασμό 1φλ. γάλα και 30γρ δημητριακά (έφαγα βρώμη!!) και εκεί βγήκα εκτός ορίου.Και όμως αυτό ήτανε μέσα στην δίαιτα και υποτίθεται μπορούσα να το φάω. Ινσουλίνη πήρα γιατί ο διαβήτης ρυθμιζόταν φαινομενικά μονο!Δεν κάνει μόνο μακροσωμία αλλά και το αυξημένο αμνιακό υγρό είναι ένδειξη το οποίο το είχα εγώ. Μόλις πήρα την ινσουλίνη το αμνιακό υγρό κατέβηκε στα φυσιολογικά. Όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη ανέβαζα τις δόσεις της ινσουλίνης γιατί το σάχκαρο επαιρνε την ανιούσα.Επίσης έπαιρνα και yutopar λόγω πρόωρων συσπάσεων οπότε έπαιζαν και αυτά ελάχιστα τον ρόλο τους,όπως και οι ενέσεις κορτιζόνης που έκανα για 3 βδομάδεσ σχεδόν (μία κάθε βδομάδα) που πήγε το σάκχαρο μου στο 250 χωρίς να φάω κάτι ιδιαίτερο. Και τέλος εμφάνισα και λίγο θυροειδή οπότε άλλο ένα χαπάκι που ενοχλούσε τις τιμές..

 

Θυροειδή ειχα και εγώ απο την αρχή υποθυροειδισμό και απο εκει που δεν ειχα τιποτα έφτασα να παιρνω τ4 των 100 μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης..Των 50 έγινε νωρίτερα σε εμένα για αυτό πιστευω έδειξε καλή.Ποιο μετα έδειχνε οτι δεν ανεβαίνει πολύ αλλά αν φορτιστω αργει να το μεταβολίσει γιαυτο και στων 100 υπήρχε θέμα με την 3η ωρα και την 4η ωρα.Και εγω μια διαταραχή στο σακχαρο την ειχα γιατι και οι υπογλυκαιμίες που πάθαινα έδειχναν οτι δεν μπορει να το κρατήσει σταθερο αλλά και στην αρχή όταν πριν ξεκίνησω την διατροφή (μια μέρα πριν)πήρα μεταγευματικα οριακη τιμή μετά απο δημητρικά και ελαιόψωμο νομίζω.Η διατροφή ειναι αυτη που το ρυθμισε ρολόι..Τεσπά εντάξει τωρα κατάλαβα για την περίπτωση σου..Η ενδοκρινολόγος μου ειπε κάθε εγκυμοσύνη ειναι διαφορετική!Μπορεί σε αυτη να εμφανιστει διαβητης και σε επόμενη να μην εμφανιστει της έτυχε τετοια περίπτωση.Σημασία έχει να ελέγχεται και να ειναι καλά το μωρό κάτι που το έκανες!:)

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα, να είναι καλά το μωρό. Περίμενα πως και πως να πάρω την άδεια κυήσεως από την δουλειά για να ξεκουραστώ και να ασχοληθώ με τα του μωρού και απλώς μετά άρχισε να κατρακυλάει το πράγμα.Η ψυχολογία μου το τελευταίο τρίμηνο έπιασε τάρταρα!!Οπότε και αυτό δεν βοήθησε ιδιαίτερα..Αλλά όλα καλα:)Τουλάχιστον ως τώρα..γιατί όταν πάω να κάνω ξανά καμπύλη ...τότε τον κλαίν τον κασιδιάρη!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Α τα κορν φλεικ ειχαν ζάχαρη και ειχα φάει ενα μπωλ με γάλα παραπάνω απο 30γρ και έφτασα οριακά.Η βρωμη που αναφέρεςι εμένα δεν ειχε καθόλου τέτοιου ειδους δημητριακά.Μη φοβάσαι για την καμπύλη να την κάνεις.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Η βρώμη το ανεβάζει, από δημητριακά το τσεκάρισα και μόνο τα allbran τα στικς δεν το ανεβάζουν.

Ο γιατρός βασικά μου το είχε πεί γιατί δεν είχα χρόνο για πειραματισμούς, είχα αγχωθεί.

Αλλά και πάλι πρωινό δε μου έχει, μόνο ένα ποτήρι γάλα πια.

Το πρωί ανεβαίνει πιο εύκολα.

Οταν πειραματίστηκα με ένα τυροπιτάκι κι ένα σπανακοπιτάκι τα έφαγα με το βραδυνό και μια ώρα μετά είχα 108 ζάχαρο ενώ μου δίνει περιθώριο έως 130.

Οταν τα έφαγα μόνα τους σαν πρωινό ενδιάμεσο είχα ανεβάσει 140!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Η βρώμη το ανεβάζει, από δημητριακά το τσεκάρισα και μόνο τα allbran τα στικς δεν το ανεβάζουν.

Ο γιατρός βασικά μου το είχε πεί γιατί δεν είχα χρόνο για πειραματισμούς, είχα αγχωθεί.

Αλλά και πάλι πρωινό δε μου έχει, μόνο ένα ποτήρι γάλα πια.

