Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλεσμένοι από νονούς???


venia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α καλά

δηλαδή θα ζήσει ούτως ή άλλως κατάσταση μόντυ πάιθονς ο καημένος:lol:

 

λοιπόν σας αφήνω για την ώρα, πάω σπίτι να σκεφτώ, θα επανέλθω αύριο;)

 

Γεια σου

Ευχαριστω για τις συμβουλές και για το ψυχαγωγικό κομμάτι φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες μάλλον ετσι θα γινει ούτως η άλλως Μπόμπο και προσκλητηρια θα του δωσω και έξτρα αυτα που μου ζήτησε αν καταλήξω και με το τραπεζι θα του εξηγήσω οτι μεχρι τόσους χωράει η τσέπη μας και η ψυχολογια μας και αυτο θελουμε να κάνουμε για τον γιο μας.

Και στην τελική θα προσπαθήσω να τον φέρω στην θέση μου και ας μου προτείνει κατι καλυτερο. Αν κ με την μαμα του που μίλησα κ προσπάθησα να εξηγηθώ μου ειπε να βγάλω στην τελική τοστακια μαζι με το γλυκό η κατι τέτοιο να μην φύγουν νηστικοί :shock:

Αν κατάλαβα καλά, τα βαφτίσια θα γίνουν στη Χαλκιδική. Μπορείς να κάνεις ένα μίνι μπουφέ έξω από την εκκλησία (αν σας το επιτρέπουν) για αυτούς που θα έρθουν από Θεσσαλονίκη και να πάρεις τους λίγους και κοντινούς να πάτε μετά σε μια ταβέρνα για φαγητό.

 

Αλλά πραγματικά, αν οι τιμές είναι λογικές (που μάλλον θα είναι, επαρχία γαρ) ίσως η καλύτερη λύση είναι να πάτε όλοι για φαγητό και να ξεμπερδεύετε. Να μην έχετε και το άγχος ποιος θα έρθει, ποιος δεν θα έρθει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν προσωπικο. Γενικα η αποψη μου ειναι αυτη. Εχεις δικιο ομως...τα παιδια να ειναι καλα. Η στενη σχεση με τον κουμπαρο , ειναι η μοναδικη λυση για αποφυγη παρεξηγησεων. Και φυσικα και περιττων εξοδων.Εμεις στις νονες και των δυο παιδιων μας , ειπαμε ..."δεν τα πιστευουμε ολα αυτα, ας γλυτωσουμε περιττα εξοδα. Επειδη τους σταυρους μαλλον δεν θα τους ξαναφορεσουν, ενα ασημενιο σταυρουδακι απο μαυρο (που τους συμπαθουμε κιολας) και τελος...σιγα μην πανε να σκασουνε 300 για σταυρο. Και αντιστιχα μας ειπανε δωρο απο μας γιαυτους κατι συμβολικο που να μην ξεπερναει τα 50 ευρω.

Μεταξυ μας τωρα να ξεπαραδιαζομαστε δεν λεει!

 

 

Οταν λες μαυρο, εννοεις καλαματιανο;

 

 

 

Συγνωμη για το μηνυμα, δεν κρατηθηκα οταν το διαβασα, χα χα χα....

Link to comment
Share on other sites

:

:lol::lol::rolleyes:

Εγω σκέφτομαι πολυ και τον αντρα μου! Σκανδιναβος πραγμα παει να βαπτίσει τον γιο του να γνωρίσει τους συγγενείς της γυναίκας του και να βρεθεί απο το πουθενα μεσα στην ελληνικη οχλαγωγία κ τα γλέντια :lol: και ολα πληρωμένα απο αυτόν (ενταξει και εμενα)

 

 

Mου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Μια φίλη μου, Δανέζα , βάφτισε το παιδί της και πάνω κάτω έκανε αυτά που κάνουμε εμείς, βάφτιση με οικογένεια και φίλους και γιορτή μετά από αυτό . Δεν συνηθίζεται αυτό στη Σκανδιναβία και τις προτεσταντικές οικογένειες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Μια φίλη μου, Δανέζα , βάφτισε το παιδί της και πάνω κάτω έκανε αυτά που κάνουμε εμείς, βάφτιση με οικογένεια και φίλους και γιορτή μετά από αυτό . Δεν συνηθίζεται αυτό στη Σκανδιναβία και τις προτεσταντικές οικογένειες?

