Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πόσο είναι το σακχαρο νηστείας όσες έχετε διαβήτη κύησης έιτε ρυθμισμένο με διατροφή είτε με ινσουλίνη?Πόσο ήταν πριν το ρυθμίσετε?Ρωτώ γιατί εγώ έχω πάντα σάκχαρο νηστείας 76 εως 83 . Τόσο είχα και πριν τη διατροφή. Γενικά έπεφτε στην εγκυμοσύνη. Έκανα την 21η εβδομάδα καμπύλη των 50ήταν άριστη. Ο γιατρός του νοσοκομείου ήθελε και την μεγάλη. Έκανα των 75 ήταν φυσιολογική την 27η εβδομάδα. Ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε για θυροειδή μου λέει κάνε των 100, πάω δυο μέρες μετα και ήταν παθολογική στην 2η και 3η ώρα. Έκανα διατροφή με ισοδύναμα, η οποία είχε περισσότερους υδατάνθρακες και ποσότητα απ'οτι έτρωγα πριν, σε σημείο που δεν μπορω να τα φάω όλα, απλά δεν έχει ζάχαρη καθόλου και τηγανητα(τηγανητά ούτως η άλλως δεν έτρωγα).Η διαφορα απο την 50αρα καμπύλη και τις άλλες έιναι ότι σταμάτησα να γυμνάζομαι λόγω παραχείλιου πλάκούντα...Ξαναέκανα καμπύλη στην 32η εβδομάδα και ήταν φυσιολογική(ξεφεύγει λίγο η 2η ώρα αλλά μου πήρε αίμα δέκα λεπτα νωρίτερα). Η ενδοκρινολόγος που άλλαξα και πήγα τελευταία μου είπε ότι σε εμένα δεν έιναι ξεκάθαρο αν έχω διαβήτη κύησης γιατί συνήθως έχουν πρόβλημα με το πρωινό που εμένα είναι πολύ καλό.Δεν μπορεί να μου πει ούτε ότι έχω,και ούτε ότι δεν έχω και ότι καλού κακού προληπτικά να ακολουθήσω την διατροφη. Επίσης μου είπε ότι στα συνέδρια τα τελευταία άλλαξε αυτό ότι παλαιά προτιμούσαν των 100 την καμπύλη στην εγκυμοσύνη και πλέον προτιμούν των 75 η οποία ήταν φυσιολογική σε εμένα. Και των εκατό μια φυσιολογική και μια όχι. Μεταγευματικά στην μία ώρα είμαι από 87 έως 109(συνήθως στο 93-95 οι περισότερες μετρήσεις).. Εσάς πόσο έιναι το νηστείας?Και πως διαπιστώσατε ότι έχετε διαβήτη κύησης?

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ζα25

εγω εχω διαβητη κυησης....κανω μετρησεις 6 φορες τη μερα και ινσουλινη 2 φορες...ειναι αρκετα δυσαρεστο αλλα προσπαθω πολυ...

λοιπον,το σακχαρο νηστειας πρεπει να ειναι κατω απο 95 και μια ωρα μετα το φαι μικροτερο του 125....καποιοι γιατροι λενε να το μετρας 2 ωρες μετα και καποιοι λενε ακομα οτι πρεπει να ειναι κατω απο 135....

