Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλεσμένοι από νονούς???


venia

Recommended Posts

Συμφωνω οτι ειναι πολυ σημαντικη στιγμη και για τη νονα!!!Ετσι ενιωσα κι εγω οταν βαφτισα τα βαφτηστηρια μου αλλα και οταν βαφτισα τον γιο μου ενιωσα το ιδιο!

Συμφωνω με οσα λες για τους καλεσμενους αλλα δεν εχουν ολοι οι γονεις την δυνατοτητα να καλεσουν πολλους ανθρωπους.Οταν βαπτισα τη βαπτιστηρα μου καλεσα τους γονεις μου,τις 2 κολλητες μου με τα αγορια τους και τη γιαγια μου με τη θεια μου!Δηλαδη 10 ατομα!Επειδη ηξερα ποσο χαλια ηταν οικονομικα οι γονεις δεν υπηρχε περιπτωση να καλεσω παραπανω ατομα!Η μπορει να προτεινα να πληρωσω εγω τις μπομπονιερες!Γενικα δεν ειναι σωστο .Αλλο να καλεσεις καποιυς στενους συγγενεις και φιλους!Διαβασα παραπανω για 60 ατομα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξανάεπαναφερω το θεμα.

Να πω κ εγω τον πόνο μου.

 

Σκοπεύουμε τον Ιούνιο να βαφτίσουμε το παιδι μας,

ζούμε στο εξωτερικό κ ο αντρας μου δεν ειναι Έλληνας

παρόλα αυτα δέχτηκε με χαρα να βαπτιστεί το παιδι μας

Χριστιανός και να γινει η βαπτιση στην Ελλαδα.

Ετσι αποφασίσαμε να γινει σε ουδέτερο έδαφος.

Πολυ κλειστά με πολυ πολυ λιγους κ καλούς μια πολυ κλειστή κλειστη βαπτιση

αλλα όσο το δυνατόν όμορφη.. Γιατι ουσιαστικά θα

Κατέβουμε για να δούμε την οικογενεια μου κ να χαλαρώσουμε

όσο γινεται. ( ο αντρας μου πρωτη φορα στην Ελλαδα κ το παιδι

οπότε θα γνωρίσει κ κάποιους απο τους συγγενείς.)

 

Για να μην μακρηγορώ το θεμα μου ειναι οτι προετοιμάζοντας

και παραγγέλνοντας δημιουργήθηκε το εξής θεμα.

Εμείς απο την πλευρά μας (λόγο του οτι πολυ απο τους συγγενείς μου ζουν

διάσπαρτοι στο εξωτερικό και συμπίπτει και ενας γάμος)

θα ειμαστε το πολυ 15 ατομα. Κ επειδη θα τους κουβαλήσουμε απο μακρυα

Οχι μονο θεσσαλονικη είπαμε να κάνουμε ενα τραπεζι (ήσυχα πραγματα κάπου παραθαλάσσια) κ να κοιμηθούν ενα βραδυ και να φύγουν με το καλο.

 

Οταν λοιπον εξαρχής ρώτησα τον νονο ποσα ατομα για να μην λείψουν

μπομπονιερες κ προσκλητηρια αλλα να ξερω κ τι θα γινει με το τραπεζι

μου ειπε 4-5 ατομα στην πορεία έγιναν 9-10 όπου καταλήξαμε στα 12-14. Ο νονος ειναι ελεύθερος και οι γονεις του δεν θα παρευρεθούν.

 

Δεν μου παει καρδια να τους στείλω πισω με ενα γλυκάκι αλλα επειδη ειναι

και μια καθαρά οικογενειακή στιγμη δεν νιωθω ωραια να εχω τόσα άγνωστα

ατομα. Προσωπικά θελω να τιμήσω το νονο γι αυτο κ προσπαθώ να κανω ενα

καλο δωρο και την διαμονή του ώστε να μην ταλαιπωρηθεί. Και σίγουρα δεν θα ηταν προβλημα αυτα τα ατομα αν εκανα μια ανοιχτή βαπτιση αλλα οπως και να το κάνουμε να έχουμε σχεδον ισάριθμους καλεσμένους κ να τους εχω κ στο τραπεζι

μου φαινεται κάπως.

