Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

Kαλημερα κοριτσια .Διαβαζω ολα αυτα και πραγματικα απορω.Θα σας πω γιατι....

 

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα σε καθε εξετασεις (εκανα περιπου 5 φορες) τιμες 105-103-107 και στο τλευταιο μηνα μονο επσε στο 95.

Ποτε δεν μου ειπε να κανω διαιτα ,ουτε να παω σε ενδοκτινολογο..απλα μου ειπε μια φορα οτι ειναι λιγο τσιμπημενο και περιμενει την καμπυλη.

Η καμπυλη ειχε βγει 82-188-144-75 .Μου ειχε πει οτι ειναι παρα πολυ καλη και αυτο που τον ενδιαφερει ειναι να μεταβολιζεται.

Εγω το τι ετρωγα.....ειναι το κατι αλλο(οχι απο ποσοτητα αλλα απο ποιοτητα..ολα αυτα τα απογορευτικα που λετε).Δεν πηρα ομως κιλα....Εχασα 7 στην αρχη και ξαναπηρα οκτω οποτε ουσιαστικα ημουν στο +1 .Η κορη μου γεννηθηκε φυσιολογικα 39+ μονο 2630!!

 

Σ αυτη την εγκυμοσυνη τωρα..σε αλλο γιατρο .Ειχα 97 στην πρωτη εξεταση.Μου πε λιγο τσιμπημενο..αλλα και αυτος θελει να δει καμουλη για να δει αν μεταβολιζεται...

Βλεπω στην κοπελα παραπανω με τιμη 94 στον τριτο μηνα (εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη 105 και τωρα 97)της ειπε να τα κοψει ολα!!

Γιατι τετοια διαφορα στις αποψεις;;;;Οι γιατροι σας ειναι υπερβολικοι η οι δικοι μου αδιαφοροι;;;;Ουφ αγχωθηκα τωρα!!!

 

Όλα εξαρτώνται από την καμπύλη.

Αν είναι καλή σου λένε απλώς να προσέχεις τι τρως.

Εσύ επίσης δεν είχες πάρει κιλά, οπότε μπορεί και να υπέθεσε ότι δεν τρως σαβούρες.

Γενικά πάντως στο σάκχαρο οι γιατροί είναι κάτι παραπάνω από υπερβολικοί. Πιστεύω για να μην σου αφήνουν περιθώρια να ξεφύγεις. Και για έναν λόγο επιπλέον. Μπορεί να εμφανίσεις διαβήτη ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ και ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ. Και προφανώς έχουν δει τις επιπτώσεις και φοβούνται. Εγώ μια φορά επέμενα ΠΟΛΥ να μου πει τι μπορεί να πάθει το μωρό και όταν μου είπε μέχρι και θάνατο, τα έπαιξα και από τότε ήμουν - και είμαι - πάρα πολύ προσεκτική.

Εντάξει, κανένα μισό μπισκοτάκι, καμιά κουταλιά παγωτό μπορεί να το φάω, αλλά κι αυτό πολύ σπάνια.

 

ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! Εμένα το άγχος μου προκαλεί ΥΠΕΡ-ΣΑΚΧΑΡΟ!

Με το καλό λοιπόν και ηρεμία! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι ρε συ, μην αγχώνεσαι! Είμαι και εγώ πολύ αγχώδης, πήγαινα και με άγχος να κάνω την καμπύλη ή όταν έκανα τις μετρήσεις. Οταν επαναλάμβανα την μέτρηση μετά από πέντε λεπτά, είχα πολύ λιγότερο...

Να σας πω και το κορυφαίο? Τρώω πρωινό, βγαίνω έξω για δουλειές και κάνω τη μέτρηση όχι μετά από μία ώρα, αλλά μετά από δυόμιση. Και είχα 220! εγκεφαλικό κόντεψα να πάθω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η καμπυλη πως σας φαινεται;;;;;;:?::?::?: (την ειχα κανει πριν 1,5 μηνα-22ηεβδ.- κ δεν σχολιαστηκε αρνητικα αλλα απ αυτα που διαβαζω.....:?:cool:)

 

( τιμες με 100γρ γλυκοζης)

 

νηστειας 95(φτ 70-115)

30΄ 184(φτ 120-170)

60΄ 162(φτ 120-170)

90΄ 109(φτ 100-150)

120΄ 99 (φτ 75-115)

 

 

Κοριτσια σας ευχαριστω και για τη φιλη μου....τις μετεφερα οτι ειπατε κ εσεις ...