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα οτι εχω διαβητη επειδη η κοιλιτσα του μπεμπη μου εβγαινε λιγο μεγαλυτερη και γιατι το αμνιακο υγρο ηταν περισσοτερο....μετα εκανα καμπυλη σακχαρου και εκει οι μετρησεις το εδειξαν πεντακαθαρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δόξα το θεό είμαι μια χαρά. Οι μετρήσεις μια χαρά το μωρό ακριβώς στην εβδομάδα ούτε μακροσωμία το αμνιακό κανονικό και κορτιζόνη που έκανα επηρεάστικα λίγο για δυο μέρες. Και το νηστείας μου στο μικροβιολογικό 72 μεταγευματικά στο 110 μετά από ατασταλία αλλιώς μέχρι 100. Δεν ήταν ξεκάθαρο αν έχω σύμφωνα με την διαβητολογο. Πλέον ετοιμόγεννη δόξα το θεό όλο αυτό είναι μια ανάμνηση, στην αρχή είχα στενοχωρηθεί και τωρα λέω τι χαζομάρα έκανα!Είχα δεν είχα ακολούθησα προλήπτικά διατροφή και μετρήσεις.Τουλάχιστον με την διατροφή ξέρω ότι το μωράκι τρεφόταν σωστά και άσε που τη συνήθισα (γενικά ήμουν της υγιεινής και αυτή η διατροφή είχε περισσότερα απότι έτρωγα πριν) και δεν παρέκλινα περα από κανα δυο τρεις φορες τώρα στο τέλος αφου είδα ότι δεν ανεβαίνει. Eleftheria 78 κάνε κουράγιο εσένα με τις ινσουλίνες είναι πιο δύσκολή η κατάσταση και πραγματικά θαυμάζω το κουράγιο όλων των κοριτσιών που κάνουν ινσουλίνες.Εγώ δεν είχα τίποτα ουσιαστικά αφου τη γλύτωσα με μια δίατα.. Μολις το ρυθμίσεις θα έρθει και το μωρο στα ίσα του. Θετική σκέψη και πίστη ο Θεός είναι μεγάλος και το έπαθλο ανεκτίμητο!Με το καλό το μωράκι σου!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα!!!

ειμαι στη 32 βδομαδα και τον περιμενω πως και πως...!!!

Ευχομαι και γω να μου πανε ολα καλα(γιατι προσπαθησαμε πολυ μεχρι να τον αποκτησουμε!!!!)

Και σενα ευχομαι οτι καλυτερο και πανω απο ολα υγεια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από μένα. Θέλω τα φώτα σας επειγόντως.

Εκανα την μεγάλη καμπύλη των 100γρ και της νηστείας ήταν οκ αλλά η τιμή της μιας ώρας ήταν 259, της δεύτερης 252 και της τρίτης 228.. Δηλαδή δράμα! Διαβήτης κύησης μου είπε ο γιατρός. Είχε καμιά κοπέλα τόσο ανεβασμένες τιμές;;;

Πήγα σε διαβητολόγο ο οποίος μου έδωσε διατροφή και μου είπε να τρυπιέμαι πριν και 2 ώρες μετά από κάθε γεύμα (6 φορές συνολικά) με όρια 100 για νηστική και 120 για 2 ώρες μετά. Επειδή διάβασα όλο το ποστ, οι περισσότερες μετράτε στην 1 ώρα, αυτός γιατί μου είπε μετά από δύο ώρες;;; Εκλεισα ραντεβού για αύριο να πάω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη γιατί θα σκάσω. Είμαι μόλις 6 εβδομάδων και έχω αυτές τις τιμές;;; Είχε καμιά κοπέλα ανάλογη εμπειρία;;; SOS

 

Y.S. Babybou εμένα η μεγάλη καμπύλη μου στοίχισε 32 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ster, χωρίς να θελω να σε τρομαξω, παρε μια δευτερη γνωμη αν θες (κι εγώ πρωτη φορά ακούω για 2ωρο, ίσως όμως να μην εχει σημασία) αλλά κανε κατι γρήγορα. Οι τιμές σου δεν ειναι καθολου καλές και το μωρακι σου εχει μεγαλη αναγκη απο ρυθμισμένο ζαχαρο! Βρες ενα γιατρό να τον εμπιστευεσαι και ακολούθα πιστά τις οδηγίες του όσο πιο γρήγορα μπορείς!

Ευχομαι με το καλό να ερθει το μωράκι σου!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ Valia. Πήγα και πήρα και δεύτερη γνώμη και ευτυχώς που το έκανα. Ο δεύτερος γιατρός μου είπε να ξεκινήσω επειγόντως ινσουλίνη, να τρυπιέμαι 4 φορές την ημέρα και να του λέω τα αποτελέσματα κάθε 2-3 ημέρες. Μου είπε ότι χρειάζομαι επειγόντως την ρύθμιση με την ινσουλίνη γιατί οι τιμές είναι πάρα πολύ ανεβασμένες. Και μου ανέβασε και την δόση για τον θυρεοειδή μου (χασιμότο) που ο άλλος χαμπάρι δεν πήρε. Τελικά κατάλαβα ότι σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να απευθυνόμαστε σε ειδικούς. Εγώ ο πρώτος που πήγα ήταν απλά διαβητολόγος ενώ ο δεύτερος ενδοκρινολόγος διαβητολόγος με ειδίκευση στον διαβήτη κύησης. Και τώρα τρέμω στην ιδέα της ένεσης της ινσουλίνης. Αλήθεια, καμιά δεν είχε τόσο νωρίς (6εβδομάδα) διαβήτη κύησης;;;; Και η ένεση ινσουλίνης πονάει;;; Είναι σαν να τρυπιέσαι με το μηχανάκι που χρησιμοποιούμε για το δάχτυλο; Ας απαντήσει κάποια γιατί έχω πάρα πολύ άγχος!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ster!!!!