 

Κάνουνε ναι βαπτιση στην δικη τους εκκλησια οι περισσότεροι απο οτι ξερω λιτά κ απέριττα και φυσικα δεν πληρώνουν την εκκλησια η προϋπόθεση ειναι να ειναι μέλη της εκκλησια. Για την Δανία δεν ξερω ακριβώς παντως στην Σουηδια ετσι ειναι. Τωρα για την γιορτή που λες κανουν αν κ οχι ολοι.

Πολλες φορες τα έξοδα ειναι μοιρασμένα ανάμεσα σε γονεις κ καλεσμένους.

Ακομα κ σε γενέθλια να φανταστείς αν κλειςουν κάποιο μαγαζι λενε οι γονεις πληρώνουμε το φαγητο αλλα τα ποτά δικα σας.

Βέβαια για περισσότερες λεπτομέρειες θα ρωτήσω κ τον αντρα μου. Παντως τα αδέρφια του που εχουν συνολικά 5 παιδια δεν βαπτιςαν στην εκκλησια αφου εδω τωρα πια ισχύει το να δηλώσεις απλα το ονομα οπως και αντί για γαμο συμφωνητικό συμβίωσης η άντε βαριά έναν πολιτικο.

Τουλάχιστον γι τις νεότερες γενιές τωρα 30-40 χρονια πριν μπορει να ηταν διαφορετικά.

Εμενα ο αντρας μου ουτε μέλος της εκκλησίας ειναι ουτε τα πολυπιστεύει αυτα αλλα δεν ειχε προβλημα στο να βαπτιστεί το παιδι Χριστιανός και να γινει στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, τα βαφτίσια θα γίνουν στη Χαλκιδική. Μπορείς να κάνεις ένα μίνι μπουφέ έξω από την εκκλησία (αν σας το επιτρέπουν) για αυτούς που θα έρθουν από Θεσσαλονίκη και να πάρεις τους λίγους και κοντινούς να πάτε μετά σε μια ταβέρνα για φαγητό.

 

Καλημέρα!

χμμμ δεν ειν΄κακό αυτό που προτίνει το πιθηκάκι:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, τα βαφτίσια θα γίνουν στη Χαλκιδική. Μπορείς να κάνεις ένα μίνι μπουφέ έξω από την εκκλησία (αν σας το επιτρέπουν) για αυτούς που θα έρθουν από Θεσσαλονίκη και να πάρεις τους λίγους και κοντινούς να πάτε μετά σε μια ταβέρνα για φαγητό.

 

Αλλά πραγματικά, αν οι τιμές είναι λογικές (που μάλλον θα είναι, επαρχία γαρ) ίσως η καλύτερη λύση είναι να πάτε όλοι για φαγητό και να ξεμπερδεύετε. Να μην έχετε και το άγχος ποιος θα έρθει, ποιος δεν θα έρθει κλπ.

 

Μάλλον εκει θα καταλήξουμε στο τραπεζι για ολους το επεξεργάζομαι συνεχώς κ δέν μου έρχεται κατι αλλο. Βέβαια η αλήθεια ειναι οτι ναι τόσα ατομα άγνωστα προς εμάς μου κάθεται βαριά αλλα στην τελική ας πρόσεχα. Πρωτάρα βλέπεις.

Παντως ευχαριστω για το ενδιαφέρον και τις λύσεις που μου προτείνατε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

χμμμ δεν ειν΄κακό αυτό που προτίνει το πιθηκάκι:wink:

 

Καλημερα!

Οπως έγραψα παρακάτω κακο δεν ειναι αλλα με την ιδια βαριά καρδια που θα κανεις ενα τραπεζι για ολους αυτους το ίδιο βαρύ ειναι να πεις σε 5-7 ατομα απο τα 20-25 οτι εσείς δεν ακολουθείτε.

Ουφ δυσκολα πραγματα.

Τελος πάντων το θεμα ειναι να υπαρχει συννεοηση αν οχι τοτε βραστα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα αδέρφια του που εχουν συνολικά 5 παιδια δεν βαπτιςαν στην εκκλησια αφου εδω τωρα πια ισχύει το να δηλώσεις απλα το ονομα οπως και αντί για γαμο συμφωνητικό συμβίωσης η άντε βαριά έναν πολιτικο.