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας πω και εγώ το θέμα μου γιατί δεν ξέρω αν πράττω σωστά. Έκανα τη καμπύλη με 100 γρ. γλυκόζης, πριν δυο εβδομάδες με τα εξής αποτελέσματα:

Νηστείας 85

60΄ 208

120΄ 193

180΄ 147

Γλυκοζιομέλη 6

Ο γυναικολόγος με στέλνει στον ενδοκρινολόγο ο οποίος μου δίνει ένα βιβλιαράκι με διατροφή η οποία περιέχει τόσο άμυλο όσο δεν έχω φάει ποτέ στη ζωή μου και μου λέει μετρήσεις το πρωί νηστική με φ.τ <90 και 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα με φ.τ<140. Φεύγω από τον ενδοκρινολόγο και ξεκινάω τη διατροφή οι μετρήσεις μετά το φαγητό ήταν κάτω του ορίου αλλά κοντά σε αυτό περίπου 125-130. Παίρνω τηλέφωνο μια διατροφολόγο που έχω η οποία μου δίνει μια πιο ισορροπημένη διατροφή και με της οποίας το ζάχαρο δεν ανεβαίνει πάνω από 100-110 με τίποτα. Μετά από αυτά τα αποτελέσματα κρίνω σκόπιμο να ακολουθώ τη διατροφή της διατροφολόγου. Μήπως κάνω λάθος;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτη η καμπυλη πως σας φαινεται;;;;;;:?::?::?: (την ειχα κανει πριν 1,5 μηνα-22ηεβδ.- κ δεν σχολιαστηκε αρνητικα αλλα απ αυτα που διαβαζω.....:?:cool:)

 

( τιμες με 100γρ γλυκοζης)

 

νηστειας 95(φτ 70-115)

30΄ 184(φτ 120-170)

60΄ 162(φτ 120-170)

90΄ 109(φτ 100-150)

120΄ 99 (φτ 75-115)

 

 

Κοριτσια σας ευχαριστω και για τη φιλη μου....τις μετεφερα οτι ειπατε κ εσεις ...

 

Κοριτσάκι, χωρίς καμία πρόθεση να σε αγχώσω και μόνο επειδή ρωτάς η ίδια για τις τιμές σου, είναι υψηλές. 184 στο πρώτο μισάωρο και 162 στην πρώτη ώρα είναι αρκετά υψηλές (μιλάμε πάντα για εγκυμοσύνη, έτσι? Γιατί σε φυσιολογική κατάσταση οι φυσιολογικές τιμές είναι πιο "ανεκτικές", θα έλεγα). Γνώμη μου είναι να μιλήσεις με έναν ενδοκρινολόγο, να τις δει και να σε κατευθύνει εκείνος τι θα κάνεις και πως θα τρως.

 

Και κάτι που πάντα έλεγα, και πάντα λέω. Ο κάθε ένας στο είδος του, κορίτσια. Οι γιατροί είναι περίεργα πλάσματα, τους πιάνει κι ένα εγωιστικό ορισμένες φορές ότι τα γνωρίζουν όλα και τέτοια "ωραία". Οι γυναικολόγοι ΔΕΝ είναι γνώστες του διαβήτη κυήσεως. Τι πάει να πει περιμένουν να δουν την καμπύλη σακχάρου να δουν αν μεταβολίζεται, όταν η απλή γενική από μόνη της δείχνει τιμές στα ύψη? Ο πιο κατάλληλος να κατευθύνει μια έγκυο γυναίκα πάνω στο θέμα είναι ο ενδοκρινολόγος. Μπορεί να είναι λίγο παραπάνω τρέξιμο, αλλά τόσα και τόσα κάνουμε για τα παιδιά μας, σ'αυτό θα κολλήσουμε?