 

Συγνώμη για το μεγαλο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, το θέμα είναι να το δει και ο νονός. Πρώτη φορά βαφτίζει; Μένει και ο ίδιος στο εξωτερικό μήπως;

 

Ξέρει ο νονός πόσο κλειστά θα γίνουν τα βαφτίσια; Εγώ σε αυτή την περίπτωση δεν θα καλούσα κανένα γνωστό / φίλο / συγγενή του νονού εκτός από το έταιρο ήμισυ ή αν δεν υπάρχει έταιρο ήμισυ, τους γονείς του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτή την περίπτωση δεν θα καλούσα κανένα γνωστό / φίλο / συγγενή του νονού εκτός από το έταιρο ήμισυ ή αν δεν υπάρχει έταιρο ήμισυ, τους γονείς του.

 

και τα αδέλφια του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην αρχίσω τα 'πρέπει' και τα 'δεν πρέπει', θα σου προτείνω να πεις αυτό το πολύ απλό στο νονό, που έγραψες:. Θα κάνουμε κάτι απλό, δεν θα ήθελα να συμμετέχουν τόσοι άγνωστοι άνθρωποι.

Ζήτα και 1000 συγνώμη για την παρανόηση, πάρε το πάνω σου (δεν είναι κακό κάποια φορά να αναλαμβάνουμε και μέρος των λαθών των άλλων), δώσε του τα προσκλητήρια για τους γονείς και τα αδέρφια του (ασχέτως του αν θα έρθουν ή όχι) και δώσε του δύο παραπάνω και πες του να τα δώσει όπου θέλει να σου πει τα ονόματα.

Αν είναι φυσιολογικός ο άνθρωπος θα χαμογελάσει, θα καταλάβει και θα ικανοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αρχίσω τα 'πρέπει' και τα 'δεν πρέπει', θα σου προτείνω να πεις αυτό το πολύ απλό στο νονό, που έγραψες:. Θα κάνουμε κάτι απλό, δεν θα ήθελα να συμμετέχουν τόσοι άγνωστοι άνθρωποι.

Ζήτα και 1000 συγνώμη για την παρανόηση, πάρε το πάνω σου (δεν είναι κακό κάποια φορά να αναλαμβάνουμε και μέρος των λαθών των άλλων), δώσε του τα προσκλητήρια για τους γονείς και τα αδέρφια του (ασχέτως του αν θα έρθουν ή όχι) και δώσε του δύο παραπάνω και πες του να τα δώσει όπου θέλει να σου πει τα ονόματα.

Αν είναι φυσιολογικός ο άνθρωπος θα χαμογελάσει, θα καταλάβει και θα ικανοποιηθεί.

 

Αυτό ακριβώς.

 

Πολλές φορές γίνονται παρανοήσεις γιατί δεν είμαστε και εμείς σαφείς και περιμένουμε ο άλλος να σκεφτεί κάτι από μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

και τα αδέλφια του...

Εξαρτάται πόσα αδέρφια έχει. Γιατί αν έχει 2-3 αδέρφια και είναι και παντρεμένα, τότε μαζί με τους γονείς μπορεί να μιλάμε 6-8 άτομα. Άμα η κοπέλα έχει όλους κι όλους 12 καλεσμένους, δεν γίνεται ο νονός να φέρει άλλους 8!!!

 

Καλά δεν συζητώ καν τι θα γίνει αν τα αδέρφια έχουν και παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορεί? Μια χαρά μπορεί, αφού τα βαφτίσια γίνονται σε πολύ κλειστό κύκλο. Η παράδοση που θέλει να καλεί ο νονός την οικογένειά του και κάποιους κοντινούς του ανθρώπους προϋποθέτει πως θα γίνει ανοιχτή βάφτιση με πολλούς καλεσμένους. Όταν η βάφτιση γίνεται κλειστή, δεν μπορεί ο νονός να φέρει τους μισούς καλεσμένους.

 

Στην τελική σκεφτείτε και τον σύζυγο της κοπέλας που θα πάει στα βαφτίσια του παιδιού του και θα βλέπει όλο ξένα πρόσωπα, τα μισά από τα οποία δεν θα ξαναδεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα υποτίθεται τιμάς και τον νονό. Όσο κλειστή να είναι η βάπτιση πρέπει έστω να του προτείνεις να έρθει με τη στενή οικογένειά του (να γνωριστούν κιόλας). Τώρα αν είναι πολύτεκνος και όλα του τα αδέρφια με οικογένεια, το συζητάμε. :-D

 

Δεν μας διευκρίνισε και η κοπέλα τι είδους άτομα είναι αυτά που θέλει να καλέσει ο νονός...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τιμάς το νονό, αλλά και ο νονός πρέπει να έχει συναίσθηση των περιστάσεων.