Και στην Ελλάδα το ίδιο ισχύει. Για το όνομα μπορείς να κάνεις ονοματοδοσία, μια διαδικασία τελείως ανεξάρτητη από τη βάφτιση. Τη βάφτιση χρειάζεται να την κάνεις μόνο για το θρήσκευμα - αν και εφόσον θέλεις το παιδί να γίνει Χ.Ο.

 

Οπως έγραψα παρακάτω κακο δεν ειναι αλλα με την ιδια βαριά καρδια που θα κανεις ενα τραπεζι για ολους αυτους το ίδιο βαρύ ειναι να πεις σε 5-7 ατομα απο τα 20-25 οτι εσείς δεν ακολουθείτε.

Μα αν πρόκειται μόνο για 5-7 άτομα, θα τους καλέσεις όλους στο τραπέζι. Δεν έχει νόημα να τους εξαιρέσεις. Πάντως αν υποθέσουμε ότι έχεις 20 που θα έρθουν στο τραπέζι και 10 που δεν θα έρθουν, δεν θα πεις στους 10 "εσείς δεν ακολουθείτε". Απλά θα δώσεις σκέτο προσκλητήριο, θα βγάλεις γλυκό / κέρασμα έξω από την εκκλησία και γεια σας. Και μετά θα πας για φαγητό με τους υπόλοιπους.

 

Το τραπέζι μετά τα βαφτίσια δεν γίνεται συνήθως στο καπάκι. Πρώτα περιμένεις το μωρό να ξυπνήσει, μετά βγάζεις φωτογραφίες... υπολόγισε το τραπέζι μετά από κανένα δύωρο. Θέλω να πω, δεν είναι σαν να διώχνεις τους μισούς για να πάτε οι υπόλοιποι για φαγητό. Απλά αν κάνεις αυτή την επιλογή πρόσεξε πώς θα τους χωρίσεις: το τραπέζι καλό θα είναι να είναι πραγματικά σε στενό κύκλο αν σκοπεύεις να εξαιρέσεις κάποιους από τους γνωστούς / συγγενείς / φίλους του νονού. Ας πούμε αν πεις στο νονό ότι δεν είναι καλεσμένη στο τραπέζι η γιαγιά του, δεν είναι ωραίο να έρθει στο τραπέζι η δεύτερη θεία σου.

 

Αυτό που κάνουν κάποιοι γονείς είναι τραπέζι μόνο στους γονείς τους, στα αδέρφια και στο νονό. Όλοι οι άλλοι (θείοι, ξαδέρφια, φίλοι, καλεσμένοι νονού) μόνο κέρασμα στην εκκλησία. Αλλά επειδή εσείς έρχεστε από μακριά, και οι καλεσμένοι επίσης, δε νομίζω να μπορείτε να κάνετε το ίδιο.

 

Πάντως μην το βλέπεις σαν αγγαρία ή βαβούρα. Ειδικά για εσάς που μένετε στο εξωτερικό, είναι σημαντικό να κρατήσετε ζωντανούς τους δεσμούς σας με την Ελλάδα (αν θέλεις το παιδί να νιώθει ότι έχει ρίζες εδώ). Από αυτή την άποψη, όσο πιο ανοιχτή η βάφτιση, τόσο καλύτερα. Αυτός είναι ο σκοπός των τραπεζιών και των γιορτών, να έρθουμε πιο κοντά με τους φίλους και τους συγγενείς μας, να αποκτήσουμε κοινές μνήμες και να δεθούμε. Αλλιώς θα λειτουργούσαμε όλοι σαν μονάδες και θα είχαμε μια τελείως διαφορετική κοινωνία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τραπέζι μετά τα βαφτίσια δεν γίνεται συνήθως στο καπάκι. Πρώτα περιμένεις το μωρό να ξυπνήσει, μετά βγάζεις φωτογραφίες... υπολόγισε το τραπέζι μετά από κανένα δύωρο. Θέλω να πω, δεν είναι σαν να διώχνεις τους μισούς για να πάτε οι υπόλοιποι για φαγητό. Απλά αν κάνεις αυτή την επιλογή πρόσεξε πώς θα τους χωρίσεις: το τραπέζι καλό θα είναι να είναι πραγματικά σε στενό κύκλο αν σκοπεύεις να εξαιρέσεις κάποιους από τους γνωστούς / συγγενείς / φίλους του νονού. Ας πούμε αν πεις στο νονό ότι δεν είναι καλεσμένη στο τραπέζι η γιαγιά του, δεν είναι ωραίο να έρθει στο τραπέζι η δεύτερη θεία σου.