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια κ εγώ έχω τρελαθεί με τον γυναικολόγο μου.

τον έκτο μήνα πήγα κ έκανα την μικρή καμπύλη με 50γρ γλυκόζης είχα νηστική 83 κ μετά από μία ώρα 130. Μου είπε ότι έχω ζάχαρο ενώ η ενδοκρινολόγος μου(έχω θυροειδή) μου είπε ότι είμαι φυσιολογική κ έκοψα για μία βδομάδα τα πάντα κ μετά έκανα την μεγάλη καμπύλη με 100γρ. γλυκόζης. Τα αποτελέσματα ήταν: νηστική 74

60λεπτά 112

120λεπτά 97

180λεπτά 85

πρίν μια βδομάδα είμαι στον 32 βδομάδα κ ο μπέμπης είναι 2500 κιλά κ έτσι έκανα ξανά μικρή καμπήλη κ βρηκαν νηστικη 80 κ μετά από μια ώρα 138. Τώρα με στέλνει σε δικό του ενδοκρινολόγο.

Πέστε μου την γνώμη σας κορίτσια θα με βοηθούσατε πολύ γιατί έχω ανχωθεί πολύ.φιλιά!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια κ εγώ έχω τρελαθεί με τον γυναικολόγο μου.

τον έκτο μήνα πήγα κ έκανα την μικρή καμπύλη με 50γρ γλυκόζης είχα νηστική 83 κ μετά από μία ώρα 130. Μου είπε ότι έχω ζάχαρο ενώ η ενδοκρινολόγος μου(έχω θυροειδή) μου είπε ότι είμαι φυσιολογική κ έκοψα για μία βδομάδα τα πάντα κ μετά έκανα την μεγάλη καμπύλη με 100γρ. γλυκόζης. Τα αποτελέσματα ήταν: νηστική 74

60λεπτά 112

120λεπτά 97

180λεπτά 85

πρίν μια βδομάδα είμαι στον 32 βδομάδα κ ο μπέμπης είναι 2500 κιλά κ έτσι έκανα ξανά μικρή καμπήλη κ βρηκαν νηστικη 80 κ μετά από μια ώρα 138. Τώρα με στέλνει σε δικό του ενδοκρινολόγο.

Πέστε μου την γνώμη σας κορίτσια θα με βοηθούσατε πολύ γιατί έχω ανχωθεί πολύ.φιλιά!!!!!!

Dafnii θεωρώ οτι είναι σχετικά καλές οι τιμές σου, ειδικά στη μεγάλη καμπύλη ήταν μια χαρά. Τα όρια που μου έχει δώσει ο δικός μου ενδοκρινολόγος για τις καθημερίνες μετρήσεις 1 ώρα μετά κυρίως γεύματος είναι <120 άριστο και <140 ανεκτό. Είσαι στη δευτέρη κατηγορία, ίσως να θέλει καλύτερη και πιο προσεκτική διατροφή....στον δικό του ενδοκρινολόγο πήγες ή όχι ακόμα?? Σίγουρα θα ξέρουν και οι υπόλοιπες κοπέλες να σου πουν, κάποιες έχουν περισσότερη "εμπειρία" στο θέμα.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μaraki75 σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αυριο θα πάω στην δική του ενδοκρινολόγο και θα δούμε τι θα πεί. Δυστυχώς από διατροφή μετά από την μεγάλη καμπύλη το παράκανα στα γλυκά. Ισως να φταίει αυτό. Ο γιατρός ανησυχεί γιατί ο μικρός είναι μεγάλος κ πάει λέει 4 βδομάδες μπροστά.Δεν ξέρω άν υπερβάλλει αλλά με έχει τρομάξει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα στην ενδοκρινολόγο του γιατρού μου κ μου είπε να κάνω κάποιες εξιδικευμένες εξετάσεις κ να κάνω μετρήσεις 4 φορές την ημέρα.