Το πρωί ανεβαίνει πιο εύκολα.

Οταν πειραματίστηκα με ένα τυροπιτάκι κι ένα σπανακοπιτάκι τα έφαγα με το βραδυνό και μια ώρα μετά είχα 108 ζάχαρο ενώ μου δίνει περιθώριο έως 130.

Οταν τα έφαγα μόνα τους σαν πρωινό ενδιάμεσο είχα ανεβάσει 140!

 

Και εμένα ειχε ένα ισοδύναμο δημητριακών και ένα γάλακτος των δημητριακών ήταν η μια φέτα 30γρ μαυρο ψωμι ή 2 φρυγανιες ολικής δεν ειχε τέτοια.Και εμένα πριν μου δωσω τη διατροφή μέχρι το ραντεβου έλεγξα λίγο τις τιμές μου και τα κορν φλέικς το βράδυ ήταν οκ παρόλο που ειχαν ζαχαρη το πρωι ομως με έφταναν οριακά.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω να ρωτήσω τα κορίτσια που είχαν διαβήτη κύησης και ακολούθησαν διατροφή με ινσουλίνη μαζί και ειδικότερα από τις πρώτες μέρες της εγκυμοσύνης. Γέννησα πριν ένα μήνα και ο διαβητολόγος μου, μου είπε από εδώ και πέρα να τρώω τα πάντα αλλά με μικρά και συχνά γεύματα (ότι μου έφυγε ο διαβήτης κύησης), αλλά μετά το Πάσχα να κάνω την καμπύλη σακχάρου για να το σιγουρέψουμε.

Η ερώτησή μου είναι αν σας έφυγε τελείως ο διαβήτης κύησης μετά την γέννα, αν βγήκε δηλαδή νορμάλ η καμπύλη και αν μέχρι να την κάνετε τρώγατε κανονικά τα πάντα, εννοείται και γλυκά και ζάχαρη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ster έχω ακριβώς την ίδια απορία για διαβήτη κύησης χωρίς ινσουλίνη. Με καίει πολύ το θέμα αυτό, αν θα μπορώ και πόσο κοντά μετά τη γέννα να τρώω όντως ό,τι επιθυμώ

και αν τελικά η καμπύλη που μου είπε κι εμένα ότι θα κάνω λίγο καιρό μετά θα βγεί ΟΚ.

Συγκεκριμένα ξέρει κάποια κοπέλα αν μετά τη γέννα μας βάζουν να μετρήσουμε σάκχαρο? Πώς ξέρουμε ότι έφυγε ο διαβήτης κύησης?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι με το που θα γεννησω κ θα φυγει ο πλακουντας αμεσως το ζαγχαρο μου θα επανελθει στα πριν εγκυμοσυνης κ θα μπορω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να τρωω!βεβαια το πρωτο διαστημα θα το μετραω,αλλα μπρος της μασα αντεχω κ αλλα μετρηματα!!!!!!!!

ελπιζω αυτο να ισχυει γιατι αν εχω ζαγχαρο κ μετα θα τρελλαθωωωωωωωωωωωωω!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΝΑ4 κι εμέναέτσι μου είπαν, ντράπηκα όμως και δε ρώτησα περαιτέρω λεπτομέρειες (μη λένε ότι ανυπομονώ να γεννήσω για να φάω γλυκά :lol: )

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, μετά τη γέννα οι φυσιολογικές τιμές ποιές θα είναι? Πως θα ξέρουμε ότι έχουμε ΟΚ ζάχαρο και μπορούμε να φάμε?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΝΑ4 κι εμέναέτσι μου είπαν, ντράπηκα όμως και δε ρώτησα περαιτέρω λεπτομέρειες (μη λένε ότι ανυπομονώ να γεννήσω για να φάω γλυκά :lol: )

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, μετά τη γέννα οι φυσιολογικές τιμές ποιές θα είναι? Πως θα ξέρουμε ότι έχουμε ΟΚ ζάχαρο και μπορούμε να φάμε?

 

οι φυσιολογικες τιμες θα ειναι οπως σε ολους εκτος εγκυμοσυνης,κ φυσικα μετρησεις 2ωρες μετα απο γευματα!

αστα κοριτσι εσυ ευτυχως σε λιγο θα κρατας αγκαλια το παιδακι σου κ θα τρως,εγω εχω ακομα αλλες 13βδομαδες πρωτα ο θεος!!!!!τελος παντων μου αρκει που ειναι γερο το αγορακι μου ολα τ'αλλα θα ρθουν!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ster έχω ακριβώς την ίδια απορία για διαβήτη κύησης χωρίς ινσουλίνη. Με καίει πολύ το θέμα αυτό, αν θα μπορώ και πόσο κοντά μετά τη γέννα να τρώω όντως ό,τι επιθυμώ

και αν τελικά η καμπύλη που μου είπε κι εμένα ότι θα κάνω λίγο καιρό μετά θα βγεί ΟΚ.