 

Αυτό που κάνουν κάποιοι γονείς είναι τραπέζι μόνο στους γονείς τους, στα αδέρφια και στο νονό. Όλοι οι άλλοι (θείοι, ξαδέρφια, φίλοι, καλεσμένοι νονού) μόνο κέρασμα στην εκκλησία.

 

Με βοηθάς πολυ κ φαινεται να το κατέχεις το αντικείμενο.

Δλδ αν κανω ενα κέρασμα εξω απο την εκκλησια κ προσπαθήσω ξανα να μιλήσω με τον νονο και του πω οτι στον αριθμό καλεσμένων στην εκκλησια δεν θελω να σε περιορίσω αλλα επειδη οι δικοί μου ειναι λίγοι 11-13 πολυ στενοί συγγενεις θα ηθελα στο τραπεζι να εχεις περιορισμένα ατομα 3-4..

Πως σου ακούγεται τραγικό; Ξεφτίλα;

Μετα δεν θα σκεφτει κ αυτος να τους κουβαλήσει ολους 2 ωρες δρομο πήγαινε και 2 έλα;

Link to comment
Share on other sites

 

Το τραπέζι μετά τα βαφτίσια δεν γίνεται συνήθως στο καπάκι. Πρώτα περιμένεις το μωρό να ξυπνήσει, μετά βγάζεις φωτογραφίες... υπολόγισε το τραπέζι μετά από κανένα δύωρο.

 

χαχαχα! Δηλαδή εσάς τα μωρά κοιμόντουσαν μετά τη βάπτιση;;; Που τέτοια τύχη...

 

Όχι εμας τα τραπέζια ήταν κατευθείαν μετά...

 

Πάντως δεν έχει πρέπει και δεν πρέπει.

Για την περίπτωση της φίλης μας και όπως έχουν έρθει τα πράγματα, προτείνω να κάνει κανονικά το τραπέζι για όλους (εφόσον δεν υπάρχει και οικονομικό θέμα) και απλώς να πιέσει λίγο τον νονό (με ευγενικό τρόπο) να κόψει λίγα άτομα (τονίζοντας ότι εκείνη και ο άντρας της έχουν καλέσει συνολικά μόνο 15 άτομα) και να της δώσει ακριβή αριθμό όταν έρθει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν κανω ενα κέρασμα εξω απο την εκκλησια κ προσπαθήσω ξανα να μιλήσω με τον νονο και του πω οτι στον αριθμό καλεσμένων στην εκκλησια δεν θελω να σε περιορίσω αλλα επειδη οι δικοί μου ειναι λίγοι 11-13 πολυ στενοί συγγενεις θα ηθελα στο τραπεζι να εχεις περιορισμένα ατομα 3-4..

Πως σου ακούγεται τραγικό; Ξεφτίλα;

 

Ναι αλλά ο κόσμος θα έρθει από άλλη περιοχή. Δεν μπορείς να τους διώξεις μετά την εκκλησία...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Μάλλον λοιπον ολοι συμφωνούμε στο τραπεζωμα όλων.

Και σε αυτήν την περίπτωση καλυτερα να μην γινει τπτ εξω απο την εκκλησια αλλα ολα στο τραπεζι ( πως ακούγεται;)

Παντως θα προσπαθήσω να μιλήσω παλι κ διακριτικά να πιέσω για λιγότερα ατομα. 12-14 μου φαίνονται πολλα σε σχεση με τους δικούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα κάνουμε κι εμείς βάφτιση 200 χλμ απ' τον τόπο κατοικίας μας, θεωρώ ανεπίτρεπτο να μην τους καλέσεις όλους για φαγητό. Αν εσένα σου στοιχίσει Χ ευρώ το τραπέζι κατ' άτομο, σκέψου πόσα θα πληρώσουν αυτοί που θα σε τιμήσουν με την παρουσία τους (βενζίνες, διόδια, δώρο..).