την Τρίτη θα πάω ξανά κ θα μου πεί τι πρέπει να κάνω. Μου έδωσε μια διατροφή αλλά ακόμα μου είπε να μη την κάνω. Με βλέπω να την κάνω για να είναι σιγουρη αυτή κ ο γιατρός μου. Πάντως μέχρι τώρα οι μετρήσεις μου είναι καλές.Να σας τις πω να μου πείτε κ εσείς. νηστική 84, μετά το πρωινό 1 ώρα 122, το μεσημέρι 102 κ το βράδυ 77!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα στην ενδοκρινολόγο του γιατρού μου κ μου είπε να κάνω κάποιες εξιδικευμένες εξετάσεις κ να κάνω μετρήσεις 4 φορές την ημέρα.

την Τρίτη θα πάω ξανά κ θα μου πεί τι πρέπει να κάνω. Μου έδωσε μια διατροφή αλλά ακόμα μου είπε να μη την κάνω. Με βλέπω να την κάνω για να είναι σιγουρη αυτή κ ο γιατρός μου. Πάντως μέχρι τώρα οι μετρήσεις μου είναι καλές.Να σας τις πω να μου πείτε κ εσείς. νηστική 84, μετά το πρωινό 1 ώρα 122, το μεσημέρι 102 κ το βράδυ 77!!!!!

οι μετρήσεις αυτές είναι με διατροφή ή όχι;;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι με διατροφή! Ετρωγα ότι μπορούσα να τρώω γιατί είχα κ εμετούς που μου προκαλεί ενα φλέμμα που έχω στο λαιμό κ δεν μπορώ ακόμα κ τώρα να ησυχάσω!! Εκανα κ τις παρασπονδίες μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας.Εγώ λοιπον εχω τα τελεταια 24 χρόνια Νεανικό Σακχαρώδη Διαβήτη. Κανένα πρόβλημα ακόμα και στο σημειο που εκανα ενεσεις κορτιζόνης για τα πνευμονια του παιδιου, γιατι ηξερα οτι θα ερθρει πολυ πιο νωρίς, και εκ τον πραγματων (κορτιζόνη) εφτασε για 3 ημερες 380 παρακαλώ. Κανενα μα κανένα ανγχος, με σωστη ενημέρωση και λιγη προσοχη όλα πανε καλά. Δεν μπορει με ζαχαρο 170-180 στην καμπύλη να χαρακτηρισθεις διαβητικος.

Link to comment
Share on other sites

Με σάκχαρο 170-180 δεν χαρακτηρίζεσαι διαβητικός. Αλλά εδώ μιλάμε για διαβήτη κύησης που είναι πολύ διαφορετικό πράγμα και ένα 170-180 σε συνεχή βάση μπορεί και να αποδειχθεί επικίνδυνο για το μωρό. Μην μπερδεύουμε τον κανονικό διαβήτη με το διαβήτη κύησης, είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το θέμα δεν είναι να τσιμπηθεί το σάκχαρό σου για 2-3 ημέρες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (κι εγώ μετά από ενέσεις κορτιζόνης, και παρ'όλο ότι έκανα και ινσουλίνη, το σάκχαρό μου πήγαινε στα ύψη), το θέμα είναι να παρουσιάζεις αυξημένες τιμές σε σταθερή βάση, εκεί μπορεί να υπάρχει θέμα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ομιοπαθουσες που εχετε περασει απο τον γολγοθα του διαβητη κυησης χρειαζομαι την συμβουλη σας!!! Με ιστορικο 3 αποβολων εμφανισα διαβητη κυησης και ξεκινησα ινσουλινη απο την 5-6 εβδομαδα.

Με προβληματιζει το βαρος που εχω προσλαβει μεχρι τωρα, μια βδομαδα πριν τον 6ο, εχω παρει 9 κιλα, τα 5 τον τελευταιο 1 1/2 μηνα χωρις να εχω αλλαξει κατι στην διατροφη μου! Ξεκινησα και με επιπλεον κιλακια, σουβενιρ απο ορμονες και κορτιζονη απο τις προηγουμενες παλινδρομες!

Σας παραθετω την διατροφη μου για να μου πειτε την γνωμη σας.

Πρωινο : γαλα ή 2 φετες ψωμι μαυρο με λιγο τυρι.