Πρωτα απ' ολα σου ευχομαι να εχεις μια καλη-καλη εγκυμοσυνη!

Δευτερον μην αγχωνεσαι γιατι δεν πρεπει,οκ?

Και τριτον,ναι πραγματικα,οι τιμες σου ειναι παρα πολυ ανεβασμενες!

Καλα εκανες και πηγες και σε δευτερο γιατρο και καλα εκανε κι αυτος και σε εβαλε σε ινσιλουνη,ετσι πρεπει!Τα περασα και 'γω αυτα....και σε καταλαβαινω απολυτα! Ξεκινησα σχεδον απο την αρχη της εγκυμοσυνης και με πολυ χαμηλοτερες τιμες!!!Το στυλο της ινσουλινης δεν ποναει καθολου,αρκει να βρεις τη σωστη βελονα και την καταλληλη κληση.Εγω πολλες φορες να φανταστεις δεν καταλαβαινα πως την εκανα....

Οοοοολα θα πανε καλα,αρκει ν' ακους το γιατρο σου και σωστη διατροφη....!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Valia. Πήγα και πήρα και δεύτερη γνώμη και ευτυχώς που το έκανα. Ο δεύτερος γιατρός μου είπε να ξεκινήσω επειγόντως ινσουλίνη, να τρυπιέμαι 4 φορές την ημέρα και να του λέω τα αποτελέσματα κάθε 2-3 ημέρες. Μου είπε ότι χρειάζομαι επειγόντως την ρύθμιση με την ινσουλίνη γιατί οι τιμές είναι πάρα πολύ ανεβασμένες. Και μου ανέβασε και την δόση για τον θυρεοειδή μου (χασιμότο) που ο άλλος χαμπάρι δεν πήρε. Τελικά κατάλαβα ότι σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να απευθυνόμαστε σε ειδικούς. Εγώ ο πρώτος που πήγα ήταν απλά διαβητολόγος ενώ ο δεύτερος ενδοκρινολόγος διαβητολόγος με ειδίκευση στον διαβήτη κύησης. Και τώρα τρέμω στην ιδέα της ένεσης της ινσουλίνης. Αλήθεια, καμιά δεν είχε τόσο νωρίς (6εβδομάδα) διαβήτη κύησης;;;; Και η ένεση ινσουλίνης πονάει;;; Είναι σαν να τρυπιέσαι με το μηχανάκι που χρησιμοποιούμε για το δάχτυλο; Ας απαντήσει κάποια γιατί έχω πάρα πολύ άγχος!

Όντως ειναι απαραίτητο να μιλάμε με ειδικούς. Κι εμενα ο δικος μου γιατρός ειναι ενδοκρινολόγος διαβητολόγος με ειδίκευση στον διαβήτη κύησης. εγώ εχω τα αναποδα απο σενα, θυρεοειδή graves και αντιδραστική υπογλυκαιμία! :D παρολα αυτα εχω κι εγώ αναγκη απο διαρκή και στενη παρακολουθηση. Ένεση ακομα δεν εχω κανει αν και δε θα τη γλυτωσω στο μελλον, προς το παρον οι τιμες μου ειναι καλές. Απο ότι μου ειπε ο γιατρός η ενεση ινσουλίνης δεν πονάει ούτε το μισό απο ότι πονάει το μηχανακι για το δαχτυλο, σχεδόν δεν το καταλαβαινεις. Αληθεια ειναι ακομα, ότι το άγχος ανεβαζει το ζαχαρο οπως ειπε και η doroula. Ειναι πολύ σημαντικό που το ανακάλυψες νωρίς, εσωσες το μωρό σου!!! Απο τη στιγμή που κανεις ότι λεει ο γιατρός δεν κινδυνευεις πια. Ο γυναικολογος σου θα παρακολουθεί και το αμνιακό υγρό (ειναι δεικτης για το διαβητη κύησης) και τον πλακούντα και όλα θα πανε καλά! Με το καλό να γεννηθεί το μωρό σου!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Τι γίνεται όταν οι μετρήσεις μας ξεφεύγουν πάνω από το όριο; Έγώ προς το παρόν είχα δύο ανεβασμένες τιμές, και οι δύο μεσημέρι μετά από γεύμα (140 και 142), με μια μέρα διαφορά. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα, απλά όταν θα είναι συνεχόμενες οι αυξημένες τιμές, τότε θα αυξήσουμε την ινσουλίνη. Ακουσα όμως ότι πολλές κοπέλες όταν έβλεπαν αυξημένες τιμές, χτύπαγαν κατευθείαν μια ένεση.. Εχω αγχωθεί πολύ, είμαι μόλις εφτά εβδομάδων και τρέμω... Εσείς τι κάνατε όταν είχατε μεμονωμένες υψηλές τιμές;;;;