 

Καλύτερα να μην καλέσεις κάποιους καθόλου, αν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις, διαφορετικά είναι αγένεια κατ' εμέ. Η λογική "παστάκι και δρόμο" είναι ικανοποιητική όταν η βάφτιση γίνεται στην πόλη των καλεσμένων, οπότε και το μόνο τους έξοδο ήταν το δώρο προς τον νεοφώτιστο.

 

 

ΥΓ Όταν βάφτισα εγώ πριν από 3 χρόνια σε προσκύνημα μακριά απ 'την Αθήνα, παρά το ότι έγινε η βάφτιση σε πολύ κλειστό κύκλο (είχαν γύρω στους 30 καλεσμένους σύνολο), η κουμπάρα μου δεν έβαλε κανέναν απολύτως περιορισμό σ' εμένα. Είχα βέβαια κι εγώ τη λεπτότητα να έχω μόνο την οικογένειά μου μαζί και 2 αγαπημένους θείους, για να μην την χρεώσω.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αυτό να κάνεις...

 

Όλοι στο τραπέζι, δεν χρειάζεται κάτι έξω από την εκκλησία και λες στο νονό ευγενικά ότι πρέπει να κάνει επιλογή στα άτομα... Τώρα αν επιμένει πολύ, τι να πω. Βλέπεις πως θα πάει η συζήτηση. Μόνο μην σου πει 14 άτομα και τελικά έρθουν τα 4... Να είναι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα κάνουμε κι εμείς βάφτιση 200 χλμ απ' τον τόπο κατοικίας μας, θεωρώ ανεπίτρεπτο να μην τους καλέσεις όλους για φαγητό. Αν εσένα σου στοιχίσει Χ ευρώ το τραπέζι κατ' άτομο, σκέψου πόσα θα πληρώσουν αυτοί που θα σε τιμήσουν με την παρουσία τους (βενζίνες, διόδια, δώρο..).

 

Καλύτερα να μην καλέσεις κάποιους καθόλου, αν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις, διαφορετικά είναι αγένεια κατ' εμέ. Η λογική "παστάκι και δρόμο" είναι ικανοποιητική όταν η βάφτιση γίνεται στην πόλη των καλεσμένων, οπότε και το μόνο τους έξοδο ήταν το δώρο προς τον νεοφώτιστο.

 

 

ΥΓ Όταν βάφτισα εγώ πριν από 3 χρόνια σε προσκύνημα μακριά απ 'την Αθήνα, παρά το ότι έγινε η βάφτιση σε πολύ κλειστό κύκλο (είχαν γύρω στους 30 καλεσμένους σύνολο), η κουμπάρα μου δεν έβαλε κανέναν απολύτως περιορισμό σ' εμένα. Είχα βέβαια κι εγώ τη λεπτότητα να έχω μόνο την οικογένειά μου μαζί και 2 αγαπημένους θείους, για να μην την χρεώσω.

 

Δεν διαφωνώ αλλα να μην καλέσω τους δικούς μου καθόλου 11-13 ατομα κ να κανω στο τραπεζι μονο στα ατομα του νονου; :shock: αφου αυτα τα 12-14 ειναι του νονου.

 

Μπράβο σου που ειχες την λεπτότητα κ το σκέφτηκες κ εγω αν γινόμουν νονά μονο τον αντρα μου κ το παιδι μου θα έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! Δηλαδή εσάς τα μωρά κοιμόντουσαν μετά τη βάπτιση;;; Που τέτοια τύχη...