Δεκατιανο : φρουτα

Μεσημεριανο : ενα πιατο φαγητο (συνηθως πρωτεϊνη ή λαδερο), σαλατα και 2 φετες μαυρο ψωμι

Απογευματινο : φρουτα

Βραδινο: μιση ποσοτητα απο το μεσημεριανο ή σαλατα με τυρι ή φρουτα κατα προτιμηση καρπουζι.

Με αυτη τη δατροφη καταφερα να παρω 9 κιλα και εχω αγχωθει γιατι ο διαβητολογος μου δεν ηθελε να παρω πολλα γιατι θα δυσκολευτουμε λεει να ρυθμισουμε το σακχαρο εαν παρω πολλα κιλα, το σακχαρο εχει σχεση και με το βαρος.

Τι να κανω? Να παρω τηλ. τον διαβητολογο μου να μου προτεινει καποιον διατροφολογο? Τι μου προτεινεται?

Αλλες ομοιοπαθουσες κανοντας αυτη τη διατροφη δεν πηραν γραμμαριο! Εχω αγχωθει αδικα?

 

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα. Ευχαριστω εκ των προτερων!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ομιοπαθουσες που εχετε περασει απο τον γολγοθα του διαβητη κυησης χρειαζομαι την συμβουλη σας!!! Με ιστορικο 3 αποβολων εμφανισα διαβητη κυησης και ξεκινησα ινσουλινη απο την 5-6 εβδομαδα.

Με προβληματιζει το βαρος που εχω προσλαβει μεχρι τωρα, μια βδομαδα πριν τον 6ο, εχω παρει 9 κιλα, τα 5 τον τελευταιο 1 1/2 μηνα χωρις να εχω αλλαξει κατι στην διατροφη μου! Ξεκινησα και με επιπλεον κιλακια, σουβενιρ απο ορμονες και κορτιζονη απο τις προηγουμενες παλινδρομες!

Σας παραθετω την διατροφη μου για να μου πειτε την γνωμη σας.

Πρωινο : γαλα ή 2 φετες ψωμι μαυρο με λιγο τυρι.

Δεκατιανο : φρουτα

Μεσημεριανο : ενα πιατο φαγητο (συνηθως πρωτεϊνη ή λαδερο), σαλατα και 2 φετες μαυρο ψωμι

Απογευματινο : φρουτα

Βραδινο: μιση ποσοτητα απο το μεσημεριανο ή σαλατα με τυρι ή φρουτα κατα προτιμηση καρπουζι.

Με αυτη τη δατροφη καταφερα να παρω 9 κιλα και εχω αγχωθει γιατι ο διαβητολογος μου δεν ηθελε να παρω πολλα γιατι θα δυσκολευτουμε λεει να ρυθμισουμε το σακχαρο εαν παρω πολλα κιλα, το σακχαρο εχει σχεση και με το βαρος.

Τι να κανω? Να παρω τηλ. τον διαβητολογο μου να μου προτεινει καποιον διατροφολογο? Τι μου προτεινεται?

Αλλες ομοιοπαθουσες κανοντας αυτη τη διατροφη δεν πηραν γραμμαριο! Εχω αγχωθει αδικα?

 

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα. Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

 

Δεν ξέρω αν αυτο θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, εγώ με παρόμοια διατροφή πήρα στο σύνολο 20 κιλά!Αυτό δεν είχε καμία επίπτωση στο μωρό ούτε και σε μένα. Βέβαια ακόμα και τώρα που ο μικρός είναι 13 μηνών δεν κατάφερα να τα χάσω όλα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Δε σου το λέω για να αφεθείς και να περιδρομιάσεις προς Θεού, απλά για να μην ανυσηχείς. Καλό θα είναι ο διαβητολόγος που σε παρακολουθεί να σου δώσει συγκεκριμένη διατροφή ή διαφορετικά αυτή τη δουλειά μπορεί να την κάνει ένας ενδοκρινολόγος. Εμένα πάντως μου είχε απαγορεύσει τα φρούρα που έχουν πολύ ζάχαρη και γενικά αυτά μου είχε πει που βγάζουν χυμό.Δίχως να σημαίνει οτι αυτό είναι σωστό εγώ χρησομοποίησα αρκετη ζαχαρίνη, γιατι καφέ σκέτο δεν υπήρχε περίπτωση να πιώ!! Επίσης έπαιρνα απο το φαρμακείο σοκολάτες για διαβητικούς, όποτε ένιωθα τρελή ανάγκη για γλυκο έτρωγα ενα κομματάκι. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και να ξέρεις οτι με το άγχος ανεβαίνει το ζάχαρο περισσότερο απο οτι με το φαγητό, γιαυτό χαλάρωσε και απόλαυσε αυτη τη φάση όσο αυτό είναι δυνατόν!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Με παρηγορει ιδιαιτερα οτι υπαρχει κι αλλη κοπελα που με παρομοια διατροφη πηρε κιλα! Ειχα αρχισει να πιστευω οτι ειχα καποιο προβλημα!!!