Συγκεκριμένα ξέρει κάποια κοπέλα αν μετά τη γέννα μας βάζουν να μετρήσουμε σάκχαρο? Πώς ξέρουμε ότι έφυγε ο διαβήτης κύησης?

 

Εγω επειδή ειχα καλές τιμες με τη διατροφή στην εγκυμοσύνη μετα τη γέννα μου ειχε πει ο γιατρος φαε ελεύθερα απλά κανε καμιά πρωινή μέτρηση αν και μου λέει εσυ ειχες καλό νηστειας..Εκανα ενα σάκχαρο νηστειας στο μικροβιολογικό και ειχα δει ένα πρωτο πρωινο έτρωγα ελεύθερα αλλά με το τρέξιμο με το μωρο δεν πολυ προλάβαινα να φαω!!!..Στο τριμηνο έκανα καμπυλη ήταν οκ αυτα.Αν και μετα επειδή ειχα συνηθίσει το στυλ της διατροφής πάλι απεφευγα τη ζ'αχαρη αντε κανενα παγωτάκι γιατι ήταν καλοκαίρι και μολις γεννησα έγινα οπως πριν που δεν ήμουν ουτε του φαγητου ουτε του γλυκου πολύ.Ειναι οι ορμόνες στην εγκυμοσυνη που προκαλουν επιθυμία για γλυκάκια και φαγητο στο τριτο τριμηνο.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια...εκανα διαβητη στον 6ο μηνα κ μετριωμουν συνεχεια,ευτυχως γλυτωσα την ινσουλινη κ κρατησα χαμηλα το ζαχαρο με την διατροφη.σας καταλαβαινω ποσο δυσκολα ειναι.οταν γεννησα την πρωτη μερα εφαγα διαιτητικα κ μου μετρουσαν το ζαχαρο,μετα ομως τελιωσε η ιστορια αυτη.τρωω κανονικοτατα(οπως μπορειτε να φανταστειτε πολλααααα γλυκα) κ δεν εχω καποιο προβλημα.η διαβητολογοςπου με παρακολουθουσε μου ειπε να ξανακανω καμπυλη μετα απο 5 μηνες.. υπομονηηηη;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι και να εξαφανιστεί όντως. Αλήθεια, οι τιμές σακχάρου εκτός εγκυμοσύνης μετά γεύματος ποιές είναι??? Δεν ρώτησα τον γιατρό μου γιατί μου είπε να μην μετρηθώ καθόλου, ούτε καν από περιέργεια και μετά το πάσχα να κάνω την καμπύλη. Αλλά εγώ επειδή το έχω ρίξει στο πολύ φαί και στα πολλά γλυκά θέλω να μετρηθώ από περιέργεια. Ξέρω ότι είναι στο δίωρο αλλά ποιές πρέπει να είναι οι τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οι ορμόνες στην εγκυμοσυνη που προκαλουν επιθυμία για γλυκάκια και φαγητο στο τριτο τριμηνο.
στο δεύτερο με έπιασε αυτό, στο τρίτο να το ζάχαρο :o Ποτέ δεν ήμουν πολύ του γλυκού αλλά να που...αχ όλο παγωτό κρέμα ονειρεύομαι ότι κολυμπάω μέσα σε αυτό :lol::lol:

 

οι φυσιολογικες τιμες θα ειναι οπως σε ολους εκτος εγκυμοσυνης,κ φυσικα μετρησεις 2ωρες μετα απο γευματα!

αστα κοριτσι εσυ ευτυχως σε λιγο θα κρατας αγκαλια το παιδακι σου κ θα τρως,εγω εχω ακομα αλλες 13βδομαδες πρωτα ο θεος!!!!!τελος παντων μου αρκει που ειναι γερο το αγορακι μου ολα τ'αλλα θα ρθουν!

έτσι ακριβώς, πάνω από όλα να είναι καλά τα παιδάκια μας κι εμείς, και τα άλλα θα έρθουν!

Ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές εκτός εγγυμοσύνης ξέρει κάποια κοπέλα :confused: πχ 2 ώρες μετά το γεύμα (άσχετα με το τί έχουμε φάει, ακόμη και το καταπέτασμα και γλυκό) πόσο πρέπει να είναι το ζάχαρο?

 

καλησπερα κοριτσια...εκανα διαβητη στον 6ο μηνα κ μετριωμουν συνεχεια,ευτυχως γλυτωσα την ινσουλινη κ κρατησα χαμηλα το ζαχαρο με την διατροφη.σας καταλαβαινω ποσο δυσκολα ειναι.οταν γεννησα την πρωτη μερα εφαγα διαιτητικα κ μου μετρουσαν το ζαχαρο,μετα ομως τελιωσε η ιστορια αυτη.τρωω κανονικοτατα(οπως μπορειτε να φανταστειτε πολλααααα γλυκα) κ δεν εχω καποιο προβλημα.η διαβητολογοςπου με παρακολουθουσε μου ειπε να ξανακανω καμπυλη μετα απο 5 μηνες.. υπομονηηηη;)

αχ τί ωραίο μήνυμα!!! κονκάρδα να το κάνουμε!!!:mrgreen:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...