Επίσης επειδή έχω μεγάλο πρόβλημα αναγούλας, τρώω μειωμένες ποσότητες από την διατροφή που μου έδωσε ο γιατρός. Μου είπε ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά αν μπορώ να τρώω λίγο περισσότερο. Κινδυνεύει το μωράκι αν τρώω λίγο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Είμαι στην 30 εβδ. και ενα μήνα πριν έκανα την καμπύλη των 100 με τιμές:

0: 93, 60λεπτα: 152 και 120λεπτά: 136. Ο γυναικολόγος μου, μου μίλησε για πιο προσεγμένη διατροφή που και έκανα μέσες άκρες και κάνοντας τώρα στην 30εβδ. ξανά την καμπύλη ειχα τιμές: νηστείας 97, 60 λεπτά 149 και 120 λεπτά 159 (δηλ. ανέβηκε στην δευτερη ώρα) οποτε και έχω κλεισει ραντεβου με διαβητολόγο.

Η ερώτηση μου ειναι το ζαχαρο αυτο επηρεαζει το μωράκι μας?Ο μαιευτήρας μου το ειχε δει λίγο μεγάλο 4εβδ. πριν, σα να αντιστοιχουσε σε μεγαλυτερη εβδομάδα.

Επίσης αυτή η ιστορια τελειώνει με τον τοκετό ή θα θέλω και μετά ρύθμιση? Σου κάνουν καποιες εξετάσεις στο μαιευτήριο, γενικά ποια ειναι η διαδικασια γιατί στον πρώτο μου γιο δεν ειχα τετοια θέματα και δεν γνωρίζω. Σόρυ για το μεγάλο ποστ αλλά αρχισα να αγχώνομαι.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης μου παρουσίασα διαβήτη κύησης και ακολουθώ διατροφή με ταυτόχρονη ένεση ινσουλίνης. Γνωρίζει καμιά αν τα αποτελέσματα της αυχενικής λόγω ινσουλίνης μειώνονται στην ορθότητά τους; Δηλαδή δεν ισχύει το 90% αλλά λιγότερο. Αλλος γιατρός λέει ναι, άλλος λέει όχι. Δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω. Είχε καμία κοπέλα ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια θέλω να ρωτήσω το εξής: λόγω διαβήτη κύησης, είχε καμία το μωράκι της μικρότερο σε μέγεθος (λίγο) από ότι έπρεπε να είναι; Μου το βρήκε λίγες μέρες μικρότερο από το κανονικό και οφείλεται είτε στο ότι δεν τρώω πολύ, είτε ότι απλά είναι μικρόσωμο το παιδάκι. Και είμαι μόλις 20 εβδομάδων. Είχε καμία ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσακι μου ειχα παθει το ιδιο..

Εκανα κι εγω διαβητη κυησης με ινσουλινη.

Ο γυναικολογος την εβρισκε γυρω στις 4-5 μερες μικροτερη. Αλλα αυτο ισχυε απο την αρχη της εγκυμοσυνης. Ισως επαιζε ρολο πως ουτε κι εγω ετρωγα καθως ειμαι παχυσαρκο ατομο και ημουν απο την αρχη σε αυστηρη επιτηρηση.

 

Μην αγχωνεσαι, ολα καλα θα πανε!