 

Να σου πω εγώ πώς το καταλαβαίνω. Το κάλεσμα που κάνει ο νονός το κάνει ο ίδιος γιατί η μέρα εκείνη είναι και δική του, κατά κάποιον τρόπο, και λογικό είναι να θέλει δικούς του ανθρώπους κοντά του. Δεν καλείς εσύ, ως γονιός, τους καλεσμένους του νονού, απλά για πρακτικούς λόγους δίνεις τα προσκλητήρια.

 

Ο νονός κανονικά μπορεί να καλέσει όποιον θέλει, δεν έχει σημασία αν θα καλέσει τη μάνα του ή τη γειτόνισσά του. Θα καλέσει όποιον αισθάνεται κοντινό του. Αλλά το πόσους θα καλέσει εξαρτάται από τις συνθήκες. Αν κάνεις κλειστά βαφτίσια με μόνο 10-12 καλεσμένους, δεν γίνεται να καλέσει άλλους τόσους ο νονός! Πέρα από το έξοδο, που ας πούμε πως το αναλαμβάνει ο νονός για να μην επιβαρυνθούν οι γονείς, δεν μπορείς να φέρεις στη γιορτή του άλλου μεγάλο αριθμό ξένων ατόμων. Πρέπει να υπάρχει μια αναλογία. Αυτό λένε οι καλοί τρόποι.

 

Οι παραδόσεις είναι παραδόσεις, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις επιβάλλεται να προσαρμοστούν στα σημερινά δεδομένα. Και το δεδομένο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι πως ο μπαμπάς του μωρού θα έχει 0 καλεσμένους, η μαμά 12 και ο νονός...? Εγώ θα έλεγα μέχρι 3, άντε 4 καλεσμένους το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ πώς το καταλαβαίνω. Το κάλεσμα που κάνει ο νονός το κάνει ο ίδιος γιατί η μέρα εκείνη είναι και δική του, κατά κάποιον τρόπο, και λογικό είναι να θέλει δικούς του ανθρώπους κοντά του. Δεν καλείς εσύ, ως γονιός, τους καλεσμένους του νονού, απλά για πρακτικούς λόγους δίνεις τα προσκλητήρια.

 

Ο νονός κανονικά μπορεί να καλέσει όποιον θέλει, δεν έχει σημασία αν θα καλέσει τη μάνα του ή τη γειτόνισσά του. Θα καλέσει όποιον αισθάνεται κοντινό του. Αλλά το πόσους θα καλέσει εξαρτάται από τις συνθήκες. Αν κάνεις κλειστά βαφτίσια με μόνο 10-12 καλεσμένους, δεν γίνεται να καλέσει άλλους τόσους ο νονός! Πέρα από το έξοδο, που ας πούμε πως το αναλαμβάνει ο νονός για να μην επιβαρυνθούν οι γονείς, δεν μπορείς να φέρεις στη γιορτή του άλλου μεγάλο αριθμό ξένων ατόμων. Πρέπει να υπάρχει μια αναλογία. Αυτό λένε οι καλοί τρόποι.

 

Οι παραδόσεις είναι παραδόσεις, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις επιβάλλεται να προσαρμοστούν στα σημερινά δεδομένα. Και το δεδομένο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι πως ο μπαμπάς του μωρού θα έχει 0 καλεσμένους, η μαμά 12 και ο νονός...? Εγώ θα έλεγα μέχρι 3, άντε 4 καλεσμένους το πολύ.

 

Δεν αντιλέγω. Συμφωνώ με αυτά που γράφεις.