Θα τον παρω την Δευτερα να μου πει την γνωμη του, να μου δωσει διατροφη ή να με στειλει σε καποιον! Κατι πρεπει να κανω παντως...

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγω κανω διατροφη για το ζαχαρο....

μαλιστα ζυγιζω......90γρ ρυζι ή μακαρονι και 200 γρ πατατα το μεσημερι.....κρεας ή ψαρι 120γρ

1 φετα ψωμι μου επιτρεπει το μεσημερι

3-4 κουταλιες του γλυκου λαδακι μου επιτρεπει στο φαγητο....απο πανω

προσεξε το πολύ λαδι και τα ψωμια

επίσης 1 φρουτο στο δεκατιανο και στο απογευματινο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Διανυω την 32η εβδ. κανω ινσουλινη απο τον τριτο μηνα,το ελεγχω μπορω να πω, αλλά κανω παρασπονδιες ρε κοριτσια τι να κανω!

Λοιπον,επειδη το πρωτο μου το γεννησα την 33η εβδ. και υπαρχει περιπτωση η ιστορια να επαναληφθει προωρος τοκετος(λογω ιστορικου),ο γιατρος προτεινε και εκανα εχθες το μεσημερι κορτιζονη για να προετοιμασει τα πνευμονια του μωρου.Θα κανω και σημερα το μεσημερι την επομενη δοση και μετα απο μια εβδομαδα θα επαναλαβω το ιδιο.

Μετα την κορτιζονη εχθες βραδυ οπως και σημερα το πρωι,νηστικη και φαγωμενη ειχα υψηλες τιμες.Μιλησα με την ενδοκρινολογο μου πριν λιγο και μου ειπε να μην ανεβασω τις μοναδες στην ινσουλινη αλλά να μειωσω κατα ενα ισοδυναμο τους υδατανθρακες.

Και ρωτω:Εχει καποια απο εσας αναλογη εμπειρια?και τι εκανε οταν ειδε υψηλες μετρησεις?

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.εμενα το ζαχαρο μουσ τις μινιαιες εξετασεις παει το πολυ μεχρι 92-95.η γιατρος μου ειπε οτι δνε ηταν απαραιτητη η καμπυλη αλλα την εκανα χτες.ειναι με τα 75γρ.

προ ληψεως.79 με οριο 70-110

60λεπτα.163 με οριο 120-180

120λεπτα. 120 με οριο 70-155.

η μικροβιολογος μου ειπε διατροφη.εσας πως σας φαινεται?

να ευχηθω καλη συνεχεια και τελειομηνη εγκυμοσυνη σε ολες σας.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια!!Ειμαι εγκυος στο πρωτο τριμηνο και η καμπυλη που εκανα δεν ηταν καλη. Προσπαθω να το κρατησω σε φυσιολογικα επιπεδα με τη διατροφη. Ομως ηδη εχω χασει 3 κιλα. Ο ενδοκρινολογος μου συνεστησε να μετραω κετονη στα ουρα.Υπαρχει καποια που μετρουσε κετονη στην εγκυμοσυνη?

Εχω κανει 2 μετρησεις μονο κ οι 2 δειχνουν θετικο.πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας γιατι ανησυχω...σας ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...