Με το καλο το μωρακι σου! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αγχώνομαι γιατί μου βρήκε και οξόνη στα ούρα που σημαίνει ότι δεν τρέφομαι όσο χρειάζομαι και αυτό μπορεί να οδηγήσει στην διαβητική οξέωση, με λίγα λόγια στο τέλος..

Link to comment
Share on other sites

Οξονη δεν μου ειχε βρει.

Αυτο που θα σε συμβουλευα να κανεις ως πιο "εμπειρη" ειναι να βρεις εναν εμπειρο διαβητολογο που να ειδικευεται σε θεματα κυησης και να του ζητησεις να σου δωσει οδηγιες και ενα λεπτομερεστατο διαιτολογιο για να τρως σωστα και παραλληλα να μην χανεις πολυτιμες θρεπτικες ουσιες αλλα και να μην "τιναζεις στον αερα" το ζαχαρο.

 

Ευχομαι τα καλυτερα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο διαβητολόγος μου είναι από τους έμπειρους στον διαβήτη κύησης και έχω και την διατροφή που πρέπει να κάνω, απλά εγώ επειδή δεν μπορούσα να φάω πολύ, έσπασα τα γεύματά μου σε εφτά ημερησίως αλλά με μικρές ποσότητες. Και μέχρι στιγμής είχα καλά αποτελέσματα (βέβαια παίρνω και ινσουλίνη). Αλλά φαίνεται ότι με την ύπαρξη της οξόνης, υποδεικνύεται ότι όντως δεν τρώω πολύ. Τώρα βέβαια αύξησα τις ποσότητες και ο Θεός βοηθός. Καμία κοπέλα με διαβήτη κύησης δεν είχε οξόνη στα ούρα να μου πει την δική της εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να ρωτήσω τα κορίτσια που είχαν από την αρχή της εγκυμοσύνης τους διαβήτη κύησης όπως και εγώ. Εγώ ξεκίνησα με διατροφή, μέτρηση σακχάρου 4 φορές την ημέρα και ινσουλίνη 10 μονάδες ημερησίως. Τώρα είμαι 27 εβδομάδων και το σάκχαρό μου είναι ρυθμισμένο. Εσείς που ξεκινήσατε με ινσουλίνη από την αρχή, σας αύξησε την δόση ο γιατρός μετέπειτα και πόσο;

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκινησα κι εγω νωρίς με ινσουλίνη (καπου στον 5ο μήνα αν θυμαμαι καλά), αφού ειχα κανει 3 καμπύλες σακχαρου χωρίς ιδιαιτερο προβλημα. Οι πρωινές μετρήσεις με το μηχανάκι αρχισαν να ανησυχουν τον γιατρό και γι αυτό ξεκινήσαμε ινσουλίνη. 10 μονάδες επαιρνα κι εγώ και εκει εμεινα μεχρι που γεννησα. Αφου ο διαβητης φαινοταν να εχει ρυθμιστει, οι μετρησεις μου ήταν καλές και το μωρό δεν ειχε πρόβλημα βαρους κλπ, γιατι να αυξησουμε μονάδες?

Στην πρωτη μου εγκυμοσύνη αρχισα ινσουλίνη στον 8ο μήνα και μεχρι να γεννήσω ειχα φτασει να κανω καπου 200 μονάδες ινσουλίνης (και χωρίς λόγο, λογω λαθος μετρήσεων μετρητή)... το τι υπογλυκαιμίες ειχα περασει, αλλο πραγμα, χαλια χαλια...

Εν πασει περιπτωσει, περασμενα-ξεχασμενα που λενε... Εχω τωρα δυο μπεμπακια και όλα καλά :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μπεμπάκια σου zouzounel! 200 μονάδες ινσουλίνης μου φαίνεται αστρονομικό νούμερο.. Επειδή εγώ έχω τον διαβήτη από την πρώτη ημέρα της εγκυμοσύνης μου δυστυχώς και έχω κουραστεί αφάνταστα με τα τρυπήματα, για αυτό ρωτάω, να πάρω λίγο θάρρος. Απλά διάβασα ότι προς το τέλος της εγκυμοσύνης οι απαιτήσεις της ινσουλίνης αυξάνονται οπότε αυξάνονται και οι δόσεις και ανησύχησα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...