Απλώς στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή είναι πραγματικά πολύ κλειστή η βάπτιση, εγώ στην αρχή θα διευκρίνιζα διακριτικά το κλειστό της υπόθεσης και στη συνέχεια για λόγους ευγενείας θα του έλεγα πως εννοείται ότι μπορεί να καλέσει την οικογένειά του (γονείς, αδέρφια, φιλή-γυναίκα). Εφόσον οι γονείς του δεν θα έρθουν, δεν έχει γυναίκα, δεν ξέρω για αδέρφια, ε τότε του λες να φέρει εάν θέλει 2-3 πρόσωπα δικής του επιλογής. Για να έχει αυξήσει τον αριθμό στα 14, είτε δεν έχει καταλάβει πόσο κλειστή είναι η βάπτιση, είτε έχει πολλά αδέρφια.:lol: Ε, στα αδέρφια δεν θα έφερνα αντίρρηση ακόμη καν αν ήταν 2-3 με οικογένειες. Οπότε για να πω την άποψή μου πρέπει να ξέρω τι είδους είναι αυτοί οι 14 καλεσμένοι του...:P

 

Όσο για τον πατέρα, γιατί θα έχει 0 καλεσμένους;;;:confused: Δεν θα έρθει η δική του οικογένεια;

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι τιμάς και τον νονό αλλά απο την άλλη ο νονός θα πρέπει να σέβεται και τις εκάστοτε συνθήκες. Ειδικά στις μέρες που ζούμε που και δύο άτομα παραπάνω μπορεί να είναι οικονομικό βάρος για ένα ζευγάρι που ζορίζεται οικονομικά.

 

Στην βάφτιση του γιού μας νονός ήταν ο αδερφός μου. Ο οποίος τότε μόλις είχε αρραβωνιαστεί με την κοπέλα του. Εμείς θέλαμε να κάνουμε βάφτιση σε πολύ κλειστό κύκλο. Κι όταν λέμε κλειστό εννοώ εμείς οι γονείς, οι γονείς μας, ο αδερφός του άντρα μου, ο νονός και η αρραβωνιαστικιά του. Κι αυτό λόγω οικονομικών δυσκολιών. Θέλαμε να πάμε να φάμε μεταξύ μας σε ένα ωραίο ταβερνάκι και τέρμα. Έλα όμως που η αρραβωνιαστικιά του αδερφού μου ήθελε να καλέσουμε τους γονείς της και τα αδέρφια της με τις οικογένειές τους. Κι εκεί έγινε παρεξήγηση. Γιατί ρε κοπέλα μου δε γίνεται να μην καλώ εγώ κανέναν κι εσύ να θες να φωνάξεις όλο σου το σόι :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω. Συμφωνώ με αυτά που γράφεις.

Απλώς στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή είναι πραγματικά πολύ κλειστή η βάπτιση, εγώ στην αρχή θα διευκρίνιζα διακριτικά το κλειστό της υπόθεσης και στη συνέχεια για λόγους ευγενείας θα του έλεγα πως εννοείται ότι μπορεί να καλέσει την οικογένειά του (γονείς, αδέρφια, φιλή-γυναίκα). Εφόσον οι γονείς του δεν θα έρθουν, δεν έχει γυναίκα, δεν ξέρω για αδέρφια, ε τότε του λες να φέρει εάν θέλει 2-3 πρόσωπα δικής του επιλογής.

Κοίτα, εγώ σε αυτό διαφωνώ. Δεν μπορείς να πεις στον άλλο ποιους θα καλέσει. Ή είναι δικοί του οι καλεσμένοι ή δικοί σου. Αν είναι δικοί του, αυτός αποφασίζει ποιους θέλει δίπλα του. Δικαίωμα ως γονιός έχεις να περιορίσεις τον αριθμό των καλεσμένων, αλλά και ο ίδιος ο νονός θα πρέπει να το καταλαβαίνει αυτό, ότι δεν μπορεί να φέρει τον ίδιο αριθμό καλεσμένων με τους γονείς. Είπαμε, τιμώμενο πρόσωπο, αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια.