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι τι έκανε ο γιος μου, αλλά εμείς έτσι κι αλλιώς είχαμε μπουφέ στην εκκλησία οπότε είμασταν πολύ χαλλλλλαρά. Το περασμένο σ/κ που πήγα σε μια βάφτιση όμως το μωρό κοιμήθηκε αμέσως και το περίμεναν να ξυπνήσει για να βγουν φωτογραφίες, δεν ξέρω πού ακριβώς πήγαν για τις φωτογραφίες, πάντως στο κέντρο ήρθαν σχεδόν 3 ώρες μετά το τέλος του μυστηρίου. Κοντεύαμε να φάμε τα μαχαιροπήρουνα τόσες ώρες νηστικοί. Μπορεί βέβαια να πέσαμε και στην περίπτωση :P

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτήν την περίπτωση καλυτερα να μην γινει τπτ εξω απο την εκκλησια αλλα ολα στο τραπεζι ( πως ακούγεται; )

Κανονικά δίνεις μπουμπουνιέρες και ένα γλυκό έξω από την εκκλησία. Έτσι τουλάχιστον έχει γίνει σε όσες βαφτίσεις έχω πάει. Αν δεν δώσεις τίποτα στην εκκλησία και κάποιος θέλει να φύγει χωρίς να έρθει στο τραπέζι, αυτός δεν θα πάρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι τι έκανε ο γιος μου, αλλά εμείς έτσι κι αλλιώς είχαμε μπουφέ στην εκκλησία οπότε είμασταν πολύ χαλλλλλαρά. Το περασμένο σ/κ που πήγα σε μια βάφτιση όμως το μωρό κοιμήθηκε αμέσως και το περίμεναν να ξυπνήσει για να βγουν φωτογραφίες, δεν ξέρω πού ακριβώς πήγαν για τις φωτογραφίες, πάντως στο κέντρο ήρθαν σχεδόν 3 ώρες μετά το τέλος του μυστηρίου. Κοντεύαμε να φάμε τα μαχαιροπήρουνα τόσες ώρες νηστικοί. Μπορεί βέβαια να πέσαμε και στην περίπτωση :P

 

Ε, όχι εντάξει... Έλεος.

 

Εμείς κάναμε τις βαπτίσεις, πέρασε ο κόσμος για μπομπονιέρα και γλυκάκι, βγάλαμε φωτό έξω από την εκκλησία και στη συνέχεια πήγαμε στο τραπέζι...

 

Τα δε μωρά μου είχαν πλαντάξει στο κλάμα... Η μία δεν είχε κοιμηθεί καθόλου παρά μόνο όταν τελείωσε και το τραπέζι, ή άλλη είχε κοιμηθεί για λίγο στο καρότσι κατά τη διάρκεια του τραπεζιού.

Link to comment
Share on other sites

Πόσων χρονών ήταν οι μικρές σου όταν τις βάφτισες; Το μωρό στα βαφτίσια του περασμένου σ/κ ήταν μόνο 6 μηνών, ίσως γι' αυτό κοιμήθηκε αμέσως. Φώτος δεν μπορούσαν να βγάλουν στην εκκλησία γιατί αμέσως μετά είχε γάμο και είχαν αρχίσει να στολίζουν με ροζ και φούξια χρώματα πριν καλά-καλά τελειώσει το βαφτίσι (και το μωρό ήταν αγοράκι). Αλαλούμ, καταλαβαίνεις :-P

 

Πάντως πολύ σπάνιο να μην κοιμηθεί μωρό μετά τη βάφτιση, έστω κατά τη διάρκεια του τραπεζιού. Μεγάλη τύχη είχες χαχα

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δίνεις μπουμπουνιέρες και ένα γλυκό έξω από την εκκλησία. Έτσι τουλάχιστον έχει γίνει σε όσες βαφτίσεις έχω πάει. Αν δεν δώσεις τίποτα στην εκκλησία και κάποιος θέλει να φύγει χωρίς να έρθει στο τραπέζι, αυτός δεν θα πάρει τίποτα.

 

Πω ρε μπέρδεμα!!!

Εγω αυτο ειχα στο μυαλο μιυ παντως γιατι οι δικοι μας τουλάχιστον θα ειναι ολοι στο τραπεζι το θεμα ειναι η πλευρα του νονου εκει κρίνονται ολα.