 

Όσο για τον πατέρα, γιατί θα έχει 0 καλεσμένους;;;:confused: Δεν θα έρθει η δική του οικογένεια;

Απλά φαντάστηκα πως επειδή είναι από το εξωτερικό και η θεματοθέτρια είπε ότι οι καλεσμένοι τους θα μείνουν ένα βράδυ και θα φύγουν, ίσως δεν έρθει κάποιος από τους δικούς του. Αλλά στην τελική δεν έχει σημασία αν έχει ο πατέρας καλεσμένους ή όχι. Αν θα είναι το πολύ 15 άτομα που είπε η κοπέλα, δηλαδή μέχρι 12 καλεσμένοι, με ποιο σκεπτικό θα φέρει 12-14 άτομα ο νονός; Περισσότερα άτομα θα έχει ο νονός από τους γονείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πιστεύω ότι η οικογένεια του νονού (γονείς, αδέρφια και παιδιά τους) είναι άμεσα καλεσμένοι δικοί μας, των γονιών, όχι του κουμπάρου. Όπως θα υπολογίσω τα αδέρφια μου, θα υπολογίσω και τα αδέρφια του κουμπάρου. Δηλαδή αν εγώ είχα 4 αδέρφια και δεν μου έβγαινε 'κλειστή' η βάφτιση, θα έκοβα από τα αδέρφια μου και τα παιδιά τους? Όχι βέβαια!

 

Εκτός αν η σχέση είναι μόνο φιλική και δεν γνωρίζονται καθόλου με τα αδέρφια, αλλά και πάλι εγώ θα τους καλούσα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Εμένα μου φαίνεται πως αναλόγως τι βάφτιση κάνεις (ανοιχτή ή κλειστή) θα κάνεις διαφορετική επιλογή καλεσμένων. Προφανώς και οι γονείς έχουν κάνει κάποιες επιλογές και δεν έχουν καλέσει όλους τους δικούς τους ανθρώπους για λόγους πρακτικούς ή οικονομικούς.

 

Ο νονός σαφώς είναι τιμώμενο πρόσωπο αλλά οφείλει να σεβαστεί τις επιλογές των γονιών. Δεν θα θεωρούσα σωστό ως νονά να φέρω περισσότερους δικούς μου καλεσμένους από αυτούς που έχουν οι γονείς. Και ως καλεσμένη θα αισθανόμουν άσχημα να πάω σε ένα τραπέζι με τους γονείς και τα αδέρφια μου και να βλέπω πως οι οικοδεσπότες είναι λιγότεροι από εμάς.

 

Βασικά 12-14 καλεσμένοι από την πλευρά του νονού μου φαίνονται πολλοί ακόμα και για ανοιχτή βάφτιση, ανεξάρτητα από το ποιοι είναι, αν είναι δηλαδή κοντινοί συγγενείς ή φιλαράκια. Που στη συγκεκριμένη περίπτωση αφού ο νονός δεν έχει έταιρο ήμισυ και οι γονείς του δεν θα έρθουν, μάλλον φιλαράκια είναι.

 

Και από οικονομικής πλευράς να το δεις, 14 καλεσμένοι είναι ένα επιπλέον έξοδο της τάξης των 300-400 ευρώ για τους γονείς. Δεν το λες και λίγο, στην εποχή μας.

Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια, δεν ειναι ολα τα αδερφια κοινωνικώς κοντά!

Εγω με τον αδερφό μου είμαστε πολύ κοντα σαν αδερφια, αλλα αν γινόταν νονός και δεν γνωριζα καν τον φιλο-μπαμπά του παιδιού που θα βάφτιζε, δεν θα πηγαινα! Ουτε κι εκεινος θα με ηθελε, τι να με κανει? Θα προτιμουσε χιλιες φορες την κοπέλα του κι ενα κολλητο τους ζευγαρι (κι εγω το ίδιο, αντιστροφως). Καλά, το να με καλέσει απευθείας ο, αγνωστος σε μένα, φίλος-μπαμπας, μου φαίνεται άκυρο τελείως, συν το ότι θα με εφερνε σε δυσκολη θεση.

Επί της ουσίας του θεματος, ειμαι κι εγω της αποψης ότι ο αριθμός των καλεσμένων του νονού πρέπει να είναι αναλογος της ποσότητας των καλεσμένων των γονιών και του όλου ύφους των βαφτισίων (κλειστό, ανοιχτο κοκ).

Και βεβαια ο νονός θα αποφασίσει ποιον θα καλέσει (αλλιώς, τι? του λέμε κάλεσε όσους θες, αλλα θα σου πω εγω ποιους:)?)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι οι γονείς του παιδιού οφείλουν να πουν στο νονό ότι είναι ευπρόσδεκτη η οικογένειά του. Τώρα αν αυτός δεν θέλει ή δεν έχουν στενές σχέσεις, μπορεί να βρει μια δικαιολογία και να μην τους καλέσει. Εάν θέλει όμως δεν μπορείς να κόψεις άτομα από την άμεση οικογένειά του, επειδή πχ η δική σου είναι μικρότερη...

 

Τα 14 άτομα ναι είναι πολλά για μια τόσο κλειστή βάπτιση. Οπότε για τη συγκεκριμένη περίπτωση υποθέτω ότι δεν το έχει συνειδητοποιήσει ο νονός.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν στη δική σου διακριτική διευκρίνηση για το ότι η βάπτιση θα είναι κλειστή με καλεσμένους απο την πλευρά την δική σου 12 άτομα, η νονά σου απαντάει οτι θέλει να καλέσει και αυτή απο την μερια της 11 άτομα (δηλ. γονείς, παππουδες, θεία, κουμπαροι, φίλη,κ.λ.π.) διότι αλλιώς θα παρεξηγηθούν οι καλεσμέμοι της, εκεί τι κάνεις; Έρχεσαι σε ρήξη με την νονά που είναι και κουμπάρα σου και παιδική σου φίλη και που έχει τρέξει πάρα πάρα πολύ με τις προετοιμασίες της βάπτισης με πολύ προσωπική εργασία και ενθουσιασμό;

Εγώ προτίμησα να συμβιβαστώ και να κάνω την χάρη στη νονά γιατί κανείς δεν είναι τέλειος και δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας.

Πολύ θα ήθελα πάντως να διαβάσω τι θα κάνατε εσείς σε αντίστοιχη περίπτωση.:-D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτίμησα να συμβιβαστώ και να κάνω την χάρη στη νονά γιατί κανείς δεν είναι τέλειος και δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας.

Πολύ θα ήθελα πάντως να διαβάσω τι θα κάνατε εσείς σε αντίστοιχη περίπτωση.:-D

Κι εγώ αυτό θα έκανα, αλλά θα το θεωρούσα μεγάλη ξεφτίλα από την πλευρά της νονάς να φέρει τόσα άτομα!!

 

Εννοείται ως νονά δεν θα το έκανα ποτέ. Τα περισσότερα άτομα που έχω καλέσει σε βάφτιση ως νονά είναι 4. Νομίζω τέσσερα άτομα είναι αποδεκτός αριθμός όταν πας σε ξένο γλέντι, τα 14 είναι υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμβιβαζόμουν elemaxi.

Εγώ σε μία κουμπαριά που είχα κάνει, στο τραπέζι δεν κάλεσαν κανέναν δικό μου. Κανέναν. Ήμουν μόνη μου σε ένα ανοικτό κατά άλλα τραπέζι... Ξεφτίλα. Ένιωσα ότι απλώς ήθελαν να πληρώσω τον γάμο τους και τελικά αποδείχτηκε ότι δεν είχα και πολύ άδικο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε μία κουμπαριά που είχα κάνει, στο τραπέζι δεν κάλεσαν κανέναν δικό μου. Κανέναν. Ήμουν μόνη μου σε ένα ανοικτό κατά άλλα τραπέζι... Ξεφτίλα.

Αυτό είναι ξεφτίλα των γονιών. Τους ζήτησες να καλέσεις κάποιο δικό σου άνθρωπο και σου είπαν όχι; Γιατί η αλήθεια είναι πως δεν το σκέφτονται όλοι να κάνουν την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είμαι και άτομο του στυλ "ένα κι ένα κάνουν δύο" αν ήμουνα η νονά κι επειδή ζούμε και στους καιρούς που ζούμε και δεν θέλω γενικά να γίνομαι βάρος σε κανέναν...θα έπαιρνα μόνο τον άντρα μου και θα πηγαίναμε στη βάφτιση και τέρμα. Τα παιδιά θα μπορούσε άνετα να τα κρατήσει κάποια γιαγιά. Άντε το πολύ να τα έπερνα μαζί μου αν έβλεπα πως επέμεναν οι κουμπάροι και έκαναν και ανοιχτή βάφτιση. Μια χαρά θα με τιμούσαν κι έτσι οι γονείς αν μεταξύ μας έχουμε ήδη καλη σχέση και όλα τα υπόλοιπα είναι μπ@ρμπούτσαλα mind my language:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...