Ουφ!!!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι όλες συμφωνούμε στο να κάνεις τραπέζι σε όλους τελικά

 

ΑΛΛΑ

 

εξω απο την εκκλησία δεν δίνεις γλυκό, πάτε κατευθείαν στο τραπέζι

μπομπονιέρες μπορείς άνετα να κανονίσεις με το μαγαζί στο οποίο θα φάτε να σας τις έχουν δίπλα στο πιάτο του καθενός (εμείς αυτό είχαμε κάνει για να γλυτώσουμε ώρα, κόπο και στήσιμο στην εκκλησία). Επίσης πιέζεις ευγενικά τον νονό να καταλήξει επιτέλους με τα άτομα που θα είναι καλεσμένα γιατί, πες κι ένα ψέμα ρε αδερφέ, θέλει το μαγαζί να κανονίσει τα τραπέζια και το μενού. Τώρα το ότι είναι κουλό να υπερτερούν οι καλεσμένοι του απο τους δικούς σου, είναι. Αλλά αν δεν έχει κι αυτός την διακριτικότητα ή απλά δεν του περνάει απο το μυαλό να περιορίσει τους καλεσμένους του μιας και είναι κλειστή η βάφτισή σας... τώρα τι να πω...δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ρε κορίτσι αν δεν θες παρεξηγήσεις τελευταία στιγμή:|

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι όλες συμφωνούμε στο να κάνεις τραπέζι σε όλους τελικά

 

ΑΛΛΑ

 

εξω απο την εκκλησία δεν δίνεις γλυκό, πάτε κατευθείαν στο τραπέζι

μπομπονιέρες μπορείς άνετα να κανονίσεις με το μαγαζί στο οποίο θα φάτε να σας τις έχουν δίπλα στο πιάτο του καθενός (εμείς αυτό είχαμε κάνει για να γλυτώσουμε ώρα, κόπο και στήσιμο στην εκκλησία). Επίσης πιέζεις ευγενικά τον νονό να καταλήξει επιτέλους με τα άτομα που θα είναι καλεσμένα γιατί, πες κι ένα ψέμα ρε αδερφέ, θέλει το μαγαζί να κανονίσει τα τραπέζια και το μενού. Τώρα το ότι είναι κουλό να υπερτερούν οι καλεσμένοι του απο τους δικούς σου, είναι. Αλλά αν δεν έχει κι αυτός την διακριτικότητα ή απλά δεν του περνάει απο το μυαλό να περιορίσει τους καλεσμένους του μιας και είναι κλειστή η βάφτισή σας... τώρα τι να πω...δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ρε κορίτσι αν δεν θες παρεξηγήσεις τελευταία στιγμή:|

 

Οχι δεν θελω παρεξηγήσεις. Και αυτο ηθελα απο την αρχη να κανω για να αποφύγουμε την ζέστη κ τις χαιρετούρες, να μην εχω το μωρο στα χερια νυσταγμένο κ γκρινιαρικο τον αντρα μου δίπλα να ιδρώνει να ξειδρωνει ( ανήκει στην κατηγορία αλμπινο :P) οπότε το πολυ πολυ να χρεωθω +10 αν ο νονος δεν σκεφτει την κατάσταση.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο ηθελα απο την αρχη να κανω για να αποφύγουμε την ζέστη κ τις χαιρετούρες, να μην εχω το μωρο στα χερια νυσταγμένο κ γκρινιαρικο τον αντρα μου δίπλα να ιδρώνει να ξειδρωνει ( ανήκει στην κατηγορία αλμπινο :P) οπότε το πολυ πολυ να χρεωθω +10 αν ο νονος δεν σκεφτει την κατάσταση.

Ευχαριστω πολυ

 

Αναστασία, ναι, στην τελική-τελική, αφού τα έχεις σκεφτεί και τα έχεις οργανώσει στο μυαλό σου έτσι ωστε να γλιτωσετε ταλαιπωρία (μου φαίνονται πολύ λογικα και πρακτικά αυτα που γραφεις), καν' το έτσι, ακόμα κι αν (αν δεν αποδώσει η κουβέντα σου με τον νονό) χρειαστεί να χρεωθείς +10 άτομα...

Γιατί μετά θα πάθεις όλα αυτά που ήθελες να αποφύγεις και θα λες χιλιες φορές να τους είχα τραπεζώσει όλους.

 

(α, γι' αυτο δεν εχω φωτογραφίες με το παιδί μου λαδωμένο? επειδή ξεράθηκε μετά το μυστήριο και τρέξαμε όλοι να πάμε να φαμε πριν ξυπνήσει??? :P)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...